Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δημοσκόπηση Ντον Ρόσα


Manitou

Τόμοι Ντον Ρόσα  

51 Μέλη έχουν ψηφίσει

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Παρακαλούμε να συνδεθείτε ή να εγγραφείτε για να ψηφίσετε σε αυτή τη δημοσκόπηση.

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4349
  • Reputation:   33886
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Σήμερα απέκτησα τους τόμους 7 και 8 της εγκυκλοπαίδειας του Don Rosa της Fantagraphics.

Πλέον μένουν άλλοι 2 για να ολοκληρωθεί η καλύτερη έκδοση Don Rosa που έχει κυκλοφορήσει γενικά. Με βάση λοιπόν διάφορες συζητήσεις που έχουμε κάνει κατά καιρούς μου δημιουργήθηκε η εξής απορία.

Τελικά τι εκδόσεις Ντίσνευ θέλουμε?

Ας γίνω πιο συγκεκριμένος.

Πολλοί φίλοι έχουν ζητήσει κατα καιρούς να κυκλοφορήσει η Καθημερινή άπαντα Ντον Ρόσα ως ένθετο της εφημερίδας στο στυλ "Εγκυκλοπαίδεια Καρλ Μπαρκς" . Πρόσφατα η Καθημερινή κυκλοφόρησε σαν ένθετο και την εγκυκλοπαίδεια του Ρομάνο Σκάρπα όπως όλοι εδω μέσα ξέρουμε. Ποιότητα έκδοσης μάλλον χαμηλή, εξτραδάκια σχεδόν μηδενικά και γενικά μια σχετικά προχειροδουλειά σε τιμή όμως τζαμπαντάν. Παράλληλα, κατά καιρούς έχουμε γκρινιάξει για διάφορα πράγματα όπως τη διαφήμιση της ΑΜΙΤΑ στη βιβλιοθήκη Καρλ Μπαρκς, το χαρτί εκτύπωσης και άλλα τέτοια χωρίς να υπολογίζουμε τα χρήματα που δίνουμε για αυτά.

Ρωτάω λοιπόν το εξής. Εσείς τι θα διαλέγατε αν είχατε την επιλογή?

Μια έκδοση σαν τη "Βιβλιοθήκη Ντίσνευ" του Τερζόπουλου με τις ιστορίες απλά σε σειρά, χωρίς έξτρα, σαν ένθετο εφημερίδας με οτι αυτό συνεπάγεται στην ποιότητα?

Μια λίγο καλύτερη έκδοση με λίγα εξτραδάκια, καλύτερη εκτύπωση και τιμή 10 ευρώ στα περίπτερα?

Ή μια έκδοση όπως αυτή της Fantagraphics με ποιότητα που ξεχιλίζει, τέλεια χρώματα και εκτύπωση, καμιά 30αριά σελίδες εξτραδάκια γραμμένα από τον ίδιο τον Ρόσα, όλα τα εξώφυλλα που έχουν δημοσιευτεί και διάφορα άλλα καλούδια σε κάθε τόμο με τιμή στα 25 ευρώ τον τόμο (όπως οι Αμερικάνικοι)? Μια ιδέα μπορείτε να πάρετε από εδώ https://inducks.org/issue.php?c=us%2FDRL+++1

 

Προφανώς και το θέμα είναι οικονομικό. Και εγώ που την αγοράζω την εγκυκλοπαίδια της Fantagraphics δεν μου περισσεύουν αλλά κάνω οικονομία και προτιμώ να αγοράσω κάτι λιγότερο και να χαρώ αυτή την έκδοση. Όμως αν ήμουν ακόμα μαθητής ή φοιτητής δεν θα την αγόραζα. 

 

Απλά επειδή πολλές φορές το έχουμε συζητήσει είμαι περίεργος να δω τι πραγματικά θέλουμε.

Στο τέλος και μια φωτογραφία με όλους τους τόμους μαζί.

