Μετάβαση στο περιεχόμενο

DIRK GENTLY: ΟΛΙΣΤΙΚΟ ΠΡΑΚΤΟΡΕΙΟ ΝΤΕΤΕΚΤΙΒ


Kabuki

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  721
  • Content Count:  12979
  • Reputation:   104476
  • Achievement Points:  12999
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6037 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Στην 188 :)

 

:Paingiver: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10732
  • Group:  Members
  • Topic Count:  45
  • Content Count:  1278
  • Reputation:   12955
  • Achievement Points:  1328
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5381 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  124

13 λεπτά πριν, Dr Paingiver είπε:

Στην 188 :)

 

:Paingiver: 

 

Είσαι διαβασμένος βλέπω. ..Θα πας μπροστά! 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55520
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3418 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Ανάγνωση με θέα και ολιστικό γκαφέ :lol:

 

 26195744_570086763352802_7678614141078753434_n.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55520
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3418 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Το τελείωσα σήμερα το πρωί. Είχα κάποιες επιφυλάξεις πριν αρχίσω να το διαβάζω, αφενός γιατί μ'αρέσουν οι πιο παραδοσιακοί και λιγότερο φλου ντετέκτιβ αφετέρου είχα προσπαθήσει να δω 2-3 φορές την σειρά και την σταματούσα μετά από το πρώτο επεισόδιο. Ξεπερνώντας το και σκεπτόμενος ότι μάλλον κάτι δεν μου καθόταν καλά με τον ηθοποιό που κάνει τον Dirk Gently, ξεκίνησα τον μεγάλο ολιστικό τόμο.

 

Απολαυστικό και ανάλαφρο. Όπως λέει και ο Κυριαζής στον πρόλογο του, δεν προσπαθείς να βγάλεις νόημα και απλώς απολαμβάνεις την διαδρομή. Η πρώτη ιστορία ήταν σχεδιαστικά και σεναριακά ανώτερη από την δεύτερη. Το σχέδιο του Κυριαζή είναι πολύ ταιριαστό στην αλλοπρόσαλλη φυσιογνωμία του ολιστικού ντετέκτιβ και βοηθά την ιστορία να κυλάει χωρίς να κουράζει (κάτι που συνέβει κάμποσες φορές στην δεύτερη ιστορία), αρκετά έντονο, ζωντανό και πολύχρωμο. :) Δεν είναι από αυτές τις φορές που παινεύουμε το σπίτι μας μην πέσει να μας πλακώσει. :) Πράγματι το "Spoon too short" σαν σύνολο ξεφεύγει σε σχέση με την "Διασυνδεσιμότητα των βασιλέων", ενώ το πως παρουσιάζει εμφανισιακά τον Ντιρκ ο Κυριαζής με το παράλογα φορμαριστό μαλλί του και την κοιλίτσα είναι πολύ κοντά σε αυτό που είχα εγώ το μυαλό μου εξ αρχής. 

 

Παρόλο που τέτοιου είδους θεματολογία δεν με ελκύει ιδιαίτερα, δεν έπεσα έξω με το Dirk Gently και ούτε αυτό με μένα. Δεν θα το κυνηγήσω να ψάξω και άλλα τεύχη στα αγγλικά, αλλά αν βγει εδώ κάτι σίγουρα θα το επιλέξω. Καλή αρχή λοιπόν στην προσπάθεια σου Άγγελε, ελπίζω οι πωλήσεις του κόμικ να είναι τέτοιες που να σου επιτρέψουν να κάνεις και δεύτερο άνοιγμα σύντομα. :) Ένα μπράβο και στα υπόλοιπα παιδιά που δούλεψαν στην έκδοση και είναι μέλη του φόρουμ μας (μην τους ξεχνάμε :) ). 

