Μετάβαση στο περιεχόμενο

το πρώτο μου κομικ


tsek

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  32490
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  22
  • Reputation:   164
  • Achievement Points:  22
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2289 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Καλησπέρα και πάλι παιδιά. Αυτό είναι το πρώτο κομικ που ξεκίνησα . Δοκιμάζω διάφορα πραματάκια και τεχνικές... Ξεκινάω με μολύβι μετα μελάνι με μαρκαδόρους και πινελάκι και τέλος χρώμα διαλόγους στο photoshop. Το σχέδιο πάει παράλληλα με το σενάριο για να μην βαριέμαι :) . Ανάμεσα στην σελίδα 2-3 μάλλον θα προσθέσω ακόμη μία. Στη δευτερη σελίδα είναι ο πρωταγωνηστής ο Jim και στην τρίτη ο συνεργάτης του ο Χάρης (ακόμα δεν έχουν γνωριστεί) ο στόχος είναι να είναι ένα διασκεδαστικό κόμικ δράσης - φαντασίας. Παρακαλώ γράψτε σχόλια παρατηρησεις.

ΥΣ : έχει κακές λεξούλες μέσα ;)

1.thumb.jpg.fd0e9eb3a2781018e1c2f44010987d14.jpg2.thumb.jpg.6104f687edcc5bba1f7cefcf8f953dbf.jpg3.thumb.jpg.cfd11164e1be726a432c485a9099d6cd.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17533
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5032 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Καλή αρχή και καλή συνέχεια!!

 

Ωραία η κουκουβάγια, όχι τόσο καλός ο Χάρης, λίγο "πατημένη" φαίνεται η φάτσα του.

 

Όπως και να 'χει, εμένα μου δείχνει ότι "το έχεις", οπότε προχώρησε και αναμένουμε και άλλα δείγματα της δουλειάς σου.

 

:clap2::clap2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Δείχνει ενδιαφέρον. Καλή αρχή. :)

Τους χρωματισμούς πρόσεξε λίγο. Έχεις πολλά μαζεμένα «πηχτά» χρώματα τα οποία απομακρύνουν την ματιά του αναγνώστη από το σχέδιο (απλά το προσπερνά χωρίς να δίνει σημασία). Σκέψου επίσης πως θα έδειχνε τυπωμένο (αν έχεις τέτοιες βλέψεις) όπου παραδοσιακά τα χρώματα βγαίνουν ακόμα πιο σκούρα από αυτό που βλέπεις στην οθόνη. :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32490
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  22
  • Reputation:   164
  • Achievement Points:  22
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2289 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μόλις τώρα, Dredd είπε:

Καλή αρχή και καλή συνέχεια!!

 

Ωραία η κουκουβάγια, όχι τόσο καλός ο Χάρης, λίγο "πατημένη" φαίνεται η φάτσα του.

 

Όπως και να 'χει, εμένα μου δείχνει ότι "το έχεις", οπότε προχώρησε και αναμένουμε και άλλα δείγματα της δουλειάς σου.

 

:clap2::clap2:

Ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις.. η αλήθεια είναι ότι ο Χάρης δεν μου βγαινε απ την αρχή θα σηκώσω λίγο το αριστερό του μάγουλο να δούμε...

 

Μόλις τώρα, GreekComicFan είπε:

Δείχνει ενδιαφέρον. Καλή αρχή. :)

Τους χρωματισμούς πρόσεξε λίγο. Έχεις πολλά μαζεμένα «πηχτά» χρώματα τα οποία απομακρύνουν την ματιά του αναγνώστη από το σχέδιο (απλά το προσπερνά χωρίς να δίνει σημασία). Σκέψου επίσης πως θα έδειχνε τυπωμένο (αν έχεις τέτοιες βλέψεις) όπου παραδοσιακά τα χρώματα βγαίνουν ακόμα πιο σκούρα από αυτό που βλέπεις στην οθόνη. :)

 

να πω ότι τα έχω και σε αρχεία  photoshop και αναπάσα στίγμή μπορώ να αλλάξω ότι χρειάζεται. προτείνεις κάτι σε νερομπογιά? δε κατάλαβα το πηχτά αν μπορεις να μου το διευκρινισεις κάπως θα μουν ευγνώμων και πάλι ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις γιατί αλλιώς δε μαθαίνεις!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Υπερβολικά σκούρα, πήχτρα. Χάνει λεπτομέρειες από το σχέδιο το μάτι, οπότε στο τέλος κουράζεται και δεν δίνει πολύ σημασία. :)