 

28109138_10155335157252405_45954267_n.thumb.jpg.36d906baea123975b2c2e17f5f257c72.jpg

 

Επεξεργασία από PhantomDuck
  • Like 13
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Με τσάκισες. Δεν μπορώ να αποφασίσω :) Πάω να ψηφίσω το 3 και αυτομάτως σκέφτομαι ότι άμα όντως με ένοιαζε, θα αγόραζα το πρωτότυπο της Fantagraphics. Δεν έχω και κανένα θέμα με τα αγγλικά :) Πάω να ψηφίσω το 1 και αυτομάτως σκέφτομαι ότι δεν είναι αυτό για το οποίο θα πέταγα τη σκούφια μου. Επιπρόσθετα τα μόνα που μου λείπουν από όσα χαρακτηρίζει stories το inducks είναι κάτι πρόχειρα ασπρόμαυρα σκίτσα, μια μονοσέλιδη, κάτι καρέ, μια α/μ και ένα Ducktales. Άρα άμα είναι να τις ξανααποκτήσω, τις θέλω σε μια προχειράτζα? Δεν και το νομί. 

 

Θα ψηφίσω το 3 αλλά πρακτικά θα είμαι ψεύτης. Αληθεύει ότι θέλω να υπάρξει μια τέτοια έκδοση στα Ελληνικά (που είναι ακριβώς ότι γράφει η ερώτηση), δεν αληθεύει όμως ότι θα πάω να την πάρω.......................  (που είναι αυτό που εκτιμώ πως υπαινίσσεται η ερώτηση :) ) Σίγουρα δεν θα πάω να την πάρω τρέχοντας. Θα είναι κάτι που θα πάρω σε πολύ βάθος χρόνου. Καθαρά διότι τα λεφτά είναι πολλά και είναι σε μεγάλο βαθμό υλικό που ήδη έχω (ενώ υπάρχουν πάρα πολλά άλλα που θέλω και δεν έχω). 

 

Λείπει πάντως ένα ΔΓ/ΔΑ για όσους απλώς θέλουν να δούνε τα αποτελέσματα :) Αν δεν μπορείς να το προσθέσεις, σφύρα να το προσθέσει κάποιος :) 

 

:cheers5: 

  • Like 11
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6148 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Αν έβγαινε η έκδοση της fantagraphics στα ελληνικά στα 25€ ο τόμος, θα τα έπαιρνα κι ας τα έχω και στα αγγλικά, αλλά λίγοι ακόμα νομίζω θα το έκαναν, ειδικά τώρα που καλομάθαμε με τις τζάμπα προσφορές της εφημερίδας, επομένως κάποια από τις δύο πρώτες, απλά δεν ξέρω ποια :P.

  • Like 12
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ωραίες απαντήσεις από τους @PhantomDuck και @germanicus. Με τις οποίες θα συμφωνήσω. Δεν ξέρω τι ακριβώς να ψηφίσω. Το θέμα είναι οικονομικό... Βέβαια στην παρούσα φάση δεν νομίζω να έδινε τα 25 ευρώ αλλά κάποια στιγμή αργότερα λογικά θα το έκανα. 

 

Πάντως στην Ιταλία βγαίνουν τα άπαντα του Ρόσα σε μια πιο οικονομική έκδοση βασισμένη στη Fantagraphics όμως. 

Επεξεργασία από ΚΟΜΙΞ
  • Like 12
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4349
  • Reputation:   33886
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Έβαλα το ΔΓ/ΔΑ.

:up:

  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30580
  • Group:  Members
  • Topic Count:  45
  • Content Count:  1828
  • Reputation:   13127
  • Achievement Points:  1938
  • Days Won:  7
  • With Us For:  3407 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Η επιλογή "Δεν πρόκειται να ξαναγοράσω Ρόσα" που πήγε?? :thinking:

  • Like 8
  • Αστείο 5
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  940
  • Content Count:  4356
  • Reputation:   35540
  • Achievement Points:  4409
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6160 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Eγώ θέλω να έχω συγκεντρωμένο το έργο του Ρόσα, κι ας έχω ήδη όλες τις ιστορίες του από το ΚΟΜΙΞ. Το αν θα κυκλοφορήσει με εξώφυλλο επιχρυσωμένο είναι το τελευταίο που με απασχολεί. Καθημερινή και πάλι Καθημερινή!

 

:Ion:

  • Like 10
  • Respect 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4349
  • Reputation:   33886
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

20 ώρες πριν, apetoussis82 είπε:

Η επιλογή "Δεν πρόκειται να ξαναγοράσω Ρόσα" που πήγε?? :thinking:

Βασικά δεν είναι τόσο το θέμα ο Ροσα. Πιο πολύ σαν αφορμή το έβαλα. Η ερώτηση είναι βασικά τι Ντίσνεϋ θέλουμε. Φθηνά και τσαπατσουλικα ή ακριβά και περιποιημένα?

