Μετάβαση στο περιεχόμενο

Super Μίκυ 30 [Η σφαίρα του σκότους - Andreas Pihl & Massimo Fecchi]


Μενίγ Πουαγώ

1. Πώς βαθμολογείτε το τεύχος 30;  

3 Μέλη έχουν ψηφίσει

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Παρακαλούμε να συνδεθείτε ή να εγγραφείτε για να ψηφίσετε σε αυτή τη δημοσκόπηση.

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  25448
  • Group:  Members
  • Topic Count:  396
  • Content Count:  4304
  • Reputation:   34100
  • Achievement Points:  4428
  • Days Won:  8
  • With Us For:  4309 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Νέο τεύχος Super Μίκυ.

5a8c0a043796b_!!!.thumb.jpg.937e832b3620da54dfde35b170da49f0.jpg

Για τους φίλους το Μίκυ το νέο πλούσιο τεύχος με 7 απολαυστικές ιστορίες θα βρίσκεται από αυτή την Τρίτη στα περίπτερα.

ΜΙΚΥ: "Η σφαίρα του σκότους."
ΦΑΝΤΟΜ ΝΤΑΚ: "Ληστεία στο Μαύρο δάσος."
ΝΤΟΝΑΛΝΤ: "Φεστιβάλ τεχνολογίας."
ΜΟΥΡΓΟΛΥΚΟΙ: "Ανεπιθύμητος θαυμαστής."
ΝΤΟΝΑΛΝΤ: "Επίδειξη σπατάλης." 
ΜΙΚΥ: "Ο πυρετός των διαμαντιών."
ΣΚΡΟΥΤΖ: "Ο πέτρινος βασιλιάς."

Από την Τρίτη 20/2, αναζητήστε το 30ο τεύχος στα περίπτερα. 

 

Οι πρώτες 8 σελίδες στα αγγλικά από την κύρια ιστορία

5a8deec7abf25_(1).thumb.jpeg.246fd6d9427e06ee1d70c5d1c3b3b161.jpeg5a8deeca4a4b7_(2).thumb.jpeg.86790353d2c879f1b9afa7f54cf06b65.jpeg5a8deecd56462_(3).thumb.jpeg.170a86738ee1121b394ce64f1a042447.jpeg5a8deecfdeabc_(4).thumb.jpeg.40973d019f357feb766c915bfc58ea45.jpeg

5a8deed25f287_(5).thumb.jpeg.4d6d53e2a6f2286b88b1065538d2120c.jpeg5a8deed52f9ba_(6).thumb.jpeg.034aed21522222e897d26e59c84c8414.jpeg5a8deed80a4ef_(7).thumb.jpeg.ec42bcd324f9cefa8a3082699c2ea11d.jpeg5a8deeda3bb7a_(8).thumb.jpeg.2f83965f1d9494d9866b47e58ac09f73.jpeg

 


dionik_inducks_small.png

 


:hop::hop::hop: 

Επεξεργασία από PhantomDuck
  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45731
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6169 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Η σφαίρα του σκότους είναι μία από τις καλύτερες ιστορίες που έχει σχεδιάσει ο Massimo Fecchi. Περιλαμβάνει Μίκυ, Γκούφυ & Ντόναλντ που δεν συνηθίζεται και πολύ πλέον, ενώ η ιστορία αυτή καθαυτή είναι ουσιαστικά παρωδία του παιχνιδιού ρόλων D&D (Dungeons & Dragons). Θα το αγοράσω καθαρά για αυτήν την ιστορία επειδή θέλω να την έχω, όμως το υπόλοιπο τευχάκι δεν ξέρω αν αξίζει.

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26874
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4257 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  

25 λεπτά πριν, PhantomDuck είπε:

Η σφαίρα του σκότους είναι μία από τις καλύτερες ιστορίες που έχει σχεδιάσει ο Massimo Fecchi. Περιλαμβάνει Μίκυ, Γκούφυ & Ντόναλντ που δεν συνηθίζεται και πολύ πλέον, ενώ η ιστορία αυτή καθαυτή είναι ουσιαστικά παρωδία του παιχνιδιού ρόλων D&D (Dungeons & Dragons). Θα το αγοράσω καθαρά για αυτήν την ιστορία επειδή θέλω να την έχω, όμως το υπόλοιπο τευχάκι δεν ξέρω αν αξίζει.

