Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17533
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5032 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

1.jpg

 

Πολύ καλά νέα!! :party4:

 

Η Legendary Entertainment αγόρασε τα κινηματογραφικά και τηλεοπτικά δικαιώματα για το Dune, το γνωστό έπος επιστημονικής φαντασίας του συγγραφέα  Frank Herbert.

Σεναριογράφος ο Eric Roth (Forest Gump, The Insider) και σκηνοθέτης ο Dennis Villeneuve (Blade Runner 2049, Arrival) ο οποίος και δήλωσε ότι φιλοδοξεί να δημιουργήσει την ταινία Star Wars που δεν είδαμε ποτέ.

 

ΠΗΓΗ

 

[imdb=tt1160419]

 

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  99
  • Content Count:  2130
  • Reputation:   23351
  • Achievement Points:  2130
  • Days Won:  6
  • With Us For:  3748 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εμένα μαρεσε το dune του Λιντς πάντως

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2595
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2643
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5314 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

@Dredd 

Λιγο παλια τα νεα καθως η Legendary, ο Βιλνεβ σαν σκηνοθετης και ο Ερικ Ροθ σαν σεναριογραφος  εχουν ανακοινωθει απο τον Νοεμβρη-Δεκεμβρη του 2016 (τα πρωτα δυο) και Απριλη του 2017 (το τριτο) και το χα γραψει και εγω στην παρουσιαση των βιβλιων Dune.

 

Αλλα οπως και να χει ειναι καλα νεα ειδικα αφοτου (εμενα προσωπικα) με αφησε ικανοποιημενο το νεο Blade Runner οποτε ελπιζω σε κατι καλο απο τον συγκεκριμενο σκηνοθετη!! Να δουμε και ποιοι θα παιξουν αλλα και ποτε θα βγει!

 

 

 

@totally_wired  και εμενα μου αρεσε η ταινια του 1984 αλλα νομιζω αν καποιος δεν ειχε διαβασει το βιβλιο ισως τον μπερδευε λιγο. Αλλα ειχε εξαιρετο καστ και πολυ καλη αισθητικη κοστουμια κτλ Εχω δει την extended version οποτε δεν ξερω πως ηταν η συντομοτερη κινημτογραφικη εκδοχη.

 

ΥΓ (ασχετο) Αυτος που εκανε τον Δουκα Λιτο (Jurgen Prochnow) εχει πρωταγωνιστησει στην καλυτερη πολεμικη ταινια με υποβρυχια (κατ εμε) το "Das Boot" του 1981. Το προτεινω ανεπιφυλακτα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6160 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Την πρώτη φορά μου άρεσε και εμένα η ταινία του Λιντς. Μετά την ξαναείδα και κατάλαβα πόσο δήθεν ήταν. Από την άλλη η τηλεοπτική σειρά ήταν πιστότερη αλλά επίπεδη. Δεν έχω προσδοκίες ότι ο Βιλνέβ θα το κάνει καλύτερα δυστυχώς. Το Bladerunner παραήταν βουκολικό.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  31159
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  283
  • Content Count:  5004
  • Reputation:   32746
  • Achievement Points:  5005
  • Days Won:  99
  • With Us For:  3088 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Με φημολογούμενη ημερομηνία έναρξης τον μήνα που ήδη "τρέχει" και με μερικά "βαριά" ονόματα που έχουν ακουστεί για το cast,

όπως: Javier Bardem, Oscar Isaac, Dave Bautista & Stellan Skarsgard. Ίδωμεν!  :)

 

 

Everything We Know So Far About Denis Villeneuve's 'Dune'

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3502
  • Reputation:   24616
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4557 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Denis Villeneuve's Dune will open on November 20, 2020. Stars Timothée Chalamet, Javier Bardem, Rebecca Ferguson, Stellan Skarsgard, Dave Bautista, Josh Brolin, Oscar Isaac, Jason MomoaCharlotte Rampling, and Zendaya

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31159
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  283
  • Content Count:  5004
  • Reputation:   32746
  • Achievement Points:  5005
  • Days Won:  99
  • With Us For:  3088 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 6 months later...

  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On 27/1/2018 στο 1:10 ΠΜ, albertus magnus είπε:

ΥΓ (ασχετο) Αυτος που εκανε τον Δουκα Λιτο (Jurgen Prochnow) εχει πρωταγωνιστησει στην καλυτερη πολεμικη ταινια με υποβρυχια (κατ εμε) το "Das Boot" του 1981. Το προτεινω ανεπιφυλακτα.

