Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόταση για βιβλίο του Λε Καρρέ


Θρηνωδός

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3398 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Θέλω να ξεκινήσω να διαβάζω Τζον Λε Καρρέ. Υπάρχουν πολλές λίστες εκεί έξω με την καλύτερη πρώτη επιλογή (συνήθως είναι το "Και ο κλήρος έπεσε στον σμάιλι" (Tinker, Tailor, Soldier, Spy) που έγινε ταινία το 11 με τον Ολτνμαν) αλλά θέλω και τις γνώμες του φόρουμ.Ποιο από τα παρακάτω συστήνετε ως πρώτη επαφή;

 

Call for the Dead (1961)

A Murder of Quality (1962)

The Spy Who Came in from the Cold (1963) 

The Looking Glass War (1965)

A Small Town in Germany (1968)

The Naïve and Sentimental Lover (1971)

Tinker, Tailor, Soldier, Spy (1974)

The Honourable Schoolboy (1977)

Smiley's People (1979)

The Little Drummer Girl (1983)

A Perfect Spy (1986)

The Russia House (1989)

The Secret Pilgrim (1990)

The Night Manager (1993)

Our Game (1995)

The Tailor of Panama (1996)

Single & Single (1999)

The Constant Gardener (2001)

Absolute Friends (2003)

The Mission Song (2006)

A Most Wanted Man (2008)

Our Kind of Traitor (2010)

 

:alex: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9879
  • Group:  Members
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  929
  • Reputation:   9584
  • Achievement Points:  929
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5438 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Δεν έχω διαβάσει αρκετά βιβλία του για να απαντήσω. Βασικά έχω διαβάσει μόνο τον Επίμονο Κηπουρό και τα τρία τελευταία του, A Most Wanted Man (2008), Our Kind of Traitor (2010) και A Delicate Truth (2013). 

 

Το τελευταίο είναι και η αφορμή για το post μου, καθώς είναι αυτό που μου άρεσε περισσότερο από τα τέσσερα που έχω διαβάσει και δεν το έχεις στη λίστα σου.

Δηλαδή αντί να σου πω ποιο να διαλέξεις, θέλω να σου προσθέσω άλλο ένα στη λίστα σου. :D 

 

tip: αν έχεις σκοπό να τα διαβάσεις στα αγγλικά, έχε στο νου σου ότι η γλώσσα του είναι δυσκολότερη από ότι ίσως περιμένεις σε ένα αστυνομικό/κατασκοπικό μυθιστόρημα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3398 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Έκανα copy paste την λίστα από το αγγλικό λήμμα της wiki που μάλλον δεν ήταν πρόσφατα ενημερωμένο. Σκεφτόμουν να πάρω για αρχή ένα μεταφρασμένο στα Ελληνικά, είδα ότι ο Καστανιώτης έχει βγάλει κάποια αλλά δεν το έψαξα παραπάνω. Θέλω πρώτα να καταλήξω σε ένα για να δω αν έχει μεταφραστεί, ακριβώς επειδή αυτό με την δυσκολία της γλώσσας που χρησιμοποιεί το διάβασα και αλλού και με κρατάει από το να ξεκινήσω αμέσως με Αγγλικό. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12189
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  848
  • Content Count:  3050
  • Reputation:   41670
  • Achievement Points:  3061
  • Days Won:  28
  • With Us For:  5136 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Πιστεύω κι εγώ, ότι όντως το καλύτερό του είναι το "Και ο κλήρος έπεσε στο Σμάιλι", αλλά πιστεύω ότι καλύτερα να ξεκινήσεις από τον "Κατάσκοπο που γύρισε από το κρύο", επειδή είναι χρονολογικά το πρώτο του πολύ καλό βιβλίο και σίγουρα αυτό που τον έκανε παγκοσμίως γνωστό. Επιπλέον, είναι μια από τις πρώτες εμφανίσεις, έστω και σε δεύτερο ρόλο, του Τζορτζ Σμάιλι και εδώ έχει αρχίσει να χτίζεται ο μύθος του. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6162 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Την πλειοψηφία των βιβλίων του Le Carre την έχει βγάλει η Bell, η οποία και συνεχίζει να καλύπτει τις νέες δουλειές του και μάλιστα, τα τελευταία χρόνια αποκλειστικά σε εκδόσεις βιβλιοπωλείου. Ο Καστανιώτης πέρασε και δεν ακούμπησε.