 

επίσης μπορεί η καθημερινή να μας ξενέρωσε με τον ροσα και το κόμιξ αλλά η έκδοση που αναφέρω είναι σαν να τα διαβάζω πρώτη φορά. Έχει τόσα πολλά πρόσθετα μέσα και είναι και στα αγγλικά που γενικά είναι σαν να μην τις έχω ξαναδιαβάσει. 

 

20 ώρες πριν, Ion είπε:

Eγώ θέλω να έχω συγκεντρωμένο το έργο του Ρόσα, κι ας έχω ήδη όλες τις ιστορίες του από το ΚΟΜΙΞ. Το αν θα κυκλοφορήσει με εξώφυλλο επιχρυσωμένο είναι το τελευταίο που με απασχολεί. Καθημερινή και πάλι Καθημερινή!

 

:Ion:

Τίμιο! Αυτό είχα κατά νου ότι θα απαντήσουν οι περισσότεροι (και λογικό ίσως) αλλά μέχρι στιγμής έχουμε ισοψηφία. Ενδιαφέρον

  • Like 10
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32315
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  102
  • Reputation:   534
  • Achievement Points:  102
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2344 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μίας πού ο Ντον Ρόσα είναι ένας από τους πιο αγαπημένους μου δημιουργούς και πραγματικά λατρεύω τον τρόπο σχεδιασμού του θεωρώ πως θα υποβαθμιζόταν πολύ το έργο του αν απλώς εκδιδόταν σε μια φτηνιαρική έκδοση, επομένως απορρίπτω την πρώτη εναλλακτική. Όσον αφορά την δεύτερη αφενός θα έχουμε μία έκδοση καλύτερης ποιότητας άλλα αφετέρου δε θα έχουμε κάτι εξαιρετικά συναρπαστικό. Εξάλλου μια τέτοια έκδοση θα απευθυνόταν σε κάποιον που ενδιαφέρεται ιδιαίτερα για κάτι καλύτερο με τον Ντον Ρόσα και επομένως δεν θα τον ικανοποιούσε μια τέτοιου είδους έκδοση. Η τρίτη εναλλακτική για εμένα είναι η καλύτερη και πιστεύω πώς θα ήταν ανάλογη της αξίας του έργου του Ρόσα ανεξάρτητα από το αν έχει γίνει κουραστικό λόγω των διαρκών ανατυπώσεων.

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25799
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  769
  • Reputation:   6205
  • Achievement Points:  785
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4221 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Νομίζω ότι η αυτόνομη έκδοση στα 10 ευρώ και η έκδοση στα πρότυπα της Fantagraphics θα πήγαιναν άπατα και άκλαφτα ,εγώ κι Phantom δεν θα σώζαμε την κατάσταση!

Η Καθημερινή  έχει βγάλει φτηνές εκδόσεις αλλά παράλληλα λειψές ,δες Ρομάνο Σκάρπα και την τελευταία προσφορά που έχει τις μισές κι όχι τις καλές ιστορίες!.Αλλά το δωρεάν είναι ασυναγώνιστο οπότε μάλλον αυτή είναι πιθανότερο να δούμε!

Θα ήθελα πάντως μία σούπερ έκδοση και τον Don στην καινούργια Λέσχη να την υπογράφει! :D

  • Like 7
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32315
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  102
  • Reputation:   534
  • Achievement Points:  102
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2344 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου @guskoin πώς μια σουπερ έκδοση θα ηταν παταγώδη αποτυχία. Σίγουρα δεν θα δούμε κάτι τέτοιο στην Ελλάδα και ιδικά τώρα που έχουμε συνηθίσει στις έκδοσης της καθημερινής πού είναι σε πολύ καλή τιμή.

  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  8699
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  340
  • Reputation:   1953
  • Achievement Points:  340
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5532 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Κι άλλος Ρόσα; Εδώ περιμένουμε πως και πως να τελειώσουν οι δημοσιεύσεις στο ΚΟΜΙΞ για να δούμε τι θα μπει μετά.

