Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  25407
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  345
  • Reputation:   4167
  • Achievement Points:  345
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4299 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Πλέον μπορεί να βρει κανείς το "Εκουατόρια" και στην Πρωτοπορία, με 30% έκπτωση! Το πέτυχα σήμερα στο βιβλιοπωλείο της Αθήνας και υπήρχαν πολλά αντίτυπα! Επίσης υπάρχει και στην Πολιτεία, αλλά με 20% έκπτωση.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  26001
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  97
  • Content Count:  7145
  • Reputation:   85677
  • Achievement Points:  7165
  • Days Won:  165
  • With Us For:  4183 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Επιτέλους βρήκα χρόνο να το διαβάσω σήμερα το απόγευμα .

Δεν υπάρχει πιο ωραίο πράγμα από το να είσαι χαλαρός στο σπίτι σου, να χεις φτιάξει το απογευματινό σου καφεδάκι και να  διαβάζεις ένα κομικ με τον αγαπημένο σου ήρωα .

Στο θέμα μας όμως.

Οταν πρωτοείχα διαβάσει  εδώ ,πριν δυό χρόνια περίπου ,για την κυκλοφορία του Κόρτο από νέους δημιουργούς ,η αντίδρασή μου ήταν αυτή :" Aμα δεν είναι Pratt  ,δεν είναι Κόρτο .......Τόσο απλά ! "

Τελικά είναι σοφό το ρητό που λέει "καλύτερα να μασάς παρά να μιλάς ".

Πόσο χαίρομαι  που θα γίνω "κολοτούμπας" και θα καταπιώ τα όσα είχα γράψει τότε .

Ναι το Εκουατόρια δεν είναι Πράτ.

Ομως η αίσθηση που είχα διαβάζοντάς το ήταν τόσο κοντά σ αυτή του μεγάλου δημιουργού.

Κατ αρχήν το σκίτσο του εξαιρετικού κ. Ruben Pellejero  είναι τόσο κοντά στο πρωτότυπο που αν ήταν αυτό το πρώτο Κορτο που διάβαζα θα ήμουν σίγουρος οτι είναι του Πρατ.

Είναι καλό αυτό ?Το κοπιάρισμα του σχεδίου σε τόσο μεγάλο βαθμό ?

Κανονικά η απάντηση είναι οχι .

Ωστόσο στο συγκεκριμένο κομικ δεν με χάλασε .

Οπως δεν με χάλασαν και οι χρωματισμοί ,παρ όλο που η ομορφιά του σκιτσου του Κορτο ήταν στο Α/Μ όσο τον σχεδίαζε ο Πράτ.

Ο κ. Juan Diaz Canales  είχε δώσει τα διαπιστευτήρια του στο Blacksad .Εδώ θεωρώ οτι έκανε ξανά πολύ όμορφη δουλειά.

Το σενάριο του είναι γεμάτο λυρισμό και ρομαντισμό ,όπως αρμόζει στον Κόρτο Μαλτέζε .Δράση και ποίηση συνδυάζονται όμορφα και δίνουν μια καλή ιστορία .

Συνολικά ένα πολύ καλό album ,σίγουρα μέσα στο κλίμα των ιστοριών του ήρωα .

Η Ελληνική έκδοση της "Μικρός Ηρως" στέκεται επίσης σε πολύ καλό επίπεδο.Σωστό φορμά (δεν θα γινόταν να υπάρχει καλό αποτέλεσμα σε μικρότερες από αυτές τις διαστάσεις ) ,καλή ποιότητα χαρτιού και εξωφύλλων ,ζωντανά χρώματα και ωραία μετάφραση .Επίσης πολύ ωραία και τα συνοδευτικά κείμενα του Λ.Ταρλαντέζου.

Προσωπικά νοιώθω ευγνώμων γι αυτό το album ,τόσο γιατί μπορεσα να διαβασω πάλι μια ιστορία του αγαπημένου μου ήρωα .όσο και για το όμορφο Χριστουγιεννιάτικο απόγευμα που μου χάρισε η ανάγνωσή του  .

Ευχή μου να μπορέσουμε κάποια στιγμή να διαβασουμε και το πρώτο album των επιγόνων του Πρατ στη γλώσσα μας .:D:beersanta:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  722
  • Content Count:  12978
  • Reputation:   104435
  • Achievement Points:  12997
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6016 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Έχω μιά απορία να εκφράσω προς όσους το διάβασαν. Από που βγάζει το συμπέρασμά του στον πρόλογο ο Ταρλαντέζος ότι η ιστορία αυτή λαμβάνει χώρα το 1911; :thinking:  Κατ΄ εμέ είναι πιό πιθανό να λαμβάνει χώρα το 1929. Αυτό το συμπέρασμα έβγαλα αφενός μεν από την ηλικία της Άϊντα (σαράντα χρονών ήταν το 1929) και αφετέρου το βιβλίο για τον Μόντφριντ, "Pearls, arms and hasish", το έγραψε το 1931, μετά την συνάντησή της μαζί του.

