Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σε τι μέγεθος σχεδιάζουν τα κόμικς οι Ιταλοί;


ΚΟΜΙΞ

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4226
  • Reputation:   26867
  • Achievement Points:  4272
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4256 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Λοιπόν έχουμε μια απάντηση επιτέλους σε αυτό (τουλάχιστον για τις Παρωδίες) :)  Από συνέντευξη του Πάολο Μοττούρα:

Παράθεση

Τα τελευταία χρόνια, χάρη στην Panini, οι πολυτελείς εκδόσεις έχουν αυξηθεί, συμπεριλαμβανομένων των τόμων Deluxe, Collector και Artist. Ως σχεδιαστής, άλλαξε κάτι, γνωρίζοντας ότι ορισμένες ιστορίες αργότερα θα αναπαραχθούν σε μεγαλύτερη μορφή;


Μοττούρα: Όχι, θα έλεγα όχι. Όταν γίνονται, οι πίνακες είναι ακόμα μεγαλύτεροι από το Deluxe και δεν σκεφτόμαστε τον τύπο της έκδοσης. Είναι σαφές ότι μια μεγαλύτερη μορφή βελτιώνει τη δουλειά σου, ενώ μια μικρότερη μορφή την μειώνει. Ταυτόχρονα, όταν εργάζεσαι σε αυτές τις "ειδικές" ιστορίες με εβδομήντα σελίδες, παρωδίες με συγκεκριμένα θέματα, προσπαθείς να ασχοληθείς στο μέγιστο απεικονίζοντας μεγαλύτερη ορατότητα.

Οπότε από ότι φαίνεται οι ιστορίες δεν σχεδιάζονται για να χωρέσουν στο Topolino αλλά έχουν μέγεθος μεγαλύτερο ακόμα και από την Deluxe έκδοση. Θυμάστε την διαφορά μεγέθους έχει η Deluxe έκδοση με το ΚΟΜΙΞ έτσι; :D

post-25682-0-23980600-1481452717_thumb.jpg

 

Σκέφτηκα λοιπόν να φτιάξω το θρέαντ και γιατί μας λύθηκε μια απορία αλλά και γιατί αυτό δείχνει ότι το μέγεθος που φτιάχνονται οι ιστορίες πλέον δεν απλώς για το Μίκυ Μάους/Topolino αλλά οι Ιταλικές άνετα μπορούν να μπαίνουν και σε περιοδικά μεγαλύτερου μεγέθους. Και από ότι φαίνεται συμφωνεί και ο Μοττούρα αφού σχεδιάζουν σε μεγάλο χαρτί και γιατί τους βοηθάει αλλά νομίζω ότι έτσι υπάρχει καλύτερη απεικόνιση της ιστορίας :) 

Επεξεργασία από PhantomDuck
  • Like 5
  • Ευχαριστώ 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25930
  • Group:  Members
  • Topic Count:  115
  • Content Count:  886
  • Reputation:   5463
  • Achievement Points:  886
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4215 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Η απάντηση του Mottura καλύπτει τη δική του δουλειά, όπου μάλλον το έχει σίγουρο ότι θα ανατυπωθεί σε ακριβότερες εκδόσεις, μετά την πρώτη δημοσίευση στο Topolino.

 

Αν προσέξουμε, όμως, άλλες ιστορίες, θα δούμε ότι κάποιες είναι μελανωμένες με πολύ χοντρές γραμμές, που ακόμα και στο δικό μας Μίκυ Μάους, που είναι λίγο μεγαλύτερο από το Topolino, φαντάζουν άσχημες. Εκείνες οι ιστορίες πρέπει να προορίζονται αποκλειστικά για το Topolino, καθώς σ' αυτήν την περίπτωση το μεγαλύτερο σχήμα δεν βελτιώνει τη δουλειά τού σχεδιαστή.

