Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέα και ειδήσεις για τις ελληνικές Disney εκδόσεις


PhantomDuck

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  36636
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  374
  • Reputation:   2087
  • Achievement Points:  589
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1307 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  16

9 λεπτά πριν, Βασιλεύς των κόμικς είπε:

1Αποψη .Εδω και καιρο Οι εκδοσεις ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ φαίνεται οτι δεν πολυδίνει σημασια το τι βγάζει δεν το πολυπροσεχει το περιοδικο το μονο που την νοιαζει ειναι το σήμα κατετεθεν ΜΙΚΥ ΜΑΟΥΣ (αν και τον βλεπουμε σπάνια μονο Ντοναλντ ) .Ο ΤΕΡΖΟΠΟΥΛΟΣ  (πατερας ) αγαπουσε τα περιοδικά του ,εκεινος τα δημιουργησε ,εκεινος σκαρφιζοτανε ιδεες για να τα βελτιωσει . Η ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ απλως εκδιδει .Που ειναι τα γραμματα των αναγνωστων που απαντουσε η ΤΕΡΖΟ σε ερωτησεις ,ή επαιρνε τις αποψεις τους για βελτιωση των περιοδικων της .

 Τι ευτυχης θα ημουν αν τα δικαιωματα των ΝΤΙΣΝΕΥ τα επαιρνε ο ΛΕΟΚΡΑΤΗΣ .Θα εκανε τα δημοψηφισματα του ,θα μιλαγε μαζι μας και θα επαιρνε τα καταληλα μετρα .

 2. Αποψη  Ε ! οχι  και εκανε ενα βημα μπροστα πουλωντας ψηφιακα τευχη .Αυτο να γινει σε περιοδικα περασμενων δεκαετιων ,και οχι τα περσινα .Για αυτο το κανει δυσκολο να βρεις παλια τευχη να αναγκαστεις να τα παιρνεις ψηφιακα .Πολυ σωστα ειπατε προετοιμαζει το εδαφος να περιορισει τα τευχη που βγαζει μεχρι να τα κοψει .Τους κοστιζει αρκετα πιο λιγο .Αλλα η εντυπη μορφη (σε καθε μορφη περιοδικου ,βιβλιου )δεν ειναι καθολου το ιδιο με την ψηφιακη ,ισως οι νεοι (οχι ολοι με χαρα βλεπω οτι αγαπατε την εντυπη ) γεννημενοι απο το 2000 κ μετα που εχουν μαθει οτι προεκταση του χεριου ειναι το κινητο  δεν μπορουν να το καταλαβουν .Το να κρατας το περιοδικο στα χερια σου ,να ακους το θροΐσμα οταν γυρνας τις σελιδες ,να το διαβαζεις στο κρεβατι σου πριν κοιμηθεις να σταματησεις οπου θελεις και μετα να το ανοιξεις εκει που το αφησες,κ το σπουδαιοτερο να το βαλεις στην βιβλιοθηκη σου κ μετα απο 2 χρονια να το ξαναβγαλεις να το ξαναδιαβασεις .Χωρια οι αναμνησεις ,το΄χω ξαναπει κρατωντας ενα ΚΑΣΠΕΡ η  ΠΑΠΕΡΙΝΟ με παει 50 χρονια πισω που περιμενα την μητερα μου στο διαλειμμα που επαιρνε απο την δουλεια να ερθει να μου διαβασει λιγο και να ξαναπαει στην δουλεια γρηγορα .

3.Αποψη Ξερω οτι η οικολογια λεει οχι στο χαρτι .Ολα πια βιβλια ,περιοδικα σε ψηφιακη μορφή , δεν υπολογιζουν ομως οτι καθε περιοδικο ακομα κ τα κουτσομπολιστικα αντανακλουν την εποχη τους .π.χ. δεκαετια του 1980 ΚΛΙΚ ΜΑΞ ΚΟΛΤ βλεπεις τι σκεφτοντουσαν ,τι θελαν να διαβαζουν οι πατεραδες σας, 1970  ΡΟΜΑΝΤΖΟ,ΒΕΝΤΕΤΑ ,ΝΤΟΜΙΝΟ τι οι παππουδες σας .

 Σταματηστε να φτιαχνετε ξυλινα πατωματα ,επιπλα ,σπιρτα , κουτσουρα ,πελετ για τζακι αφηστε τα εντυπα ησηχα .

    ΟΣΟ ΜΠΟΡΕΙΤΕ  ΑΝΤΙΔΡΑΣΤΕ ΣΤΗΝ ΨΗΦΙΟΠΟΙΗΣΗ ΤΩΝ ΚΟΜΙΚΣ (ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ )  ΘΕΛΟΥΜΕ ΑΠΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ .

Υ.Γ.Θελουμε να διαβαζουμε κ οχι να βλεπουμε 

ΑΠΟΨΕΙΣ ΕΝΟΣ ΣΥΛΛΕΚΤΗ

ΓΙΑ ΤΟ G.C.

