Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΓΙΩΡΓΟΣ ΖΑΜΠΕΤΑΣ: Ο ΠΙΟ ΚΑΛΟΣ Ο ΜΑΘΗΤΗΣ


GreekComicFan

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
ΓΙΩΡΓΟΣ ΖΑΜΠΕΤΑΣ: Ο ΠΙΟ ΚΑΛΟΣ Ο ΜΑΘΗΤΗΣ
Σενάριο/Kείμενα:
Γιώργος Ζαμπέτας, Σωκράτης Μιχαηλίδης
Σχέδιο:
Νικόλας Στεφαδούρος
Σχέδιο εξωφύλλου:
Νικόλας Στεφαδούρος
Εκδοτική:
ΑΥΤΟΕΚΔΟΣΗ Λίστα εκδόσεων
Hμερ. έκδοσης:
11-2017
Εξώφυλλα:
1 + 2 Οπισθόφυλλα + 1 Εναλλακτικά ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Βιογραφικό,Χιουμοριστικό
Μέγεθος:
16.5 x 24.0
Σελίδες:
100
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Χρωματισμός:
Νικόλας Στεφαδούρος, Ανδρέας Στεφαδούρος, Μίλτος Καρπονίδης
Προέλευση:
Ελληνική
ISBN:
978-960-93-9588-5

  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

ZABETAS_0001.jpgZABETAS_0001z.jpg

 

Βιογραφικό κόμικ για την ζωή του καλλιτέχνη που τον παραδέχονται όλοι, ανεξαρτήτως μουσικών προτιμήσεων, σε σενάριο του συνονόματου εγγονού του και του Σωκράτη Μιχαηλίδη & σχέδιο του Νικόλα Στεφαδούρου. Αντί όμως να ακολουθήσει την κλασική οδό, επιλέγει να στηριχτεί στις αλησμόνητες ατάκες που έχει πετάξει ο Ζαμπέτας στην διάρκεια της ζωής του. Και είναι πολλές! :)

Ουσιαστικά το στήσιμο βοηθάει στο παρουσίαση σε μορφή μονοσέλιδων στριπς, και για αυτό αρχικά το υλικό της έκδοσης είχε παρουσιαστεί στις σελίδες του Socomic.

 

Η έκδοση περιλαμβάνει δύο εισαγωγές, μια από τον Σταμάτη Κραουνάκη και το εγγονό του Ζαμπέτα, καθώς και έναν επίλογο από τον Σωκράτη Μιχαηλίδη. Επίσης, υπάρχει και αρκετό φωτογραφικό υλικό, διάσπαρτο μέσα στην έκδοση.

 

Σαν έκδοση είναι αρκετά καλή και με ράχη. Αλλά πάλι, είτε είναι από εκδότη, είτε αυτοέκδοση, οι κυκλοφορίες που έχουν ως χορηγό την Ιον, έχουν μια στάνταρ ποιότητα.

 

Η έκδοση υπάρχει και στην βιβλιοθήκη της ΛΕΦΙΚ.

 

Ευχαριστούμε για το εναλλακτικό εξώφυλλο τον albertus magnus.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25448
  • Group:  Members
  • Topic Count:  392
  • Content Count:  4289
  • Reputation:   33964
  • Achievement Points:  4411
  • Days Won:  8
  • With Us For:  4287 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Αγοράστηκε εχθές στην όμορφη εκδήλωση της Λέσχης για την παρουσίασή του. Διαβάστηκε μονορούφι. Ωραίο σχέδιο, έντονα χρώματα καλή ποιότητα χαρτιού τόσο εντός όσο και στα εξώφυλλα. Το σχέδιο του @Stef... υπέροχο και προσεγμένο. Τώρα για τον ίδιο τον Ζαμπέτα τι να πρωτογράψει κανείς... Για τις υπέροχες ατάκες του ή για τα τραγούδια του; Προσωπικά είναι από τους πολύ αγαπημένους μου. Νοίωθω ιδιαίτερα χαρούμενος και συγκινημένος που μέσα από αυτή την έκδση τον γνώρισα αρκετά περισσότερο!!!

Εύχομαι κάποια στιγμή να υπάρξει και δεύτερο μέρος όπως συζητήθηκε.

