Μετάβαση στο περιεχόμενο

DIRK GENTLY: ΟΛΙΣΤΙΚΟ ΠΡΑΚΤΟΡΕΙΟ ΝΤΕΤΕΚΤΙΒ


Kabuki

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
DIRK GENTLY: ΟΛΙΣΤΙΚΟ ΠΡΑΚΤΟΡΕΙΟ ΝΤΕΤΕΚΤΙΒ
Σενάριο/Kείμενα:
Arvind Ethan David, Chris Ryall
Σχέδιο:
Ηλίας Κυριαζής, Tony Akins, John Livesay
Σχέδιο εξωφύλλου:
Robert Hack
Hμερ. έκδοσης:
11-2017
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Περιπέτεια,Φαντασίας,Χιουμοριστικό
Μέγεθος:
16.0 x 24.0
Σελίδες:
252
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Μετάφραση:
Κωσταντίνος Αδαμόπουλος
Lettering:
Βασίλης Φωτσεινός
Χρωματισμός:
Charlie Kirchoff, Leonard O' Grady
Επιμέλεια:
Βασίλης Φωτσεινός, Βασίλης Γιαννόπουλος
Πρωτότυπος τίτλος:
Dirk Gently's Holistic Detective Agency
Προέλευση:
Αμερικανική
ISBN:
978-618-834-590-4
Ονομαστική τιμή:
19,90€

  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76849
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5840 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

DIRKGENTLYHOLISTIC_0001.jpgDIRKGENTLYHOLISTIC_0001z.jpg

ΜΕΓΑΛΟΣ ΟΛΙΣΤΙΚΟΣ ΤΟΜΟΣ

 

Αφού έγραψε το θρυλικό Hitchhiker's Guide to the Galaxy, ο αγαπημένος συγγραφέας Douglas Adams δημιούργησε τον Ντερκ Τζέντλυ: έναν ντετέκτιβ που πιστεύει στη θεμελιώδη διασυνδεσιμότητα των πάντων και έχει μια μοναδική σχέση με τους νόμους των πιθανοτήτων και της φυσικής. Επίσης, αγαπάει τις γάτες και την πίτσα.

Ο Μεγάλος Ολιστικός τόμος περιέχει τις ιστορίες "Ένα κουτάλι πολύ κοντό" και "Η διασυνδεσιμότητα των Βασιλέων".

Στο "Ένα κουτάλι πολύ κοντό" ο Ντέρκ ερευνά μια παράξενη υπόθεση λαθροθηρίας, μερικούς άφωνους τουρίστες και το εσωτερικό της μύτης ενός ρινόκερου.

Στο " Η διασυνδεσιμότητα των βασιλέων" ο Ντερκ βρίσκεται στην υπερβολικά ηλιόλουστη, υπερβολικά χαρούμενη και γενικά υπερβολικά παράξενη - ακόμη και για τον Ντερκ - πόλη του Σαν Ντιέγκο στην Καλιφόρνια, με μια υπόθεση στην οποία εμπλέκονται μετενσαρκωμένοι Αιγύπτιοι, χρυσά κινητά τηλέφωνα και κατά συρροή δολοφόνοι. 

Και οι δυο ιστορίες ακολουθούν τα γεγονότα των μυθιστορημάτων Dirk Gently's Holistic Detective Agency και The Long Dark Tea-Time of  the Soul.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SPOON.jpg

 

Μέχρι το προηγούμενο AthensCon δεν γνώριζα τίποτα για τον Dirk Gently. Είχα δει ότι είχε βγει  η σειρά του BBC America σε συνεργασία με το Netflix με καλές κριτικές,  ότι  αυτός ο τύπος ήταν δημιούργημα του Douglas Adams (που δεν έχω διαβάσει τίποτα δικό του και ντρέπομαι γι αυτό) είδα και στο περίπτερο του Star Comics ότι είχε βγει αμερικάνικη έκδοση του κόμικ με σχέδιο του Κυριαζή και το τσίμπησα! 

Γούσταρα πολύ το κόμικ, γούσταρα πολύ και τη σειρά και υποσχέθηκα στον εαυτό μου πως θα διαβάσω και τα βιβλία στην πρώτη ευκαιρία. Σκεφτόμουν επίσης ότι είναι κρίμα που δεν έχει βγει στα ελληνικά. 

Και χάρηκα πάρα πολύ όταν ανακοινώθηκε η ελληνική έκδοση και ακόμα περισσότερο όταν την έπιασα στα χέρια μου!

 

49_dgen20101.jpg

 

Η έκδοση:

Δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από την αμερικάνικη έκδοση της idw, εξίσου καλό χαρτί, χορταστικό μέγεθος, σταθερή ράχη, έξτρας : εξώφυλλα και φωτογραφίες από τα γυρίσματα της σειράς και πρόλογο από τον Ηλία Κυριαζή. Η γραφιστική επιμέλεια και το lettering είναι του Βασίλη Φωτσεινού (του Sandman ντε! )και η  μεταφραστικη επιμελεια του Bασίλη Γιαννοπουλου (saveapenguin) που όπως πάντα, έκαναν πολύ καλή δουλειά.   Από τις ελληνικές εκδόσεις που χαίρομαι που υπάρχουν στη βιβλιοθήκη μου κι εύχομαι πολλές ακόμα αντίστοιχες εκδόσεις στο Star Comics!

