Μετάβαση στο περιεχόμενο

Editor's Choice - Κλασική Βιβλιοθήκη Disney 1 - Μυθολογία


PhantomDuck

Πώς σας φάνηκε το τεύχος;  

26 Μέλη έχουν ψηφίσει

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Παρακαλούμε να συνδεθείτε ή να εγγραφείτε για να ψηφίσετε σε αυτή τη δημοσκόπηση.

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

KLASIKIVIVLIODISNEY_0001.thumb.jpg.b10af65eb83aa0d197915e3b23271900.jpg

 

dionik_inducks_small.png

 

Ο πρώτος τόμος κυκλοφορεί επίσημα στις 6 Ιανουαρίου 2018. Ακολουθούν ενδεικτικά οι πρώτες 4 σελίδες κάθε ιστορίας από το Inducks.

 

5a5a796a883c4_1.thumb.jpg.ae298c6a17413259b0850c15f976bc5c.jpg5a5a796d638dc_2.thumb.jpg.77f472187f18d69b45a54420ee90bc65.jpg5a5a797080073_3.thumb.jpg.90c84c046b0cfe6b9df12b799c264316.jpg5a5a797fd326d_4.thumb.jpg.ff851f6d8ba498c650960e45a6100a12.jpg

 

5a5a7a378e68b_(1).thumb.jpg.de875ed26a35800f03dff65452818f14.jpg5a5a7a39ecbd2_(2).thumb.jpg.f5d0897132bbe4f33a3a8e94f00f6529.jpg5a5a7a3c7ad07_(3).thumb.jpg.4bf337a29bbb75bca836edc951d6cfaf.jpg5a5a7a3ecd9da_(4).thumb.jpg.b45b349b4cbf925c2be4487921d3f419.jpg

 

 

5a5a7a5809e18_(1).thumb.jpg.519601847e16bb6362e0d67549ca1ed6.jpg5a5a7a5a5a1fa_(2).thumb.jpg.d6cb02ef9859411a0c82f4561cb6980d.jpg5a5a7a5d2a5a9_(3).thumb.jpg.870021c32453d00c211ce5560b62ec58.jpg5a5a7a6365d17_(4).thumb.jpg.99813940a455ba3edd546a01ed4d9b3b.jpg

 

 

5a5a7a8c20f1e_(1).thumb.jpg.b6138e67f3a8a5b2f2093897f03f14d1.jpg5a5a7a8e72a6f_(2).thumb.jpg.9c8b9a344579ce0e5a89b76c6c03e703.jpg5a5a7a91128ed_(3).thumb.jpg.01ebb208d13baa324cc7bbd6a1b04c43.jpg5a5a7a928956f_(4).thumb.jpg.e0e8fd2c0ac0973fbfbf399f179aa986.jpg

 

 

5a5a7b14e43f7_(0).thumb.jpg.7d3dcda4f76dd2cf8869f6df90c6bfa3.jpg5a5a7b1751a8d_(1).thumb.jpg.dfa258543d637ecfe4f9daab2615bd6c.jpg5a5a7b19b22ec_(2).thumb.jpg.dff81bc1e0b0bfb25e68c6947b7b653c.jpg5a5a7b1b92286_(3).thumb.jpg.39c4fb4f6671e9696db155e35c2451c7.jpg

 

 

 

Μπορεί να μπερδευτούμε επειδή είναι η πρώτη φορά που φτιάχνουμε threads για ξεχωριστά τεύχη ταυτόχρονα με την επίσημη παρουσίαση της σειράς, όμως με λίγη υπομονή και καλή θέληση πιστεύω θα την βγάλουμε την άκρη :D  Ας το δοκιμάσουμε κι αυτό. Εδώ πέρα θα κάνουμε σχόλια σχετικά με τον κάθε τόμο. Αν θέλετε να διαβάσετε / γράψετε απόψεις για όλη την σειρά, απευθυνθείτε στην επίσημη παρουσίαση του GreekComics.

