Μετάβαση στο περιεχόμενο

Comicdom Con Athens 2018 [ 20 - 22/4/2018 @ Ελληνοαμερικάνικη Ένωση ]


x for xepeta

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

@Dredd Θα σου το θέσω έτσι. Αυτή τη φορά ξεκίνησα με ένα σκεπτικό ότι δεν θα δώσω φράγκο για τίποτα φέτος στο comicdom. Έχω κάποια πολύ συγκεκριμένα έξοδα για τα επόμενα 2 χρόνια, οπότε πρέπει να μπω σε "δίαιτα". Οπότε δεν θα πάρω ακόμα και πράγματα που ξέρω ότι θα βγούνε αύριο και ξέρω ότι θα με διασκεδάσουν. Είπα ότι θα κάνω εξαίρεση μόνο για τις Πηνειάδες. Προσωπική μου κα*λα αυτές :) Και μετά είδα ότι η Σιαδώρα θα βγάλει φανζινάκι. Και δαγκώθηκα. Και είπα "ας πάει το παλιάμπελο". Αυτό θα χτυπηθεί όπως χτυπήθηκαν και τα 3 προηγούμενα (Seasons, Δανάη, ΠυρΝυξ) :) 

 

Αυτά :)

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25025
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Για κάποιο λόγο η μέση μου αποφασίζει να με ρίξει όταν γίνονται τα κον. Πιστός λοιπόν στο ετήσιο τάμα μου, το Κόμικντομ σίγουρα θα το περάσω στο κρεβάτι. Γι αυτό θα ήθελα να παρακαλέσω κάποιον/κάποια που θα πάει, αν είναι εφικτό να μου πάρει ένα κατάλογο.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17533
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5033 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

@GeoTrou Βρε ξέρω, αλλά -και ανεξάρτητα από τη συγκεκριμένη περίπτωση- δεν είναι αυτό το κλίμα που συναντούσαμε κατά συντριπτική πλειοψηφία (ευτυχώς έχει λιγοστέψει τα τελευταία χρόνια) από τους περισσότερους Έλληνες δημιουργούς; Την έχουμε κάνει τη συζήτηση αυτή πάρα πολλές φορές και δεν θα καταλήξουμε ποτέ και πουθενά. Σκέψου όμως : Πότε είναι η τελευταία φορά που είδαμε κάποιον Έλληνα δημιουργό να πει ότι επειδή του συνέβη ένα πολύ καλό γεγονός στη ζωή του (συμβαίνουν και αυτά, δεν είναι μόνο μαύρη η ζωή), αποφάσισε να φτιάξει ένα super-duper γαμάτο, καλοσχεδιασμένο, εντυπωσιακό, φωτεινό και διασκεδαστικό κόμικ; Καταλήγω ότι είναι ίδιον της φυλής, να αγκαλιάζουμε τον πόνο με μεγαλύτερη λατρεία από ότι αγκαλιάζουμε τη χαρά.

 

@germanicus  Δεν έχω διαβάσει κανένα κόμικ της και δεν ξέρω αν θα μου ταιριάζει σεναριακά. Στο ξεφύλλισμα που είχα ρίξει στο ΠυρΝυξ, απλά δεν με τρελαίνει η τεχνοτροπία της, χωρίς να σημαίνει βέβαια ότι είναι κακή, σίγουρα έχει να πει πράγματα. Απλά δεν με αγγίζει αυτό το σχέδιο. Σε συνδυασμό με την περίληψη του καινούριου της σεναρίου, μάλλον δεν είναι για εμένα.

 

@AndreasD  Θα σου πάρω εγώ γέροντα, don't worry. Περαστικά!!

Επεξεργασία από Dredd
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

3 min ago , Dredd said:

Πότε είναι η τελευταία φορά που είδαμε κάποιον Έλληνα δημιουργό να πει ότι επειδή του συνέβη ένα πολύ καλό γεγονός στη ζωή του (συμβαίνουν και αυτά, δεν είναι μόνο μαύρη η ζωή), αποφάσισε να φτιάξει ένα super-duper γαμάτο, καλοσχεδιασμένο, εντυπωσιακό, φωτεινό και διασκεδαστικό κόμικ; Καταλήγω ότι είναι ίδιον της φυλής, να αγκαλιάζουμε τον πόνο με μεγαλύτερη λατρεία από ότι αγκαλιάζουμε τη χαρά.

 

παίζει και να περιέγραψες και τα 3 φανζινάκια που έχει βγάλει η Σιαδώρα :)

 

σίγουρα πάντως περιγράφεις πολλά του Σταμπουλή :) και του Κυριαζή. Και του Ρουμπούλια. 

