Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  11236
  • Group:  Members
  • Topic Count:  17
  • Content Count:  362
  • Reputation:   5950
  • Achievement Points:  362
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5312 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  60

On 12/18/2017 στο 12:32 ΜΜ, germanicus είπε:

Το έπιασα στα χεράκια μου. Ως κόμικ δεν υπάρχουν πολλά για να πω :) Target group είναι οι έφηβοι IMHO (και όσοι ήμασταν όταν το πρωτογνωρίσαμε τη δεκαετία του 80). Ευχάριστες περιπέτειες με αφορμή/δικαιολογία το ποδόσφαιρο κατάλληλες για 14χρονους. (δεν το λέω υποτιμητικά. Το Γιάκαρι και η Μόνικα είναι για 5χρονους, το Μελαγχολικο Συνδρομο της Εύφορης Κοιλάδας ή πως διάολο λέγεται είναι για ενήλικες κ.ο.κ. :) )

 

Θα σταθώ όμως στο ότι εξεπλάγην ευχάριστα που κράτησε το σημαντικότερο χαρακτηριστικό των 3 Star Comics. Το χαρτί τα σπάει :) Δεν ξέρω άμα θα ξεχωρίζει όπως η μύγα μέσα στο γάλα ανάμεσα στα άλλα, όπως ξεχώριζαν εκείνα πριν από 30 χρόνια λόγω αυτής της ιδιότητας, αλλά μου άρεσε πάρα μα πάρα πολύ :) 

 

Εξυπακούεται πως θα αγοραστούν όλα ακόμα κι άμα τα θυμάμαι απ'έξω :D 

 

===

Κάπου πήρε το μάτι μου ένα "η Star Comics μας κρέμασε και δεν τα έβγαλε όλα". Σχόλια. (α) δεν θεωρώ κρέμασμα το να σταματήσει μια σειρά όπου οι ιστορίες είναι αυτοτελείς :) Κρίμα το να μη βγαίνουν όλα, αλλά κρέμασμα είναι το να σε αφήσει με το chicken2.gif στο χέρι στα μέσα μιας ιστορίας και να μη ξέρεις πως τελείωσε. (β) δεν ξέρω ποια χρονιά έβγαλε το τελευταίο Eric Castel η Star Comics. Τη σειρά πάντως την ξεκίνησε το 1985, ο 9ος τόμος είχε βγει το 84 στη Γαλλία, ο 10ος το 85, ο 11ος το 86 κ.ο.κ. Πιθανολογώ λοιπόν ότι η Star Comics έβγαλε σχεδόν όλα όσα είχαν βγει μέχρι τότε. Και σίγουρα δεν μπορεί κανείς να της καταλογίσει το ότι δεν έβγαλε τον 15ο που κυκλοφόρησε το 92 στη Γαλλία :) Δε νομίζω να υπήρχε Star Comics μετά το 87, άντε μετά το 88... :D 

 

:cheers5: 

Ο 9ος ελληνικός τόμος έχει ημερομηνία 1985 για τη δική μας έκδοση και 1984 για τη Βελγική Novedi. Δεν ξέρω και δεν θυμάμαι αν βγήκε όντως το 1985 ή αργότερα. Αυτό αναγράφεται στα credits του τεύχους. Στο αντίστοιχο πρώτο τεύχος πάντως οι ημερομηνίες είναι 1983 για τη ξένη έκδοση και 1985 (πάλι) για τη δική μας. Και με την ευκαιρία που ξανάπιασα μετά από καιρό στα χέρια μου το 9ο τεύχος για να τσεκάρω ημερομηνίες: Είναι συλλεκτικός μύθος ότι στο οπισθόφυλλο υπήρχε διαφήμιση για την έκδοση του 10ου τεύχους. Η διαφήμιση που υπάρχει αφορά την έκδοση του Στορμ #9

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  26001
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  97
  • Content Count:  7145
  • Reputation:   85677
  • Achievement Points:  7165
  • Days Won:  165
  • With Us For:  4182 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Παρ όλο που έχω τη σειρά ήδη από τις εκδόσεις της STAR το πήρα κι εγώ .

Θεωρώ οτι είναι το πιό ωραίο ποδοσφαιρικό κομικ που έχω διαβάσει .

Ενα πολύ καλό BD με υπέροχο σχέδιο και χρώματα και ένα story που στέκεται ακόμα.

Σ εμας τους πιο παλιούς ποδοσφαιρόφιλους θυμίζει και κάποιες άλλες εποχές πιο ρομαντικές για το άθλημα .

