Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΜΑΥΡΟ ΦΑΝΤΑΣΜΑ [ PHANTOM BLOT ]


Ion

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  940
  • Content Count:  4356
  • Reputation:   35540
  • Achievement Points:  4409
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6159 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

MΑΥΡΟ ΦΑΝΤΑΣΜΑ

phanblotpf2.jpg

 

Δημιουργός: Floyd Gottfredson

 

Στις 20 Μαΐου 1939 δημοσιεύτηκε στις ημερήσιες εφημερίδες η πρώτη συνέχεια ενός στριπ που μπορεί άνετα να θεωρηθεί η καλύτερη περιπέτεια του Μίκυ Μάους που έγραψε ποτέ ο Φλόυντ Γκότφρεντσον. Στην ιστορία αυτή ο μικρόσωμος πλην ατρόμητος ποντικός ερχόταν αντιμέτωπος μ’ έναν καταχθόνιο και ύπουλο αντίπαλο, το Φάντασμα. Ο Γκότφρεντσον είχε σκεφτεί να σχεδιάσει ένα μοχθηρό και μυστηριώδη τύπο με μαύρο μανδύα και μονίμως καλυμμένο πρόσωπο. Έτσι ο σεναρίστας Μέριλλ ντε Μάρις του πρότεινε μια κατασκοπική ιστορία με μυστικούς χημικούς τύπους και κλεμμένα φιλμ, δίνοντάς του το τελικό ερέθισμα που χρειαζόταν για τη δημιουργία ενός από τους πιο επικίνδυνους αντιπάλους του Μίκυ.

 

Παρόλο που όλοι, ακόμα και ο ίδιος ο Φλόυντ, κατέληξαν να αποκαλούν “Phantom Blot” τον μαυροντυμένο εγκληματία, που θα γίνει γνωστός στη χώρα μας ως “Μαύρο Φάντασμα”, στην πρώτη αυτή περιπέτεια το όνομά του ήταν απλώς “The Blot” (η Κηλίδα). Όταν το 1941 η Ουέστερν Πάμπλισινγκ προχώρησε στην έκδοση των στριπ σε μορφή τεύχους, κάποιος έδωσε στην ιστορία τον πρωτότυπο τίτλο “Mickey Mouse vs The Phantom Blot” (Μίκυ Μάους εναντίον Μαύρου Φαντάσματος), και το όνομα αυτό δεν άργησε να καθιερωθεί και ως επίσημη ονομασία.

 

ion13_characters_phantom_bolt.png

 

Παρά την εκπληκτική επιτυχία του Φαντάσματος, ούτε ο δημιουργός του ούτε οι συνάδελφοί του τον χρησιμοποίησαν για ένα σεβαστό χρονικό διάστημα. Όμως ο δαιμόνιος κακοποιός είχε ήδη γνωρίσει σημαντική εμπορική επιτυχία στη γηραιά ήπειρο, σε πρωτότυπες ιστορίες Ευρωπαίων σχεδιαστών όπως ο Ρομάνο Σκάρπα. Αυτή ακριβώς η επιτυχία θα πείσει τους Αμερικανούς εκδότες ότι ο μαυροντυμένος αρχικακοποιός ήταν ένας από τους πιο ενδιαφέροντες “κακούς”. Έτσι, σαράντα ολόκληρα χρόνια μετά από την πρώτη του εμφάνιση, το Μαύρο Φάντασμα θα ξαναεμφανιστεί πανηγυρικά στην Αμερική, όταν η Ουέστερν Πάμπλισινγκ θα αποφασίσει να του δώσει το δικό του περιοδικό, που θα κυκλοφορήσει για δύο χρόνια, από το 1964 έως το 1966.

 

spokelseskladdenlx4.gif
 

Το Μαύρο Φάντασμα ξεκίνησε ως κατάσκοπος της παλιάς σχολής στις παραμονές του Δεύτερου Παγκόσμιου Πολέμου και κατέληξε να αποκτήσει τον δικό του τίτλο, κάτι που ελάχιστοι δεύτεροι ήρωες, και ακόμη λιγότεροι κακοί, έχουν καταφέρει.

 

Σε καρτούν, το Μαύρο Φάντασμα έκανε την πρώτη του εμφάνιση το 1987, στην τηλεοπτική σειρά DuckTales (Παπιοπεριπέτειες), στο επεισόδιο 51 με τίτλο “All Ducks on Deck”. Αργότερα εμφανίστηκε και στις σειρές Mickey Mouse Works και House of Mouse.

