Μετάβαση στο περιεχόμενο

Marvel Omnibuses, Epic Collections, TPBs & OHCs


CaptainMarvel17

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17533
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5032 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

@The_Sandman Γενικά ζορίζομαι ρε γμτ να διαβάσω τόσο παλιά κόμικ. Είχα πάρει το 1ο Omni και δεν κατάφερα να διαβάσω πάνω από 4-5 τεύχη. Πολύ παλιακό, πολύ exposition κλπ. Θα ήθελα να τα διαβάσω κάποια στιγμή για ιστορικούς λόγους, αλλά δεν το βλέπω.

 

Και τώρα που πιάσαμε ωραία κουβεντούλα, παραδόξως το awesome books μου έστειλε το 2ο Omni του Thor του Jurgens με μόλις 1 ημέρα καθυστέρηση, και θα το περιμένω όταν έρθει για να τα διαβάσω και τα 2 μαζί. Τι άποψη έχεις/έχετε;

Επεξεργασία από Dredd
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 132
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  31464
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  733
  • Reputation:   6933
  • Achievement Points:  747
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2926 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  46

31 λεπτά πριν, The_Sandman είπε:

Το run του Straczynski είναι υπέροχο, μέχρι περίπου τα μισά του. Εκεί δηλαδή που τελειώνει το πρώτο omni. Έπιασε έναν κουρασμένο (από μέτριους writters) Spider-man και τον ανανέωσε. Γιαυτό και "To run του JMS στο spiderman είναι ένα ενδιαφέρον κομικ αλλά όχι spiderman." Από τη μέση και μετά βέβαια, προσπαθώντας να ακολουθήσει το continuity των υπολοίπων χαρακτήρων του Marvel Bendis Universe, η μπάλα χάνεται. Προσωπικά, το πρώτο omni, το προτείνω με κλειστά μάτια. Τώρα βέβαια πώς διάολο θα καταφέρεις να το διαβάσεις με κλειστά μάτια είναι δικό σου θέμα. Ή μήπως εγώ που το προτείνω πρέπει να έχω κλειστά μάτια σαν σοφός γέροντας; :thinking: Δεν έχει σημασία, να το τσεκάρεις!

 

Το run του Lee από την άλλη, το είχα για πολλά χρόνια παρεξηγημένο. Τους τελευταίους μήνες έπιασα να διαβάζω τον τίτλο από την αρχή και έχω πάθει πλάκα με το πόσο καλογραμμένο είναι, όχι μόνο για τα δεδομένα της εποχής του αλλά ακόμα και σήμερα! Είμαι στο #120κάτι (κάθε βράδυ διαβάζω και 2-3 τευχάκια) και για την ώρα με έχει κρατήσει μια χαρά! Τώρα, για το αν "επενδύσω" στα omni... Δεν είναι στα άμεσα πλάνα μου.

 

:beer::

 

Συμφωνώ.

 

Για εμένα Spiderman είναι v1 από το 1-200, μετά το run του Stern, μετά του Michelinie και τέλος το run του Slott. 

 

Περιπετειώδες σουπερχίρο νεανικό κομικ με χιούμορ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31464
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  733
  • Reputation:   6933
  • Achievement Points:  747
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2926 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  46

16 λεπτά πριν, Dredd είπε:

@The_Sandman Γενικά ζορίζομαι ρε γμτ να διαβάσω τόσο παλιά κόμικ. Είχα πάρει το 1ο Omni και δεν κατάφερα να διαβάσω πάνω από 4-5 τεύχη. Πολύ παλιακό, πολύ exposition κλπ. Θα ήθελα να τα διαβάσω κάποια στιγμή για ιστορικούς λόγους, αλλά δεν το βλέπω.

 

Και τώρα που πιάσαμε ωραία κουβεντούλα, παραδόξως το awesome books μου έστειλε το 2ο Omni του Thor του Jurgens με μόλις 1 ημέρα καθυστέρηση, και θα το περιμένω όταν έρθει για να τα διαβάσω και τα 2 μαζί. Τι άποψη έχεις/έχετε;

 

Γενικά να αποφεύγεις run των 90ς. Ήταν η χειρότερη περίοδος των σουπερχιρο κόμικς της Μαρβελ.

 

Η Μάρβελ τα 60ς ήταν μια μικρή εταιρεία με cohesive universe και πιο ώριμα σουπερχιρο κόμικς από τον ανταγωνισμό.

 

Τα 70ς ήταν η χρυσή εποχή τησ δημιουργικότητας της και έχουν εκδοθεί πολλά διαμάντια γνωστά και άγνωστα.

 

Τα 80ς ήταν μια σκληροπυρηνική περίοδος ικανοποιητικού επιπέδου κόμικς υπό τη δαμόκλεια σπάθα του Shooter.

