Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πού, πόσο καιρό και σε ποιο σώμα κάνατε θητεία?


Γάντζος

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  25899
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  970
  • Reputation:   5987
  • Achievement Points:  970
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4222 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

ρε scrooge το 296 που ήταν κολλητά με το 228 , ήταν το βισματικό με τους Χιώτες τα φαντάσματα. Δε μπορούσα να θυμηθώ το νούμερό του και έσκασα μέχρι που είδα το ποστ σου.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  132
  • Content Count:  2612
  • Reputation:   16027
  • Achievement Points:  2662
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5336 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

On 1/19/2018 at 11:25 AM, vaggos3186 said:

Highlight οι περίπολοι 2-4 στους -8 με συντροφιά μέχρι και αλεπού ένα βράδυ

 

 

Με αλεπου δεν μου εχει τυχει αλλα το ρεκορ μου ηταν σκοπια στους -20 ενα βραδυ. Γενικα πετυχα πολυ χιονι στον Εβρο και ηταν ολα χιονισμενα και ασπρα για περιπου ενα μηνα. Αλλα τη δευτερη μου βδομαδα εκει ημουν σε εβδομαδιαια υπηρεσια σε φυλακιο (εκτος του στρατοπεδου) οπου τις 4-5 μερες καναμε μονοωρες σκοπιες για να μην κρυωσουμε (πολυ ταλαιπωρια να ξυπνας δυο φορες μεσα στη νυχτα) και κει ενα μεσημερι που εγραφε θερμοκρασια -13 ξεραμε τι μας περιμενε το βραδυ δηλ -20 οπως προειπα. Το μεσημερι εκεινο δε, πηραμε αξινες και φτυαρια και "σπασαμε" τον παγο και καναμε διαδρομους εξω ωστε να μην σκοτωθουμε. Οι φιλοι μου, μου λεγανε για πλακα "Καλα στο Κλονταικ εισαι με το θειο Σκρουτζ?"

 

15 hours ago, archon said:

Και επειδή είστε καλά παιδιά, πάρτε και ένα κατοστάρικο όπου σημείωνα τις τελευταίες 100 μέρες μου για να απολυθώ...

 

Εγω απο την πρωτη μερα μετραγα αναποδα και ομολογω οτι οταν εσπασα την κατοσταρα και μπηκα σε διψηφιο νουμερο ηταν ψυχολογικο αβανταζ!

Επεξεργασία από albertus magnus
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45733
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6169 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Έφαγα το 2012 9μηνο στον στρατό, έναν μήνα Αυλώνα, 8 μήνες στην Κω. ΕΣΣΟ κλπ δεν είμαι σίγουρος, νομίζω 318. Μέρες δεν μετρούσα, ήξερα πως θα κάτσω ένα διάστημα και μετά πάλι πίσω, το είδα σαν υποχρεωτική αλλαγή παραστάσεων από την real life.

 

Ιστορίες έχω πολλές (όπως όλοι), όμως είναι βαρετές για όποιον δεν έχει κάνει στρατό (όπως όλες :P). Γι' αυτό θα πω κομικοϊστορίες. Κάθε μία στο τόσο που βγαίναμε, πηγαίναμε σε κάποιο νετ μαγαζί, τα οποία παρεμπιπτόντως τα είχαμε κάνει χρυσά, αναρωτιέμαι τι θα έκαναν χωρίς φαντάρους. Τέλος πάντων, επειδή με έπιασε και καλοκαίρι, είχα φτιάξει το καθιερωμένο thread με καλοκαιρινές Disney εκδόσεις και κάθε φορά που έβγαινα, έκανα τα αντίστοιχα edits στο 1ο ποστ.