 

Επίσης, άλλο το μέγεθος τού χαρτιού, που σχεδιάζει την ιστορία ο σχεδιαστής και άλλο το μέγεθος στο οποίο είναι προορισμένη να δημοσιευτεί. Δεν νομίζω κανένας σχεδιαστής να σχεδιάζει σε μικροσκοπικά χαρτιά μεγέθους Topolino! Αν το έντυπο, στο οποίο πρόκειται μια ιστορία να δημοσιευτεί, επηρεάζει το σχέδιο, αυτό γίνεται στο βαθμό λεπτομερειών, που σχεδιάζει ο σχεδιαστής και στο πάχος των γραμμών, που γίνεται στο μελάνωμα της ιστορίας.

  • Like 4
  • Διαφωνώ 2
  • Ευχαριστώ 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4226
  • Reputation:   26867
  • Achievement Points:  4272
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4256 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

2 ώρες πριν, Kriton είπε:

Η απάντηση του Mottura καλύπτει τη δική του δουλειά, όπου μάλλον το έχει σίγουρο ότι θα ανατυπωθεί σε ακριβότερες εκδόσεις, μετά την πρώτη δημοσίευση στο Topolino.

Δεν ισχύει αυτό :) Στα κον που έχω πάει και ο Μοττούρα και ο Τσελόνι μας έχουν πει ότι αφού τελειώσουν την ιστορία τους δεν ξέρουν που "πάει" (και σε ποιες εκδόσεις θα μπει). Αυτό αφορά τον εκδότη και το ξαναλέει αυτό στη συνέντευξη του. Δεν ξέρουν τι εκδόσεις θα βγουν. Ακόμα και ο Τσελόνι σχεδιάζει όπως ο Μοττούρα σε μεγάλο χαρτί/πίνακα τις παρωδίες. Οπότε η απάντηση του Μοττούρα δεν καλύπτει μόνο τη δική του δουλειά.

2 ώρες πριν, Kriton είπε:

Αν προσέξουμε, όμως, άλλες ιστορίες, θα δούμε ότι κάποιες είναι μελανωμένες με πολύ χοντρές γραμμές, που ακόμα και στο δικό μας Μίκυ Μάους, που είναι λίγο μεγαλύτερο από το Topolino, φαντάζουν άσχημες. Εκείνες οι ιστορίες πρέπει να προορίζονται αποκλειστικά για το Topolino, καθώς σ' αυτήν την περίπτωση το μεγαλύτερο σχήμα δεν βελτιώνει τη δουλειά τού σχεδιαστή.

Σχεδιαστές όπως o Claudio Scarrione σχεδιάζουν στον υπολογιστή τις ιστορίες του (που μπαίνουν στο Topolino) οπότε και αυτό δεν ισχύει τουλάχιστον για όλες τις ιστορίες. Δηλαδή και πάλι τις σχεδιάζει σε μεγάλο μέγεθος με την άνεση που του δίνει η τεχνολογία. 

2 ώρες πριν, Kriton είπε:

Επίσης, άλλο το μέγεθος τού χαρτιού, που σχεδιάζει την ιστορία ο σχεδιαστής και άλλο το μέγεθος στο οποίο είναι προορισμένη να δημοσιευτεί. Δεν νομίζω κανένας σχεδιαστής να σχεδιάζει σε μικροσκοπικά χαρτιά μεγέθους Topolino! Αν το έντυπο, στο οποίο πρόκειται μια ιστορία να δημοσιευτεί, επηρεάζει το σχέδιο, αυτό γίνεται στο βαθμό λεπτομερειών, που σχεδιάζει ο σχεδιαστής και στο πάχος των γραμμών, που γίνεται στο μελάνωμα της ιστορίας.

Μα δεν είπα αυτό... Είπα ότι οι ιστορίες σχεδιάζονται σε πολύ μεγαλύτερο μέγεθος και ότι άνετα μπορούν σε περιοδικά πολύ μεγαλύτερα από το Topolino. 

