Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέα και ειδήσεις για τις ελληνικές Disney εκδόσεις


PhantomDuck

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4449
  • Reputation:   34602
  • Achievement Points:  4516
  • Days Won:  100
  • With Us For:  6179 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

56 λεπτά πριν, Christaras είπε:

Ωραία πάσα για να ξαναγράψω πως οι εκδόσεις Ντίσνευ στηρίζονται εξ ολοκλήρου σε παλιούς κ κολλημένους αναγνώστες μεγαλύτερης ηλικίας. Και αυτο δεν σημαίνει πως είναι ψαγμένοι σαν εμάς επειδή είναι παλιοί. Είτε το θέλετε είτε όχι, κανένα παιδί δεν διαβάζει σήμερα κόμικς Ντίσνευ. 

 

Καταλαβαίνεις βέβαια καλέ μου φίλε ότι για αυτό δεν φέρουν ευθύνη οι παλιοί και κολλημένοι αλλά  οι νέοι μη-κολλημενοι.

Αφού οι νεοι αναγνώστες είναι πιο ψαγμενοι και μη κολλημένοι που είναι η στήριξη τότε? Γιατί τα σημερινά παιδιά δεν διαβάζουν Ντίσνεϋ? Πιστεύω δεν ισχύει αυτό. Εγώ μόνο ξέρω τουλάχιστον 5 παιδιά φίλων μου που το κάνουν. Και το δικό μου παιδί θα το κάνει. Απλά δεν μπαίνουν στα φόρουμ. Και καλά κάνουν. Είναι μικρά ακόμη. Τα Ντίσνεϋ γενικά απευθύνονται από τη φύση τους ή σε παιδιά ή σε πιο μεγάλους. Όχι τοσο σε 20ρηδες. Πάντα έτσι ήταν. Εγώ διεκοψα την ανάγνωσή τους 14-30. Τυχαίο? Όσο για το ψαγμενοι που λες πες στο σε κάτι 50αρηδες και 60ρηδες εδώ μέσα που έχουν στη συλλογή τους ότι Ντίσνεϋ έχει κυκλοφορήσει ποτέ στη χώρα.:xm:

Όλα αυτά είναι φυσιολογικά. Μη ψάχνετε γιατί δεν ταίριαξε ο Φάντομ στην Ελλάδα. Γιατί δεν είναι Ντίσνεϋ με την κλασική έννοια και γιατί απευθύνεται σε ένα δύσκολο ηλιακά κοινό για Ντίσνεϋ. Εδώ στην Ιταλία καλά καλά δεν έπιασε που είναι καμία μα καμία σχέση.

Επεξεργασία από Manitou
  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  758
  • Content Count:  12967
  • Reputation:   94927
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  428
  • With Us For:  4646 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Όπως είχα πει και κάποια άλλη στιγμή, οποιαδήποτε εκδοτική εταιρεία πάρει τα δικαιώματα των Disney στην Ελλάδα (αν τελικά τα δώσει η Καθημερινή), θα πρέπει να είναι στελεχωμένη, όχι μόνο με μανατζαρέους (οι οποίοι χρειάζονται για να μην πέσει έξω), αλλά κι από άτομα που αγαπούν το συγκεκριμένο είδος κόμικς τόσο σαν συλλέκτες, όσο και σαν αναγνώστες. Να ψάχνουν στο εξωτερικό ιστορίες που πρώτα εκείνοι θα ήθελαν να διαβάσουν μεταφρασμένες στην γλώσσα μας και να προτείνουν το αντίστοιχο υλικό. Να μην χειρίζονται, δηλαδή, μία δεξαμενή ιστοριών σαν tetris για να κλείσουν απλά τον αριθμό των σελίδων που έχει ο κάθε τίτλος. Να τσεκάρουν βαθμολογίες, να διαβάζουν τις ιστορίες πρώτοι, να ελέγχουν τις αντιδράσεις του κοινού που τις έχει διαβάσει κι άλλα τέτοια. Το να αναμασάς και να επανεκδίδεις άπειρες φορές την κάθε (καλή) ιστορία, δεν είναι τακτική εντυπωσιασμού, αλλά κακός επαγγελματισμός και προχειροδουλειά. Και φυσικά πάντα σε συνεννόηση με το "εμπορικό" κομμάτι της εταιρείας, το οποίο, όμως, να μην είναι της λογικής "αποφασίζουμε και διατάζουμε".

 

Εννοείται, βέβαια, ότι θα μπουν κι όχι και τόσο καλές ιστορίες, αλλά σίγουρα θα είναι πολύ λιγότερες από αυτό το χάλι που γίνεται τώρα. Αν έχουν μάτια κι αυτιά με το αναγνωστικό κοινό κι αφουγκράζονται τα θέλω εκείνων που πληρώνουν κάθε εβδομάδα και μήνα, σίγουρα θα υπάρξει βελτίωση. Ο Ανεμοδουράς, το 2014, ξεκίνησε δειλά δειλά με ένα Μπλεκ, το οποίο στον τομέα της ποιότητας ήταν επιεικώς χάλια. :P Ήταν, όμως, ανοιχτός κι άκουσε τις παρατηρήσεις μας, με αποτέλεσμα αυτά τα χρόνια να έχει βελτιωθεί κατακόρυφα κι ό,τι έντυπο κι αν κυκλοφορεί να είναι κόσμημα. Πώς, λοιπόν, να μην δώσεις τα εύσημα σε έναν τέτοιο εκδότη! :clap2:

 

Το αν τα Disney κόμικς είναι ή όχι στην μόδα ή αν ενδιαφέρουν μόνο εμάς τους δεινόσαυρους που είμαστε κολλημένοι στις αναμνήσεις μας είναι ένα θέμα που χωράει μεγάλη συζήτηση και δεν είναι της παρούσης. Από την στιγμή που υπάρχει έστω και μία μικρή μερίδα αναγνωστών που στηρίζει την εκδοτική, θεωρώ αδιανόητο να μην κάνει κι εκείνη βήματα προς το καλύτερο. Αν, πάλι, νομίζει ότι χάνει τον χρόνο της να αφήσει το "άθλημα". Όταν ο Τερζόπουλος σταμάτησε και η Disney επανέφερε το θέμα της ελληνικής αγοράς, όλοι έλαβαν μέρος στον διαγωνισμό. Λέτε τέτοιοι εκδοτικοί κολοσσοί να μην ήξεραν ή να ήθελαν επίτηδες να έχουν χασούρα, στηριζόμενοι σε μερικούς γέρους που διαβάζουν "μικυμάου"? Δεν το νομίζω. Κάτι θα είδαν και θα πόνταραν στον διαγωνισμό για την απόκτηση των δικαιωμάτων. Αλλά ακόμα κι έτσι να ήταν, από την στιγμή που η πλειοψηφούσα εταιρεία είχε το δικαίωμα να υπαναχωρήσει μετά από χ χρόνια, γιατί δεν το έκανε και συνεχίζει ακάθεκτη?

