Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πωλήσεις Περιοδικών Disney στην Ελλάδα


ΚΟΜΙΞ

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4237 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Λοιπόν όπως λέει ο τίτλος πόσο τελικά πουλάνε ή πουλούσαν καλύτερα τα περιοδικά Disney; Θα σας πάω με τα παρακάτω λίγο πίσω συγκεκριμένα στο έτος 1999. Θα μου πείτε γιατί τότε; Γιατί έχουμε στοιχεία για τις πωλήσεις των περιοδικών για τότε! Να πω ότι μιλάμε για μια εποχή που δεν υπήρχαν τα ψηφιακά κόμικς και γενικά το ιντερνετ δεν είχε καμία σχέση με σήμερα.

 

Ας αρχίσουμε...

 

Περίοδοι 1999 & 2000

1999-2000.thumb.PNG.69ca16b34b25560a01b162b00b46ae95.PNG

Έχουμε τις πωλήσεις κατά μέσο όρο. Θα μιλήσω για τα περιοδικά Μίκυ Μάους, ΚΟΜΙΞ, Κλασσικά, Αλμανάκο και Ντόναλντ. Τα Κλασσικά τότε (τεύχη #153 - 158 και 159 - 164) ήταν διμηνιαίο περιοδικό οπότε στην ουσία είναι σαν πούλαγε το 1999 23.146/2 = 11.573 το μήνα ενώ το 2000 24.671/2 = 12.355. Άρα όντως από τότε ήταν το πιο αδύναμο περιοδικό σε πωλήσεις (από τα μεγάλα). Έκπληκτος παρατήρησα ότι το Ντόνλαντ (τεύχη 14 - 25 και 26 - 37) είναι το περιοδικό με τις πιο πολλές πωλήσεις! Ακόμα περισσότερο και από το ΚΟΜΙΞ και τις δυο χρονιές. Βέβαια, το ΚΟΜΙΞ (τεύχη 127 - 138 και 139 - 150) έδειξε αύξηση κοντά στα 2000. Το Αλμανάκο πουλάει λίγο λιγότερο από το ΚΟΜΙΞ αλλά και αυτό είναι σε καλά νούμερα σε σχέση με τα υπόλοιπα. Το Μίκυ Μάους το 1999 είναι σαν να πουλούσε  18.848/βδομάδα ενώ το 2000 πουλούσε χοντρικά 18201/βδομάδα. Δηλαδή είχαμε μείωση κοντά στο 3,4%. Προσωπικά περίμενα τα περιοδικά να είχαν ακόμα μεγαλύτερες πωλήσεις πέρα από το Μίκυ Μάους (το οποίο είναι εντυπωσιακό πόσο καλά πήγαινε όντας εβδομαδιαίο) αλλά οκ...

 

Περίοδοι 2001 & 2002

2001-2002.thumb.PNG.5ff61cc28511987a58f7f5ea17ee8453.PNG

Τα Κλασσικά πάλι είναι το πιο αδύναμο περιοδικό από τα "μεγάλα περιοδικά" και είχαμε σημαντική μείωση (νομίζω κοντά 22,6%... Άμα έχω κανένα λάθος μη βαράτε... :P ) σε σχέση με το 2000 ενώ το 2001 σχεδόν επανήλθαν στην προηγούμενη τους κατάσταση. Και το Ντόναλντ είχε επίσης μείωση στα 3103 τεύχη αλλά το 2002 επανήλθε δριμύτερο αλλά και τις δυο χρονιές είναι το περιοδικό με τις περισσότερες πωλήσεις. Μείωση έχουν και τα ΚΟΜΙΞ και Μίκυ Μάους αλλά το 2002 το πρώτο ξεπερνάει τα 18.000/μήνα τεύχη ενώ το Μίκυ μάους πέφτει πιο κοντά στα 17.200/βδομάδα. Το Αλμανάκο όπως το ΚΟΜΙΞ αυξάνει τα τεύχη το 2002. Γενικά από ότι φαίνεται το Μίκυ Μάους είχε αρχίσει να παίρνει λίγο την κατηφόρα... Ενώ τα ΚΟΜΙΞ και ΑΛμανάκο είχαν μικρές αυξήσεις. Τα Κλασσικά και το Ντόναλντ όμως είχαν αρκετά καλές αυξήσεις. 

 

Περίοδοι 2003 & 2004

2003-2004.thumb.PNG.e6eac3c41a1c5af201721e4d66cde38f.PNG

Το πιο αξιοσημείωτο εδώ είναι ότι το Μίκυ Μάους συνέχισε να πέφτει ελάχιστα το 2003 αλλά το 2004 άρχιζε να χάνει έδαφος αλλά πουλούσε εβδομαδιαία 15.846. Το Ντόναλντ αύξησε πάλι τις πωλήσεις του με το να έχει το 2003 22.926 τεύχη/μήνα αλλά έπεσε λίγο το 2004. Το Αλμανάκο συνέχισε με άνοδο και μικρή μείωση το 2004. (το 2003 κυκλοφόρησε και τεύχος με μια από τις καλύτερες ιστορίες του Φάντομ Ντακ που έχω διαβάσει) Το ΚΟΜΙΞ είχε άνοδο και πωλήσεις κοντά στις 19.000 ενώ τα Κλασσικά είχαν επίσης μια καλή άνοδο με το να φτάνουν οι διμηνιαίες τους πωλήσεις χοντρικά στα 26.800 τεύχη.

 

Εδώ θα ήθελα να πω δυο λόγια για τις πωλήσεις το Μίκυ Μυστήριο. Από ότι φαίνεται μια έκδοση που μου είναι απολύτως αγαπητή δεν πήγαινε καλά. Είχε κατά μέσο όρο μιλάμε πάντα πωλήσεις κάτω από 10.000 τεύχη/μήνα το 2003 ενώ το 2004 έπεσε πολύ στα 6410/μήνα. Βέβαια θα μου πεις ότι ήταν στο τέλος της και διμηνιαία,συγκεκριμένα το 2003 & 2004 μπήκαν από τα τελευταία τεύχη του Β΄ κύκλου. 

 

Συμπεράσματα

Από τα παραπάνω φαίνεται τουλάχιστον πως στο διάστημα 1999 - 2004 το Ντόναλντ είναι περιοδικό με τις περισσότερες πωλήσεις και άνω των 20.000. Δηλαδή είναι εμφανής η αδυναμία στο γκρινιάρικο παπί που όλοι μας αγαπάμε. Το ΚΟΜΙΞ το 1999 είχε πωλήσεις κάτω των 17.000/μήνα αλλά μετά αυξήθηκαν στις 18.000 με 19.000/μήνα... Δηλαδή άρχισε να πηγαίνει καλύτερα. Λογικό διότι εκείνη την περίοδο είχαμε τεύχη με ιστορίες όπως Οι Χαμένοι Χάρτες του Κολόμβου,  Χριστούγεννα στην ΠαραγκούποληΠιστολίδι στο Πίζεν ΜπλαφΗ αναζήτηση της ΚαλεβάλαΛα ΣτράνταΤα Κλασσικά πότε δεν ξεπερνούσαν τα Μίκυ Μάους, ΚΟΜΙΞ, Αλαμνάκο, Ντόναλντ σε πωλήσεις. Για το Μεγάλο Μίκυ δεν είπα κάτι θα πείτε... Ναι όντως αλλά γενικά βλέπουμε ότι πάνω κάτω ήταν στο επίπεδο που ήταν και τα Κλασικά. 