 

49_dirkgently-sts-04-cvr-mockonly-3b32f.jpg13516329_10154415480940676_5967535954438158741_n.jpg

 

Το σενάριο:

Όπως ανέφερα και πιο πάνω,  η επαφή μου με τον ήρωα είναι πολυ φρέσκια, οπότε δεν μπορώ να σας πω αν είναι εξίσου καλό με το πρωτότυπο υλικό ή όχι, μπορώ να σας πω όμως ότι το όλο κονσεπτ μου άρεσε πολύ, οι χαρακτήρες κι οι ιστορίες έχουν φρέσκο αέρα και ιδιαίτερες πινελιές που κάνουν το κόμικ να ξεχωρίζει, ακόμα κι όταν δεν είναι σούπερ πρωτότυπες. Το χιούμορ είναι λεπτό και σουρεαλιστικό, ο ρυθμός σωστός.

Κάπου διάβασα ότι ο Ντέρκ Τζέντλυ είναι κράμα Doctor Who & Sherlock Holmes.

Εμένα μου έκανε περισσότερο για εκλεκτή συγγένεια Doctor Who & Dylan Dog, που διατηρεί όμως την αυθεντικότητά του. Η ικανότητα του ήρωα να λύνει μυστήρια μέσα απο τρελές συμπτώσεις και την ικανότητά του να συνδέει τα πάντα είναι απολαυστική! 

Διασκέδασα και με τις δύο ιστορίες, αλλά ξεχωρίζω την ¨Ένα κουτάλι πολύ Κοντό".

 

11141285_10154236782970676_4419799224343838598_n.jpg13015625_10154236782815676_729720614295140429_n.jpg

 

Το σχέδιο:

Μπορώ να πω 'ότι το σχεδιαστικό στυλ του Κυριαζή ταιριάζει γάντι με το Dirk Gently!  

Tο σχέδιο του Akins μου φαινόταν λίγο πιο "σοβαρό" και "παλιό" για τα γούστα μου συγκριτικό με το σχέδιο του Κυριαζή, που ήταν πολύ πιο παιχνιδιάρικο, όπως νομίζω ότι ταιριάζει με την ιδιοσυγκρασία του ήρωα, τις περιπέτειες του και τα φλασμπακς του. 

 

343181._SX1280_QL80_TTD_.jpg49_dgen30102.jpg

 

και μια πολύ ενδιαφέρουσα συνέντευξη του σεναριογράφου Arvind Ethan David για το κόμικ, αλλά και για τη γνωριμία του με τον Douglas Adams

 

 

Όπως θα χετε καταλάβει ως τώρα,  το συστήνω ανεπιφύλακτα!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10732
  • Group:  Members
  • Topic Count:  45
  • Content Count:  1278
  • Reputation:   12955
  • Achievement Points:  1328
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5360 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  124

photostory από τον πάγκο του Κυριαζή στο athenscon

 

5.thumb.jpg.6095115f1ad9dc1f96f82c10fddad0f3.jpg 4.thumb.jpg.22f9ed18248304657a9821a0e30aadc9.jpg 1.thumb.jpg.37c3f2210ba2d3e135114aacf2b5eebd.jpg 2.thumb.jpg.200801ae11143ca7290f9d1823152d0d.jpg

 

από αύριο που θα επιστρέψω στην κανονικότητα υπόσχομαι για inside stories & παραλειπόμενα σχετικά με την έκδοση

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Η πρώτη έκδοση ενός οίκου που δεν έχει βλέψεις... σουπερμάρκετ (όπως είναι κάποιοι μεγαλοεκδότες) είναι πολύ σημαντική. Δείχνει την φιλοσοφία του εκδότη όσο αφορά τις επιλογές του και την σχέση που θα έχει με τους αναγνώστες του, καθώς και τι προσδοκίες θα έχουν από αυτόν, ακόμα και αν φαινομενικά αλλάξει ή εμπλουτίσει το είδος των τίτλων που εκδίδουν. Έχοντας αυτό υπόψη, για να αναλύσουμε το τι κριτήρια καλύπτει το Dirk Gently της Star Comics. :)

 

01) Είναι αυτοτελής τίτλος, οπότε δεν σε αφήνει στην μέση, παρόλο που υπάρχει και άλλη ιστορία να εκδοθεί στο μέλλον, αν πάει καλά και το θέλει και ο εκδότης.

02) Έρχεται από ανεξάρτητη ξένη εκδοτική.

03)... με βλέψεις εμπορικές όμως, οπότε στοχεύουν σε ευρύ κοινό.

04) Ακολούθως, είναι ξένος τίτλος... 

05)... όμως έχει και Ελληνικό ενδιαφέρον, υπό την μορφή του βασικού σχεδιαστή, Ηλία Κυριαζή.

06) Είναι βασισμένο σε βιβλία...

07) ...αλλά στέκεται και μόνο του.

08) Βιβλία που είναι γνωστά αλλά όχι καθολικά γνωστά, για να θεωρούνται ευαγγέλιο από μεγάλη μερίδα κόσμου, οπότε υπάρχει περιθώριο παιχνιδιού από τους σεναριογράφους. Παιχνίδι που δεν τα κάνει να μοιάζουν σαν απλά merchandise, αλλά κανονικά κόμικς που αξίζει να υπάρχουν και τιμούν το είδος που παρουσιάζονται.