Επεξεργασία από ΚΟΜΙΞ
  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25930
  • Group:  Members
  • Topic Count:  115
  • Content Count:  886
  • Reputation:   5463
  • Achievement Points:  886
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4215 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

6 min ago , ΚΟΜΙΞ said:

Μα δεν είπα αυτό... Είπα ότι οι ιστορίες σχεδιάζονται σε πολύ μεγαλύτερο μέγεθος και ότι άνετα μπορούν σε περιοδικά πολύ μεγαλύτερα από το Topolino. 

Το ίδιο λέμε. Όλοι σχεδιάζουν σε μεγάλο χαρτί (ή σε υπολογιστή, όπως λες για τον Sciarrone) διότι είναι πολύ πιο βολικό. Το μέγεθος τού χαρτιού, στο οποίο σχεδιάζεται μια ιστορία, δεν έχει καμία σχέση με το μέγεθος στο οποίο θα τυπωθεί.

 

Το θέμα είναι για πού προορίζουν οι σχεδιαστές τις ιστορίες τους. Ό,τι και να λέει ο Mottura, ξέρει ότι υπάρχουν πολύ περισσότερες πιθανότητες να αναδημοσιευτούν οι ιστορίες του απ' ό,τι οι ιστορίες, ας πούμε, τού (φτου-φτου) Lavoradori, οπότε δεν κάνει συμβιβασμούς στη δουλειά του.

 

Από εκεί και πέρα, το «άνετα» είναι σχετικό. Μία ιστορία, που έχει μελανωθεί με χοντρή γραμμή, επειδή στη σμίκρυνση για τη δημοσίευση στο Topolino θα φαίνεται εντάξει, θα φαίνεται χάλια σε μεγάλο μέγεθος.

  • Like 7
  • Διαφωνώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4226
  • Reputation:   26867
  • Achievement Points:  4272
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4256 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

4 λεπτά πριν, Kriton είπε:

Το ίδιο λέμε. Όλοι σχεδιάζουν σε μεγάλο χαρτί (ή σε υπολογιστή, όπως λες για τον Sciarrone) διότι είναι πολύ πιο βολικό. Το μέγεθος τού χαρτιού, στο οποίο σχεδιάζεται μια ιστορία, δεν έχει καμία σχέση με το μέγεθος στο οποίο θα τυπωθεί.

 

Το θέμα είναι για πού προορίζουν οι σχεδιαστές τις ιστορίες τους. Ό,τι και να λέει ο Mottura, ξέρει ότι υπάρχουν πολύ περισσότερες πιθανότητες να αναδημοσιευτούν οι ιστορίες του απ' ό,τι οι ιστορίες, ας πούμε, τού (φτου-φτου) Lavoradori, οπότε δεν κάνει συμβιβασμούς στη δουλειά του.

 

Από εκεί και πέρα, το «άνετα» είναι σχετικό. Μία ιστορία, που έχει μελανωθεί με χοντρή γραμμή, επειδή στη σμίκρυνση για τη δημοσίευση στο Topolino θα φαίνεται εντάξει, θα φαίνεται χάλια σε μεγάλο μέγεθος.

Ναι σχεδιάζουν σε όποιο μέσο τους βολεύει αλλά δεν σημαίνει ότι όλες είναι ας πούμε για το Topolino.

 

Όλες οι ιστορίες τους μπαίνουν στο Topolino και από εκεί και πέρα είναι στο χέρι του εκδότη :) Αυτό λένε οι σχεδιαστές. Για τον Scarrione άμα διαβάσεις εδώ πχ λέει ότι το τις ιστορίες του νέου σάγκα της Δυναστείας των Ντακ, τις θεωρεί ως κάτι κανονικό. Ιστορίες του με τον Φάντομ που μπήκαν στο Topolino, μπήκαν σε Deluxe έκδοση. Δηλαδή θεωρεί τις ιστορίες του κανονικές χωρίς να γνωρίζει εάν θα μπουν κάπου αλλού πχ σε deluxe έκδοση. Καταλαβαίνω όμως αυτό που λες για τις ιστορίες του Λαβοραντόρι αλλά δεν σημαίνει ότι ισχύει το ίδιο για όλες. Αυτό προσπαθώ να σου πω. Οπότε μάλλον είναι που προορίζει ο εκδότης τις ιστορίες ενός σχεδιαστή ή και πόσο πιστεύει στον ίδιο σχεδιαστή. 