 

:Paingiver: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Να απαντήσει σε πρώτη φάση κάποιος που δεν το έχει διαβάσει? :) λχ εγώ? :)

 

Επίσημη ιστοσελίδα της εκδοτικής Casterman "1911, entre Venise et les jungles d'Afrique équatoriale, Corto recherche le « miroir du prêtre Jean », un mystérieux objet rapporté des croisades. Sur sa route, il croise trois jeunes femmes aux destins étrangement complémentaires : Aïda, journaliste entreprenante, Ferida, exploratrice en quête de son père disparu, et Afra, ancienne esclave."

 

Άρα μπορείς να πεις ένα "του το σφύριξαν απ'έξω" :)

 

Όταν με το καλό το διαβάσω, ίσως να μπορώ να σχολιάσω και τις παρατηρήσεις σου :) ίσως να έχω και εγώ αντίστοιχες δικές μου :)

 

:cheers5: 

 

 

εδιτ άμα γκουγκλάρεις για φωτογραφίες του Καβάφη, τότε η απεικόνιση στο οπισθόφυλλο, με μουστάκι και μαύρα μαλλιά, απέχει παρασάγγας από την εμφάνιση του στα γηρατειά του. Το 1929 ήταν 66 :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  501
  • Content Count:  2447
  • Reputation:   13216
  • Achievement Points:  2462
  • Days Won:  11
  • With Us For:  5965 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Έχω κι εγώ μια πολύ θετική εικόνα, αν και δεν έχω διαβάσει τα του Πρατ κόμικς με τον Μαλτέζε (μη βαράτε!). Αν θέλετε να τη διαβάσετε, έχω αναρτήσει εκτενή παρουσίαση του λευκώματος εδώ: https://www.captainbook.gr/article/12582

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31159
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  283
  • Content Count:  5004
  • Reputation:   32746
  • Achievement Points:  5005
  • Days Won:  99
  • With Us For:  3089 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Μετα την νικη του στην ψηφοφορια του GC...

On 3/3/2018 στο 4:02 ΜΜ, leonidio είπε:

Στη δεύτερη κατηγορία (Αυτοτελείς Μεταφρασμένες Εκδόσεις) η επικράτηση του Κόρτο Μαλτέζε: Εκουατόρια ήταν αναμενόμενη, αφού ο ήρωας του Hugo Pratt έχει πολλούς φίλους στην Ελλάδα.

 

EKOYATORIA_0001.jpg

 

 

...ηταν  αναμενομενη νομιζω η υποψηφιοτητα του και στα βραβεια comics. :)

 

Παράθεση

Στα φετινά Ελληνικά Βραβεία Κόμικς το graphic novel "Κόρτο Μαλτέζε - Εκουατόρια" είναι υποψήφιο στις κατηγορίες Καλύτερη Καλλιτεχνική Επιμέλεια και Καλύτερη Μεταφρασμένη Έκδοση!

Screenshot_2.jpg

πηγη

 

 

:cheers5:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Μαζί με άλλα 60 όσον αφορά την Καλλιτεχνική Επιμέλεια και άλλα 13 όσον αφορά την Μεταφρασμένη Έκδοση :) Αυτό τουλάχιστον αναφέρεται αυτή τη στιγμή στο σάητ του ΕΒΚ όπου μνημονεύονται οι τίτλοι της πρώτης φάσης. Δεν γνωρίζω εάν έχει γίνει το ξεδιάλεγμα και είναι μέσα στους 5 τίτλους της δεύτερης φάσης. :) (που είναι και αυτό που όντως μετράει)

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94406
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Πάει πολύ καιρός που έχω να διαβάσω Κόρτο. Την τελευταία φορά που το έκανα ήταν με την "Μπαλάντα της αλμυρής θάλασσας". Το ξέρω,ντροπή μου. :( 