ΒτΚ     

Δικιο εχεις.Αν τα ειχε ο Ανεμουδουρας θα μας ειχε στα οπα οπα :lmao::D

  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1515
  • Reputation:   13507
  • Achievement Points:  1789
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1225 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  35

8 ώρες πριν, Draw a comic είπε:

Φαίνεται πολύ ωραίο από την μεριά της Καθημερινής αλλά δεν θα ήταν πιο ωραίο να έκαναν ένα σάιτ στο οποίο θα μπορούσαμε να παραγγείλουμε τα τεύχη που θέλουμε και να έρθουν στο σπίτι μας σε κανονική μορφή; 

Ωραια κινηση και Καθημερινη πως εμενα δεν μου κολλανε με τιποτα στην ιδια προταση ?:thinking:

  • Like 8
  • Αστείο 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37161
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  53
  • Reputation:   397
  • Achievement Points:  108
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1137 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  16

20 ώρες πριν, Disney comics club gr είπε:

Εγω δεν θα γραφτω στην συδρομη γιατι ολο αυτο διχενει οτι η καθημερινη μας προαγει στην μετα κομικς εποχη και μας λεει οτι καποτε τα κομικς θα σταματησουν.Αν ολοι μας δεν γραφτουμε εκει και δεν εχει κερδος δεν θα το γυρισει σε ονλαιν μορφη και τα κομικς δεν θα χαθουν.Αν βγαλουν περισσοτερος κερδος ετσι θα στματησει μια για παντα η εκδοση των περιοδικων.Οντως η περιγραφη του κομικς πρεπει να αλλχτει και να φτιαξουν επιτελους ενα eshop με τα καινουργια διαθεσιμα τευχη τους.

Εγώ θα πρότεινα να μην γραφτεί κανένας στην συνδρομή. Να μην της κάνουμε την χάρη, επειδή η Καθημερινή ψάχνει πελάτες οι οποίοι είναι τόσο (μην τους χαρακτηρίσω καλύτερα) και πληρώνουν συνδρομή για να δουν τις αηδίες της ηλεκτρονικά. Όσο πάμε τείνουμε προς την κατάργηση του εντύπου, για αυτό και πρέπει όλοι μαζί να απευθύνουμε έκκληση προς την Καθημερινή να διαγράψει οριστικά αυτή την ιστοσελίδα και να δώσει σημασία στην βελτίωση του εντύπου. Ελπίζω να κατάλαβαν όλοι η συμφορουμίτες ότι αυτά που λέω και εγώ αλλά και ο @Disney comics club gr δεν τα λέμε επειδή θέλουμε να σας αλλάξουμε γνώμη αλλά για την βελτίωση του περιοδικού, μιας και από τότε που τα δικαιώματα έχουν περιέλθει στην Καθημερινή το περιοδικό έχει γίνει το χειρότερο που θα μπορούσε να υπάρξει ποτέ στην Ελλάδα. Παρακαλώ τον @Valtasarνα επικοινωνήσει με την Καθημερινή σύντομα.

Επεξεργασία από COMICS FUN
  • Like 5
  • Respect 1
  • Αστείο 2
  • Read 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36636
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  374
  • Reputation:   2087
  • Achievement Points:  589
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1307 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  16

1 λεπτό πριν, COMICS FUN είπε:

Εγώ θα πρότεινα να μην γραφτεί κανένας στην συνδρομή. Να μην της κάνουμε την χάρη!

Mαζι σου!!!!:imac:

  • Like 4
  • Ευχαριστώ 1
  • Read 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37334
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  291
  • Reputation:   2324
  • Achievement Points:  353
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1094 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  17

On 17/6/2021 στο 3:49 ΜΜ, jimmy mcduck είπε:

Ωραία η κίνηση της Καθημερινής αλλά καλύτερα όπως είπε ο @Draw a comic να έφτιαχναν ένα σαιτ με τα αποθέματα που διαθέτουν ή να έκαναν κάτι άλλο για την βελτίωση των τίτλων  τους. Βέβαια δεν μπορούμε να τα θέλουμε όλα δικά  μας  και από κάπου πρέπει να γίνει η αρχή και ελπίζω αυτή η πράξη να σηματοδοτεί κάτι τέτοιο.  :pray:

 

Επίσης φίλε @Disney comics club gr η  πραγματική απάτη είναι που επιμένουν και γράφουν τέτοια λόγια στην περιγραφή της έκδοσης του ΚΟΜΙΞ και στο νέο app. 

Και μάλιστα φίλε @jimmy mcduck τους ρώτησα αν είναι προσωρινό αυτό, και μου απάντησαν ότι σκοπός του περιοδικού είναι η δημοσίευση όσο περισσότερων ιστοριών παραγωγής Disney γίνεται! Άμα θέλουμε άρθρα μας είπαν είτε να περιμένουμε τους τόμους του Σκάρπα (ρώτησα και γι' αυτό και μου απάντησαν ότι δεν μπορεί να ανακοινωθεί η κυκλοφορία τους ακόμη) καθώς και στους τόμους του Μπαρκς! Μου είπαν λοιπόν ότι πλέον εκεί θα μπορούμε να βρίσκουμε τέτοιου είδους "κείμενα"!