 

Δηλαδή η ιστορία του Δράκουλα με τη χοντρή γραμμή εάν θυμάμαι καλά φαίνεται άσχημη στο ΚΟΜΙΞ και καλύτερα στο Editor's Choice; Δεν νομίζω.

 

 

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30580
  • Group:  Members
  • Topic Count:  45
  • Content Count:  1830
  • Reputation:   13169
  • Achievement Points:  1940
  • Days Won:  7
  • With Us For:  3427 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

On 1/12/2017 στο 4:12 ΜΜ, ΚΟΜΙΞ είπε:

......

Σχεδιαστές όπως o Claudio Scarrione σχεδιάζουν στον υπολογιστή τις ιστορίες......

 

:down:

  • Like 1
  • Αστείο 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25930
  • Group:  Members
  • Topic Count:  115
  • Content Count:  886
  • Reputation:   5463
  • Achievement Points:  886
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4215 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On 12/1/2017 at 4:58 PM, ΚΟΜΙΞ said:

Δηλαδή η ιστορία του Δράκουλα με τη χοντρή γραμμή εάν θυμάμαι καλά φαίνεται άσχημη στο ΚΟΜΙΞ και καλύτερα στο Editor's Choice; Δεν νομίζω.

Δρας υπό την εσφαλμένη εντύπωση ότι άρεσε σε όλους το ότι η συγκεκριμένη ιστορία δημοσιεύτηκε στο ΚΟΜΙΞ. Να σου θυμίσω, ας πούμε, την οργισμένη κριτική τού Γιώργου στο comics trades. Χωρίς να είμαι τόσο απόλυτος, ούτε εμένα μου άρεσε αυτή η ιστορία, τόσο ως σενάριο (με τα παντζάρια αντί για αίματα) όσο και ως προς το σχέδιο, που μου προκαλεί ίλιγγο. Με το κεφάλι μου να στριφογυρίζει, το πάχος της γραμμής ήταν το λιγότερο που με ενόχλησε σ' αυτήν την ιστορία.

  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4226
  • Reputation:   26867
  • Achievement Points:  4272
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4256 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

8 ώρες πριν, Kriton είπε:

Δρας υπό την εσφαλμένη εντύπωση ότι άρεσε σε όλους το ότι η συγκεκριμένη ιστορία δημοσιεύτηκε στο ΚΟΜΙΞ. Να σου θυμίσω, ας πούμε, την οργισμένη κριτική τού Γιώργου στο comics trades. Χωρίς να είμαι τόσο απόλυτος, ούτε εμένα μου άρεσε αυτή η ιστορία, τόσο ως σενάριο (με τα παντζάρια αντί για αίματα) όσο και ως προς το σχέδιο, που μου προκαλεί ίλιγγο. Με το κεφάλι μου να στριφογυρίζει, το πάχος της γραμμής ήταν το λιγότερο που με ενόχλησε σ' αυτήν την ιστορία.

Το θέμα δεν είναι αν σου άρεσε σαν ιστορία αλλά που σε ζάλιζε περισσότερο να τη διαβάζεις. Εμένα στο Editor's Choice δεν μου έκανε. Δεν μπορούσα να τη διαβάσω. Με την κριτική του Γιώργου που την είχα διαβάσει και τότε είχα διαφωνήσει και διαφωνώ όπως και τώρα. 

 

Ακόμα, ο Τσελόνι είχε πει όταν ήρθε πέρσι ότι τα πατζάρια ήταν ο μόνος τρόπος για να μπουν τα αίματα... Τα ταμπού της Disney κλπ τα ξέρεις... 

