Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέα και ειδήσεις για τις ελληνικές Disney εκδόσεις


PhantomDuck

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  31712
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  339
  • Reputation:   1155
  • Achievement Points:  343
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2779 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

 

On 22/6/2021 στο 1:14 ΠΜ, Manitou είπε:

Προτείνω είτε να μετονομαστεί το παρόν τοπικ σε "κλαψα και μιρλα για τις ελληνικές εκδόσεις Ντίσνεϋ". Στη συνέχεια να φτιάξουμε ένα άλλο που να λέγεται "όχι άλλη κλαψα και μιρλα για τις ελληνικές εκδόσεις Ντίσνεϋ" όπου θα συζητάμε άλλα πράγματα και όχι κάθε λίγο και λιγάκι τα ίδια και τα ίδια. Τα έχουμε πει εκατό φορές. Κάθε φορά που κάποιος γράφει μια είδηση για κάτι ακολουθουν από κάτω δέκα είκοσι μηνύματα με την ιδία γκρίνια. Χάνουμε την είδηση για να διαβάζουμε ξανά και ξανά τα ίδια πράγματα. Αυτό το τοπικ έχει 54 σελίδες που θα μπορούσαν να συμπιεστούν σε καμιά δεκαριά. 

 

Mεγαλώσαμε και έχουμε παραξενιές τώρα :lol: Μικροί διαβάζαμε τεύχη με κακό ή μέτριο χρωματισμό, μάτ χαρτί που ήταν δεμένα με συνδετήρα και δεν όχι μόνο δεν παραπονιόμασταν αλλά χαιρόμασταν που διαβάζαμε ιστορίες με τους αγαπημένους μας χαρακτήρες. Οι πιο μεγάλοι είχαν τεύχη με τις μισές σελίδες ασπρόμαυρες.  Τώρα τα έχουμε όλα και μας φταίει η έλλειψη άρθρων λες και αγοράζουμε τα τεύχη για τα άρθρα και όχι για τις ιστορίες και καθόμαστε και προσέχουμε τι χρώμα έχει η ράχη ή γιάτι η τάδε σκιά είναι στραβή!

 

Έχετε χάσει το νόημα παιδιά!

Επεξεργασία από Συλλεκτης
  • Like 5
  • Μπέρδεμα 1
  • Λύπη 1
  • Διαφωνώ 1
  • Ουδέτερο 1
  • Respect 2
  • Αστείο 2
  • Ευχαριστώ 3
  • Read 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37224
  • Group:  Members
  • Topic Count:  25
  • Content Count:  278
  • Reputation:   1512
  • Achievement Points:  305
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1119 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  16

Τον τελευταίο μήνα παρατηρώ και παρακολουθώ τα posts που γίνονται σε αυτό το θέμα και έτσι με αφορμή όλα αυτά που έχουν ειπωθεί είπα να αφιερώσω λίγο χρόνο για να συμμεριστώ μαζί σας την δική μου άποψη...:beer:

Spoiler

Το πρώτο μου ποστ σε αυτήν την ενότητα. Για να δούμε...:gpost:

Ερωτό-απαντησό-απόψεις 1

Quote

Εγώ θα πρότεινα να μην γραφτεί κανένας στην συνδρομή. Να μην της κάνουμε την χάρη, επειδή η Καθημερινή ψάχνει πελάτες οι οποίοι είναι τόσο (μην τους χαρακτηρίσω καλύτερα) και πληρώνουν συνδρομή για να δουν τις αηδίες της ηλεκτρονικά. Όσο πάμε τείνουμε προς την κατάργηση του εντύπου, για αυτό και πρέπει όλοι μαζί να απευθύνουμε έκκληση προς την Καθημερινή να διαγράψει οριστικά αυτή την ιστοσελίδα και να δώσει σημασία στην βελτίωση του εντύπου. Ελπίζω να κατάλαβαν όλοι η συμφορουμίτες ότι αυτά που λέω και εγώ αλλά και ο @Disney comics club gr δεν τα λέμε επειδή θέλουμε να σας αλλάξουμε γνώμη αλλά για την βελτίωση του περιοδικού, μιας και από τότε που τα δικαιώματα έχουν περιέλθει στην Καθημερινή το περιοδικό έχει γίνει το χειρότερο που θα μπορούσε να υπάρξει ποτέ στην Ελλάδα. Παρακαλώ τον @Valtasarνα επικοινωνήσει με την Καθημερινή σύντομα.

Οκ. Θα συμφωνήσω μαζί σου. Έχω όμως μερικές επισημάνσεις και "ενστάσεις" να κάνω σε αυτά που γράφεις.

Ζούμε στον 21ο αιώνα. Η τεχνολογία έχει αναπτυχθεί και με όλα αυτά τα φαινόμενα που αφορούν τον κόσμο έχουμε φτάσει σε σημείο που τα πάντα να γίνονται ηλεκτρονικά... 

Δεν θα μπορούσε να είναι αυτονόητο για κάποιον ο οποίος δεν βρίσκει ένα τεύχος να το διαβάσει ηλεκτρονικά...

Βεβαίως και ένα e-shop θα ήταν πολύ σημαντικά αλλά μην τα ζητάμε και όλα από αυτούς οι οποίοι δεν πολυασχολούνται με τα κομικς

 

Ερωτό-απαντησό-απόψεις 2

Quote

Και μάλιστα φίλε @jimmy mcduckτους ρώτησα αν είναι προσωρινό αυτό, και μου απάντησαν ότι σκοπός του περιοδικού είναι η δημοσίευση όσο περισσότερων ιστοριών παραγωγής Disney γίνεται! Άμα θέλουμε άρθρα μας είπαν είτε να περιμένουμε τους τόμους του Σκάρπα (ρώτησα και γι' αυτό και μου απάντησαν ότι δεν μπορεί να ανακοινωθεί η κυκλοφορία τους ακόμη) καθώς και στους τόμους του Μπαρκς! Μου είπαν λοιπόν ότι πλέον εκεί θα μπορούμε να βρίσκουμε τέτοιου είδους "κείμενα"!

Αυτή η συμπεριφορά και η απάντηση τις ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗΣ δηλώνει την προχειρότητα που υπάρχει και επικρατεί.