Επεξεργασία από Black Panther
  • Like 16
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35687
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  387
  • Reputation:   3454
  • Achievement Points:  401
  • Days Won:  8
  • With Us For:  1517 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  18

Το ότι λένε ότι ο σκοπός του ΚΟΜΙΞ είναι μόνο η δημοσίευση όσο περισσότερων Disney ιστοριών γίνεται  και χωρίς άρθρα με ξεπερνά. :shit2:

Επεξεργασία από jimmy mcduck
  • Like 12
  • Respect 2
  • Read 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37161
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  53
  • Reputation:   397
  • Achievement Points:  108
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1137 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  16

2 ώρες πριν, Λούντβιχ Φον Ντρέηκ είπε:

Και μάλιστα φίλε @jimmy mcduckτους ρώτησα αν είναι προσωρινό αυτό, και μου απάντησαν ότι σκοπός του περιοδικού είναι η δημοσίευση όσο περισσότερων ιστοριών παραγωγής Disney γίνεται! Άμα θέλουμε άρθρα μας είπαν είτε να περιμένουμε τους τόμους του Σκάρπα (ρώτησα και γι' αυτό και μου απάντησαν ότι δεν μπορεί να ανακοινωθεί η κυκλοφορία τους ακόμη) καθώς και στους τόμους του Μπαρκς! Μου είπαν λοιπόν ότι πλέον εκεί θα μπορούμε να βρίσκουμε τέτοιου είδους "κείμενα"!

Που τους ρώτησες; Εννοώ σε ποιο email τους έστειλες τις ερωτήσεις?

Επεξεργασία από COMICS FUN
  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37334
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  291
  • Reputation:   2324
  • Achievement Points:  353
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1094 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  17

19 λεπτά πριν, COMICS FUN είπε:

Που τους ρώτησες; Εννοώ σε ποιο email τους έστειλες τις ερωτήσεις?

Στο γνωστό που γράφει και στα περιοδικά! Δε νομίζω να έχουν και άλλο!

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36809
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  34
  • Reputation:   320
  • Achievement Points:  44
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1222 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

3 ώρες πριν, Λούντβιχ Φον Ντρέηκ είπε:

Και μάλιστα φίλε @jimmy mcduckτους ρώτησα αν είναι προσωρινό αυτό, και μου απάντησαν ότι σκοπός του περιοδικού είναι η δημοσίευση όσο περισσότερων ιστοριών παραγωγής Disney γίνεται! Άμα θέλουμε άρθρα μας είπαν είτε να περιμένουμε τους τόμους του Σκάρπα (ρώτησα και γι' αυτό και μου απάντησαν ότι δεν μπορεί να ανακοινωθεί η κυκλοφορία τους ακόμη) καθώς και στους τόμους του Μπαρκς! Μου είπαν λοιπόν ότι πλέον εκεί θα μπορούμε να βρίσκουμε τέτοιου είδους "κείμενα"!

Ούτε αντιγραφή επικόλληση τα άρθρα δεν μπορούν να κάνουν; Ο σκοπός του περιοδικού, όπως θα έπρεπε να ξέρουν, είναι και για να ενημερώνει τον κόσμο για διάφορα θέματα στον χώρο των κόμικς και των ιστοριών τους...:dadira: (αυτό το ανθρωπάκι δείχνει έκπληκτο καθώς δεν βλέπει τα άρθρα στο κόμιξ :lol:)!

  • Like 7
  • Αστείο 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36177
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  156
  • Reputation:   842
  • Achievement Points:  165
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1434 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

 Και αναρωτιέμαι εγώ όταν λένε  (ναι, πάλι θα ειπωθεί αυτό, αλλά τώρα που το είδα στο site τους, θυμήθηκα αυτή την περιγραφή) "Μηνιαία συλλεκτική έκδοση που φιλοξενεί εικονογραφημένες ιστορίες κορυφαίων σχεδιαστών και σεναριογράφων της Disney, πλαισιωμένες με παρουσιάσεις και κείμενα που εισάγουν τους αναγνώστες στον κόσμο της ένατης τέχνης" αν εννοούν το κόμιξ που εμείς ξέρουμε ή το κόμιξ πριν λίγες δεκαετίες :thinking:

 Επίσης, το θεωρώ τουλάχιστον χαζό να βάζεις ηλεκτρονικά κόμικς επί πληρωμή. Όταν μπορείς να βρεις χιλιάδες άλλα εντελώς δωρεάν, γιατί να πληρώσεις για κάποια που μπορεί να βρίσκονται και ακόμη στα περίπτερα. Εγώ πάντως δεν βλέπω βελτίωση των εκδόσεων που βλέπετε εσείς, δεν ξέρω αν κάνω λάθος, αλλά άποψή μου ότι απλώς θέλουν να βγάλουν λίγο εύκολο χρήμα χωρίς κόπο, δεν έχει σχέση με το "να μας μάθουν τα ηλεκτρονικά βιβλία", αλλά ήταν μια πολύ εύκολη λύση για λίγα λεφτά ακόμα. Όσο για το eshop, δεν το βλέπω. 