Επεξεργασία από ΚΟΜΙΞ
  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25930
  • Group:  Members
  • Topic Count:  115
  • Content Count:  886
  • Reputation:   5463
  • Achievement Points:  886
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4215 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

54 min ago , ΚΟΜΙΞ said:

Το θέμα δεν είναι αν σου άρεσε σαν ιστορία αλλά που σε ζάλιζε περισσότερο να τη διαβάζεις.

Αν συζητάμε για το ποια εκτύπωση μας ζαλίζει λιγότερο, σίγουρα διαβάζουμε λάθος ιστορίες! Έλεγα να μην το γράψω και τρολάρω, αλλά στη συγκεκριμένη ιστορία θα προτιμούσα τα καρέ να μην είχαν μέγεθος μεγαλύτερο από 1×1 πίξελ...

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32199
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  30
  • Reputation:   251
  • Achievement Points:  34
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2458 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

On 1/12/2017 στο 4:58 ΜΜ, ΚΟΜΙΞ είπε:

Ναι σχεδιάζουν σε όποιο μέσο τους βολεύει αλλά δεν σημαίνει ότι όλες είναι ας πούμε για το Topolino.

 

Όλες οι ιστορίες τους μπαίνουν στο Topolino και από εκεί και πέρα είναι στο χέρι του εκδότη :) Αυτό λένε οι σχεδιαστές. Για τον Scarrione άμα διαβάσεις εδώ πχ λέει ότι το τις ιστορίες του νέου σάγκα της Δυναστείας των Ντακ, τις θεωρεί ως κάτι κανονικό. Ιστορίες του με τον Φάντομ που μπήκαν στο Topolino, μπήκαν σε Deluxe έκδοση. Δηλαδή θεωρεί τις ιστορίες του κανονικές χωρίς να γνωρίζει εάν θα μπουν κάπου αλλού πχ σε deluxe έκδοση. Καταλαβαίνω όμως αυτό που λες για τις ιστορίες του Λαβοραντόρι αλλά δεν σημαίνει ότι ισχύει το ίδιο για όλες. Αυτό προσπαθώ να σου πω. Οπότε μάλλον είναι που προορίζει ο εκδότης τις ιστορίες ενός σχεδιαστή ή και πόσο πιστεύει στον ίδιο σχεδιαστή. 

 

Δηλαδή η ιστορία του Δράκουλα με τη χοντρή γραμμή εάν θυμάμαι καλά φαίνεται άσχημη στο ΚΟΜΙΞ και καλύτερα στο Editor's Choice; Δεν νομίζω.

 

 

Δεν ξερω αν αυτο ισχυει 100%. Ο ιδιος ο Sciarrone μου ειπε στο Athenscon οτι αφου τελειωσει η δημοσιευση της Δυναστειας των Ντακ στο topolino περιμενει απο το νεο ετος την αναδημοσιευση σε ξεχωριστη εκδοση. Οποτε δεν νομιζω οτι απλα εικαζουν το που θα δημοσιευτουν οι ιστοριες τους

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  9146
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  116
  • Content Count:  1734
  • Reputation:   12516
  • Achievement Points:  1734
  • Days Won:  13
  • With Us For:  5512 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Έχω μπερδευτεί λίγο από τη συζήτηση εδώ πέρα.

Γενικά τείνω να συμφωνήσω με τον @Kriton, εκτός από το κομμάτι που αφορά την κριτική στο "Δράκουλα", όπου διαφωνώ κάθετα: η ιστορία αποτελεί για μένα μία από τις καλύτερες ντισνεϋκές "παρωδίες".

 

Αυτό που ήθελα να επισημάνω είναι ότι μου φαίνεται λίγο προβληματική η διατύπωση και η συλλογιστική στο πρώτο post του thread: δεν έχουμε κάποια συνολική απάντηση στο ερώτημα, ούτε έχουμε κάποια απάντηση που καλύπτει τις "παρωδίες", αν με τη χρήση του όρου θέλουν να εννοηθούν όλες οι ντισνεϋκές "παρωδίες" των τελευταίων ετών από την ιταλική σχολή. Έχουμε απάντηση ΜΟΝΟ για το πώς σχεδιάζει ο Mottura. Η οποία απάντηση, κατά πάσα πιθανότητα ανταποκρίνεται και στον τρόπο (ή καλύτερα, το μέγεθος) που σχεδιάζουν και οι άλλοι, ή πολλοί άλλοι.

