Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1381
  • Reputation:   10055
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4316 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

11 ώρες πριν, ΒΑΣΙΛΙΑΣ ΚΑΡΝΑΒΑΛΟΣ είπε:

 

Το κόμικς συνοδεύεται οπως πάντα με τρισέλιδο  άρθρο του Λ.Ταρλαντέζου

 

Δεν ξέρω γιατί αλλά τα άρθρα του Ταρλαντέζου μου θυμίζουν αυτό που έλεγε (την δεκαετία του '80) ο Χάρρυ Κλυνν για Έλληνα πολιτικό (πρωθυπουργό της εποχής) ότι δηλαδή μπορεί να μιλά επί τρεισήμισι ώρες μόνο και μόνο για ν' αποδείξει την αξία της σιωπής...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4347
  • Reputation:   33877
  • Achievement Points:  4414
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Φτάνει στο τέλος της καριέρας του Ερικ μας, φτάνει στο τέλος και η σειρά. Γεμάτο σεναριακά κενά το 14ο τεύχος. Γιατί εκνευρίστηκε ο Παμπλίτο? Που είναι το κορίτσι μας? Τι φάση με αυτή τη Λιλ?

Νομίζω οτι η σειρά κάνει πλέον κοιλιά σαν τη κοιλιά του μπαρμπα-Ναράνχα και καλώς τελειώνει στο επόμενο τεύχος. Το σχέδιο για άλλη μια φορά φανταστικό παρόλα αυτά.

 

Αχ! 3 εβδομάδες ακόμα. Και μετά τι θα κάνουμε χωρίς Καστέλ? Επανάληψη? :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2595
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2643
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5315 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

Αδυναμο και το 14ο τευχος. Εξαιρετικο το σχεδιο και παλι αλλα σεναριακα μας τα χαλασε λιγο. Αχ Ερικο μας, εισαι για συνταξη σιγα σιγα!

 

Spoiler

Επισης να πω και παλι, "ο ποδογυρος θα σε φαει Ερικ"!  Ηθελες ωτοστοπ την χιπισσα!  Λουσου τα τωρα.

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1381
  • Reputation:   10055
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4316 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Εγώ νομίζω οτι και στο σκίτσο έχει μια πτώση,  λογικο καθώς ο δημιουργός είχε φτάσει πια στα 70.

 

Για το οτι το σενάριο κάνει κοιλιά, οκ αντικειμενικά είναι ενα αθλητικό κόμικ μετά από 13 ιστορίες τι άλλο μπορεί να κάνει ο ήρωας που να είναι λογικο* και να μην έχει κάνει στα προηγουμενα...

 

* Λαμβάνοντας υπόψη οτι μιλάμε για παιδικό κομικ οπότε αποκλείεται να δούμε ντοπαρισμενους αθλητές,  στημενα παιχνίδια και επεισόδια στο γήπεδο...  Μάλλον και οι προεδροι θα ναι αοπλοι...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32378
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  512
  • Reputation:   2768
  • Achievement Points:  512
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2332 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Τα τελευταία τεύχη του Eric Castel είναι αδύνατα. Μην περιμένετε και πολλά πράγματα, Αυτό συμβαίνει σε πολλές σειρές κόμικς όταν πλησιάζουν στο τέλος τους. Η φθορά είναι αναπόφευκτη.

 

Είναι σαν να έχεις απαίτηση να βγάλουν δυνατό album οι Rolling Stones εν έτει 2018. Δεν γίνεται. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

3 ώρες πριν, germanicus είπε:

σε κάποια χιουμοριστικά ποδοσφαιρικά κόμικ (να παίρνει την τοπική της Κάτω Αγουλινίτσας από Γ τοπικό ερασιτεχνικό και να κερδίζει Champion's και Διηπειρωτικό ταυτόχρονα :D )

με το μπαρδόν, αλλά αυτό είναι κάτι που κάθε καμένος στο Football Manager, από την εποχή που ήταν ακόμη Championship Manager το έχει κάνει πλέον της μίας φοράς :fiou::lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2595
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2643
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5315 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

Παντως στην πραγματικοτητα εχουν συμβει στο ποδοσφαιρο πολλα κουλα πραγματα και για αυτο αγαπαει ο κοσμος. Τι να πρωτομνημονευσω που ειναι αξιο να γινει κομικ, το θαυμα της Βερνης το 1954, τον τελικο Μιλαν Λιβερπουλ 3-3, το πως πηρε το τσαμπιονς λιγκ η Γιουναιτετ στο τελευταιο λεπτο απο τη Μπαγερν, τον Μπραιαν Κλαφ και τις επιτυχιες του με την Κατω Αγουλινιτσα (δηλ τη Νοτιγχαμ), το κλεψιμο και την υπογραφη του Κρις Καλαντζη οπως και αλλες πολλες πολλες πολλες ιστοριες που μονο ο Σωτηρακοπουλος θυμαται!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5172
  • Reputation:   55390
  • Achievement Points:  5343
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Τι ψάχνετε μακρυά, εδώ το 1987-88 πήρε το πρωτάθλημα η Λάρισα με προπονητή τον Γιάτσεκ Γκμοχ!!  :)