 

Πιστεύω ότι η πτώση σιγά σιγά άρχιζε ή συνεχίστηκε σε όλα τα περιοδικά αφού και στη συνέντευξη που έδωσε ο Τερζόπουλος στα παιδιά του GC έλεγε ότι το 2010 είχαν σημαντική πτώση που ήταν αισθητή και έτσι άρχισε το Μίκυ Μάους να βελτιώνεται. Μάλλον αυτή τη βελτίωση τη χρειαζόταν χρόνια πριν καθώς ήδη βλέπουμε το 2004 να πέφτει...

 

Σκεφτείτε ότι όλα αυτά ξαναλέω πρόκειται για μια εποχή που δεν είχε τόσο διαδοθεί το ίντερνετ. Τώρα οι πωλήσεις αυτές στην εποχή μας πιστεύω ότι θα έχουν πέσει κατά πολύ. Καλά τα Κλασικά παίζει τα τελευταία χρόνια του Τερζό να τα πήγαιναν πολύ χειρότερα και για αυτό η αύξηση στην τιμή τους τότε. Γενικά το συγκεκριμένο τόπικ το έφτιαξα και να συζητήσουμε τα παραπάνω αλλά και για σύμφωνα με αυτά τι πιστεύει ο καθένας ότι ισχύει για τα περιοδικά του σήμερα.  :beer: 

Πηγή 1, Πηγή 2, Πηγή 3

 

 

Επεξεργασία από PhantomDuck
  • Like 14
  • Respect 4
  • Ευχαριστώ 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3559 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Τα νουμερα ειναι ανα τευχος, αρα οι υπολογισμοι σου για τις πωλησεις του Μικυ Μαους ανα μηνα δεν ειναι σωστοι.

Μου κανουν εντυπωση οι υψηλες πωλησεις του Ντοναλντ σε σχεση με αυτες του Κομιξ(ακομα δυνατο τοτε).

Εντυπωσιακες και οι πωλησεις των παλαιων τευχων.

  • Like 5
  • Ευχαριστώ 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4237 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

5 λεπτά πριν, rorschach είπε:

Τα νουμερα ειναι ανα τευχος, αρα οι υπολογισμοι σου για τις πωλησεις του Μικυ Μαους ανα μηνα δεν ειναι σωστοι.

Μου κανουν εντυπωση οι υψηλες πωλησεις του Ντοναλντ σε σχεση με αυτες του Κομιξ(ακομα δυνατο τοτε).

Εντυπωσιακες και οι πωλησεις των παλαιων τευχων.

Χμμμ η αλήθεια είναι ότι έχεις δίκιο για το ΜΜ. Με μπέρδεψαν τα Κλασικά. Το διορθώνω αμέσως ;) 

Συμφωνώ για Ντόναλντ απόλυτα! Απίστευτο ότι ακόμα και το ΚΟΜΙΞ δεν μπορούσε να το ξεπεράσει τότε. 

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9146
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  116
  • Content Count:  1734
  • Reputation:   12511
  • Achievement Points:  1734
  • Days Won:  13
  • With Us For:  5492 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Ως παιδί και περισσότερο αναγνώστης, παρά συλλέκτης κόμικς, θυμάμαι πάντα να με κερδίζει περισσότερο το Ντόναλντ. Το 1999 είχα πάρει το πρώτο "δικό μου" Ντόναλντ, το είχε φέρει η μάνα μου στο σπίτι και είχα καταχαρεί. Κάθε μήνα, ήταν στάνταρ αγορά: εγώ Ντόναλντ και ο αδερφός μου, που ήταν λίγο μεγαλύτερος, Αλμανάκο. Και όταν άρχισα να έχω το χαρτζιλίκι μου, πάντα υπολόγιζα να παίρνω και το Ντόναλντ. Ήμουν καμένος. Με το ΚΟΜΙΞ αισθανόμουν να χάνομαι: πολλά κείμενα, κάθε τόσο αναφορές σε ιστορίες σε προηγούμενα τεύχη που δεν ήξερα πώς μπορώ να βρω, μεγαλύτερο φορμάτ και πιο "σοβαρές" ιστορίες... Δε με τραβούσε τόσο. Άσε που ήταν ακριβότερο. Το πρώτο τεύχος του ΚΟΜΙΞ που θυμάμαι να παίρνω αυτοβούλως ήταν το "Ντόναλντ για πάντα" με την ιστορία του Rosa στο Στόουνχεντζ, επειδή ήταν καλοκαίρι και ήμουν διακοπές στη γιαγιά - τα καλοκαίρια έπαιρνα όλα τα κόμικς που έβρισκα στο περίπτερο. Και θυμάμαι να παιδεύομαι φουλ για να το διαβάσω, λόγω του μεγαλύτερου μεγέθους του.

Κάπου στο Γυμνάσιο, όταν άρχισα να ασχολούμαι πιο σοβαρά με το αντικείμενο, άρχισα να αγοράζω σταθερά και το ΚΟΜΙΞ, και να ψάχνω και τα παλιότερα τεύχη του.

Θυμάμαι, ακόμα, όσοι φίλοι και φίλες μου διαβάζαν κόμικς στο Δημοτικό και ανταλλάζαμε τεύχη, μπορεί να είχαν σκόρπια Μίκυ Μάους, Κλασικά, ΚΟΜΙΞ κλπ., αλλά πάντα τα Ντόναλντ ήταν ο κορμός των συλλογών. 

Επομένως δε μου κάνει καθόλου εντύπωση που το Ντόναλντ "νικούσε" το ΚΟΜΙΞ, ίσα-ίσα μου φαίνεται πολύ φυσιολογικό.

Τι σας λέω τώρα κι εγώ, ε; :lol:

Πάρτε το παραπάνω ποστ σαν μια εμπειρική αποτίμηση των στοιχείων για τις πωλήσεις, και μία ευκαιρία για αναπόληση. :D  Προσπάθησα να μεταφέρω όσο πιο καλά θυμάμαι τις σκέψεις μου για αυτά τα κόμικς, ως αναγνώστης τους που ήταν παιδί την περίοδο την οποία σχολιάζουμε. Νομίζω ότι εκεί είναι όλο το ζουμί, γιατί, καλώς ή κακώς, το βασικό target group των εκδόσεων ήταν και είναι τα παιδιά.

