Μετάβαση στο περιεχόμενο

PC ή Κονσόλα;


totally_wired

PC ή Κονσόλα;  

22 Μέλη έχουν ψηφίσει

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Παρακαλούμε να συνδεθείτε ή να εγγραφείτε για να ψηφίσετε σε αυτή τη δημοσκόπηση.

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  29811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  99
  • Content Count:  2130
  • Reputation:   23351
  • Achievement Points:  2130
  • Days Won:  6
  • With Us For:  3749 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ένα ερώτημα που θα μας πει πολλά! Ένα ερώτημα που θα μας πει πολλά και για το Club μας.

 

 

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Αν και έχουν περάσει από τα χέρια μου gameboy, gameboy advance,snes, ps1,ps2 και Xbox, είμαι αθεράπευτος pc-άκιας. 

 

Το τωρινό λαπτοπ που έχω είναι του ‘09 και έχει γραμμένες 42000 ώρες λειτουργιας, ήτοι από τα 9 χρόνια είναι on σχεδόν τα 5. Αν και έχω κόψει το έντονο gaming τα τελευταία 4 χρόνια (παρακολουθώ συγκεκριμένες σειρές και πως εξελίσσονται), τα μεγάλα λιωσιματα τα έκανα μικρός σε μια amiga τετραχιλιαρη του πατέρα μου (ξεκίνησα να παίζω από 3 χρόνων φάση :lol: ) και στον σταθερό που έχω στο πατρικό που τον αναβαθμίζουμε κάθε δυο χρόνια πλέον στα βασικά (επεξεργαστή και κάρτες γραφικών). 

 

Το ρεκόρ μου είναι πάντως στο λάπτοπ όπου στον official server του WoW είχα γραμμένες στον main μου 5.500 ώρες πριν το γυρίσω σε private. 

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17533
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5033 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Με τη σειρά έχουν περάσει από τα χέρια μου Philips MSX, Amstrad 6128 και ακολούθως μπήκα στα IBM-PC με έναν 386SX στα 25 ΜΗΖ. Από τότε, πιστός και μονογαμικός.

 

Κονσόλες ποτέ, handheld ποτέ με εξαίρεση σε σπίτια φίλων.

 

PC RULEZ!!

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55390
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5381 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

πριν ακόμη καταλάβω πολλά υπήρχε στο σπίτι από ξαδέρφια κτλ atari.. εγώ όμως ξεκίνησα σαν παιδάκι με sega master system, super nintendo, game gear μετά όμως ήρθε το pc και τα ξέχασα όλα ! voodoo 3 3000 κάρτα χαχα unreal κτλ

ταυτόχρονα από φίλους υπήρχαν στο σπίτι mega drive, gameboy αργότερα playstation 1, 2, xbox κτλ (μέχρι και κάτι παπατζες sega saturn απο φίλο θυμάμαι έπαιζα χαχα) 

edit: κάπου στο ~2008 είχα πάρει κ ενα psp.. πέρασε κ δεν ακούμπησε ακόμη στο συρτάρι μου καινούργιο το έχω :P

τότε θα έλεγα pc με κλειστά μάτια, πλέον με κατι ps4 και τις hd τηλεοράσεις, ψηφίζω και τα 2.. αν και απέχω πλέον απο τη gaming φάση όλο γλυκό κοιτάω που και που

καμιά κονσόλα νέας γενιάς 

 

αν και είμαι κάθετος fps μόνο στο pc! τέλος, νόμος! επίσης ποτέ δεν συμπάθησα τα ονλαιν στυλ wow κτλ, ποτέ όμως χαχα

 

συμπέρασμα: και τα 2

Επεξεργασία από mr-d
  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31052
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  121
  • Content Count:  2070
  • Reputation:   15086
  • Achievement Points:  2070
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3153 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

38 min ago , mr-d said:

αν και είμαι κάθετος fps μόνο στο pc! τέλος, νόμος!

:spidey_yeah_that:

 

Και εγώ του PC είμαι. Από πάντα είχαμε PC στο σπίτι (mame32, AoE II, Jazz Jackrabbit). Στις αρχές του δημοτικού πέρασα μια φάση playstation 2 (ευτυχώς, γιατί γνώρισα πολλά triple A της εποχής) και 3ds λίγο αργότερα (μόδα της γειτονιάς να παίζουμε pokemon :P). Ε, μετά ανακάλυψα το steam και έμεινα για πάντα στο PC.

 

Ωστόσο δεν αποκλείω να αγοράσω κονσόλα σε κάποια φάση. Ας πούμε το Nintendo Switch με έχει σαγηνεύσει. Αλλά πάντα για συνοδεία στη main πλατφόρμα που χρησιμοποιώ, το PC.

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3100
  • Reputation:   23542
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

PC. Παίζεις περισσότερα, καλύτερα και με μεγαλύτερη ποικιλία. ΚΑΙ έχεις και έναν υπολογιστή για οτιδήποτε άλλο τον χρειαστείς. Φουλ αναβαθμίσιμος, φουλ εύπλαστος και φουλ οικονομικό (αν το πιάσατε το υπονοούμενο). Οι κονσόλες συμφέρουν μόνο για όσους παίζουν πολύ συγκεκριμένα παιχνίδια ΙΜΗΟ.

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94407
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Έχω παίξει κι από τα δύο. 