Κλειστοφοβική όσο δεν πάει το "Das Boot"!! Εννοείται πως είναι απίθανη!! Εμένα μ' άρεσε πολύ ο Βιλνέρ, τόσο στο "Blade Runner 2049", όσο και στο "Arrival" και περιμένω να δω κάτι αξιόλογο απ' αυτόν!! Το "Dune" του David Lynch ήταν πολύ καλό, δυστυχώς όμως την πλήρη εκδοχή του μάλλον πως δε θα τη δούμε ποτέ... Υποθέτω πως ο Ντίνο Ντε Λορέντις θα 'χει πετάξει στα σκουπίδια το υπόλοιπο φιλμ... :(  Με τον Jurgen Prochnow εγώ θα προτείνω και "Το Έβδομο Σημάδι" ("The Seventh Sign") ('88), με την Demi Moore και εκείνον σε έναν απίστευτο ρόλο!

 

[imdb=tt0096073]

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34879
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  28

 

Ήρθε και το πρώτο trailer!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

χμ. δεν με εξιτάρισε ως τρέηλερ. ούτε με ξενέρωσε όμως. παραμένει κάτι που θέλω να δω :)

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6266
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  410
  • Reputation:   2264
  • Achievement Points:  411
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5725 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Έμενα μου άρεσε το trailer. Άσχετο με την ταινία, αλλά η πρώτη σκέψη που μου ήρθε στο μυαλό είναι ότι ο Timothée Chalamet  θα ήταν τρομερός σαν Kylo Ren στο Star Wars :thinking:

Και λίγο χιούμορ :lol: :

skoul.jpg

 

 

Επεξεργασία από Hayate
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  32294
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  438
  • Reputation:   2461
  • Achievement Points:  441
  • Days Won:  2
  • With Us For:  2355 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Δυστυχώς η πρεμιέρα του Dune αναβάλλεται για τον Οκτώβριο του 21.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 11 months later...

  • Member ID:  37040
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  139
  • Reputation:   266
  • Achievement Points:  139
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1170 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Ωραιο καστ παντως, αλλα προτιμω την παλια ταινια.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3502
  • Reputation:   24616
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4557 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Έκλεισα, που λέτε, ενθουσιασμένος να δω το νέο Dune του Ντενί Βιλνέβ στις φετινές Νύχτες Πρεμιέρας, το περασμένο Σάββατο 2/10. Δεν ήξερα βέβαια τι ταλαιπωρία θα με περίμενε, καθώς παραμονή της προβολής ήρθε μέιλ ότι η ελληνική εταιρεία διανομής αποφάσισε να εφαρμόσει δρακόντεια αντι-πειρατικά μέτρα, με μάζεμα κινητών πριν την είσοδο στην αίθουσα και τυπάδες να περιδιαβαίνουν την ώρα της προβολής με γυαλιά νυχτερινής όρασης. Μέχρι να τελειώσει όλη αυτή η διαδικασία βέβαια, υπήρξε ακραία καθυστέρηση, σχεδόν 1 ολόκληρη ώρα, ώσπου να ξεκινήσει η ταινία. Κάποιοι περιμέναμε σχεδόν μιάμιση ώρα να αρχίσει, χωρίς τα κινητά μας. Οι συνθήκες που είδα την ταινία λοιπόν δεν ήταν καθόλου «ιδανικές». Πολύς κόσμος φάνηκε ξενερωμένος, άλλοι έφυγαν πριν τελειώσει για να προλάβουν τα μέσα, γενικά δεν ήταν σίγουρα οι κατάλληλες συνθήκες για μια πρώτη επαφή με ταινία. Ευτυχώς όμως, προσωπικά, την ευχαριστήθηκα.

 

Ο Βιλνέβ είναι από τους λίγους σκηνοθέτες που θα πάρει τον χρόνο του αλλά δε θα με κάνει ποτέ να βαρεθώ. Το ίδιο και στο εξαιρετικό Blade Runner 2049, είχε σχετικά αργό ρυθμό, αλλά δεν με κούρασε καθόλου. Έτσι και στο Dune, θεωρώ χειρίστηκε άψογα τις ισορροπίες. Σε εισάγει σε έναν καινούργιο κόσμο με μεγάλη ευκολία, χωρίς περιττό exposition, δίνοντας πάντα με σαφήνεια την πολυπλοκότητα αυτού του σύμπαντος και τις σχέσεις των χαρακτήρων μεταξύ τους. Εγώ ήξερα περίπου τι γίνεται έχοντας διαβάσει την κόμικ μεταφορά και δει την ταινία του Λυντς, αλλά πιστεύω ότι και τελείως στα τυφλά να μπει κάποιος, καταλαβαίνει γρήγορα ποιος είναι ποιος και τι συμβαίνει. Σίγουρα σε αυτό βοηθάει και το all-star cast που είναι πραγματικά ένας κι ένας, και δίνουν όλοι τον καλύτερο εαυτό τους. Oscar Isaac, Stellan Skaarsgard, Rebecca Ferguson, Josh Brolin, όλοι εξαιρετικοί, ακόμα και ο Jason Momoa που δεν είναι καμιά ηθοποιάρα. Με αποκορύφωμα φυσικά τον Timothee Chalamet που είχε και το μεγαλύτερο βάρος πάνω του ως πρωταγωνιστής και ανταπεξήλθε 100% (μέχρι τώρα δεν με είχε εντυπωσιάσει σε άλλη ταινία).