 

Πηγή: ΚΟΜΙΞ #88

 

Περισσότερες πληροφορίες:

Wikipedia

WeirdSpace

 

Floyd Gottfredson

 

Ιστορίες του Gottfredson

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1710
  • Content Count:  9040
  • Reputation:   64272
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6407 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

:respect:

 

Στην πρίζα σε βάλανε αγόρι μου ? .... μην τολμήσει κανένας να πειράξει τον πίνακα ελέγχου !!!! :lol:

 

Υπέροχος για μια ακόμα φορά Ίωνα :clap:

 

Τις ευχαριστίες μου για την δουλειά σου

 

:beer2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2393
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  594
  • Content Count:  6421
  • Reputation:   30807
  • Achievement Points:  6434
  • Days Won:  13
  • With Us For:  6149 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

:respect::respect::best:

 

Απλά...ΑΞΙΟΣ!!

Τι θα ακολουθήσει άραγε?

 

:beer::beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  940
  • Content Count:  4356
  • Reputation:   35540
  • Achievement Points:  4409
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6159 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Εμένα προσωπικά το Μαύρο Φάντασμα είναι ο αγαπημένος μου κακός απ' την "οικογένεια" Disney. Γι' αυτό ήθελα εδώ και καιρό να κάνω ένα αφιερωματάκι γι' αυτόν. Τώρα θα ψάξω να δω ποιος θα είναι ο επόμενος για αφιέρωμα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3755
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  43
  • Reputation:   44
  • Achievement Points:  43
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6037 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

O πιο μισητός χαρακτήρας του ΚΟΜΙΞ για εμένα μέχρι στιγμής. Γενικώς δεν μου άρεσε ο ιταλικός τρόπος σκιτσου και πάντα περνούσα τέτοιες ιστορίες στα γρήγορα... Μόνο μία ιστορία με τον Μίκυ έχω διαβάσει στο ΚΟΜΙΞ, και αυτή επειδή την είχε φτιάξει ο θείος Καρλ...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Μόνο μία ιστορία με τον Μίκυ έχω διαβάσει στο ΚΟΜΙΞ, και αυτή επειδή την είχε φτιάξει ο θείος Καρλ...

Μήπως κάνεις λάθος ? Ο Barks έχει κάνει μόνο μία ιστορία με τον Μίκυ Μάους και σε αυτήν δεν εμφανίζεται το Μαύρο Φάντασμα. Δεδομένου πως και στο Κόμιξ δεν έχουν δημοσιευτεί πολλές τέτοιες ιστορίες, φαντάζομαι πως θα εννοείς τον Ρομάνο Σκάρπα.

Επεξεργασία από PhantomDuck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3755
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  43
  • Reputation:   44
  • Achievement Points:  43
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6037 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Μόνο με τον Μικυ, ιστορίες με μαύρο φάντασμα θέμα είναι να έχω διαβάσει 5-6, και αυτές στο παλιό ΜΙΚΥ ΜΑΟΥΣ

 

Edit: διαβάσει με όμικρον γιώτα FFS

Επεξεργασία από ToFonikoAgouri
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Δουλειά δεν είχε ο διαβολίκ...εεεε παπερινίκ, καθόταν και ξέθαβε φιγούρες τα χαράματα.

 

 

Ξαναδιαβάζοντας το αφιέρωμα του Ion13, μου γεννήθηκε μια απορία. Στο τέλος της πρώτης του ιστορίας, το Μαύρο Φάντασμα βγάζει τη μάσκα του και αποκαλύπτει το πρόσωπό του. Τι θα γινόταν αν τελικά ΔΕΝ την έβγαζε ? Το Μαύρο Φάντασμα κουβαλάει ένα μυστήριο στις πλάτες του, κανένας δεν ξέρει ποιος πραγματικά είναι, από που προέρχεται, και ποιος μπορεί να είναι ο επόμενος στόχος του. Αν το πρόσωπό του παρέμενε άγνωστο μπορεί πολλά πράγματα να μην ήταν όπως τα γνωρίζουμε σήμερα. Θα ήταν ο ορισμός του μυστηριώδη κακού. Πολλές φορές σε ιστορίες σοβαρών δημιουργών, έχει προσπαθήσει να σκοτώσει κόσμο, κάτι που απαγορεύεται διά ροπάλου από την πολιτική της Disney, όμως για το Μαύρο Φάντασμα έχουν κάνει εξαιρέσεις.