 

Επεξεργασία από PhantomDuck
  • Like 18
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Οκ, ξεκινάω :D. Ο Roberto Vian που έκανε την πρώτη ιστορία είναι αγαπημένος σχεδιαστής. Το παλιό σχέδιο του Massimo De Vita από τις ιστορίες με τις Αμαζόνες επίσης είναι από τα αγαπημένα μου σχέδια γενικώς, ενώ και οι δύο ιστορίες είχαν δημοσιευτεί τελευταία φορά πριν 13+ χρόνια, επομένως δεν με πειράζει η αναδημοσίευσή τους. Από εκεί και πέρα υπάρχουν δύο αδημοσίευτες ιστορίες τις οποίες θα διαβάσω το βραδάκι, όμως στα μάτια μου ο τόμος είναι άνω του μετρίου προς το παρόν, εκτός και αν οι αδημοσίευτες είναι τελείως μάπα :P.

Επεξεργασία από PhantomDuck
  • Like 12
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30580
  • Group:  Members
  • Topic Count:  45
  • Content Count:  1828
  • Reputation:   13127
  • Achievement Points:  1938
  • Days Won:  7
  • With Us For:  3406 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

15 ώρες πριν, PhantomDuck είπε:

[...]    επομένως δεν με πειράζει η αναδημοσίευσή τους  [...]

 

ΠΡΟΣΟΧΗ ! ΠΡΟΣΟΧΗ !

 

Υπενθυμίζω ότι δεν λέμε τέτοιες κουβέντες ούτε για αστείο! Αν τ'ακούσει ο φίλος μας ο Editor, δεν ξαναβλέπουμε αδημοσίευτη ιστορία ούτε με το τηλεσκόπιο. Θα μας πασάρει φωτοτυπίες από τα Κλασσικά του Τερζόπουλου σε χαρτί εφημερίδας.

  • Like 2
  • Αστείο 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  8699
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  340
  • Reputation:   1953
  • Achievement Points:  340
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5531 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Προσωπικά σπάστηκα που δε βάλανε το "Topolino e l'arca di Bubanassar" (1983, σενάριο Pezzin, σχέδιο De Vita, αδημοσίευτο, καλή βαθμολογία στο inducks).

  • Like 6
  • Respect 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

14 λεπτά πριν, Jim Slip είπε:

Προσωπικά σπάστηκα που δε βάλανε το "Topolino e l'arca di Bubanassar" (1983, σενάριο Pezzin, σχέδιο De Vita, αδημοσίευτο, καλή βαθμολογία στο inducks).

Και εγώ θα ήθελα να το διαβάσω αλλά κάτι μου έλεγε ότι δεν θα μπει εξαιτίας των πολλών σελίδων του.... 

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

2 ώρες πριν, Jim Slip είπε:

Προσωπικά σπάστηκα που δε βάλανε το "Topolino e l'arca di Bubanassar" (1983, σενάριο Pezzin, σχέδιο De Vita, αδημοσίευτο, καλή βαθμολογία στο inducks).

Αυτήν την ιστορία την ήθελα κι εγώ περισσότερο από όλες όσες μπήκαν. Ήταν τέλεια ευκαιρία να την δούμε, και αφού δεν έγινε, πιστεύω πως δεν θα την δούμε για αρκετά ακόμα χρόνια. Το πιθανότερο είναι πως δεν έβγαιναν τα κουκιά (οι σελίδες) στο μέτρημα. Αυτό νομίζω είναι το μεγαλύτερο παράπονό μου για τον συγκεκριμένο τόμο.

Επεξεργασία από PhantomDuck
  • Like 6
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35863
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5257 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

22 ώρες πριν, apetoussis82 είπε:

 

ΠΡΟΣΟΧΗ ! ΠΡΟΣΟΧΗ !

 

Υπενθυμίζω ότι δεν λέμε τέτοιες κουβέντες ούτε για αστείο! Αν τ'ακούσει ο φίλος μας ο Editor, δεν ξαναβλέπουμε αδημοσίευτη ιστορία ούτε με το τηλεσκόπιο. Θα μας πασάρει φωτοτυπίες από τα Κλασσικά του Τερζόπουλου σε χαρτί εφημερίδας.

 

Φίλε μου, προσυπογράφω το post σου.