 

Η πλάκα είναι πως εκείνη την περίοδο έτρεχαν οι «Νέες περιπέτειες του Φάντομ Ντακ», έκδοση που αποκλείεται να περίμενα μήνες μέχρι να γυρίσω στο σπίτι για να διαβάσω, επομένως έψαχνα περίπτερα για να αγοράζω τις νέες εκδόσεις. Είχα πάει σε ένα ψιλικατζίδικο και είχα πει στην κοπελιά, να μου κρατάει το εβδομαδιαίο Μίκυ Μάους που έβγαινε κάθε Παρασκευή. Τα υπόλοιπα ήταν μηνιαία και δεν είχα θέμα, όμως μερικές φορές αν δεν έβγαινα από το στρατόπεδο για 7-10 ημέρες, θα το έχανα. Ύστερα από 2-3 αποτυχημένες προσπάθειες, κατάλαβε πως δεν της έκανα πλάκα και μου το κρατούσε, όμως αν οι επιστροφές γίνονταν σε βάρδια άλλου, επέστρεφε τα πάντα. Γενικά, όποτε έβγαινα έξω, είχα να ρίξω ψάξιμο σε 2-3 ψιλικατζίδικα και σε γενικές γραμμές τα κατάφερνα.

 

Επειδή τα διάβαζα φόρα παρτίδα μέσα στην μονάδα, πέτυχα και αρκετούς κομικσάδες που δεν μιλούσαν, αλλά με το που έβλεπαν το τευχάκι, μου έπιαναν την κουβέντα. «Κι εγώ τα διάβαζα αυτά παλιά», «Παίρνω το Κόμιξ», «Μου αρέσουν κι εμένα τα Disney» κλπ. Έναν από αυτούς τον φώναξα και στην λέσχη όταν φωνάξαμε τον Don Rosa και έπαθε την πλάκα του, όμως δεν ασχολήθηκε με την λέσχη. Έτρωγα και το δούλεμά μου προφανώς, όμως όταν κάποιοι εξ αυτών μου ζητούσαν να διαβάσουν τα τευχάκια μου, αρνιόμουν πεισματικά. Ή τους έλεγα «πρόσεξε μην τσαλακώσεις την σελίδα, μην τσακίσεις το εσωτερικό, μην σκίσεις το εξώφυλλο κλπ» και λάκιζαν μόνοι τους.

 

Είχα πάει και σε ένα φυλάκιο / στρατόπεδο που είχα πετύχει ένα σκίτσο σε όοοολον τον τοίχο από τον Ρουμπούλια. Δυστυχώς δεν είχα μαζί μου κάποια φωτογραφική μηχανή / κινητό και απλά έμεινε στην μνήμη μου, δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιο άλλο ντοκουμέντου. Σε μία εκδήλωση που ρώτησα τον Ρούμπους, μου είπε πως είχε πάει στην Κω και το είχε όντως κάνει αυτός, δεν ήταν ιδέα μου :P. Δεν ξέρω αν αυτός έχει κάποια φωτογραφία. Η εικόνα έδειχνε κάποιους φαντάρους να πολεμάνε στο στυλ του Ρουμπούλια (προφανώς :P).

 

Στην απόλυση, σκάσανε στα περίπτερα κάτι προσφορές της Anubis, εκ των οποίων τσίμπησα κάποιες. Θυμάμαι διάβασα το Batman: Year One μέσα στο πλοίο. Έπρεπε να κάνω κάποιες διπλωματικές «μανούβρες» για να αποφύγω να το δώσω σε κάποιους που το πέρασαν για περιοδικό της πλάκας και θα το κακομεταχειρίζονταν, όμως οκ, όλα καλά, αυτήν την στιγμή είναι στην βιβλιοθήκη σε άρτια κατάσταση.

 

Έχω κι άλλα περιστατικά, όμως αυτά νομίζω φτάνουν για τώρα :D 

Επεξεργασία από PhantomDuck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4607
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  540
  • Reputation:   3070
  • Achievement Points:  541
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5937 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Βλέπω ότι υπάρχουν αρκετοί Τέθωρες εδώ μέσα!