 

Εγώ πέτυχα και ένα Τιμόν και Πούμπα στην αριστερή κάτω γωνία του πάνω καρέ στην σελ. 39. :lol: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  758
  • Content Count:  12966
  • Reputation:   94908
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  428
  • With Us For:  4645 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Μετά από μερικούς μήνες στην στοίβα με τα αδιάβαστα κι ανάμεσα σε ένα μικρό διάλειμμα από τα κόμικς περιπτέρου,ήρθε η ώρα του να διαβαστεί. Η αλήθεια είναι ότι ουδεμία σχέση είχα προηγουμένως με τον συγκεκριμένο ήρωα,ούτε ήξερα τι θα διαβάσω. Στηριζόμουν μόνο στα καλά λόγια των αγαπητών συμφορουμιτών. 

 

Σεναριακά και οι δύο κεντρικές ιστορίες ήταν μία έκπληξη για εμένα. Βλέπουμε ότι δεν υπάρχει μία καθαρή υπόθεση που προσπαθείται να διαλευκανθεί,αλλά πολλές και οι οποίες αλληλοκαλύπτονται και στο τέλος λύνονται με τον περίεργο ολιστικό τρόπο του πρωταγωνιστή. Και τα δύο τα βασικά σενάρια παρουσιάζουν ενδιαφέρον με το πρώτο,το "Ένα κουτάλι πολύ κοντό" να υπερτερεί στα σημεία. Δυστυχώς όμως είναι φανερή η μη εξοικείωσή μου με τον τρόπο σκέψης του ήρωα,που δεν μπόρεσα να ευχαριστηθώ σε μεγάλο βαθμό τις ιστορίες. Υπήρχαν αρκετές στιγμές ακατάσχετης φλυαρίας και τα φινάλε ήταν απότομα και δεν έβγαζαν μεγάλη λογική. Ίσως αυτό να είναι το ζητούμενο και να κάνουν τον τίτλο να πρωτοτυπεί σε σχέση με τα κλασικά "ντετεκτιβικά" σενάρια. Εμένα πάντως μου έβγαζε έναν αρνητισμό. Σίγουρα θα τον ξαναδιαβάσω για να του δώσω ακόμα μία ευκαιρία και να ανακαλύψω κρυμμένα σημεία που μου έχουν διαφύγει. 

 

Ο χαρακτήρας του Dirk είχε πλάκα. Πρόκειται για μία συμπαγής κι ανισόρροπη προσωπικότητα που μου έβγαζε κάτι από Ντύλαν Ντογκ και Γκράουτσο μαζί. Μέσα στις ιστορίες έριχνε αρκετές καυστικές ατάκες που με έκαναν και γέλασα. Αν ήταν υπαρκτό πρόσωπο,θα ήθελα να τον έχω φίλο. :D 

 

Σχεδιαστικά έχει γίνει πολλή προσεγμένη δουλειά και στις δύο ιστορίες. Το σχέδιο του Κυριαζή νομίζω ότι μου άρεσε περισσότερο,λόγω της ζωντάνιας των χρωμάτων και της πλαστικότητας των χαρακτήρων. Αλλά μπορεί και να είμαι προκατειλημμένος επειδή είναι Έλληνας. Παπούτσι από τον τόπο σου δεν λένε?  :lol: Έχω μία ένσταση και για το τσουλούφι του πρωταγωνιστή. Καλό είναι να υπάρχει μία ανεμελιά σε αυτό αλλά ας υπάρχει κι ένα μέτρο. :P  Το σχέδιο στην δεύτερη ιστορία μού φάνηκε βγαλμένο από παλαιότερες δεκαετίες. Εννοείται ότι κάτι τέτοιο δεν είναι κακό.