 

έτσι. Off the top of my head καμπόσοι :) 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17533
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5033 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

@germanicus Δεν είπα ότι δεν υπάρχουν καθόλου. Μην μου πεις όμως ότι είναι αντιπροσωπευτικοί της ελληνικής σκηνής, ε;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25025
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

31 min ago , Dredd said:

 

  Θα σου πάρω εγώ γέροντα, don't worry. Περαστικά!!

Σας αγαπώ νεαρέ μου!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Η Ελληνική σκηνή είναι all over the place. Και από θέμα τεχνοτροπίας και από θέμα υλικού. Δόξα τον Αλλάχ και τις 72 παρθένες που με περιμένουν να με ταΐσουν σταφύλι, δεν υπάρχουν απλά 2-3 που επιλέγουν το τι θα δημοσιευθεί και το τι θα προμοταρισθεί. Από όλα έχει ο μπαχτσές και όποιος δεν κατορθώνει να διασκεδάζει το κοινό με τη δουλειά του, τον τρώει η μαύρη η μαρμάγκα :)

 

Δεν θα θεωρήσω αντιπροσωπευτικούς τους παραπάνω, δεν θα θεωρήσω αντιπροσωπευτικό το δίδυμο Πέτρου-Βανέλλη, δεν θα θεωρήσω αντιπροσωπευτικό τον Δερβενιώτη, δεν θα θεωρήσω αντιπροσωπευτικό τον Κούτση, τον Διαλυνά, τον Ζαφειριάδη, τον Καμμένο, τον Κιουτσιούκη και μην αρχίσω να κατεβάζω λίστες με ονόματα. Διαφορετικά στυλ όλοι τους, διαφορετικές επιρροές, διαφορετικά γούστα, διαφορετικές οι ιστορίες που θέλουν να αφηγηθούν. Αλλά κανείς τους δεν είναι κλάψε με μάνα κλάψε με μια νύχτα με φεγγάρι. Η Μάρθα Βούρτση είναι στη σύνταξη και από τον Νίκο τον Ξανθόπουλο έχει μείνει η αρκούδα, η φουκαριάρα η μάνα του και οι ντολμάδες :) 

 

Φυσικά δεν βάζω στη ζυγαριά κάποιους εφήβους που κανείς δεν τους καταλαβαίνει και νοιώθουν τόσο πόνο μέσα τους. 17χρονα-20χρονα. Κι εγώ στην ηλικία τους Joy Division άκουγα. :) Ούτε και κάποιους εκδότες με συγκεκριμένα πολιτικά πιστεύω και κοσμοθεωρίες :) Πάααααρα πολύ συγκεκριμένοι αυτοί. Και από τον αριθμό των ποστ που γίνονται στα κόμικ τους, καταλαβαίνεις και την απήχηση που έχουν. Εδώ μέσα τουλάχιστον. 

 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17533
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5033 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Δεν θα επιμείνω. Θεωρώ ότι η σκηνή είναι υπερβολικά "μαύρη", αλλά έτσι το βλέπω εγώ.

 

We will just agree to disagree my dear sir....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3630 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Ο germ τα είπε καλύτερα απ' ότι θα τα λεγα εγώ. Η Σιαδώρα κάνει διασκεδαστικότατα κόμικς, όπως και ο Κυριαζής (που έχει δείξει μια αξιομνημόνευτη ποικιλία, από θρίλερ με ζόμπια μέχρι slice-of-life) και ο Ρουμπούλιας και άλλοι. Ενδεικτικό στυλ, όπως λέει ο germ, ίσως να μην υπάρχει στην Ελλάδα. Αν θα σ' αρέσουν είναι προφανώς γούστο σου, αλλά υπάρχει μεγαλύτερη ποικιλία απ' όση ισχυρίζονται πολλοί. Δε συνεχίζω γιατί είμαι εκτός θέματος. :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31159
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  283
  • Content Count:  5004
  • Reputation:   32746
  • Achievement Points:  5005
  • Days Won:  99
  • With Us For:  3089 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Επειδη λογω διαφορων καταστασεων και προβληματων, δεν με βλεπω να πηγαινω :( δυο παρακλησεις...