Αλλά ας μη βγάζουμε βιαστικά συμπεράσματα.

 

Κατά τ' άλλα, είναι προφανές ότι όλοι οι Ιταλοί δημιουργοί Disney comics σχεδιάζουν με δεδομένο τη δημοσίευση στο Topolino. Ξέρουν ότι θα μπει εκεί, είναι σίγουρο ότι θα μπει εκεί. Δεν υπάρχει εδώ και καιρό κάποια άλλη έκδοση που δημοσιεύει καινούργιες ιστορίες, για να ισχύει κάτι διαφορετικό. Αν η εταιρεία στην οποία δουλεύεις εκδίδει μόνο ένα περιοδικό με καινούργιες ιστορίες, ε, και να μη σου το πούνε, όταν σου παραγγείλουν ιστορία, μπορείς να φανταστείς πού θα πάει... :P 

Αν πρόκειται να φτιάξουν μία ιστορία που θα δημοσιευτεί σε έκδοση διαφορετικού μεγέθους απευθείας, χωρίς να περάσει πρώτα από το Topolino, επίσης θεωρώ λογικό να το ξέρουν - όπως π.χ. ο Sciarrone με το Slam Duck.

Από την άλλη, είτε γνωρίζουν εκ των προτέρων ότι η ιστορία τους θα δημοσιευτεί σε κάποια ειδική έκδοση όπως οι Deluxe, είτε απλά το πιστεύουν και το ελπίζουν σφόδρα, είτε δεν τους νοιάζει καν, δε νομίζω ότι αλλάζει το ΜΕΓΕΘΟΣ του χαρτιού στο οποίο σχεδιάζουν. Δηλαδή δεν πιστεύω ότι σε διαφορετικού μεγέθους χαρτί σχεδίασε ο Mottura το Moby Dick και σε διαφορετικού τον Κώδικα της Αρμονίας.

Το μεγαλύτερο μέγεθος, εν ολίγοις, πιστεύω, και νομίζω αυτό προσπαθεί να εξηγήσει και ο Mottura με την απάντησή του, δε στοχεύει στο να είναι η ιστορία "δημοσιεύσιμη" σε μεγαλύτερα από το Topolino βιβλία, αλλά να διευκολύνει το σχεδιαστή να αναπτύξει άνετα το καλλιτεχνικό κομμάτι που του αναλογεί, να έχει άπλα να σχεδιάσει ωραία, με περισσότερες λεπτομέρειες κλπ.

Προφανώς, θα ήταν αστείο να σκεφτούμε ότι οι κομίστες σχεδιάζουν π.χ. απευθείας σε μέγεθος σελίδων Topolino/Μίκυ Μάους :lol::lol:

ΟΚ, κι αυτό υπερβολή... :wow:

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4226
  • Reputation:   26867
  • Achievement Points:  4272
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4256 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

49 λεπτά πριν, JohnnyMZ είπε:

Αυτό που ήθελα να επισημάνω είναι ότι μου φαίνεται λίγο προβληματική η διατύπωση και η συλλογιστική στο πρώτο post του thread: δεν έχουμε κάποια συνολική απάντηση στο ερώτημα, ούτε έχουμε κάποια απάντηση που καλύπτει τις "παρωδίες", αν με τη χρήση του όρου θέλουν να εννοηθούν όλες οι ντισνεϋκές "παρωδίες" των τελευταίων ετών από την ιταλική σχολή. Έχουμε απάντηση ΜΟΝΟ για το πώς σχεδιάζει ο Mottura. Η οποία απάντηση, κατά πάσα πιθανότητα ανταποκρίνεται και στον τρόπο (ή καλύτερα, το μέγεθος) που σχεδιάζουν και οι άλλοι, ή πολλοί άλλοι.

