Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΕΔΩ ΕΖΗΣΕ: Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΜΙΑΣ ΕΞΩΣΗΣ


Kabuki

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
ΕΔΩ ΕΖΗΣΕ: Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΜΙΑΣ ΕΞΩΣΗΣ
Σενάριο/Kείμενα:
Isaac Rosa
Σχέδιο:
Cristina Bueno
Εκδοτική:
Hμερ. έκδοσης:
12-2017
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με σκληρό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Κοινωνικό
Μέγεθος:
18.0 x 25.0
Σελίδες:
264
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Μετάφραση:
Κορίνα Βασιλοπούλου
Lettering:
Αλκμήνη Κοβάνη
Πρωτότυπος τίτλος:
Aquí Vivió: Historia de un Desahucio
Προέλευση:
Ισπανική
ISBN:
978-618-832-386-5

  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76849
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5841 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

EDOEZISE_0001.jpgEDOEZISE_0001z.jpg

 

"ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΑΝ ΤΙ ΥΠΕΓΡΑΦΑΝ. ΔΕΗ ΗΞΕΡΑΝ ΟΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΜΗ ΠΛΗΡΩΜΗΣ Η ΤΡΑΠΕΖΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΤΟΥΣ ΒΓΑΛΕΙ ΣΕ ΠΛΕΙΣΤΗΡΙΑΣΜΟ ΤΟ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑ ΣΤΗ ΜΙΣΗ ΤΙΜΗ, ΕΝΩ ΑΥΤΟΙ ΘΑ ΕΜΕΝΑΝ ΜΕ ΤΑ ΧΡΕΗ."
"ΕΓΩ ΑΥΤΟ ΤΟ ΛΕΩ ΑΠΑΤΗ. ΚΑΙ ΜΙΛΑΩ ΩΣ ΔΙΚΗΓΟΡΟΣ. ΕΙΝΑΙ Ο ΑΚΡΙΒΗΣ ΟΡΟΣ. ΑΠΑΤΗ."
"ΟΤΑΝ Η ΚΑΡΜΕΝ ΜΠΗΚΕ ΕΓΓΥΗΤΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΓΙΟ ΤΗΣ, ΔΕΝ ΦΑΝΤΑΖΟΤΑΝ ΠΟΤΕ ΠΩΣ ΘΑ ΕΚΑΝΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ."
Ο χωρισμός των γονιών. Η αλλαγή σπιτιού. Η εφηβεία. Η Αλίθια προσπαθεί να αφήσει πίσω την παιδική της ηλικία και να προχωρήσει μπροστά, κάτι παράξενο όμως συμβαίνει στο καινούργιο της σπίτι: Εχθρικοί γείτονες, ένα κρυμμένο ημερολόγιο και μια απρόσμενη επίσκεψη.
Στην προσπάθειά της να ισορροπήσει τη ζωή της και να κατανοήσει τι γίνεται γύρω της, η Αλίθια έρχεται αντιμέτωπη με την τραγωδία χιλιάδων οικογενειών που έχουν χάσει το σπίτι τους, αλλά και με τον αγώνα εκείνων που εναντιώνονται στις εξώσεις, στο σύστημα, στις πιέσεις, αναζητώντας τη δική τους χαμένη αξιοπρέπεια.
Το Εδώ έζησε, αιχμηρό και συγκινητικό, βαθιά τρυφερό, περιγράφει το παρελθόν, το παρόν και το μέλλον όχι μόνο της Ισπανίας αλλά όλων των χωρών του δυτικού κόσμου που βιώνουν ή θα βιώσουν τη σκληρότητα της επικράτησης της οικονομίας σε κάθε έκφανση της καθημερινότητας των ανθρώπων. Ρεαλιστικό, κυρίως όμως ελπιδοφόρο και ανθρώπινο, μέσα από τις ιστορίες των ηρώων του, οδηγεί τον αναγνώστη από την οργή και την απόγνωση στην αισιοδοξία που γεννά η αλληλεγγύη και η δύναμη των ανθρώπων όταν μαζί αντιστέκονται. 

---------------------------------------
 

Το "Εδώ έζησε - η ιστορία μιας έξωσης"   διαπραγματεύεται το θέμα των εξώσεων και των κατασχέσεων από τις τράπεζες στην Ισπανία. Καθόλου αδιάφορο ή "μακρινό" θέμα για τις εποχες που ζουμε, ανεξάρτητα αν στην Ισπανία η νομοθεσία περι εξώσεων ήταν μεχρι πρότινος ακομα σκληρότερη απο την ελληνικη. 
Προσωπικά δεν μπορώ να πω ότι με ενθουσίασε.Το θέμα όμως το βρήκα εξαιρετικά ενδιαφέρον. Πιστεύω ότι θα είχε πολλές δυνατότητες να δώσει ένα εξαιρετικό αποτέλεσμα. 
Η απόδοση όμως κατα την προσωπική μου γνωμη ειχε καποια προβλήματα. Η μυθοπλασία, παρόλο που μου τράβηξε το ενδιαφέρον από την αρχή, ξεφούσκωσε γρήγορα, καθώς έδωσε σύντομα τη θέση της στις δραστηριοποιήσεις του κινηματος ενάντια στις εξώσεις, με αρκετά απροκάλυπτη προπαγανδιστική μορφή, για τα δικά μου γούστα.  Το σχέδιο επίσης, ήταν πιο αφαιρετικό από όσο θα ηθελα. 
Σαν έκδοση πάντως ειναι πολύ προσεγμένη, με καλό δέσιμο και χαρτί.
 Έχει επίσης σημειώσεις της μεταφράστριας στο τέλος όπως και άλλες πληροφορίες για το ζήτημα των εξώσεων και για τους δημιουργούς.


Τιμή εκδότη: 15,90€

 

Μερικές σελίδες που ανέβασε το 3pointmagazine.gr για να πάρετε μια ιδεα

 

edw1.jpg edw2.jpg

edw3 .jpgedw4.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12906
  • Reputation:   94408
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4625 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Άλλη μία εξαιρετική παρουσίαση. :respect: 

 

Δεν το έχω πιάσει στα χέρια μου,αλλά από τις εικόνες που παραθέτεις νομίζω ότι ο χρωματισμός που έχει επιλεγεί είναι ατυχής. Πιστεύω ότι κουράζει το μάτι. :thinking: 

 

:beer: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  32788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  241
  • Reputation:   864
  • Achievement Points:  265
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2187 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  148

Πεταμένα λεφτά η διχρωμία.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • nikolas12 changed the title to ΕΔΩ ΕΖΗΣΕ: Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΜΙΑΣ ΕΞΩΣΗΣ

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.