  • Like 6
  • Respect 2
  • Αστείο 1
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4349
  • Reputation:   33886
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Κοίτα @Jim Slip το θέμα δεν είναι ο Ρόσα. Τον ανέφερα για 2 λόγους.

 

Πρώτον γιατί μιλάμε για λίγους τόμους και είναι άξιο λόγου το όλο εγχείρημα. Νομίζω δεν θα είχε νόημα να συζητάγαμε για την εγκυκλοπαίδια της Fantagraphics του Καρλ Μπαρκς με 50φευγα τόμους των 25 ευρώ έναντι 54 τόμους των 4 ευρώ σε πολύ καλή ποιότητα που μας έδωσε η καθημερινή. Θα ήταν τρέλα αυτό όχι δημοψήφισμα. Εδώ μιλάμε για 8 με 10 τόμους.

 

Δεύτερον η εγκυκλοπαίδια του Ρόσα έχει αναφερθεί πολλές φορές εδω μέσα πριν την κυκλοφορία του Ρόσα από το ΚΟΜΙΞ. Να πω επίσης οτι έχετε φάει ένα σκάλωμα με το κόμιξ. Υπάρχει πολύς κόσμος που απλά δεν το αγοράζει και που θα ήθελε στα ελληνικά μια συγκεντρωτική έκδοση του Ρόσα σε λίγους τόμους.

 

Να αναφέρω εδω και την ύπαρξη της τραγικής βιβλιοθήκης Ντίσνευ που έπαιξε αυτό το ρόλο ΧΩΡΙΣ να αναφέρει το όνομα του Ρόσα, ΧΩΡΙΣ να έχει μέσα ούτε μια λέξη για το τι είναι όλα αυτά, ΧΩΡΙΣ να έχει μέσα μια ιστορία (το Αφιερωμένο Εξαιρετικά) και στα 20 ευρώ παρακαλώ. Οι συγκρίσεις με την έκδοση της fantagraphics απλά εκθέτουν τον Τερζόπουλο και βγάζει μ@@@@ όλους εμάς που την αγοράσαμε τότε. 

 

Ο @guskoin πιο πάνω έγραψε την σωστή ατάκα: Το δωρεάν είναι ασυναγώνιστο. Απλά πρέπει να έχουμε κατα νου οτι το τέλειο πληρώνεται και ο κάθε εκδότης κοιτάει τι έχει για να πάρει το εκάστοτε ρίσκο. 

 

Σίγουρα πάντως η προσφορά της Καθημερινής για την εγκυκλοπαίδια του Καρλ Μπαρκς ήταν Α Σ Υ Ν Α Γ Ω Ν Ι Σ Τ Η. Πλήρης έκδοση, χωρίς περικοπές σε καλούτσικη έκδοση (εντάξει η μη ομοιομορφία ήταν τρελό φάουλ) με σκληρό εξώφυλλο και συνολική έκπτωση 54*19 (τιμή Τερζόπουλου)-54*4=810 ευρώ. Και χώρια 54 ένθετα εφημερίδας (δεν μπαίνω στη διαδικασία στο ποιος διαβάζει την εφημερίδα και ποιός όχι). Εκεί δεν θα ήθελα καμία Fantagraphics να μου πάρει ένα χιλιαρικάκι επιπλέον. :dance2:

 

 

  • Like 7
  • Respect 1
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6148 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Καλά ναι, κι εγώ έχω μπουχτήσει με τον Rosa και έχω σταματήσει να αγοράζω το Κόμιξ, όμως τις εκδόσεις της Fantagraphics τις παίρνω ευλαβικά. Είναι η απόλυτη έκδοση του δημιουργού και θα συνεχίσει να είναι διά παντός απ' ό,τι φαίνεται. Αν είναι να τις πάρεις, ας τις πάρεις σωστά, όχι μπακαλίστικα :D  

  • Like 7
  • Respect 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

12 hours ago, Manitou said:

 (δεν μπαίνω στη διαδικασία στο ποιος διαβάζει την εφημερίδα και ποιός όχι). 

