Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προτιμάτε να διαβάζετε αδιάβαστα κόμικς ή να ξαναδιαβάζετε τ΄αγαπημένα σας;


Laz33

Προτιμάτε να διαβάζετε αδιάβαστα κόμικς ή να ξαναδιαβάζετε τ΄αγαπημένα σας;  

75 Μέλη έχουν ψηφίσει

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Παρακαλούμε να συνδεθείτε ή να εγγραφείτε για να ψηφίσετε σε αυτή τη δημοσκόπηση.

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4143
  • Reputation:   32427
  • Achievement Points:  4321
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Πιστεύω η ερώτηση είναι κατανοητή.
Προτιμάτε ν΄ανακαλύπτετε καινούριες σειρές ή να εντρυφείτε περισσότερο στις αγαπημένες σας διαβάζοντάς τες ξανά και ξανά;

Προσωπικά τα κάνω και τα δύο. Είτε ταυτόχρονα(διαβάζω καινούρια πράματα αλλά που και που πιάνω να ξαναδιαβάσω και κάποιο Αστερίξ ή ΤενΤεν για παράδειγμα), είτε ανά περιόδους(υπάρχουν περίοδοι που θέλω μόνο καινούρια αναγνώσματα και περίοδοι που ασχολούμαι μόνο με τ΄αγαπημένα μου).
Λίγο περισσότερο μ΄αρέσει να ξαναδιαβάζω τ΄αγαπημένα μου, οπότε απάντησα "και τα δύο σε ποσοστό 25-75" :)

 

 

Επεξεργασία από laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Ωραία ιδέα :up:

 

Στην φάση που είμαι τώρα (και τα τελευταία χρόνια που ασχολούμαι πιο έντονα με τα κόμικς) ξεκάθαρα προτιμώ να διαβάζω νέα πράγματα. Πρέπει κάτι να είναι υπερβολικά αγαπημένο για να το διαβάσω ξανά, όταν έχω δεκάδες αγορασμένα που με περιμένουν να τα εξερευνήσω. Και επειδή αυτά τα υπερβολικά αγαπημένα δεν είναι ούτε κατά διάνοια το 25% επί του συνόλου, διαλέγω την πρώτη επιλογή. Μετά από πολύ καιρό περιμένω να γυρίσω στο 75-25 νέα-αγαπημένα και να μείνω εκεί για πολλά χρόνια. :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17533
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5033 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Πριν αρκετά χρόνια, είχα διαβάσει μερικά κορυφαία κόμικς σε ηλεκτρονική μορφή (torrent-tablet). Τα διάβασα τότε καθοδηγούμενος από τις κλασσικές λίστες που κυκλοφορούν σε διάφορα κομιξοσάϊτ (τα Χ καλύτερα κόμικς που πρέπει οπωσδήποτε να διαβάσεις κλπ). Η εμπειρία μου όμως τότε ήταν μικρή, δεν διαβάστηκαν με την προσοχή που θα έπρεπε και στον χρόνο που θα έπρεπε. Στην πορεία, όλα αυτά τα έχω αγοράσει σε φυσική μορφή και ενίοτε τα πιάνω και τα διαβάζω, ουσιαστικά σαν καινούρια γιατί δεν θυμάμαι και πολλά πράγματα.

 

Πέρα από αυτές τις κορυφαίες σειρές, ότι έχει διαβαστεί σε φυσική μορφή, δεν ξαναδιαβάζεται. Έχω ένα τεράστιο όγκο αδιάβαστων, ο οποίος συμπληρώνεται κάθε μήνα, οπότε μόνο πράγματα που δεν έχω διαβάσει πιάνω. Αυτό ισχύει τα τελευταία 3-4 χρόνια. :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31159
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  283
  • Content Count:  5004
  • Reputation:   32746
  • Achievement Points:  5005
  • Days Won:  99
  • With Us For:  3089 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Fifty-fifty....και τα καινουργια, για να εχω μια γνωμη/αποψη του τι "παιζει"...:)

....και τα παλια,  για να τα ξαναθυμαμαι ή να βρισκω κατι που μου ηρθε με φλασια στο ξαφνικο.:D

 