 

Εκτός αυτού, έχουμε να κάνουμε με ένα οπτικό υπερθέαμα, φοβερά πλάνα και η μίξη πραγματικού με CGI είναι άψογη. Ο Hans Zimmer στην μουσική είναι επίσης στα πάνω του, με επιβλητικά themes που σου μένουν (σε αντίθεση με τη μουσική για το πρόσφατο No Time to Die που συνέθεσε, η οποία δεν με άγγιξε καθόλου). Όσον αφορά τώρα το αυτοτελές της υπόθεσης. Αν αυτό που βλέπουμε στέκεται μόνο του. Δυστυχώς όχι. Τελειώνει στην μέση του 1ου βιβλίου του Herbert, αφήνοντας ουσιαστικά μια υπόσχεση για συνέχεια στο μέλλον. Υπό αυτή την έννοια, θυσιάζει λίγο την κλιμάκωση, δεν υπάρχει η ένταση που θα ήθελες στην 3η πράξη, καθώς λειτουργεί κυρίως ως κάτι μεταβατικό. Ήταν και απ΄τους λόγους που κάποιοι ξενέρωσαν, και το καταλαβαίνω. Θέλω να ελπίζω όμως ότι θα ανακοινωθεί σύντομα κι επίσημα το σίκουελ που ολοκληρώνει την ιστορία, και θα μιλάμε ύστερα για ένα ολοκληρωμένο sci-fi έπος. 8-8.5/10 θα έβαζα προς το παρόν, θα πάω όμως να το ξαναδώ και μέσα στην βδομάδα που βγαίνει σε ευρεία κυκλοφορία, σε φυσιολογικές συνθήκες αυτή την φορά, να δω πως θα μου φανεί. Συγκριτικά με άλλες ταινίες του Βιλνέβ πάντως, θα το έβαζα λίγο κάτω από τα εξαιρετικά Blade Runner 2049 και Prisoners, και πάνω από τα επίσης αγαπημένα Arrival και Incendies. (Ακολοθούν κατά σειρά προτίμησης: Enemy, Polytechnique και τελευταίο και καταϊδρωμένο το Sicario που μου άρεσε μεν, δεν τρελάθηκα όμως κιόλας με αυτό που είδα). 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5169
  • Reputation:   55361
  • Achievement Points:  5340
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5206 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Μπορείς να μας κάνεις μια σύγκριση με το Dune του Λυντς. ας πούμε τι έκαναν εδώ καλύτερα και τι εκεί (αν είχε κάτι καλύτερο εκεί).

 

(δεν εννοώ τις διαφορές στα οπτικά εφέ που σίγουρα εδώ είναι καλύτερα αλλά κυρίως στο πως χειρίστηκαν τους χαρακτήρες).

 

Και οι δυο ταινίες καλύπτουν το ίδιο μέρος του βιβλίου ή το παλαιό Dune κάλυπτε περισσότερο έδαφος;

Επεξεργασία από constantinople
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

3 ώρες πριν, constantinople είπε:

Μπορείς να μας κάνεις μια σύγκριση με το Dune του Λυντς. ας πούμε τι έκαναν εδώ καλύτερα και τι εκεί (αν είχε κάτι καλύτερο εκεί).

 

(δεν εννοώ τις διαφορές στα οπτικά εφέ που σίγουρα εδώ είναι καλύτερα αλλά κυρίως στο πως χειρίστηκαν τους χαρακτήρες).

 

Και οι δυο ταινίες καλύπτουν το ίδιο μέρος του βιβλίου ή το παλαιό Dune κάλυπτε περισσότερο έδαφος;

Το Dune του Lynch κάλυπτε όλο το πρώτο βιβλίο. Του Βιλνέβ καλύπτει το μισό, με προοπτική να βγει 2η ταινία για το υπόλοιπο. Για να καταλάβεις, το Dune του 2021 απλώνει σε 2μιση ώρες την ιστορία που βλέπουμε στην πρώτη μιάμιση ώρα του theatrical cut του Lynch που είδα. (Το extended δεν το είδα καθώς διάβασα το έχει αποκηρύξει τελείως και δεν γράφει καν μέσα το όνομά του).