 

 

Εντύπωση επίσης μου κάνει πως ενώ το ΚΟΜΙΞ δεν έχει δημοσιεύσει περισσότερες από 4-5 (και πολλές λέω) ιστορίες του Gottfredson, όλοι αντιλαμβανόμαστε την προσφορά του και νιώθουμε πως γνωρίζουμε το έργο του μέσα από τα λιγοστά στριπς εντύπων του 1970-1980 και τα αφιερώματα του ΚΟΜΙΞ.

Αυτές οι ιστορίες δεν μπορούν να μπουν στο περιοδικό ? Θα μου πείτε πως είναι δύσκολη η δημοσίευση στριπ σε μορφή κόμικ, αλλά και πάλι...

Επεξεργασία από PhantomDuck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4259
  • Group:  Members
  • Topic Count:  56
  • Content Count:  364
  • Reputation:   1886
  • Achievement Points:  364
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5966 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  63

:hi::thanks: Ευχαριστούμε φυσικά το φίλο μας για το αφιέρωμα ενός σημαντικού 'κακού' , περισσότερο βέβαια επιτυχημένου στις παλιές ιστορίες κατά κύριο λόγο του Paul Murry (με σκίτσα του οποίου - μάστερ σε Μίκυ/Γκούφυ- το μαύρο φάντασμα απέκτησε τότε και δικό του περιοδικό 'THE PHANTOM BLOT') αλλά και του Ρομάνο Σκάρπα, όπως προαναφέρθηκε. :) Ξεκαρδιστικές ιστορίες (εκτός από αυτές με Μίκυ-Γκούφυ που ήταν πιο σοβαρές-ιδίως οι πρώτες γκαγκστερικές του Γκότφρεντσον) με Μαντάμ Μιμ, Μουργόλυκους αλλα και Σκρούτζ, Ντόναλντ. Να και μια μικρή συμβολή από εμένα.

Εξέλιξη

post-4259-1224656101_thumb.jpg

Στατιστικά στοιχεία post-4259-1224656076_thumb.jpg,

Εξώφυλλα

post-4259-1224656112_thumb.jpg

και φιγούρα της DaAgostini, καθώς και το αυτοκίνητό του

post-4259-1224656087_thumb.jpg.

χρώμα; μαύρο φυσικά :lol: .

Επεξεργασία από PHOTO
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5669
  • Group:  Members
  • Topic Count:  50
  • Content Count:  1089
  • Reputation:   1452
  • Achievement Points:  1089
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5795 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Μπράβο Ίωνα για το αφιέρωμα.Πολύ καλό και πολλές πληροφορίες που δεν ήξερα. :best:

 

 

Θα συμφωνήσω όμως και με τον PhantomDuck,περί του μυστηρίου για την ταυτότητα του.Θα ήθελα κι εγώ να μην υπάρχει ιστορία που αποκαλύπτεται κι έτσι το μυστήριο να είναι μεγαλύτερο.Αν και δεν υπάρχουν και πολλές ιστορίες που το αποκαλύπτει.Πάντως θα προτιμούσα να μην γνωρίζαμε το πρόσωπο του.

 

Δηλαδή δεν ξέρπυμε πληροφορίες γαι το πως ξεκίνησε και πως έφτασε εκεί που είναι;Ούτε το όνομα τουτο πραγματικό;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 weeks later...

  • Member ID:  6936
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  286
  • Reputation:   4174
  • Achievement Points:  375
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5650 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Πολύ καλή παρουσίαση! Ευχαριστούμε.

 

Στα τεύχη του ΚΟΜΙΞ 88 και 91 εάν δεν κάνω λάθος (για το #91) υπάρχουν ιστορίες με το Μαύρο Φάντασμα. Έχει εμφανιστεί κι άλλες φορές στο περιοδικό ΚΟΜΙΞ?