 

Να ξαναματαεπαναλάβω (επανάληψη μήτηρ :) ) ότι κτηνίατροι + φιλοζωικές λατρεύουν τις εφημερίδες! :) εξαιρετικό χαρτί για τα κλουβιά των άρρωστων ζώων που περιθάλπτονται! :) 

 

Ακούγομαι ειρωνικός, έως ένα βαθμό όντως είμαι, αλλά αληθεύει :) 

 

Και όχι. Το χαρτί του Κόμιξ ΔΕΝ κάνει για αυτή τη δουλειά :) Δεν είναι απορροφητικό :D (για να προλάβω κάποιους :lol: ) 

 

:cheers5: 

  • Like 4
  • Respect 1
  • Αστείο 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31052
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  121
  • Content Count:  2070
  • Reputation:   15086
  • Achievement Points:  2070
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3153 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Έχοντας πιάσει στα χέρια μου την έκδοση της Fantagraphics, την ψήφισα και εγώ γιατί είναι πραγματικά πολύ καλή και σε νορμάλ τιμή. Φυσικά της καθημερινής είναι δελεαστική προσφορά (για δώρο με εφημερίδα των 4+€) και πιο προσβάσιμη, οπότε το αντισταθμίζει λίγο, αλλά όχι αρκετά ώστε να την προτιμήσω.

Πολύ σημαντικό για μένα, επίσης, ότι της Fantagraphics είναι στη γλώσσα που γράφτηκαν. Αν μιλούσαμε π.χ. για Γαλλικά μεταφρασμένα στα Αγγλικά θα ήταν πιο δύσκολο να αποφασίσω.

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32646
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  11
  • Reputation:   95
  • Achievement Points:  11
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2232 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Καινούριο μέλος, ας πω την άποψη μου για το θέμα μιας και ο Ντον Ροσα ειναι ο αγαπημένος μου δημιουργός. :) Μόλις ανακάλυψα την έκδοση της Fantagraphics καθώς έψαχνα ενναλακτικές επειδή τυχαίνει να ψάχνω κάποιους τόμους από τη βιβλιοθηκη κόμιξ και δεν τους βρίσκω πουθενά. Φαίνονται να είναι εξαιρετικής ποιότητας και με πολλές επιπλέον πληροφορίες για τον δημιουργό και τις ιστορίες που δεν υπάρχουν στην ελληνική έκδοση. Νομιζω λοιπόν ότι θα άξιζε το κόστος των 250 ευρώ μια Ελληνική fantagraphics έκδοση μιας και είναι μόνο 10 τόμοι.

 

Θεωρείτε ότι μπορεί να γίνει κάποια κίνηση από την Καθημερινή παιδιά ? Σκέφτομαι να πάρω τους τόμους της Fantagraphics μιας και δεν μπορώ να βρω τους τόμους της βιβλιοθηκης κομιξ που μου λείπουν για να συμπληρώσω την συλλογή μου.

  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πριν από 1 ώρα, maidonian είπε:

Θεωρείτε ότι μπορεί να γίνει κάποια κίνηση από την Καθημερινή παιδιά ? Σκέφτομαι να πάρω τους τόμους της Fantagraphics μιας και δεν μπορώ να βρω τους τόμους της βιβλιοθηκης κομιξ που μου λείπουν για να συμπληρώσω την συλλογή μου.

Αν ποτέ γίνει τότε θα είναι στα 4 ευρώ με την εφημερίδα... Στην αφίσα που δόθηκε μαζί με τον πρώτο τόμο της Βιβλιοθήκης Disney το 2014 στην εφημερίδα, μας πληροφορεί ότι θα υπάρξει μια ακόμα σειρά τόμων με την επωνυμία Βιβλιοθήκη Κόμικς.

 

Όμως από ότι φαίνεται μάλλον άλλαξαν σχέδια και αποφάσισαν να βάλουν πάλι όλον τον Ρόσα στο ΚΟΜΙΞ και να μας ξενερώσουν :P 

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32646
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  11
  • Reputation:   95
  • Achievement Points:  11
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2232 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

3 λεπτά πριν, ΚΟΜΙΞ είπε:

Όμως από ότι φαίνεται μάλλον άλλαξαν σχέδια και αποφάσισαν να βάλουν πάλι όλον τον Ρόσα στο ΚΟΜΙΞ και να μας ξενερώσουν :P 