Επεξεργασία από JohnnyMZ
  • Like 15
  • Ευχαριστώ 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9146
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  116
  • Content Count:  1734
  • Reputation:   12511
  • Achievement Points:  1734
  • Days Won:  13
  • With Us For:  5492 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Και για του λόγου το αληθές :lol::lol:

DSC00632.thumb.JPG.b9fc7f4e35f531f2ef68684a0ed3733f.JPG

  • Like 8
  • Μπέρδεμα 2
  • Respect 6
  • Αστείο 4
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4237 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

16 ώρες πριν, JohnnyMZ είπε:

Πάρτε το παραπάνω ποστ σαν μια εμπειρική αποτίμηση των στοιχείων για τις πωλήσεις, και μία ευκαιρία για αναπόληση. :D  Προσπάθησα να μεταφέρω όσο πιο καλά θυμάμαι τις σκέψεις μου για αυτά τα κόμικς, ως αναγνώστης τους που ήταν παιδί την περίοδο την οποία σχολιάζουμε. Νομίζω ότι εκεί είναι όλο το ζουμί, γιατί, καλώς ή κακώς, το βασικό target group των εκδόσεων ήταν και είναι τα παιδιά.

Ωραίο το ποστ σου. Γενικά ο Ντόναλντ ήταν και είναι πολύ αγαπητός. Βέβαια η διαφορά στις πωλήσεις δεν είναι τεράστια αλλά ναι μου έκανε εντύπωση όμως ισχύουν αυτά που έλεγες στο ποστ. Φαντάσου τώρα πως θα είναι τώρα άραγε οι πωλήσεις. 

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  756
  • Content Count:  12913
  • Reputation:   94410
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4625 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Εγώ από την άλλη είμαι παιδί του Κόμιξ. Άρχισα να ασχολούμαι πιο σοβαρά με τα εικονογραφημένα περιοδικά από την περίοδο που το Κόμιξ έκανε την εμφάνισή του. Στην αρχή ξεκίνησα εντελώς συμπτωματικά,στην πορεία όμως με κράτησε. Εννοείται βέβαια ότι μετέπειτα άρχισα να αγοράζω και τους υπόλοιπους τίτλους της Disney που κυκλοφορούσαν τότε,αλλά ποτέ δεν θα ξεχάσω την γλυκιά προσμονή που είχα όταν ερχόταν η τελευταία Παρασκευή του μήνα,για να πιάσω στα χέρια μου το "συλλεκτικό τεύχος". :P  Από την άλλη όμως δεν θα ξεχάσω και την απογοήτευση που είχα προς το τέλος της Α' Περιόδου,όταν διάβαζα τις ιστορίες που δημοσίευε. :( 

 

:beer: 

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4237 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

24 λεπτά πριν, Indian είπε:

Εγώ από την άλλη είμαι παιδί του Κόμιξ. Άρχισα να ασχολούμαι πιο σοβαρά με τα εικονογραφημένα περιοδικά από την περίοδο που το Κόμιξ έκανε την εμφάνισή του. Στην αρχή ξεκίνησα εντελώς συμπτωματικά,στην πορεία όμως με κράτησε. Εννοείται βέβαια ότι μετέπειτα άρχισα να αγοράζω και τους υπόλοιπους τίτλους της Disney που κυκλοφορούσαν τότε,αλλά ποτέ δεν θα ξεχάσω την γλυκιά προσμονή που είχα όταν ερχόταν η τελευταία Παρασκευή του μήνα,για να πιάσω στα χέρια μου το "συλλεκτικό τεύχος". :P  Από την άλλη όμως δεν θα ξεχάσω και την απογοήτευση που είχα προς το τέλος της Α' Περιόδου,όταν διάβαζα τις ιστορίες που δημοσίευε. :( 

 

:beer: 

Η αλήθεια είναι πως και εγώ κάποτε μάζευα πολλά τεύχη Ντόναλντ και αργότερα ήρθε και έκατσε το ΚΟΜΙΞ διότι με μάγεψε με τα υπέροχα άρθρα του... Καλά νομίζω ότι το τέλος της Α΄ Περιόδου θα μείνει σε όλους αξέχαστη με την αρνητική έννοια. Ακόμα και σήμερα μας στοιχειώνει και στη Β΄Περίοδο. 

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31712
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  339
  • Reputation:   1155
  • Achievement Points:  343
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2779 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Το Αλμανακο σε σχεση με την ποιοτητα του ειχε πολυ καλες πωλησεις βλεπω, δεν το περιμενα

 

Ειναι αποδειξη οτι αλλα γουστα εχει ο μεσος αναγνωστης και αλλα εμεις που ειμαστε παραπανω πορωμενοι

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4237 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

7 λεπτά πριν, Συλλεκτης είπε:

Το Αλμανακο σε σχεση με την ποιοτητα του ειχε πολυ καλες πωλησεις βλεπω, δεν το περιμενα

 

Ειναι αποδειξη οτι αλλα γουστα εχει ο μεσος αναγνωστης και αλλα εμεις που ειμαστε παραπανω πορωμενοι

Το Αλμανακο γενικά άρεσε οπότε δεν είμαι καθόλου έκπληκτος για τις πωλήσεις του. Προσωπικά μου άρεσαν κάποιες φορές τα άρθρα και οι κωδικοί που έδινε για τα παιχνίδια και από όσους είχα ρωτήσει κάποτε άρεσαν σε αρκετούς....

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30580
  • Group:  Members
  • Topic Count:  45
  • Content Count:  1828
  • Reputation:   13127
  • Achievement Points:  1938
  • Days Won:  7
  • With Us For:  3407 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Εγώ αντίθετα, την τότε εποχή που ήμουν νεαρό και χαρούμενο παιδάκι, θεωρούσα το Αλμανάκο ότι χειρότερο συνέβη στα ελληνικά Ντίσνευ. Τόσες χαμένες σελίδες χωρίς ιστορίες!

  • Like 2
  • Αστείο 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4237 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

20 λεπτά πριν, apetoussis82 είπε:

Εγώ αντίθετα, την τότε εποχή που ήμουν νεαρό και χαρούμενο παιδάκι, θεωρούσα το Αλμανάκο ότι χειρότερο συνέβη στα ελληνικά Ντίσνευ. Τόσες χαμένες σελίδες χωρίς ιστορίες!

Είναι στον καθένα. Άμα ασχολούσουν και με κονσόλες του τότε και με κόμικς ήσουν πολύ ευτυχισμένος με αυτήν την έκδοση :) 

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9146
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  116
  • Content Count:  1734
  • Reputation:   12511
  • Achievement Points:  1734
  • Days Won:  13
  • With Us For:  5492 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

ΟΚ τα άρθρα για κονσόλες και videogames (κι εμένα μου άρεσαν φουλ την εποχή που ασχολούμουν), αλλά είναι δυνατόν να μην έχει πέραση ένα περιοδικό που δημοσίευε κατ' αποκλειστικότητα τις περιπέτειες του μασκοφόρου εκδικητή Φάντομ Ντακ;;; :xm: Εκεί είναι η απάντηση! 

