Μετάβαση στο περιεχόμενο

DEADPOOL: ΟΙ ΑΥΤΟΧΕΙΡΕΣ ΒΑΣΙΛΙΑΔΕΣ


constantinople

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
DEADPOOL: ΟΙ ΑΥΤΟΧΕΙΡΕΣ ΒΑΣΙΛΙΑΔΕΣ
Σενάριο/Kείμενα:
Mike Benson, Adam Glass
Σχέδιο:
Carlo Barberi , Sandu Florea
Σχέδιο εξωφύλλου:
Mike McKone
Hμερ. έκδοσης:
17-01-2018
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Υπερηρωικό
Μέγεθος:
16.5 x 25.0
Σελίδες:
124
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Μετάφραση:
Σάββας Αργυρού
Χρωματισμός:
Marte Gracia
Επιμέλεια:
Μάγδα Τσολάκου
Πρωτότυπος τίτλος:
Deadpool: Suicide Kings 01-05 (June/October 2009)
Προέλευση:
Αμερικανική
ISBN:
978-960-436-518-0

  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5247
  • Reputation:   56093
  • Achievement Points:  5419
  • Days Won:  269
  • With Us For:  5226 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

DEADPOOLSUICIDEKINGS_0001.jpgDEADPOOLSUICIDEKINGS_0001z.jpg

 

   Τιμή Καταλόγου: 14,99€

 

Σύνοψη του βιβλίου "Deadpool: Οι αυτόχειρες βασιλιάδες"

 

Ο Πολυλογάς Μισθοφόρος καταφέρνει μια φοβερή επιτυχία, αλλά σύντομα μαθαίνει με τον δύσκολο τρόπο πως δεν μπορείς να εμπιστεύεσαι κανέναν στον κόσμο των πληρωμένων δολοφόνων! Κατηγορούμενος άδικα για τον φόνο αθώων περαστικών, ο Ντέντπουλ θα βρεθεί στο στόχαστρο του Τιμωρού. Ευτυχώς για τον Γουέιντ, έχει έναν άγγελο στο πλευρό του, στο πρόσωπο του Ντέρντεβιλ. Μα μπορεί ακόμη και ο Άνθρωπος Χωρίς Φόβο να εναντιωθεί στη Μάστιγα του Υποκόσμου; 

 

Γκεστ σταρ εμφάνιση, ο Σπάιντερ-Μαν ... και ο Ατρόμητος... και ο Τιμωρός!

Συγκεντρωτική έκδοση των τευχών Deadpool: Suicide Kings #1-5, γραμμένα από τους Mike Benson (Punisher MAX, Moon Knight) και Adam Glass (Luke Cage Noir), και σε σχέδιο του Carlo Barberi (New Mutants).

Από άποψη ποιότητας ο τόμος είναι στα συνηθισμένα ψηλά επίπεδα στα οποία μας έχει καλομάθει η Οξύ. :up:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116930
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Συμπαθητικό ήταν. Είχε θεματάκια η μετάφραση πάλι μιας και το αυτοναφορικό/σπάσιμο του τέταρτου τοίχου/αναφορές στην ποπ κουλτούρα χαρμάνι που έχει παραδοσιακά ένας οποιοσδήποτε τίτλος του Deadpool δεν μπόρεσε να αποδοθεί φυσικά ή έστω χωρίς να σε βγάζει εκτός κλίματος από τον μεταφραστή.

Επίσης είναι άκρως political incorrect, οπότε αν σας πειράζουν ένα σκασμός θέματα που δεν μπορείτε να τα πάρετε στην πλάκα, μείνετε μακριά. Δεν θα μπορούσα να φανταστώ τον τίτλο να βγαίνει από την σημερινή Μάρβελ. :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 6 months later...

  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  758
  • Content Count:  12959
  • Reputation:   94848
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  428
  • With Us For:  4643 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Διαβάστηκε και μάλιστα χωρίς να έχω την παραμικρή ιδέα για τον χαρακτήρα,παρά μόνο ό,τι έμαθα από την πρώτη ταινία (την δεύτερη δεν την έχω δει ακόμα). :) 

 

Το σενάριο πιστεύω ότι προσπαθεί να επικεντρωθεί περισσότερο στον χιουμοριστικό χαρακτήρα του Deadpool και το καταφέρνει αριστοτεχνικά. Οι φαρμακερές ατάκες και γενικά το στυλ του χειμαρρώδους πρωταγωνιστή με έκαναν πολλές φορές κατά την ανάγνωση να αναφωνήσω "Τι είπες τώρα?" ή "Τι έκανες τώρα?". :P Ειδικά οι αναφορές του στα κόμικς (που είναι ουκ ολίγες) είναι απολαυστικότατες,το ίδιο και οι διάλογοι που έχει με τους υπόλοιπους ήρωες. Από εκεί και πέρα η πλοκή μου άρεσε,αλλά σίγουρα δεν θα την κατέτασσα στα καλύτερα σενάρια της Marvel,με την μέχρι τώρα εμπειρία μου. Η παγίδα που στήθηκε στον ήρωα ήταν έξυπνη,αλλά ο τρόπος που εκείνος και οι σύμμαχοί του προσπάθησαν να βρουν τον ένοχο ήταν απλοϊκός. Από την άλλη υπήρχαν πολλές σκηνές μάχης που ήταν σκέτες σπλατεριές και μάλιστα επαναλαμβανόμενες. Δεν έχω πρόβλημα με αυτό το είδος. Κανένα. Απλά το graphic novel αυτό ήταν φτωχό σε αριθμό σελίδων,με αποτέλεσμα αυτές οι σκηνές να υπερισχύουν της κεντρικής ιδέας. Κάτι ακόμα που μου έκανε εντύπωση ήταν το στυλ του Τιμωρού. Τον είχα στο μυαλό μου (αλλά κι από τις ταινίες) πιο βλοσυρό και σοβαρό. Εδώ τον είδα αρκετά ανάλαφρο και με πρωτότυπο οπλοστάσιο. :P  Η παρουσία του,καθώς και των Spider-Man,Deardevil ήταν καταλυτική και πρόσδιδε κύρος. 