Παρουσιάστηκα το Νοέμβρη του 2009 στην Αυλώνα και απολύθηκα τον Αύγουστο του '10 από την 23 ΕΜΑ (2η ίλη) στο Λιτόχωρο. Ειδικότητα Τ/Φ (πληροφοριών παρακαλώ!)

Σειρά 309. (Από την 308 πρέπει να ίσχυε το 9μηνο και οι 307 είχαν μειωμένη -10μηνο)

 

Είχα την τύχη, όταν κατέβαινα Αυλώνα απο Θεσσαλονίκη με το τρένο, να είμαι με άλλους συντοπίτες μου οπότε μπήκαμε όλοι μαζί στο στρατόπεδο και μας πήγαν και στον ίδιο θάλαμο!

 

Βάρεσα βολές με  G3A3, G3A4, και ΗΚ11. Με το τελευταίο σε όρθια θέση με το όπλο στο ισχίο (ωσάν το Ράμπο!)

Δυστυχώς όταν περιμέναμε τη σειρά μας να ρίξουμε και με το πολυβόλο του Μ113, το όπλο έσκασε στα χέρια ενός φαντάρου, ο οποίος και τραυματίστηκε ευτυχώς ελαφρά! Ήταν και ο τελευταίος που έριξε..

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  132
  • Content Count:  2612
  • Reputation:   16027
  • Achievement Points:  2662
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5336 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

16 min ago , Pilgrim said:

Παρουσιάστηκα το Νοέμβρη του 2009

 

2009 Δ ΕΣΣΟ και εγω. Να που βρισκουμε και σειρουλες μας εδω μεσα!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4193
  • Reputation:   32855
  • Achievement Points:  4372
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2872 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Κι εγώ 309 σειρά ήμουν(από Νοέμβρη ΄09 μέχρι Αύγουστο ΄10 υπηρέτησα).
Καλά και τα G3Α3, καλά και τα ΗΚ11, αλλά λόγω ειδικότητας είχα πάει στην ΙΠΒΑΞ στην Ξάνθη κι έριξα βολή με.... Leopard 1A5 :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4607
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  540
  • Reputation:   3070
  • Achievement Points:  541
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5937 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

1 min ago , laz33 said:

Κι εγώ 309 σειρά ήμουν(από Νοέμβρη ΄09 μέχρι Αύγουστο ΄10 υπηρέτησα).
Καλά και τα G3Α3, καλά και τα ΗΚ11, αλλά λόγω ειδικότητας είχα πάει στην ΙΠΒΑΞ στην Ξάνθη κι έριξα βολή με.... Leopard 1A5 :)
 

 

Δυστυχώς λόγω ειδικότητας δεν προβλεπόταν να ρίξω! Αλλά κάτι σειρούλες στο Λιτόχωρο έριξαν. Ένας πήρε και τιμητική!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3124
  • Reputation:   23738
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2964 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

On 1/19/2018 στο 8:13 ΠΜ, tik είπε:

Μου φαίνεται μόνο εγώ έφαγα το χώσιμο και υπηρέτησα το σύνολο της θητείας μου σε μονάδα στην παραμεθόριο! :(

 

  Αποκαλύψτε τα κρυμμένα περιεχόμενα

 

Κι εγώ! 21 μήνες παραμεθόριο... :(

 

Spoiler

Στη Σαλαμίνα

 

Spoiler

Αρχηγείο Στόλου :angel:

Spoiler

Ναι αλλά είμαι Σαλονικιός :ego:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2393
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  594
  • Content Count:  6421
  • Reputation:   30807
  • Achievement Points:  6434
  • Days Won:  13
  • With Us For:  6171 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

12 μήνες (Νοέμβριος 2005-Νοέμβριος 2006)

 

ΚΕΥΠ Λαμία --> 95 ΤΥΛΠΕΘ Ρόδος --> ΚΕΥΠ Λαμία (ΛΥΒ Εφ. Λοχίας) --> 95 ΤΥΛΠΕΘ Ρόδος --> 698 ΑΒΠ (Κεχριές Κόρινθος ως Ταχυδρόμος)

 

Κάποια στιγμή (το 2008? 2009?) πήγα και μια εβδομάδα μετεκπαίδευση στο Αβγό στα Γιάννενα, το οποίο μάλλον έχει γκρεμιστεί τώρα για να περάσει η Ιόνια Οδός.