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  8699
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  340
  • Reputation:   1953
  • Achievement Points:  340
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5532 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

On 12/11/2017 at 11:10 PM, ΚΟΜΙΞ said:

 Τα Κλασσικά τότε (τεύχη #153 - 158 και 159 - 164) ήταν διμηνιαίο περιοδικό οπότε στην ουσία είναι σαν πούλαγε το 1999 23.146/2 = 11.573 το μήνα ενώ το 2000 24.671/2 = 12.355. Άρα όντως από τότε ήταν το πιο αδύναμο περιοδικό σε πωλήσεις (από τα μεγάλα).

 

Λίγο περίεργος ο συλλογισμός σου. Δηλαδή αν μία έκδοση είναι ετήσια θα τη διαιρέσεις δια δώδεκα για να βγάλεις πόσο πουλάει μία υποθετική μηνιαία έκδοση; Δεν πάει έτσι.

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4237 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

53 λεπτά πριν, Jim Slip είπε:

 

Λίγο περίεργος ο συλλογισμός σου. Δηλαδή αν μία έκδοση είναι ετήσια θα τη διαιρέσεις δια δώδεκα για να βγάλεις πόσο πουλάει μία υποθετική μηνιαία έκδοση; Δεν πάει έτσι.

Για πες μου την γνώμη σου στο πως θα συγκρίνεις την διμηνιαία έκδοση με την μηνιαία...

 

Προφανώς στην ετησία δεν θα το σκεφτόμουν ούτε καν να το κάνω έτσι. Ούτε να την συγκρίνουμε με τις υπόλοιπες στα ίδια σταθμά πρέπει για είναι σαν να θεωρείται κάτι πιο σπέσιαλ και έχει μόνο ένα τεύχος το χρόνο. 

Επεξεργασία από ΚΟΜΙΞ
  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31712
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  339
  • Reputation:   1155
  • Achievement Points:  343
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2779 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

On 15/12/2017 στο 12:46 ΜΜ, ΚΟΜΙΞ είπε:

Το Αλμανακο γενικά άρεσε οπότε δεν είμαι καθόλου έκπληκτος για τις πωλήσεις του. Προσωπικά μου άρεσαν κάποιες φορές τα άρθρα και οι κωδικοί που έδινε για τα παιχνίδια και από όσους είχα ρωτήσει κάποτε άρεσαν σε αρκετούς....

 

Toσο δημοφιλες ομως ωστε να συναγωνιζεται σε πωλησεις το ΚΟΜΙΞ? Μου κανει εντυπωση

 

Επισης τοτε υπηρχαν εξειδικευμενα περιοδικα για games

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6148 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Το Αλμανάκο ήταν το κουλ περιοδικό για κουλ άτομα. Πολλά γυμνασιόπαιδα - λυκειόπαιδα πέταγαν την σκούφια τους για ένα περιοδικό που στο ίδιο τεύχος είχε ιστορίες Φάντομ Ντακ, κωδικούς για βιντεοπαιχνίδια, αφιερώματα σε ταινίες, νέα για ΝΒΑ, και γενικά «καυτές πληροφορίες για ό,τι νέο κυκλοφορεί στην πιάτσα». Όταν ανακοίνωσαν σε ένα τεύχος τους πως αποκτούν ηλεκτρονική διεύθυνση (e-mail), τα παιδιά της γειτονιάς πάθαμε πλάκα. Εδώ δεν είχαμε υπολογιστές καλά καλά οι περισσότεροι, και οι τύποι έφτιαξαν email. Πρέπει να ήταν από τα πρώτα περιοδικά γενικώς που το εφάρμοσαν. Ήταν μέσα σε όλα, μπορεί να ρωτούσε κάποιος ποια είναι η διεύθυνση του τάδε μπασκετμπολίστα για να του στείλει ένα γράμμα, και οι τύποι να του έδιναν διεύθυνση, mail και στοιχεία επικοινωνίας για το φαν κλαμπ του ξέρω 'γω. Γεφύρωνε τέλεια τόσο τον έφηβο που διάβαζε κόμικς αλλά είχε ξεφύγει από το παιδικό Μίκυ Μάους, όσο και τον πιτσιρικά που ήθελε απλά να μάθει τα σημαντικότερα νέα της επικαιρότητας που τον ενδιέφερε.

 

Με την έλευση του διαδικτύου, ακολούθησε την πτωτική πορεία των περιοδικών βιντεοπαιχνιδιών / τεχνολογίας, επειδή το κοινό του δεν ενδιαφερόταν μόνο για κόμικς, αλλά για την επικαιρότητα γενικά. Γι' αυτό και άλλαξε στυλ τα επόμενα χρόνια και έβαζε περισσότερες ιστορίες, επειδή άλλαζε η αγορά και το κοινό. Τα «χρυσά χρόνια» του Αλμανάκο ήταν πολύ ωραία όσο κράτησαν, και ακόμα και τώρα βλέπεις 30άρηδες που δεν διάβαζαν κόμικς, να σχολιάζουν στο ίντερνετ αφιερώματα που είχαν διαβάσει τότε, και είχαν γίνει «viral» στην προ-ίντερνετ εποχή. Το πιο χαρακτηριστικό παράδειγμα που θυμάμαι ήταν το αφιέρωμα για το Mortal Kombat, που μετέφραζε τους χαρακτήρες [Sonya Blade - Σόνια Λεπίδα, Sub Zero - Υπό το Μηδέν, Johny Cage - Γιάννης Κλουβής] και βγαίναμε όλα τα πιτσιρίκια στα ουφάδικα και λέγαμε πως οι χαρακτήρες του παιχνιδιού είναι Έλληνες κλπ :P.

Επεξεργασία από PhantomDuck
  • Like 11
  • Ευχαριστώ 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4237 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

@Συλλεκτης την απάντηση την έδωσε πολύ σωστά ο @PhantomDuck :) Το Αλμανάκο τότε είχε όλα τα κουλ πράγματα. Πλέον βέβαια έχουν αλλάξει πάρα πολύ οι εποχές. 