Τώρα δεν ξέρω αν θες να το κάνεις με νερομπογιά ή με άλλες ρυθμίσεις το photoshop. Ότι σε βολεύει καλύτερα εσένα. Εμείς απλά παρακολουθούμε την εξέλιξη. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32490
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  22
  • Reputation:   164
  • Achievement Points:  22
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2289 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

είναι σκούρο όντως, είναι και νύχτα γι αυτό τα έκανα έτσι σκούρα, η επόμενη σελίδα είναι μέρα, θα την ανεβάσω μόλις τελειώσει να μου πείτε αλλιώς μετά θα δοκιμάσω νερομπογιά ή καμιά άλλη τεχνική.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32490
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  22
  • Reputation:   164
  • Achievement Points:  22
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2289 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Η επόμενη σελιδουλίτσα με ώραία φωτεινά χρώματα ε? ε?

5a52afa1e7b71_4.thumb.jpg.6bdf401bec5859c8c736a08dae99826e.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17533
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5032 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Μου αρέσει η σκηνοθεσία που κάνεις στα πάνελ, κρατάει το ενδιαφέρον.

 

Θα σου πρότεινα να δουλεύεις λίγο περισσότερο τα φόντα, τα background. Π.χ. στο 3ο καρέ θα προτιμούσα να δούλευες λίγο το πάτωμα ή/και τον τοίχο, όπως επίσης και η αφίσα με το κομμάτι κρέατος μου φαίνεται λίγο πρόχειρα φτιαγμένη. Πρόσεξε επίσης λίγο ανατομικά τα χέρια, στο 1ο και στο 3ο καρέ μου φαίνονται πιο μακριά από ότι θα έπρεπε, όπως και ο καρπός/δάχτυλα στο 3ο καρέ θέλουν δουλίτσα. Τέλος, καλό είναι να βάζεις τελείες στα κείμενα, π.χ. στο πρώτο μπαλονάκι και στο 3ο καρέ στην περιγραφή.

 

Γενικότερη συμβουλή μου είναι τις "παιδεύεις" περισσότερο τις σελίδες, μην βιάζεσαι να τις βγάζεις. Καλύτερα να τις περνάς 2 και 3 φορές.

 

Καλή συνέχεια και συνέχισε να μας ανεβάζεις πραγματάκια! :clap2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32490
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  22
  • Reputation:   164
  • Achievement Points:  22
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2289 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Γεια σου @Dredd καταρχήν ευχαριστώ για το ενδιαφέρον. Έχεις δίκιο για τα backround είναι καθαρά απειρία. Έχεις μια εικόνα να μου δείξεις πως θα μπορούσε να γίνει? Άντε στο πάτωμα να έβαζα κανα πλακάκι ή καμιά γυαλάδα στον τοίχο τι θα μπορούσα να κάνω?? Αφίσα τσεκ,χέρια τσεκ, τελεία πρώτο μπαλονάκι τσεκ, τελεία 3ο καρέ περιγραφή που να την βάλω την τελεία μετά τα θαυμαστικά? Γενικά μία σελίδα μου παίρνει 3 μέρες περίπου

Τέλος να πω ότι δουλέβω σε A4 είναι οκ?δε μπορώ να δώσω πολύ λεπτομέρεια όπως είπες για τα δαχτυλα στο 3 καρέ.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Ναι, στα χρώματα υπάρχει βελτίωση. :yes:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17533
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5032 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

@tsek Μια και τώρα ξεκινάς, μπορείς να χρησιμοποιείς references, να ψάχνεις δηλαδή στο Internet φωτογραφίες αντίστοιχες με αυτές που θέλεις να σχεδιάσεις και να παίρνεις ιδέες ή/και να αντιγράφεις κομμάτια της φωτογραφίας. Θα εκπαιδεύσει αυτό το χέρι σου.

 

Μετά το "Μπίλυ" και το "πάνω μου" πρέπει να χρησιμοποιήσεις τελεία ή κόμμα, ανάλογα με τη ροή του λόγου που θέλεις να δώσεις.

 

Όπως μου έλεγε ένας δημιουργός πρόσφατα, τα άκρα (χέρια-πόδια) είναι τα πιο δύσκολα για να σχεδιαστούν. Οπότε θέλει πολύ δουλειά γενικώς για να τα πετύχεις σωστά.

