Μετάβαση στο περιεχόμενο

DC και MARVEL


Γιάννης

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  32618
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  7
  • Reputation:   49
  • Achievement Points:  7
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2269 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Είμαι γενικότερα λάτρης των εικονογραφημένων novel και γενικότερα βιβλίων. Παρόλαυτα δεν μαρέσει καθόλου όλος ο κόσμος του DC και της MARVEL. Γενικότερα ακούω οτι είμαι παράλογος με αυτήν την λογική. Είμαι; Υπάρχει κάποιος που δεν του αρέσει;

Επεξεργασία από Γιάννης
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  26001
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  97
  • Content Count:  7145
  • Reputation:   85721
  • Achievement Points:  7165
  • Days Won:  165
  • With Us For:  4211 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Αμέ υπάρχει !!!! :yes:

Και λέγεται φλοκ ,κατα κόσμον Δημοσθένης !!!:D

Ομως .....

Αυτός ο τύπος δεν μεγάλωσε διαβαζοντας κομικ αυτού του στυλ ....Διότι τα αρχαία εκείνα χρόνια δεν υπήρχαν (ή τουλάχιστον δεν ήταν διαδεδομένα στο μέρος που ζούσε ) ....

Ετσι στην τρυφερή εκείνη ηλικία ,οπου τα κομικς αποτελούσαν μια από τις κυριες και λίγες μορφές ψυχαγωγίας, το κεφαλάκι του γέμισε με εικόνες ,παπιών ,ποντικιών και λίγο αργότερα Ινδιάνων ,Καουμπόυδων και γούνινων σκούφων .Ετσι διαμόρφωσε συγκεκριμένη άποψη για τα κομικς .

Οταν αργότερα σε λίγο μεγαλύτερη ηλικία απέκτησε ξανα επαφή με τα κομικς  , βρήκε μπροστά του κατι τευχη με ιστορίες απο γραμμένες από Βελγους και Γαλλους και ήρθε σε επαφή με τον μαγικό κόσμο τωμ ΒD ..:wow:

Παράλληλα σαν ανήσυχο και αντισυμβατικό νιάτο που ήταν ,ανακάλυψε τα underground κομικς της εποχης ,μεσα απο τα περιοδικα που κυκλοφορούσαν τότε (ΒΑΒΕΛ ,ΠΑΡΑΠΕΝΤΕ κ.λ.π) .Και πολύ του άρεσαν κι αυτα .....:awesome:.

Πέρασαν δεκαετίες ολόκληρες ώσπου τα κομικς κι αυτός να ξανασυναντηθούν (τα τελευταια  6 χρόνια ) και μέσα από ενα φόρουμ που λέγεται GC είδε κι έμαθε και αρκετά άλλα .....:NoNo:

ΠΟΤΕ όμως ,το τονίζω ΠΟΤΕ ,δεν κατάφερε να έρθει σε επαφή και να αγαπήσει τους κόσμους της DC και της MARVEL .....:antekale:

Γι αυτό φίλε Γιάννη μην απελπίζεσαι !!!

Είμαστε ήδη δύο και έχω την φρικτή υποψία οτι υπάρχουν και άλλοι σαν κι εμας εδω μέσα και εκεί έξω ........ :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31159
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  283
  • Content Count:  5004
  • Reputation:   32804
  • Achievement Points:  5005
  • Days Won:  99
  • With Us For:  3117 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Φιλε Γιαννη, μιας και βλεπω οτι εισαι νεο μελος και δεν γνωριζεις ακομα τα κατατοπια του GC, απλα ενημερωτικα και μονο,

υπαρχει το "Πως φτιαχνουμε μια Δημοσκοπηση":)

 

Απλα πες μας πως θες να την στησουμε;  :thinking: Πως θελεις να διατυπωθουν οι ερωτησεις; :thinking:

 

Με "Ναι μου αρεσει" ή "Οχι δεν μου αρεσει":thinking: Με "Ναι" ή "Οχι" σκετα; :thinking:

 

Ριξε μια ενημερωση αν ειναι και την φτιαξαμε. :)

 

 

By the way....welcome on board! :welcome2:

 

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53908
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3657 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Φίλε Γιάννη κι εγώ δεν είμαι φαν. Βλέπω τις ταινίες για χαβαλέ, έχω και μερικά κόμικς (κυρίως Batman), αλλά γενικά σαν είδος δεν με τρελαίνει. :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32618
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  7
  • Reputation:   49
  • Achievement Points:  7
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2269 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

50 λεπτά πριν, Retroplaymo είπε:

Φιλε Γιαννη, μιας και βλεπω οτι εισαι νεο μελος και δεν γνωριζεις ακομα τα κατατοπια του GC, απλα ενημερωτικα και μονο,

υπαρχει το "Πως φτιαχνουμε μια Δημοσκοπηση":)

 

Απλα πες μας πως θες να την στησουμε;  :thinking: Πως θελεις να διατυπωθουν οι ερωτησεις; :thinking:

 

Με "Ναι μου αρεσει" ή "Οχι δεν μου αρεσει":thinking: Με "Ναι" ή "Οχι" σκετα; :thinking:

 

Ριξε μια ενημερωση αν ειναι και την φτιαξαμε. :)

 

 

By the way....welcome on board! :welcome2:

 

 

:cheers5:

Έχεις δίκιο και συγνώμη! Βασικά ηθελα και λίγο κουβέντα να κάνω για λίγο πιο προσωπική προσέγγιση στο φόρουμ ως νέος!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53908
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3657 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Μην απολογείσαι φίλε, δεν έκανες τίποτα κακό. Ίσα-ίσα. :beer: 

Και για να μην βγω από το θέμα, είμαι υπέρ του να δοκιμάζεις νέα πράγματα, οπότε αν ενδιαφέρεσαι, θα μπορούσα να σου στείλω μερικούς τίτλους DC/Marvel για τύπους που δεν γουστάρουν DC/Marvel. :P 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31052
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  121
  • Content Count:  2070
  • Reputation:   15094
  • Achievement Points:  2070
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3181 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Θεωρώ πως εδώ και αρκετό καιρό είμαι ακριβώς στη μέση του φάσματος "γουστάρω υπερηρωικά"-"απεχθάνομαι υπερηρωικά". Από εκεί και πέρα, αυτό που θα σε ρωτούσα εγώ, για να καταλάβω και σε ποιο μήκος κύματος είσαι, θα ήταν αν αυτό το λες για τα σύμπαντα (ήτοι "δεν θέλω να μπλέκω με το αχανές γράψιμο και τα events και το origin stories" κοκ), αν το λες για το περιεχόμενο (ήτοι "δεν μου αρέσουν κολάν και ξύλο και τέτοια επιστημονική φαντασία" κοκ) ή αν το λες για την κουλτούρα γενικά (ήτοι "δεν μου αρέσουν τα Αμερικάνικα για τον χ/ψ λόγο" - αυτό κάπως τραβηγμένο μεν, αλλά δεν ξέρω τι άλλο διαβάζεις από Αμερική). Κάπως έτσι το έχω στο μυαλό μου εγώ όταν κάποιος μου πει ότι αποφεύγει τις "δύο μεγάλες".

Ανάλογα με το τι μπορεί να εννοείς θεωρώ πως υπάρχουν διάφορες εναλλακτικές, αν φυσικά θες να επενδύσεις χρόνο σε αυτό. Για να απαντήσω στην ερώτησή σου, δηλαδή, δεν είναι καθόλου παράλογο και εννοείται ότι δεν είσαι ο μόνος. Δική μου πρόταση θα ήταν να ασχοληθείς με αυτά που σου κάνουν κλικ - οπότε αν δεν τραβάνε, μην ασχολείσαι. Θα έρθει αργότερα η όρεξη, ή και όχι... δεν έχει σημασία.

Από την άλλη, αν σε "ξύνει" που απορρίπτεις δύο μεγάλες εταιρίες, ίσως σημαίνει ότι στην πραγματικότητα θες να ανοίξεις ορίζοντες και να δοκιμάσεις άγνωστα πράγματα. Οπότε εσύ αποφασίζεις πως θες να κινηθείς.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116975
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6189 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Έτσι, να σας μαζέψουμε όλους τους αντιρρησίες.:mafia:


reap.gif

 

:xm:

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25915
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  825
  • Reputation:   4358
  • Achievement Points:  838
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4225 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Με άλλα λόγια, είναι καθαρά θέμα προσωπικού γούστου. Ο κάθε άνθρωπος έχει τις δικές του προτιμήσεις και ασχολίες. Είναι να σου κάνει "κλικ", δηλαδή όταν το διαβάζεις να πάρεις το "μικρόβιο" και να κολλήσεις με αυτό. ( ό, τι και αν είναι ) :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55411
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5410 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32618
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  7
  • Reputation:   49
  • Achievement Points:  7
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2269 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Αυτή η εξεταστική με έχει σκίσει. Γενικότερα δεν αρέσουν! το έχουν τραβήξει μέχρι τον θεό έχουν μπλέξει τα μπούτια (DC vs Marvel) τους και γενικά θεωρώ ότι προσπαθούν να κρατήσουν κάτι ζωντανό που έχει πεθάνει χρόνια τώρα! ΠΧ ο wolverine έχει πεθάνει τουλάχιστον 4 φορές με την τελευταία φορά πέρυσι και πάντα ζωντανεύει. Ασε που έχουν δημιουργήσει και παράλληλες ιστορίες με παράλληλα σύμπαντα! Δεν ξέρω μου φαίνεται ότι έχει παρατραβήξει.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4203
  • Reputation:   32942
  • Achievement Points:  4382
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2879 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Μικρός διάβαζα διάφορα κόμικς, ακόμα και υπερηρωικά. Και μάλιστα ο Superman ήταν ο αγαπημένος μου ήρωας.
Είχα όλα τα τεύχη της Πέργαμος και κάποια Batman. Δυστυχώς έκανα το λάθος να τα πάω στο χωριό και πετάχτηκαν(μαζί με όλα μου τα Αστερίξ και άλλα κόμικς) απ΄τη θεία μου(χωρίς να ρωτηθώ), όταν καθάριζε το σπίτι :(
Όταν ξανάρχισα μετά από χρόνια την ενασχόλησή μου με τα κόμικς δεν μου έκαναν πλέον κλικ τα υπερηρωικά.
Έκανα μια προσπάθεια πρόσφατα και διάβασα το Killing Joke αλλά δεν μ΄έπεισε. Έχουν αλλάξει τα γούστα μου.
Πλέον μόνο BD. Δε βρίσκω ευχαρίστηση σε άλλα είδη :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  132
  • Content Count:  2616
  • Reputation:   16065
  • Achievement Points:  2666
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5343 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

Ας πω και εγω τα γουστα μου και ελπιζω να μην βρεθω στη Μακρονησο για αναμορφωση απο τον    @GreekComicFan   !!!!

 

Και εγω ως παιδακι και ως μειρακιο διαβαζα κυριως γαλλοβελγικα και Ντισνευ. Υπερηρωικα ειχα διαβασει ισως 2-3 τευχη Μπατμαν και 1-2 Σουπερμαν και σε αυτη τη μορφη δεν μου εκαναν ποτε το κλικ. Και λεω σε αυτη τη μορφη καθως σε ταινιες, σειρες οπως και σε κινουμενα σχεδια μια χαρα μου αρεσαν και μου αρεσουν ακομα (τουλαχιστον οι ταινιες Marvel και DC γιατι σειρες δεν εχω δει).

 

Η μονη εξαιρεση ειναι το Watchmen το οποιο αγορασα και λατρεψα.

 

Γενικα παντως ειναι ΤΟΣΑ ΠΟΛΛΑ τα κομικ και με τοσες πολλες κατηγοριες οπου ο καθενας μπορει να διαβαζει οτιδηποτε θελει! Περι ορεξεως κολοκυθοπιτα!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116975
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6189 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32618
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  7
  • Reputation:   49
  • Achievement Points:  7
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2269 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

2 ώρες πριν, albertus magnus είπε:

Ας πω και εγω τα γουστα μου και ελπιζω να μην βρεθω στη Μακρονησο για αναμορφωση απο τον    @GreekComicFan   !!!!

 

Και εγω ως παιδακι και ως μειρακιο διαβαζα κυριως γαλλοβελγικα και Ντισνευ. Υπερηρωικα ειχα διαβασει ισως 2-3 τευχη Μπατμαν και 1-2 Σουπερμαν και σε αυτη τη μορφη δεν μου εκαναν ποτε το κλικ. Και λεω σε αυτη τη μορφη καθως σε ταινιες, σειρες οπως και σε κινουμενα σχεδια μια χαρα μου αρεσαν και μου αρεσουν ακομα (τουλαχιστον οι ταινιες Marvel και DC γιατι σειρες δεν εχω δει).

 

Η μονη εξαιρεση ειναι το Watchmen το οποιο αγορασα και λατρεψα.

 

Γενικα παντως ειναι ΤΟΣΑ ΠΟΛΛΑ τα κομικ και με τοσες πολλες κατηγοριες οπου ο καθενας μπορει να διαβαζει οτιδηποτε θελει! Περι ορεξεως κολοκυθοπιτα!