 

Τα 90ς είχε χάσει τον προσανατολισμό της παρασυρμένη από φούσκες και οδηγήθηκε σε χρεωκοπία ιδεών και οικονομική. Σχεδόν τίποτα αξιοδιάβαστο δεν εκδόθηκε.

 

Τα 2000ς αναγεννήθηκε από τις στάχτες της εξαιτίας των Heroes Return και Marvel Knights.

 

Tα 2010s από την επιτυχία των ταινιών υπάρχει απόλυτη ελευθερία να βγάζει ότι κόμικ θέλει με καλά και κακά αποτελέσματα. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10460
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  340
  • Content Count:  5714
  • Reputation:   52789
  • Achievement Points:  5714
  • Days Won:  38
  • With Us For:  5386 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

@Dredd Thor του Jurgens. Απλές, όμορφες ιστορίες, με αρχή, μέση και τέλος. Και τέλος. Δύσκολα θα τα διαβάσεις και δεύτερη φορά. 

 

Τα μάζευα σε τευχάκια όταν έβγαιναν. Πλέον έχω σχεδόν όλο το run σε tp, κυρίως για συναισθηματικούς λόγους, και ούτε που το σκέφτομαι για upgrade σε omni. Τουλάχιστον όχι αν δεν παίξει προσφορά τύπου 50% off. Που και πάλι θα εξαρτηθεί από το τι άλλο θα υπάρχει στη wishlist μου εκείνη την περίοδο.

 

:beer: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55390
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5381 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

δεν είναι σπαιντερμαν του ένα δεν είναι σπαιντερμαν του άλλου.. δεν είναι σπαιντερμαν του τώρα 

 

τελικά τι είναι σπαιντερμαν; σταν λι ντιτκο και ξερό ψωμί;;; (ή και λίγο μακ φαρλαν για τη γεύση;;;) 

 

:fiou: :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32378
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  512
  • Reputation:   2768
  • Achievement Points:  512
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2332 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

10 ώρες πριν, the comic guide είπε:

Αλίευσα για εμάς τους Spidermanικούς 2 OMNIBUS που θα κυκλοφορήσουν το Μάη του '19. (αυτά βγαίνουν με αφορμή φυσικά του Far From Home)
 

Amazing Spider-Man OMNIBUS HC Vol 4

 

(W) Stan Lee, Gerry Conway (A) Gil Kane, More (A/CA) John RomitaSr

The adventures of comics' most put-upon super hero, the Amazing Spider-Man, continue! Brought to you by Stan Lee, John Romita Sr., Gerry Conway, Gil Kane and Ross Andru, the saga ahead will captivate you unlike any Marvel comic has before. The Green Goblin is back! Gwen Stacy is missing! And it all leads to a confrontation atop the George Washington Bridge that will leave Peter Parker forever changed! It's the story that cemented the Green Goblin as the definition of evil - and lest you think that's the only milestone in these pages, this Omnibus also features the debut of the Punisher, the wedding of Aunt May and Doc Ock, Harry Osborn's descent into madness and a new role for Mary Jane Watson! Collecting AMAZING SPIDER-MAN (1963) #105-142, GIANT-SIZE SUPER-HEROES #1 and MARVEL SUPER-HEROES (1967) #14.
Rated T

 

 

AMAZING SPIDER-MAN
BY J. MICHAEL STRACZYNSKI OMNIBUS VOL. 1 HC
Written by J. MICHAEL STRACZYNSKI & FIONA AVERY
Penciled by JOHN ROMITA JR. & MIKE DEODATO JR.
Cover by J. SCOTT CAMPBELL
Acclaimed screenwriter J. Michael Straczynski begins a run that established him as one of the all-time Spidey greats — joined by the legendary John Romita Jr.! And they kick things off by introducing an enigmatic stranger with a startling secret about Spider-Man’s origin! Wrestling with his separation from Mary Jane, Peter goes back to his roots with a new job: science teacher at his old school! But how will Aunt May react when she learns Peter is really Spider-Man?! Plus: Spidey battles Doctor Octopus, Morlun, Dormammu and more, and teams up with Doctor Strange, Captain America and…Loki?! And as Spidey copes with the horror of 9/11 and relives his heroic career, shocking sins of the past catch up with the wall-crawler! Collecting AMAZING SPIDER-MAN (1999) #30-58, #500-514 and #509 DIRECTOR’S CUT.
1120 PGS./Rated T+ …$125.00

 

Toυ Stan Lee για μένα είναι must have. Διάβασα το 1ο OMNIBUS και το απόλαυσα παρά πολύ, οπότε θέλω να αγοράσω και τα υπόλοιπα της σειράς. Βέβαια το 2ο και το 3ο είναι out of print, για αυτό ευελπιστώ κάποια στιγμή να τα ξαναεκδώσει η Marvel.. Το 4ο OMNIBUS  περιλαμβάνει μάλιστα τη κλασσική ιστορία "The Night when Gwen Stacy Died". Ανέφερα ότι είναι must have;:P

Το του JMS δε μπορώ να εκφέρω άποψη, καθώς από τα τεύχη του έχω διαβάσει μόνο αυτά που έχει βγάλει η Anubis δηλαδή τα Civil War, Back in Black & One More Day.. (δεν εχω διαβάσει δηλαδή τις πρώτες του ιστορίες) Στα sites που διάβασα πάντως ενθουσιάστηκαν που θα βγει το συγκεκριμένο OMNIBUS.. Έχει κανείς καμιά γνώμη? αξίζει το run του?

