Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέα και ειδήσεις για τις ελληνικές Disney εκδόσεις


PhantomDuck

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2175
  • Reputation:   21468
  • Achievement Points:  2214
  • Days Won:  57
  • With Us For:  2323 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Για Σκάρπα πάντως σε επικοινωνία που είχα καμιά 10αριά μέρες πριν με την "Καθημερινή", η απάντηση ήταν

 

Αγαπητέ κύριε,

Προς το παρόν δεν έχουμε λάβει κάποια ενημέρωση για το αν θα κυκλοφορήσει. Μπορείτε μέσω του site της Καθημερινής να ενημερωθείτε για τις εκδόσεις.
Στη διάθεσή σας.
  • Like 8
  • Λύπη 5
  • Αστείο 1
  • Ευχαριστώ 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31638
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  532
  • Reputation:   3875
  • Achievement Points:  575
  • Days Won:  2
  • With Us For:  2836 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

13 ώρες πριν, hudson είπε:

Αγαπητέ κύριε,

Προς το παρόν δεν έχουμε λάβει κάποια ενημέρωση για το αν θα κυκλοφορήσει. Μπορείτε μέσω του site της Καθημερινής να ενημερωθείτε για τις εκδόσεις.
Στη διάθεσή σας.

Θα πείτε 'Τι πιο σύνηθες;'

  • Like 2
  • Αστείο 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  40190
  • Group:  Members
  • Topic Count:  26
  • Content Count:  510
  • Reputation:   3251
  • Achievement Points:  567
  • Days Won:  8
  • With Us For:  352 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  14

13 ώρες πριν, hudson είπε:

Για Σκάρπα πάντως σε επικοινωνία που είχα καμιά 10αριά μέρες πριν με την "Καθημερινή", η απάντηση ήταν

 

Αγαπητέ κύριε,

Προς το παρόν δεν έχουμε λάβει κάποια ενημέρωση για το αν θα κυκλοφορήσει. Μπορείτε μέσω του site της Καθημερινής να ενημερωθείτε για τις εκδόσεις.
Στη διάθεσή σας.

Μακάρι να μην τα τελειώσουν έτσι απότομα. Θα ήταν κρίμα να μην μπορούνε να διαβάσουμε εμείς οι νεότεροι κλασικές ιστορίας από έναν θρυλικό δημιουργό 

 

 

Να μην ξεχνάμε ωστόσο τα δύο editor's choice που έχουν μείνει!

 https://komixpress.com/disneycomicspress/ποια-θα-είναι-τα-editors-choice-2022/

 Εδώ ο φίλτατος @ ΚΟΜΙΞ  έχει γράψει ένα σχετικό άρθρο.

 

:cheers3:

 

 

Η μόνη λύση για να βγουν όλα είναι να κάνουν αυτό που έκαναν με τα peanuts. Νομίζω πως έχουν μείνει περίπου στους πέντε τόμους για να έχει τελειώσει η σειρά και μετά η καθημερινή είναι ελεύθερη να τα δημοσιεύσει :)

  • Like 10
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37294
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  267
  • Reputation:   977
  • Achievement Points:  350
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1102 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  13

On 5/30/2023 at 9:34 PM, ΚΟΜΙΞ said:

Κοίτα να δεις που θα πάρω ΜΜ όλο το μήνα με ευχαρίστηση μετά από καιρό. 

Ναι αυτό 🙏🏼

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  40190
  • Group:  Members
  • Topic Count:  26
  • Content Count:  510
  • Reputation:   3251
  • Achievement Points:  567
  • Days Won:  8
  • With Us For:  352 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  14

On 6/6/2023 στο 5:55 ΜΜ, hudson είπε:

Καταχώρηση της "Καθημερινής" στην εθν. βιβλ.

