Μετάβαση στο περιεχόμενο

"Roy of the Rovers" από τις εκδόσεις Μικρός Ήρως με την εφημερίδα ΤΑ ΝΕΑ


BladeRunner1992

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Πως θα γίνει να πάει καλά, ώστε να συνεχίσει η εταιρία τη δραστηριότητά της, αλλά όχι πολύ καλά, ώστε να ΞΕΚΟΛΛΗΣΕΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ από τα ξεπερασμένα ρετρό; Σε λίγο θα μας βάλουν και Γκαούρ!

  • Like 3
  • Αστείο 3
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1381
  • Reputation:   10055
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4316 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Νομίζω ότι η εκδοτική Μικρός Ήρως έχει σαν αγορά-στόχο τους νοσταλγούς των εντύπων του παππού της. Όλα της τα έντυπα έως τώρα αυτό δείχνουν Μπλεκ, Μίστερ Νο, Ζαγκόρ, Μαρκ, Ταρζάν, Ερίκ  Καστέλ και τώρα Ρόι οφ Ρόβερς. Ακόμα και ο Κόρτο Μαλτέζε που αφενός δεν είχε δημοσιευτεί σε έντυπα του παππού Ανεμοδουρά, αφετέρου ήταν νέα κυκλοφορία και στις Ευρώπες, σε όσους μάθαμε τον ήρωα από τις εκδόσεις της Μαμούθ και της Ars Longa πιστεύω ότι ήθελαν να το πουλήσουν (και στην περίπτωσή μου το έκαναν). Δεν είναι η εταιρεία που θα θελήσει να μάθει έναν νέο ήρωα στο κοινό αλλά η εταιρεία που θα (επιχειρήσει να) ξυπνήσει τη νοσταλγία του για τα έντυπα που διάβαζε στα νιάτα του.

 

Αυτό για εμένα δεν είναι αρνητικό, άλλωστε η στροφή στα ογδόντας (80s) είναι μόδα, και η παρουσία της εταιρείας φαίνεται να δικαιώνει την επιλογή της. Αυτό που δεν μου αρέσει ή τέλος πάντων με αφήνει με ένα χμ... είναι η επιλογή δεύτερου ποδοσφαιρικού κόμικ. Προσωπικά θα θεωρούσα καλύτερη επιλογή ένα bd από αυτά που είχαν εκδώσει μέσα από το Μπλεκ.

  • Like 11
  • Respect 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Για μένα αυτό είναι κάκιστο. Οι γεροντάρες (που βεβαίως έχουν και καλύτερη οικονομική δυνατότητα) κάποτε θα μας τελειώσουν, θα βαρεθούν κλπ. Αν δεν καταλαβαίνει ένας εκδότης ότι αργά ή γρήγορα πρέπει να κάνει νέο κοινό, εγώ θα του το πω; Και ύστερα, vintage με vintage έχει διαφορά. Μερικά είναι παλιά ή ξεπερασμένα ακόμα και με vintage κριτήρια. Και δυστυχώς ο Ρόι (αν θυμάμαι καλά φυσικά) είναι σε αυτή την κατηγορία. Η σύγκριση με τον Ερίκ Καστέλ θα τον αδικήσει. Η ανάποδη σειρά θα είχε περισσότερο νόημα. Τώρα;

  • Like 3
  • Διαφωνώ 2
  • Ευχαριστώ 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76849
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5840 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On 3/3/2018 at 12:26 PM, Θλιμμένος Μπούφος said:

Μόνο σε μενα φαίνονται λίγο creepy τα πρόσωπα στα εξώφυλλα; :omg:

και σε μενα :D

 

 

καποιοι απο σας γκριναζατε για το σκιτσο στον μπλε κομητη; :lol:

 

περι ορεξεως... :beer:

 

  • Like 6
  • Αστείο 5
  • Ευχαριστώ 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32378
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  512
  • Reputation:   2768
  • Achievement Points:  512
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2332 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

18 ώρες πριν, Kurdy Malloy είπε:

Για μένα αυτό είναι κάκιστο. Οι γεροντάρες (που βεβαίως έχουν και καλύτερη οικονομική δυνατότητα) κάποτε θα μας τελειώσουν, θα βαρεθούν κλπ. Αν δεν καταλαβαίνει ένας εκδότης ότι αργά ή γρήγορα πρέπει να κάνει νέο κοινό, εγώ θα του το πω; Και ύστερα, vintage με vintage έχει διαφορά. Μερικά είναι παλιά ή ξεπερασμένα ακόμα και με vintage κριτήρια. Και δυστυχώς ο Ρόι (αν θυμάμαι καλά φυσικά) είναι σε αυτή την κατηγορία. Η σύγκριση με τον Ερίκ Καστέλ θα τον αδικήσει. Η ανάποδη σειρά θα είχε περισσότερο νόημα. Τώρα;

 

Εμένα που μ' αρέσουν τα vintage comics είμαι γεροντάρα? :lol:

 

Πάντως πέρα από την πλάκα, συμφωνώ κι εγώ ότι ο Roy είναι λίγος ξεπερασμένος. Δεν έχει κρατηθεί τόσο καλά όσο ο Ερίκ Καστέλ. Αυτός αντέχει καλύτερα στο πέρασμα του χρόνου. Δεν υπάρχει καν σύγκριση μεταξύ των δύο κόμικς. Μεγάλη διαφορά. :)

 

 

  • Like 10
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1381
  • Reputation:   10055
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4316 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

On 5/3/2018 στο 12:55 ΠΜ, Kurdy Malloy είπε:

Για μένα αυτό είναι κάκιστο. Οι γεροντάρες (που βεβαίως έχουν και καλύτερη οικονομική δυνατότητα) κάποτε θα μας τελειώσουν, θα βαρεθούν κλπ. Αν δεν καταλαβαίνει ένας εκδότης ότι αργά ή γρήγορα πρέπει να κάνει νέο κοινό, εγώ θα του το πω; Και ύστερα, vintage με vintage έχει διαφορά. Μερικά είναι παλιά ή ξεπερασμένα ακόμα και με vintage κριτήρια. Και δυστυχώς ο Ρόι (αν θυμάμαι καλά φυσικά) είναι σε αυτή την κατηγορία. Η σύγκριση με τον Ερίκ Καστέλ θα τον αδικήσει. Η ανάποδη σειρά θα είχε περισσότερο νόημα. Τώρα;

Έχεις δίκιο σ'αυτό. Όμως ποιος εκδότης στην Ελλάδα λειτουργεί με σχεδιασμό δεκαετίας;

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Εξαρτάται ποιας δεκαετίας. Αν εννοείς της περασμένης, όλοι :fiou:

  • Like 2
  • Αστείο 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29353
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  1284
  • Reputation:   11565
  • Achievement Points:  1284
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3950 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Απαντηση απο τα ΝΕΑ

28685164_1791123720918872_3430875203874156611_n.jpg

  • Like 5
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32483
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  373
  • Reputation:   3726
  • Achievement Points:  373
  • Days Won:  3
  • With Us For:  2292 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  21

48 λεπτά πριν, Σκρουτζ μακ Ντακ είπε:

Απαντηση απο τα ΝΕΑ

28685164_1791123720918872_3430875203874156611_n.jpg

Θα το παρω μεν, αλλα δεν θα εχει μεγαλη επιτυχια. Ο Καστελ δεν χανει με τιποτα. Μπορει να παρει κοινο ο Ρου αλλα δεν θα ανταποκριθει οπως το Καστελ. Θα τους προτεινα να το βγαλουν αφου ολοκληρωθει ο Καστελ.

  • Like 5
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29353
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  1284
  • Reputation:   11565
  • Achievement Points:  1284
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3950 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

On 5/3/2018 στο 12:55 ΠΜ, Kurdy Malloy είπε:

Για μένα αυτό είναι κάκιστο. Οι γεροντάρες (που βεβαίως έχουν και καλύτερη οικονομική δυνατότητα) κάποτε θα μας τελειώσουν, θα βαρεθούν κλπ. Αν δεν καταλαβαίνει ένας εκδότης ότι αργά ή γρήγορα πρέπει να κάνει νέο κοινό, εγώ θα του το πω; Και ύστερα, vintage με vintage έχει διαφορά. Μερικά είναι παλιά ή ξεπερασμένα ακόμα και με vintage κριτήρια. Και δυστυχώς ο Ρόι (αν θυμάμαι καλά φυσικά) είναι σε αυτή την κατηγορία. Η σύγκριση με τον Ερίκ Καστέλ θα τον αδικήσει. Η ανάποδη σειρά θα είχε περισσότερο νόημα. Τώρα;