 

Πρώτη φορά βγιαίνει τόσο γρήγορα ένας νέος τόμος όπως είναι το Vol. 4. Συνήθως μεσολαβούν 5 χρόνια. Υπολόγιζα να βγει το...2022. Λες και διάβασε η Marvel το προηγούμενο ποστ μου. LOL

 

To "The Night when Gwen Stacy Died" κυκλοφόρησε πέρυσι σε Epic. Τώρα αυτά τα τεύχη του νέου Spider-man omnibus v4 τα έχω σε τρία διαφορετικά formats (μαυρόασπρα Essentials, έγχρωμα μικρού μεγέθους από την Panini [Καμπανάς style] και σε Epic (τα μισά τεύχη από το 4ο omni). Πρέπει να είμαι πολύ άρρωστος για να τα αγοράσω ξανά.

 

Αναλυτικά όλες οι νέες κυκλοφορίες από την λατρεμένη Marvel στο site της Hachette:

https://www.hachettebookgroup.biz/search/publisher/?q=Marvel

 

Και για τους φανς της DC ενημερώνω ότι ανακοινώθηκε για το 2019 το 6ο GA omnibus του Superman ο οποίος πλέον φτάνει στα τεύχη μέχρι τον Οκτώβριο του 1948 και θέλει μόνο ένα τόμο για να κλείσει την δεκαετία του 40.

 

Αναρωτιέμαι αν θα ζήσω αρκετά για να προλάβω την bronze age. Θα πρέπει να περιμένω να περάσουν αρκετά χρόνια. Τα GA είναι dated ακόμα και για μένα που υποτίθεται ότι μ' αρέσουν τα παλιά κόμικς.

 

@Dredd τα τεύχη του Spider-man είναι αριστουργηματικά. Κάνε μία προσπάθεια να τα διαβάσεις ακόμα κι αν σε ξενίζουν. Είναι υπέροχα, και τα έχω διαβάσει άπειρες φορές.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4670
  • Reputation:   26343
  • Achievement Points:  4704
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Σχετικά με το πόσο "παλιά" φαίνονται τα πρώτα του Stan Lee όσον αφορά το Marvel Universe που γνωρίζουμε, υπάρχει όντως θέμα και σίγουρα δεν είναι για όλους. Ομως, η σταδιακή βελτίωση είναι εμφανής, και είναι γεγονός ότι οι 2οι τόμοι των Omnibus των κλασικών ηρώων (Spider-Man, FF, Thor κλπ) είναι πολύ καλύτεροι από τους πρώτους. Για την ακρίβεια, οι ιστορίες αυτής της περιόδου είναι κορυφαίες - διαμάντια της ιστορίας των κόμικς! Οσον αφορά τον Spider-Man, δεν έχω κανένα από αυτά τα omnibus (όχι ακόμα, τουλάχιστον) και αρκούμαι στα Σπάιντερμαν του Καμπανά :)

Πάντως, ένας ακόμα παραπάνω λόγος που θα προτιμούσα το Amazing 2 από το 1ο omnibus, είναι και το ότι για εμένα ο απόλυτος artist του ήρωα είναι ο Romita Sr. και όχι ο δημιουργός του ο Ditko (όσο αιρετικό και αν ακούγεται αυτό σε μερικούς).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25915
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  825
  • Reputation:   4350
  • Achievement Points:  838
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4196 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Το σχέδιο του Ditko είναι iconic! Ο Ditko έβαλε τις βάσεις και ο Romita Sr το προχώρησε ένα βήμα παρακάτω..! Tο ρεαλιστικό σχέδιο του Romita καθώς και τα redesigns στα οποία προχώρησε ενέπνευσαν πολλές από τις μετέπειτα ιστορίες του Stan Lee...
 Και μιας και λέω για τις ιστορίες να αναφέρω ότι και εγώ πάντα ήμουν διστακτικός να τσεκάρω comics του 60 ή του 70 κλπ κυρίως επειδή α) είναι πυκνογραμμένα και β) οι τεχνικές αφήγησης  του μέσου έχουν εξελιχθεί. Αλλά τα πρώτα 40 τεύχη του αραχνάκια που διάβασα κατάφεραν να μου αλλάξουν τη γνώμη, καθώς ήταν πολύ απολαυστικά (Stan Lee τώρα τι να λέμε) ενώ οι  ιστορίες στέκονται πολύ καλά ακόμα και σήμερα. Το αποτέλεσμα; Μου άρεσαν τα τεύχη σε τέτοιο βαθμό  που τώρα ψάχνω να διαβάσω τη συνέχεια... Μάλιστα μου δημιούργησαν την ανάγκη να τσεκάρω και άλλες κλασσικές ιστορίες της εποχής όπως είναι τα X Men του Claremont.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32378
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  512
  • Reputation:   2768
  • Achievement Points:  512
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2332 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