 

Once Upon a mouse ... in the future Μίκυ Μάους

 

1.thumb.png.b3e1f4bfa197ecf248de454432b95a54.png

 

2.thumb.png.de2525c6b621411bfa8b66cf2cda522b.png

 

3.thumb.png.54a4b3440824bf6707b046b3a058ccae.png

 

4.thumb.png.cdcbeabc1ea9b85c0d6ff24abe2d6062.png

 

.thumb.png.4bdc6fe3030d1e381949c105e0b69e06.png

Ξέρουμε μήπως τι ιστορίες θα περιέχει; Υπάρχει πιθανότητα να έχει Κάστυ μέσα και όχι μόνο ιστορίες προορισμενες για την idw όπως το young Donald Duck και το Spookyzone;

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31217
  • Group:  Members
  • Topic Count:  41
  • Content Count:  1345
  • Reputation:   9669
  • Achievement Points:  1361
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3054 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  1

2 hours ago, natsos said:

Ξέρουμε μήπως τι ιστορίες θα περιέχει; Υπάρχει πιθανότητα να έχει Κάστυ μέσα και όχι μόνο ιστορίες προορισμενες για την idw όπως το young Donald Duck και το Spookyzone;

Αυτές είναι όλες ιστορίες για την «Disney Publishing Worldwide» που οι κωδικοί των ιστοριών ξεκινούν με «XPW». Όμως και αυτές είναι γραμμένες και σχεδιασμένες κυρίως από Ιταλούς, απλά όχι από τον Κάστυ.
Η IDW όντως κυκλοφόρησε το Young Donald Duck στα αγγλικά αλλά πλέον έχει σταματήσει να βγάζει Disney. Μόνο η Fantagraphics ασχολείται τώρα με τα Disney στην Αμερική.

Επεξεργασία από jimakoszs97
  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  40190
  • Group:  Members
  • Topic Count:  26
  • Content Count:  510
  • Reputation:   3251
  • Achievement Points:  567
  • Days Won:  8
  • With Us For:  352 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  14

9 λεπτά πριν, jimakoszs97 είπε:

Αυτές είναι όλες ιστορίες για την «Disney Publishing Worldwide» που οι κωδικοί των ιστοριών ξεκινούν με «XPW». Όμως και αυτές είναι γραμμένες και σχεδιασμένες κυρίως από Ιταλούς, απλά όχι από τον Κάστυ.
Η IDW όντως κυκλοφόρησε το Young Donald Duck στα αγγλικά αλλά πλέον έχει σταματήσει να βγάζει Disney. Μόνο η Fantagraphics ασχολείται τώρα με τα Disney στην Αμερική.

Η οποία Fantagraphics έχει κάνει τρομερή δουλειά. Αυτά τα disney masters που βγάζει είναι τα αντίστοιχα classici di Walt Disney ή κάνω λάθος; (αυτά έχουν σταματήσει και εγώ είμαι χρόνια πίσω;) Πάντως το μάτι μου πήρε κάποια ιταλική έκδοση με τον τίτλο disney masters. Και κάτι άλλο: η έκδοση των φιστικιών (peanuts) είναι της Fantagraphics; 

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31217
  • Group:  Members
  • Topic Count:  41
  • Content Count:  1345
  • Reputation:   9669
  • Achievement Points:  1361
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3054 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  1

32 min ago , natsos said:

Η οποία Fantagraphics έχει κάνει τρομερή δουλειά. Αυτά τα disney masters που βγάζει είναι τα αντίστοιχα classici di Walt Disney ή κάνω λάθος; (αυτά έχουν σταματήσει και εγώ είμαι χρόνια πίσω;) Πάντως το μάτι μου πήρε κάποια ιταλική έκδοση με τον τίτλο disney masters. Και κάτι άλλο: η έκδοση των φιστικιών (peanuts) είναι της Fantagraphics; 

Τα Disney Masters είναι σκληρόδετοι τόμοι με ιστορίες ενός δημιουργού κάθε φορά. Κάποιοι τόμοι έχουν ιστορίες από ένα δίδυμο δημιουργών π.χ. Daan Jippes & Freddy Milton.
https://en.wikipedia.org/wiki/Disney_Masters
https://www.fantagraphics.com/collections/disney-masters

Ναι, τα Peanuts είναι έκδοση της Fantagraphics και αυτά:
https://www.fantagraphics.com/collections/peanuts-every-sunday
50 δολλάρια ο κάθε τόμος που αντιστοιχεί σε 2 τόμους της Καθημερινής. Δηλαδή η Καθημερινή τους δίνει μόνο με 8 ευρώ (4+4).
Βέβαια οι τόμοι της Fantagraphics είναι σκληρόδετοι με πολύ καλό χαρτί, αλλά νομίζω τα 50 δολλάρια είναι πολλά ακόμα και για τους Αμερικάνους. Για Ελλάδα δεν το συζητάμε καν.