1) Μπολικες φωτογραφιες απο οσους παραβρεθουν, για να κανουμε οφθαλμολουτρο ολοι οσοι δεν παμε. :)

2) Αν μπορεσει καποιος/α και του/ης ειναι ευκολο, ας  μου τσιμπησει εναν καταλογο και ας τον αφησει στην λεσχη για μελλοντικη παραλαβη. :)

 

Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων! :)

 

Καλα να περασετε! :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25799
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  769
  • Reputation:   6205
  • Achievement Points:  785
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4221 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  51

15 ώρες πριν, germanicus είπε:

@Dredd Θα σου το θέσω έτσι. Αυτή τη φορά ξεκίνησα με ένα σκεπτικό ότι δεν θα δώσω φράγκο για τίποτα φέτος στο comicdom. Έχω κάποια πολύ συγκεκριμένα έξοδα για τα επόμενα 2 χρόνια, οπότε πρέπει να μπω σε "δίαιτα". Οπότε δεν θα πάρω ακόμα και πράγματα που ξέρω ότι θα βγούνε αύριο και ξέρω ότι θα με διασκεδάσουν. Είπα ότι θα κάνω εξαίρεση μόνο για τις Πηνειάδες. Προσωπική μου κα*λα αυτές :) Και μετά είδα ότι η Σιαδώρα θα βγάλει φανζινάκι. Και δαγκώθηκα. Και είπα "ας πάει το παλιάμπελο". Αυτό θα χτυπηθεί όπως χτυπήθηκαν και τα 3 προηγούμενα (Seasons, Δανάη, ΠυρΝυξ) :) 

 

Αυτά :)

 

:cheers5: 

Να προσθέσω ότι σήμερα έχεις και γενέθλια ή θα φανώ αγενής;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  21842
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  1519
  • Reputation:   9671
  • Achievement Points:  1519
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4610 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Και για να συνεχίσω το off-topic, αν όντως έχει απ' όλα ο μπαχτσές, εγώ γιατί δεν βρίσκω καλό ελληνικό υπερηρωικό; εεε;;; (γρουμφ) :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Υπάρχει! :D Σαφώς και υπάρχει! :D  Είναι Batman και είναι Elseworlds. Αλλά αντί να τον στείλει στη Βικτωριανή εποχή ή να τον κάνει πειρατή ή να  τον βάλει αντίπαλο του Al Capone (παραδείγματα Batman Elseworlds), κατ'αρχάς είναι "παράνομο" (αφού δεν βγαίνει σε συνεργασία με τη DC :) ) και εν συνεχεία τον στέλνει με αψεγάδιαστο τρόπο στη Τρούμπα της δεκαετίας του 50. Με αψεγάδιαστο. Μιλάω φυσικά για το Γυρνώ σαν νυχτερίδα του Χριστούλια που πρωτοβγήκε ως φανζίν "Μπάτμαν αυτή η αδερφή 2" και έχει βγάλει άλλες 2 συνέχειες. Elseworld Batman είναι στη πραγματικότητα αυτό το πράγμα και είναι κάτι που μπορεί να εκτιμήσει μόνο Έλληνας και όχι αλλοδαπός. (παρεκτός άμα κατανοεί τα τραγούδια, την Τρούμπα, τους δοσιλόγους και μια σωρεία άλλων πραγμάτων που αποτελούν μέρος της ιστορίας μας και της πολιτιστικής μας παράδοσης) :) 

 

 

Από εκεί και πέρα, υπάρχει ένα θεματάκι και μια δυσκολία στην παραγωγή κλασσικού υπερηρωικού.

 

1. Μπορείς να βάλεις ξένα ονόματα και ξένες θεματολογίες. Εκεί όμως η δουλειά σου θα πάει και θα συγκριθεί με την κρεμ ντε λα κρεμ της ξένης παραγωγής :) Ακόμα και άμα είναι εφάμιλλο μιας τυπικής έκδοσης της Marvel ή της DC (που για να σε δημοσιεύσουν, μάλλον δεν είσαι απλά ένας παγκοσμίως μέτριος δημιουργός κόμικ, αλλά κάτι παραπάνω), η σύγκριση θα πάει και θα γίνει με τους 2-3 τίτλους της κάθε χρονιάς που ξεχωρίζουν, οι οποίοι προστίθενται στους αντίστοιχους 2-3 κάθε χρονιάς από τη δεκαετία του 70 και δώθε... :) Άρα θα εξιτάρει όσο εξιτάρει και το Wolverine 45 volume 23 ή το Detective Comics 777 ή "κοπάνα τίτλο στη τύχη" #"κοπάνα αριθμό στη τύχη" :) 

 

2. Μπορείς να βάλεις ελληνικά ονόματα και ελληνική θεματολογία. Εκεί την πατάς :) Διότι έχουμε συνηθίσει στο Aquaman και το Υδατάνθρωπος ακούγεται γελοίο :) Όλα ωραία και καλά με τον Captain America και την αστεροέσσα πάνω του, αλλά ο Καπετάν Έλληνας με τη γαλανόλευκη............ :D Που έχουν γίνει τέτοιες δουλειές. Φλερτάρουν όμως υποχρεωτικά με τόσα πράγματα. Τη μια με τη γελοιότητα, την άλλη με πολιτικές παραμέτρους. Πέρασα φίνα με το Authority των Ellis και Hitch. Με κεντρικό χαρακτήρα μια βρετανίδα με Λονδίνα και δεν συμμαζεύεται. Κάτι όμως με μια τύπισσα που θα έχει έδρα την Καλαμάτα, δίπλα από το Ινστιτούτο Αστροσωματιδιακής Φυσικής ΝΕΣΤΩΡ στη Πύλο και παλεύει με εξωγήινους θα με ζόριζε πολύ :lol: 