 

  • Like 4
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94406
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Καλωσορίζουμε το νέο εκδοτικό εγχείρημα της Καθημερινής. Το πρώτο τεύχος αναφέρεται σε ιστορίες που έχουν σχέση με την Μυθολογία. Δυστυχώς τέτοιου είδους ιστορίες δεν είναι και στις πρώτες μου προτιμήσεις. Έτσι,λίγα από τα σενάρια που φιλοξενούνται εδώ μου έκανε κλικ. Ας πάμε να τις δούμε (περιγραφικά) μία-μία. :)

 

"Γκουφοδύσσεια"
Όπως καταλαβαίνουμε από τον τίτλο,πρόκειται για μία παρωδία του έπους του Ομήρου,με πρωταγωνιστές των Μίκυ και τον Γκούφυ. Ο Γκούφυ έχει τον ρόλο του Οδυσσέα κι ο Μίκυ κάνει έναν υπηρέτη του. Μετά την κατάκτηση της Τροίας,ξεκινάει το ταξίδι της επιστροφής,με τα διάφορα απρόοπτα,αλλά κι ευτράπελα. Ο συγγραφέας φροντίζει να απομονώνει τις σκληρές σκηνές που περιγράφονται στο πρωτότυπο έπος. Έτσι ο Γκουφοδυσσέας κερδίζει μεν τον βασιλιά της Τροίας,αλλά...σε μία παρτίδα σκάκι. :P Η συνέχεια είχε πολύ βεβιασμένη ροή και σκηνοθεσία με ανακρίβειες. Σε γενικές γραμμές μου φάνηκε αδιάφορη,προς μέτρια δουλειά. Σχεδιαστικά την βρήκα περισσότερο αξιοπρεπή. 

 

"Ο αληθινός μύθος της Ατλαντίδας"
Η πρωτοδημοσιευμένη στην χώρα μας,ιστορία ανοίγει αυλαία με ένα τραπέζι που κάνει ο Ντόναλντ,στο οποίο είναι συνδαιτημόνες ο θείος Σκρουτζ με τον Λούντβιχ. Κουβέντα στην κουβέντα ο πάνσοφος καθηγητής αποκαλύπτει ότι στην αρχαία Ατλαντίδα υπήρχαν δύο βασίλεια,στα οποία άρχοντες (αλλά και διάδοχοι) ήταν κάποιοι μακρινοί συγγενείς του Σκρουτζ και του Ρόμπαξ. Έτσι λοιπόν γυρίζει κι ο αναγνώστης στην εποχή εκείνη και μαθαίνει τα ακριβή αίτια της καταστροφής της. Η αλήθεια είναι ότι αυτό το σενάριο είχε ένα ενδιαφέρον,αλλά και πάλι δεν με ενθουσίασε πολύ. Εκτιμώ το γεγονός ότι περνάει μηνύματα κατά της πλεονεξίας και υπέρ της συναδελφικότητας. Επίσης με πήγε πολλά χρόνια πίσω. Στην εποχή που κυκλοφόρησαν τα "7 θαύματα των παπιών",καθώς αυτό μου θύμισε η συγκεκριμένη υπόθεση. Πολύ καλό ήταν και το σχέδιο. 

 

"Το μυστήριο του Ολύμπου"
Στην δεύτερη αδημοσίευτη,μέχρι στιγμής,ιστορία ο Σκρουτζ αντιμετωπίζει οικονομικές δυσκολίες,αλλά και μία περίεργη υπόθεση. Ένας συμπατριώτης μας κακοπληρωτής,για να εξοφλήσει το χρέος του προς αυτόν,του έδωσε (μαζί με ένα σαπιοκάραβο) τα δικαιώματα εκμετάλλευσης ενός βουνού. Για την ακρίβεια του...Ολύμπου. :P Έτσι λοιπόν οι Ντακ ξεκινούν ένα ταξίδι με σκοπό να εντοπίσουν χρυσάφι στις πλαγιές της κατοικίας των Θεών. Εκεί όμως εκτός από το ευγενές μέταλλο,βρίσκουν και τους διάσημος κατοίκους του βουνού,που έχουν τα δικά τους προβλήματα,αλλά κι εμπορικό δαιμόνιο. Και το συγκεκριμένο σενάριο έχει μεγάλες δόσεις φαντασίας και μου άρεσε η αναφορά σε ένα στοιχείο καθαρά Ελληνικό. Κι εδώ όμως δεν έχουμε και τόσο αξιοσημείωτη γραφή. Το σχέδιο από την άλλη με βρίσκει σύμφωνο. 