Ο κυριότερος λόγος που το αγόρασα και θα εξακολουθήσω να το κάνω μέχρι και το τελευταίο τεύχος ,είναι γιατί θέλω να στηρίξω έμπρακτα μια εκδοτική ,την "Μικρός Ηρως" που από την αρχή της πορείας της μέχρι και σήμερα μου έχει αποδείξει οτι με/μας  ΣΕΒΕΤΑΙ σαν αναγνώστη/ες.

Η έκδοση είναι πολύ καλής ποιότητας ,όπως και της STAR COMICS γεγονός που το εκτιμώ ιδιαίτερα .

Δεν συμφωνώ μ αυτό που γραφτηκε παραπάνω οτι είναι μόνο για νοσταλγούς κι ας είναι κομικ περασμένων δεκαετιών .

Θεωρώ οτι ακόμα διαβάζεται άνετα και από νέους αναγνώστες ,που αναζητούν μια επαφή και γνωριμία με τα ποιοτικά BD .

Πολλά συγχαρητήρια στον Λεωκράτη Ανεμοδουρά που τόλμησε μια στροφή προς τη ΓαλλοΒελγική σχολή κομικς ,για το σεβασμό με τον οποίο αντιμετώπισε το όλο εγχείρημα (όπως και στο Κορτο) και εύχομαι να πάει καλά εμπορικά και να δωθεί η δυνατότητα να δούμε και άλλες εκδόσεις του είδους .:)

  • Like 21
  • Διαφωνώ 1
  • Respect 1
  • Ευχαριστώ 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12121
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  245
  • Reputation:   3274
  • Achievement Points:  245
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5150 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

 Το πήρα και εγώ. Το στοιχείο της νοσταλγίας είναι σημαντικό αφού και εγώ είχα διαβάσει ,δανεικές, τις σειρές της Star τη δεκαετία του 80 σαν μαθητής του δημοτικού.

 Τώρα έχω μόνο το 4 και γενικά δεν θυμάμαι κάτι. Φυσικά ήταν  λιγότερο αγαπημένη σειρά από τις άλλες 2 (Storm , Camelot 3000).

Το διάβασα κιόλας. Ωραία έκδοση , όμορφο κόμικ ,μακάρι να γίνεται καλύτερο στα επόμενα τεύχη.

Γράφω μόνο για να σας πω ότι εγώ κανόνισα να δίνω 2.25€ μόνο για το Castel...

H εφημερίδα χωρίς τις προσφορές μπορεί να επιστραφεί και να καλύψει τα 2€.

 

:beersanta:

 

 

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10466
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  265
  • Content Count:  3512
  • Reputation:   36502
  • Achievement Points:  3528
  • Days Won:  88
  • With Us For:  5385 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Η ΡΕΒΑΝΣ το δεύτερο άλμπουμ του θρυλικού ποδοσφαιριστή κυκλοφόρησε για να μας κάνει παρέα χριστουγεννιατικα.

ΚΑΛΗ ΣΑΣ ΑΝΑΓΝΩΣΗ ΚΑΙ ΚΑΛΕΣ ΑΝΑΜΝΗΣΕΙΣ.

 

Το εξώφυλλο προστέθηκε στο πινακάκι της παρουσίασης.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Και να πούμε ότι εκτάκτως αυτή την Τετάρτη θα κυκλοφορήσει,με το Εθνοσπόρ,η δεύτερη συλλεκτική αφίσα του Ερίκ Καστέλ...

 

20171223_135255.thumb.jpg.be9d2e9b64b64e7b6f987b52d4123122.jpg

 

...ενώ το τρίτο τεύχος θα βρίσκεται στα χέρια μας το επόμενο Σάββατο 30/12. :) 

20171223_135058.thumb.jpg.c0fdcceaeb6b89656a57e153b4f1159f.jpg

 

:beer: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29353
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  1284
  • Reputation:   11565
  • Achievement Points:  1284
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3950 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Διαβασα και το δευτερο τευχος και το μονο που εχω να πω ειναι το εξης


Η σειρα μυριζει ολοκληρη 80ς !!!!!

 

Θα ξυπνησει ομορφες αναμνησεις ολους οσους εζησαν παιδικα χρονια στην δεκαετια αυτη με το ποδοσφαιρο στους δρομους και τις αλανες τα ματωμενα γονατα τις φθαρμενες μπαλες το παγκοτερμα την αγωνιωδη αναμονη του σαββατοκυριακου και οτι αλλο ειχε να κανει ενα παιδι την δεκαετια αυτη

Θα μας θυμισει σε πολλους πως ηταν να ζει κανεις εκεινα τα πραγματικα ομορφα χρονια.

Κι ολα αυτα σε πληρες κοντραστ με την σημερινη μαυριλα σε βαθμο που να αναρωτιεται ευκολα κανεις γιατι μεγαλωσε.........

 

Η ποιοτητα του κομικς αυτου δεν συγκρινεται τοσο στο σχεδιο......

