Μετάβαση στο περιεχόμενο

Original Art : Φετιχισμός, λατρεία ή οχι;;;


mr-d

Original art, ναι ή οχι;;;  

69 Μέλη έχουν ψηφίσει

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Παρακαλούμε να συνδεθείτε ή να εγγραφείτε για να ψηφίσετε σε αυτή τη δημοσκόπηση.

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55405
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5404 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

0dbad113b3fc9310b48144fa9afc7410--spiderman-art-amazing-spider.thumb.jpg.9a673ad89f5143e62bc6035b7ff029ae.jpgadventure-comics-73-original-art-simon-kirby.thumb.jpg.12062de1f51276177eb02a6c5e5f4afd.jpgtumblr_nyv26jf0Bu1s2lswpo1_1280.thumb.jpg.fe0de0bb037555c17abd4d7bdbd24563.jpg

 

 

 

Ax, Original Art, ζωγραφιές, σκίτσα, μοναδικά μόνο για σένα.. είτε μια σελίδα απο ένα κόμικ που έχει κυκλοφορήσει, είτε ένα σκίτσο του αγαπημένου σου ήρωα έτοιμο απο 

τον καλλιτέχνη προς πώληση, είτε κατα παραγγελία όπως το θέλεις ή το έχεις φανταστεί..

 

μιλάμε για το αυθεντικό, αυτό που μυρίζει μελάνι :P οχι prints, οχι υπογραφές, ούτε γρήγορα σκιτσάκια πάνω στο κόμικ..

μιλάμε γι αυτό που επιβάλλεται να μπει σε κορνίζα, μιλάμε γι αυτό που στοιχίζει (συνήθως) πολύ παραπάνω απο μια deluxe ή πανάκριβη έκδοση

 

στο ιδανικό "comic cave" για μένα επιβάλλεται να υπάρχει original art, κάτι που σε αντιπροσωπεύει, οχι κατ ανάγκη κάτι το πανάκριβο ή σπάνιο, μπορεί να είναι και απο τον καλλιτέχνη της διπλανής σου πόρτας.. ακόμη και το πιο απλό έχει τη μαγεία του, έχει δουλειά πάνω του.. για να ακούω γνώμες.. :) 

 

επίσης άλλη μια ερώτηση για όσους έχουν, γιατι το συστημα το τερμάτισα και δεν με αφήνει να ρωτησω παραπάνω.. :P

έχετε παραγγείλει ποτέ κάτι από έναν καλλιτέχνη;; (commission;;;) :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55405
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5404 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

προσωπικά, 

 

θα ήθελα αλλά δεν έχω κάποιο κομμάτι, θα το προτιμούσα απο ένα σπάνιο τεύχος,

όχι κατ ανάγκη κάτι ακριβό ή απλησίαστο, υπάρχουν τόσοι πολλοί εκεί έξω που δεν είναι "το μεγάλο όνομα" αλλά τα σχέδια τους είναι υπέροχα 

οπότε και η τιμή τους είναι πιο λογική (για την τσέπη μου)

 

οπότε κάποια στιγμή κάποτε κάτι θα χτυπήσω :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55520
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3420 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Έχω μερικά σχέδια που μου τα έκαναν δωρεάν και κάποια άλλα επί πληρωμή (δεν μιλάω για doodles σε εσώφυλλα κλπ). Δεν το κυνηγάω ιδιαίτερα αν και τα εκτιμώ επειδή έχω κάτι που σχεδιάστηκε από το ίδιο χέρι που σχεδίασε το τάδε αγαπημένο κόμικ που έχει διαβαστεί από χιλιάδες ανθρώπους. Παρόλα αυτά είναι μετρημένοι στο ένα χέρι οι δημιουργοί που πραγματικά θα τα έσκαγα χοντρά για να έχω κάτι δικό τους, και οι 4 από τους 5 είναι πεθαμένοι οπότε εκ των πραγμάτων δεν μπορώ να τους δω ο ίδιος. :) 

 

Στην τελευταία ερώτηση, πάντα original art πάνω από οποιοδήποτε σπάνιο τεύχος. Το τεύχος θα βρεθεί κάποια στιγμή, θα το πετύχεις σίγουρα σε κάποια επανέκδοση και εν τέλει δεν παύει να είναι κάτι τυπωμένο χιλιάδες φορές. Το original art είναι μοναδικό, όπως και η στιγμή που το αποκτάς (αν είσαι τυχερός να βρεθείς μπροστά και όχι μέσω παραγγελίας). 

