Μετάβαση στο περιεχόμενο

BATMAN: ΣΥΓΚΡΟΥΣΗ ΣΤΟ ΓΚΟΘΑΜ


GreekComicFan

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
BATMAN: ΣΥΓΚΡΟΥΣΗ ΣΤΟ ΓΚΟΘΑΜ
Σενάριο/Kείμενα:
Tom King, Scott Snyder
Σχέδιο:
David Finch, Mikel Janine, Ivan Reis, Matt Banning, Danni Miky, Sandra Hope, Scott Hanna, Joe Prado, Oclair Albert
Σχέδιο εξωφύλλου:
David Finch
Hμερ. έκδοσης:
23-11-2017
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Υπερηρωικό
Μέγεθος:
17.0 x 26.0
Σελίδες:
164
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Μετάφραση:
Χρήστος Τσέλιος
Χρωματισμός:
Jordie Bellaire, June Chung, Marcelo Maiolo
Επιμέλεια:
Χρήστος Τσέλιος
Πρωτότυπος τίτλος:
Batman v1: I Am Gotham (Batman v3 [2016] 01-06, Batman Rebirth 01)
Προέλευση:
Αμερικανική
ISBN:
978-960-623-018-9
Ομαδοποίηση:

  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116930
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6179 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

BATMANIAMGOTHAM_0001.jpgBATMANIAMGOTHAM_0001z.jpg

 

Ο Μπάτμαν βρίσκεται σε περίοδο αλλαγών. Έχει αποφασίσει να προσεγγίσει διαφορετικά το θέμα στρατολόγησης νέων βοηθών, καθώς και τον τρόπο που η - εκτενή πλέον - «οικογένεια» του δρα. Τίποτα όμως δεν θα τον κάνει να εκτιμήσει ξανά περισσότερο τα πράγματα, όταν καλείται να αντιμετωπίσει μια κατάσταση, που ο ίδιος δεν επαρκεί, που χρειάζεται κάποιον με υπερδυνάμεις, κάτι που η Γκόθαμ δεν έχει. Και σε αυτή την στιγμή θα εμφανιστούν δύο νέοι ήρωες: Ο Γκόθαμ και η Γκόθαμ Γκερλ. Τι θα γίνει όμως όταν από φίλους, κάποιος τους μετατρέψει σε εχθρούς; Αρκεί ο Μπάτμαν για να τους βγάλει από το σκοτάδι;

 

Να που εμφανίστηκε και στην χώρα μας το πρώτο storyline του Tom King, ενός συγγραφέα που μετά το Vision βρίσκεται σε συνεχή άνοδο, δικαιολογημένα. Ο Batman του π.χ. παρόλο που είναι διαφορετική η προσέγγιση του, δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από την περίοδο του Scott Snyder στον τίτλο.

 

Η έκδοση είναι στα ίδια στάνταρ με όλες τις πρόσφατες κυκλοφορίες βιβλιοπωλείου της Anubis. Εκτός από τα έξι πρώτα τεύχη του τίτλου, περιέχει και το Batman Rebrith 01.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3577 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Τα πρώτα 3 volumes έχω διαβάσει από το run του Tom King και τα βρήκα επιεικώς μέτρια και σαφώς κατώτερα από τα αντίστοιχα του Snyder(προφανώς), αλλά ακόμα και από το run του Tynion στα Detective Comics.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2121
  • Reputation:   20675
  • Achievement Points:  2156
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4545 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Tο διαβασα, ως γνησιος φαν του Νυχτερίδα, οσο πιο γρηγορα μπορουσα απο τη στιγμη που εκδοθηκε και στην Ελλαδα. Και θα συμφωνησω με τον συμφορουμιτη rorschach, οτι οσον αφορα τουλαχιστον το volume 1, ειναι κατωτερο απο την αντιστοιχη αρχη του Snyder πριν απο μερικά χρονια. Το περιμενα καλο, ηταν σχετικα καλο, αλλά θα ηθελα να ειναι ακομη καλυτερο, αν γινομαι κατανοητος. Οι προσδοκιες ηταν καπως μεγαλυτερες. Ας αναφερω καποια αρνητικα που μου ερχονται στο νου:

1)Δε μου αρεσε το αντιπαλο δεος, δηλαδη ο / οι villain δε με τραβηξε/ξαν καθολου.