09) Αυτό σημαίνει επίσης πως οι περισσότεροι Έλληνες δεν θα έχουν διαβάσει αυτό το κόμικ στα Αγγλικά, οπότε έχει αρκετά περιθώρια για προσέλευση του σταθερού αναγνωστικού των κόμικς στην Ελλάδα.

10) Ο εκδότης έχει κομιξάδικο και είναι κομιξάς και ο ίδιος. Δεν συνειδητοποιούν μερικοί πόσο σημαντικά είναι αυτά στην σύγχρονη Ελληνική πραγματικότητα. :) Το να ξέρεις τι ζητά το κοινό και να το συνδυάζεις με το τι γουστάρεις και εσύ, είναι black art από μόνο του. :)

11) Ο τίτλος είναι καλός. Πολύ καλός! :) Ακόμα και όσοι δεν είναι οπαδοί, θα το διασκεδάσουν, αν έχουν έστω και λίγη φαιά ουσία μέσα στο κεφάλι τους. :)

12)... και στην ουσία είναι 2 σε 1, μιας και περιέχει δύο μίνι σειρές/ιστορίες. Το Dirk Gently’s Holistic Detective Agency: A Spoon Too Short και το The Interconnectedness of All Kings. Οπότε μας δίνει έναν χορταστικό τόμο.

13) Και σε καλή τιμή. :) Τα 19,90€ που κάνει και τα 17€ που το έδωσε και λογικά θα το δίνει στα Cons, είναι πολύ καλή τιμή για 252 σελίδες. :) Σε όσους φαίνονται πολλά, ας κάτσουν κάτω και να υπολογίσουν τι ακριβώς παίρνουν με τα ίδια λεφτά και πόσο περιεχόμενο έχει αυτό. Λίγες είναι οι καλύτερες προσφορές σε καινούργιους τίτλους. :)

14) Μετάφραση και επιμέλεια έχει γίνει από την οικογένεια, του εκδότη πρωτίστως, και την ευρύτερη του GC γενικά. Και είναι υποδειγματική. Έτσι για να παινέψουμε και τα σπίτια μας. :) 

 

Καταλήγοντας: Είναι από τους τίτλους που περίμενα με ανυπομονησία  από τότε που έμαθα πως θα βγει και δεν απογοήτευσε. :) Πάντα τέτοια και εις ανώτερα Άγγελε. :) Εννοείται, πως οι προσδοκίες μου ανέβηκαν. :)

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Στο μόνο που θα υποβάλλω μισή ένσταση είναι στο 10. Άλλες ποσότητες και άλλες πωλήσεις χρειάζεται για να ζήσει ένα κομιξάδικο και άλλες μία εκδοτική. Μπορεί το κομιξάδικο να του φτάνει να αναλάβει 100 παλαβούς και να τους "τραβήξει" από τις παραγγελίες εξωτερικού, η εκδοτική όμως πρέπει να στοχεύσει σε ευρύτερο κοινό. Δηλαδή δε φτάνει να έχει κάποιος κομιξάδικο, ενδεχομένως αυτό να αποτελέσει και εμπόδιο.

 

Καλή επιτυχία, υγεία και μακροημέρευση εύχομαι στην προσπάθεια.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10732
  • Group:  Members
  • Topic Count:  45
  • Content Count:  1278
  • Reputation:   12955
  • Achievement Points:  1328
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5360 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  124

Όπως πολυ σωστά επεσήμανε ο Κώστας παραπάνω το Dirk Gently έχει πολλά στοιχεία που το κάνουν θελκτικό στο κοινό.

Αυτά θεωρητικά. Στην πράξη τώρα, οι πωλήσεις κατά το athenscon ήταν σε πάρα πολύ καλό επίπεδο.

Αυτό που περίμενα έγινε, το στήριξαν οι φαν του Κυριαζή, οι φαν του μαγαζιού, πολλοί συμφορουμίτες και λίγοι φαν του Douglas Adams και των βιβλίων του.

Αυτό που δεν περίμενα είναι ότι το πήραν  αρκετοί που ήξεραν τον χαρακτήρα από την τηλεοπτική σειρά. 

Από τη στιγμή λοιπόν που το τελικό αποτέλεσμα ήταν υψηλού επιπέδου και η τιμή δίκαια είμαι αισιόδοξος ότι θα προχωρήσει καλά και θα μας δώσει την δύναμη για τη συνέχεια.

 

Κάποιες σκέψεις για τα από πάνω.

 

Για τα 10&11: οτι υπάρχει το μαγαζί με φυσική παρουσία δεν λέει κάτι από μόνο του, αλλά ο συγκεκριμένος τίτλος έχει το χαρακτηριστικό ότι είναι χιουμοριστικός που σπανίζει στο είδος, αν εξαιρέσουμε τα γνωστά γαλλοβελγικά και τα στριπς, οπότε είναι εύκολο να το προμοτάρουμε στο κατάστημα. Όμως όπως πολύ σωστα λέει ο Kurdy άλλη η πορεία του μαγαζιού και άλλη της εκδοτικής. Ο στόχος του μαγαζιού για το 2018 είναι άλλος.

 

Για το 13: Η τιμή που το δίναμε είναι 17.90 και αυτή η έκπτωση θα συνεχίσει και πέρα από τα cons. Τα συνεργαζόμενα εξειδικευμένα comic shops που ήδη το έχουν (comicon shop, comictrip, solaris) εκτιμώ ότι θα κάνουν κι αυτοί αυτό το 10% αλλά αυτό είναι δική τους απόφαση. Το αποκλείω να δούμε κάτι διαφορετικό σε τιμή προς τα κάτω.