(ειδικα εδω τι να πρωτοπεριγραψει κανεις ;;;;; τις λεπτομεριες στις απεικονισεις δρομων γηπεδων κτλ ;;;;; την κινηση του σχεδιου που μοιαζει να σε βαζει στον αγωνιστικο χωρο ;;;;; μονο ο ηχος λειπει αλλα κι αυτος φτιαχνεται με την φαντασια μας) 

......οσο και στην πλοκη-σεναριο (μοιαζει με σηριαλ με συνδεομενες αυτοτελεις ιστοριες) και στην ποιοτητα δεσιματος - χαρτιου - χρωματων - εξωφυλλων - τιμης

 

Πιστευω οτι πρεπει να πουμε κι ενα ευχαριστω στον Λεοκρατη Ανεμοδουρα για την εκδοση και την δυνατοτητα να την αποκτησουμε ολοκληρη και σε προσιτη σε ολους τιμη

 

Η σειρα συστηνεται ανεπιφυλλακτα σε ολους και πιστευω θα γινει απο τα πλεον κλασικα κομικς ως αναφορα στο αθλητικο ειδος κομικς

Επεξεργασία από Σκρουτζ μακ Ντακ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11236
  • Group:  Members
  • Topic Count:  17
  • Content Count:  362
  • Reputation:   5950
  • Achievement Points:  362
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5312 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  60

Μόλις είδα συμπτωματικά και το δελτίο κυκλοφορίας. Αν υποθέσουμε ότι στην κυκλοφορία επιδρά μόνο η συγκεκριμένη προσφορά τότε το δείγμα είναι σαφώς πολύ καλό. Την Κυριακή πριν την έκδοση του 1ου Ερικ Καστέλ το Εθνος πούλησε σε όλη τη χώρα 16630 αντίτυπα. Την 1η Κυριακή με την προσφορά του Καστέλ ανέβηκε  στις 21800, δηλαδή πήρε 5.170 αναγνώστες που αντιπροσωπεύουν αύξηση της τάξης του 31%. Θυμίζω ότι όταν εμφανίσθηκαν σε εφημερίδες Μπλεκ και Ζαγκόρ η αύξηση ήταν μικρότερη και ποσοτικά και ποσοστιαία και ακόμη μικρότερη με τις εκάστοτε εκδόσεις του Μικρού Ηρωα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Στο περίπτερο της γειτονιάς των γονιών μου δεν υπήρχε Έθνος....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2595
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2643
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5315 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

Το πηρα χθες και το διαβασα σημερα.

 

Στο ιδιο υψηλο επιπεδο με το προηγουμενο τευχος το σχεδιο και η εκδοση φυσικα συνεχιζει να ειναι εξαιρετικη. Μου αρεσε πολυ το αρθρο και ελπιζω να εχει και σε επομενα τευχη και να δωσει πολλες πληροφοριες.

Επεξεργασία από albertus magnus
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30086
  • Group:  Members
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  838
  • Reputation:   6486
  • Achievement Points:  851
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3618 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

4 ώρες πριν, luckystrike είπε:

Μόλις είδα συμπτωματικά και το δελτίο κυκλοφορίας. Αν υποθέσουμε ότι στην κυκλοφορία επιδρά μόνο η συγκεκριμένη προσφορά τότε το δείγμα είναι σαφώς πολύ καλό. Την Κυριακή πριν την έκδοση του 1ου Ερικ Καστέλ το Εθνος πούλησε σε όλη τη χώρα 16630 αντίτυπα. Την 1η Κυριακή με την προσφορά του Καστέλ ανέβηκε  στις 21800, δηλαδή πήρε 5.170 αναγνώστες που αντιπροσωπεύουν αύξηση της τάξης του 31%. Θυμίζω ότι όταν εμφανίσθηκαν σε εφημερίδες Μπλεκ και Ζαγκόρ η αύξηση ήταν μικρότερη και ποσοτικά και ποσοστιαία και ακόμη μικρότερη με τις εκάστοτε εκδόσεις του Μικρού Ηρωα.