 

Αλέξης

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6121
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  351
  • Reputation:   2737
  • Achievement Points:  356
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5744 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  60

:clap2: Συγχαρητηρια για το αφιερωμα. Υπαρχει και ενας παρεμφερης ηρωας με το Μαυρο Φαντασμα, ο "Κορακας", ετσι τουλαχιστον ονομαζοταν στα παλια Μικυ Μαους. Μπορει καποιος να κανει αφιερωμα;
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35863
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5256 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Μπήκα στο θέμα αυτό για να αναφέρω ότι σε κάποιες ιστορίες δημοσιευμένες σε παλιά Μίκυ Μάους, το Μαύρο Φάντασμα (στο εξής, για συντομία, Μ.Φ.)ονομάζεται "Κόρακας". Βλέπω λοιπόν ότι to ζήτημα το έχει θέσει, πριν ένα χρόνο ακριβώς, ο rwmanos θεωρώντας τον Κόρακα παρεμφερή ήρωα με το Μ.Φ. Η δική μου γνώμη είναι ότι το "Κόρακας" είναι αυθαίρετη απόδοση από τον μεταφραστή του ονόματος του Μ.Φ. Πράγματι,στη συλλογή μου έχω 2 ιστορίες, στις οποίες το Μ.Φ. αποκαλείται "Κόρακας". Η μία είναι "Η επίθεση του Κόρακα" (Μίκυ Μάους τεύχος 1050) και η δεύτερη "Και οι 12 ήταν ύποπτοι" (Μίκυ Μάους τεύχος 1212). Η άποψη ότι πρόκειται για τον ίδιο χαρακτήρα, δηλαδή το Μ.Φ., πέρα από την πανομοιότυπη εμφάνιση, ενισχύεται και από δύο άλλα στοιχεία: Πρώτον, ότι σε νεότερη δημοσίευση της ιστορίας "Και οι 12 ήταν ύποπτοι" στο Μίκυ Μάους τεύχος 1884 με τίτλο "Υπόθεση Μυστηρίου", ο ήρωάς μας αποκαλείται, σωστά "Μαύρο Φάντασμα" και δεύτερον ότι και στα δύο τεύχη (1250 και 1212) στα οποία το Μ.Φ. ονομάζεται στα ελληνικά Κόρακας,στη στήλη "εμφανίσεις" του inducks αναφέρεται ως ήρωας το "Μαύρο Φάντασμα" και δεν γίνεται κανένας λόγος για "Κόρακα" (βλ. http://coa.inducks.org/issue.php?c=gr/MM+1050 και http://coa.inducks.org/issue.php?c=gr/MM+1212).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  466
  • Group:  Members
  • Topic Count:  65
  • Content Count:  920
  • Reputation:   7675
  • Achievement Points:  950
  • Days Won:  1
  • With Us For:  6320 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

:clap2: Συγχαρητηρια για το αφιερωμα. Υπαρχει και ενας παρεμφερης ηρωας με το Μαυρο Φαντασμα, ο "Κορακας", ετσι τουλαχιστον ονομαζοταν στα παλια Μικυ Μαους. Μπορει καποιος να κανει αφιερωμα;

 

 

Και να η άποψη του μεταφραστή από το Μίκυ 117 και την ιστορία " Οι 12 ύποπτοι"

post-466-1267808382,21_thumb.jpg

Επεξεργασία από crc
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11156
  • Group:  Members
  • Topic Count:  65
  • Content Count:  1387
  • Reputation:   6726
  • Achievement Points:  1387
  • Days Won:  9
  • With Us For:  5322 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Μπήκα στο θέμα αυτό για να αναφέρω ότι σε κάποιες ιστορίες δημοσιευμένες σε παλιά Μίκυ Μάους, το Μαύρο Φάντασμα (στο εξής, για συντομία, Μ.Φ.)ονομάζεται "Κόρακας". Βλέπω λοιπόν ότι to ζήτημα το έχει θέσει, πριν ένα χρόνο ακριβώς, ο rwmanos θεωρώντας τον Κόρακα παρεμφερή ήρωα με το Μ.Φ. Η δική μου γνώμη είναι ότι το "Κόρακας" είναι αυθαίρετη απόδοση από τον μεταφραστή του ονόματος του Μ.Φ. Πράγματι,στη συλλογή μου έχω 2 ιστορίες, στις οποίες το Μ.Φ. αποκαλείται "Κόρακας". Η μία είναι "Η επίθεση του Κόρακα" (Μίκυ Μάους τεύχος 1050) και η δεύτερη "Και οι 12 ήταν ύποπτοι" (Μίκυ Μάους τεύχος 1212). Η άποψη ότι πρόκειται για τον ίδιο χαρακτήρα, δηλαδή το Μ.Φ., πέρα από την πανομοιότυπη εμφάνιση, ενισχύεται και από δύο άλλα στοιχεία: Πρώτον, ότι σε νεότερη δημοσίευση της ιστορίας "Και οι 12 ήταν ύποπτοι" στο Μίκυ Μάους τεύχος 1884 με τίτλο "Υπόθεση Μυστηρίου", ο ήρωάς μας αποκαλείται, σωστά "Μαύρο Φάντασμα" και δεύτερον ότι και στα δύο τεύχη (1250 και 1212) στα οποία το Μ.Φ. ονομάζεται στα ελληνικά Κόρακας,στη στήλη "εμφανίσεις" του inducks αναφέρεται ως ήρωας το "Μαύρο Φάντασμα" και δεν γίνεται κανένας λόγος για "Κόρακα" (βλ. http://coa.inducks.org/issue.php?c=gr/MM+1050 και http://coa.inducks.org/issue.php?c=gr/MM+1212).