 

Όπως και να έχει, η ζωή με έχει μάθει με ό,τι κι αν καταπιάνομαι, όσο σοβαρό κι αν είναι, να το κάνω με αγάπη κι όσο μπορώ καλύτερα. Αν δεν μ' ενδιαφέρει, απλά δεν ασχολούμαι, αλλά από την στιγμή που θα αποφασίσω να ασχοληθώ δίνω τον καλύτερο εαυτό μου. Αυτή, πιστεύω, ότι θα πρέπει να είναι και η άποψη της κάθε εκδοτικής. :)  

 

 

:beer5:

  • Like 9
  • Respect 4
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4449
  • Reputation:   34602
  • Achievement Points:  4516
  • Days Won:  100
  • With Us For:  6179 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Είναι πάντως φοβερό που δεν έχουμε καμία πληροφορία για πωλήσεις. Αν ξέραμε πόσο πουλάει το κάθε περιοδικό θα μιλάγαμε αλλιώς. Τώρα ο καθένας μας λέει το μακρύ του και το κοντό του κάνει εικασιες λέει θεωρίες χωρίς να έχουμε καμία ουσιαστική πηγή.

Επεξεργασία από Manitou
  • Like 11
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26875
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4258 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Γενικά με κάλυψε ο @Indian :)

 

3 ώρες πριν, Manitou είπε:

 

Είναι νομίζω προφανές και από την απάντηση που έδωσαν ότι οι φανατικοί αναγνώστες του Φαντομ που στήριζαν το περιοδικό και στις δύο προσπάθειες ήταν πολύ λίγοι. Ο Φάντομ αυτός είναι κάτι άλλο από αυτό που γνώρισαν οι παλιοί ντισνευκοι και για αυτό και δεν έχει τόσο ρεύμα.

 

Δεν μόνο αυτό. Είναι πάρα πολλά που παίζουν ρόλο. Είναι μια άλλη συζήτηση αυτή που νομίζω κάπως την έχουμε ξανακάνει. Σκέψου μόνο ότι είναι και θέμα τιμής και brand. πχ Αλλιώς χτυπάει το Αλμανάκο που είναι ένα brand που είναι στη χώρα μας εδώ και δεκαετίες εδραιωθεί και αλλιώς ένας ολοκαίνουργιος τίτλος 60-80 σελίδων :) Αν έμαπινε στο Αλαμνάκο μαζί με άλλες ιστορίες ο νέος Φάντομ πολύ πιθανό να τα πήγαινε καλύτερα.

 

40 λεπτά πριν, Manitou είπε:

 

Καταλαβαίνεις βέβαια καλέ μου φίλε ότι για αυτό δεν φέρουν ευθύνη οι παλιοί και κολλημένοι αλλά  οι νέοι μη-κολλημενοι.

Αφού οι νεοι αναγνώστες είναι πιο ψαγμενοι και μη κολλημένοι που είναι η στήριξη τότε? Γιατί τα σημερινά παιδιά δεν διαβάζουν Ντίσνεϋ? Πιστεύω δεν ισχύει αυτό. Εγώ μόνο ξέρω τουλάχιστον 5 παιδιά φίλων μου που το κάνουν. Και το δικό μου παιδί θα το κάνει. Απλά δεν μπαίνουν στα φόρουμ. Και καλά κάνουν. Είναι μικρά ακόμη. Τα Ντίσνεϋ γενικά απευθύνονται από τη φύση τους ή σε παιδιά ή σε πιο μεγάλους. Όχι τοσο σε 20ρηδες. Πάντα έτσι ήταν. Εγώ διεκοψα την ανάγνωσή τους 14-30. Τυχαίο? Όσο για το ψαγμενοι που λες πες στο σε κάτι 50αρηδες και 60ρηδες εδώ μέσα που έχουν στη συλλογή τους ότι Ντίσνεϋ έχει κυκλοφορήσει ποτέ στη χώρα.:xm:

Όλα αυτά είναι φυσιολογικά. Μη ψάχνετε γιατί δεν ταίριαξε ο Φάντομ στην Ελλάδα. Γιατί δεν είναι Ντίσνεϋ με την κλασική έννοια και γιατί απευθύνεται σε ένα δύσκολο ηλιακά κοινό για Ντίσνεϋ. Εδώ στην Ιταλία καλά καλά δεν έπιασε που είναι καμία μα καμία σχέση.

Επίσης δεν είναι στο φόρουμ ΠΟΛΛΟΙ που διαβάζουν Ντίσνεϋ. Μπείτε σε μια ομάδα του φβ Πχ η ομάδα του ΚΟΜΙΞ έχει 8,800 και πολλοί είναι και εικοσάριδες ;) Γενικά έχει από όλες τις ηλικίες.

 

2 ώρες πριν, Manitou είπε:

Πάντως τον τελευταίο καιρό πολύ γκρίνια. Πολύ. Για τις ιστορίες που διαβάζουμε δεν συζητάει κανένας. Περνάνε τα τεύχη το ένα μετά το άλλο και ασχολούμαστε με το Κόμιξ με τη καθημερινή με το τι κάνει με το αν είναι καλές οι εκδόσεις κτλ. Για τις ιστορίες δεν μιλάει κανένας. Καμία συζήτηση. Ο νταλικιερης της καρδιάς μας και ο φίλος Μενιγ γράφουν κριτικές αλλά ως εκεί. Λίγο πιάσαμε την κουβέντα για τον Φάντομ (καλά που ήταν και αυτός) και τέλος. Μήπως να μας προβληματίσει λίγο....

Επίσης και εδώ θα αναφέρω ότι οι παράγοντες είναι πολλοί. Και ναι το ξενέρωμα που υπάρχει με το ΚΟΜΙΞ είναι ένας πιστεύω και η κατάσταση/βαρεμάρα που επικρατεί γενικά...

 

Προσωπικά έχω στο συρτάρι αρκετές παρουσιάσεις (και αδιάβαστα..) που θέλω να κάνω αλλά πάνε για διάφορους λόγους. Ετοιμάζουμε και το τρίτο τεύχος του ΚΟΜΙΞ Wiki! Magazine κιόλας :P

 

Άλλος είναι διότι έχει χαθεί ο ενθουσιασμός. Δεν είναι πχ 2014/2015/2016 όπου υπήρχαν και εκδόσεις όπως το Editor's Choice και γενικά ένα κλίμα που μας έκανε να δούμε τι θα μπει αργότερα. Ακόμα, θυμάμαι ακόμα τα πόσα σχόλια υπήρχα όταν πρωτοκυκλοφόρησαν ΚΟΜΙΞ και Μίκυ Μάους της Β΄ Περιόδου στο Φόρουμ το 2014 :)

Επεξεργασία από ΚΟΜΙΞ
  • Like 10
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12801
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  645
  • Reputation:   3994
  • Achievement Points:  645
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5043 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

2 ώρες πριν, Manitou είπε:

 

Καταλαβαίνεις βέβαια καλέ μου φίλε ότι για αυτό δεν φέρουν ευθύνη οι παλιοί και κολλημένοι αλλά  οι νέοι μη-κολλημενοι.