"Άμα θέλουμε άρθρα μας είπαν είτε να περιμένουμε τους τόμους του Σκάρπα καθώς και στους τόμους του Μπαρκς"

και τη άρθρα copy-paste μετάφραση από τους Ιταλούς... Άρε Ελλαδάρα!!!:notalk:

Και άντε να πω τα άρθρα ότι δεν τα πολυδιαβάζουμε αλλά την στήλη με τα γράμματα γιατί; Τόσο δύσκολο ήτανε να γράψουν μια παράγραφο και να βάλουν και κάνα δυο εικόνες

 

ΠΑΡΕΝΘΕΣΗ 

Quote

Προτείνω είτε να μετονομαστεί το παρόν τοπικ σε "κλαψα και μιρλα για τις ελληνικές εκδόσεις Ντίσνεϋ". Στη συνέχεια να φτιάξουμε ένα άλλο που να λέγεται "όχι άλλη κλαψα και μιρλα για τις ελληνικές εκδόσεις Ντίσνεϋ" όπου θα συζητάμε άλλα πράγματα και όχι κάθε λίγο και λιγάκι τα ίδια και τα ίδια. Τα έχουμε πει εκατό φορές. Κάθε φορά που κάποιος γράφει μια είδηση για κάτι ακολουθουν από κάτω δέκα είκοσι μηνύματα με την ιδία γκρίνια. Χάνουμε την είδηση για να διαβάζουμε ξανά και ξανά τα ίδια πράγματα. Αυτό το τοπικ έχει 54 σελίδες που θα μπορούσαν να συμπιεστούν σε καμιά δεκαριά. 

Κοιτά σε αυτό το φόρουμ υπάρχει ελευθερία λόγου. Βεβαίως δεν θα διαφωνήσω με αυτά που γράφεις και καλό θα ήταν να μην γεμίζουμε το τόπικ με ίδια ανούσια posts.

Η αλήθεια είναι θα έπρεπε να κατακρίνουμε λίγο λιγότερο την ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ δότι μην ξεχνάμε οτί χωρίς αυτήν πιθανώς από το 2014 μέχρι τώρα να μην υπήρχαν κομικς.:)

Ερωτό-απαντησό-απόψεις 3

Quote

Mεγαλώσαμε και έχουμε παραξενιές τώρα :lol: Μικροί διαβάζαμε τεύχη με κακό ή μέτριο χρωματισμό, μάτ χαρτί που ήταν δεμένα με συνδετήρα και δεν όχι μόνο δεν παραπονιόμασταν αλλά χαιρόμασταν που διαβάζαμε ιστορίες με τους αγαπημένους μας χαρακτήρες. Οι πιο μεγάλοι είχαν τεύχη με τις μισές σελίδες ασπρόμαυρες.  Τώρα τα έχουμε όλα και μας φταίει η έλλειψη άρθρων λες και αγοράζουμε τα τεύχη για τα άρθρα και όχι για τις ιστορίες και καθόμαστε και προσέχουμε τι χρώμα έχει η ράχη ή γιάτι η τάδε σκιά είναι στραβή!

 

Έχετε χάσει το νόημα παιδιά!

Όπως είπα και πιο πάνω η τεχνολογία έχει αναπτυχθεί και εξελιχθεί...

Όσο περνούσαν τα χρόνια και δημιουργόταν κάτι καινούργιο (π.χ. βιβλιοδεσία με σκληρόδετο εξώφυλλο) περιμέναμε κάτι αντίστοιχο από τον Τερζόπουλο.

Έτσι και σήμερα...

Νομίζω λογικό είναι να περιμένεις από μια τόσο μεγάλη εταιρία και έναν τεράστιο εκδοτικό οίκο κάτι ανάλογο.

Δεν θεωρώ δύσκολο να πάρουν ένα πιο καλό εξώφυλλο να γράψουν ένα άρθρο να αφιερώσουν λίγο χρόνο για να δώσουν και στους νέους αναγνώστες κάτι το οποίο μπορεί να τους ανοίξει νέους ορίζοντες και αυτό το οποίο θα τους παρακινήσει στην αγορά...

 

Κλείνοντας....

 

-> Είμαι κατά του ηλεκτρονικού περιοδικού αλλά είναι και αυτό μια λύση

-> ένα e-shop θα έπρεπε να υπάρχει

-> Θα ήθελα μια καλύτερη διαλογή ιστοριών και τότε θα έκανα τα στραβά μάτια

-> Ευγνωμονώ την ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ που συνεχίζει τα κομικς αλλά θα ήθελα λίγο καλύτερη δουλειά

 

Spoiler

Ελπίζω να μην σας κούρασα :lol:

ΥΠ. Ετοιμάζεται ένα βίντεο διάρκειας 15 λεπτών στο οποίο θα γίνεται σύγκρισή του περιοδικού ΚΟΜΙΞ της Α με το της Β περιόδου κα ιγενικά θα παρουσιαστούν διάφορα πράγματα σχετικά για αυτό το περιοδικό...

Μείνετε συντονισμένοι!!!:hop:

 

 

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37224
  • Group:  Members
  • Topic Count:  25
  • Content Count:  278
  • Reputation:   1512
  • Achievement Points:  305
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1119 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  16

On 20/6/2021 στο 1:52 ΠΜ, ΚΟΜΙΞ είπε:

Και αυτή η απάντηση που σου έδωσαν βάζει την ταφόπλακα του ΚΟΜΙΞ ως περιοδικό...

:lol:

Επεξεργασία από ΣΚΡΟΥΤΖ ΜΑΚ ΝΤΑΚ TV
  • Like 1
  • Λύπη 1
  • Read 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4348
  • Reputation:   33882
  • Achievement Points:  4415
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Εγώ καταλαβαίνω και τον κάθε μεγαλύτερο που μεγάλωσε με μιση ιστορία ασπρόμαυρη και μισή κιτρινοκόκκινο πράσινη (Ω ναι πόσες ήταν απλά πορτοκάλι από την αρχή μέχρι το τελος) και δεν έχει και πολλές απαιτήσεις καταλαβαίνω και τους πιο μικρούς που έχουν "καλομαθει" και θέλουν τα καλά του τοπολινο. Όλα θεμιτά! Μακάρι να έχουμε και εμείς τα καλά του τοπολινο. Να είχαμε και καμία φιγουριτσα. Και κανένα εξτρα τεύχος και κανένα σπέσιαλ και καμία συλλογή. Για τα άρθρα ούτε και εγώ καιγομαι. Μια σελιδα εισαγωγική σε μοναδικές ιστορίες μου φτανει. Απλά βλέπω τους μικρότερους εδώ μέσα απλά να μπαίνουν και να γκρινιάζουν όλη την ώρα και δεν βλέπω να σχολιάζουν το περιοδικό αυτό καθεαυτο. Μπαίνουν για να γράψουν πόσο σκ@&€-€ είναι το Κόμιξ. Οκ το είπαμε. Πάμε παρακάτω. Σε λίγες μέρες κυκλοφορεί η συνέχεια της συλλογής του Σκάρπα. Οι πιο μικροί ξέρετε ακριβώς τι είναι? Δεν θέλετε να μάθετε καμία πιο ζουμερη λεπτομέρεια για αυτή την υπερεγκυκλοπαιδια (την οποία βέβαια λίγο χεζει η καθημερινή με αυτά που κάνει αλλά ας είναι). Όλοι εμείς μεγαλώσαμε με αυτές ακριβώς τις ιστορίες. Τα πρώτα 1500 Μίκυ Μαους του Τερζοπούλου είχαν κυρίως τέτοιες ιστορίες. Λίγο καφρικες με όλα τα παπιά να δίνουν τον χειρότερο εαυτό τους αλλά απίθανα αστείες. Ας πούμε μια τέτοια κουβέντα δεν έχω πετύχει τον τελευταίο καιρό. Αυτά εννοώ.