 

ναι, αλλα εγω εχω διαβασει ιστορία σε πολύ παλιό''μικυ μάους'', οπου ο Ο'ΧΑΡΑ λεει τη φραση: ''αχ βρε κόρακα, παλι το μαυρο φάντσμα ηθελες να παραστήσεις;''. Δε θυμαμαι σε ποια ιστορία ηταν, αλλα είμαι 1000% σιγουρος οτι το εχω διαβασει γιατι θυμαμαι προσπαθουσα να καταλαβω τι συμβαινει, οσπου διαβασα την εν λογω φραση και υπεθεσα οτι ο Κορακας ειναι μιμητής του φαντάσματος.

ίσως πάλι ο Ο'Χαρα, λεγοντάς ''μαυρο φαντασμα'' να μην αναφερόταν στον χαρακτήρα, αλλα απλώς σε ένα φάντσμα μαυρου χρώματος. Δηλαδη να εννοουσε ''αχ βρε κόρακα, πάλι ένα φαντασμα που είναι μαύρο ηθελες να παραστησεις;''

θα σας γελάσω!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  466
  • Group:  Members
  • Topic Count:  65
  • Content Count:  920
  • Reputation:   7675
  • Achievement Points:  950
  • Days Won:  1
  • With Us For:  6320 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

ναι, αλλα εγω εχω διαβασει ιστορία σε πολύ παλιό''μικυ μάους'', οπου ο Ο'ΧΑΡΑ λεει τη φραση: ''αχ βρε κόρακα, παλι το μαυρο φάντσμα ηθελες να παραστήσεις;''. Δε θυμαμαι σε ποια ιστορία ηταν, αλλα είμαι 1000% σιγουρος οτι το εχω διαβασει γιατι θυμαμαι προσπαθουσα να καταλαβω τι συμβαινει, οσπου διαβασα την εν λογω φραση και υπεθεσα οτι ο Κορακας ειναι μιμητής του φαντάσματος.

ίσως πάλι ο Ο'Χαρα, λεγοντάς ''μαυρο φαντασμα'' να μην αναφερόταν στον χαρακτήρα, αλλα απλώς σε ένα φάντσμα μαυρου χρώματος. Δηλαδη να εννοουσε ''αχ βρε κόρακα, πάλι ένα φαντασμα που είναι μαύρο ηθελες να παραστησεις;''

θα σας γελάσω!

 

Ψιτ παλικάρι κοίτα λίγο παραπάνω στην οθόνη σου (μερικους πόντους λέμε).

 

Έχει μία σελίδα σκαναρισμένη, για πάτα ένα κλικ πάνω της και πες τι λέει. ;)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11156
  • Group:  Members
  • Topic Count:  65
  • Content Count:  1387
  • Reputation:   6726
  • Achievement Points:  1387
  • Days Won:  9
  • With Us For:  5322 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Ψιτ παλικάρι κοίτα λίγο παραπάνω στην οθόνη σου (μερικους πόντους λέμε).

 

Έχει μία σελίδα σκαναρισμένη, για πάτα ένα κλικ πάνω της και πες τι λέει. ;)

 

και τυφλός και χαζός.

Στραβομάρα μου!