 

:alex: 

 

Έχει ένα μαγαζί στην Λωζάνη, μόνο για Κόρτο Μαλτέζε. Έχει τα πάντα από Κόρτο και εν μέρει λειτουργεί ως καφετέρια. Εκεί λοιπόν παλιά ήταν μόνο καφετέρια και άραζε τα τελευταία του χρόνια ο Πραττ (έμενε Ελβετία μόνιμα από το 91-92 μέχρι το 95). Ο ιδιοκτήτης μόλις πέθανε ο Πραττ ψιλιάστηκε το άπειρο χρήμα που φαινόταν στον ορίζοντα και το γύρισε σε κομικομάγαζο. Αυτός λοιπόν πουλάει original art του Πραττ, με φωτογραφίες απ'όταν σχεδίαζε το κάθε ένα στο μαγαζί του κλπ. Το φθηνότερο πάει κάπου στις 2.5-3 χιλιάδες φράγκα. :) Έχει λοιπόν έναν πανέμορφο κόρτο μαλτέζε με χρώμα σε ακουαρέλα, λίγο μεγαλύτερο από Α4. Το '15 που πήγα τελευταία φορά το έδινε λίγο πάνω από 10 χιλιάρικα. :) Ναι αυτό θα ήθελα να το έχω, και παρόλο που ίσως να μην το αποκτήσω ποτέ, το έπιασα στα χέρια μου και το χάζεψα για ώρα. Πόσοι μπορούν να πουν το ίδιο; :lol: 

 

Υ.Γ. ξεκίνησα πέρσυ ένα σκέτσμπουκ και με μικρά μικρά βήματα, έχει περί τα 10 σκίτσα. Τα μισά ελληνικά και τα υπόλοιπα από εξωτερικό. :)  Δεν έχω παράπονο. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11317
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1755
  • Reputation:   11886
  • Achievement Points:  1758
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5321 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Επειδή λατρεύω κι εγω να σχεδιάζω κόμικς θεωρώ original art από δημιουργούς που μου αρέσουν θησαυρό. Αν δεν ασχολούμουν με το τεχνικό κομμάτι δεν ξέρω πόσο θα με ενδιέφερε. Αλλά τώρα είναι ξεχωριστό να έχω κάτι αυθεντικό. Από τον Cameron Stewart πχ ζήτησα 2 σκίτσα. Από άλλους δε θα με ένοιαζε καν να πάρω. Μαλλον μπορούσα να είχα πάρει από τον Μοττούρα αλλά δε με ενδιέφερε τόσο ώστε να περιμένω. Commission θα θελα να ζητήσω από τον Chris Samnee αλλά από ίντερνετ δε μου πάει να δώσω τα χρήματα. Σε κον ξηλώνεσαι πιο εύκολα. 

 

Πολλά χρήματα για σελίδα θα έδινα μόνο σε κάποια που μου αρέσει πολύ. Γενικά είμαι φαν, δηλαδή, των original art, αλλά είμαι πολύ συγκεκριμένος στο τι θα έπαιρνα. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4673
  • Reputation:   26442
  • Achievement Points:  4707
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6203 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Τα δικά μας πιάνονται; :P:D

Γενικά μιλώντας πάντως, τα πρωτότυπα έργα είναι υπέροχα και φυσικα μοναδικά - στην κυριολεξία.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24985
  • Group:  Members
  • Topic Count:  33
  • Content Count:  1020
  • Reputation:   6587
  • Achievement Points:  1021
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4395 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Γενικά μου αρέσουν και χαίρομαι να τα βλέπω, πολύ περισσότερο θα χαιρόμουν να 'χα κι ένα σχέδιο κάποιου αγαπημένου χαρακτήρα κορνιζαρισμένο, αλλά για την ώρα όχι δεν έχω. Τα χρήματα που θα μπορούσα να ξοδέψω εξαρτώνται από το πόσο πολύ θα το 'θελα, την οικονομική άνεση που θα 'χα, αλλά και μέχρι πόσα χρήματα θα 'μουν διατεθειμένος να ξοδέψω.