 

  • Like 18
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2176
  • Reputation:   21477
  • Achievement Points:  2215
  • Days Won:  57
  • With Us For:  2323 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Προσωπικά έχω πάρει απόφαση ότι η "Καθημερινή" όσο πάει θα απλοποιεί τα περιοδικά της.

Αυτό κρίνει ότι απαιτεί η εποχή μας, αυτό κάνει. Δικαίωμα της είναι. Μπορεί από τη μία να χάνει κάποιους αναγνώστες και από την άλλη να κερδίζει άλλους. Αυτή ξέρει.

 

Από την άλλη τώρα, όλα τα άλλα κόμικς που βγαίνουν στην Ελλάδα - αμερικάνικα, ευρωπαϊκά κτλ - είτε στην πρώτη, είτε στην δεύτερη, είτε στην τελευταία σελίδα, αναφέρουν σεναριογράφο και σχεδιαστή, μέχρι και τους συντελεστές της ελληνικής έκδοσης (για να ξέρουμε ποιους να βρίζουμε αν δεν μας αρέσει η μετάφραση και γενικά :lol:).  Μόνο στα "disney" δεν υπάρχει αυτό (εκτός από το ΚΟΜΙΞ).

Θα μου πείτε τώρα ότι σε κάποιες ιστορίες έχει στην πρώτη σελίδα κάτω κάτω δύο ξερά ονόματα. Δε μου λέει τίποτα αυτό, εγώ μπορεί να είμαι άσχετος και να μην ξέρω τι είναι ο καθένας από αυτούς.

Επίσης, διαβάζω ένα "Superman" ή "Spider-Man", ξέρω ότι είναι αμερικάνικο, διαβάζω ένα "Λούκυ Λουκ" ξέρω ότι είναι γαλλικό, ένα "Ζαγκόρ" ξέρω ότι είναι ιταλικό. Μία ιστορία του "Μίκυ" ή του "Ντόναλντ" στο "Μίκυ Μάους" τι είναι αμερικάνικη, ιταλική, δανέζικη, βραζιλιάνικη, κογκολέζικη, τι;;; γιατί δεν υπάρχει μια αναφορά στην χώρα προέλευσης;

Τόσο δύσκολο είναι στα περιεχόμενα μαζί με τον τίτλο να γράφει "σενάριο ο τάδε, σχέδιο ο τάδε, χώρα προέλευσης η τάδε" και τέλος. Ούτε άρθρα, ούτε εισαγωγές, ούτε παραπανίσιο μελάνι και χρόνος χαμένος.

Ούτε αυτό δεν μπορούν να κάνουν.

 

Αυτή είναι η γκρίνια και από εμένα...:lol:

 

Η παρούσα ανάρτηση ας μεταφερθεί στο "Γκρίνια για τις Ελληνικές εκδόσεις Disney".

Επεξεργασία από hudson
  • Like 10
  • Διαφωνώ 1
  • Respect 2
  • Αστείο 4
  • Ευχαριστώ 1
  • Read 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37334
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  291
  • Reputation:   2324
  • Achievement Points:  353
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1094 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  17

Εν τω μεταξύ οι τόμοι του Σκάρπα δε θα έπρεπε σιγά σιγά να ανακοινώνονται;

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25930
  • Group:  Members
  • Topic Count:  115
  • Content Count:  881
  • Reputation:   5421
  • Achievement Points:  881
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4194 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

1 hour ago, Λούντβιχ Φον Ντρέηκ said:

Εν τω μεταξύ οι τόμοι του Σκάρπα δε θα έπρεπε σιγά σιγά να ανακοινώνονται;

Όπως πάντα, θα ανακοινωθούν σε διαφήμιση στην Κυριακάτικη Καθημερινή την προηγούμενη εβδομάδα από την εβδομάδα κυκλοφορίας. Πάντα έτσι δεν γινότανε;

  • Like 11
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

20 λεπτά πριν, Kriton είπε:

Όπως πάντα, θα ανακοινωθούν σε διαφήμιση στην Κυριακάτικη Καθημερινή την προηγούμενη εβδομάδα από την εβδομάδα κυκλοφορίας. Πάντα έτσι δεν γινότανε;

Ακριβώς όπως τα λέει ο @Kriton. Δεν έχει ανακοινωθεί κάτι ακόμα όμως :)

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1104
  • Reputation:   6928
  • Achievement Points:  1166
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1650 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

18 ώρες πριν, Συλλεκτης είπε:

 

 

Mεγαλώσαμε και έχουμε παραξενιές τώρα :lol: Μικροί διαβάζαμε τεύχη με κακό ή μέτριο χρωματισμό, μάτ χαρτί που ήταν δεμένα με συνδετήρα και δεν όχι μόνο δεν παραπονιόμασταν αλλά χαιρόμασταν που διαβάζαμε ιστορίες με τους αγαπημένους μας χαρακτήρες. Οι πιο μεγάλοι είχαν τεύχη με τις μισές σελίδες ασπρόμαυρες.  Τώρα τα έχουμε όλα και μας φταίει η έλλειψη άρθρων λες και αγοράζουμε τα τεύχη για τα άρθρα και όχι για τις ιστορίες και καθόμαστε και προσέχουμε τι χρώμα έχει η ράχη ή γιάτι η τάδε σκιά είναι στραβή!

 

Έχετε χάσει το νόημα παιδιά!

Το πρώτο ποστ με τις περισσότερες διαφορετικές αντιδράσεις που έχω δει!

 

Υ.Γ. Για αυτό έβαλα τη φατσούλα "χαχαχα":lol:

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1104
  • Reputation:   6928
  • Achievement Points:  1166
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1650 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

13 ώρες πριν, hudson είπε:

Προσωπικά έχω πάρει απόφαση ότι η "Καθημερινή" όσο πάει θα απλοποιεί τα περιοδικά της.