 

Η ιστορία προφανώς δεν αλλάζει, η δομή είναι ίδια. Η μεγαλύτερη διαφορά που βρήκα είναι ότι στην φετινή ταινία δεν εμφανίζεται καθόλου ο αυτοκράτορας, η όλη συμβολή του και ότι κινεί τα νήματα, φαίνεται μόνο στα συμφραζόμενα. Όπως καταλαβαίνεις όμως σίγουρα έχει πολύ παραπάνω χρόνο να αναπτύξει τους χαρακτήρες και την σχέση τους. Βλέπουμε πολύ καλύτερα την σχέση με του Πολ με τον πατέρα, την μητέρα του αλλά και τον Ντάνκαν ας πούμε. Αλλά και τον ίδιο τον Πολ και τον δισταγμό του, μπροστά στο πεπρωμένο του. Ακόμη μεγαλύτερη διαφορά στην διαχείριση του σεναρίου θα φανεί πιστεύω στην 2η ταινία του Βιλνέβ, αν γίνει, την ιστορία της οποίας ο Λυντς ξεπέταξε μέσα στο τελευταίο 45λεπτο του theatrical. Επίσης θεωρώ ότι ενώ ο Λυντς ξεκίνησε με ένα ξερό exposition τύπου "είμαστε εδώ, συμβαίνει αυτό", ο Βιλνέβ έχοντας παραπάνω χρόνο, μπόρεσε να εξηγήσει ακόμα καλύτερα τι συμβαίνει και ποιος ειναι ποιος, χωρίς να στο δώσει στο πιάτο, εξηγώντας το μέσα από την ιστορία. 

 

Τώρα αν κάτι μπορούμε να πούμε για τον Λυντς, σίγουρα είναι ότι είχε μια ολόδική του μοναδική αισθητική, άσχετα αν αρέσε αυτο ή όχι (για μένα ήταν ενδιαφέρουσα αλλα πολλές φορές υπερβολική). Έβλεπες δηλαδή κάτι ξεχωριστό. Το Dune του Βιλνέβ μάλλον δεν έχει τόσο ξεχωριστή ταυτότητα σε σχέση με ένα μέσο μπλοκμπάστερ, παρόλο που είναι καλογυρισμένο. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Συγκλονιστικά καλή. Θέλει όπως και δήποτε κινηματογράφο και δη με καλή οθόνη και καλό ηχοσύστημα. Περίμενα κάτι καλό με βάση τα όσα είχα διαβάσει, δεν το περίμενα τόσο θεαματικά καλό. 


Κάτι που μου έκανε τρομερή εντύπωση και νομίζω πως συσχετίζεται με εμάς ως κομιξάδες ήταν κάποια, ας το πούμε, power shots. Πως το εννοώ?  Υπάρχουν 2-3 σκηνές στις Μαρβελοταινίες όπου προσπάθησαν να δώσουν κομιξοσκηνές, ας πούμε splash pages, από αυτές που δείχνουν πλειάδα ηρώων να επιτίθενται. Μια είναι από το Ultron.

 

Avengers_Age_of_Ultron_82.png

 

Μια άλλη είναι από τα 2 τελευταία όπου ορμάνε όλοι μαζί. Πήγα να την/τις βρω και έπεσα σε αυτή εδώ που είναι power-shot/splash page αλλά δεν με εμπνέει :)

 

The_Avengers_Assembled.jpg

 

Σε αντίθεση βέβαια με τις διάφορες σκηνές της Black Widow η οποία μα τον Αλλάχ έχει κάνει perfection στο ποζάρισμα. :) 

 

Ε, στο Dune υπάρχουν 2 τέτοιες σκηνές που πραγματικά με σόκαραν. Μια είναι αυτή εδώ που υπάρχει και στο τρέηλερ και η οποία μου βγάζει ένα "μικρά άχρηστα ανθρωπάκια τώρα θα σας γ*μήσουμε όλο το σόι από τον πρώτο πίθηκο πρόγονό σας που κατέβηκε από τα δέντρα μέχρι τα σπερματοζωάρια σας που είναι στο κ*λόχαρτο στον κάδο της τουαλέτας. Και θα σας το γ*μήσουμε απλά ανοιγοκλείνωντας τα μάτια μας, χωρίς κβάντα σκέψης" :) 

 

image.png

 

η άλλη είναι μια με την οικογένεια των Ατρείδων από πίσω. Εικόνα που βγάζει τεράστια ένταση και δυναμική. 

Και γενικότερα η ταινία είναι τίγκα σε τέτοιες spash-pages, τέτοιες ατμοσφαιρικές σκηνές. Οι στολές, οι εικόνες, τα χρώματα, η τεράστια επικίλα. Η εικόνα στο Sicario είναι σαφέστατα παιδί του κινηματογραφιστή Roger Deakins, αλλά προφανώς είναι και παιδί του Villeneuve. 

