Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δημοσκόπηση Ντον Ρόσα


Manitou

Τόμοι Ντον Ρόσα  

51 Μέλη έχουν ψηφίσει

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Παρακαλούμε να συνδεθείτε ή να εγγραφείτε για να ψηφίσετε σε αυτή τη δημοσκόπηση.

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4349
  • Reputation:   33883
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

52 λεπτά πριν, germanicus είπε:

Αναφορικά με τις συνεντεύξεις του Ρόσα στο Κόμιξ, να υπενθυμίσω στους παλιότερους και να γνωρίσω στους νεότερους την τεράστια δουλειά που έχει γίνει από Quackmore, ComicsFan, JohnnyMZ και figolfin :)  Κάπου εκεί (προφανώς από λίγο πριν το #100 που ξεκίνησε ο Βίος) είναι και αυτά που λέτε :) Και φαντάζομαι και σε όποιο άλλο είχε ιστορία του Ρόσα :)

 

:cheers5: 

Απίθανο!!!!Δεν το είχα υπόψη μου!Απίθανη δουλειά. Respect!

  • Like 5
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32646
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  11
  • Reputation:   95
  • Achievement Points:  11
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2232 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Παιδιά τελικά πήρα τους τόμους 7 και 8 από την έκδοση της Fantagraphics όπως έλεγα και όντως αξίζουν τα λεφτά τους. Η αρχική μου ψήφος (Γ) υπερ-ενισχύεται λοιπόν. :lol: Μόλις που ξεκίνησα την πρώτη ιστορία και παρατήρησα ότι υπάρχουν αρκετές διαφορές μεταξύ όλων των εκδόσεων που έχω δει, (κομιξ 179 , κομιξ β' 32, walt disney comics and stories 607) και μου έκανε εντύπωση η διαφορά με την πρώτη αμερικάνικη έκδοση κυρίως. Επίσης ξέρει κανείς τι παίζει με την Νεα Ακτινα η οποία αναφέρεται στον χρωματισμό κάποιων ιστοριών?

  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6148 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Η Νέα Ακτίνα είχε κάνει χρωματισμούς για διάφορες εκδόσεις, όχι μόνο ελληνικές αλλά και ξένες. Η έκδοση της Fantagraphics χρησιμοποίησε τον χρωματισμό της ελληνικής εταιρίες για συγκεκριμένες ιστορίες. Είχαμε δει και παραδείγματα σε άλλες εκδόσεις, κάτι νορβηγικές αν δεν κάνω λάθος.

Επεξεργασία από PhantomDuck
  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32646
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  11
  • Reputation:   95
  • Achievement Points:  11
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2232 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

13 ώρες πριν, PhantomDuck είπε:

Η Νέα Ακτίνα είχε κάνει χρωματισμούς για διάφορες εκδόσεις, όχι μόνο ελληνικές αλλά και ξένες. Η έκδοση της Fantagraphics χρησιμοποίησε τον χρωματισμό της ελληνικής εταιρίες για συγκεκριμένες ιστορίες. Είχαμε δει και παραδείγματα σε άλλες εκδόσεις, κάτι νορβηγικές αν δεν κάνω λάθος.

 Ααα μάλιστα, ευχαριστώ πολύ κύριε Φάντομ :D

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25930
  • Group:  Members
  • Topic Count:  115
  • Content Count:  881
  • Reputation:   5421
  • Achievement Points:  881
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4195 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εγώ γιατί έχω την αίσθηση ότι οι «αποκλειστικές συνεντεύξεις» ήταν απλώς άρθρα τού Ντον από αμερικανικές εκδόσεις, τα οποία τα χώριζαν σε ενότητες, στις οποίες πρότασσαν από μία σχετική ερώτηση, ώστε να μοιάζει ότι ο Ντον απαντούσε σ' αυτήν;

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6148 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Κάποιες ήταν κανονικές συνεντεύξεις σίγουρα, έκανε μπαμ. Τώρα αν το έκαναν συνεχώς ή όχι, αυτό προσωπικά δεν το έχω ψάξει για να γνωρίζω.

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25930
  • Group:  Members
  • Topic Count:  115
  • Content Count:  881
  • Reputation:   5421
  • Achievement Points:  881
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4195 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

52 min ago , PhantomDuck said:

Κάποιες ήταν κανονικές συνεντεύξεις σίγουρα, έκανε μπαμ.

Το μπαμ δεν ξέρω από πού το συμπεραίνεις, μια και το αποτέλεσμα, είτε ο Ντον απαντούσε σε ερωτήσεις τους, είτε βάζανε μια σχετική ερώτηση, στα οποία να μοιάζει ότι ο Ντον απαντά, θα ήταν το ίδιο.