Νεο κοινο με υπογεννητικοτητα και με αθροα εισοδο αλλοδαπων (ΕΠΕΝΔΥΤΕΣ η  ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΥΣ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ τους λεμε) οι οποιοι δεν ξερουν και δεν μπορουν να διαβασουν καν τα Ελληνικα ;;;;;;;

ΧΜΜΜΜΜΜΜΜΜ πολυ ΧΜΜΜΜΜΜΜΜΜΜΜΜ ΟΜΩΣ !!!!!!!!

Εχεις ενα δικιο οντως αλλα σκεψου και το οτι ο πληθυσμος της Ελλαδας γερναει και αναμιγνυεται αναγκαστικα (καταναγκαστικα θα ηταν πιο σωστη εκφραση)

Λογικη λοιπον η στροφη στα παλια κομικς που θα ξυπνησουν και θα τονωσουν την ηδη πεσμενη αγορα του ειδους μεσω των αναμνησεων και της νοσταλγιας ενω θα περασουν και μηνυματα μεσω των εφημεριδων σε οσους τις διαβασουν

  • Like 2
  • Διαφωνώ 5
  • Ουδέτερο 1
  • Αστείο 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31588
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  360
  • Reputation:   1946
  • Achievement Points:  404
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2865 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

    Ρε παιδιά κάθε μαγαζί έχει το δικό του κοινό. Κι ειδικά στα έντυπα βιβλία , περιοδικά, κόμιξ, εφημερίδες υπάρχει κρίση. Οτι δρόμο και να διαλέξει κάποιος δύσκολος θα είναι.

    Αντί να χαιρόμαστε που βρίσκουμε από τις εκδόσεις μικρός ήρως, παλιά  περιοδικά που δε θα τα βρίσκαμε αλλιώς ή θα ψάχναμε μήνες για να τα βρούμε σκονισμένα και σκισμένα και βλέπουμε κάποιες νέες εκδόσεις παλαιών ηρώων, το ρίχνουμε στο παράπονο; Σε λίγο καιρό αν βγάλουν παράδειγμα το κάμελοτ ή το στορμ θα τους κατηγορούμε για ρετρομανία; Κόμιξ να βγαίνουν σε καλές τιμές και έκδοσεις μας νοιάζει.

Επεξεργασία από averel
  • Like 14
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17533
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5032 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Νέο κοινό δημιουργεί ένας εκδοτικός στοχεύοντας το. Δεν χρειάζεται να είναι ΜΕΓΑΛΟ νέο κοινό, φτάνει να είναι νέο. Η υπογεννητικότητα σημαίνει ότι είναι μικρό το πιθανό νέο κοινό, δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει. Το ότι φταίνε οι αλλοδαποί για το ότι διαβάζουμε το 2018 κόμικς του 1968, πρώτη φορά το διαβάζω σαν άποψη, την θεωρώ άκυρη, περίεργη και επικίνδυνη. Ο νοών, νωείτο....

 

Για να δώσουμε όμως και των εκδοτών ένα δίκιο, στην παρούσα οικονομία, οποιεσδήποτε καινούριες κινήσεις είναι μεγάλο ρίσκο. Δεν μπορείς να ζητάς από τον Ανεμοδουρά (και τον κάθε Ανεμοδουρά) να επενδύσει 10-20-30 χιλιάρικα για να δημιουργήσει μια νέα αγορά και ένα νέο κοινό, όταν ο Ανεμοδουράς (και ο κάθε Ανεμοδουράς) μπορεί να ζορίζεται να βγάλει τα έξοδα του μήνα. Καταλαβαίνω το μακροπρόθεσμο σκέλος της σκέψης, αλλά πολλές φορές, για να επιβιώσεις, αναγκάζεσαι να σκέφτεσαι μόνο βραχυπρόθεσμα. Δεν σημαίνει ότι απαραίτητα είναι σωστό, απλά μπορεί να είναι υποχρεωτικό.