:lol:

ειμαι απαραδεκτος

Επεξεργασία από Duck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35863
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5256 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Παιδιά, εδώ υπάρχει το εξής παράδοξο με την ιστορία του Romano Scarpa "Οι Δώδεκα ΄Υποπτοι" (ΜΜ 117) ή "Και οι Δώδεκα ΄Ηταν ΄Υποπτοι" (ΜΜ 634 και 1212) ή "Υπόθεση Μυστηρίου" (ΜΜ 1884), το οποίο μόνο κάποιος που έχει την πρωτότυπη ιστορία (Topolino e il pappagallo matematico)

http://coa.inducks.org/story.php?c=I+TL++347-B

θα μπορούσε να μας λύσει: Τόσο στο τεύχος ΜΜ 117 (δεν το έχω) από το οποίο ο αγαπητός crc μάς παραθέτει τη σκαναρισμένη σελίδα, όσο προφανώς και στο ΜΜ 634 (που επίσης δεν έχω), αλλά και στο ΜΜ 1212 (το οποίο έχω και το έλεγξα), υπάρχει μέσα σε πλαϊνό καρέ η φράση "Ο Κόρακας είναι ένας γνωστός ληστής που ζηλεύει πολύ το Μαύρο Φάντασμα. Γι' αυτό θέλει πάντα να φοράει τη μαύρη ρόμπα του" καθώς και η ατάκα του Ο' Χάρα την οποία θυμόταν λίγο παραλλαγμένη ο καλός μας Duck: "Παλιοκόρακα"! Πάλι το φάντασμα θέλεις να παραστήσεις" ενώ ο ήρωας αποκαλείται (και στα τρία αυτά τεύχη) Κόρακας. ΄Οπως όμως αναφέρω στο post μου της 25/11/09, στο οποίο απαντά ο Duck, στο τεύχος 1884 ο ήρωας πια λέγεται Μαύρο Φάντασμα ενώ (συμπληρώνω τώρα που το πρόσεξα) στην αντίστοιχη σελίδα η μεν φράση στο πλαϊνό καρέ γίνεται "΄Ετσι το Μαύρο Φάντασμα ξεσκεπάζεται και ο Μίκυ καλεί αμέσως στο σπίτι τού Γκούφυ τον επιθεωρητή Ο' Χάρα" ενώ η ατάκα του τελευταίου γίνεται "΄Ωστε εσύ είσαι ο κλέφτης των παπαγάλων. Ειλικρινά, δεν μπορούσα να το φανταστώ". Τέλος και στο Inducs (όπως επίσης αναφέρω στο post μου της 25/11/09) ως ήρωας της ιστορίας αυτής αναφέρεται το Μαύρο Φάντασμα

http://coa.inducks.org/issue.php?c=gr/MM+1884

Και κάτι ακόμη:

΄Εψαξα στο ιταλικό inducks και βρήκα την ιστορία

http://coa.inducks.org/story.php?c=I+TL++347-B&search=Topolino%20e%20il%20pappagallo%20matematico

στην οποία ως ήρωας αναφέρεται ο Macchia Nera (στην κυριολεξία σημαίνει μαύρο σημάδι, μαύρος λεκές), που είναι το Μαύρο Φάντασμα:

http://coa.inducks.org/character.php?c=PB

Επεξεργασία από tryfev
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 6 months later...

  • Member ID:  13219
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  2158
  • Reputation:   9569
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4940 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Πολύ ωραίο αφιέρομα για έναν από τους πιο σοβαρούς κακούς :respect::respect::respect: Μπορεί να μην είμαι ο μεγαλύτερος Μικι-fan αλλά θεωρώ ότι το 'Διπλο μυστήριο του Μαύρου Φαντάσματος' είναι από τις καλύτερες ιστορίες που έχουν κυκλοφορίσει ποτέ :clap2::yahoo::hit::up::woots::cool::cool::cool::dimis: !!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 10 months later...

  • Member ID:  13944
  • Group:  Members
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  670
  • Reputation:   4541
  • Achievement Points:  709
  • Days Won:  9
  • With Us For:  4826 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Η περιγραφη, το γκαλερυ και τα στατιστικα του απο το inducks

 

http://coa.inducks.o...racter.php?c=PB

http://coa.inducks.o...php?c=PB&view=2

http://coa.inducks.o...php?c=PB&view=3

 

 

Πρωτη εμφανιση στην Ελλαδα ειναι στο Μικυ Μαους 32.