Την εβδομάδα που είχε το 1ο Ερίκ Καστέλ δεν είχε καμία άλλη αξιόλογη προσφορά, μόνο τα συνήθη ένθετα για την οικονομία και την τηλεόραση.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31062
  • Group:  Members
  • Topic Count:  25
  • Content Count:  632
  • Reputation:   8878
  • Achievement Points:  931
  • Days Won:  7
  • With Us For:  3147 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Πιο πολύ μου αρέσει, που περιμένω να το διαβάσει ο γιος μου για να το πιάσω εγώ! :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17533
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5032 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

14 ώρες πριν, luckystrike είπε:

Μόλις είδα συμπτωματικά και το δελτίο κυκλοφορίας. Αν υποθέσουμε ότι στην κυκλοφορία επιδρά μόνο η συγκεκριμένη προσφορά τότε το δείγμα είναι σαφώς πολύ καλό. Την Κυριακή πριν την έκδοση του 1ου Ερικ Καστέλ το Εθνος πούλησε σε όλη τη χώρα 16630 αντίτυπα. Την 1η Κυριακή με την προσφορά του Καστέλ ανέβηκε  στις 21800, δηλαδή πήρε 5.170 αναγνώστες που αντιπροσωπεύουν αύξηση της τάξης του 31%. Θυμίζω ότι όταν εμφανίσθηκαν σε εφημερίδες Μπλεκ και Ζαγκόρ η αύξηση ήταν μικρότερη και ποσοτικά και ποσοστιαία και ακόμη μικρότερη με τις εκάστοτε εκδόσεις του Μικρού Ηρωα.

 

Αν θυμάμαι καλά, ο GCF (μπορείς να το επιβεβαιώσεις;) μου είχε πει ότι με τις προσφορές της DC, η εφημερίδα τσίμπαγε γύρω στις 5000 παραπάνω πωλήσεις. Τα Μπλεκ-Ζαγκορ κλπ θεωρώ ότι απευθύνονται σε πιο μικρό κοινό, οπότε ίσως αυτό είναι το νούμερο του γενικότερου κομιξοκοινού; Food for thought......  :thinking::thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  26001
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  97
  • Content Count:  7145
  • Reputation:   85677
  • Achievement Points:  7165
  • Days Won:  165
  • With Us For:  4182 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

58 min ago , retromanis said:

Πιο πολύ μου αρέσει, που περιμένω να το διαβάσει ο γιος μου για να το πιάσω εγώ! :)

Πολύ όμορφο σχόλιο το παραπανω !!!!:respect:

 

Σχετικά με την κυκλοφορία απ οτι ακούω και διαβαζω σε σελίδες του φβ και αθλητικά sites η ανταπόκριση είναι μεγάλη .:)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30147
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  572
  • Reputation:   3582
  • Achievement Points:  582
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3585 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Την παίρνω κι εγώ την προσφορά, παρά το γεγονός ότι είμαι ντισνεϋκός, μου κέντρισε το ενδιαφέρον το γεγονός ότι θα βγάλουν όλη την σειρά, κάτι που άρεσε στον συλλέκτη μέσα μου, οπότε την ξεκίνησα. Έχοντας διαβάσει το πρώτο τεύχος μπορώ να πω ότι είναι πράγματι εξαιρετική σειρά!:spidey_yeah_that: Ανησύχησα από τα πολλά σχόλια για νοσταλγίες κτλ, καθώς τότε δεν υπήρχα ούτε ως ιδέα, αλλά η σειρά στέκεται επάξια και στο σύγχρονο κοινό (που πιστεύω είναι και ο ιδανικός στόχος) και προτείνεται για όλους!:yahoo:

 

Εννοείται ότι θα αγοραστούν και τα υπόλοιπα με συνοπτικές διαδικασίες!:mafia:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

26 λεπτά πριν, Dredd είπε:

 

Αν θυμάμαι καλά, ο GCF (μπορείς να το επιβεβαιώσεις;) μου είχε πει ότι με τις προσφορές της DC, η εφημερίδα τσίμπαγε γύρω στις 5000 παραπάνω πωλήσεις. Τα Μπλεκ-Ζαγκορ κλπ θεωρώ ότι απευθύνονται σε πιο μικρό κοινό, οπότε ίσως αυτό είναι το νούμερο του γενικότερου κομιξοκοινού; Food for thought......  :thinking::thinking:

Χοντρικά ναι. Όταν η προηγούμενη προσφορά δεν ήταν τίποτε αξιόλογο έβλεπες αύξηση αυτής της τάξης. Αλλά θα μπορούσε κάλλιστα κανείς να πει πως το κοινό που θα πάρει εφημερίδα για το κόμικ του, είναι 1000 με 1500 άτομα παραπάνω, από αυτό το 5ανταρι. Δεν πρέπει να αγοράζουν τα 15 χιλιάδες αντίτυπα που κάνει μέσο όρο η εφημερίδα μόνοι οι σταθεροί αναγνώστες. Πλανόδιοι... αγοραστές θα υπάρχουν γενικά και για τις άλλες προσφορές. :) Κάποιους θα χάνει ήδη με την αλλαγή το ύφους της προσφοράς, χασούρα που θα την καλύπτει το κοινό της άλλης προσφοράς και με το υπόλοιπο (τα 5000) να είναι το δυναμικό που δείχνει πόσο πέραση έχει η προσφορά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31159
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  283
  • Content Count:  5004
  • Reputation:   32746
  • Achievement Points:  5005
  • Days Won:  99
  • With Us For:  3088 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Διαβαστηκαν και τα δυο μονορουφι.:)