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5255
  • Reputation:   56162
  • Achievement Points:  5427
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5228 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

226 σειρά (αν θυμάμαι καλά), Πυροβολικό (Ισχύς...Δια...Της...Γνώ-σε-ως!), Ειδικότητα Τεχνικός Βοηθός/Παρατηρητής, 4 μήνες Θήβα, 4 μήνες Καλλονή Λέσβου (Πετσοφάς), 10 μήνες Γενικό Επιτελείο στρατου-Λόχος Φρουρών, το πρωί υπάλληλος στη Διεύθυνση Επιστρατεύσεως, το βράδυ σκοπιά επί της Λεωφόρου Μεσογείων.

 

Όπως και να το κάνεις ήταν μια αναβάθμιση: Αντί για τις κατσίκες που περνούσαν από τη σκοπιά στον Πετσοφά, τώρα περνούσαν αυτοκίνητα! :)

 

Ύστερα από καμιά δεκαριά χρόνια με θυμήθηκαν και πήγα μια εβδομάδα στο μαγευτικό Κιλκίς ως επίστρατος!  Εκεί μου έδωσαν και το βαθμό του Δεκανέα γιατί λέει λόγω της ειδικότητας του Τεχνικού Βοηθού είχα κάνει εκτεταμένη εκπαίδευση.

 

Στο Κιλκίςείδα για πρώτη φορά αυτοκινούμενα ερπυστριοφόρα γιατί στην Καλλονή είχαμε κάτι κανονάκια της πίτσας.

 

Μετά το έκαναν και ταινία "Επτά Μέρες στο Κιλκίς" όπου με έπαιξε ο Brad Pitt.  :xm:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29478
  • Group:  Members
  • Topic Count:  43
  • Content Count:  771
  • Reputation:   6425
  • Achievement Points:  772
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3920 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Kέντρο στο ιστορικό στρατόπεδο Καμπάνη (η αλλιως Copa Kabani :holidays:) στο Κιλκις και στρατολογία, μετά ανώμαλη μετάβαση στην περίμετρο της πινέζας του χάρτη, στο πυξ λα μουν 618 Μ/Κ ΤΠ στην Πλάτη Εβρου ΑΛΛΑ στο 1ο γραφείο,οπότε βγήκε ψιλοαναίμακτα, και για σβήσιμο τους τελευταίους 3 μήνες στο Στρατόπεδο Νταλίπη στη Θεσσαλονίκη και πάλι 1ο γραφείο. Παράπονο δεν έχω, καλά πέρασα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27518
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5715 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Αντιρρησίας συνείδησης οπότε για 15 μήνες εναλλακτική θητεία σε ένα νοσοκομείο κάπου στη δυτική Μακεδονία (όχι στα Σκόπια) . Γενάρης του 13 με Απρίλη του 14.  Τα "πληρώνεις" τα πιστεύω σου.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1612
  • Content Count:  5046
  • Reputation:   34532
  • Achievement Points:  5054
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6181 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εγώ που δεν ήμουν αντιρρησίας γιατί έκανα 18 μήνες, εκ των οποίων οι 15 στον Έβρο; Μάλλον γιατί ήμουν ο μαλ@*&ας της υπόθεσης... :sick:

 

(Το σχόλιο δεν απευθύνεται στον zade αλλά στον κ*λοστρατό)...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  721
  • Content Count:  12979
  • Reputation:   104476
  • Achievement Points:  12999
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6037 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

θα πήγες πολύ πρόσφατα για να υπηρέτησες τόσο λίγο Παναγιώτη. :)

 

:Paingiver: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55520
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3418 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Εγώ ακόμα περιμένω τον γενναίο που θα βγει χωρίς ντροπή να πει "εγώ έκοβα εισιτήρια στο πολεμικό μουσείο" ή "σήκωνα μπάρες στο υπ. άμυνας". 