:cheers5:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  19150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  2141
  • Reputation:   11391
  • Achievement Points:  2151
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4650 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Ανάλογα την διάθεση και την περίοδο. Αν αποφασίσω να διαβάσω ένα κομικ για λίγη ώρα ώστε να χαλαρώσω, τότε συνήθως θα διαβάσω κάποιο που μου αρέσει (όχι απαραίτητα από τα αγαπημένα). Βέβαια αν έχω περισσότερο χρόνο και αρκετά αδιάβαστα τότε εννοείται θα επιλέξω κάποιο από αυτά. Έβαλα 50-50 αν και τώρα που το σκέφτομαι το ΔΞ/ΔΑ ταιριάζει καλύτερα :giati:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12750
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  2264
  • Reputation:   20416
  • Achievement Points:  2264
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5029 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Ο νεος ειναι ωραιος,ο παλιος ειναι αλλιως.idea.gif

Μου αρεσει να διαβαζω και νεα κομικς αλλα και να ξαναδιαβαζω για πολλαστη φορα κομικς που αγαπω ιδιαιτερως.

Βεβαια στην φαση που ειμαι τωρα  λογω οικονομικων  sad.gif  , συν οτι δεν μου πολυαρεσει να διαβαζω pdf  η αναλογια ειναι :νεα-αγαπημενα -25-75 Παλιοτερα ηταν σιγουρα πιο μοιρασμενα.

Τα παλια δεν τα διαβαζω ομως μονο γιατι δεν μπορω να εχω νεα. Και στα κομικς και στα βιβλια το εχω αυτο,να θελω να ξαναδιαβαζω αγαπημενες ιστοριες.Μια φορα δεν ειναι αρκετη.yes.gif

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55390
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5382 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

ειναι τοσα πολλα αυτα που θελω να διαβασω, που εχω αδιαβαστα και βγαινουν συνεχως καινουργια που δεν υπαρχει χρονος για τα παλια

 

..βεβαια οτι υπαρχει στη βιβλιοθηκη το ξανα - ξεφυλλιζω.. για χψ λογους (για να δω το σχεδιο, καποια πληροφορια, να θαυμασω την εκδοση κτλ)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32378
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  512
  • Reputation:   2768
  • Achievement Points:  512
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2332 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Και τα δύο σε ποσοστό 25-75 (νέα-αγαπημένα)

 

Προτιμώ να διαβάζω τα παλιά αγαπημένα γιατί δεν τρελαίνομαι για τα νέα comics. Είμαι μάλλον συντηρητικός σε ότι αφορά τις νέες κυκλοφορίες, εκτός από τις επανεκδόσεις παλιών comics (Epic Collection, διάφορα omnibus, και συλλογές όπως το The Leopard from Lime Street).

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76849
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5841 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

5 hours ago, Dredd said:

Πριν αρκετά χρόνια, είχα διαβάσει μερικά κορυφαία κόμικς σε ηλεκτρονική μορφή (torrent-tablet). Τα διάβασα τότε καθοδηγούμενος από τις κλασσικές λίστες που κυκλοφορούν σε διάφορα κομιξοσάϊτ (τα Χ καλύτερα κόμικς που πρέπει οπωσδήποτε να διαβάσεις κλπ). Η εμπειρία μου όμως τότε ήταν μικρή, δεν διαβάστηκαν με την προσοχή που θα έπρεπε και στον χρόνο που θα έπρεπε. Στην πορεία, όλα αυτά τα έχω αγοράσει σε φυσική μορφή και ενίοτε τα πιάνω και τα διαβάζω, ουσιαστικά σαν καινούρια γιατί δεν θυμάμαι και πολλά πράγματα.