 

Όχι μόνο θα την ξαναδώ πολλάκις αυτή εδώ την ταινία, όχι μόνο ήθελα να ξαναδώ το 2ο Bladerunner (κυρίως για να το ξανααποτιμήσω, διότι ομολογώ πως δεν με είχε ενθουσιάσει στην πρώτη θέαση) αλλά τώρα είμαι καραψημένος για να δω και την υπόλοιπη εργογραφία του Villeneuve. (νταξ. δεν είναι και τόση. :D Αλλά το prisoners λχ ενώ είχε καλές κριτικές, δεν μου έκανε κλικ ποτέ για να το δω λόγω υπόθεσης). Και ίσως να δω με άλλο μάτι και τις ταινίες του κινηματογραφιστή Greig Fraser. 

Να επαναλάβω ότι δεν πρέπει να κάνετε το λάθος να την δείτε σε μικρή οθόνη ή σε οθόνη χωρίς καλή εικόνα και ήχο. Θα έχετε χάσει τη μισή και βάλε ποιότητα της ταινίας. Και επειδή άκουγα προηγουμένως ένα podcast για την τελευταία σεζόν του GoT, ίσως να πάθετε ότι έπαθαν όσοι δεν είδαν σε ιδανικές συνθήκες το Long Night και γκρίνιαζαν για το πόσο σκοτεινό ήταν. Το είδα σε οθονη Apple, με κλειστά όλα τα φώτα στο σπίτι και δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα στο να δω και ξεχωρίσω τα πάντα (σε αντιδιαστολή λχ είδα το τελευταίο Bond σε θερινό σινεμά. Τα σημάδια στο πρόσωπο του Malik ούτε που φαίνονταν :) Προφανώς έχασα πολλή από εκείνη τη ταινία έτσι)

 

Ξαναδιαβάζω το Dune από χθες :) (και ομολογώ ότι τα πρώτα 2 κεφάλαια τα έχει χειριστεί καλύτερα η ταινία από το βιβλίο... :)

 

:cheers5: 

 

 

εδιτ Μην το ξεχάσω. Τα κοστούμια και οι διάφορες στολές είναι βγαλμένες μέσα από τα καλύτερα sci-fi κόμιξ. Θα πέταγαν τις επίσημες ceremonial στολές των αυτοκρατορικών στο εξώφυλλο κάποιου κόμικ, και θα το σήκωνα αυτομάτως για να δω τι λέει μέσα και αν μου κάνει κλικ :) 

σχετικά με το Dune του Lynch, είναι καρασίγουρο ότι το έχει δει, είναι καρασίγουρο ότι έχει μελετήσει το τι δεν δούλεψε και φρόντισε να το αποφύγει όπως ο διάολος το λιβάνι. Επίσης, πράγματα που είχαν δουλέψει σε εκείνο, νομίζω πως τα πήρε εδώ και τα βελτίωσε χάρη στην γενικότερη πρόοδο των πραγμάτων (σε επίπεδο story telling, σε επίπεδο κινηματογράφησης, σε επίπεδο cgi)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Μόλις το ξαναείδα στον κινηματογράφο, αφού στο μεσοδιάστημα έχω κάνει χάζι διάφορες κουλ σκηνές από webrip των 10GB. Επιμένω ότι είναι καλύτερο σε μεγάλη οθόνη και καλό ηχοσύστημα. Αυτή τη φορά με εντυπωσίασαν 2 πράγματα. (α) ο ήχος. Θυμάστε τον κρύσταλλο ήχο στο Miami Vice (την ταινία) στο πυροβολητό? έτσι εντυπωσιάστηκα εδώ. Σε μια φάση μάλιστα, ενώ ήξερα τι θα συμβεί, πετάχτηκα από το ξάφνιασμα. Καθαρά λόγω ήχου :) (β) οι εκφράσεις του προσώπου του Chalamet. Ενώ δεν τον έχω κοζάρει για κάτι φοβερό, ενώ δεν μου γέμιζε το μάτι πριν στις φωτογραφίες και συνεχίζει και τώρα να μη μου γεμίζει το μάτι και να μην μπορώ να φανταστώ ότι θα θέλω να τον δω σε κάποια άλλη ταινία, εδώ κάνει φοβερά πράγματα με το πρόσωπο. Ίσως να μην είναι τυχαίο που ο Villeneuve σχολιάζει σε αυτό το βίντεο το πως αλλάζει ο Chalamet το πρόσωπό του στην σκηνή του Gom Jabbar. (προφανώς δείτε το μόνο σε επανάληψη αφού δείτε την ταινία :)

 

Θεός ο Oscar Isaac στη σκηνή χωρίς ρούχα, θεός και ο Villeneuve που την έστησε :) (οκ... ελπίζω να μη θεωρείτε σπόιλερ το ότι είπα πως θα φανεί σε μια σκηνή χωρίς ρούχα :D ) Ανθολογία IMHO ως εικόνα :) που σίγουρα αποδίδει φόρο τιμής σε κάτι που μου ξεφεύγει. 