 

Αυτές είναι οι δικές μου εξηγήσεις/ερμηνείες του γιατί οτιδήποτε κι άμα δημιουργηθεί στον χώρο του υπερηρωικού, δεν θα μπορέσει να εξιτάρει. Μόνο άμα ακολουθήσεις τα βήματα του Κούτση και πας και δουλέψεις απ'ευθείας για μια Image σε ένα τίτλο που θα βγάζει η Image για το αμερικάνικο (κατ'αρχάς) κοινό. 

 

Εκτός άμα κατορθώσεις να βάλεις τον Batman στα κεραμίδια, να αναπολεί την Catwoman, μερακλώνοντας με Τσιτσάνη στο ραδιόφωνο :) Και προφανώς ο Χριστούλιας είναι τεράστιος μάγκας που κατόρθωσε να το κάνει να δουλέψει και είναι πλέον στο θρηπητ :D 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3101
  • Reputation:   23547
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Υπάρχει καλό ελληνικό υπερηρωικό και ονομάζεται "Μυθοναύτες". Αλλά φέτος δεν το βλέπω σε καμία Con, δεν έχει βρει ακόμα το δρόμο του ούτε έχουν αποφασίσει οι δημιουργοί του να το στηρίξουν ή να το προγραμματίσουν σε βάθος χρόνου. Εδώ για ένα αχρείαστο καρέ, έχουν βγάλει το πρώτο ακατάλληλο για ανηλίκους...

 

Με σταθερό ραντεβού 1-2 φορές το χρόνο και λίγο προσγείωση στην κοινή λογική θα ήταν το κόμικ που θα περίμενε το ελληνικό κοινό. Και ακόμα μπορούν.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10466
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  265
  • Content Count:  3512
  • Reputation:   36502
  • Achievement Points:  3528
  • Days Won:  88
  • With Us For:  5386 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On ‎19‎/‎4‎/‎2018 στο 8:55 ΜΜ, AndreasD είπε:

Για κάποιο λόγο η μέση μου αποφασίζει να με ρίξει όταν γίνονται τα κον. Πιστός λοιπόν στο ετήσιο τάμα μου, το Κόμικντομ σίγουρα θα το περάσω στο κρεβάτι. Γι αυτό θα ήθελα να παρακαλέσω κάποιον/κάποια που θα πάει, αν είναι εφικτό να μου πάρει ένα κατάλογο.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

15 ώρες πριν, Retroplaymo είπε:

Επειδη λογω διαφορων καταστασεων και προβληματων, δεν με βλεπω να πηγαινω :( δυο παρακλησεις...

1) Μπολικες φωτογραφιες απο οσους παραβρεθουν, για να κανουμε οφθαλμολουτρο ολοι οσοι δεν παμε. :)

2) Αν μπορεσει καποιος/α και του/ης ειναι ευκολο, ας  μου τσιμπησει εναν καταλογο και ας τον αφησει στην λεσχη για μελλοντικη παραλαβη. :)

 

Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων! :)

 

Καλα να περασετε! :)

 

:cheers5:

 

Α

Αντρεα ,επειδή δικαστης είναι ο Γιάννης μπορεί τελευταια στιγμή να αποφασίσει και να σε καταδικάσει σε ποινή ΑΝΕΥ ΚΑΤΑΛΟΓΟΥ και επειδή θυμάμαι τον καταλογο από θεσσαλόνικη που μου εφερες για καλό και για κακο θα πάρω 5-6 για όποιον θα θέλει.

Σταύρο (αν δεν θυμάμαι καλά  το όνομα σου συγγνωμη ,) αν και θανάσιμος εχθρός των LEGO  θα πάρω και για σενα.

Οποτε περάσω θα τα άφησω στην λέσχη,το αντιτιμο το αφήνετε στον κουμπαρα της λέσχης ,τον οποιο θα κλεψω λίγο αργότερα :D

Επεξεργασία από Βασιλεύς των κόμικς
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2596
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2644
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5315 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

Πηγα, ειδα, αγορασα μερικα πραγματα, πηρα λιγο μαγεια κομικς μαζεμενη και γυρισα! Αντε και του χρονου!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31159
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  283
  • Content Count:  5004
  • Reputation:   32746
  • Achievement Points:  5005
  • Days Won:  99
  • With Us For:  3089 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

3 ώρες πριν, Βασιλεύς των κόμικς είπε:

Σταύρο (αν δεν θυμάμαι καλά  το όνομα σου συγγνωμη ,) αν και θανάσιμος εχθρός των LEGO  θα πάρω και για σενα.