  • Like 13
  • Respect 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36636
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  374
  • Reputation:   2087
  • Achievement Points:  589
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1307 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  16

2 ώρες πριν, Scrooge Mc Poor είπε:

 Και αναρωτιέμαι εγώ όταν λένε  (ναι, πάλι θα ειπωθεί αυτό, αλλά τώρα που το είδα στο site τους, θυμήθηκα αυτή την περιγραφή) "Μηνιαία συλλεκτική έκδοση που φιλοξενεί εικονογραφημένες ιστορίες κορυφαίων σχεδιαστών και σεναριογράφων της Disney, πλαισιωμένες με παρουσιάσεις και κείμενα που εισάγουν τους αναγνώστες στον κόσμο της ένατης τέχνης" αν εννοούν το κόμιξ που εμείς ξέρουμε ή το κόμιξ πριν λίγες δεκαετίες :thinking:

 Επίσης, το θεωρώ τουλάχιστον χαζό να βάζεις ηλεκτρονικά κόμικς επί πληρωμή. Όταν μπορείς να βρεις χιλιάδες άλλα εντελώς δωρεάν, γιατί να πληρώσεις για κάποια που μπορεί να βρίσκονται και ακόμη στα περίπτερα. Εγώ πάντως δεν βλέπω βελτίωση των εκδόσεων που βλέπετε εσείς, δεν ξέρω αν κάνω λάθος, αλλά άποψή μου ότι απλώς θέλουν να βγάλουν λίγο εύκολο χρήμα χωρίς κόπο, δεν έχει σχέση με το "να μας μάθουν τα ηλεκτρονικά βιβλία", αλλά ήταν μια πολύ εύκολη λύση για λίγα λεφτά ακόμα. Όσο για το eshop, δεν το βλέπω. 

#ΕΧΕΙςΔΙΚΙΟΦΙΛΕΜΟΥ 

#ΗΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗΚΑΝΕΙΒΛΑΚΕΙΕς

  • Like 3
  • Read 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36636
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  374
  • Reputation:   2087
  • Achievement Points:  589
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1307 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  16

6 ώρες πριν, Λούντβιχ Φον Ντρέηκ είπε:

Και μάλιστα φίλε @jimmy mcduckτους ρώτησα αν είναι προσωρινό αυτό, και μου απάντησαν ότι σκοπός του περιοδικού είναι η δημοσίευση όσο περισσότερων ιστοριών παραγωγής Disney γίνεται! Άμα θέλουμε άρθρα μας είπαν είτε να περιμένουμε τους τόμους του Σκάρπα (ρώτησα και γι' αυτό και μου απάντησαν ότι δεν μπορεί να ανακοινωθεί η κυκλοφορία τους ακόμη) καθώς και στους τόμους του Μπαρκς! Μου είπαν λοιπόν ότι πλέον εκεί θα μπορούμε να βρίσκουμε τέτοιου είδους "κείμενα"!

Κανονικα θα επρεπε να εχουν καποια αρθρα...εστω σχετικα με την ιστοια.Δεν λεμε οπως ο ΤΕΡΖΟΠΟΥΛΟΣ αλλα δεν θα μας χαλαγε να εχουμε και κανα δυο σελιδες παραπανω

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37334
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  291
  • Reputation:   2324
  • Achievement Points:  353
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1094 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  17

Πραγματικά κάποιος πρέπει να τους πει πως όλα τα Disney περιοδικά έχουν το καθένα την δική του ταυτότητα η οποία δεν πρέπει να αλλοιώνεται από τον εκάστοτε εκδότη! Αν είναι έτσι βάλτε σε όλα τα περιοδικά την στάμπα "Disney comics" και μη βάζετε τίποτα μέσα! Και μιας και το φερε η κουβέντα φοβάμαι πως έτσι πως πάμε θα σταματήσουν τα περιοδικά να κυκλοφορούν σε έντυπη μορφή και έτσι θα μας αναγκασουν να κάνουμε συνδρομή στο app με το online περιοδικά! Η γνώμη μου; Ευχαριστώ δε θα πάρω! Αλλη χάρη έχει να κρατάς ένα περιοδικό στα χέρια σου, να το ξεφυλλίζεις, να το παίρνεις παντού μαζί σου, να γκρινιάζεις για την ποιότητα του χαρτιού:lol: ! Σκεφτείτε να καταντήσουμε να αγωνιούμε αν θα πέσει το Wifi στο σπίτι για να διαβάσουμε το αγαπημένο μας περιοδικό! Αυτά τα λίγα:)!