Φόρο τιμής αποδίδει και ο Stellan Skarsgård (που κάνει τον βαρώνο Χαρκόνεν) στον Μάρλον Μπράντο. Δεν λέω ταινία και σκηνή. Νομίζω θα καταλάβετε όταν το δείτε. :) 

Τον οποίο Skarsgard τον κατάλαβα μετά, όταν είδα ποιοι παίζαν στο imdb! Όπως επίσης δεν κατάλαβα στη διάρκεια της ταινίας (ζορίστηκα ακόμα και σήμερα να τον καταλάβω) τον Javier Bardem ως Stilgar. Αμφότεροι πάντως κάνουν πάρα μα πάρα πολύ καλή δουλειά στους ρόλους τους. 

 

Όπως ο Chalamet έτσι και η Zendaya είναι μια θεά στην ταινία ενώ στις διάφορες φωτογραφίες στο ιντερνετ δεν μου κάνει το παραμικρό κλικ :) 

Την Charlotte Rampling ούτε που την κατάλαβα (Reverend Mother). Δεν μου έκανε ούτε αίσθηση έτσι, ούτε αλλιώς. Πιθανότατα δεν βοήθησε η ενδυμασία της στο να ξεχωρίσει κάπως.

Οι Momoa και Bautista γενικώς δεν είναι τίποτα φοβερό ως ηθοποιοί. Εδώ όμως έχουν έρθει και έχουν δέσει πλήρως στους ρόλους τους. Οι σωστοί άνθρωποι στις σωστές θέσεις.


Εάν δεν είναι προφανές, είμαι κατενθουσιασμένος :) Και ματαξαναεπαναλαμβάνω, δείτε την σε κινηματογράφο με καλή εικόνα και καλό ηχοσύστημα. Εάν σώνει και καλά δεν, τότε δείτε την έστω με ακουστικά... Στο μυαλό μου είναι έντονα το Inception. Είχα εντυπωσιαστεί από το τρέηλερ και τους δρόμους που διπλώνουν, δεν το είδα στο σινεμά και όταν το είδα στη μικρή οθόνη χτυπιόμουν διότι εκείνοι οι δρόμοι (και όχι μόνο) έκαναν τόσο μπαμ ότι σε μεγάλη οθόνη θα με είχαν εκστασιάσει (που μου άρεσε πάρα πολύ το Inception, απλά θεωρώ ότι θα πέρναγα ακόμα καλύτερα στο σινεμά). 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32730
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  151
  • Reputation:   785
  • Achievement Points:  189
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Το ειδα και εγω και το συνιστώ ανεπιφυλακατα! Sci fi  με τα όλα του! Ωραία ιστορία, τέλεια εφέ, πολύ καλές ερμηνείες. Το casting ειναι εξαιρετικό. Σε κανει να θες να διαβασεις το βιβλίο και τα comics. Ανυπομονούμε για τη συνέχεια!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6266
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  410
  • Reputation:   2264
  • Achievement Points:  411
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5725 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Την είδα και εγώ. Διευκρινίζω ότι δεν έχω διαβάσει τα βιβλία, ούτε έχω δεί την ταινία του 1984. Απο πλευράς εικόνας, σκηνοθεσίας και ερμηνειών αγγίζει σχεδόν την τελειότητα. Ο ρυθμός στην αρχή είναι κάπως αργός αφού δίνεται αρκετός χρόνος στην εισαγωγή των χαρακτήρων και στην εισαγωγή στο όλο σύμπαν του Dune, αλλά από τη στιγμή που η ιστορία μπαίνει στα βαθιά νερά σε κρατά σε αγωνία μέχρι και το τέλος. Δεν μπορώ να πώ ότι έμεινα ικανοποιημένος από τη δράση, αλλά αυτό δικαιολογείται από το ότι η ταινία ουσιαστικά καλύπτει το μισό βιβλίο (απ'ότι έχω καταλάβει). Μακάρι να βγεί και η συνέχεια γιατί θα είναι μεγάλη ξενέρα αν το αφήσουν μισοτέλειωτο.  Βαθμολογία 8/10    

Επεξεργασία από Hayate
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

πήγα για τρίτη φορά :) αυτή τη φορά πήγα τα ανήψια μου ελπίζοντας ότι μετά από χρόνια θα το κουβαλάνε μέσα τους όπως κουβαλάω εγώ μέσα μου την παλιά, την καλή, την ορθόδοξη τριλογία των Star Wars :) 

 

2 σχόλια.