 

 

  • Like 10
  • Ευχαριστώ 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29353
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  1284
  • Reputation:   11565
  • Achievement Points:  1284
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3950 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

5 λεπτά πριν, Dredd είπε:

 Το ότι φταίνε οι αλλοδαποί για το ότι διαβάζουμε το 2018 κόμικς του 1968, πρώτη φορά το διαβάζω σαν άποψη, την θεωρώ άκυρη, περίεργη και επικίνδυνη. Ο νοών, νωείτο...

Που γραφω οτι φταινε οι αλλοδαποι γιαυτο ;;;;;;;;;;

Μην παραφραζουμε τα λεγομενα ....... και γραφουμε οτι ναναι για δημιουργια λανθασμενων εντυπωσεων

 

Λεω απλα οτι δεν ξερουν καλα καλα τα Ελληνικα εννοωντας παραλληλα οτι δεν βγαινει νεο αναγνωστικο κοινο που βαθμο που θα επρεπε και μοιραια οι εκδοτες στρεφονται στο ετοιμο παλιο κοινο μεσω των προσφορων των εφημεριδων μεσω της νοσταλγιας που εχει καλλιεργηθει

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17533
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5032 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

52 λεπτά πριν, Σκρουτζ μακ Ντακ είπε:

Νεο κοινο με υπογεννητικοτητα και με αθροα εισοδο αλλοδαπων (ΕΠΕΝΔΥΤΕΣ η  ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΥΣ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ τους λεμε) οι οποιοι δεν ξερουν και δεν μπορουν να διαβασουν καν τα Ελληνικα ;;;;;;;

ΧΜΜΜΜΜΜΜΜΜ πολυ ΧΜΜΜΜΜΜΜΜΜΜΜΜ ΟΜΩΣ !!!!!!!!

Εχεις ενα δικιο οντως αλλα σκεψου και το οτι ο πληθυσμος της Ελλαδας γερναει και αναμιγνυεται αναγκαστικα (καταναγκαστικα θα ηταν πιο σωστη εκφραση)

 

Εδώ το γράφεις. Αλλά αν εννοούσες κάτι άλλο από αυτό που έγραψες, πάω πάσο.

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29353
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  1284
  • Reputation:   11565
  • Achievement Points:  1284
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3950 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

6 λεπτά πριν, Dredd είπε:

 

Εδώ το γράφεις. Αλλά αν εννοούσες κάτι άλλο από αυτό που έγραψες, πάω πάσο.

Απαντησε μου ειλικρινα....

 

Εχεις δει αλλοδαπο να διαβαζει η να αγοραζει ελληνικα κομικς η εφημεριδα εστω ;;;;;

Πως να εκδοσει ο οποιοσδηποτε κατι νεο χωρις ευρυ αναγνωστικο κοινο ;;;; 

Ποιος μπορει να αναλαβει τετοιο ρισκο τετοια εποχη ;;;;

Οποτε δοκιμασμενες σιγουρες συνταγες με μικροτερο ρισκο

Σου εξηγησα πιο πανω τι εννοω ..... διαβασε ξανα τα ποστ

Επεξεργασία από Σκρουτζ μακ Ντακ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Εγώ θα πάρω καλόπιστα το αρχικό σου ποστ, αν και οι λεπτομέρειες στη διατύπωση δείχνουν ότι κακώς το κάνω. Και θα σου πω ότι όταν ο πατέρας μου πήγε στη Γαλλία για σπουδές (πολύ παλιά) του είχαν συστήσει να διαβάζει κόμικς για να βελτιωθεί στα γαλλικά και όχι βιβλία ή εφημερίδες. Τα κόμικ είναι ιδανικά για εκμάθηση γλώσσας. Γιατί αφενός χρησιμοποιούν κοινή καθομιλουμένη γλώσσα και όχι λόγιες εκφράσεις που δεν τις ακους ποτέ στο δρόμο (θυμάμαι ότι θεία μου φιλόλογος στη Μελβούρνη μου έλεγε ότι ένα παιδάκι είπε "ξεκινήσαμε πριχού ξημερώσει" και όχι πρωτού, επειδή έτσι το γράφει ο Ελύτης στο Άξιον Εστί) και αφετέρου το σχέδιο σε βοηθάει να κατανοήσεις το κείμενο χωρίς να ανατρέχεις διαρκώς σε λεξικά.