Αλλά ας μη βγάζουμε βιαστικά συμπεράσματα.

Δέχομαι αυτήν την απάντηση και οπότε θα προσπαθήσω να βρω περισσότερα όσον αφορά τις παρωδίες.

 

49 λεπτά πριν, JohnnyMZ είπε:

Κατά τ' άλλα, είναι προφανές ότι όλοι οι Ιταλοί δημιουργοί Disney comics σχεδιάζουν με δεδομένο τη δημοσίευση στο Topolino. Ξέρουν ότι θα μπει εκεί, είναι σίγουρο ότι θα μπει εκεί. Δεν υπάρχει εδώ και καιρό κάποια άλλη έκδοση που δημοσιεύει καινούργιες ιστορίες, για να ισχύει κάτι διαφορετικό. Αν η εταιρεία στην οποία δουλεύεις εκδίδει μόνο ένα περιοδικό με καινούργιες ιστορίες, ε, και να μη σου το πούνε, όταν σου παραγγείλουν ιστορία, μπορείς να φανταστείς πού θα πάει... :P 

Ναι ισχύει ότι έχουν στο μυαλό τους το Topolino αλλά και πάλι δεν ξέρει που αλλού θα πάει μετά. Βέβαια η συνέχεια της νέας περιπέτειας στην οποία ο Αρτιμπάνι έγραφε το σενάριο είχε αρχικά πει ότι θα μπει μόνο σε συγκεντρωτική έκδοση μόνο και όχι στο Topolino αλλά τελικά έκανε λάθος... Υπάρχουν όμως ιστορίες που έχουν μπει και σε άλλα περιοδικά πέραν του Topolino στην Ιταλία όπως Ο Τραγικός αυλητής.

 

49 λεπτά πριν, JohnnyMZ είπε:

Το μεγαλύτερο μέγεθος, εν ολίγοις, πιστεύω, και νομίζω αυτό προσπαθεί να εξηγήσει και ο Mottura με την απάντησή του, δε στοχεύει στο να είναι η ιστορία "δημοσιεύσιμη" σε μεγαλύτερα από το Topolino βιβλία, αλλά να διευκολύνει το σχεδιαστή να αναπτύξει άνετα το καλλιτεχνικό κομμάτι που του αναλογεί, να έχει άπλα να σχεδιάσει ωραία, με περισσότερες λεπτομέρειες κλπ

Ναι τον διευκολύνει δεν είπε κανείς το αντίθετο αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι όλες οι ιστορίες 3 σειρών δεν μπορούν να μπαίνουν σε εκδόσεις μεγαλύτερων του Topolino. 

Επεξεργασία από ΚΟΜΙΞ
  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9146
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  116
  • Content Count:  1734
  • Reputation:   12516
  • Achievement Points:  1734
  • Days Won:  13
  • With Us For:  5512 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

21 λεπτά πριν, ΚΟΜΙΞ είπε:

Ναι ισχύει ότι έχουν στο μυαλό τους το Topolino αλλά και πάλι δεν ξέρει που αλλού θα πάει μετά. Βέβαια η συνέχεια της νέας περιπέτειας στην οποία ο Αρτιμπάνι έγραφε το σενάριο είχε αρχικά πει ότι θα μπει μόνο σε συγκεντρωτική έκδοση μόνο και όχι στο Topolino αλλά τελικά έκανε λάθος... Υπάρχουν όμως ιστορίες που έχουν μπει και σε άλλα περιοδικά πέραν του Topolino στην Ιταλία όπως Ο Τραγικός αυλητής.

Βρε, ας πάει οπουδήποτε. Το βασικό είναι το Topolino. Αυτό λέμε. Για εκεί φτιάχνεται η ιστορία.