Συμφωνώ. Τουλάχιστον η ιστορία είναι 50 σελίδες και αδημοσίευτη οπότε πιστεύω αξίζει και στην περίπτωση που δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο και το υπόλοιπο του τεύχους. 

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25448
  • Group:  Members
  • Topic Count:  396
  • Content Count:  4304
  • Reputation:   34100
  • Achievement Points:  4428
  • Days Won:  8
  • With Us For:  4309 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Τελείωσα το τεύχος... Ενώ αδημονούσα για την πρώτη ιστορία... Προσγειώθηκα λίγο απότομα... Πήγε, βέβαια, και το μυαλό μου στο έπος που λέγεται Άρχοντας των Δράκων... Ιεροσυλία... Αυτό που με χάλασε βασικά ήταν ότι ήταν στην ουσία ένα

επιτραπέζιο παιχνίδι ρόλων

αλλά και σαν σενάριο δε με ξετρέλλανε ιδιαίτερα!!! Άστοχα και τα "διαλείμματα" (άμα την διαβάσετε θα καταλάβετε τι εννοώ). Πιο πολύ με εξίταρε ο ρόλος του κοριτσιού στην τελευταία ιστορία!!! Όξυμωρη κάπως και η σκέψη να βάλουν τον Φάντομ να κυνηγάει τον

Μαύρο Πητ

. Μου θύμησε κάτι ιστορίες σε πολύ παλιά Μεγάλα μίκυ που ο Σκρουτζ ζητούσε βοήθεια από τον Επιθεωρητή Ο' Χάρα. Τέσπα. Γενικά ένα τευχάκι 3+...

:hop::hop::hop: 

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4448
  • Reputation:   34591
  • Achievement Points:  4515
  • Days Won:  100
  • With Us For:  6178 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Ευχαριστούμε Γιάννη!!!

Και ότι ήθελα να ρωτήσω τις εντυπώσεις σας μπας και ψηθώ και το πάρω!!!!!Κώστα, Γιώργο σας άρεσε?

Επεξεργασία από Manitou
  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45731
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6169 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Εγώ ήμουν σαφέστατος 2-3 posts πιο πάνω :P. Στο Inducks είναι στην θέση ~1.400, όμως οι περισσότερες δανέζικες ιστορίες δεν είναι πάντα αντιπροσωπευτικές επειδή κατά κύριο λόγο τις βαθμολογεί λιγότερος κόσμος απ' ό,τι τις ιταλικές. Είναι η δεύτερη καλύτερα βαθμολογημένη του σεναριογράφου Andrea Pihl, πάνω από την Σμαραγδένια Αλεπού που είχαμε δει στο Αλμανάκο για να καταλάβεις. Στο ίδιο γενικότερο σχεδιαστικό στυλ κυμαίνεται κι αυτή. Η ιδιαιτερότητα της ιστορίας του τεύχους, είναι ότι παρωδεί τα επιτραπέζια παιχνίδια ρόλων, με κύρια αναφορά το D&D. Ευφυέστατη και δημιουργική παρωδία κατ' εμέ, δείχνει πως είτε οι δημιουργοί είτε κάποιοι γνωστοί τους έλιωναν κατά περιόδους σε αντίστοιχα παιχνίδια και βγάζουν σκηνικά στο κόμικ. Πώς υπάρχουν π.χ. κόμικς που παρωδούν διάφορες ομάδες όπως π.χ. τους μεταλάδες, τους κομικσάδες, τον στρατό κλπ. Ε, κάπως έτσι. Επειδή έχω περάσει και από αυτήν την φάση, μπορώ να την εκτιμήσω στο έπακρο, όμως είναι λογικό πως δεν είναι για όλους.

 

Επειδή δεν ξέρω πώς αλλιώς να το διατυπώσω, έβαλα τις πρώτες σελίδες (από αμερικάνικη έκδοση) στο πρώτο ποστ για να δείτε ιδίοις όμμασιν.

Επεξεργασία από PhantomDuck
  • Like 5
  • Respect 1
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  758
  • Content Count:  12966
  • Reputation:   94907
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  428
  • With Us For:  4645 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Ήρθε η ώρα,μετά από αρκετές ημέρες,να πω κι εγώ τις εντυπώσεις μου για το τεύχος # 30 του Super Μίκυ.