:hop::hop::hop:    

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94406
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Είχα την τιμή να παραβρεθώ στην εκδήλωση-παρουσίαση που έγινε για το εν λόγω κόμικ,τις αρχές του Δεκέμβρη στην Λέσχη,να το αγοράσω και να πάρω υπογραφή και σκίτσο του ταλαντούχου @Stef...

 

Δεν θα μπορούσα να είμαι αντικειμενικός για τον λόγο ότι μεγάλωσα στο "Σίτυ",το Αιγάλεω που τόσο πολύ αγάπησε ο τεράστιος αυτός συνθέτης. Έτσι λοιπόν,εκτός από καλλιτέχνη,συμπαθώ τον Ζαμπέτα και λόγω του γεγονότος του ότι ήταν γείτονας. :) Η πλειοψηφία των ιστοριών που περιγράφονται στο παρόν κόμικ,λίγο-πολύ,μου ήταν γνωστές. Στο σύνολό τους παρουσιάζουν τον χαρακτήρα του μεγάλου μαέστρου. Κάποιες φορές (τις περισσότερες) κωμικός,κάποιες κόντρα στο ρεύμα και στο status των εποχών,κάποιες ωμός κι απότομος,μα ΠΑΝΤΑ και πέρα για πέρα αληθινός. Πολλά συγχαρητήρια στον εγγονό του και στους συνεργάτες του για τον κόπο που έκαναν να μαζέψούν αυτό το υλικό κι εύχομαι να δούμε κι άλλες ιστορίες δημοσιευμένες.

 

Το σχέδιο του Νικόλα είναι συμπαθητικό και χαρακτηριστικό. Παρατηρούμε μία ελαφριά διαβάθμιση στο πρόσωπο του Ζαμπέτα όσο περνούν οι σελίδες του κόμικ. Τους λόγους μάς τους εξήγησε ο ίδιος ο δημιουργός,στην παρουσίαση. ;) 

 

Η έκδοση είναι εξαιρετική,τόσο στο θέμα της ποιότητας,όσο και στα έξτρα. Ο αναγνώστης απολαμβάνει,εκτός από το καθαρό κόμικ και την χαρακτηριστική γραφή του Σταμάτη Κραουνάκη,καθώς επίσης κι έναν πρόλογο από τον Γιώργο Ζαμπέτα jr,αλλά κι έναν μονοσέλιδο επίλογο του Σωκράτη Μιχαηλίδη. Για να μην αναφέρουμε και το πλούσιο (και σπάνιο) φωτογραφικό υλικό και τους στίχους κάποιων τραγουδιών. :respect:  Το μόνο αρνητικό? Η τιμή,την οποία και βρήκα αρκετά "αλμυρή". :( 

 

 

:beer: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31159
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  283
  • Content Count:  5004
  • Reputation:   32746
  • Achievement Points:  5005
  • Days Won:  99
  • With Us For:  3089 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

7 ώρες πριν, Indian είπε:

Το μόνο αρνητικό? Η τιμή,την οποία και βρήκα αρκετά "αλμυρή". :(

 

Αυτος ηταν και ο μονος λογος που με αποθαρρυνε, ωστε να μην το παρω εκεινο το βραδυ. :antekale:

Θαρρω οτι τα 14.90 (15.00 πες, με την στρογγυλοποιηση, μην παμε και κοντρα στους δεκαδικους αριθμους...:P)

ειναι ιδιαιτερα τσουχτερη τιμη!!! :oops:

 

Ευτυχως, υπαρχει αντιτυπο στην λεσχη, οποτε ανα πασα στιγμη μπορει καποιος να το ξεφυλλισει/διαβασει. :)

 

 

:cheers5:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10656
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  29
  • Reputation:   295
  • Achievement Points:  29
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5370 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

On 1/12/2018 at 9:08 AM, Retroplaymo said:

 

Αυτος ηταν και ο μονος λογος που με αποθαρρυνε, ωστε να μην το παρω εκεινο το βραδυ. :antekale:

Θαρρω οτι τα 14.90 (15.00 πες, με την στρογγυλοποιηση, μην παμε και κοντρα στους δεκαδικους αριθμους...:P)

ειναι ιδιαιτερα τσουχτερη τιμη!!! :oops:

 

Ευτυχως, υπαρχει αντιτυπο στην λεσχη, οποτε ανα πασα στιγμη μπορει καποιος να το ξεφυλλισει/διαβασει. :)