 

Υ.Γ.Προσωπικά original arts μετράνε; Γιατί τέτοια έχω ουκ ολίγα :lol: 

Υ.Γ.2 Τα ψηφιακά σχέδια μετράνε; Γιατί αν ναι τότε έχω παραγγείλει commission, το gifάκι στην υπογραφή μου :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31159
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  283
  • Content Count:  5004
  • Reputation:   32803
  • Achievement Points:  5005
  • Days Won:  99
  • With Us For:  3111 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Αν μιλαμε για απλα σκιτσα καποιου ηρωα

(με ετοιμο σχεδιο απο τον καλλιτεχνη ή του τυπου "θα ηθελα να μου φτιαξετε εναν Wolverine" και να στον φτιαξει οπως εκεινος θελει )

τοτε ναι, εχω μερικα...:)

 

Αν μιλαμε για κατι παραπανω, (π.χ. ολοκληρη σελιδα κομικ ή κατα παραγγελια σκιτσο οπως το εχω σκεφτει) τοτε δυστυχως, δεν εχω κανενα ....:(

 

Απλα θα θελα να ξεκαθαριστει λιγακι αυτο, στο πιο ειναι το ζητουμενο.:thinking:

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55405
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5404 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

33 min ago , Retroplaymo said:

 

 

Απλα θα θελα να ξεκαθαριστει λιγακι αυτο, στο πιο ειναι το ζητουμενο.:thinking:

 

:cheers5:

 

διάβασε λίγο το 1ο ποστ και θα καταλάβεις.. δεν κατάλαβα που μπερδεύτηκες;; κ σκίτσο σε χαρτοπετσέτα να σου έχει κάνει κάποιος (πχ ο jim lee)

κι αυτο original art ειναι :P

 

:cheers5:

 

 

edit: προσωπικά όχι δεν μετράνε :PPP:

 

αλλά θα ποζεριάσω μιας κ τα αναφέρατε μερικοί...

 

original art δικό μου, σε διαμέρισμα στο Λονδίνο παρακαλώ πολύ (έχω γίνει παγκόσμιος)

προφανώς και το σπίτι είναι φίλου χαχα :P

 

IMG_20180112_172301_916.thumb.jpg.a4408c619d28829ad45e965f7c7d1dd0.jpg

 

Επεξεργασία από mr-d
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31159
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  283
  • Content Count:  5004
  • Reputation:   32803
  • Achievement Points:  5005
  • Days Won:  99
  • With Us For:  3111 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

7 ώρες πριν, mr-d είπε:

διάβασε λίγο το 1ο ποστ και θα καταλάβεις.. δεν κατάλαβα που μπερδεύτηκες;; κ σκίτσο σε χαρτοπετσέτα να σου έχει κάνει κάποιος (πχ ο jim lee)

κι αυτο original art ειναι :P

 

Ευχαριστω για την αποσαφηνιση! :)

 

Και αφου ξεκαθαρισε το τοπιο....:clean:....ναι, εχω μερικα original art στη ταπεινη συλλογουλα μου. :)

Ομολογω οτι ειναι ωραια τα ατιμα και προσπαθω οποτε μου δινεται η ευκαιρια να βρισκομαι σε καποιο event, να παιρνω ενα -δυο.