(α) αυτή τη φορά πρόσεξα πολύ την πλοκή διότι φοβόμουν μη τυχόν υπάρχουν πράγματα που δεν θα καταλάβαιναν τα μικρά. Παρατήρησα λοιπόν ότι συνέχεια δίνει πράγματα στις διάφορες σκηνές (που βοηθούν στην κατανόηση άλλων πραγμάτων αργότερα) χωρίς όμως να καρφώνεται ότι το κάνει. Είδα ελάχιστα πράγματα που θα μπορούσα να αφαιρέσω (λχ την ατάκα στον Gurney Halleck "play us some music") αλλά τίποτα που να πω "αυτό μπήκε εξ'επι τούτου γιατί θα χρησιμεύσει αργότερα και χαλάει τη σκηνή ή τη ροή της ιστορίας". Όλα κόλλαγαν αρμονικότατα. 

(β) Αυτή τη φορά πήγα στα Village. Η αίθουσα ήταν μεγαλύτερη από τις άλλες 2 που είχα πάει τις άλλες φορές. (όχι σε Village όμως) Η ανάλυση ήταν επιπέδου VHS/.avi... Σε σκηνή με τον Πολ και ένα σκουλήκι, που υπάρχει για να δούμε πόσο μεγάλα είναι τα σκουλήκια, ο Πολ δεν φαίνονταν. Σε πάρα πολλές σκηνές δεν φαίνονταν το μπλε των ματιών των Φρέμεν. Και πολλά ακόμα παρόμοια. Το είδα σε καλύτερη οθόνη στην Κόρινθο απ'ότι σε ένα Multiplex. Το μόνο παραπάνω που μου παρήχε η συγκεκριμένη αίθουσα σε σχέση με το σπίτι μου ήταν η ένταση του ήχου. (γιατί αφού ζω σε πολυκατοικία, δεν μπορώ να την βάλω εκεί που πρέπει :) ). Κρίμα. Πολύ κρίμα. Εάν θέλουν να πηγαίνουμε κινηματογράφο, θα πρέπει να παρέχουν πράγματα που δεν έχουμε σπίτια μας :) Καλό το μέγεθος, αλλά άμα είναι να συγκρίνουμε κασσέτα VHS με BluRay (για να μην πω 4Κ)... :) 

 

Σαφώς και μου άρεσε πάρα πολύ και την 3η φορά. Σαφώς και το βλέπω και 4η. Άνετα :) 

 

:cheers5: 

εδιτ πλέον κυκλοφορεί και σε 20GB... και πάλι όμως. Του αξίζει να το δείτε, να το βιώσετε, σε οθόνη και ηχοσύστημα κινηματογράφου :) φτάνει βέβαια να μιλάμε για καλή οθόνη... :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5169
  • Reputation:   55361
  • Achievement Points:  5340
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5206 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  107

11 hours ago, germanicus said:

πήγα για τρίτη φορά :) 
 

(α) αυτή τη φορά πρόσεξα πολύ την πλοκή

 

 

Από αυτά που είπες κρατάω ότι τις πρώτες 2 φορές δεν πρόσεξες την πλοκή! :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • nikolas12 changed the title to Dune (2021)

  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34879
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Ανακοινώθηκε το Dune 2 για Οκτώβριο του 2023. Πρέπει να πάω να το δω βάσει των σχολίων που διαβάζω και εδώ και στα social.

 

Πηγή

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32941
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  374
  • Reputation:   2742
  • Achievement Points:  407
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2135 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Ενώ στην αρχή βαριόμουν και τα μάτια μου έκλειναν, σιγά σιγά άνοιγαν μέχρι που γούρλωσαν και πετάχτηκαν έξω. Έπος με τα όλα του. Όλα τα λεφτά η επιβλητική μουσική που θυμίζει Blade Runner και τα τεράστια σκηνικά που εκμηδενίζουν την ανθρώπινη ύπαρξη δημιουργώντας ένα αντίστροφο κλειστοφοβικό κλίμα. Και είμαστε ακόμα στην εισαγωγή...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2595
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2643
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5314 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

Την προηγουμενη Τεταρτη πηγα και το ειδα απογευματακι (να μην παει πολυ αργα και πραγματικα το καταευχαριστηθηκα). Ο Βιλνεβ απεδειξε την αξια του για αλλη μια φορα και εβγαλε μια πολυ καλη ταινια βασισμενη σε ενα πολυ καλο βιβλιο. Και φυσικα μαγκια του (και των παραγωγων φανταζομαι) που μεταφερανε μονο το μισο γιατι λογω μεγεθους θα εβγαινε πολυ βιαστικο αποτελεσμα. Ενω τωρα μαζι με την 2η ταινια (που ευτυχως ανακοινωθηκε σημερα) θα εχουμε ενα συνολικο μεγεθος 5 με 5,30 ωρες που θα καλυψει ωραια ολο το βιβλιο.