 

 

:cheers5:

 

 

Η αλήθεια είναι ότι κι εγώ θα προτιμούσα να είναι χαμηλότερη η τιμή, αλλά δυστυχώς αυτή ήταν καθαρά απόφαση του Γιώργου (Ζαμπέτα Jr) αφού είναι δικό του το βιβλίο και δικά του τα έξοδα/έσοδα. Το καλό είναι ότι ο Ιανός που το πουλάει αυτή τη στιγμή έχει ήδη κατεβάσει την τιμή στα 13,41 ευρώ. Ίσως καταφέρω να πάρω από τον Γιώργο μερικά βιβλία και να τα διαθέσω στη Λέσχη δωρεάν, οπότε από κει θα μπορείτε να τα προμοηθευτείτε σίγουρα πολύ φτηνότερα αλλά δεν ξέρω πόσα θα καταφέρω να πάρω :giati:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  10656
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  29
  • Reputation:   295
  • Achievement Points:  29
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5370 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Παίδες, το Σαββατοκύριακο που πέρασε έμαθα κατά τύχη ότι κυκλοφορεί το βιβλίο με νέα τιμή 9,90€ (επιτέλους) στα περίπτερα. Δεν ξέρω αν κυκλοφορεί πανελλαδικά, εδώ δεν είχα την παραμικρή ιδέα ότι υπάρχει στα περίπτερα, αλλά σίγουρα κυκλοφορεί σε όλη την Αθήνα. Ενημερώνω γιατί πολλοί με έχουν ρωτήσει στα Cons και έχω ξεκαθαρίσει ότι δεν μου έχουν δωθεί αντίτυπα, και δεν σκοπεύω να ζητήσω (long story...). Όσοι θέλετε να έχετε και αφιέρωση, πάρτε το από το περίπτερο της γειτονιάς σας και όλο και σε κάποιο Con θα με πετύχετε να σας το υπογράψω ;) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Γνωρίζεις Νικόλα εάν έχει έρθει και στην επαρχία; Να αρχίσω να κόβω βόλτες σιγά σιγά ή να περιμένω; :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2595
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2643
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5315 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

Χες ειχα κατι δουλειες στο κεντρο και περασα απο 3-4 μεγαλα περιπτερα και σταντ αλλα δεν βρηκα κατι. Σημερα στο παντα αξιοπιστο ψιλικατζιδικο της γειτονιας μου το βρηκα αναμεσα στα γυναικεια περιοδικα. Το βαλανε καταλαθος εκει σημερα που το παραλαβανε γιατι κυριως δεν ξερανε τι ειναι. Ενημερωτικα τα κομικ κτλ τα εχει σε αλλο ραφι. Εγω βεβαια πιστευω οτι ο Γιωργαρας  περπατησε μονος του και μπηκε εκει αναμεσα στα μοντελα γιατι ηταν μεγαλη μορφη και τυπαρα.

 

Βαζω εξωφυλλα για λογους πληροτητας μιας και εχει μια μικρη διαφορα με ενα μπαλονακι πανω δεξια με τιμη 9,90.

 

Προστέθηκε στο πινακάκι της παρουσίασης.

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Δεν μπορώ να καταλάβω από το σκαν αν το μπαλονάκι είναι τυπωμένο πάνω στο εξώφυλλο ή κολλημένη διαφάνεια.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2595
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2643
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5315 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

@GreekComicFan   τυπωμενο ειναι βρε. Ηταν ολο μεσα σε ζελατινα η οποια αφαιρεθηκε για να σκαναριστει (και για να διαβαστει προφανως). Το εχω διπλοελεγξει! Δεν ξεκολλαει ουτε και ξεβαφει.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Έχει μέσα στοιχεία για το τι έκδοση είναι (β' π.χ. ) ;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2595
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2643
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5315 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

@GreekComicFan   σορρυ για την αργοπορια! Γραφει μεσα "ΟΚΤΩΒΡΙΟΣ 2017, Πρώτη Έκδοση".

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2595
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2643
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5315 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

Και αφου το διαβασα κιολας να γραψω και δυο λογακια.

 

Ενα ενδιαφερον λευκωμα υπο τη μορφη κομικ που εχει μικρες ιστοριουλες και κυριως ατακες του Ζαμπετα. Εχει μεσα και μερικα βιογραφικα στοιχεια και γενικα πιστευω αξιζει για να παρει κανεις μια γευση της προσωπικοτητας του.