Υπηρχε ενα αμερικανικο περιοδικο Phantom Blot που με μονο 7 τευχη ομως ολες του οι ιστοριες εχουν εκδοθει στα ελληνικα τευχη.

 

Εδω ειναι η πρωτη του παρουσια σε μια ιστορια που κατεχει την 9η θεση στη γενικη λιστα καταταξης ολων των ιστοριων του inducks με δεκαδες τυπωσεις, ομως ουδεποτε εχει εκδοθει στα ελληνικα.

http://coa.inducks.o...ry.php?c=YM+039

Επεξεργασία από cydisneyman
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  17295
  • Group:  Members
  • Topic Count:  171
  • Content Count:  2190
  • Reputation:   11191
  • Achievement Points:  2190
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4688 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Φυσικά! Η ιστορία αυτή είναι εξαιτετική και ανυπομονώ να την διαβασω όταν βγει στους τόμους του Γκότφρεντσον!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28681
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4783 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Xρησιμοποιώντας ως πηγή το τεύχος του ΚΟΜΙΞ 121 θα ήθελα να προσθέσω μερικά ακόμα στοιχεία για το Μαύρο φάντασμα. Aρχικά να αναφέρω οτι έχει μια κόρη ( !!!! ), την Phantom Brat !!εμφανιστηκε πρώτη φορα στο τελευταίο καρέ αυτης της ιστορίας αλλα απότι διαβασα στο ιντερνετ σκόπευαν να την κάνουν μόνιμο χαρακήρα αλλά το ακύρωσαν (καλυτερα κατα τη γνώμη μου).

Επιπλέον να αναφέρω ότι το 1949 προστέθηκαν κόρες στα μάται του Μαύρου Φαντάσματος από το πενάκι του Φλόυντ Γκοτφρεντσον ενω λίγα χρόνια αργότερα προστέθηκε και στόμα απο το σχεδιαστή Ρότζερ Αρμστρογκ.

ορίστε και ανάλογο σκαν

post-14558-0-29436200-1321053262_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Δίμιους, αυτή η ιστορία που λες δημοσιεύτηκε στην αμερικάνικη σειρά Mickey Mouse Adventures. Απ' ό,τι έχω καταλάβει, σε αυτήν τη σειρά προσπάθησαν να προωθήσουν ιστορίες διαφορετικού σύμπαντος ή έστω διαφορετικής νοοτροπίας. Το ότι βγήκαν μόνο 18 τεύχη δείχνει πως μάλλον δεν είχε και πολύ αποδοχή. Για παράδειγμα το Φάντασμα σε αυτές τις ιστορίες δεν αποκάλυπτε ποτέ το πρόσωπό του. Από αυτή τη σειρά μου άρεσαν μερικές ιστορίες του Stephen De Stefano, ο οποίος είναι αυτός που σχεδίασε και την ιστορία που αναφέρεις. Από μία γύρα στο νετ βλέπω πως έχει ασχοληθεί και με άλλα είδη κόμικς (υπερηρωικά κλπ). Αν κρίνουμε και από τον Marv Wolfman που έφτιαξε μερικά σενάρια για τη σειρά, μπορούμε να συμπεράνουμε πως ίσως ήθελαν να τραβήξουν νέο κοινό στα Disney αλλά δεν τους έκατσε.

 

Η ιστορία BIg Fall μου άρεσε αρκετά, όπως επίσης μου άρεσε και η συνέχειά της, το Phantom Blot Bedtime Story, η τελευταία σελίδα του οποίου μπορώ να πω πως είναι συγκινητική. Ακολουθεί spoiler scan για όποιον ενδιαφέρεται να τη δει.

post-2414-0-17988900-1321056441_thumb.jpg

 

 

Κι εγώ δεν ήμουν υπέρ του Phantom Brat, όμως μου άρεσε πολύ όπως παρουσιάστηκε σε αυτήν την ιστορία, έστω και για λίγο. Ο DeStefano έχει φτιάξει λίγες ιστορίες, όμως αξίζουν πιστεύω να διαβαστούν. Προσωπικά ψάχνω scans για το Perils of Mickey, το οποίο αποτελεί συνέχεια του κλασικού Blaggard Castle του Gottfredson, και το οποίο δεν έχει επαναδημοσιευτεί ποτέ και πουθενά.