Επεξεργασία από Λούντβιχ Φον Ντρέηκ
  • Like 12
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14114
  • Achievement Points:  2558
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1184 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

Αφού διάβασα όλα τα σχόλια με προσοχή, θα εκφράσω κι εγώ την γνώμη μου επί του θέματος,

 

 

ΥΠΕΡ :Αρχικά βλέπουμε πως η Καθημερινή μπαίνει σε μια νέα "ψηφιακή" εποχή κι αρχίζει επιτέλους να αξιοποιεί τους τεχνολογικούς πόρους των ημερών μας. Επίσης, βλέπουμε πως μετά από πάρα πολύ καιρό αδράνειας, κάτι ξεκινάει να κινείτε ξανά. Επιπλέον, η συγκεκριμένη κίνηση, βοηθά έναν αναγνώστη που θέλει να διαβάσει πολύ ένα τεύχος το οποίο δεν βρίσκει ή κάποιον που θέλει να δει αν ένα τεύχος αξίζει πριν δώσει τα χρήματά του στην αγορά αυτού. Επιπρόσθετα, με αυτή την κίνηση περνούν στην αντεπίθεση(μ' αυτό, εννοώ πως ενώ η "Μικρός Ήρως" πετάει και η Μαμουθ μετά από δέκα χρόνια εκδίδει ξανά Μπλείκ και Μόρτιμερ, η Καθημερινή έμενε στάσιμη).

 

ΚΑΤΑ : Αρχικά, η ψηφιοποίηση των κόμικς( η οποία έχει αρχίσει τα τελευταία χρόνια)είναι κάτι στο οποίο είμαι αντίθετος. Ποτέ των ποτών δεν έχω διαβάσει ηλεκτρονικά ένα κόμικ, κι ούτε πρόκειται, δεν μέ γεμίζει. Προτιμώ να διαβάσω μία έντυπη άθλια ιστορία παρά μία υπέροχη ηλεκτρονικά. Κι αυτό γιατί την υπέροχη ιστορία δεν θα τήν ευχαριστηθώ.Είναι τελείως διαφορετική η αίσθηση του να πιάνεις το χαρτί να γυρίζεις τις σελίδες, να έρχονται οι μυρωδιές απ' το φρεσκοτυπωμένο χαρτί, απ' το να διαβάζεις σε μία άψυχη οθόνη. Αν και είναι οικολογικό, ας φροντίσουμε πρώτα όλα τ' άλλα κι ύστερα βλέπουμε και τα κόμικς,όπως λέει κι ο @Βασιλεύς των κόμικς . Έπειτα, γιατί να πληρώσεις κάτι, που ή μπορείς να βρεις σκαναρισμένο σε άλλη ιστοσελίδα ΔΩΡΕΑΝ. Τρίτον, θα ήταν προτιμότερο, αντί να δημιουργήσουν ένα σαϊτ στο οποίο μπορείς να βρεις τα προηγούμενα τεύχη σε ψηφιακή μορφή, να μπορούσες να τ' αγοράσεις στην έντυπη μορφή τους, δηλαδή να δημιουργούσαν ένα e-shop.

 

Σίγουρα είναι θετικό πως μετά από καιρό η Καθημερινή δείχνει πως κάτι κινείται, όμως εγώ δεν θα στηρίξω αυτήν την προσπάθεια.

  • Like 12
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4236 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  

On 18/6/2021 στο 2:34 ΜΜ, Λούντβιχ Φον Ντρέηκ είπε:

Και μάλιστα φίλε @jimmy mcduckτους ρώτησα αν είναι προσωρινό αυτό, και μου απάντησαν ότι σκοπός του περιοδικού είναι η δημοσίευση όσο περισσότερων ιστοριών παραγωγής Disney γίνεται! Άμα θέλουμε άρθρα μας είπαν είτε να περιμένουμε τους τόμους του Σκάρπα (ρώτησα και γι' αυτό και μου απάντησαν ότι δεν μπορεί να ανακοινωθεί η κυκλοφορία τους ακόμη) καθώς και στους τόμους του Μπαρκς! Μου είπαν λοιπόν ότι πλέον εκεί θα μπορούμε να βρίσκουμε τέτοιου είδους "κείμενα"!

Και αυτή η απάντηση που σου έδωσαν βάζει την ταφόπλακα του ΚΟΜΙΞ ως περιοδικό... Θα πρέπει να αλλάξουν παντού τις ανοησίες που γράφουν ότι είναι μια έκδοση με κείμενα και να βάλουν "σκοπός του περιοδικού είναι η δημοσίευση όσο περισσότερων ιστοριών παραγωγής Disney γίνεται" για να τελειώνουμε :) Γελάν και οι πέτρες πάντως με αυτήν την απάντηση διότι δεν ήταν ποτέ αυτός ο ρόλος του περιοδικού. Και τα "κείμενα" που βλέπουμε στους τόμους του Σκάρπα/Μπαρκς να λέμε να είναι καλά οι Ιταλοί διότι απλώς τα μεταφράζουν και δεν μπαίνουν στον "κόπο" να γράψουν κάτι δικό τους.