 

Οπότε για αυτούς τους λόγους νομίζω ότι το επιχείρημα περί αλλοδαπών είναι παντελώς άκυρο. Γενικά οποιοδήποτε επιχείρημα είναι άκυρο αν δεν προέρχεται από άτομο 20 και κάτω. Αν μου πουνε οι εδώ 20αρηδες ότι προτιμάνε Τρουένο, Ταρζάν, Μικρό Σερίφη και Ρόι από κάτι σύγχρονο, θα παραδεχθώ ότι κάνω εντελώς λάθος εκτίμηση. Αλλά για τα παιδιά του σχολείου ακόμα και ο Μίκι με τον Ντόναλντ είναι παρωχημένοι και σε μεγάλο βαθμό.

  • Like 8
  • Respect 3
  • Ευχαριστώ 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4347
  • Reputation:   33877
  • Achievement Points:  4414
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Εχω να σχολιάσω 3 πράγματα.

 

α) Βρισκόμαστε στη χώρα όπου όταν κάτι πιάσει αμέσως εμφανίζονται -συνήθως χειρότερες - κόπιες του ώστε να εκμεταλλευτούν την πρόσκαιρη δημοφιλία του. Δείτε ας πούμε τις κόπιες του survivor σαν ένα απλό ενδεικτικό παράδειγμα. Με αυτό το σκεπτικό ένα τέτοιο κόμικ είναι αναμενόμενο λόγω του ΕΡΙΚ ΚΑΣΤΕΛ. Προφανώς θα είναι χειρότερο, και νομίζω οτι δεν θα πιάσει ιδιαίτερα.

 

β)  Όσον αφορά τα γεροντάκια (:lol:) μια εφημερίδα προφανώς θα θελήσει να επενδύσει στα γεροντάκια που είναι πολύ πιο κοντά στο "αγοράζω εφημερίδα = διαβάζω και κανένα άρθρο = επηρεάζομαι πολιτικά" παρά στον 20άρη που έχει μεγαλύτερες πιθανότητες να στείλει την εφημερίδα στην ανακύκλωση (όχι στα σκουπίδια γιατί οι νέοι είναι οικολόγοι :up:). Γιαυτό και ο Ρου είναι πιο κοντά από ότι ένας ας πούμε μπλε κομήτης. Μην μου αναφέρετε τα Ντίσνευ αυτά είναι άλλη κατηγορία με μοιρασμένο (και κατα πολύ μεγαλύτερο) αγοραστικό κοινό. 

 

γ) Είναι δύσκολοι καιροί για πρίγκηπες. Καμία εκδοτική δεν βλέπει τόσο μακριά. Ολοι πάνε βήμα βήμα. Ο Ανεμοδούρας ξεκίνησε vintage πάει καλά και έτσι συνεχίζει. Μέχρι να έχει την άνεση που θέλει και το κοινό που θέλει ώστε να ρισκάρει! Έως τότε βγάζει αυτό που πιστεύει οτι θα πουλήσει.

  • Like 12
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

1. Προστέθηκε στον τίτλο το ότι θα δίνεται με Τα Νέα (για να χαμπαριάσουν κι άλλοι :) )  

 

2. Μην παίρνετε όρκο ότι είναι αποκλειστικά επιλογή της εκδοτικής ο τίτλος :) Δεν τον κυκλοφορεί μόνη της εξ'άλλου... :) 

 

3. Να ματαξαναθυμίσω ότι οι κτηνίατροι και οι φιλοζωικές το θέλουν το χαρτί από τις εφημερίδες :) Απορροφητικό και ταμάμ για τα κλουβιά με τα άρρωστα/φιλοξενούμενα ζώα :) 

 

:cheers5: 

  • Like 10
  • Respect 2
  • Αστείο 1
  • Ευχαριστώ 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Γάντζος changed the title to "Roy of the Rovers" από τις εκδόσεις Μικρός Ήρως με την εφημερίδα ΤΑ ΝΕΑ

  • Member ID:  11236
  • Group:  Members
  • Topic Count:  17
  • Content Count:  362
  • Reputation:   5950
  • Achievement Points:  362
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5313 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  60