 

Έχε πάντα υπόψη σου ότι δεν είμαι κάποιος ειδικός, την γνώμη μου σου λέω. Σε κάποιους άλλους μπορεί να τους αρέσει κάτι που δεν μου αρέσει εμένα και το αντίθετο.

 

:beersanta:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32490
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  22
  • Reputation:   164
  • Achievement Points:  22
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2289 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Η γνώμη σας είναι σημαντική για μένα παιδιά. Αν δεν είστε εσείς ειδικοί που έχετε φάει τα κόμικς με το κουταλάκι τότε ποιος είναι? χαχαχα! @Dredd οι παρατηρησεις σου είναι πολύ σωστές, σε δευτερο χρόνο τα βλέπω κι εγώ και δεν έχεις άδικο. Συνεχίζω λοιπόν με την 5η σελίδα πρόσθεσα γραμμές με προοπτική για να μην φαίνονται άδειοι οι τοιχοι και κάποιες γραμμούλες στις γωνίες. Εδώ ο Χάρης μου βγήκε πολύ σκούρος αλλά δε θέλω να πειράζω το σκίτσο στον υπολογιστή και τον άφησα έτσι κατα τ'άλλα?

5.thumb.jpg.12533aa1b576c1fa89f0971945174cc9.jpg

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Μια χαρά είναι το σκίτσο για αρχάριο.
Και όχι μόνο. Αν θες το κόμικ σου να μπει στον Μπλε Κομήτη, είσαι ήδη έτοιμος :)
Αν θες κάτι παραπάνω σίγουρα χρειάζεται κάποια πράματα να βελτιωθούν.
Αλλά φαίνεται να το ΄χεις. Συνέχισέ το :up:

Όσον αφορά το σενάριο δεν μπορώ να πω ότι με κέρδισε.
Αλλά ok, με τον καιρό θα βελτιωθείς κι εκεί πιστεύω.
Κάποια ορθογραφικά πρόσεξε :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29453
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1286
  • Reputation:   5863
  • Achievement Points:  1288
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3910 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Φιλε πολύ καλο,προσπαθησε να εξασκηθείς στην πλαστικοτητα του ανθρωπινου σωματος,επεισις μου αρεσουν και οι σκιες που βαζεις και τα χρωματα.Λιγο τα γραμματα προασπαθησε να ταιριαξεις με το συνολο,δηλαδη πειραματισου με γραμματοσειρες και θα σου πω και κατι τρελο γιατι δεν τα γραφεις με το χερι,ετσι μια ιδεα.Παντος το εχεις,και μην φοβασε τιποτα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6073
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  26
  • Reputation:   272
  • Achievement Points:  26
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5749 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Πολύ καλή η δουλειά για νέο artista!

Θα δεις πως με την εξάσκηση ολοένα θα καλυτερεύεις.

Όπως αντιλήφθηκες βάζοντας γραμμές (σκιάσεις) στον χώρο γεμίζουν οι τοίχοι. Για το Background λοιπόν, «αν έφερνες» το γουρούνι δίπλα στον Χάρη θα διαπιστώσεις πως είναι τεράστιο! Λίγο προσοχή με το θέμα της προοπτικής προτείνω λοιπόν. Ο Χάρης αν και περπατάει φαίνεται πως είναι στατικός. Το χέρι του θα πρέπει να λυγίζει λίγο καθώς προχωράει, όπως και τα πόδια του. Αν δυσκολεύεσαι, όπως είπε και ο Dredd, μία Photo reference θα σε βοηθήσει πολύ.

Όταν σχεδιάζεις μην το παίρνεις μονότερμα 3 ώρες. Κάνε ένα διάλλειμα στο μισάωρο (για 2-3 λεπτά) και ξανασυνέχισε. Θα βρεις αρκετά λάθη τα οποία θα μπορείς να διορθώσεις εύκολα. :)

Αυτά τα λίγα και από μένα

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32490
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  22
  • Reputation:   164
  • Achievement Points:  22
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2289 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Καλησπέρα παιδιά! Λοιπόοον.. πολύ ωραίες συμβουλές και παρατηρήσεις.