Επεξεργασία από constantinople
το "πρωταθλητής" έγινε "προπονητής" !!
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4347
  • Reputation:   33877
  • Achievement Points:  4414
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Αφήστε τα αυτά. Θέλω spoiler. Θα το πάρει το κορίτσι μας?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

O Ζαγοράκης σήκωσε το Euro. Τι να μας κλάσ αεριστούν οι Μίλαν, η Γιουνάιτεντ και η Νότινγχαμ. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2595
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2643
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5315 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

@constantinople   φανταζομαι εννοεις με προπονητη τον μεγαλο Γιατσεκ! Ειμαι και βαζελος και τον αγαπαω αυτον τον ανθρωπο (βλεπε ημιτελικα κυπελου πρωταθλητριων)! Αλλα τοτε το 1988 σουζα το αλογακι λεμε!! Κια τωρα οι Λαρσινοι εχουν τον Κουγια....

 

@Kurdy Malloy   και φωναζαμε τοτε "δεν πειραζει που δεν το φερε ο Σακης, θα το φερει ο Ζαγορακης!!

 

@Manitou  Εγω δεν θελω να παρει την τενιστρια! Το απρομαλικο αγορι μας πρεπει να περασει τον Ατλαντικο και να γινει ο νεος Κλουνει! Για γαμους ειμαστε τωρα??

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5172
  • Reputation:   55390
  • Achievement Points:  5343
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Εδιορθώθει το γλωσσικό ατόπημα!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31159
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  283
  • Content Count:  5004
  • Reputation:   32746
  • Achievement Points:  5005
  • Days Won:  99
  • With Us For:  3088 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Τελικα το μυστηριο γυρω απο το ποσα αλμπουμ θα κυκλοφορησουν, λυθηκε! :)

Παράθεση

Η σειρά του Καστέλ πλησιάζει στο τέλος της (απομένουν άλλα 2 άλμπουμ - το #16 και το #0). Το 15ο άλμπουμ με τίτλο "Το μήνυμα του Μαλτέζου" κυκλοφορεί εκτάκτως με το ethnos.gr της Κυριακής το Σάββατο 24 Μαρτίου!

 

Και ενα μικρο spoiler απο το 15ο αλμπουμ....

Spoiler

Παει στην Λιλ τελικα ο Ερικ....:(

Erik Castel #15 spoiler.jpg

 

πηγη

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10466
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  265
  • Content Count:  3512
  • Reputation:   36502
  • Achievement Points:  3528
  • Days Won:  88
  • With Us For:  5385 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Καλησπέρα σας αγαπητοί αναγνώστες, από τις λίγες φορές που το κείμενό που παραθέτω παρακάτω είναι σοβαρό και όχι από τις συνηθισμένες ανοησίες που γράφω. Την περασμένη εβδομάδα στο χαζό ποιηματάκι που σκάρωσα (μου φάνηκε κάπως αστείο η παρομοίωση του  γνωστό χάρτινο καουμπόι με τον γνωστό επιχειρηματία-προπονητή) έβαλα στον στίχο δύο γνώστες ομάδες δίχως να προσβάλω κανέναν οπαδό και καμία ομάδα. Μου έγινε σύσταση από έναν από τα πιο αγαπητά άτομα να τα αφαιρέσω, το οποίο και έκανα δίχως δισταγμό, δίχως να το σκεφτώ δεύτερη φορά. Παρατηρώ όμως ότι αρκετά αξιόλογα άτομα αναφέρονται σε ομάδες και διάφορους ποδοσφαιριστές. Σε αυτά δεν υπάρχει φόβος να παρεξηγηθούν κάποιοι; Μόνο στο δικό μου ποστ θα γινόταν; Που απλώς ονομάτισα 2 ομάδες που απλώς υπήρχαν στο γήπεδο την επικείμενη ώρα. Έτσι και αλλιώς το έχω αναφέρει πολλές φορές που δεν με ενδιαφέρει το ποδόσφαιρο άρα δεν παίρνω το μέρος καμιάς ομάδας.