Αφού οι νεοι αναγνώστες είναι πιο ψαγμενοι και μη κολλημένοι που είναι η στήριξη τότε? Γιατί τα σημερινά παιδιά δεν διαβάζουν Ντίσνεϋ? Πιστεύω δεν ισχύει αυτό. Εγώ μόνο ξέρω τουλάχιστον 5 παιδιά φίλων μου που το κάνουν. Και το δικό μου παιδί θα το κάνει. Απλά δεν μπαίνουν στα φόρουμ. Και καλά κάνουν. Είναι μικρά ακόμη. Τα Ντίσνεϋ γενικά απευθύνονται από τη φύση τους ή σε παιδιά ή σε πιο μεγάλους. Όχι τοσο σε 20ρηδες. Πάντα έτσι ήταν. Εγώ διεκοψα την ανάγνωσή τους 14-30. Τυχαίο? Όσο για το ψαγμενοι που λες πες στο σε κάτι 50αρηδες και 60ρηδες εδώ μέσα που έχουν στη συλλογή τους ότι Ντίσνεϋ έχει κυκλοφορήσει ποτέ στη χώρα.:xm:

Όλα αυτά είναι φυσιολογικά. Μη ψάχνετε γιατί δεν ταίριαξε ο Φάντομ στην Ελλάδα. Γιατί δεν είναι Ντίσνεϋ με την κλασική έννοια και γιατί απευθύνεται σε ένα δύσκολο ηλιακά κοινό για Ντίσνεϋ. Εδώ στην Ιταλία καλά καλά δεν έπιασε που είναι καμία μα καμία σχέση.

Δεν είπα ότι φταίει κάποιος, κανένας δεν φταίει. Απλά αναφέρω έναν λόγο για την στροφή της εκδοτικής. Επίσης λέω ότι οι νέοι αναγνώστες είναι αν όχι ανύπαρκτοι, ελάχιστοι. Οπότε τι να στηρίξουν;

Ξαναπάμε στο 2014, το promotion ηταν "μόνο νέες ιστορίες". Άμα το κοινό ήταν παιδιά, σιγά μην έγραφαν κάτι τέτοιο, δεν έχει λογική.

Αλλά δεν μπορώ να καταλάβω το γιατί ματαιοπονούμε για τις επιλογές τους. Δεν είναι ότι ξεκίνησαν χθες, κ ενώ στραβά αρμένισαν θα μπορούν να μάθουν από αυτά τα λάθη. Τα ΚΟΜΙΞ 19-80φεύγα είναι στο ίδιο μοτίβο. Τόσο βλάκες είναι; Όλοι ζητάμε κάτι άλλο κ αυτοί δε θέλουν το δώσουν; Μήπως ο κόσμος έξω όντως ήθελε το Κόμιξ που δίνουν αλλά και που μπορούν οι ίδιοι να δώσουν; Δεν στηρίζονται οι πωλήσεις σε 20-30 άτομα σε ένα φόρουμ.

Και αυτό ισχυεί για όλες τις εκδόσεις, όχι μονο το Κόμιξ. Αλλά στα υπόλοιπα τι παράπονο να κάνει κάποιος; Το κόλλημα έχει γίνει με τον "συλλεκτικό" τίτλο. :lol: Αν δεν πουλούσε, θα άλλαζε ρώτα (Μάρκο Ρότα), κάτι που πήγε να γίνει επί Τερζό κ απέτυχε παταγωδώς με την Καθημερινή, δεν πούλησε άρα άλλαξε ξανά περιεχόμενο. :P 

Επεξεργασία από Christaras
  • Like 8
  • Διαφωνώ 1
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14137
  • Achievement Points:  2559
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

Διαβάζοντας όλα όσα έχετε γράψει, αποφάσισα να σχολιάσω( μετά από πολύ καιρό) να σχολιάσω κι εγώ τα Disney κόμικς στην χώρα μας.

 

 

 

ΜΙΚΥ ΜΑΟΥΣ: Αν κι έχω πολύ καιρό να αγοράσω την συγκεκριμένη έκδοση, λόγω έλλειψης χρόνου και διάθεσης. Παρ' όλα αυτά, παρακολουθώ συστηματικά το τι περιλαμβάνει και την περιγραφή των ιστοριών στο inducks, ενώ έχει τύχει να ξεφυλλίσω μερικά στα γρήγορα έτσι όπως περνάω απ' το περίπτερο στην βόλτα της εβδομάδας(πρέπει να βγούμε κι εμείς έξω βρε αδελφέ). Δυνατές επιλογές οι κύριες ιστορίες:"Το τέλειο ζευγάρι" ,"Από το θρανίο στην έδρα", "Η λέσχη Φον Ντρέηκ", "Στην ωραία Νάπολη". Απ' ότι καταλαβαίνω, το πάνε σαν τον Τερζόπουλο στα τελευταία τεύχη του, που έβαζε μία καλή, αξιομνημόνευτη κεντρική ιστορία και οι συμπληρωματικές του τεύχους ήταν δεύτερες- και με τις δύο σημασίες-. Μάλλον θα αρχίσω να ξαναπαίρνω, γιατί είναι κρίμα τόσο ωραία έκδοση και να μένει στα ράφια. Επίσης, θα ήθελα να πω ότι με θυμάμαι πριν τρία χρόνια, που ήμουν τελείως άσχετος με την τεχνολογία( με την καραντίνα έμαθα να χειρίζομαι υπολογιστή)σκεφτείτε ήμουν ο μόνος σ' όλο το σχολείο που δεν είχε καμία ηλεκτρονική συσκευή στο σπίτι του(πλην του λάπτοπ του μπαμπά μου που το είχε για την δουλεία του). Είχα μόλις ξεκινήσει να αγοράζω κόμικς.Όπως καταλαβαίνετε, δεν είχα καν ακουστά το Greekcomics, ούτε το you tube, ούτε τα ηλεκτρονικά ημερολόγια της Καθημερινής. Μόνο έπαιρνα ό,τι έβρισκα στο περίπτερο της γειτονιάς μου(από Disney) και καμιά φορά που πήγαινα στο Μοναστηράκι για κόμικς. Σας πληροφορώ πως μπορεί οι ιστορίες να μην είναι τόσο καλές όσο ενός Μπαρκς, Σκάρπα, Γκότφερσον( τους οποίους ανακάλυψα αργότερα) αλλά τις απολάμβανα πάρα πολύ, κυρίως επειδή μού προσέφεραν άφθονη χαλάρωση και ηρεμία. Σιγά- σιγά  κόλλησα το μικρόβιο κι άρχισα να ασχολούμαι σοβαρότερα. Όλα αυτά  όμως, δεν θα είχαν συμβεί εάν δεν είχα αρρωστήσει μια φορά κι ο θείος μου μού έφερνε ένα τεύχος " Μίκυ Μάους" το τεύχος #187 κι από τότε, έχω χάσει ελάχιστα τεύχη και τους στηρίζω μέχρι σήμερα. Πού θέλω να καταλήξω;  Εάν δεν είχα αρρωστήσει, ποτέ μου δεν θα διάβαζα κόμικς(πιθανότατα). Άρα, ενώ βλέπουμε πως η Καθημερινή βγάζει ένα αξιοπρεπέστατο περιοδικό το "Μίκυ Μάους", δεν το έχει διαφημίσει σωστά. Δείτε ας πούμε την πανοπλία του iron- man. Τα βράδια παίζει συνέχεια η διαφήμισή της και γενικά υπάρχει και στο you tube βίντεο κ.τ.λ. Το "Μίκυ Μάους" από την άλλη, είναι στο περίπτερο και περιμένει την μοίρα του. Για να καταλάβετε πόσο κακή ( αν όχι μηδενική) προώθηση έχουν κάνει. Ο μπαμπάς μου, σαν παιδί αγόραζε ανελλιπώς το "Μίκυ Μάους" και εγώ τα τελευταία τρία χρόνια έχω μαζέψει αρκετά. Μέχρι την περασμένη εβδομάδα, νόμιζε πως ακόμα τα εκδίδει ο Τερζόπουλος με εξαίρεση την βιβλιοθήκη του Σκάρπα! Για να μην μακρηγορώ άλλο, τα παιδιά  πλέον έχουν το ίντερνετ και δεν διαβάζουν κόμικς. Εν μέρει ναι ΑΛΛΑ αν ήξεραν περισσότερα παιδιά ότι κυκλοφορούν κόμικς, θα αυξανόταν και το αναγνωστικό κοινό. Και επειδή τη φωτιά τήν νικάς με φωτιά, θα μπορούσαν να φτιάξουν ένα διαφημιστικό σποτάκι και να το βάλουν να παίζει πριν από το βίντεο γνωστών you tubers.