15 ώρες πριν, Lord Makro είπε:

Σχετικά με το πόσο "παλιά" φαίνονται τα πρώτα του Stan Lee όσον αφορά το Marvel Universe που γνωρίζουμε, υπάρχει όντως θέμα και σίγουρα δεν είναι για όλους. Ομως, η σταδιακή βελτίωση είναι εμφανής, και είναι γεγονός ότι οι 2οι τόμοι των Omnibus των κλασικών ηρώων (Spider-Man, FF, Thor κλπ) είναι πολύ καλύτεροι από τους πρώτους. Για την ακρίβεια, οι ιστορίες αυτής της περιόδου είναι κορυφαίες - διαμάντια της ιστορίας των κόμικς! Οσον αφορά τον Spider-Man, δεν έχω κανένα από αυτά τα omnibus (όχι ακόμα, τουλάχιστον) και αρκούμαι στα Σπάιντερμαν του Καμπανά :)

Πάντως, ένας ακόμα παραπάνω λόγος που θα προτιμούσα το Amazing 2 από το 1ο omnibus, είναι και το ότι για εμένα ο απόλυτος artist του ήρωα είναι ο Romita Sr. και όχι ο δημιουργός του ο Ditko (όσο αιρετικό και αν ακούγεται αυτό σε μερικούς).

 

Για μένα η χρυσή περίοδος του Spider-man ξεκινάει από το τεύχος 39 (1966) που αναλαμβάνει ο Romita Sr. όχι μόνο γιατί είναι ο καλύτερος σχεδιαστής του Spider-man, αλλά γιατί και οι ιστορίες βελτιώνονται πολύ σημαντικά και δεν είναι τόσο ξεπερασμένες και αφελείς όσο οι προγενέστερες.

 

THE TURNING POINT

 

Νομίζω ότι μετά από το 1965-1966 όλα τα κόμικς της Marvel βελτιώνουν σημαντικά τις ιστορίες τους. Αποφεύγω τα omnibus(es) γιατί αργούν πολύ να κυκλοφορήσουν, αλλά έχω τα Epic Collections (και τα digital issues) και βλέπω σημαντική διαφορά στην ποιότητα των ιστοριών που δημοσιεύτηκαν το 1967-1968 σε σύγκριση ας πούμε με τις ιστορίες του 1963 οι οποίες παραδέχομαι και εγώ ότι είναι κάπως δύσκολες στα μάτια των σύγχρονων αναγνωστών (αν και για μένα έχουν την γοητεία τους).

 

Οπότε συμφωνώ ότι οι 2οι τόμοι των omnibus(es) είναι καλύτεροι (ή τα 3rd Volumes των Epic Collections). Θα συνιστούσα στους αναγνώστες των μοντέρνων κόμικς να ξεκινήσουν με τα τεύχη των διαφόρων τίτλων της Marvel από την περίοδο 1966-1967 (που γίνονται σαφέστατα καλύτερα).

 

39.thumb.jpg.28025cbec3355ed80f9497924ceacf37.jpg40.thumb.jpg.7875d4d25ef230e977806e5e6a666034.jpg

 

Οι ιστορίες στα τεύχη 39-40 όπου ο Green Goblin μαθαίνει την μυστική ταυτότητα του Spider-man είναι από τις καλύτερες ιστορίες όλων των εποχών και σηματοδοτούν την αρχή της νέας -και καλύτερης περιόδου- του Spider-man. Καμία σχέση με την πρώτη περίοδο. Είναι παράξενο αλλά με την αποχώρηση του σχεδιαστή Steve Ditko, o Stan Lee βελτίωσε πολύ τις ιστορίες (δεν ξέρω πως γίνεται αυτό) και Romita Sr. απογείωσε το σχέδιο, αν και ο Spider-man είχε και άλλους καλούς σχεδιαστές και τα επόμενα χρόνια (μετά από τον Romita Sr. που όμως είναι ο καλύτερος).