Αυτό κρίνει ότι απαιτεί η εποχή μας, αυτό κάνει. Δικαίωμα της είναι. Μπορεί από τη μία να χάνει κάποιους αναγνώστες και από την άλλη να κερδίζει άλλους. Αυτή ξέρει.

 

Από την άλλη τώρα, όλα τα άλλα κόμικς που βγαίνουν στην Ελλάδα - αμερικάνικα, ευρωπαϊκά κτλ - είτε στην πρώτη, είτε στην δεύτερη, είτε στην τελευταία σελίδα, αναφέρουν σεναριογράφο και σχεδιαστή, μέχρι και τους συντελεστές της ελληνικής έκδοσης (για να ξέρουμε ποιους να βρίζουμε αν δεν μας αρέσει η μετάφραση και γενικά :lol:).  Μόνο στα "disney" δεν υπάρχει αυτό (εκτός από το ΚΟΜΙΞ).

Θα μου πείτε τώρα ότι σε κάποιες ιστορίες έχει στην πρώτη σελίδα κάτω κάτω δύο ξερά ονόματα. Δε μου λέει τίποτα αυτό, εγώ μπορεί να είμαι άσχετος και να μην ξέρω τι είναι ο καθένας από αυτούς.

Επίσης, διαβάζω ένα "Superman" ή "Spider-Man", ξέρω ότι είναι αμερικάνικο, διαβάζω ένα "Λούκυ Λουκ" ξέρω ότι είναι γαλλικό, ένα "Ζαγκόρ" ξέρω ότι είναι ιταλικό. Μία ιστορία του "Μίκυ" ή του "Ντόναλντ" στο "Μίκυ Μάους" τι είναι αμερικάνικη, ιταλική, δανέζικη, βραζιλιάνικη, κογκολέζικη, τι;;; γιατί δεν υπάρχει μια αναφορά στην χώρα προέλευσης;

Τόσο δύσκολο είναι στα περιεχόμενα μαζί με τον τίτλο να γράφει "σενάριο ο τάδε, σχέδιο ο τάδε, χώρα προέλευσης η τάδε" και τέλος. Ούτε άρθρα, ούτε εισαγωγές, ούτε παραπανίσιο μελάνι και χρόνος χαμένος.

Ούτε αυτό δεν μπορούν να κάνουν.

 

Αυτή είναι η γκρίνια και από εμένα...:lol:

 

Η παρούσα ανάρτηση ας μεταφερθεί στο "Γκρίνια για τις Ελληνικές εκδόσεις Disney".

Ωπ να και δεύτερο....:lol:

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On 18/5/2021 στο 2:10 ΜΜ, DM64007 είπε:

Θεωρώ πως το εξώφυλλο του ΚΟΜΙΞ καταστρέφει όλο το ημερολόγιο.........

 

11.gif

 

On 2/6/2021 στο 6:52 ΜΜ, Disney comics club gr είπε:

Εγώ πιστευω οτι  τα απαντα του ρομανο σκαρπα μαλλον θα βγουν στα μεσα ιουνιου με αρχες ιουνιου.Καλου κακου εγω θα πηγαινω να ρωταω καθε Κυριακη στο περιπτερο της γειτονιας μου αν εχουν βγει:lol:

 

Το reaction "Λυπάμαι" το έβαλα για τον περιπτερά σου... carambanew1.gif

 

On 16/6/2021 στο 7:07 ΜΜ, ΚΟΜΙΞ είπε:

Πάντως εικόνες σαν τις παρακάτω δεν τις λες και φουλ θετικές. Σε κάποια ΜΜ στο λογότυπο λείπει το stroke :P

 

Το stroke θα το πάθω εγώ μ' αυτά που διαβάζω... emooth445.gif

  • Αστείο 10
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34945
  • Group:  Members
  • Topic Count:  76
  • Content Count:  618
  • Reputation:   3801
  • Achievement Points:  623
  • Days Won:  7
  • With Us For:  1668 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  13

On 2/6/2021 στο 10:06 ΜΜ, ΚΟΜΙΞ είπε:

Λοιπόν επειδή την έχω δει και αλλού αυτήν την ερώτηση θα πω τα εξής.

 

Πέρσι είχαμε 9 τόμους που κυκλοφόρησαν:

  • Πρώτος τόμος: 5 Ιουλίου 2020
  • Τελευταίος τόμος: 30 Αυγούστου

Άρα φέτος που πάλι έχουμε 9 τόμους εάν ισχύει το ίδιο μοτίβο θα έχουμε:

  • Πρώτος τόμος: 4 Ιουλίου
  • Τελευταίος τόμος: 29 Αυγούστου

Θα δούμε όμως :) Υπομονή.


Πάντως για 4/7 δεν υπήρχε κάποια ανακοίνωση στο site τους, οπότε μάλλον δεν θα έχουμε τόμο εκείνη την ημέρα.

Πολύ πιθανόν να αρχίσει από 11/7 και να τελειώσει 5/9 ή να αρχίσει από 18/7 και να τελειώσει 12/9. Μου φαίνονται λογικές αυτές οι ημερομηνίες.

 

Αναμένουμε :)

  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2176
  • Reputation:   21477
  • Achievement Points:  2215
  • Days Won:  57
  • With Us For:  2323 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

58 λεπτά πριν, Gong είπε:

Πάντως για 4/7 δεν υπήρχε κάποια ανακοίνωση στο site τους, οπότε μάλλον δεν θα έχουμε τόμο εκείνη την ημέρα.

Πολύ πιθανόν να αρχίσει από 11/7 και να τελειώσει 5/9 ή να αρχίσει από 18/7 και να τελειώσει 12/9. Μου φαίνονται λογικές αυτές οι ημερομηνίες.

 

Αναμένουμε

 

Πλάκα πλάκα φτάσαμε στον 5ο χρόνο και σχεδόν στη μέση.

Με τους φετινούς 9 τόμους είμαστε στους 43.

Να δείτε που του χρόνου θα εκδοθούν 8 τόμοι, για να φτάσουμε στους 51, ακριβώς στη μέση

και θα μας μείνουν άλλα 6 χρονάκια για να ολοκληρωθεί η σειρά (αν δεν αλλάξει ρυθμό η "Καθημερινή").

 

Το 2028 θα έχουμε τελειώσει.

 

Και μια πρόβλεψη:

2022 8 τόμοι

2023 9 τόμοι

2024 8 τόμοι

2025 9 τόμοι

2026 8 τόμοι

2027 9 τόμοι

2028 8 τόμοι 

       59 τόμοι

και 43 (μαζί με τους φετινούς)

Σύνολο 102 τόμοι   :wow:

 

Όλα αυτά αν συνεχίσει η "Καθημερινή" να βγάζει "disney".