 

"Το τραγούδι των σειρήνων"
Εδώ τον πρωταγωνιστικό ρόλο τον έχει το ζεύγος Μάους,ο Μίκυ και η Μίννι. Οι δύο τους παραθερίζουν σε ένα γραφικό νησάκι του νότου,όταν η Μίννι αρχίζει να βλέπει κάποιου είδους οράματα (τουλάχιστον έτσι καταλαβαίνουμε στην αρχή) με τρεις γοργόνες που είναι αλυσοδεμένες και ζητούν βοήθεια. Και μέχρι εκείνο το σημείο ήταν αυτά που κατάλαβα. Το σενάριο και ειδικά η εναλλαγή των καρέ ήταν από τα πιο αλλοπρόσαλλα που έχω διαβάσει σε κόμικ Disney. Αρκετά ήταν τα σημεία που δεν συνειδητοποιούσα τι γινόταν. Γενικά έχω τις χειρότερες των εντυπώσεων γι'αυτή την ιστορία. Το σχέδιο ήταν καλό.

 

"Ο θρύλος των Αμαζόνων"
Η τελευταία ιστορία του τόμου παρωδεί τον μύθο που έχει δημιουργηθεί γύρω από τους συγγενείς της Wonder Woman. Ο καθηγητής Ζάποτεκ βρίσκει ένα τόξο που ανάγεται στην περίοδο των Αμαζόνων και θέλει να κάνει περαιτέρω έρευνες. Έτσι ο Μίκυ κι ο Γκούφυ καλούνται να πάνε πίσω στο χρόνο,σ'εκείνη την περίοδο. Φτάνοντας στην Θεμισκύρα αντιλαμβάνονται ότι δεν είναι ιδιαίτερα ευπρόσδεκτοι. Διαπιστώνουν όμως ότι και οι Αμαζόνες δεν είναι και τόσο τρομερές μαχήτριες όσο νομίζουμε. Νομίζω ότι η συγκεκριμένη ιστορία ήταν και η πιο δυνατή του τόμου. Είχε όμορφα δομημένο σενάριο κι ευφυές φινάλε. Γενικά συμπαθώ τις ιστορίες με την χρονομηχανή του Ζάποτεκ. :) Το σχέδιο του De Vita συντελεί στο πολύ καλό αποτέλεσμα. 


:beer: 

  • Like 12
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Οι ιστοριούλες είναι αξιοπρεπείς και διαβάζονται πολύ πιο ευχάριστα απ' ό,τι περίμενα, ό,τι πρέπει για ένα τέτοιο τομίδιο. Οκ, για τις ήδη δημοσιευμένες το γνωρίζαμε, όμως ακόμα και οι αδημοσίευτες είναι ό,τι πρέπει για πιτσιρίκια. Ειδικά ο «Αληθινός μύθος της Ατλαντίδας» έλεγα πως θα είναι κλασική χαζομαρούλα που θα την διαβάσω απλά για να περάσει η ώρα, όμως έφυγαν οι σελίδες νεράκι (και περνάει και ωραίο μήνυμα στο τέλος όπως αναφέρει και ο Απάτσι από πάνω).

 

Δυστυχώς από την άλλη, λίγο το ότι τα χρώματα ήταν ξαναδουλεμένα και τα ηχητικά μεταφρασμένα στις παλιότερες εκδόσεις αλλά όχι σε αυτήν, λίγο το μικρότερο μέγεθος από τα υπόλοιπα ένθετα, λίγο η ράχη που ανοίγει δύσκολα χωρίς να σπάσει, λίγο ο χαρτοπολτός που χρησιμοποιήθηκε για εσωτερικό χαρτί, δεν με άφησαν να το χαρώ όσο θα ήθελα. Γενικά, όσο πιο πολύ το βλέπω, τόσο πιο πολύ αντιλαμβάνομαι πως αυτοί οι 10 τόμοι απευθύνονται πιο πολύ σε «απλούς» αναγνώστες κόμικς / εφημεριδών και κατά δεύτερο λόγο προς τους Disneyάκηδες που γράφουμε εδώ μέσα. Ακόμα και για συμφορουμίτες κομικσάδες που δεν διαβάζουν συχνά Disney και θέλουν απλά να έχουν μερικά μαζεμένα, νομίζω πως αυτή είναι η έκδοση που περίμεναν.