 Εκεί κατέληξα και εγώ όταν είδα ότι βάζουν σερί Ροσα στο Κομιξ από το 19 και μετά, είπα να ρωτήσω τους ειδήμονες όμως για σιγουριά. :) Fantagraphics λοιπόν. Μόλις μπορέσω θα κάνω και ένα τόπικ αναζήτησης για τους τόμους της βιβλιοθήκης που μου λείπουν μήπως βρεθεί τίποτα. :)

  • Like 4
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4349
  • Reputation:   33886
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

1 ώρα πριν, maidonian είπε:

Θεωρείτε ότι μπορεί να γίνει κάποια κίνηση από την Καθημερινή παιδιά ? Σκέφτομαι να πάρω τους τόμους της Fantagraphics μιας και δεν μπορώ να βρω τους τόμους της βιβλιοθηκης κομιξ που μου λείπουν για να συμπληρώσω την συλλογή μου.

 

Το αν θα γίνει κίνηση κανείς δεν το ξέρει. Εφόσον τα έβαλαν στο ΚΟΜΙΞ λίγο δύσκολο ίσως. Ένα είναι το σίγουρο. Οι τόμοι του Τερζόπουλου δεν αξίζουν. Δεν μιλάμε για την αρχική τους τιμή. Ουτε καν τα μισά. Είναι απλά οι ιστορίες πεταμένες (λείπει και μία) χωρίς τίποτε άλλο. Εντάξει η ποιότητα εκτύπωσης (βιβλιοδεσία, χαρτί, χρώματα) είναι πολύ καλή, αλλά με σχεδόν ίδια τιμή με την έκδοση της Fantagraphics γελάνε και οι πέτρες. 

 

Επεξεργασία από Manitou
  • Like 4
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32646
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  11
  • Reputation:   95
  • Achievement Points:  11
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2232 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Μόλις τώρα, Manitou είπε:

 

Το αν θα γίνει κίνηση κανείς δεν το ξέρει. Εφόσον τα έβαλαν στο ΚΟΜΙΞ λίγο δύσκολο ίσως. Δύο είναι τα σίγουρα. 1) Οι τόμοι του Τερζόπουλου δεν αξίζουν. Δεν μιλάμε για την αρχική τους τιμή. Ουτε καν τα μισά. Είναι απλά οι ιστορίες πεταμένες (λείπει και μία) χωρίς τίποτε άλλο. Εντάξει η ποιότητα εκτύπωσης (βιβλιοδεσία, χαρτί, χρώματα) είναι πολύ καλή, αλλά με σχεδόν ίδια τιμή με την έκδοση της Fantagraphics γελάνε και οι πέτρες. 

 

Δεν ήξερα ότι λείπει κάποια ιστορία εκτός των άλλων μειονεκτημάτων στη σύγκριση των δύο εκδόσεων. Εντάξει παιδιά, με πείσατε, θα παραγγείλω τους δύο πρώτους τόμους της Fantagraphics :) Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Για να βοηθήσω στη γενική πλοήγηση :) Εδώ είναι η παρουσίαση της Βιβλιοθήκης Κόμιξ όπου ίσως βρεις πράγματα/πληροφορίες που δεν ξέρεις. Εδώ υπάρχει μια αρχική κουβεντούλα για τον Rosa της Fantagraphics (λέω αρχική διότι εν συνεχεία μνημονευθηκε σε διάφορα σημεία του φόρουμ. Και τέλος, υπάρχει εκεί έξω ένα υπέροχο "εργαλείο" που λέγεται inducks στο οποίο ένα μικρό λιθαράκι (για να μη πω τίποτα παραπάνω... διαβάζεις το τόπικ από το 2009 και κρίνεις :) ) έχουν βάλει διάφορα μέλη του φόρουμ. :cool:

 

:cheers5: 

  • Like 4
  • Ευχαριστώ 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25799
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  769
  • Reputation:   6205
  • Achievement Points:  785
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4221 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

1 ώρα πριν, maidonian είπε:

Δεν ήξερα ότι λείπει κάποια ιστορία εκτός των άλλων μειονεκτημάτων στη σύγκριση των δύο εκδόσεων. Εντάξει παιδιά, με πείσατε, θα παραγγείλω τους δύο πρώτους τόμους της Fantagraphics :) Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

Εγώ πάλι για να κάνω τον δικηγόρο του διαβόλου θα έλεγα να κάνεις υπομονή μέχρι το καλοκαίρι για να δούμε την προσφορά της Καθημερινής, αν θα είναι  Ρόσα ή κάτι άλλο!