Αν συνεχίσει η "Καθημερινή" να βγάζει έντυπα "disney".

 

  • Like 14
  • Αστείο 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μάλιστα! Ε πως κάνετε έτσι; 25 χρόνια έκανε κόμικς ο Romano Scarpa, ΜΟΝΟ 12 χρόνια χρειάζονται οι "Καθημερινές Εκδόσεις" για να εκδόσουν όλη τη δουλειά του! Κάτω απ' τα μισά!! emoexc016.gif Μην είστε ανυπόμονοι, αυτά τα πράγματα παίρνουν χρόν(ια)ο! sc37.gif Ψυχοβγάλτης οι "Καθημερινές Εκδόσεις"... 22f1c214e273d8c261614437f4865f94.gif

Επεξεργασία από Mandrake
  • Like 6
  • Respect 3
  • Αστείο 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13944
  • Group:  Members
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  670
  • Reputation:   4541
  • Achievement Points:  709
  • Days Won:  9
  • With Us For:  4827 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αφου κανετε υπολογισμους ας αρχισουμε απο πιο πριν, απο τους τομους που εβγαζε ο Τερζοπουλος. Οι τομοι Μπαρκς ηταν 4 το χρονο, θα επρεπε να περιμενουμε 4Χ12 χρονια (2009+12=2021) δηλ. μεχρι και φετος για να συμπληρωθουν και το πιθανοτερο ουτε αυτος να τυπωνε τον τομο 48, επειδη ηταν η υπερπολυσελιδη βιογραφια του.

Οσον αφορα τους ιταλους, μετα τον Σκαρπα δυστυχως δεν υπαρχουν αλλα απαντα, ουτε αυτοι τιμουν π.χ. τον Καρπι ή τον Μποταρο. Εκει ομως υπαρχουν αρκετες εκδοσεις απο πολλους εκδοτες που περιεχουν ολες τις ιστοριες τους κι αυτο μπορειτε να το δειτε στο inducks στα publications για Italy. 

Για Ελλαδα, μακαρι να συνεχιστουν 9 τομοι ανα ετος. Κι ας περιμενουμε να βγαινουν καθε Ιουλιο. Γιατι οσο θα προχωραμε προς το τελος τους, αυτους που ειναι προς το 50 της ιταλικης αριθμισης, επειδη ειναι με λιγο διαφορετικη μορφη, με πολυ περισσοτερα κειμενα/αρθρα και λιγωτερες ιστοριες και πολυ φοβαμαι οτι, οπως δεν ειχαμε τομο 48 για Μπαρκς, ετσι θα γινει και με αυτα. 

 

Θα προτεινα το εξης, ολοι αυτοι που για χρονια φωναζαν να βγουν τα αρθρα και να μπει ο Ντον Ροσα στο Κομιξ (κατι που εγινε), να συνεχισουν να τους φωναζουν και για αυτα που γραφονται εδω. 

 

:cool:

  • Like 10
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4348
  • Reputation:   33882
  • Achievement Points:  4415
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  45

36 λεπτά πριν, cypavlos είπε:

Αφου κανετε υπολογισμους ας αρχισουμε απο πιο πριν, απο τους τομους που εβγαζε ο Τερζοπουλος. Οι τομοι Μπαρκς ηταν 4 το χρονο, θα επρεπε να περιμενουμε 4Χ12 χρονια (2009+12=2021) δηλ. μεχρι και φετος για να συμπληρωθουν και το πιθανοτερο ουτε αυτος να τυπωνε τον τομο 48, επειδη ηταν η υπερπολυσελιδη βιογραφια του.

Οσον αφορα τους ιταλους, μετα τον Σκαρπα δυστυχως δεν υπαρχουν αλλα απαντα, ουτε αυτοι τιμουν π.χ. τον Καρπι ή τον Μποταρο. Εκει ομως υπαρχουν αρκετες εκδοσεις απο πολλους εκδοτες που περιεχουν ολες τις ιστοριες τους κι αυτο μπορειτε να το δειτε στο inducks στα publications για Italy. 

Για Ελλαδα, μακαρι να συνεχιστουν 9 τομοι ανα ετος. Κι ας περιμενουμε να βγαινουν καθε Ιουλιο. Γιατι οσο θα προχωραμε προς το τελος τους, αυτους που ειναι προς το 50 της ιταλικης αριθμισης, επειδη ειναι με λιγο διαφορετικη μορφη, με πολυ περισσοτερα κειμενα/αρθρα και λιγωτερες ιστοριες και πολυ φοβαμαι οτι, οπως δεν ειχαμε τομο 48 για Μπαρκς, ετσι θα γινει και με αυτα. 

 

Θα προτεινα το εξης, ολοι αυτοι που για χρονια φωναζαν να βγουν τα αρθρα και να μπει ο Ντον Ροσα στο Κομιξ (κατι που εγινε), να συνεχισουν να τους φωναζουν και για αυτα που γραφονται εδω. 

 

:cool:

 

Κοίτα, θα μπορούσαν να έβγαζαν 16-18 τόμους το χρόνο όπως με τον Μπαρκς. Να έχουμε οοοοολο το καλοκαίρι κάτι να περιμένουμε και να τελειώνουμε και μια ώρα αρχύτερα. 

Οι τόμοι του Σκάρπα είναι φανταστικοί και είναι πραγματικά λίγοι οι 9 κάθε καλοκαίρι. Τον Μπαρκς τον μπουμπουνισαν και τον τέλειωσαν σε μία τριετία. 

Γενικά όπως έχουμε πει πολλές φορές οι τόμοι του Σκάρπα έχουν και άλλα στραβά (αρίθμηση, περιεχόμενα, ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΑ, ανομοιομορφία) αλλά παραμένουν αριστουργήματα. 

Εγώ τώρα που τα διαβάζω στην κόρη μου τα έχω πια τελείως ανακατεμένα. Ούτε που θυμάμαι ποιος ήταν πρώτος και ποιος δεύτερος. 

Παρόλα αυτά τους περιμένω πως και πως!