Τέλος πάντων, κουβέντα να κάνουμε, από εμένα μια φορά θα αγοραστούν σίγουρα και οι επόμενοι. Το μεγαλύτερο πρόβλημα αυτήν την στιγμή είναι σε ποιο σημείο της βιβλιοθήκης θα τοποθετηθούν :P.

Επεξεργασία από PhantomDuck
  • Like 10
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94406
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

17 λεπτά πριν, PhantomDuck είπε:

από εμένα μια φορά θα αγοραστούν σίγουρα και οι επόμενοι

 

Αυτό είναι σίγουρο και για εμένα. yes.gif

 

:beer: 

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3558 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μάλλον έχετε χαμηλές απαιτήσεις. Με μόνο ΜΙΑ καλή ιστορία και αυτή δημοσιευμένη σε Μίκυ Μάους που βρίσκεται εύκολα, ο τόμος χαρακτηρίζεται ως κάτω του μετρίου.

  • Like 3
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32315
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  102
  • Reputation:   534
  • Achievement Points:  102
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2344 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

8 ώρες πριν, Indian είπε:

Το σενάριο και ειδικά η εναλλαγή των καρέ ήταν από τα πιο αλλοπρόσαλλα που έχω διαβάσει σε κόμικ Disney. Αρκετά ήταν τα σημεία που δεν συνειδητοποιούσα τι γινόταν. Γενικά έχω τις χειρότερες των εντυπώσεων γι'αυτή την ιστορία. Το σχέδιο ήταν καλό.

Σύμφωνα απόλυτα με τον @PhantomDuck . Η ιστορίες έχει πολύ μπερδεύτηκε πλοκή σε σημείο να χάνεις τη ροή της αλλά και το  γενικό νόημά της.

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  8699
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  340
  • Reputation:   1953
  • Achievement Points:  340
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5531 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Κακή ποιότητα έκδοσης, κυρίως λόγω της ράχης. Δυσκολεύεσαι να το ανοίξεις και να διαβάσεις τα εσωτερικά καρέ, ενώ μέσα σε μια εβδομάδα το δικό μου τεύχος έχει χάσει το αρχικό του σχήμα. Η χειρότερη ιστορία είναι "Το τραγούδι των σειρήνων", που όπως έγραψε ο Indian είναι λες και ο σεναριογράφος ήταν μεθυσμένος. Το "Γκουφοδύσσεια" δεν ηταν πολύ καλύτερο, προχειρογραμμένο, αλλά τουλάχιστον η εναλλαγή των καρέ έβγαζε λογική συνέχεια. Κάπως καλύτερα τα "Το μυστήριο του Ολύμπου" και "Ο θρύλος των Αμαζόνων" αλλά τίποτα ιδιαίτερο. Καλύτερη ιστορία το "Ο αληθινός μύθος της Ατλαντίδας", τυπική ιστορία της ιταλικής σχολής στο μεταίχμιο της νέας εποχής, αλλά διαβάζεται ευχάριστα και όντως θυμίζει το (επίσης γραμμένο απ' τον Michelini) "Τα 7 θαύματα των παπιών". Συνολικά μέτρια έκδοση, και αυτό που μένει σαν εντύπωση είναι πως η ιταλική σχολή έχασε τον προσανατολισμό της απ' τα μέσα της δεκαετίας του '80 και μετά.

Επεξεργασία από Jim Slip
  • Like 7
  • Respect 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32315
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  102
  • Reputation:   534
  • Achievement Points:  102
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2344 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μάλλον πρέπει να είμαι ο μόνος που πιο πολύ από όλες τις ιστορίες του άρεσε ο θρύλος των Αμαζόνων. Δεν ξέρω Ο αληθινός μύθος της Ατλαντίδας μου φάνηκε λίγο υπερβολική ιστορία σε θέματα φαντασίας. Περνάει ωραία μηνύματα φυσικά άλλα με λίγο παιδικό τρόπο. Αντίθετα η ιστορία με τις Αμαζόνες σαν πλοκή μου φταίνε πιο ρεαλιστική και πως παρουσιάζει με έναν πολύ πρωτότυπο και έξυπνο τρόπο την ιστορία των Αμαζόνων.