Τώρα που είδα το εξώφυλλο....Πρόκειται για την αντίστοιχη έκδοση της Titan Books Roy of the Rovers The 80's. Κάτι σαν best of με τις καλύτερες ιστορίες της δεκαετίας. Ο τόμος που είχε εμφανιστεί κάποιο φεγγάρι στην αγγλική του έκδοση στα Public είναι 208 σελίδες οπότε δικαιολογείται το σπάσιμο του στα 4 (52Χ4).

https://titanbooks.com/the-best-of-roy-of-the-rovers-the-1980s-3853/

 

Επίσης στους προβληματισμούς που αναπτύχθηκαν και μερικές "γεροντικές" απόψεις....

1. Σαφώς και ο στόχος της εκδοτικής είναι αναγνώστες κοντά στη δική μου ηλικία.

2. Αυτό δεν αποκλείει σε ένα νέο να δώσει μια ευκαιρία σε ένα κόμικ. Αλλωστε τα αθλητικά κόμικ είναι περίπου διαχρονικά.

3. Λυπάμαι που διακρίνω ένα ηλικιακό ρατσισμό, του τύπου οι γέροι αγοράζουν πλέον εφημερίδες κλπ. Δεν θέλω να επεκταθώ για να μην ανοίξω ένα διάλογο που θα μου φάει πολύτιμο χρόνο και ενέργεια (γέρος γαρ....).

Επεξεργασία από luckystrike
  • Like 15
  • Respect 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Έμενα ο πατέρας μου που είναι πιο "γερος" από μερικούς "γέρους" από σας, όταν του είπα ότι θα βγει το συγκεκριμένο χρειάστηκε να ανατρέξει κάμποσα λεπτά για να το θυμηθεί και μετά γελούσε με το πως τους ήρθε να το βγάλουν:lol: 

 

Ναι κάποτε διάβαζε συστηματικά, μέχρι τα 25 του περίπου οπότε θυμάται όλα αυτά τα προγονόπληκτα καλούδια :) 

 

@Kurdy Malloy Έβαλες ένα όριο των <20, αλλά αν σου κάνει η άποψη ενός <30, είναι ακριβώς η ίδια με αυτήν που έχεις στο μυαλό σου ότι έχουν και οι <20. :) 

  • Like 8
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1710
  • Content Count:  9040
  • Reputation:   64277
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6407 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

Χαλαρώστε ρε παιδιά :) και αφήστε τις μπηχτές για τις ηλικίες γιατί ξέρω πολλούς <30 πολύ πιο "γέρους" από τους 60ρηδες του φόρουμ :D

 

Επί του θέματος :

  • Θέλεις να την "πεις" σε αντίπαλη εφημερίδα.... βγάζει ποδοσφαιρικό και πάει καλά, πιάνεις τον ίδιο εκδότη, βρίσκεις ποιό είναι το 2ο πιο γνωστό ποδοσφαιρικό στην Ελλάδα, του λες και το βγάζεις....its so simple :)
  • Άλλο το ρίσκο για 16 Άλμπουμ και άλλο για 4 άλμπουμ.....
  • Φαίνεται ότι έγινε της μόδας τα ένθετα κόμικ στις εφημερίδες.... καλό για μας φυσικά, σταματήστε να γκρινιάζετε...παίρνετε κομικάκια με 4 ευρουλάκια και χρησιμοποιείτε την εφημερίδα δωρίζοντάς την στην imac που την χρειάζεται για τα ζωάκια της :)
  • Μην περιμένετε αξιόλογους ΝΕΟΥΣ τίτλους από τέτοιες κινήσεις.... εκτός του ότι δεν ρισκάρουν οι εφημερίδες, δεν τους νοιάζει το νέο κοινό (και δη το κομικσόφιλο) και φυσικά : δεν αποφασίζουν άνθρωποι που γνωρίζουν κάτι παραπάνω :)
  • Είχαμε αυτόνομη έκδοση ROY στην Ελλάδα ; όχι..... τώρα θα έχουμε :D
  • Το σημαντικό είναι να έχουμε την λέξη ΚΟΜΙΚΣ να αναφέρεται σε καθημερινή βάση.... για οποιοδήποτε λόγο.... μπαίνει στην καθημερινότητα και υπάρχει ελπίδα να σταματήσουν μερικοί να μας βλέπουν σαν άλιεν :)