  • Like 12
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13944
  • Group:  Members
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  670
  • Reputation:   4541
  • Achievement Points:  709
  • Days Won:  9
  • With Us For:  4827 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ο Τερζοπουλος σκοπευε να πυκνωσει την κυκλοφορια των τομων απο 4 σε 6 ή 8 τον χρονο, αλλα τα οικονομικα προβληματα αυξανονταν κι ετσι καταληξαμε εδω που καταληξαμε. Βεβαια επαιζε ρολο και η τιμη του καθε τομου. Αλλη ποιοτητα εχουν οι τομοι Μπαρκς του Τερζοπουλου κι αλλη της Καθημερινης. Ομως με την επιλογη της Καθημερινης ειχαμε ολοι ολους τους τομους Μπαρκς μεσα σε 3 χρονια, σε μια ανεχτη εκδοση (γιατ ιδεν υπαρχουν εκδοσεις χωρις λαθη) και τωρα υπαρχει ενα ειδος εκδοσης (η κλασικη περιοδος) που πολλοι κομιξακιες ειχαν πληρη αγνοια οτι υπαρχει. Βεβαια πολλοι κομιξακιες δυστυχως ακομα αγνοουν οτι υπαρχει η παγκοσμια βαση δεδομενων κομικς ντισνευ, το λεγομενο INDUCKS και ταλαιπωρουνται στο ψαξιμο πληροφοριων. 

  • Like 10
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34945
  • Group:  Members
  • Topic Count:  76
  • Content Count:  618
  • Reputation:   3801
  • Achievement Points:  623
  • Days Won:  7
  • With Us For:  1668 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  13

imerologio-disney-ioylios-561417793


Το ημερολόγιο Disney του Ιουλίου!

  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Τέλος του μήνα βλέπω Ρεγγίνα / Πανωραία / Reginella, πολύ χαίρομαι. Την περίμενα αν και δεν είναι για όλους. Λογικά θα βγει σε 3 τεύχη / μέρη
https://inducks.org/story.php?c=I+TL+3218-1P

  • Like 12
  • Ευχαριστώ 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  8699
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  340
  • Reputation:   1953
  • Achievement Points:  340
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5531 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

5 hours ago, PhantomDuck said:

Τέλος του μήνα βλέπω Ρεγγίνα / Πανωραία / Reginella, πολύ χαίρομαι. Την περίμενα αν και δεν είναι για όλους. Λογικά θα βγει σε 3 τεύχη / μέρη
https://inducks.org/story.php?c=I+TL+3218-1P

 

Είναι γελοίο. Στην Ελλάδα έχει δημοσιευτεί μόνο η πρώτη ιστορία του Τσιμίνο με την Ρεγγίνα, και τις άλλες τρεις ακόμα τις περιμένουμε:

 

https://inducks.org/story.php?c=I+AT++213-A

https://inducks.org/story.php?c=I+TL+1673-A

https://inducks.org/story.php?c=I+TL+1884-B

 

Προφανώς δε θα δημοσιευτούν ποτέ, όπως δε θα δημοσιευτεί το τελευταίο μέρος του Σπαθιού των Πάγων, η Καντελάμπρα του Κάρπι, και άλλα πολλά, επειδή οι ελληνικές εκδόσεις Ντίσνεϋ αποφάσισαν ότι θα δημοσιεύουν μόνο "νέες ιστορίες", κάτι το οποίο φυσικά δεν ισχύει για το ΚΟΜΙΞ οπού γίνεται η επαναδημοσίευση, της επαναδημοσίευσης, ω επαναδημοσίευση.

 

Οπότε τώρα ξαφνικά δημοσιεύεται μια καινούργια ιστορία με την Ρεγγίνα, ένας χαρακτήρας για τον οποίο δεν έχουμε ιδέα πως έχει εξελιχτεί και τι προϊστορία έχει με τον Ντόναλντ, επειδή οι εκδόσεις Ντίσνεϋ στην Ελλάδα τον παίζουν.

 

Σόρυ για το θυμό που βγάζω αλλά ως μεγάλος θαυμαστής του Τσιμίνο με εκνευρίζει τρομερά αυτό το θέμα.

  • Like 12
  • Ευχαριστώ 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4348
  • Reputation:   33882
  • Achievement Points:  4415
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  45

3 ώρες πριν, Jim Slip είπε:

 

Είναι γελοίο. Στην Ελλάδα έχει δημοσιευτεί μόνο η πρώτη ιστορία του Τσιμίνο με την Ρεγγίνα, και τις άλλες τρεις ακόμα τις περιμένουμε:

 

https://inducks.org/story.php?c=I+AT++213-A

https://inducks.org/story.php?c=I+TL+1673-A

https://inducks.org/story.php?c=I+TL+1884-B

 

Προφανώς δε θα δημοσιευτούν ποτέ, όπως δε θα δημοσιευτεί το τελευταίο μέρος του Σπαθιού των Πάγων, η Καντελάμπρα του Κάρπι, και άλλα πολλά, επειδή οι ελληνικές εκδόσεις Ντίσνεϋ αποφάσισαν ότι θα δημοσιεύουν μόνο "νέες ιστορίες", κάτι το οποίο φυσικά δεν ισχύει για το ΚΟΜΙΞ οπού γίνεται η επαναδημοσίευση, της επαναδημοσίευσης, ω επαναδημοσίευση.

 

Οπότε τώρα ξαφνικά δημοσιεύεται μια καινούργια ιστορία με την Ρεγγίνα, ένας χαρακτήρας για τον οποίο δεν έχουμε ιδέα πως έχει εξελιχτεί και τι προϊστορία έχει με τον Ντόναλντ, επειδή οι εκδόσεις Ντίσνεϋ στην Ελλάδα τον παίζουν.

 

Σόρυ για το θυμό που βγάζω αλλά ως μεγάλος θαυμαστής του Τσιμίνο με εκνευρίζει τρομερά αυτό το θέμα.

Έχεις δίκιο! Και εγώ είμαι φαν του Τσιμινο και εμένα με εκνευρίζει πολύ που έχουμε χάσει ένα μεγάλο σωρό τέτοιων ιστοριών. Για αυτό έλεγα ότι ήθελα το Κόμιξ να γίνει κάτι σαν τα παλιά κλασικά με αδημοσίευτες ή παλιά δημοσιευμένες ιστοριαρες. Πάντως επειδή πρόσφατα πήρα τον δεύτερο τόμο του σπαθιού των πάγων από τη fantagraphics να σου πω ότι η ιστορία που μας λείπει στα ελληνικά δεν είναι και κάτι συγκλονιστικό όπως οι τρεις πρώτες. Επίσης υπάρχει σε pdf αν δεν την έχεις διαβάσει.