  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  40190
  • Group:  Members
  • Topic Count:  26
  • Content Count:  510
  • Reputation:   3251
  • Achievement Points:  567
  • Days Won:  8
  • With Us For:  352 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  14

On 10/6/2023 στο 2:24 ΜΜ, jimakoszs97 είπε:

Τα Disney Masters είναι σκληρόδετοι τόμοι με ιστορίες ενός δημιουργού κάθε φορά. Κάποιοι τόμοι έχουν ιστορίες από ένα δίδυμο δημιουργών π.χ. Daan Jippes & Freddy Milton.
https://en.wikipedia.org/wiki/Disney_Masters
https://www.fantagraphics.com/collections/disney-masters

 

Μακάρι η Κ έστω και λίγο να ενδιαφερόταν για τέτοιες εκδόσεις :) 

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  8699
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  340
  • Reputation:   1953
  • Achievement Points:  340
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5531 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

On 6/6/2023 at 8:21 PM, hudson said:

Για Σκάρπα πάντως σε επικοινωνία που είχα καμιά 10αριά μέρες πριν με την "Καθημερινή", η απάντηση ήταν

 

Αγαπητέ κύριε,

Προς το παρόν δεν έχουμε λάβει κάποια ενημέρωση για το αν θα κυκλοφορήσει. Μπορείτε μέσω του site της Καθημερινής να ενημερωθείτε για τις εκδόσεις.
Στη διάθεσή σας.

 

Φανταστικά. Ένα πράγμα προσδοκούσαμε απ' την Κ κάθε χρόνο, απ' ότι φαίνεται πάει κι αυτό.

  • Like 7
  • Λύπη 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  40190
  • Group:  Members
  • Topic Count:  26
  • Content Count:  510
  • Reputation:   3251
  • Achievement Points:  567
  • Days Won:  8
  • With Us For:  352 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  14

Η καθημερινή ακόμα δεν έχει βγάλει ημερολόγιο εκδόσεων ακόμα για όσους αναρωτιόται γιατί δεν έχει εμφανιστεί ακόμα εδώ. Πάντως το σερί των καλών τευχών μπορεί να σπάσει καθώς στο επόμενο έχουμε ιστορία με Ντόναλντ, Κύρο και Μπαμ - Μπαμ. 

 

Σκανάρισμα του φίλου @ Indian  image.png.450be0e03e610fea88bd0aca1f26ba8a.png

 

Δυστυχώς δεν μπόρεσα να βρω σε ποια ιστορία αντιστοιχεί το εξώφυλλο. Πάντως έχω μερικά νέα για τα νέα κόμικς που έδωσε isbn η Καθημερινή. Βρήκα στο inducks ( να νε καλά οποίος το έκανε) ένα εξώφυλλο ενός από αυτά 

image.thumb.png.2b0db632edef9966d4c6c25d3b12ba36.png

( Το εξώφυλλο είναι σε σχέδιο Παστροβίκιο)

 

Από ότι φαίνεται από αυτή την σελίδα στο inducks είναι διασκευές κλασικών καρτούν (shorts αναγραφεται στο inducks) που το χρονικό τους πλαίσιο βρίσκεται μετά από εκατό χρόνια, προφανώς για να γιορτάσουν τα φετινά 100 γενέθλια της πολυαγαπημένης μας εταιρίας. Ενδιαφέρουσα έκδοση κατά την γνώμη και ίσως αυτό αποδειχθεί πως είναι κάτι διαφορετικό από τα συνηθισμένα. Ο χρόνος θα δείξει.

 

Να και ο σύνδεσμος για όποιον θέλει να ρίξει μια ματιά: 

https://inducks.org/subseries.php?c=Once+upon+a+Mouse...+in+the+Future

 

:beer: 

 

 
 
 
 
Επεξεργασία από natsos
  • Like 9
  • Μπέρδεμα 1
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32548
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  39
  • Content Count:  699
  • Reputation:   5106
  • Achievement Points:  747
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2264 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

16 min ago , natsos said:

Δυστυχώς δεν μπόρεσα να βρω σε ποια ιστορία αντιστοιχεί το εξώφυλλο.