 

Εν κατακλείδι, μετά από το 1966 βελτιώνονται και οι Fantastic Four, και ο Thor, και ο Iron Man, ενώ οι Avengers εμένα μ' αρέσουν από την αρχή. Οι X-Men είναι η μόνη παραφωνία ίσως, ενώ ο Daredevil είχε την τύχη να έχει τον σπουδαίο Gene Colan στο σχέδιο, αλλά οι ιστορίες δεν μπορούν να συγκριθούν με αυτές του Frank Miller στην δεκαετία του 80, που είναι κατά γενική ομολογία οι καλύτερες.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17533
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5032 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Θα γίνω τελείως αιρετικός και θα πω ότι θεωρώ το πρώιμο σχέδιο του Kirby (Avengers, X-Men) αλλά και του Ditko είναι απλά απίστευτα κακό, για τα σύγχρονα πάντα δεδομένα. Καταλαβαίνω ότι αυτή ήταν η τεχνοτροπία της εποχής, αλλά ακόμα θυμάμαι και ανατριχιάζω, ειδικά τα καρέ των πρώτων τευχών των X-Men. Σε πολλά υπήρχε έλλειψη σωστής χρήσης του χώρου και της προοπτικής! Στην πορεία βέβαια όλα βελτιώθηκαν, αλλά σε συνδυασμό με το τίγκα στο exposition κέιμενο ( Θα σε χτυπήσω με την τρομερή μου γροθιά κακοποιέ! POW! Σε χτύπησα κακοποιέ! ) κάνουν τα comics εκείνης της εποχής πρακτικά απάλεφτα για εμένα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17533
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5032 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Cable & X-Force Omnibus

On Sale: July 16, 2019

Price: $100.00 ($127.00 In Canada)

Pages: 864

 

Heroes Reborn Omnibus

On Sale: July 16, 2019

Price: $125.00 ($158.00 In Canada)

 

X-Men: Eve Of Destruction

On Sale: July 12, 2019

Price: $100.00 ($127.00 In Canada)

Pages: 808

 

Είμαι περίεργος για τα 2 τελευταία τι μπορεί να περιέχουν.

Ταυτόχρονα ανακοινώθηκαν πολλά Epic, τα οποία θα τα αφήσω να τα ανακοινώσει ο ειδικός CaptainMarvel.

 

:beersanta:

 

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4670
  • Reputation:   26343
  • Achievement Points:  4704
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Λογικά το 2ο θα είναι οι νέες σειρές των βασικών ηρώων της Marvel (vol. 2) που βγήκαν όταν τελείωσαν το 1996 οι αρχικοί τίτλοι τους μετά το Onslaught.

Fantastic Four, Iron Man, Avengers και Captain America, αν και είναι πολλά τα τεύχη που μαζεύονται (4x12).

 

To 3o είναι ένα X-MEN crossover που είχε βγει εκεί γύρω στο 2000, με αντίπαλό τους τον Magneto.

 

Επεξεργασία από Lord Makro
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31464
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  733
  • Reputation:   6933
  • Achievement Points:  747
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2926 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  46

On 19/10/2018 στο 6:15 ΜΜ, Dredd είπε:

Θα γίνω τελείως αιρετικός και θα πω ότι θεωρώ το πρώιμο σχέδιο του Kirby (Avengers, X-Men) αλλά και του Ditko είναι απλά απίστευτα κακό, για τα σύγχρονα πάντα δεδομένα. Καταλαβαίνω ότι αυτή ήταν η τεχνοτροπία της εποχής, αλλά ακόμα θυμάμαι και ανατριχιάζω, ειδικά τα καρέ των πρώτων τευχών των X-Men. Σε πολλά υπήρχε έλλειψη σωστής χρήσης του χώρου και της προοπτικής! Στην πορεία βέβαια όλα βελτιώθηκαν, αλλά σε συνδυασμό με το τίγκα στο exposition κέιμενο ( Θα σε χτυπήσω με την τρομερή μου γροθιά κακοποιέ! POW! Σε χτύπησα κακοποιέ! ) κάνουν τα comics εκείνης της εποχής πρακτικά απάλεφτα για εμένα.

 

Απλά φίλε ο Stan Lee των 60ς δεν διαβαζεται. Είναι για παιδάκια εως 9 ετών.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17533
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5032 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

11 ώρες πριν, Lord Makro είπε:

Λογικά το 2ο θα είναι οι νέες σειρές των βασικών ηρώων της Marvel (vol. 2) που βγήκαν όταν τελείωσαν το 1996 οι αρχικοί τίτλοι τους μετά το Onslaught.

Fantastic Four, Iron Man, Avengers και Captain America, αν και είναι πολλά τα τεύχη που μαζεύονται (4x12).

 

Οπότε ή θα βάλουν τα πρώτα arc σε όλες ή σε κάποιες σειρές ή απλά δεν θα βάλουν καθόλου κάποια σειρά, στοιχηματίζοντας στους FF.

Αν και με πονηρεύει το γεγονός ότι είναι το μόνο που δεν ανακοινώσαν σελίδες, οπότε μπορεί να μην έχουν αποφασίσει ακόμα.