Επεξεργασία από PhantomDuck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28681
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4783 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

:respect: :respect: :respect: απειρα Φαντομ!κατατοπιστικότατος !εγω βρηκα τις πληροφορίες που παρέθεσα εδω μαζι με το ΚΟΜΙΞ 121.ξερεις που μπορουμε να βρουμε αυτη την ιστορια;σκαναρισμενη την εχεις ή αγορασμένη;
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Σκαναρισμένα από τα αμερικάνικα τεύχη. Γενικά από scans έχω γνωρίσει πολύ πράμα που δεν έχει κυκλοφορήσει εδώ πέρα. Γράψου στο Komics Live αν θέλεις να ασχοληθείς, έχει scans από ένα σωρό αμερικάνικα κόμικς. Παραθέτω τα links για τα τεύχη του Mickey Mouse Adventures, νομίζω είναι εντός κανόνων. Αν αντιτίθενται, ας τα σβήσει κάποιος Mod ή ας με ενημερώσει για να τα αφαιρέσω εγώ

 

 

 

http://www.megaupload.com/?d=709N4TIK
http://www.megaupload.com/?d=MOHRI7G5
http://www.megaupload.com/?d=RTL4JRDV

 

 

Η ιστορία περιλαμβάνεται στα τεύχη #7 και #8, δηλαδή στο δεύτερο πακετάκι.

Επεξεργασία από PhantomDuck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28681
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4783 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

 

 

http://rapidshare.com/files/397372058/Mickey_Mouse_Adventures__Walt_Disney__1990-1991___01-09_.rar
http://rapidshare.com/files/397372460/Mickey_Mouse_Adventures__Walt_Disney__1990-1991___10-14_.rar
http://rapidshare.com/files/397371605/Mickey_Mouse_Adventures__Walt_Disney__1990-1991___15-18_.rar

 

 

Η ιστορία περιλαμβάνεται στα τεύχη #7 και #8, δηλαδή στο πρώτο πακετάκι.

 

δεν υπαρχουν πια τα αρχεια!δεν πειραζει,το site ειναι πολυ καλο!!!!αν ηταν ανοιχτες και οι εγγραφες :(

Επεξεργασία από dimious200
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Τα αντικατέστησα, τώρα λειτουργούν. Αν διαβάσεις την ιστορία, πες και καμιά γνώμη, μιας και δεν έχω ακούσει εντυπώσεις από άλλο άτομο που έχει ασχοληθεί με τη σειρά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28681
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4783 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

αρχικα φιλε φαντομ θελω να σε ευχαριστησω για τα λινκ (αν μπορεις να κανεις κατι και για τις εγγραφες στο site θα σου φτιαξω αγαλμα!! ) λοιπον,στο θεμα της ιστοριας τωρα.Μου αρεσε παρα μα παρα πολυ!πολυ καλογραμμενη και πολυ ωραιο σεναριο!αν εξαιρεσεις τον ηλιθιο τροπο ομιλιας του Γκουφυ που πραγματικα μιλαμε για βιασμο της γλωσσας ηταν πολυ ωραια!μ αρεσε πολυ το γκαγκ με τον πλουτο που εφερνε τα πραγματα του Μικυ οσο για το δευτερο μερος μ αρεσε πολυ που η ιστορια επαιζε με background την αφηγηση του φαντασματος!Τελος,η τελευταια σελ οντως ειναι καπως συγκινητικη!

ΥΓ:respect στα κουκλακια της phantom brat!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  11351
  • Group:  Members
  • Topic Count:  373
  • Content Count:  1572
  • Reputation:   12158
  • Achievement Points:  1575
  • Days Won:  16
  • With Us For:  5289 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

[Άγνωστος, ΚΟΜΙΞ τ. 121, 07/1998]

post-11351-0-32167800-1330267449_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 9 months later...

  • Member ID:  3299
  • Group:  Members
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  535
  • Reputation:   5345
  • Achievement Points:  535
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6072 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Πάντως η ιστορία Perils of Mickey που περίμενε scans ο phantom duck δημοσιεύτηκε στον δεύτερο τόμο της βιβλιοθήκης του Floyd Gottdreddson. :D

 

Παρεμπιπτόντως έχω διαβάσει και εγώ αρκετές ιστορίες του περιοδικού Mickey Mouse Adventures και έχει αρκετές καλές.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.