Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  32365
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  5
  • Reputation:   21
  • Achievement Points:  5
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2336 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Καλησπέρα παιδιά! 

Ο χώρος του design μου ειναι λιγο πολυ άγνωστος, φέτος όμως που περνάω τη quarter life crisis μου κι εγώ αρχισα να ψάχνομαι μιας και το πτυχίο της παιδαγωγικής μου είναι τελείως αδιάφορο τελικά (νωρίς το θυμήθηκα ε?) Τελος πάντων, εχει αρχίσει να μου αρέσει το graphic design, οπως και ο βιομηχανικός σχεδιασμός που μου αρεσει γιατι συνδυαζεται και με επιχειρηματικότητα, μάρκετινγκ κ.λ.π. Ωστόσο, απ' οτι βλέπω, ο,τι σχετικο εκπαιδευτικο ίδρυμα υπάρχει ειδικεύεται σε κατι πολυ συγκεκριμένο, κι εγω δεν εχω μια σαφή ιδέα για το τι θελω να κάνω τελικα στη ζωή... ('_') 

Γνωρίζετε αν υπάρχει καποια σχολή που να συνδυαζει γραφιστική και industrial design, και επίσης, έχετε να μου προτείνετε κάτι για να ξεκαθαρίσω λιγο το κουβάρι αυτο και να βρω τις κλίσεις μου, καθώς σε καθε σχολή σου ζητούν να διαλεξεις μια πολυ συγκεκριμένη κατεύθυνση συνήθως...

Τέλος, ξερετε πως θα μπορούσα να συνδυασω τους δυο παραπανω κλαδους του design σε επαγγελματικό επίπεδο? 

Σας ευχαριστώ πολύ και συγνώμη για την ασχετοσύνη μου!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  99
  • Content Count:  2130
  • Reputation:   23351
  • Achievement Points:  2130
  • Days Won:  6
  • With Us For:  3749 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Καλώς όρισες fanu.

 

Αναφέρεσαι στη σχετική σχολή που υπάρχει στη Σύρο όμως από αυτό που λες και συμβαίνει το ακριβώς αντίθετο! Δεν ειδικεύεται σε τίποτα συγκεκριμένο! Ασχολούνται με όλα αυτά που αναφέρεις. Έχουν μεγάλο εύρος γνώσεων (είδα το πρόγραμμα σπουδών πρόσφατα) και έχουν μεγάλη ζήτηση στην αγορά.

Η φίλη μου έχει τελειώσει αυτό το τμήμα και δουλεύει στο digital graphic design.

Οι περισσότεροι απόφοιτοι εργάζονται ως designers και κυρίως ως graphic designers, industrial designers, service designers αλλά ασχολούνται και με UXD. Κάποιοι εργάζονται και ως developers.

 

Το κακό της σχολής είναι πως είναι 5 χρόνια, σε πολυτεχνική σχολή αλλά δεν βγαίνεις μηχανικός.

 

Έχει πλάκα αυτό που γράφεις όμως. Η συμφοιτήτρια και συγκάτοικος της φίλης μου στη Σύρο, θέλει να ασχοληθεί με παιδαγωγικά!

 

Επεξεργασία από totally_wired
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32365
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  5
  • Reputation:   21
  • Achievement Points:  5
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2336 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Σ' ευχαριστώ πολύ φίλε totally wired για τη βοήθεια σου, η αλήθεια είναι οτι πήρα λίγη αισιοδοξία για τη συγκεκριμένη σχολή. Όταν αρχισα αυτη την έρευνα και ρωτουσα για graphic design μου ελεγαν όλοι ή να παω σε σχολες καλων τεχνών - πράγμα που δεν ενθουσιασε και δεν ημουν και διατεθειμένη να ρισκάρω τη ψυχική μου υγεία :P μέχρι να μαθω να ζωγραφίζω αξιοπρεπώς - ή διαφορετικά σε καποιο ΙΕΚ αμφιβόλου ποιότητας που εκει ειναι παλι το θεμα οτι τα προγράμματα ειναι πολύ εξειδικευμένα... οπότε βλέπω οτι η σχολή αυτη έρχεται λιγο πιο κοντά σ αυτά που θελω... Αναρωτιέμαι τι κάνεις αν σε ενδιαφέρει να πειραματιστείς λιγακι και με το animation ...

   Όπως βλέπεις έχω μπερδέψει πολλα κι εγώ στο μυαλό μου, γι'αυτό και καταλαβαινω τη ...φιλη της φιλης σου. Δυστυχώς μας ζητούν να πάρουμε μια αποφαση στα 18 μας, που δεν ξερουμε που παν τα 4, η οποια υποτίθεται θα καθορίσει το υπόλοιπο της ζωής μας. Πώς να γίνει αυτό οταν δεν μας διδάσκουν τίποτα για την αγορά εργασίας και δεν μπορούμε να φανταστούμε καν πόσα διαφορετικά πράγματα μπορούμε να κάνουμε μέχρι να φτάσουμε καποιο έτος στο Πανεπιστήμιο και να αρχίσει να ανοίγει λιγάκι το μυαλό? Δε λεω οτι φταινε αυτοι που καποιοι απο εμας ήμασταν κοιμισμένα, σαφώς και φταίμε εμείς αλλα και το περιβάλλον δεν βοηθά ιδιαίτερα. Σου παρουσιάζουν μετά μια υπέροχη λίστα με τρακοσιες σχολές και περιμένουν να παιξεις το Λόττο, ενώ ακόμα δεν ξέρεις καν τι πάει να πει "πρόγραμμα σπουδών"...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  99
  • Content Count:  2130
  • Reputation:   23351
  • Achievement Points:  2130
  • Days Won:  6
  • With Us For:  3749 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Όποιος σου είπε να πας στην καλών τεχνών για design μάλλον ήταν άσχετος. Αρχιτεκτονική θα ήταν πιο λογικό να σου πει κάποιος που και πάλι, λίγη σχέση εχει με το αντικείμενο

 

 

Animation κάνουν και στη Σύρο αλλά νομίζω στην Κέρκυρα έχουν το τμήμα τεχνών ήχου και εικόνας όπου ειδικεύονται σε αυτό.

 

 

Πάντως και το ΤΕΙ γραφιστικης καλή δουλειά κάνει.

Από την άλλη η Βακαλό δεν είναι αυτό που ήταν και είναι και ακριβά να πας.

 

 

Δεν μπορεί να σου πει τίποτα κανείς για την αγορά εργασίας γιατί η αγορά εργασίας αλλάζει συνεχώς. Γι'αυτό και μετα τις σπουδές θα πρέπει κάποιος να συνεχίζει να μαθαίνει.

 

Η δική μου μικρή συμβουλή θα ήταν να μην πετάξεις τις σπουδές του προπτυχιακού σου (και ανάλογα με τα οικονομικά σου) να προσπαθήσεις να βρεις ένα μεταπτυχιακό που να συνδυάζει το design και τα παιδαγωγικά.

 

 

Όλες οι κουβέντες περί design θα έχουν νόημα μόνοι έαν πιάνει λίγο το χέρι σου και έχεις κάποια φαντασία.  

Εγώ δεν μπορώ να κάνω ευθεία γραμμή ούτε στο AutoCAD

 

 

 

 

 

 

 

Επεξεργασία από λιλιπούτειος_καρναβαλιστής
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.