 

Στο ίδιο πνεύμα με τον Dredd διαβαζω ενα 15 % απο τα διαβασμενα μου  - μεσα κι αυτα που εβγαλαν καινουριους τομους και δεν πολυθυμαμαι τους παλιους schoolbooks.gif

Ενα 10% ξαναδιαβαζω τα πιο αγαπημενα μου κομικς -    2και 3 φορες (καμια φορα και παραπανω), το κανω και με σειρες/ταινιες αυτο eyes.gif

Και το υπολοιπο 75 καινουρια, αγορασμενα ή κατεβασμενα  088F95_18.GIF

 

post-13626-0-49229000-1451576804.gif Και συνεχίζω την αναζήτηση νεων πωρωτικων κόμικς που μου χουν ξεφυγει/δεν ηρθε το καταλληλο timing/δεν εχουν γραφτει ακομα  

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3630 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Πολύ ωραίο θέμα! :cool: 

Σε γενικές γραμμές προτιμώ να διαβαζω διαρκώς καινούργια πράγματα. Σίγουρα υπάρχουν παλιότερα κόμικς που έχω κατεβάσει αρκετές φορές από το ράφι (Ο Γύρος της Γαλατίας είναι μάλλον το πιο πολυδιαβασμένο, καθώς είναι το παλαιότερο κομμάτι της συλλογής). Ψήφισα 75-25 νέα-αγαπημένα, καθώς στα παλιά επιστρέφω συνήθως όταν δεν έχω κάτι άλλο ή όταν θέλω να διαβάσω κάτι σε πιο χαλαρό (με τη λογική ότι αφού ξέρω τι συμβαίνει, δεν θα είμαι τόσο «προσεκτικός»). :) 

 

3 ώρες πριν, CaptainMarvel17 είπε:

Και τα δύο σε ποσοστό 25-75 (νέα-αγαπημένα)

 

Προτιμώ να διαβάζω τα παλιά αγαπημένα γιατί δεν τρελαίνομαι για τα νέα comics. Είμαι μάλλον συντηρητικός σε ότι αφορά τις νέες κυκλοφορίες, εκτός από τις επανεκδόσεις παλιών comics (Epic Collection, διάφορα omnibus, και συλλογές όπως το The Leopard from Lime Street).

 

 

 

Οταν λέει νέα ο laz, δεν εννοεί καινούργιους τίτλους χρονικά, αλλά καινούργιους για τον κάθε αναγνώστη. Εκτός αν κατάλαβα λάθος, ότι το κατάλαβες λάθος. :P :beer: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4143
  • Reputation:   32427
  • Achievement Points:  4321
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Τ΄αγαπημένα μου δεν τα ξαναδιαβάζω επειδή δεν έχω χρήματα ή όρεξη να πάρω καινούρια.
Το κάνω γιατί πέρα απ΄την ευχαρίστηση που νιώθω όταν ξεκινάω να διαβάζω κάτι που ξέρω ότι θα μ΄αρέσει, όσο περισσότερο το μελετώ τόσο περισσότερο το κατανοώ και εντρυφώ σ΄αυτό.
Είναι ιστορίες που με μια φορά διάβασμα δεν πιάνεις το 100%.
Προτιμώ να "εξειδικευτώ" σε 6-7 σειρές, παρά να έχω διαβάσει 100 αλλά επιδερμικά :)

Χωρίς να λέω φυσικά ότι εγώ κάνω το σωστό και οι άλλοι το λάθος.
Γούστα είναι αυτά και καλά κάνει ο καθένας να διαβάζει ό,τι θέλει :)

YΓ: Λέγοντας αυτά πάω να ξαναδιαβάσω το "Septimus Wave" για 3η φορά :cool:

 

Επεξεργασία από laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4143
  • Reputation:   32427
  • Achievement Points:  4321
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

17 min ago , GeoTrou said:

 

Οταν λέει νέα ο laz, δεν εννοεί καινούργιους τίτλους χρονικά, αλλά καινούργιους για τον κάθε αναγνώστη. Εκτός αν κατάλαβα λάθος, ότι το κατάλαβες λάθος. :P :beer: 

Nαι. αυτό εννοώ. Γι΄αυτό έγραψα νέα/αδιάβαστα.
Νέα με την έννοια ότι δεν τα έχω ξαναδιαβάσει. Δεν πάει να ΄ναι και κόμικ του ΄60 :)


Ξέχασα επίσης ν΄αναφέρω ότι κάτι που μ΄άρεσε πολύ και έσκασα ένα αξιοσέβαστο ποσό να το αποκτήσω, ε, δεν μου πάει η καρδιά να το διαβάσω μόνο μια φορά και να το παρατήσω στο ράφι.
Άσε που θεωρώ ότι αν περάσει καιρός σίγουρα δεν θα θυμάσαι καλά ένα κόμικ που το διάβασες μόνο μια φορά, οπότε επιβάλλεται(που λέει κι ο Νότης :P) να το ξαναδιαβάσεις, ειδικά απ΄τη στιγμή που λες ότι σ΄άρεσε.
Ειδικά εγώ που δεν έχω καλή μνήμη, είναι ταμάμ να κάνω μία στο τόσο επανάληψη.