Πάντως 48 τεύχη Χ 24 σελίδες μας κάνουν 1152 σελίδες, όχι απαγορευτικός αριθμός για Omni.

Ή κάποια από αυτά να έχουν βγει σε άλλο Omni.

 

11 ώρες πριν, Lord Makro είπε:

To 3o είναι ένα X-MEN crossover που είχε βγει εκεί γύρω στο 2000, με αντίπαλό τους τον Magneto.

 

Είναι καλό;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32378
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  512
  • Reputation:   2768
  • Achievement Points:  512
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2332 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

EPIC COLLECTIONS (2019)


Star Wars Legends Epic Collection: The Empire Vol. 5
Ms. Marvel Epic Collection: The Woman Who Fell To Earth
Amazing Spider-Man Epic Collection: Assassin Nation
Amazing Spider-Man Epic Collection: The Goblin Lives
Star Wars Legends Epic Collection: The Newspaper Strips Vol. 2

 

Προς το παρόν δεν υπάρχουν πολλές λεπτομέρειες για τα τεύχη, αλλά το Assassin Nation είναι το Vol. 19, ενώ το "The Goblin Lives" είναι μάλλον το Vol. 4 ή το Vol. 8

 

Πλέον έχει συμπληρωθεί το 50% του Spider-man (12 τόμοι από τους 22-24 συνολικά της περιόδου 1962-1994). Η σειρά σταματάει στο "Clone Wars" (υπάρχει ξεχωριστή συλλογή γι'αυτό). Λογικά με το ρυθμό που βγιαίνουν τα Epic (δύο το χρόνο για τους μεγάλους τίτλους) o Spider-man θα ολοκληρωθεί σε 5-6 χρόνια (γύρω στο 2025).

 

Αυτό είναι πολύ σπουδαίο, αν σκεφτεί κανείς ότι τα πανάκριβα masterworks κυκλοφορούν από το 1987 και έχουν φτάσει τα τεύχη του AMS στο 1981. Τα Epic έχουν πιο γρήγορο ρυθμό από τα αντίστοιχα omnibus(es) και τα Masterworks, οπότε αν δεν θέλετε να περιμένετε 100 χρόνια για να χτίσετε την συλλογή σας, αυτή είναι η πιο ιδανική σειρά (και σε προσιτή τιμή).

 

Δύο τόμοι Ms. Marvel μέσα σε 5 μήνες (!). Ολοκληρώνεται η πρώτη περίοδος της Carol Danvers. Πάντως οι συγκεκριμένοι τόμοι είναι από τους μικρότερους σε όγκο αφού έχουν 312 και 376 σελίδες αντίστοιχα. Σχετικά μικροί για τα δεδομένα των Epic Collections.

 

Πότε θα κυκλοφορήσει σε Epic o Captain Marvel; Περιμένουμε 5 χρόνια τώρα. Για την ώρα βολευόμαστε με την συλλογή του Jim Starlin.

 

Αναμένονται κι άλλες ανακοινώσεις μέσα στο Νοέμβριο για νέες κυκλοφορίες Epic για το διάστημα Μάιος - Αύγουστος 2019.

 

Έχουν ήδη ανακοινωθεί για το πρώτο τετράμηνο του 2019:

 

image.thumb.png.d112eb3f95490e3b5506791018f167ae.png

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4670
  • Reputation:   26343
  • Achievement Points:  4704
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

6 hours ago, Dredd said:

 

Οπότε ή θα βάλουν τα πρώτα arc σε όλες ή σε κάποιες σειρές ή απλά δεν θα βάλουν καθόλου κάποια σειρά, στοιχηματίζοντας στους FF.

Αν και με πονηρεύει το γεγονός ότι είναι το μόνο που δεν ανακοινώσαν σελίδες, οπότε μπορεί να μην έχουν αποφασίσει ακόμα.

Πάντως 48 τεύχη Χ 24 σελίδες μας κάνουν 1152 σελίδες, όχι απαγορευτικός αριθμός για Omni.

Ή κάποια από αυτά να έχουν βγει σε άλλο Omni.

 

Κοίτα εφόσον γράφει σκέτο "Heroes Reborn" τότε λογικά θα πρέπει να είναι και οι 4 τίτλοι. Οντως, ο αριθμός σελίδων είναι μεγάλος αλλά δεν είναι και απαγορευτικός. Βέβαια, οι σειρές αυτές είχαν βγάλει και 13ο τεύχος, τα οποία ήταν όμως crossover με άλλη εταιρεία χωρίς ουσιαστικό ρόλο ύπαρξης. Εγώ που έπαιρνα κανονικά τα τεύχη τότε, τα προσπέρασα αφού η ιστορία ολοκληρώνεται μια χαρά στα νούμερο 12 του κάθε τίτλου - που είναι κι αυτά crossover. Δεν ξέρω αν έχει νόημα να μπουν και αυτά στη συλλογή - πιστεύω πως όχι, αν μπουν πάντως μιλάμε για 4 τεύχη ακόμα.