Ήρθε λοιπόν η ώρα που έπιασα στα χέρια μου το "Εκουατόρια" και το διάβασα. Σεναριακά,χωρίς να έχω σημαντική εμπειρία με τον χαρακτήρα,με ικανοποίησε σε μεγάλο βαθμό. Ήταν ένα τεράστιο ταξίδι του νου σε μέρη άγνωστα,γεμάτα μυστήριο,περιπέτεια κι αιθέριες υπάρξεις. Ουσιαστικά μου φάνηκε ότι διάβαζα πολλές σύντομες ιστορίες με τον Κόρτο,που διαδέχονταν η μία την άλλη. Κι αυτό γινόταν με αξιόλογο,συγγραφικό τρόπο. Έτσι λοιπόν,από εκεί που μπαίνουμε στο κλίμα μίας αναζήτησης θησαυρού,ο ήρωάς μας θα αντιμετωπίσει λαθρέμπορους,αλλά κι αδίστακτους δολοφόνους. Κι όλα αυτά σε διάφορα σημεία του πλανήτη. Αποκορύφωμα όλων αυτών,η συνάντησή του με τον μεγάλο Έλληνα,τον Κ. Π. Καβάφη. Δεν έχω σημαντικές ενστάσεις με το σενάριο,αλλά προσωπικά θα ήθελα ο δημιουργός να επικεντρώσει τον χαρακτήρα σε μία μεγάλη περιπέτεια,παρά σε πολλές σύντομες. Όλες οι περιπέτειες που έζησε ο πρωταγωνιστής και οι φίλοι του σε αυτόν τον άλμπουμ με ικανοποίησαν. Με την εναλλαγή τους όμως νομίζω ότι δεν μπορούσαν να αναπνεύσουν και να αναδειχτούν. Όπως και να έχει όμως πρόκειται για ένα εξαιρετικά ενδιαφέρον ανάγνωσμα. :) 

 

Όσον αφορά το σχέδιο,το βρήκα πολύ καλό αλλά όχι εξαιρετικό. Η απόδοση των προσώπων των χαρακτήρων ήταν κάτι που με προβλημάτισε. Στα υπόλοιπα νομίζω ότι έχει επιτύχει. Συμφωνώ για τον λυρισμό. Βλέπουμε ότι ενισχύεται με την βοήθεια της σχεδίασης. Έτσι ο "διάλογος" του Κόρτο με την Μάλτα,που έχει γυναικείο πρόσωπο ή η γυναίκα που κάθεται με την ομπρέλα της και αγναντεύει την θάλασσα μελαγχολική (σελ.39) προσδίδουν μία ποιητική διάθεση. Επίσης  ο χρωματισμός είναι έντονος και ταυτόχρονα χαλαρωτικός,με ιδιαίτερο βάρος στις σκιάσεις. 

 

Η έκδοση είναι πολλή δυνατή. Το γυαλιστερό χαρτί είναι ανθεκτικό,ενώ και η κόλληση δείχνει στιβαρή. Λογικά δεν θα υπάρχει πρόβλημα με το πέρασμα του χρόνου και τις συνεχείς αναγνώσεις. Εννοείται ότι εκτός από την ιστορία,τα συνοδευτικά άρθρα του Λευτέρη Ταρλαντέζου φρόντισαν να ενημερώσουν του αμύητους,ενώ ταυτόχρονα οι μυημένοι να κάνουν μία γερή επανάληψη. Κι αν αναλογιστούμε ότι η συγκεκριμένη δουλειά έχει κυκλοφορήσει πριν λίγο καιρό στην Ευρώπη,τότε μιλάμε για γερά "αντανακλαστικά" της εκδοτικής "Μικρός Ήρως" και για σεβασμό προς τους αναγνώστες της. Έχει λάβει πολλές φορές τα συγχαρητήριά μου ο Λεωκράτης για τις εκδόσεις του. Εδώ νομίζω ότι τα αξίζει με το παραπάνω. :congrats:

 

 

:beer: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  715
  • Content Count:  3477
  • Reputation:   20239
  • Achievement Points:  3534
  • Days Won:  16
  • With Us For:  6259 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πραγματικά δεν το περίμενα τόσο καλό. Συγχαρητήρια στους δημιουργούς και στον εκδότη.

Απλά στη σελίδα 47 το μαύρο λέτερινγκ πάνω στα σκούρα καρέ μου έβγαλε τα μάτια. Ήμαστε και μίας ηλικίας....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Valtasar changed the title to ΚΟΡΤΟ ΜΑΛΤΕΖΕ: ΕΚΟΥΑΤΟΡΙΑ
  • 3 months later...