Απλώς αυτές τις σκέψεις ήθελα να τις μοιραστώ μαζί σας μια που εδώ και αρκετά χρόνια είμαι εδώ και κάποιοι από εσάς με θεωρείτε μέρος της παρέας σας. Δεν θέλω απαντήσεις στο θέμα, απλώς ίσα μέτρα, ίσα σταθμά. Ευχαριστώ

Εξώφυλλο τεύχους 15 μαζί με οπισθόφυλλο:     

 

Το εξώφυλλο προστέθηκε στο πινακάκι της παρουσίασης.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1710
  • Content Count:  9040
  • Reputation:   64277
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6407 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

@ΒΑΣΙΛΙΑΣ ΚΑΡΝΑΒΑΛΟΣ Φίλε Παναγιώτη, είδα ότι δεν θέλεις απάντηση αλλά οφείλω να απαντήσω... :)

Προσπαθούμε πάντα να μην κάνουμε εξαιρέσεις και να έχουμε ενιαία γραμμή και συμπεριφορά με όλα τα μέλη. Σίγουρα πάντως είμαστε άνθρωποι και παραλείψεις θα γίνουν αναπόφευκτα....

Εδώ βοηθάτε και εσείς, τα μέλη εκτός ΔΟ. Αν βλέπετε κάτι που είναι εκτός κανόνων, πές τε το, στείλτε άνα μήνυμα ή κάντε αναφορά και σίγουρα κάποιος θα επιληφθεί του θέματος.

Δεν έχουμε διαφορετικές γραμμές για μέλη, όλοι (και τα μέλη της ΔΟ) ακολουθούν τους ίδιους κανόνες. Ας μην αφήνουμε λοιπόν σκιές και ας κατονομάζουμε ακριβώς, αν δούμε κάτι που παραβαίνει κάποιον κανόνα.

Σχετικά με τα ποδοσφαιρικά, προσπαθούμε να μην αναφαίρονται γιατί ανά πάσα στιγμή μπορεί να ξεσπάσει θύελλα εκεί που δεν το περιμένουμε... δεν έχει σημασία αν αυτός που το αναφέρει είναι ποδοσφαιρόφιλος ή όχι, σημασία έχει τι θα γράψουν αυτοί που το διαβάζουν....το να αναφερθεί κάτι του εξωτερικού, ίσως το ξεπεράσουμε αλλά ότι αναφερθεί για τον ελλαδικό χώρο, πρέπει να διαγράφεται...

 

:cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32695
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  384
  • Reputation:   2405
  • Achievement Points:  384
  • Days Won:  3
  • With Us For:  2218 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  75

7 hours ago, Valtasar said:

@ΒΑΣΙΛΙΑΣ ΚΑΡΝΑΒΑΛΟΣ Φίλε Παναγιώτη, είδα ότι δεν θέλεις απάντηση αλλά οφείλω να απαντήσω... :)

Προσπαθούμε πάντα να μην κάνουμε εξαιρέσεις και να έχουμε ενιαία γραμμή και συμπεριφορά με όλα τα μέλη. Σίγουρα πάντως είμαστε άνθρωποι και παραλείψεις θα γίνουν αναπόφευκτα....

Εδώ βοηθάτε και εσείς, τα μέλη εκτός ΔΟ. Αν βλέπετε κάτι που είναι εκτός κανόνων, πές τε το, στείλτε άνα μήνυμα ή κάντε αναφορά και σίγουρα κάποιος θα επιληφθεί του θέματος.

Δεν έχουμε διαφορετικές γραμμές για μέλη, όλοι (και τα μέλη της ΔΟ) ακολουθούν τους ίδιους κανόνες. Ας μην αφήνουμε λοιπόν σκιές και ας κατονομάζουμε ακριβώς, αν δούμε κάτι που παραβαίνει κάποιον κανόνα.

Σχετικά με τα ποδοσφαιρικά, προσπαθούμε να μην αναφαίρονται γιατί ανά πάσα στιγμή μπορεί να ξεσπάσει θύελλα εκεί που δεν το περιμένουμε... δεν έχει σημασία αν αυτός που το αναφέρει είναι ποδοσφαιρόφιλος ή όχι, σημασία έχει τι θα γράψουν αυτοί που το διαβάζουν....το να αναφερθεί κάτι του εξωτερικού, ίσως το ξεπεράσουμε αλλά ότι αναφερθεί για τον ελλαδικό χώρο, πρέπει να διαγράφεται...

 

:cheers3:

Είμαι καινούριος στην παρέα σας, οπότε θα ήθελα να καταλάβω κι εγώ κάποια πράγματα ώστε να τα αποφεύγω.

Γενικά, είμαι αντίθετος σε κάθε μορφή λογοκρισίας, εκτός αν θίγονται βασικά ιδεώδη _θρησκεία, φυλή, πατρίδα, αξιοπρέπεια_ ή έκνομες καταστάσεις. Ομολογουμένως δεν κατάλαβα γιατί να ξεσπάσει θύελλα λόγω αναφοράς ποδοσφαιρικών ομάδων και όχι λόγω αναφοράς κάποιων δημιουργών κόμιξ, ή γενικά άλλων κοινωνικών καταστάσεων.