 

Για το 14: Η επιλογή των συνεργατών έγινε με γνώμονα όχι να εκμεταλλευτούμε συγγενείς και φίλους αλλά να συνεργαστούμε με ανθρώπους που έχουμε εμπιστοσύνη στις δυνατότητές τους, στο χαρακτήρα τους, στην συνέπεια τους και με τους οποίους μπορούμε να συνεννοηθούμε και να λύσουμε όλα τα προβλήματα και τα απρόοπτα που θα εμφανιζόντουσαν (και τελικά φυσικά εμφανίστηκαν).

 

Αυτό που με εντυπωσίασε είναι ο επαγγελματισμός του Κυριαζή ο οποίος πραγματικά είναι σε άλλο επίπεδο. Παρεμπιπτόντως μέσα στο μήνα θα προσπαθήσουμε να γίνει κι ένα  signing στο μαγαζί οπότε όσοι το χάσατε στο athenscon να μπορείτε να το πάρετε ενυπόγραφο, είτε με τη φυσική σας παρουσία την ημέρα εκείνη είτε να το στείλουμε εμείς σε εσάς.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

14 min ago , adams said:

να το πάρετε ενυπόγραφο, είτε με τη φυσική σας παρουσία την ημέρα εκείνη είτε να το στείλουμε εμείς σε εσάς.

 

 

Ίσως κρατάω το μικρότερο από την κουβέντα που γίνεται παραπάνω αλλά θέλω να εστιάσω σε αυτό. Λόγω αδυναμίας να βρίσκομαι στα Ελληνικά δρώμενα (κάτι που με θλίβει για διάφορους λόγους και τελευταίος από αυτούς είναι τα ίδια τα κόμικ ;) ) δυστυχώς "αγγαρεύω" φίλους και γνωστούς για διάφορες αγορές που θέλω να κάνω, κυρίως σε πράγματα που είναι της στιγμής - ένας δημιουργός που άντε να τον ξαναβρείς από εδώ, ένα πριντάκι που είναι exclusive για το συνέδριο μόνο από κεί. Αυτοί βέβαια που κατά καιρούς "χώνονται" για μένα ξέρουν την εκτίμηση που τους έχω, ένας από αυτούς πλέον είναι και ο Άγγελος. Ασφαλώς θα μου έστελνε ένα αντίτυπο από το Dirk Gently, αλλά μετά από δική μου παράκληση κανόνισε να είναι ενυπόγραφο και με σκιτσάκι από τον Κυριαζή. Τον ευχαριστώ και νομίζω ότι τέτοια πράγματα πρέπει να επισημαίνονται για να ξέρουμε με τι ανθρώπους έχουμε να κάνουμε, σχέσεις που δημιουργήθηκαν εδώ μέσα και δύσκολα θα συνέβαιναν (πλεον) εξ αποστάσεως. :) 

 

Καλοτάξιδο, καλή αρχή στην εκδοτική Star Comics και όταν το αντίτυπο μου και εγώ βρεθούμε στο ίδιο μέρος, θα επανέλθω με μια ολοκληρωμένη άποψη. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

4 ώρες πριν, Kurdy Malloy είπε:

Στο μόνο που θα υποβάλλω μισή ένσταση είναι στο 10. Άλλες ποσότητες και άλλες πωλήσεις χρειάζεται για να ζήσει ένα κομιξάδικο και άλλες μία εκδοτική. Μπορεί το κομιξάδικο να του φτάνει να αναλάβει 100 παλαβούς και να τους "τραβήξει" από τις παραγγελίες εξωτερικού, η εκδοτική όμως πρέπει να στοχεύσει σε ευρύτερο κοινό. Δηλαδή δε φτάνει να έχει κάποιος κομιξάδικο, ενδεχομένως αυτό να αποτελέσει και εμπόδιο.

Δεν αντιλέγω και σίγουρα δεν υπονοούσα πως το ένα φέρνει το άλλο. Απλά, στο σύγχρονο σκηνικό, το να έχεις εκδότες που έχουν άμεση επαφή με το κοινό τους, είναι εξαιρετικά σημαντικό. Από εκεί και πέρα, το πως θα το μεταφράσεις αυτό, είναι το στοιχείο που δείχνει ποιος είσαι σαν εκδότης. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25002
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  158
  • Content Count:  2118
  • Reputation:   21719
  • Achievement Points:  2118
  • Days Won:  3
  • With Us For:  4369 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Πλακα ειχε. Ηταν η πρωτη μου επαφη με τον ηρωα καθως πριν την εκδοση του κομικ το μονο που ειχα ακουσει ηταν οτι υπηρχε μια τηλεοπτικη σειρα με αυτο το ονομα. Περασα πολυ καλα διαβαζοντας τις δυο ιστοριες του τομου, παρολο που και τα δυο ειδη που συνδυαζει (sci-fi , χιουμοριστικο) δυσκολα μου κινουν το ενδιαφερον. Αν θα επρεπε να διαλεξω θα ελεγα οτι η πρωτη ιστορια μου αρεσε περισσοτερο καθως βρηκα, την υποθεση πιο ενδιαφερουσα, το χιουμορ πιο πετυχημενο και το σχεδιο μου αρεσε περισσοτερο. Καλη εκδοση, τιμια τιμη.  Καλοταξιδο Αγγελε και ελπιζουμε και σε μελλοντικες τετοιες κινησεις :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