 

Τα '80s, για να ακριβολογω.... :) .....τα late '70s,  αναβλιζουν σε καθε καρε, απο την παχια μουστακα του Στεφαν.... :D  ....μεχρι

την μπαλα του Παμπλιτο με τα εξαγωνα.:)

Δεν με πτοησε καθολου το γεγονος οτι ειναι ετεροχρονισμενο, μιας και ειναι τοσο ομορφα στημενο, που σε κανει να το ξεχνας.:)

 

Για τα της εκδοσης δεν θα πω, τα βασικα τα εχω πει ηδη.:)

 

Πολλα μπραβο και συγχαρητηρια στον Λεωκρατη, για την κινηση που εκανε να μας χαρισει μια απο τις ωραιοτερες,

ωραιοτερη με διαφορα δηλαδη, ποδοσφαιρικες ιστοριες!!! :respect::congrats:

 

Μακαρι να μας χαρισει στο μελλον και αλλες αξιολογες ιστοριες (π.χ Aria) .:pray:

 

 

:beersanta:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25407
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  345
  • Reputation:   4167
  • Achievement Points:  345
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4298 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Αποκτήθηκε και διαβάστηκε με συνοπτικές διαδικασίες και ο δεύτερος τόμος της σειράς και μου φάνηκε εξίσου ενδιαφέρων, νοσταλγικός και απολαυστικός με τον προηγούμενο. Ήδη άρχισα να γίνομαι ένα με τον παικταρά και πολύ συμπαθητικό Ερίκ Καστέλ, αλλά και με τους πιτσιρικάδες που παίζουν μπαλίτσα στην αλάνα και "αλητεύουν" σε παραλίες και όρμους. Το ανέφερα και στην μίνι κριτική για τον πρώτο τόμο: Όταν κυκλοφόρησε για πρώτη φορά το κόμικ, δεν ήμουν ούτε καν ιδέα στο μυαλό των γονιών μου, που δεν είχαν γνωριστεί ακόμα. Αλλά δεν ξέρω, νιώθω και εγώ μια νοσταλγία διαβάζοντας το κόμικ. Αν όχι νοσταλγία για την δεκαετία του '80 που δεν έζησα, ίσως νοσταλγία για τα παιδικά μου χρόνια. Γιατί πρόλαβα και εγώ να παίξω μπαλίτσα σε τσιμεντένια/ασφαλτωμένα προαύλια σχολείων (πόσες φορές έγδαρα γόνατα και χέρια!), αλλά και σε αλάνες με χώμα. Βλέπετε, τα 5χ5 ήταν πιασμένα από τους "μεγάλους" και εμείς βολευόμασταν έτσι. Τέλος πάντων, ξεφεύγω. Το σχέδιο είναι εξαιρετικό και λεπτομερές -από τις απεικονίσεις των δρόμων, των κτιρίων και των γηπέδων μέχρι τις κινήσεις των χαρακτήρων εντός και εκτός αγωνιστικών χώρων- και τα χρώματα ζωντανά. Ειδικά, το ολοσέλιδο σχέδιο στην σελίδα 24 είναι ένα πραγματικό έργο τέχνης από μόνο του! Η έκδοση παραμένει ποιοτική σε κάθε επίπεδο και αποτελεί κόσμημα για τον κάθε συλλέκτη κόμικς. Ανυπομονώ για τον τρίτο τόμο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32378
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  512
  • Reputation:   2768
  • Achievement Points:  512
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2331 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Η εμπορική απήχηση που έχει ο ΕΡΙΚ ΚΑΣΤΕΛ με το Εθνος, πέρα από το ότι είναι ένα θετικό γεγονός (αφού η σειρά είναι εξαιρετική) δημιουργεί ελπίδες στο μέλλον να βγουν κι άλλες ανάλογες σειρές κόμικς από την εφημερίδα, με τα ίδια στάνταρντ ποιότητας. Ας είναι καλά ο Λεωκράτης που φαίνεται ότι κάνει σπουδαία δουλειά. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Είχα σκοπό να μην γράψω κριτική για κάθε ένα τεύχος της σειράς,μιας και νομίζω ότι θα επαναλαμβάνομαι,αλλά να πω την άποψή μου μετά την ολοκλήρωσή της (εκδοτικής επιτρεπούσης). Παρόλα αυτά δεν μπορώ να μην σταθώ σε δύο-τρία πραγματάκια που μου έκαναν εντύπωση στο δεύτερο τεύχος. 