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31712
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  339
  • Reputation:   1155
  • Achievement Points:  343
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2779 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

14 ώρες πριν, PhantomDuck είπε:

Το Αλμανάκο ήταν το κουλ περιοδικό για κουλ άτομα. Πολλά γυμνασιόπαιδα - λυκειόπαιδα πέταγαν την σκούφια τους για ένα περιοδικό που στο ίδιο τεύχος είχε ιστορίες Φάντομ Ντακ, κωδικούς για βιντεοπαιχνίδια, αφιερώματα σε ταινίες, νέα για ΝΒΑ, και γενικά «καυτές πληροφορίες για ό,τι νέο κυκλοφορεί στην πιάτσα». Όταν ανακοίνωσαν σε ένα τεύχος τους πως αποκτούν ηλεκτρονική διεύθυνση (e-mail), τα παιδιά της γειτονιάς πάθαμε πλάκα. Εδώ δεν είχαμε υπολογιστές καλά καλά οι περισσότεροι, και οι τύποι έφτιαξαν email. Πρέπει να ήταν από τα πρώτα περιοδικά γενικώς που το εφάρμοσαν. Ήταν μέσα σε όλα, μπορεί να ρωτούσε κάποιος ποια είναι η διεύθυνση του τάδε μπασκετμπολίστα για να του στείλει ένα γράμμα, και οι τύποι να του έδιναν διεύθυνση, mail και στοιχεία επικοινωνίας για το φαν κλαμπ του ξέρω 'γω. Γεφύρωνε τέλεια τόσο τον έφηβο που διάβαζε κόμικς αλλά είχε ξεφύγει από το παιδικό Μίκυ Μάους, όσο και τον πιτσιρικά που ήθελε απλά να μάθει τα σημαντικότερα νέα της επικαιρότητας που τον ενδιέφερε.

 

Με την έλευση του διαδικτύου, ακολούθησε την πτωτική πορεία των περιοδικών βιντεοπαιχνιδιών / τεχνολογίας, επειδή το κοινό του δεν ενδιαφερόταν μόνο για κόμικς, αλλά για την επικαιρότητα γενικά. Γι' αυτό και άλλαξε στυλ τα επόμενα χρόνια και έβαζε περισσότερες ιστορίες, επειδή άλλαζε η αγορά και το κοινό. Τα «χρυσά χρόνια» του Αλμανάκο ήταν πολύ ωραία όσο κράτησαν, και ακόμα και τώρα βλέπεις 30άρηδες που δεν διάβαζαν κόμικς, να σχολιάζουν στο ίντερνετ αφιερώματα που είχαν διαβάσει τότε, και είχαν γίνει «viral» στην προ-ίντερνετ εποχή. Το πιο χαρακτηριστικό παράδειγμα που θυμάμαι ήταν το αφιέρωμα για το Mortal Kombat, που μετέφραζε τους χαρακτήρες [Sonya Blade - Σόνια Λεπίδα, Sub Zero - Υπό το Μηδέν, Johny Cage - Γιάννης Κλουβής] και βγαίναμε όλα τα πιτσιρίκια στα ουφάδικα και λέγαμε πως οι χαρακτήρες του παιχνιδιού είναι Έλληνες κλπ :P.

 

Xμ, ισως επειδη δεν ξερω πολλους ντισνεικους IRL δεν ειχα παρει πρεφα την δημοφιλια του Αλμανακο.

Προσωπικα μου φαινοταν πολυ παιδικο για τους εφηβους και πολυ μη-ντισνεικο για τα παιδια, οποτε δεν περιμενα να χει τοσο κοινο.

 

Θυμαμαι το πρωτο Αλμανακο που ειχα παρει το '98 ειχε αφιερωμα στο Τεκκεν 3 και σχολιαζε οτι ''Μπροστα στο 3, τα πρωτα 2 Τεκκεν ειναι χελωνοαγωνες σε ριπλει'' :lol: (λογικα θα εννοουσε σε slow motion) και συμβουλευε να κανεις εξασκηση μια κινηση καθε μερα 15 λεπτα πριν κοιμηθεις για να γινεις καλος

 

Επισης, ειχε αρθρο πανω στο μελλον των κονσολων και συνεντευξη απο τα ΗΜΙΖ που πρεπει να ηταν η επιτομη του κουλ τοτε

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  8699
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  340
  • Reputation:   1953
  • Achievement Points:  340
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5532 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

On 12/16/2017 at 1:42 AM, ΚΟΜΙΞ said:

Για πες μου την γνώμη σου στο πως θα συγκρίνεις την διμηνιαία έκδοση με την μηνιαία...

 

Προφανώς στην ετησία δεν θα το σκεφτόμουν ούτε καν να το κάνω έτσι. Ούτε να την συγκρίνουμε με τις υπόλοιπες στα ίδια σταθμά πρέπει για είναι σαν να θεωρείται κάτι πιο σπέσιαλ και έχει μόνο ένα τεύχος το χρόνο. 

 

Αυτό που βλέπω απ' αυτούς τους πίνακες είναι οτι τα Κλασικά είναι ο τίτλος με τις περισσότερες πωλήσεις, πράγμα που είναι ενδιαφέρον γιατί η έκδοση ήταν σε πορεία παρακμής (είχε βελτιωθεί λίγο μεταξύ 1995-1997 βάζοντας θεματικές ενότητες). Εδώ βλέπουμε και την κακοδιαχείριση που κάνει ο Τερζόπουλος, που αντί να εκμεταλλευτεί το όποιο θετικό momentum έχουν οι τίτλοι του βελτιώνοντας τους, ουσιαστικά κάνει ακριβώς το αντίθετο, αρμέγοντας την αγελάδα μέχρι αυτή να ψοφήσει ( παράδειγμα η πορεία του ΚΟΜΙΞ).

 

Αλλά για να απαντήσω στην ερώτηση σου, ΑΝ ο τίτλος ήταν μηνιαίος, το πιθανότερο είναι οι πωλήσεις να ήταν λιγότερες, αλλά όχι οι μισές όπως (αυθαίρετα) το υπολογίζεις.

Επεξεργασία από Jim Slip
  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4237 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

18 λεπτά πριν, Jim Slip είπε:

 

Αυτό που βλέπω απ' αυτούς τους πίνακες είναι οτι τα Κλασικά είναι ο τίτλος με τις περισσότερες πωλήσεις, πράγμα που είναι ενδιαφέρον γιατί η έκδοση ήταν σε πορεία παρακμής (είχε βελτιωθεί λίγο μεταξύ 1995-1997 βάζοντας θεματικές ενότητες). Εδώ βλέπουμε και την κακοδιαχείριση που κάνει ο Τερζόπουλος, που αντί να εκμεταλλευτεί το όποιο θετικό momentum έχουν οι τίτλοι του βελτιώνοντας τους, ουσιαστικά κάνει ακριβώς το αντίθετο, αρμέγοντας την αγελάδα μέχρι αυτή να ψοφήσει ( παράδειγμα η πορεία του ΚΟΜΙΞ).

 

Αλλά για να απαντήσω στην ερώτηση σου, ΑΝ ο τίτλος ήταν μηνιαίος, το πιθανότερο είναι οι πωλήσεις να ήταν λιγότερες, αλλά όχι οι μισές όπως (αυθαίρετα) το υπολογίζεις.