8 ώρες πριν, GreekComicFan είπε:

Δεν αντιλέγω και σίγουρα δεν υπονοούσα πως το ένα φέρνει το άλλο. Απλά, στο σύγχρονο σκηνικό, το να έχεις εκδότες που έχουν άμεση επαφή με το κοινό τους, είναι εξαιρετικά σημαντικό. Από εκεί και πέρα, το πως θα το μεταφράσεις αυτό, είναι το στοιχείο που δείχνει ποιος είσαι σαν εκδότης. :)

Disclaimer: ΔΕ ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ ΤΗ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ, ΜΙΛΑΩ ΓΕΝΙΚΑ! Κουβέντα κάνουμε κοινώς, αν νομίζετε ότι πρέπει να την κάνουμε αλλού, ευχαρίστως :) (αν και πάντα είναι καλό το τόπικ μίας έκδοσης να είναι ψηλά στα αδιάβαστα :angel:)

 

Δεν είμαι σίγουρος ότι είναι σημαντικό, δεν είμαι καν σίγουρος ότι γενικώς είναι πλεονέκτημα. Επειδή κάποιος πουλάει Μπάτμαν και Σπάιντερμαν και επειδή το κάνει καλά και πουλάει πολλά και βγάζει από αυτό το νοίκι, τα τέλη κυκλοφορίας, τα έξοδα διαβίωσης και τη δόση για τη Μαζεράτι, πολλές φορές νομίζει ότι "ξέρει αυτός τι θέλει η αγορά", δεν ακούει κανέναν, δεν απευθύνεται σε ειδικούς κλπ κλπ κλπ. Γενικώς εξαρτάται από τη σοβαρότητα του ανθρώπου και μόνο. Εκεί που έχει πλεονέκτημα είναι ότι πιθανότατα θα έχει πιο κατάλληλες γνωριμίες από έναν άσχετο και θα αποφύγει μερικές κακοτοπιές.

 

Και πάλι επαναλαμβάνω ότι μιλάω γενικώς, με το κατάστημα έχω μόνο μία άψογη γνώμη ως πελάτης 2 φορές που έκανα παραγγελία από εκεί, γι αυτό και εύχομαι να είναι απλά η πρώτη από εκατοντάδες άλλες δικές τους εκδόσεις :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Για να μην βγούμε όντως εκτός θέματος, θεώρησε πως εγώ το θεωρώ σημαντικό. Τα όσα μου έχει διδάξει η Ελληνική πραγματικότητα, είναι πως μετράει, όταν έχουμε να κάνουμε με σοβαρούς ανθρώπους. Δεν είναι υποχρεωμένος να συμφωνεί κανείς με μέρη ή την ολότητα της εκτίμησης μου στο ποστ που έκανα και σεβαστό αν δεν το βρίσκει σημαντικό. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4348
  • Reputation:   33882
  • Achievement Points:  4415
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Όπως έγραψα εδώ, 

σήμερα πήρα στα χέρια μου ένα αφιερωμένο - υπογεγραμμένο αντίτυπο του Dirk Gently.

 

Ξεκινάω από το τέλος. Είναι τοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοόσο ωραίο που ΔΕΝ το περίμενα!!!! Ένα από τα διαμάντια πλέον της συλλογής μου.

 

Δεν είχα ιδέα για τον κύριο Gently πριν διαβάσω το παρόν. Οπότε ήμουν τελείως ανεπηρέαστος στο τι θα διαβάσω. 

Σαν έκδοση παίρνει 10 με τόνο. Υπέροχη εκτύπωση, χαρτί, μέγεθος, τιμή. Έχει 2 ιστοριάρες και διάφορα εξτραδάκια.

Σαν σχέδιο παίρνει 10 με τόνο. Εκπληκτικός Κυριαζής, πραγματικά ξεχωρίζει. 

Σαν απόδοση στα ελληνικά πάλι 10 θα βάλω. Μετάφραση εξαιρετική, γραμματοσειρά (Lettering) υπέροχη.

Σαν σενάριο θα βάλω 11. Σουρεάλ, έξυπνο, ζωηρό, αγωνιώδες και πολύ αστείο. Η πρώτη ιστορία ξεχώρισε, αλλά και η δεύτερη κινείται σε πολύ ψηλά standards. 

Ένα τελευταίο σχόλιο. Μπήκα στο Αεροπλάνο (ελικοφόρο παρακαλώ) από Αθήνα προς Καβάλα ξεκινώντας να το διαβάζω. Θυμάμαι την αεροσυνοδό να μου προσφέρει καφέ κάπου ενδιάμεσα και τον διπλανό μου να με σηκώνει για να κατέβουμε στην Καβάλα. 