 

 

ΝΤΌΝΑΛΝΤ:  Το τελευταίο τρίμηνο έχει ανέβει αρκετά στην εκτίμησή μου. Απ' τις τέσσερις ιστορίες, νομίζω οι τρεις- με εξαίρεση αυτή του Flemming Andersen- αξίζουν. Απολαυστικές μικρές ιστοριούλες με το Ντόναλντ. Short and sweet όπως θα έλεγαν και οι φίλοι μας οι Εγγλέζοι.

 

SUPER ΜΙΚΥ:  Αν και σχεδόν όλοι το υποτιμούν κάνει ακριβώς αυτό που πρέπει να κάνει. Είναι ένα ελαφρώς "παιδιάστικο" περιοδικό το οποίο έχει χαριτωμένες ιστοριούλες, οι οποίες είναι χιουμοριστικές και έχουν και λίγη περιπέτεια μέσα τους. Με 0,60€ λιγότερα, παίρνεις 30 σελίδες περισσότερες από το ΚΟΜΙΞ. Επίσης, να πω ότι στο ΚΟΜΙΞ φιλοξενούνται σχεδιαστές του τύπου Κάρι Κορχόεν, Νόελ Βαν Χορν κ.λ.π. Νομίζω πως οι σχεδιαστές του Super Μίκυ είναι καλύτεροι κατά πολύ. Στα αρνητικά να πω ότι απ' το τεύχος του Απριλίου του 2020 σταμάτησαν τα παιχνίδια και οι γρίφοι- που εντάξει εμένα δεν με πειράζει και πολύ- όμως είναι άλλο ένα δείγμα της πτώσης της εκδοτικής. Και μία σημείωση: Στο τρέχον τεύχος(#66) υπάρχει ιστορία με τα 101 σκυλιά της Δαλματίας. Ήρωες της Disney πλην του καστ παπιών-ποντικών δεν έχουν ξαναμπεί σε τεύχος της Καθημερινής.

 

ΚΟΜΙΞ: Όσο σπουδαίοι και να είναι είναι οι Μπάρκς και Ρόσα, δεν μπορεί να βλέπουμε τον δεύτερο για πέντε χρόνια και τον πρώτο για δεκαπέντε(αν αντέξουν τόσα) κι ύστερα φτου κι απ' την αρχή.

 

Βιβλιοθήκη Σκάρπα: Έκδοση, η οποία χρόνο με τον χρόνο βελτιώνεται. Όλο και καλύτερο χαρτί, σταθεροποίηση μεγέθους, φοβερά άρθρα, μεταφράσεις και εννοείται ιστοριάρες. Το ότι είναι πιστή αντιγραφή της Ιταλικής έκδοσης δεν μέ πειράζει καθόλου. Το αρνητικό είναι η αρίθμηση και τα περιεχόμενα αλλά και η συχνότητα. Γιατί μπορεί να μην αντέξει η έκδοση έως το καλοκαίρι του 2028 και να μείνουμε με την βιβλιοθήκη μισή.

 

 

ΓΕΝΙΚΉ ΕΝΤΎΠΩΣΗ:  Δύσκολη περίοδος για τα κόμικς disney στην χώρα μας. Θα μπορούσε να είναι χειρότερα. Πολύ χειρότερα. Αλλά, εμείς θέλουμε το καλύτερο. Μέχρι στιγμής είμαστε σε ένα μέτριο επίπεδο. Για να δούμε τι θα γίνει. Μόνο ο χρόνος θα μας το απαντήσει αυτό.

 

  • Like 14
  • Respect 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37052
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  351
  • Reputation:   2713
  • Achievement Points:  386
  • Days Won:  3
  • With Us For:  1189 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  17

Όντως ένα από τα μεγαλύτερα προβλήματα της Καθημερινής είναι η διαφήμιση. Οι μόνες που είχα δει ήταν το φθινόπωρο του 2014 όπου προωθούσαν το Μίκυ Μάους και το Ντόναλντ ως τα "νέα περιοδικά". Κατά το 2016 ή 17 θυμάμαι την περίοδο των Χριστουγέννων έδειχναν το ημερολόγιό τους και τέλος έχουμε κάθε καλοκαίρι τις διαφημίσεις για τα Άπαντα. Το θέμα είναι όμως ότι έπαιζαν μόνο στο ΣΚΑΙ, που σημαίνει ότι για να ενημερωθώ θα έπρεπε να βλέπω όλη μέρα τον σταθμό τους μέχρι να πετύχω τη διαφήμιση.

 

Για το Ντόναλντ που αναφέρθηκε από τον @Θοδωρής Καραπάνος κι εγώ έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος. Μου έκανε μεγάλη (καλή) εντύπωση που επέλεξαν ιστορίες του Andrea Freccero για κεντρικές, αντί για τους κλασικούς fecchi και andersen.

  • Like 9
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  8699
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  340
  • Reputation:   1958
  • Achievement Points:  340
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5554 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Τι θα έκανα αν ήμουν η Καθημερινή.

 

Θα κράταγα το ΜΜ ως έχει. 'Ετσι καλύπτονται οι ανάγκες για νέες ιταλικές ιστορίες.

 

Αν οι πωλήσεις των Ντόναλντ και Super Μίκυ είναι ικανοποιητικές θα τα κράταγα κι αυτά ως έχει. Έτσι καλύπτονται οι ανάγκες για Δανέζικες και πιο "παιδικες" ιστορίες.

 

Για να διορθώσω την κρίση ταυτότητας του ΚΟΜΙΞ, θα μετέφραζα αυτούσιο το εκάστοτε τεύχος του I Grandi Classici Disney (τη δεύτερη σειρά, που βρίσκεται τώρα στο 62ο τεύχος στην Ιταλία). Επειδή η Καθημερινή έχει δείξει πως τσιγκουνεύεται τα χρήματα, ή θα μείωνα τις σελίδες στο μισό (120 αντί για 240 σελίδες) ή θα έκανα τον τίτλο διμηνιαίο. Για να καλύψω το όποιο έξτρα κόστος θα αύξανα την τιμή 0,5 ευρώ. Πιστεύω πως η επιτυχία ενός τέτοιου τίτλου θα ήταν εγγυημένη. Έτσι θα κάλυπτα τις ανάγκες για κλασικές "συλλεκτικές" ιστορίες.