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29562
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  538
  • Reputation:   3166
  • Achievement Points:  546
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3859 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Οι 2 ιστοριες «γκουφοδύσσεια» και «σειρήνες» είναι αλλού για αλλού...η «Ατλαντίδα» και ο «Όλυμπος» μου άρεσαν περισσότερο από όλες, ενώ και οι «Αμαζόνες» πήραν συμπαθητικές αλλά ένα κλικ πιο κάτω..

Η ράχη είναι πράγματι κακοδεμένη καθώς τα μέσα καρέ διαβάζονται με μια μικρή δυσκολία. Το χαρτί δε με χάλασε...

κρίμα που δε μπήκε η αδημοσίευτη του Καβατσάνο

 

  • Like 4
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32315
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  102
  • Reputation:   534
  • Achievement Points:  102
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2344 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Κάτι γενικό που ξέχασα να αναφέρω. Σίγουρα προτιμούσα όλοι οι τόμοι να είναι σκληροδεμένοι και με καλύτερη ποιότητα χαρτιού άλλα μπορώ να συμβιβαστώ και  στους υπάρχοντες. Αυτό που δεν αντέχω είναι το δέσιμο. Οταν έπαιρνα για πρώτη φορά τους τόμους του Σκαρπά έπαιρνα σαν φυσιολογικός άνθρωπος την πάνω πάνω εφημερίδα. Στον τρίτο νομίζω τόμο μου έτυχε ένα τομάκι που το δέσιμο ήταν πραγματικά τρισάθλιο. Σχεδόν δεν μπορούσα να το διαβάσω γιατί φοβόμουν μην ξεκολλήσουν οι σελίδες. Από τότε κάθε φορά που πάω να αγοράσω εφημερίδα τις ψάχνω όλες για να βρώ αυτήν με καλύτερο δέσιμο ή έστω μια στην οποία δεν κινδυνεύουν να φύγουν οι σελίδες.:sick: 

Έχει παρατηρήσει κάποιος άλλος κάτι παρόμοιο;

  • Like 6
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94406
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

@Alexop Ευτυχώς δεν έχω παρατηρήσει κάτι αντίστοιχο σε εκδόσεις της Καθημερινής που κυκλοφορούν με την εφημερίδα. Το μόνο θέμα είναι κάτι ψιλά χτυπηματάκια,λόγω της ταλαιπωρίας που υφίστανται,αλλά όχι κάτι σημαντικό. Και μερικά προβλήματα με τα μελάνια στην σειρά του Scarpa. 

 

:beer: 

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Πρόσθεσα από το Inducks ενδεικτικά τις 4 πρώτες σελίδες από κάθε ιστορία στο 1ο ποστ. Δεν ξέρω αν θα το εφαρμόζουμε συνέχεια, όμως ας το δοκιμάσουμε κι αυτό τουλάχιστον για τον αρχικό τόμο.

  • Like 4
  • Respect 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25448
  • Group:  Members
  • Topic Count:  392
  • Content Count:  4289
  • Reputation:   33964
  • Achievement Points:  4411
  • Days Won:  8
  • With Us For:  4287 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Διάβασα και εγώ το πρώτο τόμο της σειράς του νέου εκδοτικού πονήματος που συμπεριλήφθηκε στο προηγούμενο τεύχος της Κυριακάτικης Καθημερινής και θα συνεχίσει και για αυτό και τα επόμενα 8 συναπτά. Φτηνή ποιότητα χαρτιού με καλή κόλλα. Τόσο καλή που ήθελε λίγο προσπάθεια να ανοίξεις το τεύχος. Με τα μελάνια εγώ ποτέ δεν είχα θέμα όπως έχω δει να γράφουν συνκομιξόφιλοι για τους εν λόγω τόμους ή παλιότερες προσφορές της Κυριακάτικης Καθημερινής.