Επίσης δεν ξέρω αν έχει επισημανθεί δεόντως αλλά οι οι ιστορίες του Ρόσα στο Κόμιξ του Τερζόπουλου συνοδεύονταν από υπέροχες και ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΕΣ συνεντεύξεις  οι οποίες βέβαια δεν υπάρχουν στους τόμους (υπήρξε διαφωνία-ρήξη των δύο ).Κατά την άποψη μου λοιπόν, καλύτερα να αναζητάς τα παλιά τεύχη του Κόμιξ και όχι τους  υποδεέστερους τόμους!

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32646
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  11
  • Reputation:   95
  • Achievement Points:  11
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2232 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Πριν από 1 ώρα, germanicus είπε:

Για να βοηθήσω στη γενική πλοήγηση :) Εδώ είναι η παρουσίαση της Βιβλιοθήκης Κόμιξ όπου ίσως βρεις πράγματα/πληροφορίες που δεν ξέρεις. Εδώ υπάρχει μια αρχική κουβεντούλα για τον Rosa της Fantagraphics (λέω αρχική διότι εν συνεχεία μνημονευθηκε σε διάφορα σημεία του φόρουμ. Και τέλος, υπάρχει εκεί έξω ένα υπέροχο "εργαλείο" που λέγεται inducks στο οποίο ένα μικρό λιθαράκι (για να μη πω τίποτα παραπάνω... διαβάζεις το τόπικ από το 2009 και κρίνεις :) ) έχουν βάλει διάφορα μέλη του φόρουμ. :cool:

 

:cheers5: 

Το inducks το γνωριζω (αλλά όχι εις βάθος) μιας και το χρησιμοποιώ σαν αρχείο για να ξέρω τι έχω και τι ψάχνω :lol:, τα άλλα δύο θεματάκια θα τα διαβάσω για να ενημερωθώ. Συγχαρητήρια και πάλι για τη δουλειά στο σάιτ και ξανά ευχαριστώ για τις πληροφορίες. :) 

 

22 λεπτά πριν, guskoin είπε:

Εγώ πάλι για να κάνω τον δικηγόρο του διαβόλου θα έλεγα να κάνεις υπομονή μέχρι το καλοκαίρι για να δούμε την προσφορά της Καθημερινής, αν θα είναι  Ρόσα ή κάτι άλλο!

Επίσης δεν ξέρω αν έχει επισημανθεί δεόντως αλλά οι οι ιστορίες του Ρόσα στο Κόμιξ του Τερζόπουλου συνοδεύονταν από υπέροχες και ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΕΣ συνεντεύξεις  οι οποίες βέβαια δεν υπάρχουν στους τόμους (υπήρξε διαφωνία-ρήξη των δύο ).Κατά την άποψη μου λοιπόν, καλύτερα να αναζητάς τα παλιά τεύχη του Κόμιξ και όχι τους  υποδεέστερους τόμους!

Θα είναι όντως διαβολικό αν γίνει αυτό :lol: Παντως λέω να πάρω τουλάχιστον έναν τόμο της Fantagraphics για να τον συγκρίνω με τα μάτια μου με αυτούς της βιβλιοθήκης και βλέπουμε. Πρέπει να έχω κάνα δυό τεύχη με αυτες τις συνεντεύξεις που αναφέρεις. Θα ήθελα να έχω ολα τα τεύχη του Κόμιξ σε φυσική μορφή αλλά εκτός από το οικονομικό κομμάτι έχω ήδη πρόβλημα χώρου με τις τρέχουσες σειρές :lol:

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  8699
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  340
  • Reputation:   1953
  • Achievement Points:  340
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5532 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

49 min ago , guskoin said:

Εγώ πάλι για να κάνω τον δικηγόρο του διαβόλου θα έλεγα να κάνεις υπομονή μέχρι το καλοκαίρι για να δούμε την προσφορά της Καθημερινής, αν θα είναι  Ρόσα ή κάτι άλλο!