 

Θα ξαναπω πόσο ζηλεύω την Μικρός Ήρως...

 

Επίσης, όσον αφορά την ηλεκτρονική μορφή των περιοδικών, αυτή υπάρχει εδώ και πολλά χρόνια παιδιά σε περιοδικά όπως το Topolino. Και καλά κάνει και υπάρχει και αυτή εν έτη 2021. Και ο καθένας αγοράζει ότι θέλει. Επίσης ένα eshop θα ήταν μέσα στα αυτονόητα. Με την Καθημερινή έχουμε φτάσει τα αυτονόητα να τα λέμε επιτεύγματα...

Επεξεργασία από ΚΟΜΙΞ
  • Like 14
  • Διαφωνώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94406
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

18 ώρες πριν, ΚΟΜΙΞ είπε:

Θα πρέπει να αλλάξουν παντού τις ανοησίες που γράφουν ότι είναι μια έκδοση με κείμενα και να βάλουν "σκοπός του περιοδικού είναι η δημοσίευση όσο περισσότερων ιστοριών παραγωγής Disney γίνεται" για να τελειώνουμε

 

Ακόμα κι έτσι να είναι, να έχουν δηλαδή σαν στόχο να δημοσιεύσουν όσες περισσότερες ιστορίες γίνεται, τουλάχιστον δεν βάζουν καλής ποιότητας, αλλά κοιτάνε να δημοσιεύσουν ό,τι ιστορίες βρουν πρόχειρες! :P 

 

Ειλικρινά θα έκανα τα στραβά μάτια, ακόμα και θα τους δικαιολογούσα αν δεν έβαζαν άρθρα, αλλά δημοσίευαν ωραίες και πρωτοκλασάτες ιστορίες σε όλα τα περιοδικά τους. Με την υπάρχουσα ύλη (με το "Μίκυ Μάους" ίσως και το "Ντόναλντ" να εξαιρούνται) δυστυχώς, δεν μπορώ να τους δικαιολογήσω. :( 

 

 

:beer:

  • Like 16
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37294
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  267
  • Reputation:   977
  • Achievement Points:  350
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1102 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  13

12 ώρες πριν, Indian είπε:

 

Ακόμα κι έτσι να είναι, να έχουν δηλαδή σαν στόχο να δημοσιεύσουν όσες περισσότερες ιστορίες γίνεται, τουλάχιστον δεν βάζουν καλής ποιότητας, αλλά κοιτάνε να δημοσιεύσουν ό,τι ιστορίες βρουν πρόχειρες! :P 

 

Ειλικρινά θα έκανα τα στραβά μάτια, ακόμα και θα τους δικαιολογούσα αν δεν έβαζαν άρθρα, αλλά δημοσίευαν ωραίες και πρωτοκλασάτες ιστορίες σε όλα τα περιοδικά τους. Με την υπάρχουσα ύλη (με το "Μίκυ Μάους" ίσως και το "Ντόναλντ" να εξαιρούνται) δυστυχώς, δεν μπορώ να τους δικαιολογήσω. :( 

 

 

:beer:

Όντως αλλά το ΚΟΜΙΞ πρέπει πρώτα να ξανά περάσει από μια φαση ανανέωσης των περιοδικών ! Για να φτιάξει τουλάχιστον 2-3 πράγματα ! Επίσης αν δεν ηταν η Κ δεν θα ειχαμε disney περιοδικά   

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36636
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  374
  • Reputation:   2087
  • Achievement Points:  589
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1307 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  16

7 ώρες πριν, GeorgeMarkatatosworld01 είπε:

Όντως αλλά το ΚΟΜΙΞ πρέπει πρώτα να ξανά περάσει από μια φαση ανανέωσης των περιοδικών ! Για να φτιάξει τουλάχιστον 2-3 πράγματα ! Επίσης αν δεν ηταν η Κ δεν θα ειχαμε disney περιοδικά   

Ισχυει αυτο...οτι δεν θα τα ειχαμε.Αλλα υπηρχαν και αλλοι εκδοτες για να τα παρουν και μαλιστα καλυτεροι στο εκδοτικο κομMατι!

Επεξεργασία από Disney comics club gr
  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37294
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  267
  • Reputation:   977
  • Achievement Points:  350
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1102 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  13

7 ώρες πριν, Disney comics club gr είπε:

Ισχυει αυτο...οτι δεν θα τα ειχαμε.Αλλα υπηρχαν και αλλοι εκδοτες για να τα παρουν και μαλιστα καλυτεροι στο εκδοτικο κομMατι!