Το πιο πολυδιαβασμένο μου δεν ξέρω ποιο είναι, αλλά σίγουρα θα ΄ναι κάποιο Λούκυ Λουκ του Goscinny που παίζει να ΄χει διαβαστεί πάνω από 15 φορές.
Και θα συνεχίσει να διαβάζεται :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25002
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  158
  • Content Count:  2118
  • Reputation:   21719
  • Achievement Points:  2118
  • Days Won:  3
  • With Us For:  4369 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Απο την στιγμη που μεχρι τωρα ενα πολυ μικρο ποσοστο απο τα κομικς που εχω διαβασει τα εχω ξαναδιαβασει (Preacher, Hellblazer, Watchmen, From Hell), επελεξα την επιλογη των καινουργιων. Φυσικα θα ηθελα και τον απαραιτητο χρονο για να διαβασω ολα οσα θα θελα. Τι ; ζηταω πολλα; :PPP:

Επεξεργασία από kwtsos
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12906
  • Reputation:   94408
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4625 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Σε ένα ποσοστό περισσότερο από 99% διαβάζω νέα κόμικς.Όταν λέω νέα εννοώ αυτά που δεν τα έχω ξαναδιαβάσει άλλη φορά.Μπορεί να έχω πχ ένα παλιό (σε ημερομηνία κυκλοφορίας) κόμικ που να μην το έχω διαβάσει και να έρθει η σειρά του από την στοίβα των αδιάβαστων.

Βέβαια υπάρχουν ελάχιστες εξαιρέσεις διαβασμένων κόμικς που με ευχαρίστηση τα ξαναπιάνω στα χέρια μου,αλλά αυτό είναι σπάνιο φαινόμενο. ;) 

 

:beer: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32378
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  512
  • Reputation:   2768
  • Achievement Points:  512
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2332 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

3 ώρες πριν, GeoTrou είπε:

Οταν λέει νέα ο laz, δεν εννοεί καινούργιους τίτλους χρονικά, αλλά καινούργιους για τον κάθε αναγνώστη. Εκτός αν κατάλαβα λάθος, ότι το κατάλαβες λάθος. :P :beer: 

 

Το ξέρω. Το κατάλαβα σωστά. Πολλά από τα παλιά κόμικς είναι καινούργια για μένα, αφού τα διαβάζω για πρώτη φορά. :cheers:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4143
  • Reputation:   32427
  • Achievement Points:  4321
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Για να γίνει κατανοητή απ΄όλους η ερώτηση βγάζω το "νέα" κόμικς και αφήνω μόνο το "αδιάβαστα" στον τίτλο :)

Προφανώς και δεν παίζει ρόλο το αν είναι νέα σε χρονολογία έκδοσης τα αδιάβαστα κόμικς.

CaptainMarvel και με μένα το ίδιο συμβαίνει συνήθως. Τα πιο πολλά αδιάβαστα με τα οποία καταπιάνομαι είναι παλιά.
Πχ τα Μπλούμπερυ. Πριν 1 μήνα ήταν αδιάβαστα.
Αφού διαβάστηκαν έχουν μπει στις αγαπημένες μου σειρές, συνεπώς θα ξαναδιαβαστούν.
Μια φορά δεν είναι αρκετή για τέτοια ποιότητα :)


Mου κάνει εντύπωση πάντως ο μεγάλος αριθμός όσων διαβάζουν μόνο νέα.
Υπάρχουν δηλαδή κομιξόφιλοι που έχουν διαβάσει Αστερίξ μόνο μια φορά; :wow:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30147
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  572
  • Reputation:   3582
  • Achievement Points:  582
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3586 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Δυστυχώς λόγω κι εγώ έλλειψης χρόνου διαβάζω πια μόνο νέα, αν και θα θελα να διαβάσω κι από τα παλιά κάποια στιγμή που είναι εξαιρετικά. 

