Jump to content

Recommended Posts

Πολύ καλά νέα!! :party4:

Η Legendary Entertainment αγόρασε τα κινηματογραφικά και τηλεοπτικά δικαιώματα για το Dune, το γνωστό έπος επιστημονικής φαντασίας του συγγραφέα  Frank Herbert.

Σεναριογράφος ο Eric Roth (Forest Gump, The Insider) και σκηνοθέτης ο Dennis Villeneuve (Blade Runner 2049, Arrival) ο οποίος και δήλωσε ότι φιλοδοξεί να δημιουργήσει την ταινία Star Wars που δεν είδαμε ποτέ.

ΠΗΓΗ

Dune Coming Soon

1. Unknown
  2. Movie

Details

1. Rating
  2. Director
  3. Writer
  4. Release Date
    Dec 18, 2020
  5. Country
    • United Kingdom
    • Canada
    • (and 2 more)
      • United Kingdom
      • Canada
      • Hungary
      • United States
  6. Language
  7. Genres

Cast

• Lady Jessica
    • Paul Atreides
    • Duncan Idaho
    • Chani
    • Duke Leto Atreides
    • Glossu 'Beast' Rabban
    • Gurney Halleck

A mythic and emotionally charged hero's journey, "Dune" tells the story of Paul Atreides, a brilliant and gifted young man born into a great destiny beyond his understanding, must travel to the most dangerous planet in the universe to ensure the future of his family and his people. As malevolent forces explode into conflict over the planet's exclusive supply of the most precious resource in existence-a commodity capable of unlocking humanity's greatest potential-only those who can conquer their fear will survive. written by Warner Bros. from IMDb
Updated

• Like 5

Εμένα μαρεσε το dune του Λιντς πάντως

• Like 2

@Dredd 

Λιγο παλια τα νεα καθως η Legendary, ο Βιλνεβ σαν σκηνοθετης και ο Ερικ Ροθ σαν σεναριογραφος  εχουν ανακοινωθει απο τον Νοεμβρη-Δεκεμβρη του 2016 (τα πρωτα δυο) και Απριλη του 2017 (το τριτο) και το χα γραψει και εγω στην παρουσιαση των βιβλιων Dune.

Αλλα οπως και να χει ειναι καλα νεα ειδικα αφοτου (εμενα προσωπικα) με αφησε ικανοποιημενο το νεο Blade Runner οποτε ελπιζω σε κατι καλο απο τον συγκεκριμενο σκηνοθετη!! Να δουμε και ποιοι θα παιξουν αλλα και ποτε θα βγει!

@totally_wired  και εμενα μου αρεσε η ταινια του 1984 αλλα νομιζω αν καποιος δεν ειχε διαβασει το βιβλιο ισως τον μπερδευε λιγο. Αλλα ειχε εξαιρετο καστ και πολυ καλη αισθητικη κοστουμια κτλ Εχω δει την extended version οποτε δεν ξερω πως ηταν η συντομοτερη κινημτογραφικη εκδοχη.

ΥΓ (ασχετο) Αυτος που εκανε τον Δουκα Λιτο (Jurgen Prochnow) εχει πρωταγωνιστησει στην καλυτερη πολεμικη ταινια με υποβρυχια (κατ εμε) το "Das Boot" του 1981. Το προτεινω ανεπιφυλακτα.

• Like 2

Την πρώτη φορά μου άρεσε και εμένα η ταινία του Λιντς. Μετά την ξαναείδα και κατάλαβα πόσο δήθεν ήταν. Από την άλλη η τηλεοπτική σειρά ήταν πιστότερη αλλά επίπεδη. Δεν έχω προσδοκίες ότι ο Βιλνέβ θα το κάνει καλύτερα δυστυχώς. Το Bladerunner παραήταν βουκολικό.

• Like 2

Με φημολογούμενη ημερομηνία έναρξης τον μήνα που ήδη "τρέχει" και με μερικά "βαριά" ονόματα που έχουν ακουστεί για το cast,

όπως: Javier Bardem, Oscar Isaac, Dave Bautista & Stellan Skarsgard. Ίδωμεν!  :)

Everything We Know So Far About Denis Villeneuve's 'Dune'

:cheers5:

• Like 4

Denis Villeneuve's Dune will open on November 20, 2020. Stars Timothée Chalamet, Javier Bardem, Rebecca Ferguson, Stellan Skarsgard, Dave Bautista, Josh Brolin, Oscar Isaac, Jason MomoaCharlotte Rampling, and Zendaya