Προσωπική γνώμη μου, να εκφράζεται ο καθένας όπως θέλει στα πλαίσια που ανέφερα πιο πάνω. Η αντιπαράθεση είναι υγιής και εποικοδομητική και αν ξεπερνιούνται κάποια όρια, ας μπει η τάξη μετά. Όχι πριν.

Αυτά και φυσικά με σεβασμό στα ειωθότα  μιας παρέας που αγαπώ και σέβομαι ήδη.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1710
  • Content Count:  9040
  • Reputation:   64277
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6407 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

@Pete Φίλε Πητ, ωραίο και ιδανικό θα ήταν όλοι να μπορούν να ελέγξουν τον τρόπο έκφρασής τους.... δυστυχώς, έχει αποδειχτεί με την εμπειρία μου, ότι αν δεν βάλεις κανόνες που θα τηρηθούν, χαλιέται όλος ο κόσμος... και δεν μπαίνουμε εδώ να χαλαστούμε, ούτε να βλέπουμε άλλους να τσακώνονται. Μπαίνουμε να ρίξουμε ένα χαμόγελο και να χαλαρώσουμε :)

Από την αρχή λοιπόν, απαγορέψαμε θέματα και αναφορές που 99% η συζήτηση θα παρεκτραπεί : ποδόσφαιρο, θρησκεία, σεξουαλικές προτιμήσεις, πολιτική. Συγχρόνως δεν επιτρέπουμε ειρωνία, προσωπικές προσβολές και χρήση υβριστικών εκφράσεων.

Το να βάλουμε τάξη μετά την πυρκαγιά είναι άτοπο γιατί η ζημιά έχει γίνει. Μην ξεχνάς ότι εδώ έχουν πρόσβαση όλοι και δεν θέλουμε να γίνουμε ο σάκος του μποξ για κανέναν...

Όλα αυτά (επειδή τηρήθηκαν αυστηρά και για όλους), έχουν δημιουργήσει πολιτισμένο περιβάλλον και το στέκι μας παραμένει όαση για χαλάρωμα, γνώση και διασκέδαση. Συγχρόνως κατορθώσαμε τα μέλη της ΔΟ να ασχολούνται με δημιουργικά θέματα και να διασκεδάζουν και όχι να είναι χωροφύλακες στα μέλη.

 

:cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10466
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  265
  • Content Count:  3512
  • Reputation:   36502
  • Achievement Points:  3528
  • Days Won:  88
  • With Us For:  5385 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αγαπητέ φίλε (με την κανονίκη έννοια και όχι με την μοντέρνα που εχει χάσει τηνουσία της )  Γιώργο 

δεν ήθελα απάντηση γιατι δεν ήθελα να δωθεί συνέχεια ,απλώς άνοιξα την καρδια μου δίχως να θέλω να θίξω κανέναν ούτε να θέλω να εννοηθει οτι κάποιος με πρόσβαλε ,έτσι ένοιωσα εκεινη την στιγμή και τα ''είπα''.

Και που ξέρεις αν κάποιος είναι οπαδος μιας ξένης ομάδος και ''αρπαχτει'';Το ποδόσφαιρο δεν μου άρεσε ποτέ γιατι έβλεπα το πόσο άρρωστα παθιασμένα είναι κάποιοι που χτυπιουνται αναμεταξύ τους ή βανδαλίζουν τα πάντα γύρω τους.

Και εδω βάζω τελεια (.)

Επόμενο τεύχος την 1 Απριλίου και η αφίσα της Δευτέρας  00000.thumb.jpg.0cd196ec21f328d7c292d26e6d73bfb1.jpg0000.thumb.jpg.f1a16ff52f30b4d53d46445b52ae9733.jpg

Επεξεργασία από ΒΑΣΙΛΙΑΣ ΚΑΡΝΑΒΑΛΟΣ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5172
  • Reputation:   55390
  • Achievement Points:  5343
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Αυτό που με λύπησε στο Έρικ Καστέλ Νο.15 είναι ότι ενώ είναι το τελευταίο τεύχος από χρονολογικής άποψης, η ιστορία δεν τελειώνει.

 

Μάλιστα, ο δημιουργός ανοίγει νέο "κεφάλαιο" στην ιστορία του Έρικ 2-3 σελίδες πριν από το τέλος, κάτι που μου δείχνει ότι είχε σκοπό να βγάλει και επόμενο.