Τωρα οσον αφορα το αν θα πληρωνα για να αποκτησω καποιο, αν μπορουσα και ειχα την οικονομικη ανεση, ναι θα το εκανα, εφοσον ομως

το πορτοφολι μου αρνειται πεισματικα να συνεργαστει σε αυτο το θεμα....:moutra: .....βολευομαι και με τα free σχεδιακια απο καταξιωμενους

ή νεους ταλαντουχους καλλιτεχνες. :)

 

Σχετικα με το ερωτημα "original art ή ακριβο σπανιο τευχος", πιστευω οτι καααααααποια στιγμη, αργα ή γρηγορα, το τευχος θα βρεθει,

ενω το original art, ειναι ενα και μοναδικο, εχει αλλη χαρη,  μια που στο εφτιαξε ο καλλιτεχνης εκεινη την στιγμη

και μια που το κορνιζαρισες και το καμαρωνεις.:sun3:

 

Τωρα αν σπασει ο διαολος το ποδαρι του και τυχει να εχει φτιαξει ακριβως το ιδιο με το δικο σου

και σε αλλον....:oops:.....τοτε εκει, δεν ξερω τι γινεται!!! :thinking:

 

 

:cheers5:

 

 

p.s.

 

Για οφθαλμολουτρο εδω. :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31587
  • Group:  Members
  • Topic Count:  62
  • Content Count:  574
  • Reputation:   1131
  • Achievement Points:  574
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2888 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Αν είχα πολλά χρήματα:xm: ,για να θυμίσω το τραγούδι του συχωρεμένου του Κόκοτα -Αν ήμουν πλούσιος - θα παρακαλούσα τους αγαπημένους καλλιτέχνες, να μου σκιτσάρουν :xm:αυτοί και μόνο αυτοί μια ιστορία που θα επιθυμούσα .Αλλά αυτά συμβαίνουν, μονάχα  στη σφαίρα του ονείρου για πολλούς από εμάς:( δυστυχώς. Πάντως, αν βρω ένα κομμάτι που μου αρέσει και αν το αντέχει το βαλάντιο μου τότε , γιατί να μην το πάρω; :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55405
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5404 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

έκπληξη μου προκαλεί ότι αρκετά μέλη, προτιμούν ενα σπάνιο ακριβό τεύχος απο ένα original art,

προφανώς και η ερώτηση δεν ήταν κάτι του στυλ original art comicdom 2017 vs amazing fantasy 15 αλλά κάτι αντίστοιχο εκείνης της εποχής

θα ήθελα να ακούσω απόψεις από αυτούς, γιατί;; 

 

επίσης οι 6 (μέχρι στιγμής) που έχετε απαντήσει ότι έχετε δώσει ήδη αρκετά χρήματα για ένα κομμάτι, όποτε έχετε χρόνο θα ήθελα να μάθω,

που, πως, πότε, γιατί;;;;; :P 

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28476
  • Reputation:   190123
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6364 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Δεν υπάρχει "προφανώς" :) Δεν μπορώ να οραματιστώ ότι θα αποκτήσω ποτέ σοβαρό original art του Pratt λχ. Όταν λέω σοβαρό δεν μιλάω για ένα σκιτσάκι στα πρόχειρα. Μιλάω για κανονική σελίδα από ένα κόμικ που να αγαπάω υπερβολικά (λχ κανονική σελίδα από Corto και όχι κανονική σελίδα από ένα από τα πολεμικά του). Όσο το σκέφτομαι, τόσο περισσότερο διαπιστώνω ότι επιπρόσθετα, δεν κυνηγάω/ψάχνω για original art, αλλά αρρωσταίνω για κάποια κομιξάκια.

 

Πάρτο και ανάποδα. Τις προάλλες σκεφτόμουν το πόσο ενθουσιασμένος είμαι εάν πετύχω πραγματικά καλή ντομάτα και την απολαύσω με ψωμοτύρι :) Περισσότερο ενθουσιασμένος από οτιδήποτε μαγειρευτό/περίπλοκο/εντυπωσιακό :) 

 

Τη μια φορά που τα έχωσα (για τα δικά μου μέτρα και σταθμά) ήταν πριν καμια 10αρια χρόνια, λίγο πριν/λίγο μετά από το άνοιγμα της Λέσχης, οπότε και αγόρασα για κανά 300αρι$ μια σελίδα από το Hundred Bullets #100 που την έχω έκτοτε παρκαρισμένη στη Λέσχη