Και πάλι δεν το θεωρώ τόσο σωστό αυτό διότι τα Κλασσικά είναι διμηνιαίο περιοδικό. Οπότε μαζεύονται σε 2 μήνες περισσότεροι που θα αγοράσουν το περιοδικό αλλά 2 τεύχη του Ντόναλντ έχουν πολύ περισσότερες πωλήσεις. Ακόμα και από άποψη τιμής άλλο πχ 2 ευρώ κάθε δυο μήνες και άλλο 2 ευρώ κάθε μήνα. Ακόμα το Ντόναλντ τότε είχε 100 σελίδες ενώ τα Κλασσικά 164. Η διαφορά στα 2 τεύχη του Ντόναλντ με τα Κλασσικά είναι 36 μόνο σελίδες. Οπότε δεν το βλέπω τόσο απλό από όπου και να το πάρεις.

 

Καλά για την κακή διαχείριση του Τερζόπουλου τα έχουμε πει όλοι μας. Κιόλας, ο Τερζο "κοιμήθηκε" ή καλύτερα επαναπαύθηκε τόσο πολύ που το 2010 κατάλαβε ότι πρέπει να αλλάξει στροφή.  Η επιτυχία τον έφαγε αλλά και η κούραση. ήταν πάνω από 40 χρόνια στις εκδόσεις. Έπρεπε να είχε δώσει την σκυτάλη αλλού νωρίτερα... 

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  8699
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  340
  • Reputation:   1953
  • Achievement Points:  340
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5532 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

16 hours ago, ΚΟΜΙΞ said:

Και πάλι δεν το θεωρώ τόσο σωστό αυτό διότι τα Κλασσικά είναι διμηνιαίο περιοδικό. Οπότε μαζεύονται σε 2 μήνες περισσότεροι που θα αγοράσουν το περιοδικό αλλά 2 τεύχη του Ντόναλντ έχουν πολύ περισσότερες πωλήσεις. Ακόμα και από άποψη τιμής άλλο πχ 2 ευρώ κάθε δυο μήνες και άλλο 2 ευρώ κάθε μήνα. Ακόμα το Ντόναλντ τότε είχε 100 σελίδες ενώ τα Κλασσικά 164. Η διαφορά στα 2 τεύχη του Ντόναλντ με τα Κλασσικά είναι 36 μόνο σελίδες. Οπότε δεν το βλέπω τόσο απλό από όπου και να το πάρεις.

 

Καλά για την κακή διαχείριση του Τερζόπουλου τα έχουμε πει όλοι μας. Κιόλας, ο Τερζο "κοιμήθηκε" ή καλύτερα επαναπαύθηκε τόσο πολύ που το 2010 κατάλαβε ότι πρέπει να αλλάξει στροφή.  Η επιτυχία τον έφαγε αλλά και η κούραση. ήταν πάνω από 40 χρόνια στις εκδόσεις. Έπρεπε να είχε δώσει την σκυτάλη αλλού νωρίτερα... 

 

'Εχω την εντύπωση οτι πας να χαντακώσεις τα Κλασικά και να τα βγάλεις με το ζόρι τον τίτλο με τις χαμηλότερες πωλήσεις. -) Η πραγματικότητα είναι οτι δε μπορούμε να κάνουμε τέτοιου είδους αναγωγή , και είναι τελειώς υποθετικό πόσο θα πούλαγε αν έβγαινε κάθε μήνα. Εν τέλει, έχει σημασία; Αυτό που έχει σημασία είναι οτι ο Τερζόπουλος μείωσε τις σελίδες, αύξησε τις επαναλήψεις, και θεώρησε το αναγνωστικό κοινό δεδομένο. Αυτό που επίσης έχει σημασία, βλέποντας τους αριθμούς πωλήσεων, είναι οτι υπάρχει ενδιαφέρον για ένα τέτοιο τίτλο αν γίνει σωστά (ακούει κανείς στην Καθημερινή;).

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4237 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

55 λεπτά πριν, Jim Slip είπε:

Εχω την εντύπωση οτι πας να χαντακώσεις τα Κλασικά και να τα βγάλεις με το ζόρι τον τίτλο με τις χαμηλότερες πωλήσεις. -) Η πραγματικότητα είναι οτι δε μπορούμε να κάνουμε τέτοιου είδους αναγωγή , και είναι τελειώς υποθετικό πόσο θα πούλαγε αν έβγαινε κάθε μήνα. Εν τέλει, έχει σημασία; Αυτό που έχει σημασία είναι οτι ο Τερζόπουλος μείωσε τις σελίδες, αύξησε τις επαναλήψεις, και θεώρησε το αναγνωστικό κοινό δεδομένο. Αυτό που επίσης έχει σημασία, βλέποντας τους αριθμούς πωλήσεων, είναι οτι υπάρχει ενδιαφέρον για ένα τέτοιο τίτλο αν γίνει σωστά (ακούει κανείς στην Καθημερινή;).

Λάθος εντύπωση έχεις διότι τα Κλασσικά ήταν από τις αγαπημένες μου εκδόσεις. Αλλά και πάλι δεν πάει έτσι να πούμε ότι πάει μια χαρά ενάντια σε μηνιαίους τίτλους εκ των οποίων σχεδόν όλοι (οι σημαντικοί) έχουν κοντά 20.000 ενώ τα κλασσικά κατάφερναν να το ξεπεράσουν αυτό μόνο σαν διμηνιαίος τίτλος ή έφταναν πολύ κοντά στο 20.000. Οπότε δεν το θεωρώ επιτυχία όπως και να το ανάγουμε. Το Μίκυ Μάους έχει τις καλύτερες πωλήσεις από όλα μακράν όντας εβδομαδιαίο.

 

Αν και αγαπάω τα Κλασσικά καταλαβαίνω γιατί η Καθημερινή δεν τα έχει συμπεριλάβει. Εάν θυμάσαι πριν κλείσει ο Τερζο τα τελευταία 2 χρόνια τα Κλασσικά είχαν 2 φορές αύξηση τιμής. Καθόλου καλό σημάδι. Φαινόταν ότι εάν συνέχιζε ο Τερζό θα ήταν από τους τίτλους που θα έκλειναν. Άρα δεν πήγαιναν καλά. Οπότε γιατί βλέποντας τον Τερζόπουλο να τα πηγαίνει έτσι να τα συνεχίσει η Καθημερινή; Συμφωνώ ότι έκανε λάθη και αγνόησε το κοινό αλλά... 

 

Μην νομίζεις ότι δεν θα ήθελα τα Κλασσικά και μια έκδοση σαν την Ιταλική που έχεις βάλει έχω πει πολλές φορές ότι είναι ευπρόσδεκτη αλλά βλέποντας ότι το Φάντομ έκλεισε αλλά και πως πάει η ελληνική αγορά δεν νομίζω ότι η Καθημερινή, μπορεί να προχωρήσει σε ανοίγματα εύκολα ή ότι και αυτή δεν θωρεί δεδομένο το αναγνωστικό κοινό της. 