Περί των ιστοριών τώρα. Σίγουρα παιδικές και σίγουρα όχι για τις δικές μας απαιτήσεις... Η ανάγνωσή τους όμως μου πρόσφερε χαλάρωση και δε θεώρησα ότι έχασα τον χρόνο μου... Η ιστορία με τις σειρήνες τώρα... Ότι και το τραγούδι τους... Αφού όταν διάβασα την λέξη τέλος γύρισα την σελίδα να δω μήπως είχει γίνει κανένα λάθος... Τέσπα... Γενικά ανάμεικτα συναισθήματα αλλά τα θετικά βαραίνουν στην ζυγαριά... Πραγματικά μου θύμισε τα κλασικά επί εποχής Τερζό και θα προτιμούσα να λείπουν οι αιτήσεις συνδρομής... Απορώ αν υπάρχει κανείς που έχει κόψει και στείλει την σελίδα..

Υ.Γ.: Πρέπει να βρεθεί ένας τρόπος ώστε όσο αυξάνει η συλλογή να αυξάνει και ο αποθηκευτικός χώρος!!! Ακανθώδες πρόβλημα!!! :lol: 

:hop::hop::hop:   

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32315
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  102
  • Reputation:   534
  • Achievement Points:  102
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2344 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

7 ώρες πριν, Μενίγ Πουαγώ είπε:

θα προτιμούσα να λείπουν οι αιτήσεις συνδρομής... Απορώ αν υπάρχει κανείς που έχει κόψει και στείλει την σελίδα..

Πραγματικά καθε φορά που βλέπω αίτηση για συνδρομή απορώ γιατί για να θέλει να γίνει κάποιος συνδρομητής σημειώνει ότι θέλει να παίρνεται όλα τα τεύχη άρα του αρέσει το περιοδικό. Όμως αμα του αρέσει το περιοδικό δεν υπάρχει περίπτωση να σκίσει κάποια σελίδας!

 

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Πριν πολλάααα χρόνια που είχα γραφτεί συνδρομητής στο Κόμιξ (όταν ακόμα ήταν καλό :P) είχα αγοράσει δύο τεύχη για να χαλάσω το ένα και να κρατήσω το άλλο. Μια άλλη φορά μου έκοψε και φωτοτύπησα τη σελίδα και τους έστειλα εκείνη χωρίς να χαλάσω το περιοδικό και την δέχθηκαν κανονικότατα :P.

Επεξεργασία από PhantomDuck
  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32315
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  102
  • Reputation:   534
  • Achievement Points:  102
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2344 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

4 λεπτά πριν, PhantomDuck είπε:

Πριν πολλάααα χρόνια που είχα γραφτεί συνδρομητής στο Κόμιξ (όταν ακόμα ήταν καλό :P) είχα αγοράσει δύο τεύχη για να χαλάσω το ένα και να κρατήσω το άλλο. Μια άλλη φορά μου έκοψε και φωτοτύπησα τη σελίδα και τους έστειλα εκείνη χωρίς να χαλάσω το περιοδικό και όλα καλά :P.

Ευτυχώς εγώ αν ενδιαφερθώ ποτέ να γίνω συνδρομητής δεν θα χρειαστεί να μπω σε τόσο κόπο. Κάπως έπεσες στα χέρια μου ενα διαφημιστικό που περιλαμβάνει και αίτηση συνδρομής:P

IMG_20180114_143639.jpg

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3558 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Υπάρχει και πιο εύκολη λύση

http://www.kathimerini.gr/disney-subscriptions

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32315
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  102
  • Reputation:   534
  • Achievement Points:  102
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2344 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πριν από 1 ώρα, rorschach είπε:

Υπάρχει και πιο εύκολη λύση

http://www.kathimerini.gr/disney-subscriptions

Χαχαχα ναι πιστεύω πως και αυτή είναι μία Καλή λύση :lol:

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Το τσίμπησε το διφραγκάκι του. Αν και με έτρωγε να του ρίξω τον άσσο να στανιάρω. Έχω διαβάσει και πολύ χειρότερα κόμικ γενικώς, οπότε δεν παίρνει το 1 μόνο και μόνο για να μην το εξισώσω με εκείνα. Το σύμπαν δεν θα έχανε απολύτως τίποτα άμα δεν είχε εκδοθεί αυτό εδώ. Τουλάχιστον όχι με τα δικά μου γούστα, αφού ξέρω άνθρωπο που πέρασε καλά μαζί του... Οπότε ας πω ένα not my cup of tea και ας προχωρήσω...

 

:cheers5: 

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.