Δεν καταλαβαίνω τι γράφεις για τον Artibani, πάντως η ιστορία που αναφέρεις είναι του 2001 και το περιοδικό στο οποίο δημοσιεύτηκε (νομίζω) δε βγαίνει πια. :lol:

Έχω υπόψη μου τέτοιες περιπτώσεις και γι' αυτό φρόντισα να είμαι αρκετά σαφής στο post μου, γράφοντας επί λέξη "Δεν υπάρχει εδώ και καιρό κάποια άλλη έκδοση που δημοσιεύει καινούργιες ιστορίες".

 

21 λεπτά πριν, ΚΟΜΙΞ είπε:

Ναι τον διευκολύνει δεν είπε κανείς το αντίθετο αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι όλες οι ιστορίες 3 σειρών δεν μπορούν να μπαίνουν σε εκδόσεις μεγαλύτερων του Topolino. 

 

Μάλλον η πρεμούρα σου να αποδείξεις αυτό που υπογράμμισα με bold (ίσως λόγω διαφωνιών με άλλους επί του θέματος σε άλλο σημείο στο forum...; ), οδήγησε στη λοξοδρόμηση της συζήτησης... Όσες φορές και να διαβάσεις το post μου, δε θα διαβάσεις το αντίθετο, αλλά παρ' όλα αυτά μου το γράφεις σα να το είπα κάπου. :wow: 

Αν αυτό ήταν το επιθυμητό θέμα συζήτησης, ας ονομαζόταν το thread "Πρέπει να μπαίνουν ιστορίες 3 σειρών σε εκδόσεις μεγαλύτερες του Μίκυ Μάους;"

Γιατί κατά τ' άλλα δε συζητάμε για τις πληροφορίες μας επί του θέματος, αλλά με αφορμή το Mottura γίνεται μία προσπάθεια να "αποδειχθεί" "εμπεριστατωμένα" (τα εισαγωγικά γιατί η σχετική συζήτηση είναι θέμα προσωπικών προτιμήσεων και όχι επιστημονικής απόδειξης) πως *γίνεται* να δημοσιεύονται ιστορίες του Topolino στο ΚΟΜΙΞ ("μεγαλύτερες εκδόσεις"). Ναι οκ, γίνεται, γι' αυτό και έχει γίνει, σε κάποιους αρέσει (εμού συμπεριλαμβανομένου), σε κάποιους όχι... Τι σχέση έχει όμως με το θέμα;

Επεξεργασία από JohnnyMZ
  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4226
  • Reputation:   26867
  • Achievement Points:  4272
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4256 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

22 λεπτά πριν, JohnnyMZ είπε:

Δεν καταλαβαίνω τι γράφεις για τον Artiban

Τον αναφέρω γιατί νόμιζε ότι η νέα ιστορία του δεν θα έμπαινε στο Topolino αλλά σε άλλη έκδοση... Τέλος πάντων... 

 

22 λεπτά πριν, JohnnyMZ είπε:

Γιατί κατά τ' άλλα δε συζητάμε για τις πληροφορίες μας επί του θέματος, αλλά με αφορμή το Mottura γίνεται μία προσπάθεια να "αποδειχθεί" "εμπεριστατωμένα" (τα εισαγωγικά γιατί η σχετική συζήτηση είναι θέμα προσωπικών προτιμήσεων και όχι επιστημονικής απόδειξης) πως *γίνεται* να δημοσιεύονται ιστορίες του Topolino στο ΚΟΜΙΞ ("μεγαλύτερες εκδόσεις"). Ναι οκ, γίνεται, γι' αυτό και έχει γίνει, σε κάποιους αρέσει (εμού συμπεριλαμβανομένου), σε κάποιους όχι... Τι σχέση έχει όμως με το θέμα;

Έχεις δίκιο ότι το παράκανα και ξέφυγα κάπως :P  Οπότε ναι θα το αφήσω εδώ. Ώρες ώρες σκέφτομαι το επιχείρημα για τις 3 σειρές καρέ κλπ και ξεφεύγω.

 

Θα προσπαθήσω όμως να βρω και άλλο υλικό από Ιταλούς για το θέμα... Ιταλικές συνεντεύξεις κλπ 

Επεξεργασία από ΚΟΜΙΞ
  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.