  • Like 11
  • Respect 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29562
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  538
  • Reputation:   3166
  • Achievement Points:  546
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3859 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

τον έπαιζε όμως και ο Τερζόπουλος, να τα λέμε και αυτά. Είχαμε δει τις ίδιες ιστορίες 3-4-5+ φορές και άλλες δεν τις είδαμε ποτέ. όπως αυτές που αναφέρει ο φίλος πιο πάνω, το candelabri, το guerra e pace, το bob fingher του Κάπρι και άλλες πολλές πχ διάσταση Δ, Paperolimpiadi του Scarpa και αν αρχίσουμε θα χάσουμε το μέτρημα 

  • Like 15
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4348
  • Reputation:   33882
  • Achievement Points:  4415
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Πριν από 1 ώρα, hardivic είπε:

τον έπαιζε όμως και ο Τερζόπουλος, να τα λέμε και αυτά. Είχαμε δει τις ίδιες ιστορίες 3-4-5+ φορές και άλλες δεν τις είδαμε ποτέ. όπως αυτές που αναφέρει ο φίλος πιο πάνω, το candelabri, το guerra e pace, το bob fingher του Κάπρι και άλλες πολλές πχ διάσταση Δ, Paperolimpiadi του Scarpa και αν αρχίσουμε θα χάσουμε το μέτρημα 

 

Και όπως έχουμε πει κατά καιρούς σκέψου ότι ένας πιστός-παλιός αναγνώστης των ελληνικών Ντίσνευ που ξεκίνησε να διαβάζει από το πρώτο Μίκυ Μάους χρειάστηκε 19 ολόκληρα χρόνια για να διαβάσει στα ελληνικά τα τετράγωνα αυγά και το χρυσό γίγα. Οπότε ναι το θέμα των επανεκδόσεων και παραλείψεων κρατάει χρόνια ολόκληρα!

  • Like 14
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  8699
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  340
  • Reputation:   1953
  • Achievement Points:  340
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5531 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

17 hours ago, Manitou said:

Πάντως επειδή πρόσφατα πήρα τον δεύτερο τόμο του σπαθιού των πάγων από τη fantagraphics να σου πω ότι η ιστορία που μας λείπει στα ελληνικά δεν είναι και κάτι συγκλονιστικό όπως οι τρεις πρώτες. Επίσης υπάρχει σε pdf αν δεν την έχεις διαβάσει.

 

Θενκς, κατέβασα το PDF. Είχα διαβάσει τα σχόλια των χρηστών στο inducks και περίμενα τα χειρότερα. Προς έκπληξη μου η ιστορία ήταν μια χαρά. Εμείς έχουμε μεγαλώσει και είμαστε λιγότερο δεκτικοί στα παραμύθια, όμως είμαι σίγουρος πως σε ένα παιδί θα του δημιουργηθούν ανάλογες εντυπώσεις με τις δικές μας όταν διαβάσαμε την τριλογία το 1990. Η επιλογή του να μεταφερθεί το σκηνικό στο διάστημα ανανεώνει το κάπως κορεσμένο Middle-earth σκηνικό, ενώ υπάρχει και μια εμπνευσμένη αλληγορία: τι άλλο είναι ο καρτουνίστας που παρεμβαίνει στο σύμπαν που δημιούργησε βοηθώντας τους ήρωες του "με υπερφυσικό τρόπο" από τον θεό;

  • Like 10
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4348
  • Reputation:   33882
  • Achievement Points:  4415
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  45

2 ώρες πριν, Jim Slip είπε:

 

Θενκς, κατέβασα το PDF. Είχα διαβάσει τα σχόλια των χρηστών στο inducks και περίμενα τα χειρότερα. Προς έκπληξη μου η ιστορία ήταν μια χαρά. Εμείς έχουμε μεγαλώσει και είμαστε λιγότερο δεκτικοί στα παραμύθια, όμως είμαι σίγουρος πως σε ένα παιδί θα του δημιουργηθούν ανάλογες εντυπώσεις με τις δικές μας όταν διαβάσαμε την τριλογία το 1990. Η επιλογή του να μεταφερθεί το σκηνικό στο διάστημα ανανεώνει το κάπως κορεσμένο Middle-earth σκηνικό, ενώ υπάρχει και μια εμπνευσμένη αλληγορία: τι άλλο είναι ο καρτουνίστας που παρεμβαίνει στο σύμπαν που δημιούργησε βοηθώντας τους ήρωες του "με υπερφυσικό τρόπο" από τον θεό;

Μάλλον δίκιο έχεις. Απλά λίγο με ξένισε η διαστημική κάψουλα. Βέβαια η επέμβαση του καρτουνιστα και η κοροϊδία του Γκούφη "μα δεν έχετε άλλους κακούς εσείς" ήταν όλα τα λεφτά. Ψάξε αν θες να βρεις την έκδοση της fantagraphics "Disney Masters" που έχει δύο τόμους αφιερωμένους στην αγαπημένη μας τετραλογία!

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37052
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  351
  • Reputation:   2709
  • Achievement Points:  386
  • Days Won:  3
  • With Us For:  1167 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  17

On 7/1/2021 at 10:02 AM, Gong said:

imerologio-disney-ioylios-561417793


Το ημερολόγιο Disney του Ιουλίου!

 

Παιδιά σε εσάς εμφανίζεται κανονικά το ημερολόγιο ;

Μπαίνω από χθες στην ιστοσελίδα της Καθημερινής και ακόμα βλέπω του Ιουνίου.

  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34945
  • Group:  Members
  • Topic Count:  76
  • Content Count:  618
  • Reputation:   3801
  • Achievement Points:  623
  • Days Won:  7
  • With Us For:  1668 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  13

2 λεπτά πριν, DM64007 είπε:

 

Παιδιά σε εσάς εμφανίζεται κανονικά το ημερολόγιο ;

Μπαίνω από χθες στην ιστοσελίδα της Καθημερινής και ακόμα βλέπω του Ιουνίου.

Εδώ είναι το ημερολόγιο. Πάντως ούτε και σε 'μένα εμφανίζεται κανονικά.

  • Like 9
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37334
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  291
  • Reputation:   2324
  • Achievement Points:  353
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1094 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  17

Εμφανίζεται σε παλιότερες εκδόσεις Android (7.0 και πίσω). Για όσους έχουμε 10 και πάνω θα πρέπει να μπούμε σε κάποια απο τις διαφημίσεις των τευχών στην αρχική σελίδα και να το βρούμε στις διαφημίσεις κάτω από το τεύχος!

  • Like 9
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36636
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  374
  • Reputation:   2087
  • Achievement Points:  589
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1307 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  16

On 26/6/2021 στο 9:23 ΜΜ, ΣΚΡΟΥΤΖ ΜΑΚ ΝΤΑΚ TV είπε:

Τον τελευταίο μήνα παρατηρώ και παρακολουθώ τα posts που γίνονται σε αυτό το θέμα και έτσι με αφορμή όλα αυτά που έχουν ειπωθεί είπα να αφιερώσω λίγο χρόνο για να συμμεριστώ μαζί σας την δική μου άποψη...:beer:

  Αποκαλύψτε τα κρυμμένα περιεχόμενα

Το πρώτο μου ποστ σε αυτήν την ενότητα. Για να δούμε...:gpost:

Ερωτό-απαντησό-απόψεις 1

Οκ. Θα συμφωνήσω μαζί σου. Έχω όμως μερικές επισημάνσεις και "ενστάσεις" να κάνω σε αυτά που γράφεις.