 

Πήγαινε στο θέμα της Bell για να δεις και τη λίστα που υπάρχει για τα σχετικά (αν και δεν έχω περάσει τις κυκλοφορίες του τελευταίου χρόνου), ενώ αρκετά υπάρχουν και στη βάση για να δεις και τις συνόψεις στα οπισθόφυλλα. :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2596
  • Reputation:   15849
  • Achievement Points:  2644
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5316 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

Ωραιος ο Καρε εχω δει κυριως πολλες απο τις μεταφορες βιβλιων του σε ταινιες κτλ οποτε δεν μπορω να προτεινω κατι περα απο τα πιο διασημα.

 

Απλα να αναφερω οτι το βιβλιο "Ο κληρος επεσε στο Σμαιλι (Tinker Tailor Soldier Spy)" εχει μεταφερθει και στην τηλεοραση το 1979 σε μινι σειρα 7 επεισοδιων με πρωταγωνιστη τον εξαιρετικο Αλεκ Γκινες (γνωστο απο την "Γεφυρα του ποταμου Κβαι" και σαν Ομπι Γουαν Κενομπι).

 

Επισης βγηκε και το 1982 σε 6 επεισοδια με τον ιδiο πρωταγωνιστη η μεταφορα του βιβλιου Smiley's People.

 

Και θα εβγαινε και το μεσαιο της τριλογιας (Smiley vs Karla ή The Karla Trilogy που αποτελειται απο τα Tinker Tailor Soldier Spy,  The Honorable Schoolboy Και Smiley's People) αλλα θεωρηθηκε ακριβη η παραγωγη!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Δεν μπορώ να σου απαντήσω για τις Ελληνικές εκδόσεις αφού ίσως να είχα διαβάσει κάτι τη δεκαετία του 80 στα Ελληνικά, αλλά ό,τι έχω, το έχω στα αγγλικά.

 

Κατ'εμέ υπάρχουν (ΙΜΗΟ) 2 περίοδοι του Λε Καρέ. Τα παλιά (ας πούμε μέχρι τις αρχές των 90'ς) και τα πιο καινούργια.

 

Στα παλιά, σε όσα είχα διαβάσει, είχα ζοριστεί. Δε νομίζω πως με είχε ζορίσει το λεξιλόγιο όμως. Αυτό που μου έχει μείνει (γιατί έχω να τα αγγίξω εκείνα από όταν ήμουν φοιτητής) είναι πως είχε περίεργο στυλ αφήγησης. Τα διάβαζα μεν, είχα ένα θέμα να τα παρακολουθήσω δε :) Ίσως να έπαιζαν πολύ με ψυχολογία. Ίσως. Πάντως τα Smiley του δεν τα έβρισκα καθόλου staightforward. Ένοιωθα συνέχεια πως ήμουν ένας παρείσακτος στο μυαλό του χαρακτήρα και πως κάτι χάνω :) 

 

Τα νεότερα τώρα, τα βρίσκω πιο straightforward. Ίσως διότι έχω μεγαλώσει. Ίσως να έχει αλλάξει και το αφηγηματικό του στυλ. Ένα σίγουρο όμως είναι πως στα πιο πρόσφατα είναι θυμωμένος. Πάρα πολύ θυμωμένος. Με πολλά πράγματα. Και μάλλον απαισιόδοξος. Ίσως και από εκεί να πηγάζει ο απίστευτος θυμός του. Από το ότι δεν βλέπει φως στον ορίζοντα. Αυτό που μου έχει κάτσει καλύτερα από όλα αυτά, αυτό που με χάραξε περισσότερο συναισθηματικά ήταν το Constant Gardener. Όπως τα κοιτάζω, αναρωτιέμαι πάντως και για το πόσα έχω διαβάσει από τα νεότερα... Μάλλον λίγα. Και ίσως κάποια να τα μπερδεύω με τις ταινίες. (σίγουρα όμως έχω διαβάσει και είχα βρει πολύ "έντονο" το Constant Gardener)

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

χα! Έπεσα σήμερα σε μια λίστα του Guardian από το 2009 που την αναδημοσίευσαν στο φβ. 1000 novels everyone must read: the definitive list

 

Όσον αφορά τον Ιωάννη τον ΛεΤετραγωνιζέ μνημονεύει 3 βιβλία. Well, εάν δεν κάνω κάποιο συγκλονιστικό λάθος και τα 3 είναι τα μόνα βιβλία που σου έχουν ήδη προταθεί :) Φαντάζομαι πως το έπιασες το υπονοούμενο :D (ξεκίνα από δαύτα :)

The Constant Gardener by John le Carre
Tinker, Tailor, Soldier, Spy by John le Carre
The Spy Who Came in from the Cold by John le Carre

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3398 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Ναι ο κηπουρός και το ο κλήρος έπεσε στον σμάιλι είναι και αυτά που με βλέπω να καταλήγω :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.