 

 

https://inducks.org/story.php?c=I+TL+3283-1

  • Like 3
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38010
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  562
  • Reputation:   4380
  • Achievement Points:  622
  • Days Won:  1
  • With Us For:  917 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  16

Νομίζω πως αυτό το μήνα υπάρχει μεγάλη περίπτωση να δούμε αυτή την ιστορία του Κάστυ. Ανήκει στην ίδια περίοδο με άλλες ιστορίες που έχουμε δει πρόσφατα στο ΜΜ (είναι μόλις δύο τεύχη μετά την αυριανή ιστορία).

 

Ειλικρινά εύχομαι να έχω δίκιο γιατί έχουμε πολύ καιρό να δούμε Κάστυ (νομίζω η τελευταία ιστορία του που είδαμε ήταν αυτή με τον Μίκυ Μύστερ, σχεδόν έναν χρόνο πριν). Επίσης είναι επετειακή ιστορία και έχει πολύ καλό σκορ στο inducks, κάτι που από ότι έχω δει δε γίνεται πολύ συχνά.

 

  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29562
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  538
  • Reputation:   3166
  • Achievement Points:  546
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3859 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

34 λεπτά πριν, Rombax είπε:

Νομίζω πως αυτό το μήνα υπάρχει μεγάλη περίπτωση να δούμε αυτή την ιστορία του Κάστυ. Ανήκει στην ίδια περίοδο με άλλες ιστορίες που έχουμε δει πρόσφατα στο ΜΜ (είναι μόλις δύο τεύχη μετά την αυριανή ιστορία).

 

Ειλικρινά εύχομαι να έχω δίκιο γιατί έχουμε πολύ καιρό να δούμε Κάστυ (νομίζω η τελευταία ιστορία του που είδαμε ήταν αυτή με τον Μίκυ Μύστερ, σχεδόν έναν χρόνο πριν). Επίσης είναι επετειακή ιστορία και έχει πολύ καλό σκορ στο inducks, κάτι που από ότι έχω δει δε γίνεται πολύ συχνά.

 

Ιστορία Casty σε σχέδιο Casty (έστω και σε συνεργασία), 88 σελίδες και 7.5 στο Inducks? ΑΜΗΝ!!!

  • Like 6
  • Αστείο 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  40190
  • Group:  Members
  • Topic Count:  26
  • Content Count:  510
  • Reputation:   3251
  • Achievement Points:  567
  • Days Won:  8
  • With Us For:  352 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  14

2 ώρες πριν, Rombax είπε:

Νομίζω πως αυτό το μήνα υπάρχει μεγάλη περίπτωση να δούμε αυτή την ιστορία του Κάστυ. Ανήκει στην ίδια περίοδο με άλλες ιστορίες που έχουμε δει πρόσφατα στο ΜΜ (είναι μόλις δύο τεύχη μετά την αυριανή ιστορία).

 

Ειλικρινά εύχομαι να έχω δίκιο γιατί έχουμε πολύ καιρό να δούμε Κάστυ (νομίζω η τελευταία ιστορία του που είδαμε ήταν αυτή με τον Μίκυ Μύστερ, σχεδόν έναν χρόνο πριν). Επίσης είναι επετειακή ιστορία και έχει πολύ καλό σκορ στο inducks, κάτι που από ότι έχω δει δε γίνεται πολύ συχνά.

 

Αυτή η ιστορία είναι το σικουελ του Όλα αυτά που έγιναν χθες. Αυτή νομίζω είχε 4 προλόγους πριν δημοσιευτεί στο topolino. Πραγματικά ελπίζουμε να είναι σωστή η θεωρία σου @ Rombax γιατί το δίδυμο Κάστυ-Μπονφάτι έχει κάνει καταπληκτική δουλειά στην προηγούμενη ιστορία.