 

Φίλε @laz33 θα με ενδιέφερε ο "μπλε κομήτης" πως μπορεί να μπει το κομικ μου εκεί? Γενικότερα δεν έχω βλέψεις, το κάνω γιατί μ'αρέσει αλλά

αν θα μπορούσε να υπάρξει μια μορφή έκδοσης οπουδήποτε θα ήθελα να εκδοθεί με χαρά! :D Τι θα ήθελες στο σενάριο? πιο πλούσιο λεξιλόγιο, πιο εκφραστικό

ή δεν σου άρεσε η ιστορία? πάντως στην συνέχεια έχει ψωμί..

 

Φίλε @deadneighbours η πλαστικότητα του σώματος είναι εκεί που πονάω, κάνω εξάσκηση κάθε μέρα, ελπίζω μία μέρα να φτάσω στο επίπεδο που θα ήθελα. Δοκίμασα αυτό

που μου είπες στις φούσκες της γκόμενας.. περιμένω εντυπώσεις.

 

Φίλε @Nicolas παρατήρησα την εικόνα η αλήθεια είναι ότι ίσως είναι ο Χάρης μικρός και όχι το γουρούνι μεγάλο δεδομένου ότι τα ψυγεία συνήθως είναι ένα μέτρο κάτω από το ταβάνι, όπως και ναχει πάντως η παρατήρηση είναι σωστή και κάτι έγινε λάθος. Δοκίμασα στην παρακάτω σελίδα να κάνω κάποιες αντιγραφές ή να κλέψω κάποια στοιχεία Photo reference , είναι δύσκολο πάντως να βρεις εικόνα ίδια μ'αυτήν που έχεις στο μυαλό σου πχ. έφαγα όλο το ίντερνετ να βρώ ανθρώπους να συγκρούονται...  μία φώτο βρήκα με τα κεφάλια γυρισμένα αλλού.

Σας ευχαριστώ όλους!!.. το GC είναι σχολείο για μένα!

5a6225d5e90be_6.thumb.jpg.d8d3ef0223a14421b81c17512eb73b2d.jpg

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  26001
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  97
  • Content Count:  7145
  • Reputation:   85677
  • Achievement Points:  7165
  • Days Won:  165
  • With Us For:  4182 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Κατ αρχήν πολλά συγχαρητήρια για του δουλειά σου !!!:div::respect:

Είσαι ένας από τους ευλογημένους ανθρώπους που γεννήθηκαν με το ταλέντο στο σκίτσο και παρέα με σκληρή δουλειά εξελίσουν αυτό το δώρο που τους δώθηκε .

Συνέχισέ το πιστεύω οτι το χεις χωρίς να είμαι ούτε κριτικός τέχνης ουτε τίποτα ,παραμόνο ένας απλός αναγνώστης .

Οσο για το σχόλιο του laz σχετικά με τον Μπλε Κομήτη και τη συμμετοχή σου στο περιοδικό ,πιστεύω οτι παρεξήγησες μάλλον και νομιζω οτι ο laz ήθελε να αστειευετεί .

Επειδή είσαι νεος στο φορουμ είναι λογικό να μην πιανεις αμέσως τα inside jokes που υπαρχουν εδώ .

Ειναι γνωστός "πολέμιος " του περιοδικού και το αστείο πήγαινε εκεί και οχι φυσικά στη δουλειά σου η οποία είναι αξιολογότατη .

Αλλα φανταζομαι οτι ο ιδιος ο laz θα μας τα εξηγήσει καλύτερα .:)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Πριν από 1 ώρα, tsek είπε:

Φίλε @laz33 θα με ενδιέφερε ο "μπλε κομήτης" πως μπορεί να μπει το κομικ μου εκεί? Γενικότερα δεν έχω βλέψεις, το κάνω γιατί μ'αρέσει αλλά

αν θα μπορούσε να υπάρξει μια μορφή έκδοσης οπουδήποτε θα ήθελα να εκδοθεί με χαρά! :D Τι θα ήθελες στο σενάριο? πιο πλούσιο λεξιλόγιο, πιο εκφραστικό

ή δεν σου άρεσε η ιστορία? πάντως στην συνέχεια έχει ψωμί.

Καλησπέρα tsek :)

Με πρόλαβε ο φλοκ.
Αυτό που είπα ήταν αστείο με δόση ειρωνίας για το επίπεδο του Μπλε Κομήτη.
Και φυσικά καμία ειρωνία προς εσένα.
Ίσα ίσα. Για αρχάριος είσαι πολύ καλός και ήδη καλύτερος από κάποιους "φτασμένους" Έλληνες σχεδιαστές :)


Στο σενάριο δεν είναι ότι δεν μ΄άρεσε η ιστορία σου, άλλωστε είναι νωρίς ακόμα για να καταλάβω που το πάει.
Απλώς η φρασεολογία κάπου με κούρασε επειδή τη βρίσκω υπερβολικά πεζή.
Αλλά ok, αν αποδειχτεί ότι στηρίζεται απ΄το χαρακτήρα των πρωταγωνιστών πάω πάσο.