 

Δεν γίνεται όλοι να έφαγαν το χοσέ και να μην έχουμε ούτε ένα πολύμπριζο. 

 

:alex: 

 

*και άμα βγει, θα του πω και μπράβο και μακάρι να χα το μυαλό να κάνω το ίδιο και να αφήσω κατά μέρος τις ηθικολογίες που με φάγανε τότε. :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1612
  • Content Count:  5046
  • Reputation:   34532
  • Achievement Points:  5054
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6181 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

2 ώρες πριν, Dr Paingiver είπε:

θα πήγες πολύ πρόσφατα για να υπηρέτησες τόσο λίγο Παναγιώτη. :)

 

:Paingiver: 

 

Ναι μωρέ, πριν 22 χρόνια μόλις, το 1996. Βέβαια για κάποιον της δικής σου ηλικίας δύο δεκαετίες είναι "πολύ πρόσφατα"...  :PPP:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31052
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  121
  • Content Count:  2070
  • Reputation:   15091
  • Achievement Points:  2070
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3174 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

@zade Τι έκανες στο νοσοκομείο; Και που μένεις/τρως/κοιμάσαι σε τέτοιες περιπτώσεις; Και κυρίως πόσες ώρες την ημέρα σε απασχολούσαν (για να δω αν αντισταθμίζει λιγάκι τους παραπάνω μήνες); Ιστορίες από στρατιωτική υπηρεσία έχουμε ακούσει όλοι, πες μας για την κοινωνική. :D 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7112
  • Reputation:   26958
  • Achievement Points:  7447
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6227 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Κι εγώ πήγα αργά και υπηρέτησα 12 μήνες. Λίγα πράγματα δηλαδή και οι "μονάρβυλοι μας", υπηρετούσαν μόνο εννέα! Λαμία ΚΕΥΠ αρχικά, 98 ΤΥΛΠΕΘ στη Μυτιλήνη, δυστυχώς η ΕΣΣΟ μου ήταν μικρή σε σχέση με τις δύο προηγούμενες (2007 Β' ΕΣΣΟ (άτυπα, η 298 νομίζω)), οπότε είχαμε εμπλοκή και στη Μυτιλήνη και στα Χανιά. Στη Μυτιλήνη, βέβαια, οι δυόμισι μήνες βγήκαν στο "φυλάκιο" (μην πω οι τρεις), οπότε ποιες εξόδους... Ότι είδα στη Μυτιλήνη ήταν κυρίως τη βδομάδα προσαρμογής (δεν ήταν ολόκληρη) που βγαίναμε παρέα περισσότεροι και είδαμε λίγο την πόλη ή κάναμε κανένα μπανάκι στον Άγιο Ισίδωρο, θυμάμαι (είναι δίπλα το Πλωμάρι). Έτυχα και περίοδο που δεν είχαμε διοικητή (έλειπε διαρκώς γιατί είχε κάνει επέμβαση με μπαλονάκια και ερχόταν ως τουρίστας), έτυχα και σε διοικητή συντάγματος μαυροσκούφη (ο προηγούμενος ήταν πεζικάριος και απ' ότι άκουγα, δε μιλούσε καν!) που έκοβε βόλτες στο δικό μας τάγμα (όπως και στο "φυλάκιο") κάθε τρεις και λίγο για να ελέγχει τι γίνεται, οπότε σε πολλές περιπτώσεις γινόταν ο κακός χαμός...