 

Προσωπικές απόψεις όλα αυτά, διαφωνήστε ελεύθερα.

Επεξεργασία από Jim Slip
  • Like 12
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29562
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  544
  • Reputation:   3196
  • Achievement Points:  552
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3881 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

18 ώρες πριν, Jim Slip είπε:

Τι θα έκανα αν ήμουν η Καθημερινή.

 

Θα κράταγα το ΜΜ ως έχει. 'Ετσι καλύπτονται οι ανάγκες για νέες ιταλικές ιστορίες.

 

Αν οι πωλήσεις των Ντόναλντ και Super Μίκυ είναι ικανοποιητικές θα τα κράταγα κι αυτά ως έχει. Έτσι καλύπτονται οι ανάγκες για Δανέζικες και πιο "παιδικες" ιστορίες.

 

Για να διορθώσω την κρίση ταυτότητας του ΚΟΜΙΞ, θα μετέφραζα αυτούσιο το εκάστοτε τεύχος του I Grandi Classici Disney (τη δεύτερη σειρά, που βρίσκεται τώρα στο 62ο τεύχος στην Ιταλία). Επειδή η Καθημερινή έχει δείξει πως τσιγκουνεύεται τα χρήματα, ή θα μείωνα τις σελίδες στο μισό (120 αντί για 240 σελίδες) ή θα έκανα τον τίτλο διμηνιαίο. Για να καλύψω το όποιο έξτρα κόστος θα αύξανα την τιμή 0,5 ευρώ. Πιστεύω πως η επιτυχία ενός τέτοιου τίτλου θα ήταν εγγυημένη. Έτσι θα κάλυπτα τις ανάγκες για κλασικές "συλλεκτικές" ιστορίες.

 

Προσωπικές απόψεις όλα αυτά, διαφωνήστε ελεύθερα.

NAI, NAI, NAI

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35830
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  10
  • Reputation:   33
  • Achievement Points:  23
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1508 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

παιδια δεν νομιζω οτι δεν θα πωλουσαν αν φτιαχναν καλα τευχη σκληροδετα κτλ οπως βιβλιοθηκη καρλ μπαρκς .Βγαλε εκει μια συλλογη απο πκ  η μοττυρα να γινει χαμος σκληροδετα και μια επανακυκλοφορια βιος και χαμενα επεισοδια .Αξιοι της μοιρας τους

 

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32548
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  39
  • Content Count:  699
  • Reputation:   5106
  • Achievement Points:  747
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2286 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δεν ξέρω αν έχει ξαναγραφτεί... οι τίτλοι των 9 τόμων του Σκάρπα που θα κυκλοφορήσουν φέτος είναι οι εξής:

 

Η απάτη του Τετράφυλλου Τριφυλλιού (https://inducks.org/story.php?c=I+TL++663-A)

Τα περικάρπια των Μακ Ντακ (https://inducks.org/story.php?c=I+TL++659-B)

Οι αυτοκαθαριζόμενες πατάτες (https://inducks.org/story.php?c=I+TL++684-A)

Η πυξίδα του Χαν (https://inducks.org/story.php?c=I+TL++670-A)

Το χρυσό φλουρί (https://inducks.org/issue.php?c=it%2FTZO+++1)

Τα τελευταία μαγικά κάστανα (https://inducks.org/story.php?c=I+TL++700-A)

Ο σούπερ συρρικνωτής (https://inducks.org/story.php?c=S+68107)

Ο αρραβώνας του Σκρουτζ (https://inducks.org/story.php?c=I+TL++720-A)

Ο σεληνιακός αντίλαλος (https://inducks.org/story.php?c=I+TL++749-A)

 

Επεξεργασία από doom
  • Like 12
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26875
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4258 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On 5/11/2020 στο 10:42 ΠΜ, ΚΟΜΙΞ είπε:

Λοιπόν πάμε τώρα στα σημαντικά Disney νέα! Επιστρέφει ο Σκάρπα το καλοκαίρι :D

Επιστρέφει πάλι το καλοκαίρι του 2021 η Βιβλιοθήκη του Ρομάνο Σκάρπα! Χθες, η Καθημερινή κατοχύρωσε isbn για 9 νέους τόμους στην Εθνική Βιβλιοθήκη όπως έγινε πέρσι. Τους βλέπουμε παρακάτω:

scarpa2021_1.thumb.jpg.414a388a8834a3e9d73ce9025b3d5da3.jpg

scarpa2021_2.thumb.jpg.554222ea78b0b9230f03730d51c5a04b.jpg

scarpa2021_3.thumb.jpg.71d0cbc92cf75387cbed6eae84852406.jpg

scarpa2021_4.thumb.jpg.a64532a299d672d23994e15852f1fb88.jpg

scarpa2021_5.thumb.jpg.c1ce2d27890a4b2659ec1dc8fc239536.jpg

scarpa2021_6.thumb.jpg.b9c1d089acd0cf1692f41a903bdcf3f1.jpg

scarpa2021_7.thumb.jpg.a7d7213f8a78ebdf53704e7454d6884f.jpg

scarpa2021_8.thumb.jpg.0621214f0102e9bfffd80146822ba51a.jpg

scarpa2021_9.thumb.jpg.c68189f8ff274f980c198a2153070f39.jpg

Ποιοι θα είναι οι τόμοι που θα έχουμε φέτος;

Πάμε να ρίξουμε μια ματιά με τη σειρά τους τόμους που βλέπετε παραπάνω. Όπως κάθε φορά θα δώσουμε συνδέσμους για κάθε κύρια ιστορία και σε παρένθεση υπάρχει το νούμερο του αντίστοιχου Ιταλικού! Ας ξεκινήσουμε:

  1. Τόμος 35 Μεγάλες Ιστορίες – Τα Άπαντα του Ρομάνο Σκάρπα Η Απάτη του Τετράφυλλου Τριφυλλιού (Ιτ. #18)
  2. Τόμος 36 Μεγάλες Ιστορίες – Τα Άπαντα του Ρομάνο Σκάρπα Τα Περικάρπια των Μακ Ντακ (Ιτ. #18)
  3. Τόμος 37 Μεγάλες Ιστορίες – Τα Άπαντα του Ρομάνο Σκάρπα Οι Αυτοκαθαριζόμενες Πατάτες (Ιτ. #19)
  4. Τόμος 38 Μεγάλες Ιστορίες – Τα Άπαντα του Ρομάνο Σκάρπα Η Πυξίδα του Χαν (Ιτ. #19)
  5. Τόμος 39 Μεγάλες Ιστορίες – Τα Άπαντα του Ρομάνο Σκάρπα Το Χρυσό Φλουρί (Ιτ. #20)
  6. Τόμος 40 Μεγάλες Ιστορίες – Τα Άπαντα του Ρομάνο Σκάρπα Τα Τελευταία Μαγικά Κάστανα (Ιτ. #20)
  7. Τόμος 41 Μεγάλες Ιστορίες – Τα Άπαντα του Ρομάνο Σκάρπα Ο Σούπερ Συρρικνωτής (Ιτ. #21)
  8. Τόμος 42 Μεγάλες Ιστορίες – Τα Άπαντα του Ρομάνο Σκάρπα Ο Αρραβώνας του Σκρουτζ (Ιτ. #21)
  9. Τόμος 43 Μεγάλες Ιστορίες – Τα Άπαντα του Ρομάνο Σκάρπα Ο Σεληνιακός Αντίλαλος (Ιτ. #22)