Αναμένουμε τη συνέχεια.
Keep creating :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29453
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1286
  • Reputation:   5863
  • Achievement Points:  1288
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3910 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το σχεδιο πολύ καλο και τα χρωματα ωραια, σωστες σκιασεις,τωρα για τα γραμματα,μου αρεσει που χρωματίζεις τα κειμενα στα κουτια,κρατα το στυλ στα γραμματα όπως είναι στο δευτερο καρε που μιλαει η κοπελα.Καπως ετσι να γραφεις τα γραμματα στα μπαλονάκια,πιστευω αμα το προσπαθήσεις θα εχεις ένα ποιο καλο αποτέλεσμα,αυτα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18683
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  1663
  • Reputation:   13474
  • Achievement Points:  1663
  • Days Won:  4
  • With Us For:  4664 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  103

Καλησπέρα κι από μένα! :xai:Γενικότερα είδα εύστοχες παρατηρήσεις από τους προλαλλήσαντες...σχετικά με τα "βαριά χρώματα στη νύχτα",την πρώτη σελίδα δηλαδή το προσωπο του ήρωα φωτίζεται από κάποιο φως? Οι προβολείς του αυτοκινήτου δείχνουν μπροστά οπότε το λογικό είναι να βλέπουμε σκοτεινή φιγούρα χωρις να διακρίνεται πρόσωπο,εκτός αν μια λάμπα φεγγει μπροστά στη μούρη του. Οι φωτισμοί δηλαδή κάπου μπερδεύουν.

 

  Στο θέμα του refference, η αντιγραφή δεν σημαίνει ότι πρέπει να ψάξεις για να βρεις ακριβώς την εικόνα που θες για να την αντιγράψεις μέσα στη σελίδα σου! Η αντιγραφή βοηθάει με το να κάνεις σπουδή σε κάτι ,δηλαδή να το σχεδιασεις μέχρι να το μάθεις και μετα να το βάλεις στην εικόνα, για παράδειγμα αν είσαι αδύναμος στα δάχτυλα σχεδίασε από refference πολλές φορες χέρια μέχρι να αποκτήσεις ευχέρεια και μετά να τα τοποθετείς μέσα στην εικόνα, αντιγράφοντας και από το δικό σου σκίτσο μέχρι να μπορείς να κάνεις την ανατομία τους από μνήμης! Συμβουλή,πριν αρχίεις την κανονική σελίδα έχε ένα φύλλο εξάσκησης με πρόχειρα σίτσα -αντιγραφές απο refference των θεμάτων που χρειάζεσαι γι αυτήν την σελίδα!! :dadira:Πχ θες να έχει ένα καράβι έχε από δίπλα το χαρτί με σκιτσάκια από αντιγραφες καραβιών! Βέβαια πριν κάνεις τις επιμέρους αντιγραφές είναι καλό να έχεις και το πρόχειρο στήσιμο της σελίδας σε σκίτσο (storyboard ή thumbnails,στα αμερικάνικα...) όταν κατανοήσεις την τρισδιάστατη δομή του αντικειμένουν που θες να εισάγεις στο σκίτσο σου ακόμη και αυθόρμητα χωρίς να το αντιγράφεις θα ξέρεις από που πρέπει αν το αρχίσεις ,που να σκιάσεις και που να το τελειώσεις.

 

