Μετάβαση στο περιεχόμενο

WROC DO MNIE, JESZCZE RAZ (COME TO ME AGAIN) [ BARTOZ SZTYBOR, WOJCIECH STEFANIEC ]


Θρηνωδός

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

001.jpg003.jpg

 

Το συγκεκριμένο κόμικ μου το είχε προτείνει μια Πολωνή φίλη πριν ένα χρόνο και κάτι. Η οποία φίλη διαβάζει στο 90% πολωνικά κόμικ (τα οποία είναι υπολογίσιμος αριθμός) που δυστυχώς σπάνια μεταφράζονται στα Αγγλικά. Το "Wroc do mnie, jeszcze raz" είναι γραμμένο από τον Bartosz Sztybor, έναν από τους πλέον γνωστούς σύγχρονους underground κομίστες στην Πολωνία, και σχεδιασμένο από τον Wojciech Stefaniec, έναν από τους γνωστότερους σχεδιαστές εντός χώρας αντίστοιχα. 

 

004.jpg062.jpg077.jpg

 

Οι δημιουργοί προσπαθούν με μια μείξη ελάχιστου κειμένου, έντονων ελαιογραφιών και κολάζ πραγματικών φωτογραφιών γυμνών κορμιών να βοηθήσουν τον αναγνώστη να καταλάβει την τρικυμία που επικρατεί στο μυαλό ενός εθισμένου στο αλκοόλ και τα ναρκωτικά. Αυτό το παράδοξο αποτέλεσμα που προκύπτει ίσως ξενίσει κάποιους και γοητεύσει άλλους, εγώ ακόμα είμαι κάπου στην μέση. Η παλέτα χρωμάτων είναι σε κάποιες σελίδες που συνάδουν με στιγμές διαύγειας του πρωταγωνιστή πολύ έντονη και φωτεινή, σε άλλες που ο πρωταγωνιστής βυθίζεται στην αυτολύπηση επικρατεί μόνο το μαύρο και το γκρι. Ενίοτε, πολλά μονοσέλιδα άνετα θα ήταν πίνακες μοντέρνας τέχνης. 

 

052.jpg053.jpg

 

Αυτό που μου κράτησε έντονα το ενδιαφέρον είναι πως με το στήσιμο του κόμικ, ποτέ δεν είσαι σίγουρος σαν αναγνώστης αν ένα συμβάν που διαβάζεις τώρα έλαβε μέρος στην πραγματικότητα του χρήστη ή στα όνειρα του. Είναι τόσο καλά συνδεδεμένο όλο το έργο που εξαφανίζονται τα λογικά νοηματικά πηδήματα και απλά αφήνεσαι μεταξύ φαντασίας και πραγματικότητας όντας ελάχιστες φορές σίγουρος για το ποια είναι ποια, και πότε. Αυτό το αφηγηματικό κολπάκι ο Sztybor το ενισχύει παίζοντας καθ'όλη την διάρκεια του κόμικ κυρίως με δύο εκφράσεις, τις "I Fall Asleep" & "I Wake up" που μπάινουν παντού και σε μπερδεύουν ακόμα περισσότερο, μέχρι να τελειώσει με τα "I'm asleep" και "Silence" αφήνοντας τον καθένα να βγάλει τα προσωπικά του συμπεράσματα για την τύχη του πρωταγωνιστή. 

 

071.jpg078.jpg086.jpg

 

Το κόμικ κυκλοφόρησε από την Πολωνική εκδοτική Timof Comics το 2015 ενώ η Europe Comics το έβγαλε σε ψηφιακή μορφή στα Αγγλικά τον Μάρτιο του 2017 με τον τίτλο "Come back to me again" στις 84 σελίδες. Αξίζει σίγουρα μια ματιά, έτσι για κάτι τελείως διαφορετικό. 

 

:alex: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Προς στιγμήν σκέφτηκα να το ψάξω καθαρά για να μπορώ μετά να το θάψω έχοντας την γνώση ότι το έχω διαβάσει κι όλας. Εν συνεχεία συλλογίστηκα πως μάλλον επέλεξες τις καλύτερες σελίδες για να μας δείξεις. Οπότε παίρνω τ'άλογο μου και φεύγω καλπάζοντας προς την ελευθερία! :)

 

3ed243d5bbd8332d421e9bdec386ec95--bo-derek-star-pics.jpg

 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Υπομονή, 15 μέρες έμειναν :D 

 

Να ξέρεις ένας gęrmąńićuś στο polishcomics.pl κράζει αυτή τη στιγμή τον μπλε κομήτη :lol::lol: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • GeoTrou changed the title to WROC DO MNIE, JESZCZE RAZ (COME TO ME AGAIN) [ BARTOZ SZTYBOR, WOJCIECH STEFANIEC ]

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.