 

Φυσικά το προτείνω ανεπιφύλακτα. :beersanta:

Επεξεργασία από Manitou
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  940
  • Content Count:  4356
  • Reputation:   35540
  • Achievement Points:  4409
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6160 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

To καταευχαριστήθηκα! Πολύ ωραίες οι περιπέτειες του κυρίου Gently, για τον οποίο δεν είχα ιδέα πέρα του ότι υπάρχει μια σειρά με αυτό το όνομα (την οποία δεν έχω δει (ακόμα)). Όπως και οι περισσότεροι απ' ό,τι διάβασα, ξεχώρισα κι εγώ την 1η ιστορία, χωρίς όμως και η 2η να υστερεί κάπου - μάλιστα θα έλεγα ότι η 2η έκανε ένα πολύ ενδιαφέρον ξεκίνημα, απλά ίσως δε συνέχισε τόσο δυνατά. Πολύ μεγάλο ατού ο συνδυασμός χιούμορ - ντετέκτιβ - υπερφυσικό / sci-fi, που σε πολλά σημεία θυμίζει Dylan Dog, αλλά πιο ευχάριστο οπτικά λόγω του σχεδίου. Το σχέδιο βέβαια ίσως στις άλλες ιστορίες να είναι αρκετά διαφορετικό, μιας και ο Κυριαζής έχει κάνει συγκεκριμένες ιστορίες, αλλά νομίζω ότι με αυτόν τον πρώτο τόμο μου έγινε μια πολύ καλή διαφήμιση για τη σειρά και σίγουρα θα συνεχίσω ανεξαρτήτως δημιουργού. Πολύ καλή η επιλογή του star comics!

 

:Ion:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10732
  • Group:  Members
  • Topic Count:  45
  • Content Count:  1278
  • Reputation:   12955
  • Achievement Points:  1328
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5360 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  124

Με εξαίρεση τα 2 πρώτα κεφάλαια της 2ης ιστορίας, όλα τα υπόλοιπα και αυτού του τόμου αλλά και του salmon of doubt  που είναι 9 τεύχη και δεν έχει δημοσιευτεί στα ελληνικά  (ακόμα) είναι του Κυριαζή. 

Σε κάποιο σημείο ο Κυριαζής έχει δώσει τη μορφή του Διαλυνα σε έναν χαρακτήρα.  Όποιος τον βρει κερδίζει λουκουμι 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  722
  • Content Count:  12978
  • Reputation:   104435
  • Achievement Points:  12997
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6016 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Πιό πολύ μου άρεσε αυτό το "ακόμα" :D Προμηνύει κάτι... :) 

 

:Paingiver: 

  • Like 10
  • Ουδέτερο 1
  • Αστείο 1
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25899
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  970
  • Reputation:   5973
  • Achievement Points:  970
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4200 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Σήμερα κατάφερα και το διάβασα και έχω να πω, ότι όποιος δεν το έχει πάρει για κάποιον ανεξήγητο λόγο ακόμη, να το κάνει 100%. Είναι άκρως διασκεδαστικό και προσωπικά έχω αρχίσει να γίνομαι fun του Κυριαζή όλο και περισσότερο τον τελευταίο καιρό. Πρωτη φορά του μίλησα στο con και με κέρδισε με την ευγένια και το πόσο φιλικός και κατατοπιστικός ήταν. Το συστήνω ανεπιφύλαχτα.

 

PS: ξέχασα να αναφέρω πως το σχέδιο του Κυριαζή είναι ακριβώς αυτό το οποίο θέλω σε ένα κόμικ

Επεξεργασία από rkronin
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  722
  • Content Count:  12978
  • Reputation:   104435
  • Achievement Points:  12997
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6016 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

On 10/12/2017 at 3:53 PM, adams said:

Σε κάποιο σημείο ο Κυριαζής έχει δώσει τη μορφή του Διαλυνα σε έναν χαρακτήρα.  Όποιος τον βρει κερδίζει λουκουμι 

 

Σελίδα 192. Το λουκούμι μην ξεχάσεις έτσι; :)

 

:Paingiver: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10732
  • Group:  Members
  • Topic Count:  45
  • Content Count:  1278
  • Reputation:   12955
  • Achievement Points:  1328
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5360 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  124

Σωστός ο Παύλος! 

Το αυριανό trivia θα είναι πιο δύσκολο 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4348
  • Reputation:   33882
  • Achievement Points:  4415
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Άγγελε εγω ήδη περιμένουμε το επόμενο!!!Εχω spamάρει τρελά το Dirk Gently σε όσους φίλους δεν το ήξεραν!!! Καλά αυτός ο τύπος πραγματικά έχει τόσο φάση. Αυτό το χαλαρό ολιστικό στυλ του είναι όλα τα λεφτά. Έχω αρχίσει και σκέφτομαι σοβαρά την "ολιστική" υπόθεση!!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  37

4 ώρες πριν, adams είπε:

Σωστός ο Παύλος! 

Το αυριανό trivia θα είναι πιο δύσκολο 

 

Θα έχει περισσότερα λουκούμια για έπαθλο; :thinking:

 

 

Για το κομικσάκι να πω κι εγώ πως διάβασα τον μισό ολιστικό τόμο του Ντερκ (ή Ντιρκ όπως τον αποκαλώ για πλάκα και τελικά θα μου μείνει :P) χωρίς να ήξερα τι να περιμένω, και τελικά με εξέπληξε ευχάριστα. Πίστευα πως θα είναι σοβαρό, όμως η ισορροπία με το χιούμορ ήταν όση ακριβώς έπρεπε. Πολύ ωραίο ανάγνωσμα. Νόμιζα πως θα ήταν αυτοτελής τόμος, όμως ευτυχώς στην μέση τελείωσε η πρώτη ιστορία και μου έδωσε την ευκαιρία να πέσω για ύπνο. Πολύ καλή δουλειά ως σύνολο, θα τιμήσω σίγουρα και μετέπειτα τόμους που τυχόν θα βγουν.