Ζούμε στον 21ο αιώνα. Η τεχνολογία έχει αναπτυχθεί και με όλα αυτά τα φαινόμενα που αφορούν τον κόσμο έχουμε φτάσει σε σημείο που τα πάντα να γίνονται ηλεκτρονικά... 

Δεν θα μπορούσε να είναι αυτονόητο για κάποιον ο οποίος δεν βρίσκει ένα τεύχος να το διαβάσει ηλεκτρονικά...

Βεβαίως και ένα e-shop θα ήταν πολύ σημαντικά αλλά μην τα ζητάμε και όλα από αυτούς οι οποίοι δεν πολυασχολούνται με τα κομικς

 

Ερωτό-απαντησό-απόψεις 2

Αυτή η συμπεριφορά και η απάντηση τις ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗΣ δηλώνει την προχειρότητα που υπάρχει και επικρατεί.

"Άμα θέλουμε άρθρα μας είπαν είτε να περιμένουμε τους τόμους του Σκάρπα καθώς και στους τόμους του Μπαρκς"

και τη άρθρα copy-paste μετάφραση από τους Ιταλούς... Άρε Ελλαδάρα!!!:notalk:

Και άντε να πω τα άρθρα ότι δεν τα πολυδιαβάζουμε αλλά την στήλη με τα γράμματα γιατί; Τόσο δύσκολο ήτανε να γράψουν μια παράγραφο και να βάλουν και κάνα δυο εικόνες

 

ΠΑΡΕΝΘΕΣΗ 

Κοιτά σε αυτό το φόρουμ υπάρχει ελευθερία λόγου. Βεβαίως δεν θα διαφωνήσω με αυτά που γράφεις και καλό θα ήταν να μην γεμίζουμε το τόπικ με ίδια ανούσια posts.

Η αλήθεια είναι θα έπρεπε να κατακρίνουμε λίγο λιγότερο την ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ δότι μην ξεχνάμε οτί χωρίς αυτήν πιθανώς από το 2014 μέχρι τώρα να μην υπήρχαν κομικς.:)

Ερωτό-απαντησό-απόψεις 3

Όπως είπα και πιο πάνω η τεχνολογία έχει αναπτυχθεί και εξελιχθεί...

Όσο περνούσαν τα χρόνια και δημιουργόταν κάτι καινούργιο (π.χ. βιβλιοδεσία με σκληρόδετο εξώφυλλο) περιμέναμε κάτι αντίστοιχο από τον Τερζόπουλο.

Έτσι και σήμερα...

Νομίζω λογικό είναι να περιμένεις από μια τόσο μεγάλη εταιρία και έναν τεράστιο εκδοτικό οίκο κάτι ανάλογο.

Δεν θεωρώ δύσκολο να πάρουν ένα πιο καλό εξώφυλλο να γράψουν ένα άρθρο να αφιερώσουν λίγο χρόνο για να δώσουν και στους νέους αναγνώστες κάτι το οποίο μπορεί να τους ανοίξει νέους ορίζοντες και αυτό το οποίο θα τους παρακινήσει στην αγορά...

 

Κλείνοντας....

 

-> Είμαι κατά του ηλεκτρονικού περιοδικού αλλά είναι και αυτό μια λύση

-> ένα e-shop θα έπρεπε να υπάρχει

-> Θα ήθελα μια καλύτερη διαλογή ιστοριών και τότε θα έκανα τα στραβά μάτια

-> Ευγνωμονώ την ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ που συνεχίζει τα κομικς αλλά θα ήθελα λίγο καλύτερη δουλειά

 

  Αποκαλύψτε τα κρυμμένα περιεχόμενα

Ελπίζω να μην σας κούρασα :lol:

ΥΠ. Ετοιμάζεται ένα βίντεο διάρκειας 15 λεπτών στο οποίο θα γίνεται σύγκρισή του περιοδικού ΚΟΜΙΞ της Α με το της Β περιόδου κα ιγενικά θα παρουσιαστούν διάφορα πράγματα σχετικά για αυτό το περιοδικό...

Μείνετε συντονισμένοι!!!:hop:

 

 

Διαβαζοντας την δικη σου αποψη σκεφτηκα να δωσω αλλη μια ευκαιρια στις εκδοσεις της καθημερινης(εκτος απο τα ''ΑΠΑΝΤΑ ΤΟΥ ΡΟΜΑΝΟ ΣΚΑΡΠΑ''που μου αρεσουν παρα πολυ)να βγαλω απο την βιβλιοθηκη μου ολα τα τευχη της Κ και να δω μηπως εχω κανει λαθος και σχολιαζω τζαμπα τα νεα της εκδοσης.

Δυστηχως ομως τα πραγματα (η αποψη μου) ειναι τα ιδια και χειροτερα.Η εκδοση αρχισε δυναμικα και ισως καλυτερα απο τα τελευταια τευχη του ΤΕΡΖΟΠΟΥΛΟΥ.Μετα ομως (δεν ξερω αν εχει βαλει το χερακι της η οικονομικη κριση) σιγα σιγα η εκδοση γινοταν ολο και χειροτερη.Το χαρτι αλλαξε τουλαχιστον 5 φορες προς το χειροτερο,αρθρα,λοιπες πληροφοριες,ανεκδοτα κοπηκαν κλπ.

Ειμαι κατα της συδρομης οναλιν γιατι φοβαμαι μονο στο ακουσμα το οτι αν βγει κερδος απο την ονλαιν συδρομη τα τευχη στο μελλον ισως γινουν μονο ψηφιακα!!

Δεν ξερω να εχω δικιο παντως ολοι ξερουμε οτι τα πραγματα δεν ηταν και ουτε ειναι καλα!!

 

 

 

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36636
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  374
  • Reputation:   2087
  • Achievement Points:  589
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1307 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  16

On 27/6/2021 στο 11:59 ΠΜ, Λούντβιχ Φον Ντρέηκ είπε:

Εν τω μεταξύ οι τόμοι του Σκάρπα δε θα έπρεπε σιγά σιγά να ανακοινώνονται;

Δεν ξερω....δεν περιμενα κατι καλυτερο , τουλαχιστον (εαν ισχυει οτι θα βγουν 18/) δυο εβδομαδες πριν βγουν!!!!

Ισως αρχισουν να διαφημιζονται στο ΣΚΑΙ και στην καθημερινη της Κυριακης

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.