   Μια σελίδα έχει 2 φάσεις,την ολική της τονικότητα και τα επιμέρους κομμάτια, αυτά πρέπει να δέσουν στο τέλος,άλλα είναι και 2 διαφορετικά κομμάτια κάτα τη σχεδίαση.Στον μπλε σάκο με το κίτρινο φως ,σελίδα 5, το brush πάνω στην τσάντα είναι πασαλειμένα στην τύχη:MoM:... θέλει ομαλή μετάβαση οι τόνοι από το φωτεινό σημείο προς το πιο ανοιχτό ,εκεί στρώστο με χαμηλό opacity στο normal ,οχι multiply δηλαδή και ξαναπέρασμα από πάνω με αυτό το  αποτέλεσμα. Ο χάρης καλά κάνει κ είναι σκούρος γιατί είναι στην πλάτη του η πηγή φωτός οπότε από μπροστά έχει σκιά, επείσης ωραίος ο χρωματισμός του κρέατος.... οι επιρροές σου γενικά είναι από manga? Προσωπικά δεν μ αρέσουν πολύ οι ευθείες με χάρακα και το πολύ gradient στοιχείο στο χρώμα ,που φαίνεται να έχει πινέλα ,οπότε σημαίνει ότι έχεις κάνει gradient με πολλά πινέλα που είναι απίστευτα χρονοβόρο...καλύτερα λίγο πιο ελέυθερα στο χρώμα. Γενικά πάντως έχεις κάνει  πολύ δουλειά:cheers4: , απλά κάτα τη γώμη μου βιάστηκες λίγο να προχωρήσεις σε γνωση photoshop  και εφέ (motion blur για παραδειγμα στην κίνηση του αυτοκινήτου,σωστός!:yes:) ,πριν την κατανόηση του απλού σκίτσου με μολύβι! Όμως αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορείς να γυρνάς μπρος τα πίσω και να συμπληρώνεις κενά!:please: Πειραμματίσου με traditional media,είναι ανεκτίμητη η γνώση που κερδίζεις κάνοντας παρέα μαζί τους και αποκτάς περισσότερη πείρα στο πως να καθοδηγήσεις τον υπολογιστή (ο οποίος είναι σαν να φτιάχνεις έναν πίνακα ,κρατώντας ένα πλαστικό χέρι το οποίο κρατάει ένα πινέλο ) να βάψει!

Επεξεργασία από pit1983
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  18683
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  1663
  • Reputation:   13474
  • Achievement Points:  1663
  • Days Won:  4
  • With Us For:  4664 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  103

Καλησπέρα...:xai:γιατί μετά το σχόλιο μου σταμάτησες ν ανεβάζεις?:(:crying: Μήπως ήμουν πολύ αυστηρός στα κριτήρια μου?:blush2: Μίλησα για κάποια τεχνικής φύσεως θεματάκια και όχι για να αποθαρρύνω την προσπάθεια! Ελπίζω να ήταν τυχαίο, αλλιώς πάω και διαγράφω το ποστ μου:Snow:, ελπίζω σε καταχωρήσεις κι άλλων σχεδίων! ;):please:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32490
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  22
  • Reputation:   164
  • Achievement Points:  22
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2289 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μόλις τώρα, pit1983 είπε:

Καλησπέρα...:xai:γιατί μετά το σχόλιο μου σταμάτησες ν ανεβάζεις?:(:crying: Μήπως ήμουν πολύ αυστηρός στα κριτήρια μου?:blush2: Μίλησα για κάποια τεχνικής φύσεως θεματάκια και όχι για να αποθαρρύνω την προσπάθεια! Ελπίζω να ήταν τυχαίο, αλλιώς πάω και διαγράφω το ποστ μου:Snow:, ελπίζω σε καταχωρήσεις κι άλλων σχεδίων! ;):please:

χαχαχαχα! Όχι φίλε μου καμία σχέση, είχα κάποιες δουλειές τελευταία και δεν πρόλαβα να τελειώσω την επόμενη σελίδα σύντομα. Για να μην επιβαρύνω το θέμα με posts απαντάω σε όλους με ένα μηνυμα και την επόμενη σελίδα επισυναπτόμενη. Τα κριτήρια σου τα ζήτησα εγώ ο ίδιος και σ'ευχαριστώ που ασχολήθηκες. Τώρα είμαι στα χρώματα θα ανεβάσω σύντομα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32490
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  22
  • Reputation:   164
  • Achievement Points:  22
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2289 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29453
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1286
  • Reputation:   5863
  • Achievement Points:  1288
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3910 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μπραβο φιλε πολύ καλο!!!Δοκιμασε και κατι άλλο αμα εχεις ορεξη,βγαλε το μαυρο πλαισιο και αφησε το ασπρο,ετσι για πειραματισμο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32490
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  22
  • Reputation:   164
  • Achievement Points:  22
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2289 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On 2/6/2018 στο 6:40 ΠΜ, deadneighbours είπε:

Μπραβο φιλε πολύ καλο!!!Δοκιμασε και κατι άλλο αμα εχεις ορεξη,βγαλε το μαυρο πλαισιο και αφησε το ασπρο,ετσι για πειραματισμο.