 

Ακόμα μία φορά το σενάριο είναι πολύπλοκο μέσα στην απλότητά του. Τι περιπέτειες να περιμένει ο αδαής αναγνώστης από έναν ποδοσφαιριστή που ασχολείται με την ομάδα του και με ένα μικρό παιδί? Κι όμως έχει αυτό το κάτι που το κάνει αξιαγάπητο. Περνάει όμορφα μηνύματα φιλικών δεσμών κι αλτρουισμού,τόσο από την μεριά του Ερίκ,όσο και από την μεριά των φίλων του Παμπλίτο. Το μόνο που με πείραξε είναι η αντίδραση του πατέρα του Παμπλίτο όταν εκείνος,τσατισμένος,του ζήτησε εξηγήσεις.  moutra2.gif Επίσης,ευχάριστη έκπληξη μου προκάλεσε και η περιγραφή του αγώνα της Μπαρτσελόνα με την Κολονία. Ειλικρινά πιστεύω ότι δεν υπάρχει καλύτερη περιγραφή ποδοσφαιρικού αγώνα μέσα από τις σελίδες ενός κόμικ. :wow:  Ένιωσα να ζω την αγωνία της έκβασης ενός αμφίρροπου ντέρμπι. Ειλικρινά το απόλαυσα. yes.gif  Ένα άλλο σημείο που θα ήθελα να σταθώ είναι (πάλι) το σχέδιο. Ενώ φανερώνει άνετα την προχωρημένη ηλικία του,υπάρχουν μερικά καρέ που με άφησαν (πάλι) με ανοιχτό το στόμα. Τρανταχτό παράδειγμα τα μεγάλα καρέ στις σελίδες 1,21,24,25,42,45,48. :respect: 

 

Και φυσικά δεν απουσιάζει το περιεκτικό άρθρο του Λευτέρη Ταρλαντέζου που,αυτή την φορά,μας χαρίζει πληροφορίες για τις βιογραφίες των δύο δημιουργών,όπως επίσης και για την πρώτη κυκλοφορία της συγκεκριμένης ιστορίας στην Ελλάδα. best.gif

 

:beer: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Το εξώφυλλο και το οπισθόφυλλο του τρίτου τεύχους του Ερίκ Καστέλ βρίσκεται κοντά μας. :) 

 

Τα εξώφυλλα προστέθηκαν στο πινακάκι της παρουσίασης.

 

Το τέταρτο τεύχος θα κυκλοφορήσει το άλλο Σάββατο 06 Ιανουαρίου

 

 

:beer: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25407
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  345
  • Reputation:   4167
  • Achievement Points:  345
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4298 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Πριν λίγα λεπτά τελείωσα την ανάγνωση του τρίτου τόμου και εξακολουθώ να δηλώνω άκρως ικανοποιημένος, τόσο από την ιστορία και το σχέδιο, όσο και από την όλη ποιότητα της έκδοσης. Πιθανότατα θα συνεχίζω να γράφω και από ένα μικρό σχόλιο για τον κάθε τόμο ξεχωριστά, γιατί προσφέρουν πολλά πράγματα στον αναγνώστη και σίγουρα αξίζουν λίγα καλά λόγια. Στον τρίτο τόμο ο Ερίκ Καστέλ συναντάει αρκετές δυσκολίες (και κατ'επέκταση όλη η ομάδα), ενώ βλέπουμε τον μικρό Παμπλίτο να εξελίσσεται. Φυσικά η ρομαντική διάθεση απέναντι στον κόσμο του ποδοσφαίρου εκείνης της εποχής παραμένει αισθητή. Το σχέδιο είναι εξαιρετικό και ο χρωματισμός φοβερός, ειλικρινά σας λέω ούτε ξέρω πόση ώρα μετά το τέλος της ανάγνωσης έκατσα και χάζευα μερικά από τα καρέ (τόσο τα μεγάλα όσο και τα μικρά). Μιλάμε για τρομερό.... οφθαλμόλουτρο. Δεν βλέπω την ώρα να πιάσω τον τέταρτο τόμο, που κυκλοφορεί το επόμενο Σάββατο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2595
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2643
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5315 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

Πολυ ωραιος και ο τριτος τομος αλλα βρηκα ενα μικρο ψεγαδι.