 

@laz33 Όχι βέβαια γιατί είχαν κυκλοφορήσει και σε σκληρόδετα, επομένως ήταν νέα κόμικς αλλά με ίδιο περιεχόμενο, άρα ξαναδιαβάστηκαν δεύτερη φορά:xm: Το ίδιο και για πολλά Ντίσνεϋ, όπως τις ιστορίες του Μπαρκς, που τις έχεις από το ΚΟΜΙΞ και τις ξαναδιαβάζεις στην Βιβλιοθήκη Disney, ή τις ιστορίες του Ρόσα ή του Σκάρπα κτλ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Κυρίως αδιάβαστα/νέα γιατί έχω άπειρα. Μικρός έχω διαβάσει τα αγαπημένα μου κόμικς άπειρες φορές. Αλλά αυτό είναι το καλό του να μην έχεις σταματήσει ποτέ να διαβάζεις κόμικς. :) Από την άλλη, όποτε ένας εκδότης βγάζει κάτι στα Ελληνικά που το έχω διαβάσει και στα Αγγλικά, είναι μια ευκαιρία για μένα ώστε να ξαναδιαβάσω το ίδιο πράγμα και να φαίνεται σαν να είναι η πρώτη φορά. :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13440
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  101
  • Content Count:  3476
  • Reputation:   28905
  • Achievement Points:  3476
  • Days Won:  12
  • With Us For:  4908 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Κατά βάση μου αρέσουν και κυνηγάω τα νέα. :mafia: Και δυστυχώς τον τελευταίο καιρό αυτά αυξάνονται και δεν τα προλαβαίνω. :( Αλλάααααα..... (αχ, αυτό το αλλά) ....είναι κάποιες στιγμές, μα κάποιες στιγμές... που ξαφνικά θέλεις να καθίσεις να ξεκουραστείς κάτω από μια κλαίουσα ιτιά... να μυρίσεις μια ξανθιά μπούκλα κλεισμένη από καιρό σε ένα μικρό σεντούκι... να παίξεις στην βροχή, μέσα σε μια ομπρέλα παρέα με έναν τίγρη... να φας λίγα λαζάνια βρε αδερφέ... οπότε σε αυτές τις περιπτώσεις ξεδιψάς στα παλιά! :) 75 νέα, 25 παλιά θα έλεγα.. :imac:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  940
  • Content Count:  4356
  • Reputation:   35540
  • Achievement Points:  4409
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6160 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Κλίκαρα την 1η επιλογή, αν και το πιο ακριβές θα ήταν να πω ότι διαβάζω νέα κόμικς σε ποσοστό 95% και παλιά αγαπημένα σε ποσοστό 5%. Θα ήθελα πολύ το ποσοστό αυτό να ήταν διαφορετικό, αλλά είναι αρκετές οι αγορές που κάνω και μαζεύονται τόσα πολλά καινούρια που θεωρώ κρίμα να μην τα έχω διαβάσει. Αντίθετα τα παλιά κόμικς, όσο κι αν τα είχα ευχαριστηθεί όταν τα είχα πρωτοδιαβάσει, μπαίνουν σε 2η μοίρα. Συνήθως ο σημαντικότερος λόγος για τον οποίο διαβάζω κάτι που είχα ξαναδιαβάσει είναι μια νέα κυκλοφορία που είναι συνέχεια ή έχει σχέση με παλιότερο κόμικς και θέλω να θυμηθώ λεπτομέρειες που ίσως έχω ξεχάσει.

 

:Ion:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11317
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1755
  • Reputation:   11884
  • Achievement Points:  1758
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5298 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Θέλω να διαβάζω καινούρια όσο πιο πολύ γίνεται, αλλά επειδή μου αρέσει το χαρτί και τα χρήματα δε μου επιτρέπουν να έχω και τόσο πολύ υλικό, πάντα γυρνάω και στα αγαπημένα. Περισσότερο γιατί και τα αγαπημένα αξίζουν πολλαπλές αναγνώσης λόγω ποιότητας και λόγω ωριμότητας δικής μου. Πχ. διάβασα το Planetary πριν από 4 χρόνια; Είμαι σίγουρος πως άλλη φάση άμα το διαβάσω τώρα που σκοπεύω. Ή Tom Strong, μπορώ να το διαβάζω για πάντα γιατί είναι απολαυστικό. Συνήθως τα αγαπημένα πιστεύω είναι και αγαπημένα γιατί αξίζουν να τα ξαναδιαβάζεις οπότε για μένα είναι αναπόφευκτο. Λόγω χρόνου έχουν προτεραιότητα τα αδιάβαστα οπότε 75-25 υπέρ τους. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4143
  • Reputation:   32427
  • Achievement Points:  4321
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