 

Σεναριο σκηνοθεσια πολυ καλα, ερμηνειες πολυ ωραιες, εγω τον Σαλαμετ τον ηξερα απο την ταινια του Γουντι Αλλεν και απο τις "μικρες κυριες" και πραγματικα τα πηγε πολυ καλα. Η φωτογραφια, η ολη αισθητικη, οι στολες κτλ με αφησαν ικανοποιημενο και επισης πραγματικα μουσικαρα. Η συμβια μου που δεν εχει διαβασει ε.φ. και ουτε ειναι στις πρωτες τις επιλογες δεν βαρεθηκε καθολου, τρελλαθηκε με την μουσικη και μαλλον πειστηκε να διαβασει και το βιβλιο καθως της φανηκε ενδιαφερον αυτο που ειδε.

 

Θα αγοραστει σιγουρα και σε dvd οταν κυκλοφορησει και πλεον περιμενω να περασουν 2 χρονια να το δουμε ολοκληρο και ειλικρινα ελπιζω να βγει ακι η 2η ταινια το ιδιο καλη.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

σε dvd? είσαι σίγουρος? :) ιεροσυλία μου ακούγεται. Για BluRay και πάνω είναι αυτό το έπος :) (σε τυχόν σχόλιο "δεν έχω BR" η μόνη απάντηση που μπορώ να δώσω είναι "τότε μην το πάρεις". είναι σα να διαβάζω "θα πάρω χωριάτικο λουκάνικο χωρίς λίπος" ή "χωριάτικη χωρίς φέτα" :) φάε μπριζόλα, φάε μαρουλοσαλάτα, μην πετάς τα λεφτά σου :)

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2595
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2643
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5314 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

Blu Ray δεν εχω ακομα αλλα ισως παρω για να δω το dune! χεχεχε!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2942 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

To είδα κι εγώ χθες με μεγάλη καθυστέρηση λόγω έλλειψης χρόνου, δυστυχώς. Είμαι πάρα πάρα πολύ απογοητευμένος. Είμαι απογοητευμένος που δεν πρόλαβα ΙΜΑΧ οθόνη. Κρίμα, θα ήταν επικό έπος, τώρα είναι απλά επικούρα του καρακερατά.

 

Μπράβο στον Βιλνέβ, μου έδωσε ακριβώς αυτό που ήθελα και περίμενα. Συγκλονιστικά καλή και συγκλονιστικά πιστή στο βιβλίο. Σωστή ατμόσφαιρα, σωστή μουσική, σωστό κάστινγκ, καμία σχέση με το ναρκισιστικό ασεβές παπαροδημιούργημα του Λιντς. Ελάχιστες είναι οι παρατηρήσεις που θα έκανα (πχ ήθελα τα μάτια των εθισμένων πιο μπλε) είμαι απόλυτα ικανοποιημένος. Δε θυμάμαι πιο αρτίστικ blockbuster, δεν μπορώ να περιμένω για τη συνέχεια. Έτσι για το γαμώτο ίσως (ίσως λέω) θα ήθελα για μερικά πράγματα μία μικρή εξήγηση. Τί είναι πχ οι μεντάτ και όχι κάτι τύποι που γυρνάνε τα μάτια τους και είναι κινητό ίντερνετ. Ο Χάλεκ όμως ήταν μουσικός και αυτή η ατάκα germ μου άρεσε γιατί έστω κι έτσι το ανάφερε κάπου.

 

Και εγώ πάντως ψήθηκα να δω τις άλλες ταινίες του Βιλνέβ μετά από αυτήν την εμπειρία.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5169
  • Reputation:   55361
  • Achievement Points:  5340
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5206 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Το είδα κι εγώ μαζί με την οικογένεια και επίσης μου άνοιξε την όρεξη να ξαναδώ το Blade Runner 2049 του Βιλνέβ, αφού πρέπει να περιμένουμε 2 χρόνια για τη συνέχεια.

 

Το καλύτερο που έχω να πω για την πλοκή είναι ότι αυτή τη φορά ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΤΙ ΠΑΙΖΕΙ !!! ενώ στο παλιό Dune δεν είχα καταλάβει τίποτα! :)

 

Θυμάμαι που ο Βιλνέβ σκεφτόταν αν θα κάνει τη συνέχεια 2 ταινίες ή μία. Εσείς που έχετε διαβάσει το βιβλίο τι λέτε ότι είναι καλύτερο;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.