 

P00026.jpg

 

100 bullets + τελευταίο τεύχος + Cole Burns + Atlantic City incident. Δλδ τι παραπάνω να θέλω από τη ζωή μου? :lol: (αυτή φυσικά είναι η σελίδα από το κόμικ. η δική μου είναι προφανώς α/μ :) )  

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  721
  • Content Count:  12979
  • Reputation:   104485
  • Achievement Points:  12999
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6039 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Δεν έχω κανένα original art. Αν ήταν να πληρώσω πάντως ένα ποσό θα προτιμούσα ένα σπάνιο ακριβό τεύχος από ένα original art. :) Πέραν τούτου το original art πρέπει να το αναδείξεις με μία καλή κορνίζα και να το κρεμάσεις σε τοίχο του σπιτιού. Κι εμένα οι τοίχοι του σπιτιού μου είναι τελείως καλυμμένοι  με φωτογραφίες μου. :D 

 

:Paingiver: 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28476
  • Reputation:   190123
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6364 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

8 min ago , Dr Paingiver said:

Κι εμένα οι τοίχοι του σπιτιού μου είναι τελείως καλυμμένοι  με φωτογραφίες μου. :D 

 

 

 

:D 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31159
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  283
  • Content Count:  5004
  • Reputation:   32803
  • Achievement Points:  5005
  • Days Won:  99
  • With Us For:  3111 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

22 λεπτά πριν, Dr Paingiver είπε:

 Κι εμένα οι τοίχοι του σπιτιού μου είναι τελείως καλυμμένοι  με φωτογραφίες μου. :D

 

Και μετα αναρωτιεσαι που θα βρεις την λυση για την αντιμετωπιση του γνωστου τετραποδου!  :lol:

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9911
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  2402
  • Reputation:   25522
  • Achievement Points:  2440
  • Days Won:  6
  • With Us For:  5458 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

2 hours ago, mr-d said:

έκπληξη μου προκαλεί ότι αρκετά μέλη, προτιμούν ενα σπάνιο ακριβό τεύχος απο ένα original art,

προφανώς και η ερώτηση δεν ήταν κάτι του στυλ original art comicdom 2017 vs amazing fantasy 15 αλλά κάτι αντίστοιχο εκείνης της εποχής

θα ήθελα να ακούσω απόψεις από αυτούς, γιατί;; 

 

:beer:

 

Εγώ δεν είμαι πορωμένος με κανένα σχεδιαστή... Είμαι πορωμένος με τα κόμικς που, ως επι το πλείστον, αγόραζα μικρός στα '70s και '80s.

Οπότε ναι... Θα προτιμούσα ένα σπάνιο τεύχος από original art...

 

:beer2:

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  721
  • Content Count:  12979
  • Reputation:   104485
  • Achievement Points:  12999
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6039 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

17 hours ago, ΤασίαΚούτ said:

για να θυμίσω το τραγούδι του συχωρεμένου του Κόκοτα -Αν ήμουν πλούσιος - 

 

Απλά για να μη παραπληροφορηθούν οι φίλοι του Κόκοτα από καταχώρηση άστοχης είδησης....... ο Κόκοτας, ούτε συγχωρεμένος είναι ακόμα, ούτε βέβαια έχει πει αυτό το τραγούδι. Ο Δώρος Γεωργιάδης το είπε και ούτε είναι κι αυτός συγχωρεμένος.

 

:Paingiver: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  27804
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  12
  • Reputation:   135
  • Achievement Points:  12
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4110 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Comic και original art. Δυο διαφορετικά πράγματα με διαφορετικό κοινο σε γενικές γραμμές, και για διαφορετικους λόγους.

