Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορία περί prints


Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3398 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Ξέρω ότι το fine art print είναι σκίτσο δημιουργού τυπωμένο x φορές που το πουλάει σε συνέδρια/αυτόνομα και ίσως έχει και υπογραφή πάνω. Όμως θέλω πληροφορίες για το τι παίζει με:

 

serigraphs

lithographs

 

τα serigraphs τι είναι; Οι λιθογραφίες είναι original art ή τυπώνονται; Δεν έχω ιδέα τι παίζει. 

 

Αν υπάρχει σχετικό θέμα το οποίο δεν βρήκα,ας μεταφερθεί εκεί, ίσως έχει τις πληροφορίες που χρειάζομαι. 

 

:thanks: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31289
  • Group:  Members
  • Topic Count:  36
  • Content Count:  703
  • Reputation:   5976
  • Achievement Points:  723
  • Days Won:  3
  • With Us For:  3019 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  59

Ουσιαστκά, και τα δύο είναι διαφορετικές εκτυπωτικές μέθοδοι. Εκτιμώ οτι η παλαιότητά τους, και η ενδεχόμενη δυσκολία της προετοιμασίας της εκτύπωσης τις κανει πιο artistic, έναντι της δουλειάς με υπολογιστή που φαντάζει πιο απρόσωπη. Οποσδήποτε η μεταξοτυπία (serigraph - segraphie) δεν παύει να είναι και ένας 'βιομηχανικός' τρόπος εκτύπωσης, άρα και ευτελής σε κάποιες περιπτώσεις.

Από τη δική μου εμπειρία πέρα από την ιδέα του artistic, λιθογραφίες και μεταξοτυπίες (serigraphs) που απευθύνονται σε συλλέκτες είναι κατά κανόνα αριθμημένες και υπογεγραμμένες από τον καλλιτέχνη ξεχωριστά (εννοώ μετά την εκτύπωσή τους). Η αρίθμηση δηλώνει και τον αριθμό των αντιτύπων. 3/50, παράδειγμα σημαίνει το 3ο από 50 αντίτυπα. 3/ν σημαίνει τρίτο από μη περιορισμένη σειρά. Αυτονόητο οτι όσο πιο λίγα αντίτυπα τόσο 'συλλεκτικότερο' το έργο.

Ελπίζω να βοήθησα λιγάκι.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3398 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

:thanks: @ikarukani άρα αν κατάλαβα καλά, ούτε οι μεταξοτυπίες ούτε οι λιθογραφίες είναι σχεδιασμένες στο χέρι και "τυπώνονται" σωστά; Απλά είναι πιο ιδιαίτερες λόγω περιορισμένου αριθμού και υπογραφής.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31289
  • Group:  Members
  • Topic Count:  36
  • Content Count:  703
  • Reputation:   5976
  • Achievement Points:  723
  • Days Won:  3
  • With Us For:  3019 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  59

Σε γενικές γραμμές ναι. Δεν ξέρω αν το πρωτότυπο είναι αποκλειστικά χειροποίητη δουλειά ή πλέον γίνεται και με υποβοήθηση computer και αν οι πλάκες-πλαίσια που χρησιμοποιούνται στην εκτύπωση έχουν περιορισμό στον αριθμό αντιτύπων που μπορούν να παράξουν. Κλασσικές λιθογραφίες είναι οι περισσότερες εικονογραφήσεις των παλιών βιβλίων. Νομίζω σ΄αυτές χαράσονταν το αρχικό σχέδιο σε πλάκα από κατάλληλη πέτρα. Στο Con κάποιος από στο Artist Alley είχε τις πλάκες που είχε χαράξει μαζί με τις εκτυπώσεις του - όχι ακριβώς λιθογραφία ή μεταξοτυπία αλλά στην φιλοσοφία του οτι το τυπωμένo αποτέλεσμα είναι προιόν δυσκολότερης και πιο επίπονης εργασίας από το computerized.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.