 

Νόμιζα πως η Καθημερινή θα συνέχιζε τα άπαντα του Σκάρπα;

 

'Εχω χάσει κάποιο επεισόδιο;

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

22 λεπτά πριν, Jim Slip είπε:

 

Νόμιζα πως η Καθημερινή θα συνέχιζε τα άπαντα του Σκάρπα;

 

'Εχω χάσει κάποιο επεισόδιο;

Ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος με αυτούς :P Μπορεί κιόλας να συνεχίσουν την Κλασσική Βιβλιοθήκη Disney αντί για Σκάρπα κιόλας... 

  • Like 3
  • Ευχαριστώ 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6148 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Με μία μπακαλίστικη ψυχολόγιση που έχω κάνει, θα έλεγα πως έβγαλαν τα καλοκαίρια τους τόμους βιβλιοθήκης Barks (και τώρα του Scarpa) ως ένθετα με την Καθημερινή, και την «βιβλιοθήκη» Rosa την έβαλαν στο μηνιαίο περιοδικό Κόμιξ αντί να βγει σε τόμους. Λέω εγώ τώρα έτσι όπως τους κόβω.

  • Like 5
  • Ευχαριστώ 1
  • Read 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4349
  • Reputation:   33886
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

12 ώρες πριν, guskoin είπε:

Επίσης δεν ξέρω αν έχει επισημανθεί δεόντως αλλά οι οι ιστορίες του Ρόσα στο Κόμιξ του Τερζόπουλου συνοδεύονταν από υπέροχες και ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΕΣ συνεντεύξεις  οι οποίες βέβαια δεν υπάρχουν στους τόμους (υπήρξε διαφωνία-ρήξη των δύο ).Κατά την άποψη μου λοιπόν, καλύτερα να αναζητάς τα παλιά τεύχη του Κόμιξ και όχι τους  υποδεέστερους τόμους!

 

Μεγάλη αλήθεια αυτό. Μέχρι ένα σημείο που το ΚΟΜΙΞ είχε τα δικαιώματα, έβαζε αποκλειστικές μοναδικές συνεντεύξεις του Ρόσα. Τεράστιο φάουλ που δεν συμπεριέλαβαν τις συνεντεύξεις αυτές στη συγκεντρωτική έκδοση. Αλλά θα μου πεις μετά τη ρήξη ούτε το όνομά του δεν έβαλαν, όχι τις συνεντεύξεις. Πάντως ΠΡΑΓΜΑΤΙ αν θέλει κανείς να έχει τις ιστορίες του Ρόσα συγκεντρωμένες στα ελληνικά, αξίζει να έχει τα παλιά τεύχη του Τερζόπουλου. Αλλά είναι ακριβά και δυσεύρετα. Επίσης αν βρεις ένα παλιό τεύχος του Τερζόπουλου σε σύγκριση με ένα καινούριο τεύχος (με την ίδια ιστορία) θα δεις τη διαφορά μεταξύ των συνοδευτικών άρθρων που είναι χαώδης. 

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6148 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Εν τω μεταξύ, τις συνεντεύξεις που του είχαν πάρει οι ίδιοι μια χαρά μπορούσαν να τις βάλουν. Το συμβόλαιο του Rosa έπιανε μόνο το όνομά του (σε εξώφυλλα για διαφημιστικούς σκοπούς) και τα δικά του κείμενα επειδή... ήταν δικά του. Οι συνεντεύξεις του Τερζό ήταν δουλειά της εκδοτικής, όμως προφανώς προτίμησαν να είναι 10000% σίγουροι και να μην βάλουν ούτε αυτά τα κείμενα, ούτε δικά τους άρθρα, ούτε τίποτα. Μόνο τα απολύτως απαραίτητα ώστε να είναι παντελώς σίγουροι πως δεν θα έχουν κάποια νομική σύγκρουση μαζί του.

  • Like 5
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Αναφορικά με τις συνεντεύξεις του Ρόσα στο Κόμιξ, να υπενθυμίσω στους παλιότερους και να γνωρίσω στους νεότερους την τεράστια δουλειά που έχει γίνει από Quackmore, ComicsFan, JohnnyMZ και figolfin :)  Κάπου εκεί (προφανώς από λίγο πριν το #100 που ξεκίνησε ο Βίος) είναι και αυτά που λέτε :) Και φαντάζομαι και σε όποιο άλλο είχε ιστορία του Ρόσα :)

 

:cheers5: 

  • Like 5
  • Respect 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.