2) Δε θελω αλλη μιζερια και λυρισμο με επικεντρο το Γκοθαμ και το ποσο σκοτεινο, ουρημένο, ελεεινο και τρισαθλιο ειναι. Οι ιδιοι και οι ιδιοι μονολογοι καθε φορα, για να καλυψουμε χωρο (?) ή να φτιαξουμε μια ατμοσφαιρα (??) , με ακριβως το ιδιο νοημα αλλα διαφορετικα ειπωμένο, απο τόσους και τόσους σεναριογραφους του Μπατμαν. Δε χρειαζομαι αλλο να ακουσω για το οτι αυτη η πολη ελκύει μονο το κακο, μονο τους εγκληματιες, και κατατρωει ολους τους εκει διαμένοντες. Τις στιγμες που ο συγγραφεας επελεξε να κανει ακριβως αυτο το πραγμα στο run , με εβρισκε παγερα αδιάφορο. Στην τελικη, αυτο το πραγμα κανει αριστα ο Μιλερ στο Sin City, μου αρκει εκει.

Το 3) σε σποιλερ

Spoiler

Εμεινε αναπαντητο το πώς εγινε το deal για τις υπερδυναμεις των δυο αδερφιων. Με ποιον εγινε η συμφωνια? πώς επετευχθη κατι τετοιο? γενικοτερα, τι συνεβη. Εκτος αν επιλυθηκε και το εχασα εγω. Αν εξηγειται παρακατω στον τιτλο, πασο, αλλά και παλι εμενα δε μου καθησε καθολου καλα.

 

Αυτα αναφερω ως τα βασικα αρνητικα. Ενα καλο αναγνωσμα, ενας αξιοπρεπης Μπατμαν, αλλά σιγουρα δε θα το ξανα διαβαζα πριν απο πληθος αλλων καλυτερων, οπως τα run του new52, to Hush, το Year One, το Earth One, και ενα σωρο άλλα. Αυτο εδω περα ειναι κατ εμε κατώτερο.

 

Το σχεδιο μια χαρα.

Βαθμολογια, περιπου 6.5/10 θα εβαζα.


:beer:

Επεξεργασία από christs
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116930
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6179 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Όταν έχετε να κάνετε με συλλογές run και όχι κατεξοχήν αυτόνομες φτιαγμένες ιστορίες, πάντα μα πάντα να περιμένετε να αφήνουν στοιχεία για ανάπτυξη σε άλλα trades. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  758
  • Content Count:  12956
  • Reputation:   94829
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4643 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Μετά την ανάγνωσή του μπορώ να πω ότι μου άφησε ανάμεικτα συναισθήματα. 

 

Το σενάριο πριν διαβαστεί θέλει λίγο homework και μία κάποια εξοικείωση με όλο αυτό το ζήτημα που λέγεται "Rebirth". Οι χαρακτήρες των υπέρ ηρώων Gotham και Gotham Girl είναι ενδιαφέροντες,αλλά τους βρήκα λίγο παράταιρους με το σύμπαν του Σκοτεινού Ιππότη. Η ιδέα ήταν ευφυής. Το να στραφούν δύο τέτοιοι νέοι ήρωες (που δεν ανήκουν στο σύμπαν των καθαρόαιμων villains) εναντίον ενός "παλιού" και δοκιμασμένου εννοείται ότι μου έκανε κλικ,αλλά θα συμφωνήσω ότι δεν είχαν το κατάλληλο υπόβαθρο για να αναμετρηθούν μαζί του,πέραν των υπερφυσικών χαρισμάτων τους. Έχουμε όμως δει τον πρωταγωνιστή μας να τα βάζει ακόμα και με τον Superman,οπότε δεν νομίζω ότι θα μπορούσαμε να δούμε κάτι το διαφορετικό ή το πρωτότυπο. Από εκεί και πέρα το σενάριο είχε τα δυνατά του σημεία (με αποκορύφωμα την σκηνή με το αεροπλάνο,αλλά και την δολοφονία των στρατιωτών),έχανε όμως την συνοχή και το δέσιμό του με τα αρκετά λυρικά λογύδρια,που ομολογώ με κούρασαν κάπως. Γενικά,ίσως να το περίμενα διαφορετικό,ίσως να μην το κατάλαβα καλά,αλλά δεν το κατατάσσω στα καλύτερα σενάρια του Batman. Επιφυλάσσομαι όμως σε μία δεύτερη ανάγνωση. Θέλω πολύ να του δώσω μία δεύτερη ευκαιρία. Με την κούραση αυτής της εβδομάδας δεν ήμουν και τόσο συγκεντρωμένος στο διάβασμα.