 

Απορία: Το «ολιστικό» στα αγγλικά παρουσιαζόταν ως «holistic»;

Επεξεργασία από PhantomDuck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

5 ώρες πριν, PhantomDuck είπε:

 

 

Απορία: Το «ολιστικό» στα αγγλικά παρουσιαζόταν ως «holistic»;

Ναι. :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10732
  • Group:  Members
  • Topic Count:  45
  • Content Count:  1278
  • Reputation:   12955
  • Achievement Points:  1328
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5360 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  124

5 ώρες πριν, PhantomDuck είπε:

Απορία: Το «ολιστικό» στα αγγλικά παρουσιαζόταν ως «holistic»;

Η έμπνευση είναι του Douglas Adams, και χρησιμοποιήθηκε φυσικά και στο comic. Εμείς μεταφράσαμε αυτή την έκδοση κάνοντας μόνο λίγες αλλαγές (εξώφυλλο και πρόλογο) Dirk Gently’s Big Holistic Graphic Novel

 

Σε άλλα νέα

poster-01.thumb.jpg.4858d1cb090fc9921f5d77a89d9bfecd.jpg

 

Όποιος δεν κατάφερε να έρθει στο con και θέλει υπογεγραμμένο το κόμικ του, το Σάββατο είναι μια καλή ευκαιρία αφού θα έχουμε τον Ηλία Κυριαζή στο κατάστημα για signing

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9146
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  116
  • Content Count:  1734
  • Reputation:   12511
  • Achievement Points:  1734
  • Days Won:  13
  • With Us For:  5492 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Διάβασα κι εγώ τον Μεγάλο Ολιστικό Τόμο με τις περιπέτειες του Dirk Gently. :D

Καταρχάς, να πω συγχαρητήρια στον Άγγελο για την πρώτη του έκδοση, και στα παιδιά που βοήθησαν για την επιμέλειά της. Υπερβολικά όμορφη και προσεγμένη, νομίζω η καλύτερη από όσες αγόρασα φέτος, σε επίπεδο έκδοσης, αλλά και περιεχομένου, τουλάχιστον απ' όσα διάβασα. Να ευχηθώ καλή συνέχεια στην εκδοτική σου πορεία @adams :cheers4:

Είχε πάρει το μάτι μου στα social media πως ο Ηλίας Κυριαζής σχεδιάζει για τη συγκεκριμένη σειρά, όμως πιστεύω δύσκολα θα ασχολούμουν, αν δεν έβγαινε στα ελληνικά. Και, έχοντας διαβάσει τον πρώτο τόμο, ευτυχώς που βγήκε!

Η ιστορία μου άρεσε φουλ, η πρώτη ίσως λίγο περισσότερο από τη δεύτερη. Ως... "ολιστικός" τόμος, συνδυάζει με άνεση χιούμορ, δράση, μυστήριο, έξυπνα αστεία (και σεχ). Δεν περίμενα ότι δε θα με ενοχλήσει καθόλου το -biased λίγο, ομολογουμένως- υπερφυσικό στοιχείο. 

Ωραίος χαρακτήρας, ο Dirk Gently. Θα ήθελα να διαβάσω κι άλλες περιπέτειες του. :) 

Όσον αφορά το σχέδιο... δεν έχω λόγια. Ο Ηλίας έχει φτάσει σε άλλο επίπεδο. Όαση στο μάτι, το σχέδιό του. Διατηρεί μία καρτουνίστικη... τσαχπινιά, ενώ παράλληλα σχεδιάζει "grown-up" comics. Εν προκειμένω, οι δύο αυτές όψεις του συνδυάζονται (είπαμε, "ολιστικό" είναι το κόμικ, αυτό έλειπε), καθώς οι εναλλαγές στην παροντική αφήγηση και τα flashbacks επισημαίνεται με την εναλλαγή από το "κανονικό" σχέδιο του Κυριαζή σε ένα πιο παιδικό. Ειδικά κάτι splash-pages που εξηγούσε πράγματα και "ενώνονταν" διάφορα κομμάτια του παζλ, εικαστικά ήταν απίστευτα.

Το σκίτσο του Tony Akins, απ' την άλλη... δεν. 

Εντύπωση μου έκανε που έχει συμμετάσχει με εξώφυλλο στη σειρά και ο Rob Guillory, δημιουργός του Chew! Από τους αγαπημένους μου σχεδιαστές κόμικς. Θα ταίριαζε πολύ στο ύφος του να έχει πάρει κι αυτός μέρος στο καλλιτεχνικό team της σειράς, αφού είναι από τους μάστερ των εναλλαγών μεταξύ καρτουνίστικου και σοβαρού.

 

Τι να πω, μόνο χαρά που μια τόσο καλή δουλειά δημοσιεύτηκε στα ελληνικά.

 

ΥΓ. Μου κίνησε αρκετά το ενδιαφέρον, ώστε να κατεβάσω την πρώτη σεζόν της σειράς Dirk Gently's Holistic Detective Agency. Ελπίζω να αξίζει!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10732
  • Group:  Members
  • Topic Count:  45
  • Content Count:  1278
  • Reputation:   12955
  • Achievement Points:  1328
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5360 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  124

Επόμενο trivia με έπαθλο παστέλι. 