 

"Η σφαίρα του σκότους"

Είναι μία από τις φορές που βλέπουμε μαζί τον Μίκυ,τον Ντόναλντ και τον Γκούφυ (αλλά και άλλους χαρακτήρες της Disney) να πρωταγωνιστούν σε μία χορταστική ιστορία με θέμα την φανταστική εποχή των μάγων και των δράκων. Εδώ ο Μίκυ υποδύεται έναν καλό κλέφτη που μοιάζει με τον Ρομπέν των δασών,ο Ντόναλντ έναν διακεκριμένο κι ατρόμητο ιππότη κι ο Γκούφυ έναν ταλαντούχο μάγο. Εμείς από την μεριά μας βλέπουμε τους τρεις τους να παίρνουν μέρος σε μία περιπέτεια αναζήτησης. Αν την δούμε σαν μία απλή ιστορία,τότε θα μας ικανοποιήσει το αποτέλεσμα. Αν την δούμε σαν μία συνέχεια της εξαιρετικής σειράς "Άρχοντας των Δράκων",τότε η απογοήτευση είναι αναπόφευκτη. :( Προσωπικά θα προτιμούσα να ήταν μία καθαρόαιμη υπόθεση sword & sorcery κι όχι...αυτό που αναφέρει ο φίλος @Μενίγ Πουαγώ στο πρώτο του spoiler. Το σχέδιο το βρήκα αρκετά καλό.

 

"Ληστεία στο μαύρο δάσος"

Ο Μαύρος Πητ καταδιώκεται από την αστυνομία μετά από μία ληστεία που έκανε και σώζεται την τελευταία στιγμή από έναν παράξενο και νεοφερμένο villain,ο οποίος του χαρίζει ισχυρά όπλα για να αποκτήσει ένα σπάνιο αρχαιολογικό εύρημα. Υπολογίζει όμως χωρίς τον ατρόμητο Φάντομ Ντακ,ο οποίος θα προσπαθήσει να αποτρέψει τα ληστρικά του σχέδια. Μου έκανε μεγάλη εντύπωση που είδαμε τον Φάντομ να κυνηγάει έναν κακό που εδράζεται στο Μίκυ Σίτυ,αλλά ο συνδυασμός αυτός νομίζω ότι έδωσε καλό αποτέλεσμα. Επίσης βλέπουμε έναν Φάντομ να έχει gadgets που έφεραν στο μυαλό το αξεπέραστο PKNA. Ωραίες εποχές. Θα ήθελα να είχε περισσότερο χρόνο συμμετοχής ο μυστηριώδης κακός. Το σχέδιο (και ιδιαίτερα οι χρωματισμοί) με ικανοποίησαν.

 

"Φεστιβάλ τεχνολογίας"

Στο σχολείο όπου φοιτούν τα τρία ανιψάκια του Ντόναλντ θα πραγματοποιηθεί ένα ετήσιο φεστιβάλ με θέμα τις τεχνολογίες και την επιστήμη και θα διοργανωθεί ένας σχολικός διαγωνισμός. Στο ίδιο διαγωνισμό θα λάβει μέρος κι ο ανιψιός του άσπονδου γείτονά του,του κυρίου Τζόουνς. Όπως είναι εύκολα κατανοητό,οι έριδες και οι σφοδρές συγκρούσεις ανάμεσα στους δύο χαρακτήρες θα μεταφερθούν κι εντός σχολείου,όταν θα προσπαθήσει ο καθένας να βοηθήσει τα ανίψια του να κερδίσουν στον διαγωνισμό. Η μάχη προβλέπεται να είναι...εκρηκτική. :P Πρόκειται για ένα σενάριο που περιγράφει μία σύγκρουση του Ντόναλντ με τον Τζόουνς,η οποία δεν γίνεται σε πρώτο πρόσωπο και κατ οίκον,αλλά οι δημιουργοί την μεταφέρουν στις σχολικές αίθουσες. Έχει την πλάκα του,γίνεται το απαραίτητο μπάχαλο στο φινάλε,άλλα μέχρι εκεί. Το σχέδιο μου άρεσε. 