Θυμάμαι ότι, τω καιρώ εκείνω, έχοντας διαβάσει πρόσφατα τα άρθρα τού Ντον στα κόμικς τής Gladstone και της Disney, είχα την αίσθηση ότι αυτά που διάβαζα στο Κόμιξ τα είχα ξαναδιαβάσει. Γι' αυτό λέω ότι οι συνεντεύξεις τού Κόμιξ ήταν στην πραγματικότητα προσαρμοσμένα τα άρθρα του. Τώρα, πια, που δεν θυμάμαι ούτε τι έλεγαν τα άρθρα ούτε οι συνεντεύξεις, δεν μπορώ να το τεκμηριώσω.

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4349
  • Reputation:   33883
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Κάποιες ερωτήσεις αφορούσαν τους αναγνώστε του ΚΟΜΙΞ στην Ελλάδα. Π.χ. ο Ρόσα έλεγε "Ξέρω οτι για τους αναγνώστες σας στην Ελλάδα μια ελληνική ιστορία..." Τώρα αν το είχαν κατασκευάσει αυτό δεν μπορώ να το ξέρω. Δεν ξέρω και αν έχει σημασία τελικά. Είτε πρωτότυπες είτε όχι αυτές οι συνεντεύξεις ήταν πάρα πολύ καλές και απογείωναν την ιστορία!!! :cheers4:

  • Like 5
  • Ευχαριστώ 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6148 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

:gpost:

 

Αυτό ακριβώς εννοώ :P.

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30147
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  572
  • Reputation:   3582
  • Achievement Points:  582
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3585 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Με δεδομένο ότι έχω την Βιβλιοθήκη της Fantagraphics του Ντον Ρόσα, στην γλώσσα που ο ίδιος έχει γράψει τις ιστορίες του, κι έχω ήδη σκάσει τόσα ευρώ δεν βλέπω κανένα λόγο να ξαναπληρώνω για να την αποκτήσω και στα ελληνικά ( με δεδομένο πάντα ότι εξαιτίας OCD οτιδήποτε βγει σε Ντίσνεϋ θα το αγοράσω :P )  για αυτό ψήφισα προσφορά στην Καθημερινή κι εύχομαι να μην βγω κι εκεί αληθινός γιατί να έχω κάποιες ιστορίες του τέσσερις φορές όπως και να το κάνουμε είναι πολλές, και ήδη τον χρυσοπληρώνουμε στο ΚΟΜΙΞ.:xm:

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  30147
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  572
  • Reputation:   3582
  • Achievement Points:  582
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3585 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

On 16/2/2018 στο 9:50 ΜΜ, Manitou είπε:

Κοίτα @Jim Slip το θέμα δεν είναι ο Ρόσα. Τον ανέφερα για 2 λόγους.

 

Πρώτον γιατί μιλάμε για λίγους τόμους και είναι άξιο λόγου το όλο εγχείρημα. Νομίζω δεν θα είχε νόημα να συζητάγαμε για την εγκυκλοπαίδια της Fantagraphics του Καρλ Μπαρκς με 50φευγα τόμους των 25 ευρώ έναντι 54 τόμους των 4 ευρώ σε πολύ καλή ποιότητα που μας έδωσε η καθημερινή. Θα ήταν τρέλα αυτό όχι δημοψήφισμα. Εδώ μιλάμε για 8 με 10 τόμους.

 

Δεύτερον η εγκυκλοπαίδια του Ρόσα έχει αναφερθεί πολλές φορές εδω μέσα πριν την κυκλοφορία του Ρόσα από το ΚΟΜΙΞ. Να πω επίσης οτι έχετε φάει ένα σκάλωμα με το κόμιξ. Υπάρχει πολύς κόσμος που απλά δεν το αγοράζει και που θα ήθελε στα ελληνικά μια συγκεντρωτική έκδοση του Ρόσα σε λίγους τόμους.

 

Να αναφέρω εδω και την ύπαρξη της τραγικής βιβλιοθήκης Ντίσνευ που έπαιξε αυτό το ρόλο ΧΩΡΙΣ να αναφέρει το όνομα του Ρόσα, ΧΩΡΙΣ να έχει μέσα ούτε μια λέξη για το τι είναι όλα αυτά, ΧΩΡΙΣ να έχει μέσα μια ιστορία (το Αφιερωμένο Εξαιρετικά) και στα 20 ευρώ παρακαλώ. Οι συγκρίσεις με την έκδοση της fantagraphics απλά εκθέτουν τον Τερζόπουλο και βγάζει μ@@@@ όλους εμάς που την αγοράσαμε τότε. 

 

Ο @guskoin πιο πάνω έγραψε την σωστή ατάκα: Το δωρεάν είναι ασυναγώνιστο. Απλά πρέπει να έχουμε κατα νου οτι το τέλειο πληρώνεται και ο κάθε εκδότης κοιτάει τι έχει για να πάρει το εκάστοτε ρίσκο. 