 

Επίσης μήπως ξέρετε εάν υπάρχουν προς πώληση από την Καθημερινή παλιά τεύχη Μίκυ Μάους για να εμπλουτίσω την συλλογή μου;

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37334
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  289
  • Reputation:   2321
  • Achievement Points:  351
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1094 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  17

6 λεπτά πριν, natsos είπε:

Επίσης μήπως ξέρετε εάν υπάρχουν προς πώληση από την Καθημερινή παλιά τεύχη Μίκυ Μάους για να εμπλουτίσω την συλλογή μου;

Πρέπει να συνεννοηθείς με τον περίπτερα σου. Θα του δώσεις τα νούμερα των τευχών που θέλεις και αυτός θα  απευθυνθεί στον προμηθευτή του ο οποίος με τη σειρά του θα μιλήσει με τα κεντρικά της ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗΣ ώστε να ικανοποιηθεί η επιθυμία σου:beer:

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  40190
  • Group:  Members
  • Topic Count:  26
  • Content Count:  510
  • Reputation:   3251
  • Achievement Points:  567
  • Days Won:  8
  • With Us For:  352 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  14

5 λεπτά πριν, Black Panther είπε:

Πρέπει να συνεννοηθείς με τον περίπτερα σου. Θα του δώσεις τα νούμερα των τευχών που θέλεις και αυτός θα  απευθυνθεί στον προμηθευτή του ο οποίος με τη σειρά του θα μιλήσει με τα κεντρικά της ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗΣ ώστε να ικανοποιηθεί η επιθυμία σου:beer:

Το μόνο πρόβλημα είναι ότι αυτά τα τεύχη είναι στην περίοδο που δημοσιεύτηκε η αυτοκρατορία των πάγων( έχω το δεύτερο μέρος από σπόντα) και μέχρι το 2018 -2019. Επίσης θυμάμαι πως η gb publishing είχε βγάλει πριν χρόνια ανακοίνωση ότι μπορούμε να προμηθευτούμε προηγούμενα τεύχη ΜΜ αλλά δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει ακόμα.

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37334
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  289
  • Reputation:   2321
  • Achievement Points:  351
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1094 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  17

Μόλις τώρα, natsos είπε:

Το μόνο πρόβλημα είναι ότι αυτά τα τεύχη είναι στην περίοδο που δημοσιεύτηκε η αυτοκρατορία των πάγων( έχω το δεύτερο μέρος από σπόντα) και μέχρι το 2018 -2019. Επίσης θυμάμαι πως η gb publishing είχε βγάλει πριν χρόνια ανακοίνωση ότι μπορούμε να προμηθευτούμε προηγούμενα τεύχη ΜΜ αλλά δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει ακόμα.

Δεν ισχυεί αυτό για την gb να ξέρεις. Ακολούθησε τις οδηγίες μου για σίγουρα και μην ψαρώνεις σε όσα σου πουν ότι δεν υπάρχει στοκ! Υπάρχει στοκ από το 2014 και μετά πέρα από τα πρώτα τεύχη του ΜΜ και του ΚΟΜΙΞ:). Σου μιλάω από προσωπική εμπειρία

  • Like 4
  • Ευχαριστώ 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  40190
  • Group:  Members
  • Topic Count:  26
  • Content Count:  510
  • Reputation:   3251
  • Achievement Points:  567
  • Days Won:  8
  • With Us For:  352 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  14

Πριν από 1 ώρα, Rombax είπε:

Νομίζω πως αυτό το μήνα υπάρχει μεγάλη περίπτωση να δούμε αυτή την ιστορία του Κάστυ. Ανήκει στην ίδια περίοδο με άλλες ιστορίες που έχουμε δει πρόσφατα στο ΜΜ (είναι μόλις δύο τεύχη μετά την αυριανή ιστορία).

 

Ειλικρινά εύχομαι να έχω δίκιο γιατί έχουμε πολύ καιρό να δούμε Κάστυ (νομίζω η τελευταία ιστορία του που είδαμε ήταν αυτή με τον Μίκυ Μύστερ, σχεδόν έναν χρόνο πριν). Επίσης είναι επετειακή ιστορία και έχει πολύ καλό σκορ στο inducks, κάτι που από ότι έχω δει δε γίνεται πολύ συχνά.