Στη συγκεκριμένη σελίδα το δοκίμασα το άσπρο και μ'αρεσε πιο πολύ το μαύρο, αλλά στις περισσότερες άσπρο έχω. Χαίρομαι που σου άρεσε!:D

Αφού ο Χάρης τελειώνει το τηλεφώνημα του με τον 
Μπίλυ ξανα γυρνάμε εκεί που ξεκινήσαμε. Αυτή η σελίδα θα μπορούσε να ήταν και τρίτη στη σειρά
. Επίσης

το σκηνικό ξαναγυρνάει στην νύχτα και ελπίζω τα χρώματα να είναι πιο φωτεινά από την τελευταία φορα. τι λέτε?

8.thumb.jpg.d69901ceb236f67a7863a121cc46d5a8.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29453
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1286
  • Reputation:   5863
  • Achievement Points:  1288
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3910 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μεγαλε πολυ καλο μπραβο.Και μια παρατηρηση,στο background μην βαζεις ντεγκραντε η εστω αμα σου αρεσει να βαζεις,ριξε και δυο τρεις γραμμες με ραπιτογραφο.Ξερεις γιατι στο λεω,το σχεδιο σου ειναι λιγο σκοτεινο και φαινεται να το εχεις ξεκινησει πρωτα στο χαρτι,δεν ξερω αυτην την εντυπωση μου δινει,γιαυτο θελει και ενα περιβαλλον ποιο σκιερο,με το να του βαζεις ντεγκραντε ειναι σαν να εχεις παρει το σχεδιο σου και να το εχεις κολλησει σε μια επιφανεια αλλη,κατα την αποψη μου δεν ταιριαζουν αυτα τα δυο.Νομιζω με περισσοτερες σκιες, οχι βεβαια να φτασεις στην υπερβολη,θα φτασεις στο αποτελεσμα που θες.Παντος μου αρεσει πολυ!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18683
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  1663
  • Reputation:   13474
  • Achievement Points:  1663
  • Days Won:  4
  • With Us For:  4664 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  103

Ωραίο φαίνεται,μ αρέσει που είναι μισοσαπισμένο το πρόσωπο, επείσης πολύ ωραία η αίσθηση της πέτρας στη μάντρα του νεκροταφείου,κι ότι έχει προοπτική κτλ,προσθέτει. Σκηνοθετικά θα αντιμετωπιζα αλλιώς τη σελίδα σαν στήσιμο(δηλαδή προτείνω περισσοτερες δοκιμές στα προσχέδια πριν το τελικό), άλλα κι έτσι δεν είναι κακή. Η φωτεινότητα των χρωμάτων είναι μια χαρά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31587
  • Group:  Members
  • Topic Count:  62
  • Content Count:  574
  • Reputation:   1130
  • Achievement Points:  574
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2865 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Μου αρέσει κυρίως, η απόδοση του νεκροταφείου κάτω από το φως της σελήνης.:up:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  32490
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  22
  • Reputation:   164
  • Achievement Points:  22
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2289 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Καλησπέρα - καλησπέρα!

@deadneighbours Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Σχεδιάζω σε Α4 με μολύβι, μετά πενάκι ή πινέλο και τέλος χρωματίζω και βάζω γράμματα στο PC. Πενάκι και πινέλο

μελάνι γενικά δουλεύω πρώτη φορά στη ζωή μου. Υστερώ πολύ στο μελάνωμα και στην τεχνική του ,αλλά κάνω προσπάθεια να γίνομαι καλύτερος. Τώρα το ντεγκραντέ

μ'αρέσει και παίζει και πολύ στο σχέδιο των κομικ που διαβάζω. Οπότε συνεχίζω έτσι προσπαθώντας να γίνω καλύτερος στο μελάνωμα. Η παρακάτω σελίδα ίσως σου αρέσει περισσότερο, περιμένω κριτική :xm:

@pit1983Αφού σου άρεσε η αίσθηση της πέτρας την έβαλα και στην επόμενη σελίδα.:) Όσων αφορά την σκηνοθεσία ο τρόπος που λειτουργώ είναι ο εξής :

1) Φαντάζομαι την ιστορία

2) Χωρίζω σε καρέ

3)Καταλήγω σε γωνίες λήψης (αν λέγεται έτσι, ελπίζω να κατάλαβες τι θέλω να πω)

4)Κάνω 3-4 προσχέδια

5)Σχεδιάζω το τελικό.