Το Watchmen είναι αυτοτελή αν δεν κάνω λάθος (πρέπει να το πάρω οπωσδήποτε) η ταινία τουλάχιστον ήταν το κάτι άλλο!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  132
  • Content Count:  2616
  • Reputation:   16065
  • Achievement Points:  2666
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5343 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

4 hours ago, Γιάννης said:

Το Watchmen είναι αυτοτελή αν δεν κάνω λάθος (πρέπει να το πάρω οπωσδήποτε) η ταινία τουλάχιστον ήταν το κάτι άλλο!

 

Ειναι αυτοτελες με καινουριους χαρακτηρες που δημιουργηθηκαν για το συγκεκριμενο κομικ (μινι σειρα 12 τευχη) κυκλοφορει επιτομο και στα Ελληνικα απο την Anubis και ειναι εξαιρετικο. Σεναριο Alan Moore, σχεδιο Dave Gibbons.

Μετα απο πολλα χρονια βγηκαν και καποια prequel (Before Watchmen) χωρις την συμμετοχη των Moore και Gibbons (εγω τα διαβασα σε ηλεκτρονικη μορφη) και θα τα χαρακτηριζα μετρια. Και να μην τα διαβαζα δεν θα χανα κατι.

Επισης ξεκινησε να κυκλοφορει σχετικα προσφατα το doomsday clock η συνεχεια (??) του Watchmen παλι χωρις την συμμετοχη των Moore/Gibbons. Αυτο δεν το χω διαβασει, ισως το κανω αφου ολοκληρωθει πρωτα του χρονου.

 

Παντως το πρωτο αυθεντικο εργο ειναι πολυ καλο και φυσικα ειναι απολυτα ολοκληρωμενο ετσι οπως ειναι.

 

Η ταινια ηταν αρκετα αξιοπρεπης μεταφορα (με μερικες διαφορες) και μου αρεσε αρκετα και αγορασα και το DVD αυθεντικο.

 

 @GreekComicFan   σου αφιερωνω αυτο και επισης μην με στειλεις εξορια!! Εκτος απο το Watchmen εχω και 6 τευχη Marvel (Οδυσσεια, Ιλιαδα, Τρωικος Πολεμος) και εχω δει και ΟΛΕΣ τις ταινιες! Σε αυτο το φορουμ ολοι με κυνηγανε πια, οι υπερηρωικοι επειδη δεν διαβαζω υπερηρωικα και οι Μικυ Μαουδες επειδη διαβαζω ΚΟΜΙΞ. Ελεος πια..!!! Τι ζηταω?? Την ελευθερια της επιλογης!! Αυτο μονο! Α και να ψοφησει η κατσικα του Ερικ Καστελ! Και να κερδισω το λαχειο!

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31159
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  283
  • Content Count:  5004
  • Reputation:   32804
  • Achievement Points:  5005
  • Days Won:  99
  • With Us For:  3117 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

On 8/2/2018 στο 12:35 ΜΜ, φλοκ είπε:

ΠΟΤΕ όμως ,το τονίζω ΠΟΤΕ ,δεν κατάφερε να έρθει σε επαφή και να αγαπήσει τους κόσμους της DC και της MARVEL .....:antekale:

 

 

Κοιτα, ξεκινα για αρχη με τον παρακατω ηρωα και που ξερεις, ισως να σου ερθει η ορεξη να εντρυφησεις σιγα-σιγα στα Υπερηρωϊκα . :D

 

krypto_the_superdog.jpg

 

Ειναι μια καλη ευκαιρια να μαθεις πως ειναι και πως φερονται τα πραγματικα τετραποδα!!! :D

 

 

Παρεπιμπτοντως, δεν καταλαβαινω, γιατι δεν σας αρεσουν τα Υπερηρωϊκα; :thinking:

Που αλλου θα σας δωθει η ευκαιρια να διαβασετε για ηρωες με κολαν, σωβρακακια και μπερτες;....Ε; ......Που; :D

 

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32378
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  512
  • Reputation:   2772
  • Achievement Points:  512
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2360 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Είναι θέμα γούστου. Προσωπικά, τα υπερηρωικά κόμικς είναι τα αγαπημένα μου. Δεν μπορώ να ζήσω χωρίς τους ήρωες της DC και της Marvel. Τόσο απλά. Στον μεγάλο μου αδερφό δεν του αρέσουν τα υπερηρωικά κόμικς, ενώ λατρεύει τα Μίκυ Μάους (τα οποία εμένα δεν με συγκινούν καθόλου). Δεν υπάρχει σωστό ή λάθος. Είναι καθαρά υποκειμενικό θέμα, το τι είδους κόμικ αρέσει στον καθένα, όπως είναι το φαγητό, η μουσική κλπ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.