 

Εδώ ο φίλος @ ΚΟΜΙΞ  έχει γράψει ένα άρθρο για την εν λόγω ιστορία:https://komixpress.com/disneycomicspress/κάστυ-όλα-αυτά-συμβαίνουν-αύριο/

Επεξεργασία από natsos
  • Like 4
  • Ευχαριστώ 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14114
  • Achievement Points:  2558
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1184 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

3 ώρες πριν, Black Panther είπε:

Δεν ισχυεί αυτό για την gb να ξέρεις. Ακολούθησε τις οδηγίες μου για σίγουρα και μην ψαρώνεις σε όσα σου πουν ότι δεν υπάρχει στοκ! Υπάρχει στοκ από το 2014 και μετά πέρα από τα πρώτα τεύχη του ΜΜ και του ΚΟΜΙΞ:). Σου μιλάω από προσωπική εμπειρία

Πάντως τον Οκτώβριο του 2021 που είχα καλέσει και είχα ρωτήσει τους ανθρώπους στην Καθημερινή, η τηλεφωνήτρια, μου είχε πει ότι κρατούν τα τεύχη των τελευταίων δύο- το πολύ- ετών. Βέβαια, πώς γίνεται να βλέπουμε τεύχη του 2016 και του 2017 και του 2018 στα διάφορα γιορτινά/ εποχικά πακέτα εάν ισχύει το παραπάνω; Ειλικρινά δεν έχω ιδέα!

4 ώρες πριν, Rombax είπε:

Νομίζω πως αυτό το μήνα υπάρχει μεγάλη περίπτωση να δούμε αυτή την ιστορία του Κάστυ. Ανήκει στην ίδια περίοδο με άλλες ιστορίες που έχουμε δει πρόσφατα στο ΜΜ (είναι μόλις δύο τεύχη μετά την αυριανή ιστορία).

Φίλε Rombax, εάν πράγματι δημοσιευθεί Casty αυτόν τον μήνα στο Μίκυ Μάους, θα χαρώ πάρα, πάρα, πάρα πολύ! Βέβαια, καλό κι άγιο το Μίκυ Μάους (το οποίο είναι το μόνο περιοδικό Disney που διατηρεί υψηλό το επίπεδό του, οπότε ευελπιστώ στη δημοσίευση ορισμένων ή/και όλων των άρθρων ), αλλά αλλά αλλά, σε τέτοιες ιστοριάρες, αρμόζουν τέτοιες εκδοσάρες...:D

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38010
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  562
  • Reputation:   4380
  • Achievement Points:  622
  • Days Won:  1
  • With Us For:  917 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  16

25 λεπτά πριν, Θοδωρής Καραπάνος είπε:

Φίλε Rombax, εάν πράγματι δημοσιευθεί Casty αυτόν τον μήνα στο Μίκυ Μάους, θα χαρώ πάρα, πάρα, πάρα πολύ! Βέβαια, καλό κι άγιο το Μίκυ Μάους (το οποίο είναι το μόνο περιοδικό Disney που διατηρεί υψηλό το επίπεδό του, οπότε ευελπιστώ στη δημοσίευση ορισμένων ή/και όλων των άρθρων ), αλλά αλλά αλλά, σε τέτοιες ιστοριάρες, αρμόζουν τέτοιες εκδοσάρες...:D

 

Προφανώς μια τέτοια έκδοση θα ήταν υπέροχη αλλά υπάρχει μεγαλύτερη πιθανότητα να κερδίσω το λαχείο αύριο παρά να κάνει κάτι τέτοιο η Καθημερινή. Αμφιβάλω ακόμη και για τα άρθρα. Νομίζω πως η τελευταία φορά που είδαμε άρθρο στο Μίκυ Μάους ήταν στη πρώτη ιστορία του PKNE, σχεδόν τρία χρόνια πριν.

  • Like 3
  • Ευχαριστώ 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14114
  • Achievement Points:  2558
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1184 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

11 λεπτά πριν, Rombax είπε:

 

Προφανώς μια τέτοια έκδοση θα ήταν υπέροχη αλλά υπάρχει μεγαλύτερη πιθανότητα να κερδίσω το λαχείο αύριο παρά να κάνει κάτι τέτοιο η Καθημερινή. Αμφιβάλω ακόμη και για τα άρθρα. Νομίζω πως η τελευταία φορά που είδαμε άρθρο στο Μίκυ Μάους ήταν στη πρώτη ιστορία του PKNE, σχεδόν τρία χρόνια πριν.