 

Έφυγα με 30 μέρες φυλακή από εκεί (οι 20 ήταν δικαίως, ήμασταν πτώματα μια περίοδο με όσα μας βάζανε και δε μας άφηναν τα μεσημέρια να ξεκουραστούμε όσοι δεν είχαμε υπηρεσία/αγγαρεία (μας κλείδωνε το θάλαμο ο απαράδεκτος λοχαγός...), παρόλα αυτά δεν έπρεπε να αποκοιμηθούμε στο φυλάκιο, στην πύλη ως σκοποί) για να καταλήξω στα Χανιά και όχι Ηράκλειο... Βύσμα υπήρχε κάποιο αλλά δεν κατάφερε να με στείλει εκεί που ήθελα. Υλικού Πολέμου παραμένει ένα μικρό ποσοστό, απ' ότι έμαθα στο κέντρο (το 50% πάει χωρίς βύσμα και από κει οι περισσότεροι καταλήγουν στο πεζικό), αλλά βύσματα ξε-βύσματα, είναι σε ποιον θα πέσεις και σε ποια περίοδο. Τα υπόλοιπα είναι σαχλαμάρες και δε μπορεί κανένα βύσμα να τα προβλέψει, στρατιωτικό ή πολιτικό... Δε μιλάω για τις περιπτώσεις που πάνε σπίτι τους και τελειώνουν εκεί τη θητεία την επόμενη μέρα, βέβαια... Είχαμε κι εμείς ορισμένα..γ***σείρια που ενώ ο διοικητής έβαζε σε γκρουπάκια των 10 ημερών να παίρνουμε τις άδειες για να βγαίνουν οι υπηρεσίες, εκείνοι έλειπαν 40 και 50 ημέρες... Το πιστεύετε ότι στα Χανιά δε θυμάμαι πως λεγόταν η μονάδα (την έχω αποβάλει υποσυνείδητα...); Κοιτάζω εδώ αλλά δεν τη βλέπω πουθενά... Που να ψάξω βρε παιδιά; Κόλλησα τώρα... Τέλος πάντων... Μια υποχρέωση ήταν κι αυτή, κρατάω τα καλά και κάποιες γνωριμίες (διότι υπήρχαν και τέτοια/ες) ενώ για τα υπόλοιπα, απολελέ και τρελελέ. Θυμάμαι που ήταν να πληρώσω τότε εφάπαξ (σε δύο δόσεις βέβαια, γιατί είχα μπει φαντάρος και δεν "έβγαινα" να καταφέρω να τα συγκεντρώσω όλα...) τους τόμους "Στορμ" της "Esperos Comics" και είχα επικοινωνήσει με τον Γιώργο απ' το φυλάκιο και ψαχνόμουν τηλεφωνικά στο τάγμα για να του μεταφέρω πως θα μου τον ταχυδρομήσει, ώστε να μου το φέρει κίνηση εκεί πάνω (δεν ήξερε το μπουζούκι ο ΑΥΔΜ και έκανα 2-3 τηλέφωνα για να ενημερωθώ σωστά...)! :) Ή τον 1ο ή τον 2ο τόμο, δε θυμάμαι...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3124
  • Reputation:   23738
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2964 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

14 ώρες πριν, Θρηνωδός είπε:

Εγώ ακόμα περιμένω τον γενναίο που θα βγει χωρίς ντροπή να πει "εγώ έκοβα εισιτήρια στο πολεμικό μουσείο" ή "σήκωνα μπάρες στο υπ. άμυνας". 

 

Δεν γίνεται όλοι να έφαγαν το χοσέ και να μην έχουμε ούτε ένα πολύμπριζο. 

 

:alex: 

 

*και άμα βγει, θα του πω και μπράβο και μακάρι να χα το μυαλό να κάνω το ίδιο και να αφήσω κατά μέρος τις ηθικολογίες που με φάγανε τότε. :) 

Είσαι άδικος. Ποια από τις 2 παρακάτω λέξεις που έγραψα στη θητεία μου δεν κατάλαβες; "Αρχηγείο Στόλου".