2 hours ago, Blackbeard said:

Συνήθως τα αγαπημένα πιστεύω είναι και αγαπημένα γιατί αξίζουν να τα ξαναδιαβάζεις 

Aυτό ακριβώς :up:
Αν ένα κόμικ μ΄αρέσει πολύ το θεωρώ αδιανόητο να μην το ξαναδιαβάσω.
Όχι μόνο μια φορά, αλλά πολλές ακόμα.
Και όχι επειδή "πρέπει" αλλά επειδή πραγματικά το θέλω. Νιώθω να με φωνάζει απ΄τη βιβλιοθήκη μου.
Παθαίνω στέρηση αν περάσει καιρός και δεν το πιάσω στα χέρια μου.
Συν ότι εκτιμώ καλύτερα κάτι όταν το ξαναδιαβάζω(πέραν του ότι το κατανοώ καλύτερα).
Εδώ διαβάζω 2 και 3 φορές κόμικς που δεν τρελάθηκα μαζί τους :)


Α και κάτι ακόμα. Όταν λέω αγαπημένα κόμικς δεν εννοώ τα 5-10 αγαπημένα μου.
Προσωπικά αναφέρομαι σε ολόκληρες σειρές.
Όταν πιάνω να τις ξαναδιαβάσω παίρνω όλα τα τεύχη σβάρνα, ακόμα και κάποια που δεν μ΄άρεσαν τόσο.
Άντε να μην ξαναδιαβάσω τα πολύ μέτρια.
Οπότε έχω πολλές επιλογές.
Μόνο την αγαπημένη μου σειρά να βάλω έχουμε σχεδόν 80 τεύχη.
Βάλε και τις άλλες 5-6 αγαπημένες μου και ξεπερνάμε τα 200.
Υλικό για να λιώνεις μήνες χωρίς να χρειαστεί ν΄αγοράσεις κάτι καινούριο.

Oπότε περιορίζεις και τα έξοδα(χωρίς να λέω ότι το κάνω γι΄αυτό το λόγο) :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4236
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  153
  • Content Count:  1514
  • Reputation:   18098
  • Achievement Points:  2201
  • Days Won:  21
  • With Us For:  5972 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Κυρίως με αδιάβαστα ασχολούμαι. Δεν υπάρχει αρκετός ελεύθερος χρόνος, οπότε δύσκολα θα ανατρέξω σε παλιότερα αγαπημένα. :) Αλλά κάποιες φορές θα το κάνω κι αυτό, όχι όμως σε ποσοστό 25%! :D Παρόλα αυτά ψήφισα 75-25, για να καλύψω όλες τις περιπτώσεις! :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 years later...

  • Member ID:  34945
  • Group:  Members
  • Topic Count:  76
  • Content Count:  618
  • Reputation:   3801
  • Achievement Points:  623
  • Days Won:  7
  • With Us For:  1668 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  13

Ας "ξεθαφτεί" λίγο αυτό το θέμα :)

 

Προσωπικά είμαι κι εγώ ένας από αυτούς που προτιμούν να διαβάζουν καινούρια κόμικς ασχέτου αν έχω ακούσει καλά λόγια, αλλά δεν διστάζω να δώσω μια δεύτερη ευκαιρία και σε ένα κόμικ που στην αρχή δεν μου πολύ-άρεσε ή απλώς να ξαναδιαβάσω τα αγαπημένα μου. Κατά τα άλλα πολύ ωραίο θέμα και ενδιαφέρον ερώτημα :)

 

:beer:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36408
  • Group:  Members
  • Topic Count:  17
  • Content Count:  307
  • Reputation:   1633
  • Achievement Points:  312
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1384 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  14