 

Στη σελίδα 32 ο Dirk σκέφτεται: 《Παρηγορήθηκα με τη σκέψη ότι κάποιος που παραθέτει ατάκες του Άλαν Ρίκμαν δεν μπορεί να είναι ολότελα κακός. 》

 

Σε ποια ταινία αναφέρεται;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4348
  • Reputation:   33882
  • Achievement Points:  4415
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Ρομπεν των Δασων!!!!Ημουν 14 οταν την είδα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3502
  • Reputation:   24616
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4558 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Die hard? :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12189
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  848
  • Content Count:  3050
  • Reputation:   41670
  • Achievement Points:  3061
  • Days Won:  28
  • With Us For:  5136 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

25 λεπτά πριν, adams είπε:

Επόμενο trivia με έπαθλο παστέλι. 

 

Στη σελίδα 32 ο Dirk σκέφτεται: 《Παρηγορήθηκα με τη σκέψη ότι κάποιος που παραθέτει ατάκες του Άλαν Ρίκμαν δεν μπορεί να είναι ολότελα κακός. 》

 

Σε ποια ταινία αναφέρεται;

 

Robin Hood, Prince of Thieves

 

Με πρόλαβε όμως ο Μανιτού :):)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10732
  • Group:  Members
  • Topic Count:  45
  • Content Count:  1278
  • Reputation:   12955
  • Achievement Points:  1328
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5360 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  124

 

είστε ωραίοι!

το αυριανό trivia θα είναι ευκολάκι

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17533
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5033 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Για αρχή, να πω ότι τα χιουμοριστικά κόμικς δεν είναι το καλύτερο μου. Λίγα έχω διαβάσει, σαν αποτέλεσμα η κριτική μου πρέπει να θεωρηθεί ως τέτοια ενός όχι λάτρη του είδους. Θα αναφέρω μερικά πραγματάκια τα οποία πολύ άνετα θα θεωρηθούν μικρο-λεπτομέρειες, αλλά επειδή είναι η πρώτη προσπάθεια του Άγγελου-adams-Star Comics στις εκδόσεις, θα τις γράψω για να τις έχει υπόψη του για τις μελλοντικές του προσπάθειες, οι οποίες ελπίζω να είναι πολλές.

 

Σεναριακά, είναι πολύ έξυπνο αν και οι διάλογοι του είναι πολλές φορές "φορτωμένοι" και υπέρ του δέοντος "αναλυτικοί". Ταιριάζουν όμως με το ύφος της ιστορίας. Πιστεύω ότι με 1-2 παραπάνω τεύχη, η ιστορία θα απλωνόταν πιο ξεκούραστα. Πιστεύω ότι ο μεταφραστής πρέπει να ζορίστηκε αρκετά να τους αποδώσει στα ελληνικά. Διέκρινα 2-3 περιπτώσεις που δεν αποδόθηκαν κάποιοι αγγλικοί ιδιωματισμοί αλλά μεταφράστηκαν. Αυτό είναι βέβαια απλά πταίσμα, μπροστά στον μεγάλο όγκο του κειμένου. Γενικά, η δουλειά του μεταφραστή ήταν υψηλού επιπέδου. Το γεγονός ότι δεν πέτυχα ούτε ένα ορθογραφικό λάθος, ανεβάζει πολύ την προσπάθεια στην εκτίμηση μου.

 

Σχεδιαστικά, και εμένα, μου άρεσε περισσότερο το "καρτουνέ" ύφος του Κυριαζή, ήταν πιο ταιριαστό. Είχα θέμα με κάποια μπαλονάκια στα οποία η γραμματοσειρά ήταν πολύ μικρή και με κάποιες λέξεις οι οποίες μπήκαν σε bold και σε συνδυασμό με τη μικρή γραμματοσειρά, τις έκανε λίγο δυσανάγνωστες. 

 

Σαν έκδοση, άριστη για τον αριθμό των σελίδων. Στιβαρό δέσιμο, πολύ καλή ποιότητα χαρτιού, αρκετά και όμορφα extras, ελάχιστο έως καθόλου gutter loss.

 

Συνολικά, not my cup of tea, όπως θα έλεγε και ο Dirk, αλλά πρόκειται για μια αξιόλογη δουλειά και ελπίζω να είναι η πρώτη σε μια σειρά πολλών που θα ακολουθήσουν.

 

Μπράβο στον Άγγελο, μπράβο στον adams, μπράβο και στο Star-Comics. Μπράβο και στους 3 σας! :lol::lol:

 

7/10 και δεν θέλω συζήτηση γιατί I AM THE LAW !! 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31159
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  283
  • Content Count:  5004
  • Reputation:   32746
  • Achievement Points:  5005
  • Days Won:  99
  • With Us For:  3089 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Ετυχε να ξεφυλλισω σημερα το πρωι, το αντιτυπο που υπαρχει στην βιβλιοθηκη της λεσχης. :)

Πραγματικα με το που το πιανεις στα χερια σου, δεν θες να το αφησεις!  :awesome:

Ομορφη εκδοση, προσεγμενη  στην παραμικρη λεπτομερεια και με το σχεδιο του Κυριαζη να σε κερδιζει απο το πρωτο καρε. :)

Μπηκε ηδη στα υποψην προς αγορα. :)

 

Πολλα συγχαρητηρια σε ολους, που κοπιασαν,

να φτασει αυτο το διαμαντακι στα χερια μας και να μπει σε καθε βιβλιοθηκη! :respect:  :congrats:

 

 

:beersanta:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10732
  • Group:  Members
  • Topic Count:  45
  • Content Count:  1278
  • Reputation:   12955
  • Achievement Points:  1328
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5360 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  124

Μείναμε πίσω στα trivia...

 

Σε ποια σελίδα εμφανίζεται ο Douglas Adams; 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.