 

Το αρθρο ηταν τιγκα στα σποιλερ και για αυτο και για επομενα τευχη! Αλλη φορα πρωτα θα διαβαζω την ιστορια και μετα το αρθρο!!! χεχε!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4347
  • Reputation:   33874
  • Achievement Points:  4414
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Ακόμα ένα τέλειο τεύχος του αγαπημένου ποδοσφαιριστή. Έξοχο σχέδιο, (πραγματικά ΕΞΟΧΟ όμως), φοβερό σενάριο, αγνά ποδοσφαιρικά χρόνια, φοβερή ποιότητα έκδοσης. Ομως ρε παιδιά αυτή η πρώτη σελίδα!!! Ήμαρτον. Αποκάλυψε ΟΛΗ τη σειρά σχεδόν μέχρι το τέλος. Όποιος δεν το έχει διαβάσει ακόμη να ΜΗΝ διαβάσει το συνοδευτικό άρθρο!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5172
  • Reputation:   55388
  • Achievement Points:  5343
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Ούτε ένα SPOILER ALERT δεν βάλανε! :down:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32378
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  512
  • Reputation:   2768
  • Achievement Points:  512
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2331 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Είναι απίστευτο πόσο πολλοί πωρωμένοι φαν του Ερικ Καστέλ υπάρχουν εδώ (και καλά κάνουν). :lol:

 

Θα πρέπει να τους χαρακτηρίσω ως "Ερικαστελικούς" (αδόκιμος όρος, το ξέρω). Πρέπει να φτιάξουμε ένα club κάποια στιγμή. :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4236
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  153
  • Content Count:  1514
  • Reputation:   18098
  • Achievement Points:  2201
  • Days Won:  21
  • With Us For:  5971 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Ένα από τα επιπλέον κίνητρα που το αγοράζω, είναι και τα εξαιρετικά άρθρα του Λευτέρη Ταρλαντέζου! Κάτι τέτοιο δεν υπήρχε στις παλιότερες εκδόσεις του Ερίκ στη χώρα μας (στα άλμπουμ της Star Comics και στα διάφορα πολυθεματικά περιοδικά). Συμφωνώ όμως ότι αποτελούν σε μεγάλο βαθμό σπόιλερ και καλό θα ήταν να έμπαιναν τουλάχιστον στο τέλος του τόμου και όχι στην αρχή, πριν από την ιστορία! :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32378
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  512
  • Reputation:   2768
  • Achievement Points:  512
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2331 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Θα έπρεπε τουλάχιστον να υπάρχει η ένδειξη: SPOILER ALERT πριν από τα κείμενα όπως γίνεται στις διάφορες κριτικές ταινιών και τηλεοπτικών σήριαλ. Βέβαια εμείς οι παλαιότεροι έχουμε διαβάσει όλα τα τεύχη και τα ξέρουμε απ' έξω κι ανακατωτά, αλλά υπάρχουν και νεότεροι φανς που τα ανακαλύπτουν τώρα. Οπότε λίγη προσοχή σ' αυτό το θέμα δεν βλάπτει. ;)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4236
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  153
  • Content Count:  1514
  • Reputation:   18098
  • Achievement Points:  2201
  • Days Won:  21
  • With Us For:  5971 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Από μια μικρή έρευνα στο διαδίκτυο, βρήκα ότι η έκδοση της "ΜΙΚΡΟΣ ΗΡΩΣ" είναι αντίστοιχη με αυτήν εδώ, της γερμανικής "Salleck Publications". Κοινά χαρακτηριστικά σημεία, ο μπλε φόντος στα εξώφυλλα (που καλύπτει περίπου το 1/4 του πάνω μέρους της σελίδας) και το πορτρέτο του Ερίκ με το λογότυπο της εκδοτικής, πάνω αριστερά. :)

 

Κάπως έτσι αναμένεται, λοιπόν, να είναι το εξώφυλλο του περίφημου τεύχους "0" που θα κυκλοφορήσει μετά τον 15ο τόμο της σειράς και θα περιέχει τη μία και μοναδική ιστορία του Γερμανού Kai Falke (προάγγελου του Καστέλ) :

 

306045-20160113160513.jpg 

 

Παρόλο, επίσης, που ανακοινώθηκε ότι η σειρά θα κυκλοφορήσει ολοκληρωμένη αυτή τη φορά, αυτό δεν ισχύει απόλυτα! Υπάρχει ένα ακόμη άλμπουμ που βγήκε εκτός σειράς, το "Allez les Diables Rouges", στο οποίο όμως δεν περιέχεται κάποια ιστορία του Ερίκ, αλλά παρουσιάζει τον ίδιο να αφηγείται την πορεία της Εθνικής Βελγίου στο Μουντιάλ του 1982! Περισσότερες πληροφορίες για αυτό στην σελίδα της Bedetheque, απ' όπου αντλήθηκαν το παρακάτω εξώφυλλο αλλά και η πρώτη σελίδα του κόμικ :

 

EricCastelDiablesRouges_13052002.jpg

 

ericcastelhspl_14778.jpg

 

Ελπίζω κάποια στιγμή να έχουμε την τύχη να το δούμε και αυτό να εκδίδεται στη χώρα μας! :angel:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4347
  • Reputation:   33874
  • Achievement Points:  4414
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Το θέμα με τα spoilers δεν είναι οτι αφορούσαν το τεύχος 3 αλλά ΟΛΟΚΛΗΡΗ τη σειρά μέχρι τέλος. Ρε παιδί μου λίγο μέτρο. Καλά τα συνοδευτικά αλλά αυτός μας είπε τι θα γίνει σε όλη τη σειρά. Και οχι τίποτε άλλο στα παιδικά μου χρόνια είχα διαβάσει ως το 5.