Αλήθεια ; μπορείς να μου πεις ποιοι ; :love2: 

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36636
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  374
  • Reputation:   2087
  • Achievement Points:  589
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1307 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  16

Μόλις τώρα, GeorgeMarkatatosworld01 είπε:

Αλήθεια ; μπορείς να μου πεις ποιοι ; :love2: 

1. ανεμουδουρας

2.ψυχωγιοσ

3. αγκυρα

4.anubis

 

βεβια δεν ειναι σιγουρο οτι θα θελαν γιατι πολλοι δεν εχουν την παραμικρη ιδεα απο κομικς....αλλα και παλι,εκδοτες εχουμε και μαλιστα με μεγαλο ονομα στον χωρο των βιβλιων!!!

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37294
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  267
  • Reputation:   977
  • Achievement Points:  350
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1102 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  13

Μόλις τώρα, Disney comics club gr είπε:

1. ανεμουδουρας

2.ψυχωγιοσ

3. αγκυρα

4.anubis

 

βεβια δεν ειναι σιγουρο οτι θα θελαν γιατι πολλοι δεν εχουν την παραμικρη ιδεα απο κομικς....αλλα και παλι,εκδοτες εχουμε και μαλιστα με μεγαλο ονομα στον χωρο των βιβλιων!!!

Ο.Κ αλλά αλήθεια ;;; Δεν το ήξερα !!

 

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37334
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  291
  • Reputation:   2324
  • Achievement Points:  353
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1094 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  17

Να σημειώσω κάπου εδώ ότι έχουν σταματήσει και τα Editor's Choice, αλλά και να τους ρωτήσεις γιατί θα σου πούνε ότι κάθε καλοκαίρι εκδίδουν τα άπαντα του Ρομάνο Σκάρπα και μάλιστα με άρθρα:lol:! Δε μπορώ να τους καταλάβω! Καλά και τα άπαντα και μπράβο τους αλλά εντάξει! Για παράδειγμα σε άλλες χώρες βγήκε ειδική έκδοση για το EURO 2020! Γιατί δεν το μεταφράζεται και στα ελληνικά; Αυτά τα λίγα:beer:!

  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36220
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  127
  • Reputation:   997
  • Achievement Points:  208
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1427 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  17

1 λεπτό πριν, Λούντβιχ Φον Ντρέηκ είπε:

Να σημειώσω κάπου εδώ ότι έχουν σταματήσει και τα Editor's Choice, αλλά και να τους ρωτήσεις γιατί θα σου πούνε ότι κάθε καλοκαίρι εκδίδουν τα άπαντα του Ρομάνο Σκάρπα και μάλιστα με άρθρα:lol:! Δε μπορώ να τους καταλάβω! Καλά και τα άπαντα και μπράβο τους αλλά εντάξει! Για παράδειγμα σε άλλες χώρες βγήκε ειδική έκδοση για το EURO 2020! Γιατί δεν το μεταφράζεται και στα ελληνικά; Αυτά τα λίγα:beer:!

Δεν γίνεται να τους καταλάβεις . Τα παίρνουν όλα έτοιμα από τους Ιταλούς αλλά δεν κάνουν καμία ειδική έκδοση όπως οι Ιταλοί :moutra2:

  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35687
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  387
  • Reputation:   3454
  • Achievement Points:  401
  • Days Won:  8
  • With Us For:  1517 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  18

Πλέον δεν νομίζω να δούμε κάποια βελτίωση στις εκδόσεις. Πέρα από το Μίκυ Μάους που βάζει καλές ιστορίες, γενικά άμα θέλουν μπορούν να βελτιώσουν την ποιότητα των υπολοίπων τίτλων ενδεχομένως να φτιάξουν καινούριους και να μεγιστοποιήσουν την δυναμική των εκδόσεων τους και τα κέρδη τους. Βέβαια για να γίνει κάτι τέτοιο θα πρέπει να επενδύσουν φέρνοντας νέο αίμα στις εκδόσεις ( γνώστες όχι ανίδεους με ένα απλό πτυχίο) αλλά με τον Αλαφούζο που δεν φημίζεται για την απλοχεριά του δεν νομίζω να γίνει κάτι τέτοιο. Για όσο έχουν κέρδη δεν θα κάνουν τίποτα και εικάζω πως αν και αυτά πέσουν αντί να προσπαθήσουν να τα ανεβάσουν, θα παρατήσουν τα δικαιώματα.  :sad1:

  • Like 9
  • Λύπη 1
  • Read 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4348
  • Reputation:   33882
  • Achievement Points:  4415
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Προτείνω είτε να μετονομαστεί το παρόν τοπικ σε "κλαψα και μιρλα για τις ελληνικές εκδόσεις Ντίσνεϋ". Στη συνέχεια να φτιάξουμε ένα άλλο που να λέγεται "όχι άλλη κλαψα και μιρλα για τις ελληνικές εκδόσεις Ντίσνεϋ" όπου θα συζητάμε άλλα πράγματα και όχι κάθε λίγο και λιγάκι τα ίδια και τα ίδια. Τα έχουμε πει εκατό φορές. Κάθε φορά που κάποιος γράφει μια είδηση για κάτι ακολουθουν από κάτω δέκα είκοσι μηνύματα με την ιδία γκρίνια. Χάνουμε την είδηση για να διαβάζουμε ξανά και ξανά τα ίδια πράγματα. Αυτό το τοπικ έχει 54 σελίδες που θα μπορούσαν να συμπιεστούν σε καμιά δεκαριά. 