Πολύ θα ήθελα να μάθω πως δουλεύεις εσύ ή αν έχεις κάποια συμβουλή πάνω στο στήσιμο της σκηνοθεσίας. Ευχαριστώ για την άποψη και την κριτική σου.

 

Η συγκεκριμένη σελίδα με ζόρισε ιδιαίτερα

9.thumb.jpg.2569d7c5af9948c23f30dc063fd58d3f.jpg

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18683
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  1663
  • Reputation:   13474
  • Achievement Points:  1663
  • Days Won:  4
  • With Us For:  4664 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  103

Καλησπέρα! Η μεθοδολογία που περιγράφεις είναι μια χαρά και εγώ πάνω κάτω τα ίδια κάνω και μάλλον λιγότερα βήματα... η σκηνοθεσία γενικά έχει να κάνει και προσωπική αισθητική του καθενός άλλα και με ορισμένους κανόνες, οι οποίοι είναι πάρα πολλοί, αν κάτσει να τους αναφέρει έναν προς έναν κάποιος...υπάρχει ένα κομμάτι στα κόμικς που είναι κοινό με το σινεμά, άλλα τα κόμικς έχουν και επιπλέον το κομμάτι των διαστάσεων του κάθε καρέ και της σχέσης των μεγεθών μιας ακολουθίας με καρέ. Πχ, σημαντικό tip είναι ότι το μήκος του καρέ αντιστοιχεί σε κομμάτι χρόνου,στενό καρέ ΣΥΝΤΟΜΟ ΣΥΜΒΑΝ ,φαρδυ καρε ΠΛΑΝΟ ΠΟΥ ΚΡΑΤΑΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΧΡΟΝΟ, αλλο ενα τιπ που δένει με αυτά είναι ότι ένα πολύ στενό καρέ δεν μπορεί να έχει ένα κατεβατό διαλόγου αφού διερκεί δέκατα του δευτερολεπτου αν ήταν ταινία, ενώ το φαρδύ καρέ μπορεί να έχει την ιστορία της ζωής κάποιου αφού χρονικά μπορεί να είναι μεγάλο και ασαφές. Ίσως το λέω πολύ θεωρητικά, οπότε μιλώντας πιο πρακτικά στο ποστ με το νεκροταφειο η ακολουθία στην πρώτη περασιά πάνω...... 2 μικρά καρέ αριστερά+ ένα ψηλό και στενό + δυο καρέ δεξιά , δεν μου φαίνεται καλή επιλογή και ούτε και το περιεχόμενο όπως είναι τοποθετημένο .Όταν έχεις ένα κεντρικό μεγάλο καρέ σε μια σελίδα μια πρόταση είναι τα άλλα να είναι ένθετα, άλλα να δείχνουν ζοομ διάφορα σημεία του κεντρικού πάνελ, για να τονιστούν κάποια στοιχεία, το μεσαίο καρέ αυτό που σηκ΄ωνεται όρθιος δεν δένει καλά με τα υπόλοιπα μικρά καρέ,χαλάει τη ροή. Γι αυτό θα έστηνα αλλιώς τη σελίδα, είτε με μία κεντρική εικόνα και μικρά ένθετα καρέ, είτε με 3 περασιές, είτε με μία εικόνα τραβηγμένη από διάφορες κάμερες και διάφορα ζουμ,άλλα με σειρά από το πιο μακρινό προς το πιο κοντινό πλάνο. Επείσης το κεφάλι στο 5ο καρέ δεν κόβεται ωραία μέσα στο καρέ,γιατί είναι έτσι γωνιασμένο στ αριστερά του καρέ χάνοντας το μισό πρόσωπο:tik:,έτσι θα μπορούσε να κοπεί αν εστιάζαμε σε ένα άλλο πρόσωπο που ερχόταν πχ από πίσω του. Αυτό που πρότεινα στην τελική για να μην αλλάξει η κατασκευή της σελίδας έιναι έστω να αλλάξει η δεύτερη στήλη με την τρίτη αμοιβαία,δηλασή το ψηλό καρέ να πάει στο τέλος με φωτοσοπ.

  Στην καινούρια σελίδα πάντως το πήγες πολύ καλά, επειδή είναι και τολμηρή η σκηνοθεσία,άλλα νομίζω και αρκετά σωστή μ αρέσει!! Έχει και προοπτική και κίνηση!:party3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.