:valt:

  • Like 22
  • Respect 4
  • Ευχαριστώ 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4347
  • Reputation:   33877
  • Achievement Points:  4414
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

18 ώρες πριν, luckystrike είπε:

3. Λυπάμαι που διακρίνω ένα ηλικιακό ρατσισμό, του τύπου οι γέροι αγοράζουν πλέον εφημερίδες κλπ. Δεν θέλω να επεκταθώ για να μην ανοίξω ένα διάλογο που θα μου φάει πολύτιμο χρόνο και ενέργεια (γέρος γαρ....).

Κοίτα, εγώ χρησιμοποίησα τον όρο γεροντάκι ξεκάθαρα περιπαικτικά, (δες και το γέλιο δίπλα) καθότι και εγώ είμαι "γεροντάκι" φτάνοντας αισίως τα 40!

Όμως δεν καταλαβαίνω γιατί αποκαλείς ηλικιακό ρατσισμό την πέρα για πέρα αληθινή διαπίστωση οτι οι μεγαλύτεροι σε ηλικία έχουν πολύ μεγαλύτερες πιθανότητες να διαβάζουν εφημερίδες από ότι οι νεότεροι. Καταρχάς και εγω όταν ήμουν 20 οι γονείς μου διάβαζαν πολύ περισσότερο εφημερίδες από ότι εγώ. Δεν είναι θέμα εποχής άρα. Παράλληλα, οι σημερινοί νέοι έχουν πλέον διαρκή και απόλυτη πρόσβαση στο ιντερνετ από όπου (όπως και εγω άλλωστε - ουπς μα δεν είμαι νέος :D) ενημερώνονται σχεδόν καθολικά. Το ίδιο ισχύει για τα social media, την χρήση ποδήλατου, και διάφορα άλλα παραδείγματα που βαριέμαι τώρα να αναφέρω.

 

Δεν είναι ρατσισμός. Είναι διαπίστωση. Πήγαινε σε ένα εφημεριδάδικο την Κυριακή και μέτρα πόσοι/ποιοί αγοράζουν μια εφημερίδα χωρίς προσφορές κόμικ.15άρηδες? Μάλλον 45άρηδες και πάνω. Και είναι και λογικό άλλωστε έτσι δεν είναι?

 

 Τέλοσπάντων απάντησα απλά και μόνο διότι εγώ το ανέφερα αυτό, όχι οτι τρέχει και τίποτα! :)

Γενικά όπως ανέφερε πιο πάνω ο @Valtasar είναι καλό και μόνο καλό οτι κυκλοφορούν πλέον τόσα κόμικ σε εφημερίδες. Και στον δικό μου κύκλο στην αρχή φαινόμουν σαν εξωγήινος με δύο -και μάλιστα πολιτικά αντίθετες εφημερίδες - παραμάσχαλα αλλά όταν με έβλεπαν να σουτάρω το περιεχόμενο και να κρατάω τα Ντίσνευ και τον Καστέλ κατάλαβαν!

 

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3774
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  66
  • Reputation:   340
  • Achievement Points:  83
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6035 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

On 3/7/2018 at 10:27 PM, germanicus said:

3. Να ματαξαναθυμίσω ότι οι κτηνίατροι και οι φιλοζωικές το θέλουν το χαρτί από τις εφημερίδες :) Απορροφητικό και ταμάμ για τα κλουβιά με τα άρρωστα/φιλοξενούμενα ζώα :) 

 

 Να προσθέσω στους ενδιαφερόμενους όλους τους φιλόζωους :imac:

 

τα μανάβικα και τα ψαράδικα (και λαϊκής αγοράς και αυτόνομα):MoM:

Επεξεργασία από destrier
  • Like 2
  • Ευχαριστώ 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31159
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  283
  • Content Count:  5004
  • Reputation:   32746
  • Achievement Points:  5005
  • Days Won:  99
  • With Us For:  3088 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Το παρόν κλειδώνεται, η συνέχεια στην παρουσίαση που υπάρχει ήδη εδώ. :)

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.