Από τα παραπάνω, φαίνεται ότι θα έχουμε 9 τόμους και το καλοκαίρι που έρχεται. Αυτό που παρατηρούμε από τα παραπάνω είναι ότι στον τόμο 43 θα μπουν ιστορίες που αποτελούν μέρος της σειράς Δόξα και Δυναστεία των Ντακ. Αν είχαν οι τόμοι 364 σελίδες τότε θα είχαμε σε 1 τόμο όλες τις ιστορίες. Πρόκειται για την έκτη επανέκδοση της σειράς στη χώρα μας. Πάντως αυτή φορά θα έχουμε ένα σωρό εξτραδάκια στους τόμους του Σκάρπα!!

Σύνοψη

Σημειώνουμε ότι φέτος το καλοκαίρι θα έχουμε 9 τόμους στην Βιβλιοθήκη του Ρομάνο Σκάρπα. Ενδιαφέρουσες κατά τη γνώμη μου οι κύριες ιστορίες.

 

Το παραπάνω το έβαλα και στο DisneyComicsPress :)

 

@doom τα έχω βγάλει αναλυτικά από τον Νοέμβριο :)

  • Like 10
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32548
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  39
  • Content Count:  699
  • Reputation:   5106
  • Achievement Points:  747
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2286 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

@ΚΟΜΙΞ θυμόμουν ότι τα είχα ξαναδεί, αλλά δεν έκανα καλή αναζήτηση... έχω βάλει και καρδούλα στο ποστ :lol:

Έχουμε και διαφωνία σε 2 απ'τις ιστορίες :P

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36287
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  21
  • Reputation:   116
  • Achievement Points:  21
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1439 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Για ένα είμαστε σίγουροι. Εγώ τουλάχιστον έχω καταλάβει ότι διαβάζοντας ιστορίες του Κομιξ Τερζοπουλου, με άρεσαν πιο πολύ οι ιστορίες των Αμερικανών και του Barks. Δεν λέω και οι Ιταλοί καλοί είναι αλλά άμα πιάσουμε τον όρο της σύγκρισης ε θεωρώ ότι τα τότε Κομιξ Η τα τότε Μίκυ ήτανε με πιο ενδιαφέρον ιστορίες από της σημερινές. Επίσης μια σημείωση, (εγώ καταρχας αγοράζω ακόμα και σήμερα μερικά Μίκυ εβδομαδιαία) όμως ρε παιδιά αλήθεια ή βιβλιοδεσία του και το πως πλασαρετε σαν έντυπο δεν ξέρω εμένα δεν μου αρέσει πάρα πολύ. Δηλαδή άμα το ανοίξεις υπερβολικά έχει σκιστεί κατά μεγάλης πιθανότητας. Δηλαδή οι παλιοί ήτανε χαζοί που βάζανε πιαστράκια και το τεύχος δεν είχε κανένα τέτοιου είδους πρόβλημα? Πείτε μου και εσείς την γνώμη σας! Ευχαριστώ 

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35687
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  387
  • Reputation:   3473
  • Achievement Points:  401
  • Days Won:  8
  • With Us For:  1539 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  18

θα συμφωνήσω μαζί σου @Xrhstos comicsakias. Την βιβλιοδεσία του Μίκυ και του Ντοναλντ την βρίσκω κακή, σε μερικές περιπτώσεις άθλια (να μην μιλήσω για αυτήν των Editor's Choice Κλασσική Βιβλιοθήκη Disney). Μερικές μέρες αφού τα αγοράσω από το περίπτερο και πάρουν λίγη υγρασία (όχι οτι το σπίτι μου έχει πολύ υγρασία ,έχει όσο κάθε σπίτι) μια μερίδα  των τευχών θα αντιμετωπίζει προβλήματα στη ράχη (πχ θα ανοίγει με λίγη δυσκολία και θα ακούγονται αυτά τα τρομακτικά KΡΑΚ ΚΡΟΥΚ που νομίζεις οτι θα σου γίνει 2 κομμάτια το τεύχος). Τα πιαστράκια και εγώ πιστεύω πως  είναι καλύτερα αλλά για να μην τα χρησιμοποιούν εικάζω πως δεν είναι πιο οικονομικά.     

  • Like 10
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14137
  • Achievement Points:  2559
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

2 ώρες πριν, Xrhstos comicsakias είπε:

Για ένα είμαστε σίγουροι. Εγώ τουλάχιστον έχω καταλάβει ότι διαβάζοντας ιστορίες του Κομιξ Τερζοπουλου, με άρεσαν πιο πολύ οι ιστορίες των Αμερικανών και του Barks. Δεν λέω και οι Ιταλοί καλοί είναι αλλά άμα πιάσουμε τον όρο της σύγκρισης ε θεωρώ ότι τα τότε Κομιξ Η τα τότε Μίκυ ήτανε με πιο ενδιαφέρον ιστορίες από της σημερινές. Επίσης μια σημείωση, (εγώ καταρχας αγοράζω ακόμα και σήμερα μερικά Μίκυ εβδομαδιαία) όμως ρε παιδιά αλήθεια ή βιβλιοδεσία του και το πως πλασαρετε σαν έντυπο δεν ξέρω εμένα δεν μου αρέσει πάρα πολύ. Δηλαδή άμα το ανοίξεις υπερβολικά έχει σκιστεί κατά μεγάλης πιθανότητας. Δηλαδή οι παλιοί ήτανε χαζοί που βάζανε πιαστράκια και το τεύχος δεν είχε κανένα τέτοιου είδους πρόβλημα? Πείτε μου και εσείς την γνώμη σας! Ευχαριστώ 

Εγώ, νομίζω πως τα πιαστράκια δεν βοηθούν τόσο στα πολυσέλιδα τεύχη μικρού μεγέθους. Ας πούμε το Μπλέκ παρά το ότι έχει πολλές σελίδες(περισσότερες απ' το "Μίκυ Μάους"),μπορεί κι έχει πιαστράκια γιατί έχει μεγάλο μέγεθος. Αν θυμάσαι, κι ο Τερζόπουλος από ένα σημείο κι έπειτα(από τότε που το "Μίκυ Μάους" απέκτησε εκατό σελίδες, άρχισε να φτιάχνει κι αυτός τα τεύχη του με κόλλα). Κι επίσης, και τα "Κλασικά", τα οποία ήταν πολυσέλιδα περιοδικά, ανέκαθεν η βιβλιοδεσία τους είχε κόλλα.