 

Νόμιζα πως η ιστορία του Έρικ μέσα από τα 15 τεύχη είχε αρχή, μέση και τέλος, αλλά τελικά μας άφησε στη μέση... :(

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32695
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  384
  • Reputation:   2405
  • Achievement Points:  384
  • Days Won:  3
  • With Us For:  2218 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  75

2 min ago , Valtasar said:

@Pete Φίλε Πητ, ωραίο και ιδανικό θα ήταν όλοι να μπορούν να ελέγξουν τον τρόπο έκφρασής τους.... δυστυχώς, έχει αποδειχτεί με την εμπειρία μου, ότι αν δεν βάλεις κανόνες που θα τηρηθούν, χαλιέται όλος ο κόσμος... και δεν μπαίνουμε εδώ να χαλαστούμε, ούτε να βλέπουμε άλλους να τσακώνονται. Μπαίνουμε να ρίξουμε ένα χαμόγελο και να χαλαρώσουμε :)

Από την αρχή λοιπόν, απαγορέψαμε θέματα και αναφορές που 99% η συζήτηση θα παρεκτραπεί : ποδόσφαιρο, θρησκεία, σεξουαλικές προτιμήσεις, πολιτική. Συγχρόνως δεν επιτρέπουμε ειρωνία, προσωπικές προσβολές και χρήση υβριστικών εκφράσεων.

Το να βάλουμε τάξη μετά την πυρκαγιά είναι άτοπο γιατί η ζημιά έχει γίνει. Μην ξεχνάς ότι εδώ έχουν πρόσβαση όλοι και δεν θέλουμε να γίνουμε ο σάκος του μποξ για κανέναν...

Όλα αυτά (επειδή τηρήθηκαν αυστηρά και για όλους), έχουν δημιουργήσει πολιτισμένο περιβάλλον και το στέκι μας παραμένει όαση για χαλάρωμα, γνώση και διασκέδαση. Συγχρόνως κατορθώσαμε τα μέλη της ΔΟ να ασχολούνται με δημιουργικά θέματα και να διασκεδάζουν και όχι να είναι χωροφύλακες στα μέλη.

 

:cheers3:

Δε θα διαφωνήσω καθόλου για το κλίμα, που είναι πράγματι εξαιρετικό.

Αλλά εδώ δεν είναι FB ή κάποιο άλλο μέσο κοινωνικής δικτύωσης γενικά και αόριστα. Είναι μια παρέα, με κοινά ενδιαφέροντα. Μια παρέα με συγκεκριμένους στόχους, μια παρέα που όπως διαπίστωσα από την αρχή είναι καλλιεργημένη, συνεργάσιμη, φιλική. Μια παρέα επιπέδου και είμαι σχεδόν βέβαιος ότι κανένας δε θα παραβίαζε αρχές για να προβάλλει κάποια θέση. Και γι΄ αυτό μου φαίνεται περίεργο γιατί πρέπει να εφαρμόζεται μια προληπτική λογοκρισία (ελλείψει άλλης, πιο ήπιας, λέξης) που, δυστυχώς, στις περισσότερες περιπτώσεις προκαλεί αυτό που προσπαθεί να αποφύγει, δηλαδή τον περιορισμό της ελεύθερης έκφρασης.

Φυσικά, τον τελευταίο λόγο τον έχει η ΔΟ που, στο κάτω κάτω, εκείνη έχει και τη ευθύνη της ιστοσελίδας και αλίμονο αν ο καθένας προσπαθούσε να εφαρμόσει την πολιτική του ερήμην των άμεσα αρμόδιων. Όπως και να έχει, θαυμάζω τη δουλειά σας και σας εύχομαι κάθε δύναμη για να τη συνεχίσετε. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5172
  • Reputation:   55390
  • Achievement Points:  5343
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Φίλε Πητ, δεν είναι προληπτική λογοκρισία. Όλα τα site έχουν κάποιους κανόνες, έτσι και σε αυτό υπάρχουν κάποια θέματα που προτιμούμε να μην συζητιούνται γιατί έχει αποδειχθεί ότι πολύ συχνά οδηγούν σε δρόμους όπου στο τέλος στεναχωριόμαστε.

 

Πολύς κόσμος μπορεί να φανατίζεται με την ομάδα του, το κόμμα του, την θρησκεία του (ή την απουσία αυτής) τον σεξουαλικό προσανατολισμό του (ή των άλλων) και αυτού του είδους τις συζητήσεις στο παρελθόν τις έχουμε δει, από μία πρόταση που έγραψε ένας φίλος να έχουν βρεθεί με 20 ποστ από κάτω ανθρώπων σε οξεία αντιπαράθεση (ενίοτε όχι και τόσο κόσμια, μια που τα θέματα αυτά προσφέρονται για να βγάλουμε τα νεύρα μας πάνω σε αυτούς που έχουν διαφορετική άποψη).

 

Έτσι κι αλλιώς οι περισσότεροι από μας έχουμε συγκεκριμένη γνώμη για αυτά τα θέματα, η οποία αποκλείεται να αλλάξει με την συζήτηση εδώ, ούτε και εμείς να αλλάξουμε τη γνώμη των άλλων με την επίμονη αναφορά της δικής μας γνώμης. Μόνο "αναμπουμπούλα" δημιουργείται, χωρίς αποτέλεσμα.