 

Σίγουρα πάντως η προσφορά της Καθημερινής για την εγκυκλοπαίδια του Καρλ Μπαρκς ήταν Α Σ Υ Ν Α Γ Ω Ν Ι Σ Τ Η. Πλήρης έκδοση, χωρίς περικοπές σε καλούτσικη έκδοση (εντάξει η μη ομοιομορφία ήταν τρελό φάουλ) με σκληρό εξώφυλλο και συνολική έκπτωση 54*19 (τιμή Τερζόπουλου)-54*4=810 ευρώ. Και χώρια 54 ένθετα εφημερίδας (δεν μπαίνω στη διαδικασία στο ποιος διαβάζει την εφημερίδα και ποιός όχι). Εκεί δεν θα ήθελα καμία Fantagraphics να μου πάρει ένα χιλιαρικάκι επιπλέον. :dance2:

 

 

@Manitou η βιβλιοθήκη Μπαρκς ήταν 47 τόμοι, όχι 54, διόρθωσε το εάν θες, να μην νομίζει κάποιος ότι δεν έχει 7 τόμους στην κατοχή του!:)

  • Like 3
  • Αστείο 2
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12801
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  645
  • Reputation:   3992
  • Achievement Points:  645
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5021 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Μια κόπια της Fantagraphics σε ίδια ποιότητα με την Βιβλιοθήκη Ντίσνευ (Μπαρκς) στα 4 ευρώ με την εφημερίδα νομίζω πως είναι μακράν ότι καλύτερο. Αρκετά υψηλή ποιότητα και σίγουρα θα διαβαστεί από πολύ μεγαλύτεο κοινό, αφετέρου δεν θα ξεπαραδιαστούμε.

Αν είναι να βγει σε εφημερίδα στη κατάσταση της βιβλιοθήκης Σκάρπα, ε τότε προτιμώ να βγει σε ακριβούς τόμους των 20 ευρώ.

 

Όπως και να έχει, τόσο Νέα Ακτίνα όσο και Καθημερινή δεν έχουν δώσει τα κατάλληλα άπαντα του Ρόσα, θα έλεγα πως έχουν κάνει ότι χειρότερο υπάρχει μετά την ανυπαρξία του δημιουργού σε κάποια νέα έκδοση.

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  13944
  • Group:  Members
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  670
  • Reputation:   4541
  • Achievement Points:  709
  • Days Won:  9
  • With Us For:  4827 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αν μπορουσα να προσθεσω αλλη επιλογη στην δημοσκοπηση θα ηταν, "δεν θελω να ξανακουσω για αλλη ψηφοφορια για τον Ροσα". 

  • Like 1
  • Αστείο 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  31712
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  339
  • Reputation:   1155
  • Achievement Points:  343
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2779 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Ψηφισα το 1 για τους παρακατω (φουλ υποκειμενικους λογους)

 

1. Ειμαι τσιπης

2. Την πλειοψηφια των ιστοριων τις εχω ηδη διαβασει στο παλιο ή το νεο ΚΟΜΙΞ

3. Στα κομικς με ενδιαφερουν καθαρα οι ιστοριες και πολυ λιγοτερο εως καθολου η ποιοτητα (ΟΚ να μην ειναι απο χαρτι υγειας) ή τα συνοδευτικα αρθρα

4. Δεν μου αρεσει αρκετα ο Ροσα ωστε να δωσω 25 ευρω x τοσους τομους για ιστοριες που εχω διαβασει ηδη

Επεξεργασία από Συλλεκτης
  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 months later...

  • Member ID:  32224
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  82
  • Reputation:   293
  • Achievement Points:  82
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2416 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Οι ιστορίες του Ρόσα είναι τόσο λίγες και το σχέδιο τόσο λεπτομερές που εγώ θα ήθελα την καλύτερη δυνατή έκδοση. Αν έβγαινε στα Ελληνικά η έκδοση της Fantagraphics ευχαρίστως θα την έπαιρνα. Οχι οτι έχω κανένα πρόβλημα να διαβάσω τις ιστορίες στα αγγλικά (είναι και η αυθεντική τους γλώσσα άλλωστε). Τώρα που το σκέφτομαι... λες;

  • Like 3
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29883
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  532
  • Reputation:   3119
  • Achievement Points:  533
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3717 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Fantagraphics στανταρ. Απιστευτα καλη δουλεια

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6148 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Η έκδοση της Fantagraphics είναι ουσιαστικά η απόλυτη έκδοση του Rosa. Βγαίνει σε συνεργασία με την επίβλεψη του Rosa, και είναι σχεδιασμένη όπως ακριβώς ήθελε ο ίδιος να παρουσιαστούν οι ιστορίες του. Μακάρι να σταματήσουνε οι σάπιες αναδημοσιεύσεις του στο Κόμιξ και να βγει κάποια στιγμή στα ελληνικά για να τον ευχαριστηθούμε in full glory όπως του αρμόζει. Μέχρι τότε όμως, η έκδοση της Fantagraphics είναι must have κατ' εμέ.

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4349
  • Reputation:   33883
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Βασικά δεν υπάρχει καμία σύγκριση της έκδοσης της fantagraphics με οτιδήποτε άλλο σε σχέση με τον Ρόσα. Απίθανη διαφορά ποιότητας με την δεύτερη καλύτερη προσπάθεια. Και η τιμή είναι πολύ καλή για αυτό που προσφέρει. 

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.