Τέλοσπάντων. Το φοβερό με αυτή τη σειρά είναι - το ξαναλέω πάλι - το σχέδιο. Η λεπτομέρεια απεικόνισης του Αμβουργου σε αυτό το τεύχος ήταν το κάτι άλλο. Μεράκι και πάλι μεράκι από όλους τους συντελεστές.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4236
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  153
  • Content Count:  1514
  • Reputation:   18098
  • Achievement Points:  2201
  • Days Won:  21
  • With Us For:  5971 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Ας δούμε αναλυτικά ποιά ήταν τα άλμπουμ του Ερίκ Καστέλ που είχαν κυκλοφορήσει παλιότερα, μέσα στο Μπλεκ Νέας Περιόδου :

 

01. Ο ΑΣΟΣ ΤΩΝ ΓΗΠΕΔΩΝ (τεύχη 364-366)

02. Η ΡΕΒΑΝΣ (τεύχη 370-372)

03. Η ΑΠΟΒΟΛΗ (τεύχη 376-378)

04. Ο ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΣ (τεύχη 382-384)

05. Η ΑΕΡΟΠΕΙΡΑΤΕΙΑ (τεύχη 388-390)

06. ΤΟ ΜΥΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΠΑΜΠΛΙΤΟ (τεύχη 394-396)

07. Η ΝΥΧΤΑ ΤΟΥ ΤΙΜΠΙΝΤΑΜΠΟ (τεύχη 406-408)

08. Η ΜΕΓΑΛΗ ΑΠΟΦΑΣΗ (τεύχη 400-402)

09. ΤΑ ΠΕΝΤΕ ΠΡΩΤΑ ΛΕΠΤΑ (τεύχη 412-414)

10. ΤΟ ΣΤΟΙΧΗΜΑ (τεύχη 418-420)

11. ΤΟ ΣΧΕΔΙΟ ΤΟΥ ΑΡΓΕΝΤΙΝΟΥ (τεύχη 425-432)

12. ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥ ΚΟΡΜΟΡΑΝΟΥ (τεύχη 433-440)

14. ΑΤΙΤΛΟ (τεύχη 577-583) (Η 14η ιστορία, με τον γαλλικό τίτλο Cinquième but pour Lille! Αν είχε μεταφραστεί, θα μπορούσε να λέγεται "Πέμπτο γκολ για τη Λιλ!".)

 

Οι ιστορίες βγήκαν γενικά με τη σωστή τους σειρά, με μοναδική εξαίρεση την και την , που για κάποιο περίεργο λόγο τις έβαλαν ανάποδα! Δεν εντόπισα, επίσης, πουθενά την 13η ιστορία, η οποία πρέπει να κυκλοφόρησε μόνο στο Αγόρι. :thinking:

 

Το Μπλεκ, τέλος, ακολούθησε την "παράδοση" των προηγούμενων εκδόσεων του Ερίκ, που ήθελαν να βγαίνει έστω ένας τίλος με λανθασμένη μετάφραση, σε σχέση με την πρωτότυπη γαλλική! Εδώ έχουμε διαφορά στην ονομασία της πρώτης ιστορίας ("Ο ΑΣΟΣ ΤΩΝ ΓΗΠΕΔΩΝ"  αντί "Ο ΕΡΙΚ ΚΑΙ ΟΙ ΠΑΜΠΛΙΤΟΣ"), ενώ στο SUPER-ΜΠΟΫ υπήρχε επίσης λάθος στην πρώτη ιστορία ("ΤΑ ΦΤΕΡΩΤΑ ΠΟΔΙΑ" αντί "Ο ΕΡΙΚ ΚΑΙ ΟΙ ΠΑΜΠΛΙΤΟΣ") και στη STAR COMICS στην 9η ιστορία ("ΤΑ ΧΑΜΕΝΑ ΧΕΙΡΟΓΡΑΦΑ" αντί "ΤΑ ΠΕΝΤΕ ΠΡΩΤΑ ΛΕΠΤΑ"). :shit2: Μένει να δούμε αν στη νέα σειρά της "ΜΙΚΡΟΣ ΗΡΩΣ" θα έχουμε για πρώτη φορά σωστά μεταφρασμένους όλους τους τίτλους ή αν θα υπάρξουν κι εδώ κάποιες παρόμοιες "ασυμφωνίες"! :valt:

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.