 

Σε ευχαριστω πολυ Κομιξοβασιλεα, να 'σαι καλα!  :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17533
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5033 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

4 ώρες πριν, Kurdy Malloy είπε:

Υπάρχει καλό ελληνικό υπερηρωικό και ονομάζεται "Μυθοναύτες". Αλλά φέτος δεν το βλέπω σε καμία Con, δεν έχει βρει ακόμα το δρόμο του ούτε έχουν αποφασίσει οι δημιουργοί του να το στηρίξουν ή να το προγραμματίσουν σε βάθος χρόνου. Εδώ για ένα αχρείαστο καρέ, έχουν βγάλει το πρώτο ακατάλληλο για ανηλίκους...

 

Με σταθερό ραντεβού 1-2 φορές το χρόνο και λίγο προσγείωση στην κοινή λογική θα ήταν το κόμικ που θα περίμενε το ελληνικό κοινό. Και ακόμα μπορούν.

 

Οι Μυθοναύτες,δυστυχώς, έχουν πεθάνει. Συμφωνώ ότι με λίγο προσοχή θα μπορούσε να γίνει πάρα πολύ καλό. Αλλά, φευ....

 

Διαφωνώ πάντως με τον γενεθλιάζοντα για το υπερηρωικό. Πράγματι, αν πας να αντιγράψεις το αμερικάνικο (με Καπετάν Έλληνα, εξωγήινους κλπ) θα βγει μια αηδία. Πιστεύω όμως ότι αν το πας σε low level υπερηρωικό και το κάνεις κάτι σαν το Uber του Gillen, με δουλεμένο setting και ένα καλό σχέδιο (μόνο ο Ρουμπούλιας μου έρχεται αυτή τη στιγμή στο μυαλό), πιστεύω ότι θα βρει το δρόμο του. Αλλά πρέπει να το πιστέψει κάποιος εκδότης, να το προωθήσει, να βγάζει τουλάχιστον 2 τεύχη το χρόνο κλπ κλπ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3101
  • Reputation:   23547
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Επειδή δεν έχω δει κάτι και δεν έχω καμία inside info. Έχουν πεθάνει επισήμως;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2596
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2644
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5315 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

Εγω παντως που ρωτησα για τους Μυθοναυτες τον ανθρωπο στον παγκο που τους πουλαγε μου ειπε οτι ετοιμαζεται το 3ο τευχος. Τωρα αν μου το ειπε τυπικα ή οχι δεν ξερω. Παντως αν δεν βγαινει ουτε ενα τευχος το χρονο τι να πω.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

5 hours ago, germanicus said:

1. Μπορείς να βάλεις ξένα ονόματα και ξένες θεματολογίες. Εκεί όμως η δουλειά σου θα πάει και θα συγκριθεί με την κρεμ ντε λα κρεμ της ξένης παραγωγής :) Ακόμα και άμα είναι εφάμιλλο μιας τυπικής έκδοσης της Marvel ή της DC (που για να σε δημοσιεύσουν, μάλλον δεν είσαι απλά ένας παγκοσμίως μέτριος δημιουργός κόμικ, αλλά κάτι παραπάνω), η σύγκριση θα πάει και θα γίνει με τους 2-3 τίτλους της κάθε χρονιάς που ξεχωρίζουν, οι οποίοι προστίθενται στους αντίστοιχους 2-3 κάθε χρονιάς από τη δεκαετία του 70 και δώθε... :) Άρα θα εξιτάρει όσο εξιτάρει και το Wolverine 45 volume 23 ή το Detective Comics 777 ή "κοπάνα τίτλο στη τύχη" #"κοπάνα αριθμό στη τύχη" :) 

11 min ago , Dredd said:

Διαφωνώ πάντως με τον γενεθλιάζοντα για το υπερηρωικό. Πράγματι, αν πας να αντιγράψεις το αμερικάνικο (με Καπετάν Έλληνα, εξωγήινους κλπ) θα βγει μια αηδία. Πιστεύω όμως ότι αν το πας σε low level υπερηρωικό και το κάνεις κάτι σαν το Uber του Gillen, με δουλεμένο setting και ένα καλό σχέδιο (μόνο ο Ρουμπούλιας μου έρχεται αυτή τη στιγμή στο μυαλό), πιστεύω ότι θα βρει το δρόμο του. Αλλά πρέπει να το πιστέψει κάποιος εκδότης, να το προωθήσει, να βγάζει τουλάχιστον 2 τεύχη το χρόνο κλπ κλπ.