 

Οσο για το X-MEN, με έβαλες να ψάξω τα τεύχη :) η ιστορία είναι σχεδόν 20ετίας!!! αλλά κάτι θυμάμαι για την πλοκή της, και ιδιαίτερα το τέλος, άρα είναι τουλάχιστον τίμια (αν σκεφτείς και πόσες πατάτες έχουν βγει μετά το 2000 που τις διάβασα και πέρασαν και δεν ακούμπησαν). Ουσιαστικά αυτή η ιστορία ήταν κάτι σαν φινάλε για τους X-MEN της εποχής των 90s, αφού μετά ήρθε ο Grant Morrison αλλάζοντας αρκετά πράγματα...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32378
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  512
  • Reputation:   2768
  • Achievement Points:  512
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2332 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Δημοσιεύτηκαν τα εξώφυλλα από μερικά επερχόμενα Epic. Είναι όλα υπέροχα. Μιλάμε ότι η Mona Lisa του Leonardo Da Vinci ωχριά μπροστά τους. Αληθινά έργα τέχνης.

 

Iron Man - Return Of The Ghost

 

1965475873_IronMan-ReturnOfTheGhost.thumb.jpeg.a5038dc0e89d0f1863e3ba3f0c9d9003.jpeg

 

Captain America - The Superia Stratagem

 

813243149_CaptainAmerica-TheSuperiaStratagem.thumb.jpeg.2f5584c22500a8eec3f26d177111a73d.jpeg

 

Wolverine - Back To Basics

 

1383913758_Wolverine-BackToBasics.thumb.jpeg.1ca364508949a9c12fae4080972001b6.jpeg

 

Tony Stark είσαι τρέλα με την κόκκινη φανέλα. :clap2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17533
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5032 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Πάρε και το εξώφυλλο του πρώτου Epic που θα αγοράσω.

 

STL106379.thumb.jpg.11f7122fd4d9df8a73c0d70cb447843d.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32378
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  512
  • Reputation:   2768
  • Achievement Points:  512
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2332 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Έχουμε τρία νέα Epic:

 

New Mutants Epic Collection: The Demon Bear Saga

Ημερομηνία Κυκλοφορίας: 23 Ιουλίου 2019
Σελίδες: 512

 

Note: Βγιαίνει και η ταινία του χρόνου, οπότε το timing είναι τέλειο.

 

Fantastic Four Epic Collection Volume 18: The More Things Change...

Ημερομηνία Κυκλοφορίας: 12 Ιουνίου 2019
Σελίδες: 472
Περιεχόμενα: Fantastic Four #308-320; Fantastic Four Annual #21; Incredible Hulk #350; Marvel Graphic Novel: Hulk/Thing: The Big Change

 

Daredevil Epic Collection: Purgatory & Paradise

Ημερομηνία Κυκλοφορίας: 18 Ιουνίου 2019
Σελίδες: 504

 

Τα περιεχόμενα των New Mutants και Daredevil δεν έχουν γίνει ακόμη γνωστά. Μέχρι στιγμής δεν έχει ανακοινωθεί καθόλου Thor για το 2019 (συνήθως βγιαίνουν δύο τόμοι το χρόνο).

 

Ο Captain America έχει συμπληρώσει το 50% της περιόδου 1964-1997 σε Epic Collection. Προχωράνε όλες οι σειρές με γρήγορο ρυθμό. Πάνω κάτω οι συνολικοί τόμοι για τους μεγάλους τίτλους που ξεκίνησαν στην δεκαετία του 60 κυμαίνονται μεταξύ 20 και 25. Καλό είναι να έχετε αρκετό χώρο στην βιβλιοθήκη σας.

 

Πάρτε ένα ακόμη νέο εξώφυλλο από τις μελλοντικές κυκλοφορίες με την...Brie Larson. :P

326427136_Ms.Marvel.thumb.jpeg.9b24411801d7b92f7dbff715201e5dab.jpeg

 

Κούκλα είναι η κοριτσάρα μας! Να μην τη ματιάσω... :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Πάλι καλά που δεν ονομάζουν και αυτούς τους τόμους με τις περιπέτειες της Κάρολ Ντάνβερς έτσι:

 

626835._SX360_QL80_TTD_.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17533
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5032 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Επίσημα το Amazing Spider-Man 4 πάει για Ιούνιο. Επίσης ανακοινώθηκε Omni για το Hulk του Loeb. Δεν με ψήνει κανένα από τα δύο.