  • Like 7
  • Respect 7
  • Αστείο 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1104
  • Reputation:   6928
  • Achievement Points:  1166
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1650 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

1 ώρα πριν, Manitou είπε:

Προτείνω είτε να μετονομαστεί το παρόν τοπικ σε "κλαψα και μιρλα για τις ελληνικές εκδόσεις Ντίσνεϋ". Στη συνέχεια να φτιάξουμε ένα άλλο που να λέγεται "όχι άλλη κλαψα και μιρλα για τις ελληνικές εκδόσεις Ντίσνεϋ" όπου θα συζητάμε άλλα πράγματα και όχι κάθε λίγο και λιγάκι τα ίδια και τα ίδια. Τα έχουμε πει εκατό φορές. Κάθε φορά που κάποιος γράφει μια είδηση για κάτι ακολουθουν από κάτω δέκα είκοσι μηνύματα με την ιδία γκρίνια. Χάνουμε την είδηση για να διαβάζουμε ξανά και ξανά τα ίδια πράγματα. Αυτό το τοπικ έχει 54 σελίδες που θα μπορούσαν να συμπιεστούν σε καμιά δεκαριά. 

Έχεις απόλυτο δίκιο! Πρώτη φορά κοιτάζω αυτό το "θέμα" γιατί μου ήρθε ειδοποίηση (λογικά επειδή είμαι ακόλουθους κάποιου) και νόμιζα ότι θα έλεγαν για αυτό που αναφέρει ο τίτλος... αλλά όχι:crying::lol:

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14114
  • Achievement Points:  2558
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1184 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

Τηλεφώνησα στην Καθημερινή και ρώτησα για την βιβλιοθήκη Σκάρπα, και μού είπαν ότι δεν έχουν ακόμα κάτι ανακοινώσιμο.

  • Like 3
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37334
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  291
  • Reputation:   2324
  • Achievement Points:  353
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1094 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  17

9 λεπτά πριν, Θοδωρής Καραπάνος είπε:

Τηλεφώνησα στην Καθημερινή και ρώτησα για την βιβλιοθήκη Σκάρπα, και μού είπαν ότι δεν έχουν ακόμα κάτι ανακοινώσιμο.

Σε όλους τα ίδια λένε!

Επεξεργασία από Λούντβιχ Φον Ντρέηκ
  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35697
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  256
  • Reputation:   1328
  • Achievement Points:  259
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1516 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

35 λεπτά πριν, Θοδωρής Καραπάνος είπε:

Τηλεφώνησα στην Καθημερινή και ρώτησα για την βιβλιοθήκη Σκάρπα, και μού είπαν ότι δεν έχουν ακόμα κάτι ανακοινώσιμο.

Α εσύ σήμερα πήρες σβάρνα τα τηλέφωνα μήπως πήρες και το Μητσοτάκη για το πότε και αν θα απαλλαγούμε από της μάσκες :lol:

  • Respect 1
  • Αστείο 3
  • Read 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

14 ώρες πριν, Manitou είπε:

Προτείνω είτε να μετονομαστεί το παρόν τοπικ σε "κλαψα και μιρλα για τις ελληνικές εκδόσεις Ντίσνεϋ". Στη συνέχεια να φτιάξουμε ένα άλλο που να λέγεται "όχι άλλη κλαψα και μιρλα για τις ελληνικές εκδόσεις Ντίσνεϋ" όπου θα συζητάμε άλλα πράγματα και όχι κάθε λίγο και λιγάκι τα ίδια και τα ίδια. Τα έχουμε πει εκατό φορές. Κάθε φορά που κάποιος γράφει μια είδηση για κάτι ακολουθουν από κάτω δέκα είκοσι μηνύματα με την ιδία γκρίνια. Χάνουμε την είδηση για να διαβάζουμε ξανά και ξανά τα ίδια πράγματα. Αυτό το τοπικ έχει 54 σελίδες που θα μπορούσαν να συμπιεστούν σε καμιά δεκαριά. 

 

Γι' αυτό έχω πάψει να το παρακολουθώ προ πολλού. Και όταν θα έρθει η πληροφορία που μ' ενδιαφέρει, εγώ θα τη χάσω και θα ψάχνομαι εκ των υστέρων. :Ungry:

Επεξεργασία από Mandrake
  • Like 7
  • Αστείο 2
  • Ευχαριστώ 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.