Όντως! Αλλά από τις τέσσερις σελίδες, δεν μπορούν να κρατήσουν έστω τη μία! Βέβαια μάλλον έχεις δίκιο και η δημοσίευση των άρθρων θα παραμείνει ευσεβής πόθος...

  • Like 4
  • Λύπη 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38500
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  407
  • Reputation:   4051
  • Achievement Points:  567
  • Days Won:  2
  • With Us For:  797 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

5 ώρες πριν, natsos είπε:

 

Επίσης μήπως ξέρετε εάν υπάρχουν προς πώληση από την Καθημερινή παλιά τεύχη Μίκυ Μάους για να εμπλουτίσω την συλλογή μου;

Κυκλοφορούν στα περίπτερα διάφορα πακετάκια με ΚΟΜΙΞ και Μίκυ Μάους (4 τεύχη με 3,90). Πάρε σβάρνα τα περίπτερα. Από είδα στο φεισμπουκ τα πακέτα είναι τα εξής.

 

{Κ61, #308,#315,#349},

{Κ58, #322,330,343}

{Κ61 #307,#315, #349},

{Κ61, #322,#334,#344},

{Κ38,#316, #365, #407},

{Κ41,#328, #340, #386}

  • Like 4
  • Ευχαριστώ 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

7 ώρες πριν, natsos είπε:

Εδώ ο φίλος @ ΚΟΜΙΞ  έχει γράψει ένα άρθρο για την εν λόγω ιστορία:https://komixpress.com/disneycomicspress/κάστυ-όλα-αυτά-συμβαίνουν-αύριο/

Και θα πω κάτι που δεν έχω γράψει στο άρθρο τότε. Ο ίδιος Κάστυ θεωρεί αυτή την ιστορία καλύτερη από την προηγούμενη που έχουμε διαβάσει στα ελληνικά. Έτσι μου είπε στο Κον :)

  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  40190
  • Group:  Members
  • Topic Count:  26
  • Content Count:  510
  • Reputation:   3251
  • Achievement Points:  567
  • Days Won:  8
  • With Us For:  352 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  14

20 ώρες πριν, Rombax είπε:

Νομίζω πως αυτό το μήνα υπάρχει μεγάλη περίπτωση να δούμε αυτή την ιστορία του Κάστυ. Ανήκει στην ίδια περίοδο με άλλες ιστορίες που έχουμε δει πρόσφατα στο ΜΜ (είναι μόλις δύο τεύχη μετά την αυριανή ιστορία).

 

Ειλικρινά εύχομαι να έχω δίκιο γιατί έχουμε πολύ καιρό να δούμε Κάστυ (νομίζω η τελευταία ιστορία του που είδαμε ήταν αυτή με τον Μίκυ Μύστερ, σχεδόν έναν χρόνο πριν). Επίσης είναι επετειακή ιστορία και έχει πολύ καλό σκορ στο inducks, κάτι που από ότι έχω δει δε γίνεται πολύ συχνά.

 

Τελικά ο φίλος @ Rombax  είχε δίκιο! Το επόμενο τεύχος του Μίκυ Μάους εχει την ιστορία όλα αυτά που θα συμβούν

αύριο :blob7::blob7:

image.png.f8704771b27823736d47134a93c101d5.png

Σκανάρισμα από τον φίλο @ Indian

  • Like 7
  • Respect 1
  • Ευχαριστώ 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  40190
  • Group:  Members
  • Topic Count:  26
  • Content Count:  510
  • Reputation:   3251
  • Achievement Points:  567
  • Days Won:  8
  • With Us For:  352 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  14

Ημερολόγιο Disney Ιούλιος 2023:

 

 

image.thumb.png.eff62fa2777f79f9af46c54df9ba0747.png

 

 Επιτέλους μετά από μεγάλη καθυστέρηση βγήκε και πάλι το ημερολόγιο των εκδόσεων αυτού του μήνα. Μάλλον ο Disney editor άργησε να γυρίσει από τα "μπάνια του λαού" και ξέχασε να το ανεβάσει. 