 

Πίστεψε με, έχουν δει πολλά τα μάτια μας, και το παρόν φόρουμ μόνο κερδίζει από την απουσία τέτοιων "εριστικών" θεμάτων.

 

:beer:

Επεξεργασία από constantinople
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32695
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  384
  • Reputation:   2405
  • Achievement Points:  384
  • Days Won:  3
  • With Us For:  2218 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  75

7 min ago , constantinople said:

Φίλε Πητ, δεν είναι προληπτική λογοκρισία. Όλα τα site έχουν κάποιους κανόνες, έτσι και σε αυτό υπάρχουν κάποια θέματα που προτιμούμε να μην συζητιούνται γιατί έχει αποδειχθεί ότι πολύ συχνά οδηγούν σε δρόμους όπου στο τέλος στεναχωριόμαστε.

 

Πολύς κόσμος μπορεί να φανατίζεται με την ομάδα του, το κόμμα του, την θρησκεία του (ή την απουσία αυτής) τον σεξουαλικό προσανατολισμό του (ή των άλλων) και αυτού του είδους τις συζητήσεις στο παρελθόν τις έχουμε δει, από μία πρόταση που έγραψε ένας φίλος να έχουν βρεθεί με 20 ποστ από κάτω ανθρώπων σε οξεία αντιπαράθεση (ενίοτε όχι και τόσο κόσμια, μια που τα θέματα αυτά προσφέρονται για να βγάλουμε τα νεύρα μας πάνω σε αυτούς που έχουν διαφορετική άποψη).

 

Έτσι κι αλλιώς οι περισσότεροι από μας έχουμε συγκεκριμένη γνώμη για αυτά τα θέματα, η οποία αποκλείεται να αλλάξει με την συζήτηση εδώ, ούτε και εμείς να αλλάξουμε τη γνώμη των άλλων με την επίμονη αναφορά της δικής μας γνώμης. Μόνο "αναμπουμπούλα" δημιουργείται, χωρίς αποτέλεσμα.

 

Πίστεψε με, έχουν δει πολλά τα μάτια μας, και το παρόν φόρουμ μόνο κερδίζει από την απουσία τέτοιων "εριστικών" θεμάτων.

 

:beer:

Το καταλαβαίνω απόλυτα και το αποδέχομαι.

Απλά, εξέφρασα μερικές απορίες γιατί, όπως είπα και πιο πάνω, εδώ δεν είμαστε άσχετοι και άγνωστοι, αλλά μια καλή παρέα που λίγο-πολύ τα βρίσκει μεταξύ των μελών της. Και, όπως φάνηκε για μια ακόμα φορά, η συζήτηση βοηθά στο να αποσαφηνιστούν καταστάσεις και να λυθούν παρεξηγήσεις.

Ευχαριστώ τόσο εσένα όσο και τον Βαλτάσαρ για τις διευκρινίσεις!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Αφού το ποστ μου προξενεί θέματα, παρόλο που αφορά ξένη ομάδα, διαγράφτηκε :)

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4347
  • Reputation:   33877
  • Achievement Points:  4414
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Σε αυτό το συγκεκριμένο thread το κλίμα είναι πολύ καλό και σηκώνει οποιοδήποτε αθλητικό φίλαθλο post θέλω να νομίζω! Ιδίως όσον αφορά ξένες ομάδες. Δε νομίζω οτι χρειαζόταν να το διαγράψεις!!!

 

Τώρα όσον αφορά το θέμα μας.

 

15ο τεύχος. Σχέδιο βγαλμένο από ανατομία περιστεριών και άλλων πτηνών. Απίστευτη λεπτομέρεια!

Κάπου εδω τελειώνουν τα καλα!

 

Προφανώς οι δημιουργοί δεν το είχαν έτσι στο μυαλό τους. Η σειρά σαφώς και συνεχίζεται και κάπως έτσι στο 15ο τεύχος τελειώνει άδοξα. Γενικά νομίζω οτι η σειρά θα έπρεπε να τελειώσει 2-3 τεύχη πριν ή κανα δυο τεύχη μετά χωρίς τις αρλούμπες περι Λιλ! Τα 2 τελευταία τεύχη από πλευράς σεναρίου ήταν οτι να ναι! Ποια Περιστέρια? Ποιος Μπομπ Μάρτιν? Ποια Λιλ? Τι είναι αυτά? Πως έγινε έτσι ο Παμπλίτο? Γιατί δεν μεγάλωσε καθόλου? Τι έπαθε ξαφνικά με τον Ερικ? και πάνω από όλα ΕΝΑ ΜΟΝΟ ΚΑΡΕ ΜΕ ΤΟ ΚΟΡΙΤΣΙ ΜΑΣ!!!!Ουφ τα πα και ξέσπασα!!!!

