Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παράσταση «Ελίζα» στο Θέατρο «Μικρή Πόρτα» της Ξένιας Καλογεροπούλου | ΕΤ1


PhantomDuck

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45752
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6170 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Καμία σχέση με κόμικς. Μα καμία όμως :P. Ύστερα όμως από πολλάαααα χρόνια, κατάφερα, βρήκα και ψηφιοποίησα μία βιντεοκασέτα που είχε μία θεατρική παράσταση που θυμόμουν πολύ έντονα από τα παιδικάτα μου, επομένως είπα να την μοιραστώ και με όποιον τυχόν ενδιαφέρεται από εδώ μέσα :D  Ακολουθεί copypasta από το retromaniax.

 

Το συγκεκριμένο έργο έπαιζε στην ΕΤ1. Η ιστορία του Πάτρικ και της Ελίζας από το Πλίμουθ που με είχε σημαδέψει πιτσιρίκι. Το χιούμορ, η ιστορία, οι ηθοποιοί, η ευφυΐα, όλα ήταν κορυφαία. Για χρονολογία δεν γνωρίζω σίγουρα, όμως πρέπει να ήταν κάπου τέλη '80, αρχές '90. Είμαι σχεδόν σίγουρος πως έπαιξε διαφορετικές ημέρες, ένα μέρος κάθε φορά. Δεν ξέρω αν έπαιξε επαναλήψεις. Κάθε ημέρα έγραφαν οι γονείς μου ένα μέρος κάθε φορά, σχεδόν από την αρχή (αυτό είναι αξιοσημείωτο από μόνο του), επομένως εάν έχουν χαθεί κομμάτια, θα είναι πάρα πολύ λίγα. Η ποιότητα δεν είναι και η καλύτερη, όμως τουλάχιστον έχει ακόμα χρώμα σε αντίθεση με άλλες εγγραφές ~25ετίας της ΕΡΤ που πλέον εμφανίζονται στις βιντεοκασέτες μου ασπρόμαυρες. Στα credits που παίζουν πριν και μετά τα επεισόδια, βλέπω πως αναγράφει:

 

Το τμήμα παιδικών εκπομπών της ΕΤ-1 παρουσίασε το έργο της Ξένιας Καλογεροπούλου ΕΛΙΖΑ. Ή πως ένα κορίτσι με τρεις φίλους και ένα παπαγάλο ναυλώνει ένα καράβι για να βρει τον καλό της.  Από την παράσταση του θεάτρου «ΜΙΚΡΗ ΠΟΡΤΑ».

Παίζουν οι (ανακατεμένα): Ντίνος Λυρας, Μελέτης Γεωργιάδης, Βασίλης Κουκουρας, Δημήτρης Σεϋτανης, Αντρέας Μπισμπικης, Παναγιώτης Λακιωτης, Θέμις Πανου, Ευριπίδης Αποστολιδης, Μάνια Παπαδημητριου, Κωστής Σφυρικιδης, Λάζαρος Γεωργακοπουλος, Γιάννης Παπαζαχαριάκης,

Σκηνικά: Γιώργος Πατσας

Κοστούμια: Κλαιρ Μπρεϊσουελ

Μουσική: Ελένα Καραϊνδρου

Στίχοι τραγουδιών: Μαριανίνα Κριεζη

Μουσική διδασκαλία τραγουδιών: Αντώνης Κοντογεωργίου

Ξιφομαχίες: Χριστόφορος Μπουμπούκης

Διεύθυνση παραγωγής: Κατερίνα Κατωτακη

Θεατρική σκηνοθεσία: Σταμάτης Φασουλης

Τηλεοπτική σκηνοθεσία: Στέλιος Ραλλης

Διεύθυνση φωτισμού: Κώστας Μπλουγουρας

Εικονολήπτες: Π. Καμενιδης, Γ. Σηφακης, .Κ Ιντζες, Κ. Χανιωτάκης

 

Το κεντρικό τραγουδάκι που μου είχε μείνει ανεξίτηλο, είναι :

:acoustic:"Ένας λύκος καπετάνιος απ'το Πλίμουθ, το καράβι, το καράβι οδηγεί..  :acoustic:

:acoustic:  Κι ένας ψύλλος , ένας ψύλλος απ'το Πλίμουθ, στο γιακά του καπετάνιου έχει μπει....  :acoustic:

:acoustic:  Λύκε λύκε καπετάνιε απ'το Πλίμουθ, είπε ο ψύλλος με ψιλή ψιλή φωνή..  :acoustic:

:acoustic:  Είμαι φίλος, είμαι ψύλλος απ' το Πλίμουθ, καπετάνιε χάρισε μου τη ζωή.."  :acoustic:

 

Από εκεί και πέρα δεν έχω να πω πολλά περισσότερα πράγματα, δεν είμαι και σχετικός με το θέμα. Παραθέτω το βίντεο λοιπόν με την παράσταση, και ελπίζω να βρεθεί κόσμος να την εκτιμήσει, επειδή πραγματικά της αξίζει.

 

 

Επεξεργασία από PhantomDuck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25448
  • Group:  Members
  • Topic Count:  396
  • Content Count:  4305
  • Reputation:   34111
  • Achievement Points:  4429
  • Days Won:  8
  • With Us For:  4310 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Και αν σας ενδιαφέρουν μόνο τα τραγούδια ορίστε το άλλο βιντεάκι του Γιώργου!!! @PhantomDuck :respect: για τον κόπο σου!!! 
 


:hop::hop::hop: 

Επεξεργασία από Donald Fauntleroy Duck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45752
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6170 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Ναι, αυτό το έφτιαξα λίγο αργότερα και ξέχασα να το βάλω στο 1ο ποστ, ωραίος :D 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.