 

Το σχέδιο δεν το βρήκα άσχημο,αλλά μου φάνηκε περισσότερο τετραγωνισμένο απ'ότι χρειάζεται. Επίσης,δεν μου άρεσαν και τα μακρόστενα φορμάτ που είχαν υιοθετηθεί για τα σώματα των χαρακτήρων. Αντίθετα,το χρώμα με ικανοποίησε,καθώς και τα καρέ που έβγαιναν από το αρρωστημένο μυαλό του Deadpool,που ήταν μία ευχάριστη έκπληξη την οποία δεν την βλέπουμε συχνά σε τέτοιας θεματολογίας κόμικς (δεν θυμάμαι αν έχω ξαναδεί κάτι παρόμοιο). 

 

Η έκδοση της ΟΞΥ γι'ακόμα μία φορά στέκεται στο ύψος των περιστάσεων. Πολύ καλό χαρτί και καλή εκτύπωση. Βέβαια στο δικό μου αντίτυπο εντόπισα μία χαλαρότητα στην κόλληση,αλλά χωρίς μεγάλες συνέπειες. Αυτό που με πείραξε είναι η λογοκρισία στις βωμολοχίες (δεν γνωρίζω αν υπάρχει και στο πρωτότυπο). Είναι ένα κόμικ που περιέχει σκηνές που δεν είναι για τις μικρότερες ηλικίες,οπότε δεν νομίζω να πειράζει να "ακουστεί" και καμία βρισιά. ;)  Το βιογραφικό σημείωμα του πρωταγωνιστή ήταν το ίδιο γλαφυρό μ'εκείνον. :lol: Δυστυχώς άλλο έξτρα υλικό δεν υπήρχε. :( 

 

 

:beer: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116930
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Παράθεση

Κάτι ακόμα που μου έκανε εντύπωση ήταν το στυλ του Τιμωρού. Τον είχα στο μυαλό μου (αλλά κι από τις ταινίες) πιο βλοσυρό και σοβαρό. Εδώ τον είδα αρκετά ανάλαφρο και με πρωτότυπο οπλοστάσιο. :P  Η παρουσία του,καθώς και των Spider-Man,Deardevil ήταν καταλυτική και πρόσδιδε κύρος. 

Μην ξεχνάς πως εξιστόρηση γίνεται από το point of view του Deadpool, που δεν παίρνει τίποτε στα σοβαρά. :) Αν μας έδειχνε ταυτόχρονα και άλλη αφήγηση για το ίδιο γεγονός, λογικά ο χαρακτήρας θα ήταν όπως τον περίμενες. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  758
  • Content Count:  12959
  • Reputation:   94848
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  428
  • With Us For:  4643 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

@GreekComicFan Ναι,σωστά. ;) 

 

 

:beer: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • GreekComicFan changed the title to DEADPOOL - ΟΙ ΑΥΤΟΧΕΙΡΕΣ ΒΑΣΙΛΙΑΔΕΣ
  • 4 months later...

  • Member ID:  34510
  • Group:  Members
  • Topic Count:  25
  • Content Count:  383
  • Reputation:   1322
  • Achievement Points:  387
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1790 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Διαβάζοντας εχθές την ιστορία, δεν μπορώ να πώ ότι μου άρεσε. Τον Deadpool τον γνώρισα βλέποντας το «Deadpool 2», μία σχετικά συμπαθητική ταινία.

Το συγκεκριμένο βιβλίο νομίζω σώζεται από τις συμμετοχές των Spiderman, Daredevil και Punisher.

O Punisher σαν ήρωας δεν μου πολυαρέσει και ο Daredevil σχετικά λίγο θα έλεγα.

Ο Deadpool έχει ιδιαίτερο ύφος, ακούει φωνές οπότε πάσχει από ''Σχιζοφρένεια''(άρα περνάει το μήνυμα ότι ο ''ψυχικά'' πάσχων μπορεί να κάνει πράγματα δεν είναι παιδί κατώτερου θεού, αυτό μ'αρέσει,

άλλωστε δεν υπάρχουν «τρελοί» αλλά «λειτουργικοί» και «μη λειτουργικοί» άνθρωποι), λέει διάφορα αστεία άλλες φορές πετυχημένα άλλες όχι κτλ, έχει την αυτοΐαση όπως ο Γούλβεριν κτλ κτλ

Θα βάλω πολύ μέτρια βαθμολογία, ίσως και να μετάνοιωσα κάπως που αγόρασα το book.

Βαθμολογία 5.5/10 (λόγω της guest συμμετοχής των spidey και daredevil)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Loss changed the title to DEADPOOL: ΟΙ ΑΥΤΟΧΕΙΡΕΣ ΒΑΣΙΛΙΑΔΕΣ

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.