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14137
  • Achievement Points:  2559
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

40 λεπτά πριν, jimmy mcduck είπε:

θα συμφωνήσω μαζί σου @Xrhstos comicsakias. Την βιβλιοδεσία του Μίκυ και του Ντοναλντ την βρίσκω κακή, σε μερικές περιπτώσεις άθλια (να μην μιλήσω για αυτήν των Editor's Choice Κλασσική Βιβλιοθήκη Disney). Μερικές μέρες αφού τα αγοράσω από το περίπτερο και πάρουν λίγη υγρασία (όχι οτι το σπίτι μου έχει πολύ υγρασία ,έχει όσο κάθε σπίτι) μια μερίδα  των τευχών θα αντιμετωπίζει προβλήματα στη ράχη (πχ θα ανοίγει με λίγη δυσκολία και θα ακούγονται αυτά τα τρομακτικά KΡΑΚ ΚΡΟΥΚ που νομίζεις οτι θα σου γίνει 2 κομμάτια το τεύχος). Τα πιαστράκια και εγώ πιστεύω πως  είναι καλύτερα αλλά για να μην τα χρησιμοποιούν εικάζω πως δεν είναι πιο οικονομικά.     

Στο σημείο που μιλάς, για τα Editor's Choice Κλασσική Βιβλιοθήκη Disney, δεν μπορείς να φανταστείς πόσο πολύ συμφωνώ μαζί σου! Πραγματικά, με το καλημέρα σας άρχισαν να κάνουν κριτς-κριτς. Ειδικά τα τρία πρώτα είναι ό,τι χειρότερο. Πάντως, στο μέλλον θα είναι πολύ συλλεκτικά, καθώς ελάχιστα θα καταφέρουν να επιζήσουν. Επίσης, αν και βγαίνω λίγο εκτός θέματος, τα Editor's Choice Κλασσική Βιβλιοθήκη Disney έχουν και πολύ κακής ποιότητας χαρτί. Τώρα, όσον αφορά την βιβλιοδεσία του "Μίκυ Μάους" και του "Ντόναλντ", θα διαφωνήσω. Εγώ τουλάχιστον, σε "Μίκυ Μάους" δεν έχω αντιμετωπίσει τέτοιο πρόβλημα. Θέλω να πω ότι εντάξει κάνει κρακ-κρουκ αλλά όχι και να νομίζω ότι θα μού μείνει στα χέρια το τεύχος και στα "Ντόναλντ" το έχω αντιμετωπίσει μόνο στο τεύχος #68 το οποίο το πήρα σε σακουλάκι. Ειδικά τα παλαιότερα "Ντόναλντ", ανοίγουν τέρμα. Τα τελευταία που έχω αγοράσει, κάνουν κάτι θορύβους αλλά όχι τόσο έντονους.

 

Υ.Γ. Συγχαρητήρια για το καινούργιο σου βίντεο. Πραγματικά απ' τα καλύτερα που έχεις κάνει.

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36287
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  21
  • Reputation:   116
  • Achievement Points:  21
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1439 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

2 ώρες πριν, Θοδωρής Καραπάνος είπε:

Εγώ, νομίζω πως τα πιαστράκια δεν βοηθούν τόσο στα πολυσέλιδα τεύχη μικρού μεγέθους. Ας πούμε το Μπλέκ παρά το ότι έχει πολλές σελίδες(περισσότερες απ' το "Μίκυ Μάους"),μπορεί κι έχει πιαστράκια γιατί έχει μεγάλο μέγεθος. Αν θυμάσαι, κι ο Τερζόπουλος από ένα σημείο κι έπειτα(από τότε που το "Μίκυ Μάους" απέκτησε εκατό σελίδες, άρχισε να φτιάχνει κι αυτός τα τεύχη του με κόλλα). Κι επίσης, και τα "Κλασικά", τα οποία ήταν πολυσέλιδα περιοδικά, ανέκαθεν η βιβλιοδεσία τους είχε κόλλα.

Συμφωνώ φίλε έχεις δίκιο! Το θέμα ξες ποιο είναι όμως? Ότι εμείς δεν είμαστε ειδικοί να δώσουμε συμβουλές και υποδείξεις πως θα γίνει τι.εγω πιστεύω ότι είμαι οι αναγνώστες και οι συλλέκτες μπορούμε απλά να σχολιάζουμε και να εκφράζουμε γνώμη. Εμένα η γνώμη είναι πως αυτός ο τρόπος βιβλιοδεσίας βρε αδερφέ δεν είναι και ο καλύτερος και ο πιο ωραίος. 

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14137
  • Achievement Points:  2559
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

2 ώρες πριν, Xrhstos comicsakias είπε:

Συμφωνώ φίλε έχεις δίκιο! Το θέμα ξες ποιο είναι όμως? Ότι εμείς δεν είμαστε ειδικοί να δώσουμε συμβουλές και υποδείξεις πως θα γίνει τι.εγω πιστεύω ότι είμαι οι αναγνώστες και οι συλλέκτες μπορούμε απλά να σχολιάζουμε και να εκφράζουμε γνώμη. Εμένα η γνώμη είναι πως αυτός ο τρόπος βιβλιοδεσίας βρε αδερφέ δεν είναι και ο καλύτερος και ο πιο ωραίος. 

Συμφωνώ, απλά για το μικρό αλλά πολυσέλιδο  φορματ είναι μάλλον αδύνατη η βιβλιοδεσία με πιαστράκια. Βέβαια, όπως πολύ σωστά είπες εμείς σαν αναγνώστες δεν ενδιαφερόμαστε για τις τεχνικές δυσκολίες αλλά για το αποτέλεσμα, το οποίο πράγματι είναι μέτριο.  Η μόνες πιθανές λύσεις που σκέφτομαι για να βελτιωθεί η βιβλιοδεσία είναι δύο. Αρχικά να μειωθούν οι σελίδες στις ογδόντα και μαζί μετις σελίδες να πέσει και η τιμή. Αλλά η μείωση πενήντα σελίδων, θα βελτίωνε την βιβλιοδεσία μεν αλλά θα απογοήτευε και θα θύμωνε τους αναγνώστες δε. Η δεύτερη είναι η αύξηση του μεγέθους( μέγεθος "Super Μίκυ") και μαζί η αύξηση της τιμής. Αυτό πάλι θα δυσαρεστούσε τους αναγνώστες όμως, καθώς αφ' ενός  δεν θα ήταν πλέον το "Μίκυ Μάους" αλλά το "Super Μίκυ 2" που αντί για δανέζικες, θα είχε μέσα ιταλικές ιστορίες και αφ' ετέρου γιατί έχοντας μέγεθος αλλά και σελίδες ίδιες με αυτές του "Super Μίκυ" η τιμή θα αυξανόταν και θα έφτανε τα 2,90€. Όμως το "Super Μίκυ" είναι μηνιαίο περιοδικό, ενώ το "Μίκυ Μάους"  εβδομαδιαίο. Το αποτέλεσμα θα ήταν, από εκεί που δίνεις 1,90*4= 7,60 τον μήνα  για "Μίκυ Μάους" θα δίνεις 2,90*4= 11,60 τον μήνα  για "Μίκυ Μάους. Οπότε, νομίζω, ότι είναι μία χαρά η τωρινή βιβλιοδεσία. Τώρα, όσον αφορά το "Ντόναλντ" η αλήθεια είναι, ότι θα μου άρεσε να το βλέπαμε σε μεγάλο μέγεθος, κι ας αυξανόταν η τιμή του κατά 1€. Αφού είναι μηνιαίο, και εντάξει, όσο να πεις ένα ευρώ τον μήνα δεν κάνει μεγάλη διαφορά