 

Το σχεδιο απο τον φιλο @Stef...  αρκετα καλο και χαρακτηριστικο πλεον.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10656
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  29
  • Reputation:   295
  • Achievement Points:  29
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5370 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

On 3/4/2019 at 8:20 PM, Mandrake said:

Γνωρίζεις Νικόλα εάν έχει έρθει και στην επαρχία; Να αρχίσω να κόβω βόλτες σιγά σιγά ή να περιμένω; :)

 

Δεν έχω την παραμικρή ιδέα δυστυχώς. Εδώ δεν ήξερα καν ότι πήγε στα περίπτερα, μου έστειλε μήνυμα καλή μου φίλη να με συγχαρεί κι εγώ προσπαθούσα να καταλάβω για τι πράγμα μιλούσε ?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On 8/3/2019 στο 4:17 ΜΜ, albertus magnus είπε:

@GreekComicFan   τυπωμενο ειναι βρε. Ηταν ολο μεσα σε ζελατινα η οποια αφαιρεθηκε για να σκαναριστει (και για να διαβαστει προφανως). Το εχω διπλοελεγξει! Δεν ξεκολλαει ουτε και ξεβαφει.

Η ίδια έκδοση ήρθε και στα δικά μας περίπτερα. Την προηγούμενη δεν την είχα πετύχει πουθενά... Μήπως η έκδοση προοριζόταν για τα περίπτερα κι επειδή δεν είχαν βάλει τιμή επάνω απέσυραν την προηγούμενη; :thinking:Θα μου πεις, υπάρχουν και οι ετικετογράφοι χειρός αλλά δε ξέρω κατά πόσο μπορεί ένας εκδότης να χρησιμοποιήσει κάτι τέτοιο... Το τσίμπησα φυσικά κατευθείαν προχθές! Δεν το 'χω διαβάσει ακόμη...

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αυτό εδώ το graphic novel έχει τουλάχιστον μία έκδοση ακόμη. Κυκλοφορεί ένα 3ο εξώφυλλο το οποίο στην καλύτερη ανάλυση που το βρήκα, είναι εκείνο του "Public":

 

GiorgosZampetasEkdosi1_Front.thumb.jpg.0ae4fc09a2afe66cd58e00621b3db727.jpg

 

Το "Public" αναφέρει για έκδοση τον Ιανουάριο του 2020, ενώ το "Goodreads" με το ίδιο εξώφυλλο την αναφέρει ως έκδοση του 2017 με εκδοτικό οίκο "ΖΑΜΠΕΤΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ". Τον εκδοτικό μπορούμε να τον παραβλέψουμε ως πληροφορία, προφανώς μπήκε έτσι επειδή πρόκειται περί αυτοέκδοσης. Έχουμε ωστόσο και μια άλλη έκδοση όπου πήραν το εξώφυλλο της "Πρωτοπορίας" και το κοτσάρανε, με ημερομηνία κυκλοφορίας 30 Μαρτίου 2018. Αυτό όμως είναι το εξώφυλλο που ανέβασε στην παρουσίαση ο Greekcomicfan! Εάν λοιπόν το εξώφυλλο που ανάρτησα παραπάνω είναι η 1η έκδοση του 2017, τότε εκείνο του Κώστα είναι η 2η έκδοση που κυκλοφόρησε στις 30 Μαρτίου 2018 και αυτό του albertus magnus είναι η 3η έκδοση (έτσι κι αλλιώς, ακόμη και εκείνο του albertus magnus (που έχω κι εγώ) γράφει εσωτερικά "ΟΚΤΩΒΡΙΟΣ 2017, Πρώτη Έκδοση"!). Το "Public" μας δείχνει μια ενδεχόμενη 4η έκδοση και γι' αυτό αναφέρει 2020; Δε ξέρω, αλλά είναι πολύ πιθανό και απλώς χρησιμοποίησαν στο e-shop τους το εξώφυλλο της 1ης.

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Loss changed the title to ΓΙΩΡΓΟΣ ΖΑΜΠΕΤΑΣ: Ο ΠΙΟ ΚΑΛΟΣ Ο ΜΑΘΗΤΗΣ

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.