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  8699
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  340
  • Reputation:   1953
  • Achievement Points:  340
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5532 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

On 12/18/2017 at 5:58 PM, ΚΟΜΙΞ said:

Λάθος εντύπωση έχεις διότι τα Κλασσικά ήταν από τις αγαπημένες μου εκδόσεις. Αλλά και πάλι δεν πάει έτσι να πούμε ότι πάει μια χαρά ενάντια σε μηνιαίους τίτλους εκ των οποίων σχεδόν όλοι (οι σημαντικοί) έχουν κοντά 20.000 ενώ τα κλασσικά κατάφερναν να το ξεπεράσουν αυτό μόνο σαν διμηνιαίος τίτλος ή έφταναν πολύ κοντά στο 20.000. Οπότε δεν το θεωρώ επιτυχία όπως και να το ανάγουμε. Το Μίκυ Μάους έχει τις καλύτερες πωλήσεις από όλα μακράν όντας εβδομαδιαίο.

 

Αν και αγαπάω τα Κλασσικά καταλαβαίνω γιατί η Καθημερινή δεν τα έχει συμπεριλάβει. Εάν θυμάσαι πριν κλείσει ο Τερζο τα τελευταία 2 χρόνια τα Κλασσικά είχαν 2 φορές αύξηση τιμής. Καθόλου καλό σημάδι. Φαινόταν ότι εάν συνέχιζε ο Τερζό θα ήταν από τους τίτλους που θα έκλειναν. Άρα δεν πήγαιναν καλά. Οπότε γιατί βλέποντας τον Τερζόπουλο να τα πηγαίνει έτσι να τα συνεχίσει η Καθημερινή; Συμφωνώ ότι έκανε λάθη και αγνόησε το κοινό αλλά... 

 

Μην νομίζεις ότι δεν θα ήθελα τα Κλασσικά και μια έκδοση σαν την Ιταλική που έχεις βάλει έχω πει πολλές φορές ότι είναι ευπρόσδεκτη αλλά βλέποντας ότι το Φάντομ έκλεισε αλλά και πως πάει η ελληνική αγορά δεν νομίζω ότι η Καθημερινή, μπορεί να προχωρήσει σε ανοίγματα εύκολα ή ότι και αυτή δεν θωρεί δεδομένο το αναγνωστικό κοινό της. 

 

'Εχεις ένα διμηνιαίο τίτλο που το 2004 πουλάει 27.000 τεύχη και το θεωρείς αποτυχία; Αν ήμουν εκδότης θα ήταν απ' τους πρώτους τίτλους που θα έβγαζα, όχι όμως με τα στάνταρ του Τερζόπουλου (προς το τέλος της ζωής του το περιοδικό είχε γίνει φάντασμα του παλιού του εαυτού). Απ' ότι βλέπω οι Ιταλοί βγάζουν δύο εκδόσεις Κλασικών, μία με παλιότερες ιστορίες (300 σελίδες, τιμή 5 ευρώ, μηνιαία), και μία με νεότερες ιστορίες (200 σελίδες, τιμή 3 ευρώ, μηνιαία). Ας πούμε τώρα πως για τα μίζερα ελληνκά δεδομένα βγάζεις ένα διμηνιαίο τίτλο  200 σελίδων με τιμή 3,5 ευρώ οπού συνδυάζεις τους δύο ιταλικούς τίτλους. Πιστεύεις πραγματικά πως δε θα πούλαγε; Το Φάντομ, ένας νεότερος εξεζητημένος τίτλος, τί σχέση έχει; Σε αυτό που συμφωνώ είναι για τα ανοίγματα του Αλαφούζου. Κάηκε με τον Παναθηναϊκό, η τηλεοπτική αγορά είναι σε αναδιάταξη με τις άδειες, ενώ - όπως οι περισσότεροι εκδοτικοί οίκοι - η Κ είναι τίγκα στα χρέη, επομένως δύσκολα θα προχωρήσει σε νέα ανοίγματα.

Επεξεργασία από Jim Slip
  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4237 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

1 ώρα πριν, Jim Slip είπε:

Εχεις ένα διμηνιαίο τίτλο που το 2004 πουλάει 27.000 τεύχη και το θεωρείς αποτυχία; Αν ήμουν εκδότης θα ήταν απ' τους πρώτους τίτλους που θα έβγαζα, όχι όμως με τα στάνταρ του Τερζόπουλου (προς το τέλος της ζωής του το περιοδικό είχε γίνει φάντασμα του παλιού του εαυτού).

Δεν το θεωρώ αποτυχία συνολικά αλλά τον πιο αδύναμο τίτλο από τους μεγάλους. Μια χαρά τα πήγαινε αλλά τα Ντόναλντ, ΚΟΜΙΞ, Αλαμανάκο τα πήγαιναν καλύτερα. Μιλούσα πάντα συγκριτικά. 

1 ώρα πριν, Jim Slip είπε:

Απ' ότι βλέπω οι Ιταλοί βγάζουν δύο εκδόσεις Κλασικών, μία με παλιότερες ιστορίες (300 σελίδες, τιμή 5 ευρώ, μηνιαία), και μία με νεότερες ιστορίες (200 σελίδες, τιμή 3 ευρώ, μηνιαία). Ας πούμε τώρα πως για τα μίζερα ελληνκά δεδομένα βγάζεις ένα διμηνιαίο τίτλο  200 σελίδων με τιμή 3,5 ευρώ οπού συνδυάζεις τους δύο ιταλικούς τίτλους. Πιστεύεις πραγματικά πως δε θα πούλαγε;

Ναι έχω δει την συνταγή των Ιταλών όσω αφορά τα δικά τους Κλασσικά και μου αρέσει πολύ. Θέλω πολύ να πιστεύω ότι εάν έβγαιναν σωστά Κλασικά θα πούλαγαν αλλά δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι. Αυτό είναι που πάει πίσω την Καθημερινή. Ότι δεν υπάρχει σιγουριά για τις πωλήσεις και ότι βάζει τα στάνταρ που πιστεύει ότι θα επιβιώσουν. Για αυτό δεν ανοίγεται (και για άλλους λόγους που είπες). Μπορεί κιόλας οι Καθημερινές Εκδόσεις να δίνουν ένα συγκεκριμένο budget για τους τίτλους. Με λίγα λόγια δεν θέλουν πειράματα... 

1 ώρα πριν, Jim Slip είπε:

Το Φάντομ, ένας νεότερος εξεζητημένος τίτλος, τί σχέση έχει;

Το θέτω ως παράδειγμα ότι δεν έκανε πωλήσεις και έκλεισε. Δηλαδή ότι η Καθημερινή είναι πρόθυμη να κλείσει κάτι παρά να κάνει ανοίγματα. Και το Φάντομ ήταν το PKNA σωστά να φανταστείς όπως το Ιταλικό. 