 

 

Νομίζω πως το κάλυψα αυτό που λες. Τον τίτλο δεν τον γνώριζα, μπορεί να είναι καλός, αλλά απ'ότι βλέπω στις πωλήσεις στην Αμερική, παίζει θέση 280-320. Φαντάζομαι λοιπόν ότι περιγράφεις (ως προς το τι μπορεί να βγει εδώ) ένα Ubermensch, ένα Blast (αν και ήταν αμφότερα one-shot και όχι συνεχόμενο, αλλά γενικώς σπανίζουν τα συνεχόμενα στην Ελλάδα) που ήταν μια χαρά τίτλοι. Αλλά πάνε και πέφτουν σε ένα Superman Red Son, πάνε και πέφτουν σε ένα Astro City :) Οπότε η πλειοψηφία όσων θέλουν να διαβάσουν υπερηρωικά, αφού ξεπαστρέψει πράγματα όπως το καινούργιο κόμικ του Jim Lee, ή το καινούργιο κόμικ του Gary Frank ή οποιουδήποτε γενικώς θεωρείται hot και μαμάω αυτή τη στιγμή, όταν θελήσει κάτι ακόμα θα πάει σε κάποιον από αυτούς τους 500 τίτλους όπου καρασίγουρα υπάρχουν ανά πάσα στιγμή 10-20-30 που είναι επιπέδου Ubermensch, επιπέδου Blast. Και κάπως έτσι, το Ubermensch και το Blast φεύγουν από τη συλλογική μνήμη όσο περνάν τα χρόνια. Το δε Blast δεν ξέρω σε πόσα κομμάτια το είχαν βγάλει αλλά στο τέλος το ξεστοκάριζαν με 3 ευρώ το ένα :)

 

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Δεν ξέρω άμα συνέβη κι άλλες χρονιές :) Πρώτη φορά το πετυχαίνω εγώ τουλάχιστον. Live streaming τα ΕΒΚ

 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17533
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5033 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

@Kurdy Malloy @albertus magnus Η δική μου πληροφόρηση, αρκετών μηνών βέβαια, είναι ότι δεν θα συνεχιζόταν η συνεργασία λόγω... ασυμφωνίας χαρακτήρων :P. Αν κάτι άλλαξε από τότε δεν το ξέρω.

 

@germanicus Το συγκεκριμένο καλύπτει μια θεματολογία (υπερστρατιώτες) η οποία πιστεύω ότι μπορεί, βάσει όλων των προυποθέσεων που έγραψα παραπάνω, μπορεί να έρθει στην ελληνική πραγματικότητα. Σίγουρα θα χρειαστεί πολύ μεγάλη επιδεξιότητα από τους συντελεστές γιατί μπορεί να ξεφύγει και να γίνει γελοίο πάρα πολύ εύκολα.

 

Τα βραβεία με βρήκαν, κατά βάση, σύμφωνο. Στα περισσότερα είχα την ίδια γνώμη, σε αυτά που δεν είχα ήταν λόγω προσωπικού γούστου και τα κομικς που κέρδισαν σίγουρα είχαν κάτι να πουν. Σαν σκέψη θα πω μόνο ότι ο Μαραγκός πρέπει να έχει μεγάλο κοινό, γιατί απορώ γιατί ψήφισαν το "Γιατί μου Φταίνε Όλα". Τέλος, μου προξένησε εντύπωση ότι, στο βραβείο καλύτερου εξωφύλλου ήταν υποψήφιο το Hard Rock. Όσο καλό και διασκεδαστικό ήταν, δεν νομίζω ότι μπορεί να σταθεί δίπλα στα υπόλοιπα που είχαν προταθεί, αλλά και σε άλλα που δεν προτάθηκαν. Ίσως οι δύο παρατηρήσεις μου να συνδυάζονται με κάποιο τρόπο, ίσως και όχι.