 

Βέβαια ως οδηγός η θητεία ήταν ελαφρά χειρότερη από αυτό που φαντάζεστε εφόσον είχε ξύπνημα από τις 5, αλλά ... ΟΚ... δεν έχω παράπονο. :angel:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31159
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  283
  • Content Count:  5004
  • Reputation:   32803
  • Achievement Points:  5005
  • Days Won:  99
  • With Us For:  3110 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

15 ώρες πριν, Θρηνωδός είπε:

....... "σήκωνα μπάρες στο υπ. άμυνας".

 

Κατι μπαρες που σηκωνα σε  Στυλιδα και Καραβομυλο, μετρανε ή οχι; :thinking:

 

Μπας και παρω κανα μπραβο το λεω. :D

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33635
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4575 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Λίγο off-topic, αλλά θέλω να ακούσω και άλλες συγκεκριμένες εμπειρίες/ιστορίες, σαν αυτή του Phantom.

 

Εμένα ως τώρα είναι λίγο πεζές (πχ. ΣΠΕΝ, ένα ξαφνικό ΤΑΕ οπού είχαμε πέσει μέσα σε ορύγματα και είχαμε και έναν μικροτραυματισμό). Καλά, το τελευταίο ίσως να πρέπει να το ποστάρω αφού απολυθώ, για καλό και για κακό. :P

Επεξεργασία από Tightwad
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25448
  • Group:  Members
  • Topic Count:  396
  • Content Count:  4304
  • Reputation:   34101
  • Achievement Points:  4428
  • Days Won:  8
  • With Us For:  4309 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

On 2/2/2018 στο 12:31 ΜΜ, Retroplaymo είπε:

 

Κατι μπαρες που σηκωνα σε  Στυλιδα και Καραβομυλο, μετρανε ή οχι; :thinking:

 

Μπας και παρω κανα μπραβο το λεω. :D

 

:cheers5:

ΜΠΡΑΒΟ!!! :P 

:hop::hop::hop: 

Επεξεργασία από Donald Fauntleroy Duck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55520
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3418 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

5 hours ago, Tightwad said:

Λίγο off-topic, αλλά θέλω να ακούσω και άλλες συγκεκριμένες εμπειρίες/ιστορίες, σαν αυτή του Phantom.

 

Εμένα ως τώρα είναι λίγο πεζές (πχ. ΣΠΕΝ, ένα ξαφνικό ΤΑΕ οπού είχαμε πέσει μέσα σε ορύγματα και είχαμε και έναν μικροτραυματισμό). Καλά, το τελευταίο ίσως να πρέπει να το ποστάρω αφού απολυθώ, για καλό και για κακό. :P

Θες να ακούσεις στρατιωτικο-κομιξικές ιστορίες ή αξιοσημείωτες ιστορίες από την θητεία του καθενός; Αν είναι το πρώτο, έχω μια. Αν είναι το δεύτερο, είσαι πολύ μαζόχας αδερφέ μου! Πολύ! 

 

:lol: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55520
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3418 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Από την Β' εσσό του μαρτίου (ξανά)καταργούνται τα κέντρα εκπαίδευσης και οι φαντάροι θα κάνουν τον πρώτο μήνα στο μέρος που είναι το ασμ τους. :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  32578
  • Group:  Members
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  505
  • Reputation:   3294
  • Achievement Points:  534
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2274 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Λεγεωνάριος χρόνια και χρόνια

μόνος κι ασήμαντος, παλιοσειρά

φρικιά Γαλάτες μας πήξαν στην φάπα

καταταχτείτε μας λέγαν παλιά

και θα πάρετ' ένα κλήρο

χωραφάκι γόνιμο

μια Γαλάτισσα για σκλάβα

και συσσίτιο μόνιμο

 

Γατάκια όλα :antekale:  (με την καλη ένοια)

25 χρονάκια αν και όχι φαντάρος, αλλά σαν ΕΜΘ πέρασα απ όλα τα σταδια (μόνο σκοπιά δεν έτυχε να κάνω)