 

Ο Ερίκ παίρνει Ευρωπαικό, ο Παμπλίτο ανεβαίνει στην πρώτη ομάδα, ο Ερίκ παντρεύεται το κορίτσι μας, τελειώνει ένδοξα την καριέρα του, πάει διακοπές στη Μύκονο με τον Τουρσουνίδη, τον Μανωλά, τον Μητσιμπόνα, τον Βαγγέλη τον Βλάχο και τον Τσαλουχίδη (πολλά κοντινά με το κορίτσι μας με μαγιώ φυσικά)! Φίλε Ραυμόνδε και φίλε Φραντσέσκο ΕΤΣΙ τελειώνει το Ερίκ Καστέλ της καρδιάς μας!!

 

Άιντε!!!!:dance2:

 

 

Επεξεργασία από Manitou
Μαγιώ της Ντιάν
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  715
  • Content Count:  3477
  • Reputation:   20239
  • Achievement Points:  3534
  • Days Won:  16
  • With Us For:  6259 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

5 hours ago, Manitou said:

Ο Ερίκ παίρνει Ευρωπαικό, ο Παμπλίτο ανεβαίνει στην πρώτη ομάδα, ο Ερίκ παντρεύεται το κορίτσι μας, τελειώνει ένδοξα την καριέρα του, πάει διακοπές στη Μύκονο με τον Τουρσουνίδη, τον Μανωλά, τον Μητσιμπόνα, τον Βαγγέλη τον Βλάχο και τον Τσαλουχίδη (πολλά κοντινά με το κορίτσι μας με μαγιώ φυσικά)! Φίλε Ραυμόνδε και φίλε Φραντσέσκο ΕΤΣΙ τελειώνει το Ερίκ Καστέλ της καρδιάς μας!!

Με τον Βαμβακούλα , τον Σάββα τον Κωφίδη και τον Αναστόπουλο και στο λιμάνι να τους υποδέχεται ο Αλέφαντος λέγοντας "καλώς τα τα παιδιά: 3-0"

Επεξεργασία από Bonadrug
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2595
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2643
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5315 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

Μολις γυρισα απο το νοσοκομειο οπου εχω δυστυχως δουλιτσες τις τελευταιες μερες αλλα ευτυχως η τσαντουλα μου με τα κομιξ συν το κινητο μου (που διαβαζω cbr ή cbz ...!!!) μου κραταει παρεουλα!!

 

Διαβασα και τον Ερικο μας εννοειται σημερα να δω το τελος των περιπετειων του και απογοητευτηκα ελαφρως (αν και λογω 13ου και 14ου τευχους δε περιμενα κατι καλυτερο)

 

Στο σχεδιο δεν βρηκα ψεγαδι, αντιθετα εμεινα σαν χανος να κοιταζω τα πετουμενα (ειδικα οι σκηνες με το γερακι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΕΣ). Το σεναριο ομως ηταν κακο και γενικα πιο πολυ ενδιαφερον βρηκα στους περιστεροαγωνες παρα στην μεταγραφη στην Παρι Σεν Ζερμεν εεε στη Λιλ (αλλα κατι μου θυμισε αμυδρα απο προηγουμενο τευχος....).

 

Καταρχας τι εγινε το κοριτσι?? Εμαθε για τα ωτοστοπ απο το προηγουμενο τευχος και τον παρατησε???

 

Επισης με τον Παμπλιτο και τα παιδια θα πρεπε λιγο να τα μεγαλωσει. Δεν μπορεις ρε μαστορα να παιζεις τοσες σεζον μπαλα, να μας αναφερεις Γουγκοσλαβια στην αρχη και Ντισνελαντ Παρισινη στο τελος που ανοιξε το 1992 και να μην εχεις εστω μια εξελιξη σχεδιαστικα (να ψηλωνουν, να βγαζουν γενια κτλ) και σεναριακα (πχ θα εβρισκα ενδιαφερον να ειχε τον Παμπλιτο στην θεση του 17αρη που προωθειται στην Α ομαδα και να εβλεπα την δυναμικη και το πως θα επηρεαζε τη σχεση τους)

 

Επιπλεον με απογοητευει λιγο ο Ερικ σαν χαρακτηρας. Υποτιθεται πως εμαθε απο το λαθος του με την Παρι και δεν εχει παραπονο απο την Μπαρτσα. Αρα γιατι να φυγει?? Απλα βαζουμε αγωνια σαπουνοπερας που ανεβαινει με κουτσομπολια (ο υδραυλικος ηταν το βαθυ λαρυγγι στο να μαθευτει η μεταγραφη!!)

 

Τελος γιατι δεν ειδαμε στο τελευταιο τευχος τον σημαντικοτερο χαρακτηρα δηλ τον μπαρμπα-Ναρανχα????