Η κονσόλα είναι βολική γιατί απλά κουμπώνεις το cardidge και ξεκινάς το παιχνίδι. Επίσης οι φορητές κονσόλες πάνε παντού και σου επιτρέπουν να παίζεις τα αγαπημένα σου παιχνίδια ενώ βρίσκεσαι καθ'οδόν. 

 

Προσωπικά όμως είμαι περισσότερο υποστηρικτής του PC. Διαθέτει μεγαλύτερη ποικιλία παιχνιδιών,τα οποία μπορείς να παίξεις πιο άνετα. Και το βασικότερο,όπως πολύ σωστά είπε κι ο @Kurdy Malloy  είναι ότι το PC είναι αναβαθμίσιμο,με αποτέλεσμα (αν έχεις λεφτά :P ) να φτιάχνεις κάθε φορά ένα ισχυρό μηχάνημα. 

Και βέβαια μπορούμε να παίζουμε παιχνίδια,αμέσως μόλις τελειώσουμε την δουλειά μας στο PC,χωρίς να πρέπει να τον κλείνουμε και να ανοίγουμε την κονσόλα. :lol: 

 

:beer: 

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  31159
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  283
  • Content Count:  5004
  • Reputation:   32746
  • Achievement Points:  5005
  • Days Won:  99
  • With Us For:  3089 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

SEGA Mega Drive Mini: Ανακοινώθηκε επίσημα η αναβίωση της ιστορικής παιχνιδοκονσόλας

 

Παράθεση

 

Η SEGA βλέπει τη Nintendo να σημειώνει τεράστια επιτυχία με τις Classic Mini εκδόσεις των NES/SNES και γι’ αυτό αποφάσισε να ακολουθήσει τον ίδιο δρόμο. Όπως ανακοίνωσε πριν από λίγη ώρα στην Ιαπωνία, η εταιρεία θα προχωρήσει στην κυκλοφορία του SEGA Mega Drive Mini!

 

Δυστυχώς, όμως, δεν προχώρησε σε περισσότερες λεπτομέρειες σχετικά με τις προδιαγραφές, τα παιχνίδια που θα περιλαμβάνει, την ημερομηνία κυκλοφορίας και την τιμή. Δεν αποκλείεται, πάντως, να αποκαλύψει αναλυτικά το SEGA Mega Drive Mini στην E3 2018 τον Ιούνιο.

 

Στην ίδια εκδήλωση, πάντως, η SEGA ανακοίνωσε ότι θα κυκλοφορήσει τις αναβαθμισμένες εκδόσεις των Shenmue I και Shenmue II για τα PS4, Xbox One και Windows PC, με φωνητική επιλογή για Αγγλικά και Ιαπωνικά.

 

 

Mega Drive Mini Announcement Trailer

 

 

:cheers5:

  • Like 2
  • Ευχαριστώ 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 8 months later...

  • Member ID:  31712
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  339
  • Reputation:   1155
  • Achievement Points:  343
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2779 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Παλια κονσολες αλλα τα τελευταια χρονια PC λογω του emulation και της μειωσης των παιχνιδιων που βγαινουν αποκλειστικα για κονσολες. Με το PC εχεις προσβαση στα περισσοτερα παιχνιδια της τωρινης γενιας συν τα περισσοτερα παιχνιδια που εχουν βγει απο το 1980 μεχρι σημερα. Δεν υπαρχει συγκριση.

 

 

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  25448
  • Group:  Members
  • Topic Count:  392
  • Content Count:  4289
  • Reputation:   33964
  • Achievement Points:  4411
  • Days Won:  8
  • With Us For:  4288 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Ξεκίνησα με atari 2600, συνέχισα με game boy, πέρασα στην μεγάλη μου αγάπη το SNES και μετά πέρασα μία μίκρη φάση PC (tomb raider) πριν συνεχίσω με DS και 3DS (το οποίο είναι σχεδόν αχρησιμοποίητο). Εδώ και δέκα χρόνια περίπου έχω ένα laptopaκι πού έχει σταθεί σκυλί!!! Έχω κατέβασει emulators. ΜΑΜΕ (έχω καιρό να το πιάσω), SNES (την εφηβική μου λατρεία... :hug2:) και Ν64 (κυρίως για Super Mario 64. Ή καλύτερα μόνο για αυτό) και Genesis (Mega Drive για τας ευρώπας). Αφού μία φoρά είχα δει Genesis στο σπίτι φίλου και έλεγα τι είναι αυτό... :lol: 

Ποιό WASD; Και τα βελάκια κάτω δεξιά γιατί υπάρχουν??? :D 

:hop: :hop: :hop: 

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31159
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  283
  • Content Count:  5004
  • Reputation:   32746
  • Achievement Points:  5005
  • Days Won:  99
  • With Us For:  3089 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

26 λεπτά πριν, Μενίγ Πουαγώ είπε:

Αφού μία φoρά είχα δει Genesis στο σπίτι φίλου και έλεγα τι είναι αυτό...

 

Πτωχέ τω πνεύματι! :antekale:

  • Like 1
  • Αστείο 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  32224
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  82
  • Reputation:   293
  • Achievement Points:  82
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2416 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

PC. Τίποτα άλλο !:sun:

(Αν εξαιρέσει κανείς αυτές τις "οθόνες" που έπαιζαν μόνο ενα παίχνίδι και κυκλοφορούσαν στις αρχές του 80).

 

Edit: Να διευκρινίσω πως όταν λεω pc εννοώ υπολογιστής γενικά. Εντάξει pc απο την εποχή των 286, αλλα πιο πριν είχα και 6128.

Επεξεργασία από The_Black_Knight
  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.