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37294
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  267
  • Reputation:   991
  • Achievement Points:  350
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1124 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  13

Από τότε που έκλεισε η εκδοτική του Τερζόπουλου το 2013 την αντικατέστησε η Καθημερινή !!!!! Η καθημερινή περιέχει τα εξής κόμικς [ντόναλτ,μίκυ μάους ,σούπερ μίκυ,κόμιξ,μεγάλη βιβλιοθήκη carl barks,βιβλιοθήκη κόμιξ κ.π.α. Πλέον δεν έχει τόσους πολλούς τίτλους κι αυτό είναι πρόβλημα ... Όμως κατά την γνώμη μου έχει βελτιωθεί λίγο!:up:1 καλό

2 δεν έχει κι πολλοί καλή βιβλιοδεσία  ...:down:

3 έχει καλές ίστοριες [λέω σαν του ντόναλτ 81!!!!:lol:

Ελπίζω να βελτιωθεί σύντομα :GCF:

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37294
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  267
  • Reputation:   991
  • Achievement Points:  350
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1124 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  13

ελπίζω να ήταν καλό για πρώτη φορά:up::geotrou:

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14137
  • Achievement Points:  2559
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

16 λεπτά πριν, GeorgeMarkatatosworld01 είπε:

ελπίζω να ήταν καλό για πρώτη φορά:up::geotrou:

Για πρώτη φορά ήταν τέλειο. Εμένα, το πρώτο μου σχόλιο, ήταν ένα : "Yπέροχο".  Ελπίζω, με τον καιρό, να κάνεις εκτενέστερα αφιερώματα αλλά και να μάθεις καινούργια πράγματα. Γιατί, στην πραγματικότητα, αυτό το φόρουμ έχει δημιουργηθεί για να μπορούμε να ανταλλάσσουμε ιδέες, απόψεις αλλά και γνώσεις πάνω στο αγαπημένο μας θέμα: Τα κόμικς! Απόλαυσέ τό λοιπόν, και καλώς ήρθες.

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37294
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  267
  • Reputation:   991
  • Achievement Points:  350
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1124 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  13

εντάξει δλδ να μην κάνω αφιερώματα ???

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36896
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  143
  • Reputation:   528
  • Achievement Points:  143
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1225 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

2 λεπτά πριν, GeorgeMarkatatosworld01 είπε:

εντάξει δλδ να μην κάνω αφιερώματα ???

Να κάνεις, να κάνεις, απλώς σου λέει ότι από εδώ μαθαίνουμε και πολλά πράγματα, δηλαδή από το αφιέρωμα που θα κάνεις εσύ π.χ. για τον Σκρούτζ, κάποιος μπορεί να μάθει κάτι από αυτό που δεν ήξερε, όποτε είναι καλό. 
:aria:

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37294
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  267
  • Reputation:   991
  • Achievement Points:  350
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1124 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  13

ευχαριστώ πολύ κατάλαβα  :) 

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37295
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  23
  • Reputation:   120
  • Achievement Points:  26
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1123 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αν και είμαι φανατικός αναγνώστης και έχω την πλειοψηφία των Μίκυ Μαους της Καθημερινής και μου έχει δώσει αξέχαστες στιγμές και αναμνήσεις έχω ένα παράπονο, κάπου μετά τα #300 το κόμικ πλέον δεν είχε περίληψης!δεν ξέρω για σας εγώ πιστεύω όμως ότι είναι τραγικό να μην ξερεις το θέμα αυτού που θα διαβάσεις, ακόμα και αν είναι ένα εβδομαδιαίο περιοδικό των 2€ 

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37052
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  351
  • Reputation:   2713
  • Achievement Points:  386
  • Days Won:  3
  • With Us For:  1189 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  17

Και εμένα με είχε ενοχλήσει στην αρχή γιατί έμοιαζε σαν να κάνουν ακόμα πιο πρόχειρη δουλειά.

Αλλά έτσι κι αλλιώς δεν διάβαζα τις περιλήψεις σχεδόν ποτέ οπότε τώρα το συνήθισα. 

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  758
  • Content Count:  12967
  • Reputation:   94927
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  428
  • With Us For:  4646 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Η αλήθεια είναι ότι κι εμένα με πείραξε η απουσία περιλήψεων στα περιεχόμενα του κάθε τεύχους, μιας και τις διάβαζα πριν τις ιστορίες για να πάρω μία γενική ιδέα.

 

Βέβαια η δυσφορία μου αυτή πέρασε σχετικά γρήγορα και πλέον το έχω ξεχάσει. :) 

 

 

:beer5:

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  192
  • Reputation:   1083
  • Achievement Points:  193
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1803 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

On 3/14/2021 στο 7:48 ΜΜ, jimmy mcduck είπε:

θα συμφωνήσω μαζί σου @Xrhstos comicsakias. Την βιβλιοδεσία του Μίκυ και του Ντοναλντ την βρίσκω κακή, σε μερικές περιπτώσεις άθλια (να μην μιλήσω για αυτήν των Editor's Choice Κλασσική Βιβλιοθήκη Disney). Μερικές μέρες αφού τα αγοράσω από το περίπτερο και πάρουν λίγη υγρασία (όχι οτι το σπίτι μου έχει πολύ υγρασία ,έχει όσο κάθε σπίτι) μια μερίδα  των τευχών θα αντιμετωπίζει προβλήματα στη ράχη (πχ θα ανοίγει με λίγη δυσκολία και θα ακούγονται αυτά τα τρομακτικά KΡΑΚ ΚΡΟΥΚ που νομίζεις οτι θα σου γίνει 2 κομμάτια το τεύχος). Τα πιαστράκια και εγώ πιστεύω πως  είναι καλύτερα αλλά για να μην τα χρησιμοποιούν εικάζω πως δεν είναι πιο οικονομικά.     

Αυτό με την υγρασία το παθαίνω και εγώ, δυστυχώς. Πήρα το Ντόναλντ και ήταν μια χαρά, το άνοιξα χθες και έκανε αυτό το κρακ Κρουκ και οι σελίδες άνοιγαν χάλια. Σκέφτηκα να πάω στο ψιλικατζίδικο να το αλλάξω με άλλο τεύχος, αλλά αφού το ίδιο θα πάθει και το άλλο το άφησα ως έχει :(

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37052
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  351
  • Reputation:   2713
  • Achievement Points:  386
  • Days Won:  3
  • With Us For:  1189 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  17

Κοιτώντας από περιέργεια τα παλαιότερα άρθρα της Καθημερινής, έπεσα πάνω σε αυτό ( https://www.kathimerini.gr/k/disney/788780/ta-periodika-disney-vrikan-ti-thesi-toys-sta-periptera/ ). Γνωρίζει κανείς αν ισχύει μέχρι και σήμερα? Δεν έχω δει κάτι παρόμοιο στα περίπτερα όπου πηγαίνω. Πρόκειται για άρθρο του 2014 νομίζω.

 

Τα περιοδικά Disney βρήκαν τη θέση τους στα περίπτερα

  • Like 6
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.