 

Germ, εμένα σηκωθήκανε και τα δύο φρύδια, όσον αφορά την εκδήλωση. Όπως είπες και εσύ, εν τέλει, πλάκα είχε. Απλά σκέφτομαι ότι όσο όλοι εμείς που ασχολούμαστε με το μέσο, εκδότες-δημιουργοί και αναγνώστες, το αντιμετωπίζουμε σαν χαβαλέ, θα παραμείνουμε πάντα στο επίπεδο του χαβαλέ και δεν πρόκειται ποτέ να ανέβουμε level. Δεν περιμένω (και δεν θέλω κιόλας) να δω σμόκιν και τουαλέτες, αλλά ρε παιδί μου, δεν θα ήταν κακό αντί για κάποιον που έπαιζε τζιγκλάκια στο πιάνο, να έπαιρναν ένα επαγγελματία DJ να ντύσει μουσικά την εκδήλωση, αντί για τις 2 (συμπαθέστατες κατά τ' άλλα) κοπελίτσες, να έπαιρναν 2 ημί-γνωστες ηθοποιούς οι οποίες θα μπορούσαν να γράψουν και να πουν και 5 κειμενάκια της προκοπής, αντί για να τραγουδήσουν διασκευή του χιλιοπαιγμένου μέχρι αηδίας Muppet Show Theme, να διασκευάσουν π.χ. το Get Lucky των Daft Punk, οι παρουσιαστές των βραβείων να πουν 3 κουβέντες εκτός από απλά να διαβάζουν αυτά που έβλεπε και το κοινό στην οθόνη και και και και.....

 

Ώρες-ώρες γράφω πολλά και σκέφτομαι ότι οι περισσότεροι θα σκέφτονται πόσο περίεργος άνθρωπος μπορεί να είμαι :sick2:, αλλά πραγματικά μερικά πράγματα με ξεπερνούν. Πρέπει να έχω την μικρότερη δημιουργική φλέβα από όλους εδώ μέσα, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κάποια πράγματα που σκέφτομαι εγώ μέσα σε 10 λεπτά και ενώ στρίβω το τσιγάρο μου, δεν τα σκέφτονται κάποιοι άνθρωποι οι οποίοι ζουν από αυτό. Το κόστος για αυτά που ανέφερα δεν πρέπει να ξεπερνάει τα €500 και η εκδήλωση θα μεταμορφωνόταν, πόσο μάλλον αν καθόντουσαν και το σκέφτονταν σοβαρά και επαγγελματικά εδώ και ένα χρόνο, από κόμικντομ σε κόμικντομ.

 

Anyway, rant off, με καλεί το τσιγάρο μου. Πολύχρονος και πάλι!! :birthday:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9146
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  116
  • Content Count:  1734
  • Reputation:   12511
  • Achievement Points:  1734
  • Days Won:  13
  • With Us For:  5492 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

14 ώρες πριν, Dredd είπε:

Τα βραβεία με βρήκαν, κατά βάση, σύμφωνο. Στα περισσότερα είχα την ίδια γνώμη, σε αυτά που δεν είχα ήταν λόγω προσωπικού γούστου και τα κομικς που κέρδισαν σίγουρα είχαν κάτι να πουν. Σαν σκέψη θα πω μόνο ότι ο Μαραγκός πρέπει να έχει μεγάλο κοινό, γιατί απορώ γιατί ψήφισαν το "Γιατί μου Φταίνε Όλα". Τέλος, μου προξένησε εντύπωση ότι, στο βραβείο καλύτερου εξωφύλλου ήταν υποψήφιο το Hard Rock. Όσο καλό και διασκεδαστικό ήταν, δεν νομίζω ότι μπορεί να σταθεί δίπλα στα υπόλοιπα που είχαν προταθεί, αλλά και σε άλλα που δεν προτάθηκαν. Ίσως οι δύο παρατηρήσεις μου να συνδυάζονται με κάποιο τρόπο, ίσως και όχι.

 

 

Εμένα πάλι μου φάνηκε παράξενο που δεν πήρε κανένα βραβείο το Hard Rock, ήμουν σίγουρος ότι *κάτι* θα πάρει.

Και π.χ. από τα εξώφυλλα, ήταν το αγαπημένο μου. Θέμα γούστου είναι όλα, τελικά.

 

Ακόμα μεγαλύτερη εντύπωση μου έκανε πως ήταν υποψήφιο οπουδήποτε το Hubris.

Αλλά το highlight για φέτος, όσο με αφορά, ήταν πως την ύπαρξη του κόμικ "Η Κερένια Κούκλα" πληροφορήθηκα πρώτη φορά όταν το είδα στις υποψηφιότητες... για σχεδόν όλα τα βραβεία (που μπορούσε)! Τόσο καλό είναι ρε παιδιά; Ας με διαφωτίσει κάποιος που το έχει διαβάσει (αν υπάρχει) :D 

 