 

Εικαστικά με τράβηξε. Το σχέδιο δίνει τον απαραίτητο σκοτεινό τόνο,ό,τι πρέπει για ένα graphic novel τέτοιας θεματολογίας. Οι καλλιτέχνες έχουν δώσει μεγάλη σημασία στην λεπτομέρεια. Η μόνη μου (προσωπική) διαφωνία είναι με την στολή του Batman. Δεν μου αρέσει αυτή η ενδυματολογική επιλογή. :P 

 

Η έκδοση της Anubis στέκεται αξιόλογα και χωρίς ορατά προβλήματα στην ποιότητα και την στιβαρότητα. Στα συν μπορούμε να κατατάξουμε τα εξώφυλλα (κανονικά κι εναλλακτικά) των αντίστοιχων τευχών. Στα πλην,το γεγονός ότι δεν υπάρχει κανένα άλλο έξτρα. 

 

 

:beer: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 months later...

  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2121
  • Reputation:   20675
  • Achievement Points:  2156
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4545 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Ειχα διαβασει πριν 5 μηνες το πρωτο volume της σειρας, με την ευκαιρια εκδοσης του απο την Ανουμπις. Το ειχα βρει, οπως θα διαβασετε παραπανω στην κριτικη μου, μετριο προς καλο. Με αφορμη την εκδοση του δευτερου volume, για το οποιο θα αναφερθω στην παρουσιαση του, καθησα λοιπον και ξανα διαβασα και αυτο, για να μπω περισσοτερο στο κλιμα της ιστοριας και να μη χασω κατι απ τη ροη.

Ε λοιπον, με τη 2η αναγνωση, τολμω να πω οτι την πρωτη φορα ημουν λιγο αυστηρος στην κριτικη μου. Δεν ειναι κανενα διαμαντι του χωρου, συμφωνοι, αλλα ειναι ενα καλο μπατμαν, με τις καλες (κυριως) και τις κακες του στιγμες. Σιγουρα παντως, εχει αρχη μεση και τελος. Με το διαβασμα εκ νεου της ιστοριας, μαλλον μπορεσα και μπηκα περισσοτερο στο κλιμα, οπότε και το απολαυσα και περισσοτερο. Ο Γιαννης μετα απο εμενα, στην κριτικη του ανεφερε πανω κατω εκεινα που και σε μενα ξυνισαν, συν τα καλα του τα οποια εχουν ηδη αναφερθει.

Οπότε, ας διορθωσω λιγακι και τη βαθμολογια μου, και ας βαλω ενα 7.5/10 στο I am Gotham. :)

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  4607
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  540
  • Reputation:   3070
  • Achievement Points:  541
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5934 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Το σχέδιο ήταν στα θετικά του κόμικ. 

Η ιστορία είχε μεν ενδιαφέρον αλλά προσωπικά μου δημιούργησε δύο μεγάλες απορίες. 

Πρώτον, πως και από που "αγοράζεις" υπερδυνάμεις? Οκ, υπάρχει κάποιο τίμημα αλλά μια χαρά θα μπορούσε να τις πάρει και ο Batman. Δε θα τον έβλεπε τον Σούπερμαν μετά. Όπως προαναφέρθηκε, ίσως να εξηγείται στα τεύχη αργότερα. 

Δεύτερον (που ίσως να εξηγείται κι αυτό αλλά δε το βλέπω). Είσαι ο Batman, ο καλύτερος ντετέκτιβ, ο φύλακας του Γκόθαμ και ξάφνου έρχονται δύο τύποι αντάξιοι του Superman. Δε θα κάτσεις να βρεις τρόπους για να ξες πως θα τους νικήσεις αν στραβώσει τίποτα? Να ψαχτείς με πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα του καθένα? Μου φάνηκε πολύ επιφανειακό το όλο σκηνικό και απλά να αφηγείται η Κλερ πως έφτασαν μέχρι εκεί. Προχειροδουλειά δηλαδή.

 

Τέσπα, ψιλοευχαριστημένος έμεινα αλλά υπάρχει ένα αλλά...:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Valtasar changed the title to BATMAN: ΣΥΓΚΡΟΥΣΗ ΣΤΟ ΓΚΟΘΑΜ
  • 1 year later...

  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2205
  • Reputation:   21863
  • Achievement Points:  2244
  • Days Won:  58
  • With Us For:  2341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Εξώφυλλο-οπισθόφυλλο σε μεγαλύτερη ανάλυση

 

BATMANIAMGOTHAM_0001.jpg  BATMANIAMGOTHAM_0001z.jpg  Μεταφέρθηκαν στη βάση

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.