 

Στην εποχή μας: Η αγορά original art είναι μια επένδυση που είναι πάρα πολύ στα πάνω της. Δεν μιλάω για το να αγοράσεις ένα Buscema Conan cover του 80 με 5000-10000 ευρω (Κοναν art μάζευα εγω προ κρίσης). Αυτά έχουν φτάσει στο μέγιστο της αξίας τους, και η αγορά είναι καθαρά για την αγάπη προς στην τέχνη και τον δημιουργό. Πιο πάνω δεν πάει (αν έχει πεθάνει ο δημιουργός). Οι συλλέκτες original art στις μέρες μας προσπαθούν σε μεγάλο βαθμό να βρουν νέα ταλέντα, να τα προλάβουν στο ξεκίνημα και να αγοράσουν την δουλειά τους γιατί η αξία αυξάνετε σημαντικά όταν έρθει η μεγάλη καταξίωση. Ειναι συχνό φαινομενο οι συλλέκτες αυτοι να επικοινωνούν και με το δημιουργό πριν από μια αγορα για να συλλέξουν πληροφορίες σχετικά με την καριέρα του και τα μελλοντικά του σχέδια.

 

Περα απο το επενδυτικό κομμάτι, υπάρχει και το κομμάτι που με τραβάει εμένα στην συλλογή original art προσωπικά. Η αγάπη προς την τέχνη και ο θαυμασμός προς τον δημιουργό. Από την εμπειρία μου αυτό είναι μικρότερο ποσοστό από το 50% των συλλεκτών. Μιλώντας για έμενα. Λόγο του οτι κάνω παρόμοιο επάγγελμα, τι μεγαλύτερη έμπνευση απο το να εχει κάποιος το studio στο οποίο σχεδιάζει, δημιουργίες σχεδιαστών που τον εχουν επηρεάσει, όπως Buscema, Chan κ.τ.λ. για έμπνευση! Βοηθάει πολύ στις δύσκολες ώρες. Εκτος αυτού σίγουρα βοηθάει αν εισαι σχεδιαστής να δεις ένα original σαν μελέτη, μιας και το τυπωμένο art έχει συχνά διαφορές. Επειδή ειμαι ειδική περίπτωση, δεν περιμένω οτι θα ταυτιστούν απαραίτητα πολλοί με τα παραπάνω. Ας μείνω στο : Αγάπη για την Τεχνη.

 

Η αγορά τευχών απο την άλλη στην εποχή μας σπανιότατα έχει επενδυτικό χαρακτήρα που θα αποφέρει μεγάλο κέρδος (κατά την γνώμη μου). Η εποχή των μικρών τιραζ (αρ. εκτυπώσεων τευχων) και του χαρτιου που κιτρινίζει είναι παρελθόν. Για να είναι κάτι συλλεκτικό, πρέπει να γίνει σπάνιο. Και μετά τα 90'ς, δύσκολα κάτι θα σπανίσει. Οπότε, εκτός αν κάποιος έχει την τύχη να είναι κάτοχος του Walking Dead 1, CGC graded 9.8, του New Mutants 98, η καποιου άλλου τιτλου που δεν βγήκε σε άπειρα αντίτυπα, δεν πιστεύω οτι θα βάλει ενα τεύχος στην ναφθαλίνη και θα σπουδάσει τα εγγονια του με τα κέρδη μετα απο 60 χρόνια. Ο χαρακτήρας της συλλογής κόμικ 80'ς- 90'ς στην εποχή μας είναι καθαρά για λόγους Νοσταλγίας. Γιατί lets face it, δύσκολα διαβάζονται αν δεν έχει κάποιος ήδη Νοσταλγικές εικόνες από τα παιδικά του χρόνια. Στην εποχή μας το artwork έχει απογειωθεί, και τα σχέδια της τότε εποχής φαντάζουν "καρικατούρες" (αν εξαιρέσουμε το αξεπέραστο Savage Sword of Conan - που δεν θα ξεπεραστεί ποτέ ποτέ ποτέ). 

 

Στο Original VS Τεύχος, εγώ είμαι σίγουρα στο Original. 

10710321_660295820750417_5368402339265457446_o.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4673
  • Reputation:   26442
  • Achievement Points:  4707
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6203 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.