 

Αυτα απο μενα! Περιμενω τα επομενα  2 να κλεισει η συλλογη πλεον.

 

Επεξεργασία από albertus magnus
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32483
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  373
  • Reputation:   3726
  • Achievement Points:  373
  • Days Won:  3
  • With Us For:  2292 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  21

Με το νέο αφιέρωμα "Τα Καλύτερα Ποδοσφαιρικά Κόμικς" ψήνομαι να δούμε σε έκδοση παρόμοια του Καστέλ "ΒΕΝΣΑΝ ΛΑΡΣΕΝ". Μπορεί κιόλας να διαφημιστεί ως "ο μεγάλος αδελφός του Έρικ Καστέλ". Έπειτα είναι μόνο 8 ιστορίες (μία short, 6 σελίδων) άρα κανένα πρόβλημα. Οπότε ψήνομαι τρελά να τον δούμε στο ΕΘΝΟΣ σε κάποια φάση.:mafia:

 

Επιπλέον ξαφνιάστηκα που δεν διαφήμισε το αφιέρωμα ότι ο Ρόυ Ρέης κυκλοφορεί με ΤΑ ΝΕΑ. Αν και αυτό εξηγήται για καθαρά ρόλους ανταγωνισμού ή λόγω του ότι τυπώθηκε πριν κυκλοφορήσει στην εφημερίδα.

 

Τον Hot-Shot Hamish και τον Mighty Mouse θα ήθελα να μπουν στο Μπλεκ αφου φαινονται εξαιρετικα ενδιαφερον κομικς. 

 

Τέλος, ανυπομονώ για το 16ο τεύχος από κάθε άποψη. Όμως διαφωνώ με το εξώφυλλο αφού:

 

1. Ο τιτλος ειναι "Ο Ερικ Καστελ Αφηγειται... Εμπρος Κοκκινοι Διαβολοι" και οχι απλα "Εμπρος Κοκκινοι Διαβολοι".

 

2. Το γαλλικο εξωφυλλο ειχε και σε πλαισιο το προσωπο του Καστελ ενω στην ελληνικη αμα δεν ηταν ο τιτλος Ερικ Καστελ δεν θα καταλαβαινες!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4347
  • Reputation:   33877
  • Achievement Points:  4414
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Πάντως βλέποντάς τα όλα μαζί στη βιβλιοθήκη και ξεφυλλίζοντάς τα πρέπει για άλλη μια φορά να πούμε οτι η έκδοση αυτή παίρνει δέκα!!!!Φοβερή ποιότητα εκτύπωσης και χρωμάτων! Πληρότητα έκδοσης! Τέλειο!!! 

 

Εγώ θα ήθελα τερματοφύλακα γιατρό! Μπλεκ και ξερό ψωμί!!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29353
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  1284
  • Reputation:   11565
  • Achievement Points:  1284
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3950 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Πολυ αποτομο το κλεισιμο της σειρας και με πολλα σεναριακα κενα που αντισταθμιζονται απο το πραγματικα απιστευτο σχεδιο

Μεγαλο κριμα στους δημιουργους που το συνεχισαν ετσι ενω ειχε παρα πολλες δυνατοτητες εξελιξης των χαρακτηρων που δυνητικα θα μπορουσε να φτασει και τα 25 τευχη χωρις τα εξτρα

Η ιστορια σε γενικες γραμμες αν και ψιλοασχετη μου αρεσε και διαβαστηκε μια χαρα με ενδιαφερον ομως με απογοητευσαν τα τεραστια κενα

Προτιμουσα να τον θυμαμαι ως ηρωα κομικς μεχρι το 11-12 η εστω μεχρι το 14 τευχος παρα ετσι

 

Τωρα περιμενω τα επομενα δυο τευχη για να κλεισει και τυπικα η σειρα η οποια επαναλαμβανω ειναι σε απαραμιλλη ποιοτητα εκδοσης

 

Κλεινοντας να πω και παλι ενα ευχαριστω στον ΑΝΕΜΟΔΟΥΡΑ για την σειρα που εκδοσε και που μας εδωσε την δυνατοτητα να την παρουμε μεσω της εφημεριδας

 

Υγ. Φαση θα ειχε να δουμε "σιδερενιο" σε αυτονομη μικρη εκδοση

Επεξεργασία από Σκρουτζ μακ Ντακ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32483
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  373
  • Reputation:   3726
  • Achievement Points:  373
  • Days Won:  3
  • With Us For:  2292 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  21

Τελικά άλλαξαν το εξώφυλλο του #16, όπως μπορούμε να δούμε στο νέο διαφημιστικό του Έθνους: 

Από ότι φαίνεται τα λάθη που επισημάνθηκαν διορθώθηκαν! Πολύ πιο όμορφο κιόλας:D

FB_IMG_1522254276590.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.