34 λεπτά πριν, Gong είπε:

Προσωπικά είμαι κι εγώ ένας από αυτούς που προτιμούν να διαβάζουν καινούρια κόμικς ασχέτου αν έχω ακούσει καλά λόγια, αλλά δεν διστάζω να δώσω μια δεύτερη ευκαιρία και σε ένα κόμικ που στην αρχή δεν μου πολύ-άρεσε ή απλώς να ξαναδιαβάσω τα αγαπημένα μου. Κατά τα άλλα πολύ ωραίο θέμα και ενδιαφέρον ερώτημα :)

 

 

Μια από τα ίδια. Εάν έχω διαβάσει όλα τα καινούργια και δεν έχω τι να κάνω για να "σκοτώσω"  την ώρα μου πιάνω και κάνα παλιό.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32294
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  438
  • Reputation:   2461
  • Achievement Points:  441
  • Days Won:  2
  • With Us For:  2356 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Ας απαντήσω και εγώ στο θέμα μιας και επανήλθε, εγώ διαβάζω κατά κύριο λόγο νέες κυκλοφορίες. Υπάρχουν πολλά πράγματα που θέλω να διαβάσω και ο χρόνος δεν είναι αρκετός.

Σε κάποιες περιπτώσεις μου αρέσει να πιάνω ξανά κάποιο αγαπημένο κόμικ ή κάποιο από το οποίο δεν θυμάμαι και πολλά πράγματα.

Επεξεργασία από budd
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  905
  • Reputation:   5250
  • Achievement Points:  953
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1654 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

Κυρίως προτιμώ καινούρια επειδή τα παλιά, ακόμη και αγαπημένα σου να είναι, αν τα διαβάζεις συνέχεια τα βαριέσαι. Αυτό δεν σημαίνει βέβαια ότι δεν θα ξαναδιαβάσω ποτέ τα παλιά μου κόμικς, απλώς μου αρέσει να περνάει μια σχετικά μεγάλη χρονική περίοδος πριν τα ξαναδιαβάσω. Εκτός βέβαια αν κάτι με ενθουσιάσει τόσο πολύ που το διαβάσω δεύτερη φορά επιτόπου! :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3847
  • Reputation:   34888
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2024 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Προτιμώ τα αδιάβαστα γενικά. Έχω τόσα πολλά στο ράφι που θέλω να διαβάσω που πραγματικά προτιμώ να πιάσω κάτι καινούριο και να εισέλθω σε μια καινούρια κομιξοεμπειρία. Πάντως που και που θα πιάσω και κάποιον παλιό αγαπημένο τίτλο :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3525 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Κι εγώ λόγω πολλών αδιάβαστων, επικεντρώνομαι σε αυτά. Μικρός ξαναδιάβαζα συνέχεια τα ίδια Μίκυ Μάους κλπ αλλά πλέον προτιμώ να αφιερώσω τον χρόνο μου σε κάτι καινούργιο. Πάντως έτσι είμαι γενικά σαν άτομο, κι από ταινίες δηλαδή προτιμώ να δω κάτι νέο παρά να δω κάτι παλιό κι αγαπημένο, σε αντίθεση με πολλούς που δεν έχουν θέμα να ξαναβλέπουν την ίδια ταινία ξανά και ξανά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35687
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  387
  • Reputation:   3454
  • Achievement Points:  401
  • Days Won:  8
  • With Us For:  1517 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  18

Κι εγώ ως μικρός ή και λίγο πιο παλιά διάβαζα συνέχεια τα ίδια και τα ίδια Μίκυ Μάους και την Μεγάλη Βιβλιοθήκη Disney σε βαθμό που τις περισσότερες ιστορίες τις ξέρω απέξω. Τώρα πλέον που έχω εκατοντάδες αδιάβαστα κόμικς όλων των ειδών έχω επικεντρωθεί να διαβάσω αυτά και αν θέλω που και που να διαβάσω κάτι πιο κλασσικό πχ σε Disney διαβάζω κάνα παλιό ΜΜ του Τερζόπουλου  από τα τέλη του 60' με παλιούς κλασσικούς Ιταλούς δημιουργούς ή κανα Barks, Strobl κτλ. 

 

:)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.