Εν τέλει, ωστόσο, πάνω-κάτω κι εγώ συμφωνώ αρκετά με τα τελικά αποτελέσματα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3630 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Έχοντας δει καποιες άλλες βραβεύσεις, έχουν γίνει ωραία βήματα προς τα εμπρός. Παλιότερα ήταν μάλλον αδιάφορες ως τελετές (βαρετές δεν θα τις έλεγα, γιατί δεν προλάβαινες να βαρεθείς :P ).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29453
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1286
  • Reputation:   5863
  • Achievement Points:  1288
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3910 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Έκανα και εγώ την βόλτα μου στο φεστιβάλ, αγόρασα και δύο τρία πραγματάκια, νομίζω είχε καλές τιμές, εντάξει σε γενικά πλαίσια. Τώρα από κόσμο, σε σχέση με άλλες χρονιές δεν είχε τον ίδιο κόσμο, λίγο πεσμένα τα πράγματα, πήγα και πρωί, όμως ο ενθουσιασμός υπάρχει. Δεν πήγα στις αυτοεκδόσεις. :( Το ξέρω αμαρτία. Γενικά όλα καλά, άντε και του χρόνου.:batman:

Επεξεργασία από GreekComicFan
μετατροπή κεφαλαίων σε πεζά
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94408
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Έκανα κι εγώ την βόλτα μου από το ComicDom το Σάββατο που μας πέρασε. Σε σύγκριση με τα προηγούμενα φεστιβάλ που πήγαινα και τις τρεις ημέρες,εφέτος δεν είχα το κουράγιο. Η κούραση της δουλειάς με έχει καταβάλει. :sick2: Έκανα τις αγορές μου (θα ποζεριάσω και στο αντίστοιχο thread :P ),βόλταρα όσο μπορούσα (χτύπησα κι ένα κοτοπουλάκι στο KFC του Συντάγματος :gyros:) κι επέστρεψα στο σπίτι γεμάτος κόμικς και με την κλασική αίσθηση που έχω όταν γυρίζω από τέτοιου είδους cons. Ότι ξόδεψα πολλά λεφτά. :sad1: Η έκθεση με θέμα τα Moomins δεν μπορώ να πω ότι με ενδιέφερε ιδιαίτερα. Δεν μου άρεσε το cartoon. Εφέτος έχω την εντύπωση ότι υπήρχαν περισσότερα τραπέζια στα φανζίνς,γεγονός ευχάριστο. Γενικά όμως,όσο ήμουν στην Ελληνοαμερικάνικη παρατήρησα μία μικρή πτώση στον κόσμο,τουλάχιστον για Σάββατο απόγευμα. :thinking: Μπορεί βέβαια να ήταν και η ιδέα μου. 

 

Ας παραθέσω κι ένα ρεπορτάζ του Athens Voice

 

Και του χρόνου. :) 

 

 

:beer: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3630 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Φέτος ήταν το Comicdom που παρακολούθησα λιγότερο απ' όλα, για διάφορους λόγους. Πιο χαλαρά ήμουν σήμερα το απόγευμα, αλλά σε γενικές γραμμές έκανα τις βολτίτσες μου με όχι και τόσο εκλεκτή φορουμική παρέα, αγόρασα πραγματάκια (όχι τόσα πολλά, αλλά πιο στοχευμένα), μίλησα με δημιουργούς και εκδότες και πήρα σκιτσάκια. Πάντως θα συμφωνήσω ότι ο κόσμος (παρότι υπήρχαν στιγμές σαρδελοποίησης) ήταν λιγότερος από άλλες φορές. Ίσως γιατί την Παρασκευή, από τις 16.30 και μετά, ο σταθμός του Πανεπιστημίου ήταν κλειστός. :thinking: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

2 ωρίτσες. Τόσο κατάντησε να με απασχολεί το Comicdom Con τα τελευταία 2 χρόνια. Πάω, κάνω τα ψώνια μου, βλέπω και 2-3 παιδιά από την επαρχία που δεν μπορώ να τα δω συχνά και αυτό είναι. Ούτε events, ούτε καλλιτέχνες, ούτε τίποτε άλλο. Και από τις διάφορες συζητήσεις που κάνω με αρκετό κόσμο, οι μόνοι που βρίσκουν λόγο να ασχοληθούν για παραπάνω ώρες με το συνέδριο, είναι οι cosplayers, χάρη στα βραβεία. Οι υπόλοιποι είμαστε παρατημένοι με αδιάφορες επιλογές.

 

Και το δίωρο που ανέφερα είναι για το εμπορικό κομμάτι. Αν δεν υπήρχε και αυτό, δεν θα πάταγα καθόλου.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3630 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Η αλήθεια είναι ότι γίνονται ωραία πραγματάκια, ειδικά τα sketch event έχουν ενδιαφέρον. Πχ φέτος ήταν αφιερωμένο στον Moebius. Αλλά 1) έχουν τόσα πολλά πλέον που δεν τα προλαβαίνεις, οπότε ξενερώνεις φουλ και 2) οι καλεσμένοι είναι ως επί το πλείστον αδιάφοροι.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.