 

"Ανεπιθύμητος θαυμαστής"

Οι διαβόητη συμμορία των Μουργόλυκων αποκτάει έναν επίμονο θαυμαστή,ο οποίος θέλει σώνει και καλά να μπει στην παρέα τους και να κάνει μαζί τους ληστείες. Όπως είναι φυσικό εκείνοι αντιδρούν και κάνουν τα πάντα για να τον αποθαρρύνουν για να τους αφήσει ήσυχους. Κάτι τέτοιο όμως θα αποδειχτεί εξαιρετικά δύσκολο,δεδομένου ότι ο τύπος ανήκει σε άλλη κοινωνική τάξη. Μέτρια υπόθεση,της οποίας το φινάλε με ικανοποίησε και δεν το περίμενα καθόλου. Γι'ακόμα μία φορά είμαι ΟΚ με το σχεδιαστικό κομμάτι.

 

"Επίδειξη σπατάλης"

Ο Ντόναλντ δουλεύει στο θησαυροφυλάκιο του Σκρουτζ,αλλά όχι στο γυάλισμα των νομισμάτων. Αυτή την φορά έχει αναλάβει την αρχειοθέτηση συμβολαίων. Μέσα στα χαρτιά,λοιπόν,θα βρει μία ανεκτέλεστη συμφωνία και σπεύδει να την δείξει στον εργοδότη του. Έτσι ο Σκρουτζ αναγκάζεται να βάλει βαθιά το χέρι στην τσέπη,με σκοπό να τραπεζώσει έναν ιδιαίτερα καλοφαγά πλούσιο,προκειμένου να κλείσει το deal. Εννοείται πως στο τέλος,αυτός που θα την πληρώσει θα είναι ο φουκαράς ο Ντόναλντ. Χαριτωμένο σενάριο,που περιγράφει τον Ντόναλντ σαν ατζαμή και πονηρό. Το φινάλε με έκανε και γέλασα,τόσο λόγω της τσιγκουνιάς του Σκρουτζ,όσο και της ανευθυνότητας του ανιψιού του. Το σχέδιο δεν ήταν του γούστου μου. 

 

"Ο πυρετός των διαμαντιών"

Ο Μίκυ πηγαίνει με ένα γκρουπ κι έναν ξεναγό στην έρημο του κάκτου,για να θαυμάσουν τα αξιοθέατα. Μετά από ένα λάθος αποκαλύπτεται μία πόλη-φάντασμα που είχε χαθεί μέσα στην άμμο. Εκεί θα ανασυρθεί κι ένας θρύλος που λέει ότι υπήρχε ένα εξαντλημένο αδαμαντορυχείο κι ότι κάποιος είχε κρύψει μία σημαντική ποσότητα διαμαντιών κάπου εκεί. Έτσι αρχίζει ο πυρετός για τους πολύτιμους λίθους και βγαίνουν στην επιφάνεια ένστικτα απληστίας. Κι από αυτό το σενάριο δεν μπορώ να πω ότι έχω παράπονο. Για τα δεδομένα του περιοδικού ήταν μία τίμια ιστορία που έχει στοιχεία Άγριας Δύσης. Το φινάλε ήταν λυτρωτικό και  αλτρουιστικό. Όμορφο ήταν και το σχέδιο. 

 

"Ο πέτρινος βασιλιάς"

Ο Σκρουτζ κι ο Ντόναλντ βρίσκονται στην έρημο του Αμουδιστάν,αναζητώντας έναν αρχαίο θησαυρό,που όμως οι θρύλοι λένε ότι τον περιβάλει μία μεγάλη κατάρα. Αυτήν την κατάρα θα την βιώσει από πρώτο χέρι ο Λιμνουπολίτης μεγιστάνας,ο οποίος θα βρεθεί σε πολύ δύσκολη θέση. Τελικά όμως,όπως θα αποδειχτεί,τα πράγματα δεν είναι τόσο μεταφυσικά όσο δείχνουν. Καλό σενάριο που δεν αφήνει κάτι στην τύχη και στην υπερβολή. Στέκομαι στην παρουσία των παιδιών που κυριολεκτικά κλέβουν την παράσταση,καθώς επίσης και στον χαρακτήρα του Σκρουτζ,που δεν είναι ο γνωστός σκληρόκαρδος και στυγνός επιχειρηματίας. :respect: Το φινάλε δεν θα μπορούσε να ήταν περισσότερο γλυκό. :hug2:  Το σχέδιο το βρήκα μέτριο προς καλό.

 

 

:beer: 

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.