 

 Τέλος πάντων αυτός ο μήνας έχει ως εξής: 

 

 Αρχίζουμε με Μπαμ Μπαμ και την ιστορία "Ηρωικά Όνειρα" 

  https://inducks.org/story.phpc=I+TL+3283-1

 

Και τώρα έρχεται το ζουμάκι...

 

 Έχουμε επιτέλους Κάστυ και "Όλα αυτά που θα συμβούν αύριο"!  :blob7:

 Η ιστορία παίρνει τρία τεύχη καθώς έχουμε 4 προλόγους πριν τα δύο κεντρικά μέρη της ιστορίας οι οποίοι είναι μικρές περιπέτειες που θα συνδεθούν στα δύο μεγάλα μέρη. Κατά πάσα πιθανότητα τους τέσσερις προλογους θα τους δούμε στο επόμενο τεύχος και στα υπόλοιπα θα δούμε την κανονική ιστορία.

 

Ελπίζω πάντως η Καθημερινή να βάλει κάποιο σχετικό άρθρο λόγω της σημαντικότητας της ιστορίας.

 

Ένας υπέροχος μήνας για εμάς τους Ντισνεϋκούς και η Καθημερινή συνεχίζει το σερί καλών τευχών. 

  • Like 12
  • Ευχαριστώ 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14114
  • Achievement Points:  2558
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1184 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

!!!!!!!!!!!!!!Τι λες τώρα!!!!!! :confuse::dance:

Ο Ιούλιος, ξεκίνησε κάπως μέτρια                ( αδιάφορα σωστότερα), αλλά η συνέχεια προβλέπεται εκπληκτική! Ανυπομονώ να δω αν το σερί υπέροχων ιστοριών θα συνεχίσει και τον Αύγουστο!:beer:

  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37334
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  289
  • Reputation:   2321
  • Achievement Points:  351
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1094 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  17

19 ώρες πριν, Θοδωρής Καραπάνος είπε:

Πάντως τον Οκτώβριο του 2021 που είχα καλέσει και είχα ρωτήσει τους ανθρώπους στην Καθημερινή, η τηλεφωνήτρια, μου είχε πει ότι κρατούν τα τεύχη των τελευταίων δύο- το πολύ- ετών. Βέβαια, πώς γίνεται να βλέπουμε τεύχη του 2016 και του 2017 και του 2018 στα διάφορα γιορτινά/ εποχικά πακέτα εάν ισχύει το παραπάνω; Ειλικρινά δεν έχω ιδέα!

Αν θυμάσαι κάποια στιγμή είχε κυκλοφορήσει πακετάκι με το ΚΟΜΙΞ #4 και εκεί ήταν η αλήθεια ότι παραξενεύτηκα και άρχισα να το ψάχνω και τελικά ανακάλυψα όσα γράφω παραπάνω:)

  • Like 6
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14114
  • Achievement Points:  2558
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1184 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

Μόλις τώρα, Black Panther είπε:

Αν θυμάσαι κάποια στιγμή είχε κυκλοφορήσει πακετάκι με το ΚΟΜΙΞ #4 και εκεί ήταν η αλήθεια ότι παραξενεύτηκα και άρχισα να το ψάχνω και τελικά ανακάλυψα όσα γράφω παραπάνω:)

 Ναι, γι' αυτό κι εγώ είχα τις αμφιβολίες μου. Εξάλλου, κάποια στιγμή είχα βρει κι εγώ ένα πακέτο με ένα αρκετά παλιό τεύχος του Super Μίκυ ( το #23 αν θυμάμαι καλά). :cheers3:

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38010
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  562
  • Reputation:   4380
  • Achievement Points:  622
  • Days Won:  1
  • With Us For:  917 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  16

Οδύσσεια, Φαντομίας και Κάστυ. Οι Ντισνεικοι τρώμε καλά αυτό το καλοκαίρι :mafia:

 

Ξέρουμε μήπως και πια θα είναι η ιστορία του Ντόναλντ; Το εξώφυλλο φαίνεται ενδιαφέρον. 

Επεξεργασία από Rombax
  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.