  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1710
  • Content Count:  9040
  • Reputation:   64278
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6408 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

Προστέθηκαν εξώφυλλο/οπισθόφυλλο Β' έκδοσης

 

EKOYATORIA_0001x.jpg  EKOYATORIA_0002y.jpg

 

:valt:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Σαφώς καλύτερο! :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4349
  • Reputation:   33883
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Τελικά σε σχέση με την πρώτη έκδοση ποια η διαφορά? Μόνο η έξτρα τετρασέλιδη ιστορία? Η οποία υπάρχει κάπου online να την διαβάσουμε?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36287
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  21
  • Reputation:   116
  • Achievement Points:  21
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1417 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Από τις πιο ωραίες ιστορίες του Κορτο κατά την γνώμη μου! Όσοι διαβάζεται Κορτο πιστεύω την εκτιμάτε την ιστορία και σας αρέσει. Επίσης το σχέδιο αρκετά ωραίο, και για τους αναγνώστες του Κορτο αρκετά κλασσικό είδος. Πάλι καλά που υπάρχει ο Λεωκρατης και κρατάει την εκδοτική και νταξει ωραία τα ξενόγλωσσα (αμερικανικά ιταλικά κτλπ) τεύχη αλλά γιατί όχι και μια ελληνική έκδοση.. :clap2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 11 months later...

  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6395
  • Reputation:   63201
  • Achievement Points:  6458
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4350 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Η 2η έκδοση γενικά είναι πιο στιβαρή στο χέρι.

 

Επίσης αφαιρέθηκαν όλα τα κείμενα του κ. Ταρλαντέζου και προστέθηκαν δύο άλλα. 

 

Επίσης συμπεριλαμβάνει την γνωστή τετρασέλιδη ιστορία Κινέζικη Ιστορία 

 

Γενικά, επειδή ο καλός συλλέκτης όλα τα αλέθει και αν λατρεύετε τον Κόρτο Μαλτέζε, οφείλετε να την αγοράσετε ακόμη κι αν έχετε ήδη την 1η έκδοση.

 

 

 

image.thumb.png.ef7df610c9b8ed4831e6f7e33a026dba.png

Επεξεργασία από tik
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 8 months later...

  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34882
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Το διάβασμα των Κόρτο Μαλτέζε συνεχίζεται και μιας και μου άρεσε η πρώτη ιστορία των Canales-Pellejero είπα να πιάσω το Εκουατόρια που είναι η αμέσως επόμενη. Το Εκουατόρια αφορά ένα πολύ μεγάλο ταξίδι του ήρωα μας, το οποίο ξεκινάει από τη Βενετία, κάνει μια στάση στην Αλεξάνδρεια και καταλήγει στα βάθη της Αφρικής. Ο τυχοδιωκτισμός του Κόρτο τον οδηγεί στην αναζήτηση ενός χαμένου θησαυρού και θα τον φέρει σε επαφή με πολύ μεγάλες προσωπικότητες όπως ο Ουίνστον Τσώρτσιλ, ενώ θα δούμε τη φιλία του με τον Κωνσταντίνο Καβάφη και την επαφή του με τους Έλληνες της Αλεξάνδρειας.

 

Η ιστορία έχει πολύ καλό set up μέχρι την Αίγυπτο και εξαιρετικό payoff από τη Ζανζιβάρη και μετά με πολύ ενδιαφέροντες χαρακτήρες, Άγγλους στρατιώτες, λαθρέμπορους, διακινητές, αφρικάνικες φυλές και όλα αυτά με τον Canales να φτιάχνει ένα πολύ ενδιαφέρον σενάριο και να χτίζει εξαιρετικές σχέσεις όσο ο Pellejero παραδίδει πραγματικά ένα πολύ όμορφο σχέδιο. Οι δύο επίγονοι πραγματικά με έχουν ενθουσιάσει με την αμεσότητα και ταυτόχρονα δομή που συμβάλλει στην κατανόηση του σεναρίου, ενώ οι ιστορίες τους πιάνουν το πνεύμα του Pratt και του Κόρτο 100% και το εμπλουτίζουν με αρκετή δράση που κάνει το κόμικ καλύτερο.

 

Το Εκουατόρια είναι ένα ακόμα πολύ ωραίο άλμπουμ (και ωραία ποιότητα η β έκδοση του Μικρού Ήρωα), όπου οι Canales-Pellejero αποδεικνύουν ότι ήταν ένα εξαιρετικά ταιριαστό δίδυμο για να αναλάβουν τις νέες ιστορίες του Κόρτο Μαλτέζε και η αλήθεια είναι ότι περιμένω με αρκετό ενθουσιασμό να διαβάσω και τα άλλα δύο άλμπουμ που μου έχουν μείνει καθώς και κάθε επόμενο!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.