Ημ. καταταξης 11-10-1985    Ημ. αποστρατείας 12-2 2012

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4448
  • Reputation:   34593
  • Achievement Points:  4515
  • Days Won:  100
  • With Us For:  6178 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

308 Σειρά. Πήγα λίγο μεγάλος. Όμως ήμουν Έρευνας Πληροφορικής λόγω σπουδών (Μη με πείτε βύσμα έχω Διδακτορικό σε εφαρμοσμένη πληροφορική). Οπότε έκανα καλή θητεία αν και έκανα και αρκετές σκοπιές. Γενικά πέρασα καλά γιατί δούλεψα πάνω στο επάγγελμα (ναι υπάρχουν και αυτές οι εξαιρέσεις στον κανόνα της πραγματικά άχρηστης τις περισσότερες φορές στρατιωτική θητείας) και γνώρισα και δυο τρια καλά φιλαράκια που τα έχω ακόμη!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33635
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4575 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

42 λεπτά πριν, fotdim είπε:

 

25 χρονάκια αν και όχι φαντάρος, αλλά σαν ΕΜΘ πέρασα απ όλα τα σταδια (μόνο σκοπιά δεν έτυχε να κάνω)

Ημ. καταταξης 11-10-1985    Ημ. αποστρατείας 12-2 2012

 

 

Είχα ετοιμάσει ένα excelακι για το 1ο γραφείο της (παλιάς) μονάδας μου, όπου εισηγαγες κάποια στρατολογικα στοιχεία, την καρτέλα αδειών του ΑΦΟ και σου έβγαζε ακριβώς ημερομηνία απόλυσης, τις ΕΑ/ΚΑ/ΕΤΑΠ, σε ωραία πράσινα και κόκκινα κουτάκια με βάση την ημερομηνία που ξεκλειδωνονται, πόσες έχεις χρεωθεί κτλ... :)

 

Εννοείται ότι έτσι προγραμματισα τις άδειες μου, αλλά το αποκορύφωμα ήταν όταν ένας ΕΜΘ Αρχιλοχίας μου ζήτησε (αστειευτικα) να του υπολογίσω την ημ/νια αποστρατειας του. Την έβγαλε σωστά, αλλά οι εναπομεινουσες άδειες ήταν μάλλον αρκετά έξω από τις παραμέτρους του προγράμματος :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  758
  • Content Count:  12966
  • Reputation:   94909
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  428
  • With Us For:  4645 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

On 6/6/2018 στο 9:27 ΠΜ, fotdim είπε:

25 χρονάκια αν και όχι φαντάρος, αλλά σαν ΕΜΘ πέρασα απ όλα τα σταδια (μόνο σκοπιά δεν έτυχε να κάνω)

Ημ. καταταξης 11-10-1985    Ημ. αποστρατείας 12-2 2012

 

Αν δεν έλεγες ότι ήσουν ΕΜΘ,θα σε ρωτούσα πόση φυλακή σου έριξαν για να απολυθείς μετά από 25 χρόνια. :lol: 

 

 

:beer: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4193
  • Reputation:   32855
  • Achievement Points:  4372
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2872 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Πως γίνεται ΕΜΘ και να μην έκανες σκοπιά;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32578
  • Group:  Members
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  505
  • Reputation:   3294
  • Achievement Points:  534
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2274 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Πριν από 1 ώρα, laz33 είπε:

Πως γίνεται ΕΜΘ και να μην έκανες σκοπιά;

  Το 85 που παρουσιάστηκα στο Χαϊδάρι Διαβιβάσεις είχε πολύ στρατό γιατί η θητεία ήταν 18μηνη και σαν ΕΜΘ έγινα κατευθείαν δεκανέας οπότε την γλίτωσα, το ίδιο ίσχυε και στην μονάδα που πήγα μετά (Ξάνθη479ΤΔΒ 4ο Σώμαμετά πέρασαν τα χρόνια και έτσι γίνετε.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.