 

Για την έκδοση δεν χρειάζεται να πούμε πολλά λόγια. Στιβαρή,με καλή κόλληση στην ράχη της και ανθεκτικό,παχύ χαρτί που αντέχει στα πολλά ξεφυλλίσματα. Η απόδοση των διαλόγων έχει γίνει με μεράκι και επαγγελματισμό. Ο πρόλογος του Ηλία,οι παραθέσεις των εξώφυλλων,καθώς και το φωτογραφικό υλικό από την ομώνυμη σειρά συνθέτουν ένα τέλειο αποτέλεσμα και στον τομέα των έξτρα. Μιλάμε λοιπόν για ένα κόσμημα που δεν πρέπει να λείπει από καμία βιβλιοθήκη σκεπτόμενου κομικσόφιλου. Είτε του αρέσει το σύμπαν του Dirk,είτε όχι. :P 

 

 

:beer: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  10732
  • Group:  Members
  • Topic Count:  45
  • Content Count:  1278
  • Reputation:   12955
  • Achievement Points:  1328
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5381 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  124

Παρουσίαση του Dirk Gently στη σημερινή Η Εφημερίδα των Συντακτών!


parousiasi.thumb.JPG.4bbc3849cc63b79d1f8a9248603ea9d3.JPG

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • GreekComicFan changed the title to DIRK GENTLY - ΟΛΙΣΤΙΚΟ ΠΡΑΚΤΟΡΕΙΟ ΝΤΕΤΕΚΤΙΒ
  • 3 months later...

  • Member ID:  1252
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  87
  • Content Count:  1681
  • Reputation:   6617
  • Achievement Points:  1745
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6281 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Με αφορμή την φετινή comicdom που πήγα για κάποια signings στον Ηλία αγόρασα και αυτό το τομάκι.

Να ξεκαθαρίσω ότι το Hitchhiker's είναι το αγαπημένο μου κωμικό βιβλίο και φιγουράρει στο τοπ 5 των αγαπημένων μου βιβλίων, είχα πάρει και Dirk Gently αλλά δεν το τελείωσα ποτέ, κάτι δεν μου έκανε, μετά έδωσα ευκαιρία στην σειρά, πάλι δεν, τέλος είπα να δώσω ευκαιρία στο κόμικ... τελικά δεν... δεν είναι του γούστου μου αυτός ο χαρακτήρας, δεν με κάνει να γελάω, δεν βγάζει νόημα, μάλλον εκπέμπουμε σε διαφορετικές συχνότητες(περίεργο ομολογώ αλλά είναι)

Όσο αφορά την έκδοση είναι καταπληκτική, το σχέδιο πάρα πολύ ωραίο και χαίρομαι που το έχω στη συλλογή μου αλλά αν βγάλει κι άλλα δεν νομίζω να τα πάρω.

Επεξεργασία από Argailwall
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10732
  • Group:  Members
  • Topic Count:  45
  • Content Count:  1278
  • Reputation:   12955
  • Achievement Points:  1328
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5381 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  124

1 ώρα πριν, Argailwall είπε:

αν βγάλει κι άλλα δεν νομίζω να τα πάρω.

 

O D. Adams άφηνε για το Dirk Gently ότι αστείο δεν χώραγε στο Hitchhiker's οπότε τα βιβλία είναι ένα κλικ κάτω.

 

Το comic το βοηθάει πολύ το σχέδιο του Ηλία και ο χρωματισμός του Charlie Kirchoff.

 

Υπάρχει μια ακόμα ιστορία το Salmon of Doubt (όπως το 3ο και ανολοκλήρωτο βιβλίο του Adams) που στην Αμερική κυκλοφόρησε σε 2 τόμους.

Ίσως όταν το δεις του χρόνου στο τραπέζι του Ηλία να αλλάξεις γνώμη  :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1252
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  87
  • Content Count:  1681
  • Reputation:   6617
  • Achievement Points:  1745
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6281 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

2 λεπτά πριν, adams είπε:

Ίσως όταν το δεις του χρόνου στο τραπέζι του Ηλία να αλλάξεις γνώμη  :)

ΧΑΧΑ είναι πολύ πιθανό

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4448
  • Reputation:   34593
  • Achievement Points:  4515
  • Days Won:  100
  • With Us For:  6178 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Περιμένουμε πως και πως....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Loss changed the title to DIRK GENTLY: ΟΛΙΣΤΙΚΟ ΠΡΑΚΤΟΡΕΙΟ ΝΤΕΤΕΚΤΙΒ

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.