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4237 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Λοιπόν για να συνεχίσουμε με κάποια νέα δεδομένα. ;) Βέβαια, δεν είναι αναλυτικά όπως τα προηγούμενα αλλά από όσο κατάλαβα είναι o Μ.Ο. των συνολικών πωλήσεων :) (Έκανα την πρόσθεση για τα περιοδικά του 2003 Έκτακτα + Κανονικά το 2003 = 216.893 που φαίνεται λογικό με τα παρακάτω νούμερα... Άρα μάλλον αυτό ισχύει...) 

 

Περίοδος 2005

19 περιοδικά με 231.000 τεύχη

5a40ee8f15ae0_2005disney.PNG.e6120a64c5b90d10bd2cbda83eefa20c.PNG

 

Περίοδος 2006

14 περιοδικά με 225.000 τεύχη

5a40eebc366ac_2006disney.PNG.96b84e4bcfe8485c213c5d0c8e19a665.PNG

 

Περίοδος 2007

14 περιοδικά με 210.000 τεύχη

5a40eed67154f_2007disney.PNG.cc58dab575815d53fe22be9733fcf7ea.PNG

 

Από ότι φαίνεται τα νούμερα είναι καλά με τη μετάβαση από το 2006 στο 2007 να έχουμε πτώση (συγκεκριμένα λιγότερα 15.000 τεύχη). Νομίζω πως το 2006 και 2007 είναι πολύ καλύτερα από το 2005 καθώς τότε υπήρχαν 19 περιοδικά ενώ τις άλλες δυο χρονιές 14 και παρόλο που έκαναν λιγότερες πωλήσεις συνολικά είναι λογικό αφού ήταν λιγότερα αλλά έφτασαν σε καλά νούμερα με 5 τίτλους λιγότερους :)

 

Πηγή 1, Πηγή 2, Πηγή 3 Άρε Δολ :P (διαφάνειες 8, 11 και 13 αντίστοιχα) 

Επεξεργασία από ΚΟΜΙΞ
  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4237 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Να προσθέσω ότι ο ΔΟΛ κατείχε το 50,50% άρα μάλλον στα παραπάνω δείχνει το δικό του ποσοστό στις πωλήσεις;

 

Ακόμα βρήκα το παρακάτω:

 

periodikahvd.thumb.PNG.26eee752e14f13c344a7d1626abc9d23.PNG

 

Πηγή ΕΤΗΣΙΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΔΟΛ 2009

 

Ακόμα, για το 2004 έχουμε αυτό από έγγραφο του ΔΟΛ (διαφάνεια 5):

5a40f5523b64e_2004disney.PNG.833b5d25e9f14378664f4a58f005d197.PNG

 

Λέει για 14 περιοδικά ενώ στο πρώτο ποστ βλέπουμε 13... Τι φάση... :P:thinking: Μήπως μετράει και καμιά έκτακτη έκδοση;

Επεξεργασία από ΚΟΜΙΞ
  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  756
  • Content Count:  12913
  • Reputation:   94410
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4625 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Εγώ στέκομαι εκεί που λέει ότι κάθε Έλληνας κι Ελληνίδα κάποια στιγμή της ζωής τους έχουν διαβάσει κάποια έκδοση Disney. :spidey_yeah_that: :metoo:

 

 

:beer: 

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  8699
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  340
  • Reputation:   1953
  • Achievement Points:  340
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5532 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

On 12/20/2017 at 4:23 PM, ΚΟΜΙΞ said:

Δεν το θεωρώ αποτυχία συνολικά αλλά τον πιο αδύναμο τίτλο από τους μεγάλους. Μια χαρά τα πήγαινε αλλά τα Ντόναλντ, ΚΟΜΙΞ, Αλαμανάκο τα πήγαιναν καλύτερα. Μιλούσα πάντα συγκριτικά. 

Ναι έχω δει την συνταγή των Ιταλών όσω αφορά τα δικά τους Κλασσικά και μου αρέσει πολύ. Θέλω πολύ να πιστεύω ότι εάν έβγαιναν σωστά Κλασικά θα πούλαγαν αλλά δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι. Αυτό είναι που πάει πίσω την Καθημερινή. Ότι δεν υπάρχει σιγουριά για τις πωλήσεις και ότι βάζει τα στάνταρ που πιστεύει ότι θα επιβιώσουν. Για αυτό δεν ανοίγεται (και για άλλους λόγους που είπες). Μπορεί κιόλας οι Καθημερινές Εκδόσεις να δίνουν ένα συγκεκριμένο budget για τους τίτλους. Με λίγα λόγια δεν θέλουν πειράματα... 

Το θέτω ως παράδειγμα ότι δεν έκανε πωλήσεις και έκλεισε. Δηλαδή ότι η Καθημερινή είναι πρόθυμη να κλείσει κάτι παρά να κάνει ανοίγματα. Και το Φάντομ ήταν το PKNA σωστά να φανταστείς όπως το Ιταλικό. 

 

ΚΟΜΙΞ, μαζί μιλάμε και χώρια καταλαβαινόμαστε. Γιατί επαναφέρεις το ότι είναι δήθεν ο πιο αδύναμος τίτλος; Είπαμε, δε μπορείς να διαιρείς αυθαίρετα τα νούμερα δια δύο για να καταλήξεις σε αυτό το συμπέρασμα. Στην τελική, δες το αλλιώς, έχεις πάνω-κάτω τα ίδια έξοδα με κάποιον άλλο τίτλο (δικαιώματα, τυπογραφικά, εργατικά κλπ) και πουλάς 27.000 αντίτυπα. Από άποψης κόστους και αποτελέσματος, είναι η πιο επιτυχημένη έκδοση, γι' αυτό και είμαι της άποψης πως αν ξανάβγαινε ένας τίτλος Κλασικών όπως τον περιέγραψα, θα πηγαινε μια χαρά. 'Οσο για το Φάντομ, είπαμε, εξεζητημένη έκδοση που απευθύνεται σε niche κοινό, και παρ' ολ' αυτά το κρατάνε για 29 τεύχη παρά τις χαμηλές πωλήσεις. Σιγά τους στυγνούς επιχειρηματίες που αποστρέφονται το ρίσκο.

Επεξεργασία από Jim Slip
  • Like 1
  • Ουδέτερο 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 10 months later...

  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4237 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Κάτι ενδιαφέρον από τον φίλο @apetoussis82

 

Παράθεση

Μερικά νέα από το χθεσινό email του Τερζόπουλου:

 

- το ενδιαφέρον...

1090456819_.thumb.JPG.4b53eec018df3ec3c45598ef31c3ed3a.JPG

Τι τρελά νούμερα για Ελλάδα ήταν αυτά :)

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.