 

The Amazing Spider-Man Omnibus Vol. 4

By: Stan Lee, Gerry Conway, John Romita, Gil Kane, Ross Andru, Jim Starlin

Illustrated By: Ross Andru, Gil Kane, John Romita, Jim Starlin

On Sale: June 4, 2019

Price: $125.00 ($158.00 In Canada)

Pages: 976

 

Hulk By Loeb & McGuinness Omnibus

By: Jeph Loeb, Audrey Loeb, Ed McGuinness, Arthur Adams, Frank Cho, Ian Churchill

Illustrated By: Arthur Adams, Frank Cho, Ian Churchill, Ed McGuinness

On Sale: June 25, 2019

Price: $100.00 ($127.00 In Canada)

Pages: 912

 

Επίσης ανακοινώθηκαν Epic για Silver Surfer, Star Wars Legends Epic Collection: The Rebellion vol.3, λεπτομέρειες για τα οποία περιμένω από τον Captain μας.

 

:beersanta:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4670
  • Reputation:   26343
  • Achievement Points:  4704
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Αντε τι θα γίνει... θα ανακοινωθεί επιτέλους Fantastic Four 4 για να ολοκληρώσουμε το έπος των Stan Lee - Jack Kirby;;;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25915
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  825
  • Reputation:   4350
  • Achievement Points:  838
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4196 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Το 4ο The Amazing Spider-Man OMNIBUS για μένα... Μετά πρέπει να βρω τα 2 και 3 για να κλείσω τη συλλογή. (σε ό,τι έχει βγει σε Stan Lee τουλάχιστον) Απορώ όμως γιατί θα έχει αρχική τιμή 125$;; Το 1ο είχε 900 σελίδες/40 τεύχη/100$... Αυτό σημαίνει ή το 4ο θα έχει περισσότερα τεύχη (αν και λέει ότι θα έχει 912 σελίδες-- αριθμός βέβαια που δεν είναι πάντοτε ακριβής όταν ανακοινώνουν κάτι) ή θα έχουμε μία άνοδο στις τιμές των OMNIBUS; :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4670
  • Reputation:   26343
  • Achievement Points:  4704
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Εδώ και αρκετό καιρό τα κλασικά omnibus που είχαν αρχική τιμή 100$ έχουν πάει στα 125$

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17533
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5032 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Ότι είπε ο Λόρδος. $100 κάνουν τώρα τα Omnis των 600 σελίδων.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4670
  • Reputation:   26343
  • Achievement Points:  4704
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Αχχχ πού είναι οι εποχές που πήραμε όλοι εδώ το 1ο Fantastic Four με 30 ευρώ; :D:D:D

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25915
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  825
  • Reputation:   4350
  • Achievement Points:  838
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4196 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Μόλις τώρα, Lord Makro είπε:

Αχχχ πού είναι οι εποχές που πήραμε όλοι εδώ το 1ο Fantastic Four με 30 ευρώ; :D:D:D

 

 

Αυτάαα είναι! Σε ομαδική να φανταστώ;; :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4670
  • Reputation:   26343
  • Achievement Points:  4704
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Όχι, τόσο είχε!!! Λογικά ήταν κόλπο ;) της Μαρβελ για να μας βάλει στο τριπάκι, αφού ήταν το πρώτο που κυκλοφόρησε αν θυμάμαι καλά. Επιασε η παγίδα πάντως και κολλήσαμε χαχαχαχα

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31464
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  733
  • Reputation:   6933
  • Achievement Points:  747
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2926 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  46

11 ώρες πριν, Lord Makro είπε:

Όχι, τόσο είχε!!! Λογικά ήταν κόλπο ;) της Μαρβελ για να μας βάλει στο τριπάκι, αφού ήταν το πρώτο που κυκλοφόρησε αν θυμάμαι καλά. Επιασε η παγίδα πάντως και κολλήσαμε χαχαχαχα

 

 

Εγω πήρα τα πρωτα δυο FF omnibee προσφορα στο bookdepository 55€ το 2008 νομιζω. Η αρχη της οικονομικής καταστροφής ... Από εκεί ξεκίνησε η κρίση 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10460
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  340
  • Content Count:  5714
  • Reputation:   52789
  • Achievement Points:  5714
  • Days Won:  38
  • With Us For:  5386 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

15 ώρες πριν, Dredd είπε:

Hulk By Loeb & McGuinness Omnibus

By: Jeph Loeb, Audrey Loeb, Ed McGuinness, Arthur Adams, Frank Cho, Ian Churchill

Illustrated By: Arthur Adams, Frank Cho, Ian Churchill, Ed McGuinness

On Sale: June 25, 2019

Price: $100.00 ($127.00 In Canada)

Pages: 912

 

Hulk by Bill Mantlo; Μπααα... Hulk by Peter David; Δεν νομίζω.. Ποιος νοιάζεται για τέτοιες παλιατζούρες; Hulk by Bruce Jones έστω; Τρελός είσαι; Αυτά δεν ήταν καν Hulk Smash...

 

Κόκκινος Χουλκ με μουστάκι ρε! :Ungry:

 

:clap2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.