Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέα και ειδήσεις για τις ελληνικές Disney εκδόσεις


PhantomDuck

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  12720
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  11
  • Reputation:   64
  • Achievement Points:  11
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5032 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Σήμερα εξαφανίστηκε και το Κόμιξ από το ημερολόγιο... :lol::lol:

  • Like 3
  • Αστείο 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35687
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  387
  • Reputation:   3454
  • Achievement Points:  401
  • Days Won:  8
  • With Us For:  1516 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  18

:lol:  Μάλλον για τον ίδιο λόγο με το Super Μίκυ( δηλαδή μπορεί να μην φτάσει λόγω covid έγκαιρα στα περίπτερα ή και κάτι άλλο)  . Λογικά θα έχουμε κάποια επίσημη ενημέρωση σε 2, 3 μέρες.

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32941
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  374
  • Reputation:   2742
  • Achievement Points:  407
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2135 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Γνωρίζω από άλλα περιοδικά ότι υπάρχει πρόβλημα στα τυπογραφεία λόγω καραντίνας καθώς συνεργάζονται με εξωτερικά τυπογραφεία. Δεν ξέρω αν ισχύει το ίδιο στην Καθημερινή,  δηλαδή αλλού τυπώνεται η εφημερίδα και σε εξωτερικούς συνεργάτες τυπογράφους τα Ντίσνεϊ ή τα ένθετα περιοδικά της εφημερίδας. 

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35994
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  8
  • Reputation:   71
  • Achievement Points:  8
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1458 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Πάλι καλά που θα βγει αύριο το Μίκυ Μάους.:lol:

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25930
  • Group:  Members
  • Topic Count:  115
  • Content Count:  881
  • Reputation:   5421
  • Achievement Points:  881
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4194 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μάλλον ξεχνάμε Super Μίκυ και Κόμιξ γι' αυτόν τον μήνα. Άραγε το Δεκέμβριο θα δούμε διπλά τεύχη ή θα δούμε, αν δούμε, τα τεύχη τού Νοεμβρίου; Για να μην πω ότι, όταν εξαντληθεί το απόθεμα των ήδη τυπωμένων Μίκυ Μάους, θα έχουμε αναβολή κυκλοφορίας και γι' αυτά, και γίνω υπερβολικός.

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25448
  • Group:  Members
  • Topic Count:  392
  • Content Count:  4289
  • Reputation:   33963
  • Achievement Points:  4411
  • Days Won:  8
  • With Us For:  4287 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Στην προηγούμενη καραντίνα όμως δεν είχαμε τέτοια προβλήματα... :thinking:

Εύχομαι να πάνε όλα κατ' ευχήν...
:pray:

:hop::hop::hop:

Επεξεργασία από Μενίγ Πουαγώ
  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4346
  • Reputation:   33861
  • Achievement Points:  4413
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Γιατί σε αυτήν έχει πολλούς αρρώστους και πολλούς σε πραγματική καραντίνα.

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29848
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  52
  • Reputation:   222
  • Achievement Points:  52
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3729 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

45 λεπτά πριν, Manitou είπε:

Γιατί σε αυτήν έχει πολλούς αρρώστους και πολλούς σε πραγματική καραντίνα.

 

Ναι, ας ευχηθούμε να είναι (και να είμαστε) όλοι καλά και ας αργήσουν και λίγο. Δε χάλασε ο κόσμος.

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2172
  • Reputation:   21460
  • Achievement Points:  2211
  • Days Won:  57
  • With Us For:  2322 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Επίσης υπάρχει και περισσότερη τηλεργασία. Λιγότερο ανθρώπινο δυναμικό. Από μακριά πως να τυπωθεί,συσκευαστεί κτλ τόση ποσότητα κόμικ στην ώρα της!

 

Υγεία και όλα θα φτιάξουνε.  

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4235 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On 25/11/2020 στο 10:30 ΠΜ, hudson είπε:

Απάντηση της Καθημερινής πριν από λίγο

 

Σας ενημερώνουμε ότι η κυκλοφορία του περιοδικού Super Mickey έχει καθυστερήσει. Θα ενημερωθείτε πότε θα κυκλοφορήσει από το ημερολόγιο των κυκλοφοριών που θα βρείτε παρακάτω.

Λογική απάντηση. Αν θυμάμαι καλά όμως η Καθημερινή έχει δικά τυπογραφεία στο Κορωπί. Λογικά η μεταφορά των περιοδικών θα είναι το θέμα που είναι λογικό. Προσωπικά ενώ το ξέρω ότι θα ήταν άσχημο να φύγει το Super Μίκυ δεν θα με πείραζε. Είναι για μένα μια αδιάφορη έκδοση. Καλό είναι όμως για τους φαν του ότι συνεχίζει.

 

On 25/11/2020 στο 7:31 ΜΜ, avalonlll είπε:

Είχα στείλει πριν καμιά βδομάδα στον ντίσνει έντιτορ να τον ρωτήσω τι θα γίνει με τις κεντρικές ιστορίες στο κομιξ. Είπα μήπως απαντούσαν, να δω τι θα πουν. Η απάντηση:

Καλησπέρα σας, 

 
προς το παρόν δεν μπορούμε να ανακοινώσουμε κάτι για την ύλη του περιοδικού
 
να είστε βέβαιος, όμως, ότι θα συνεχίσουμε να παρουσιάζουμε ό,τι καλύτερο παράγουν τα studio Disney
 
Ευχαριστούμε πολύ για την επικοινωνία

 

Ενδιαφέρον. Το bold με ξεπερνάει πάντως :lol: Ειδικά αν εννοούν τύπους σαν τον Νόελ Βαν Χορν :D Ελπίζω να δούμε αλλαγές. Πάντως με έχει φάει η περίεργια. Για να δούμε :P

Επεξεργασία από ΚΟΜΙΞ
  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4346
  • Reputation:   33861
  • Achievement Points:  4413
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

1 ώρα πριν, ΚΟΜΙΞ είπε:

Λογική απάντηση. Αν θυμάμαι καλά όμως η Καθημερινή έχει δικά τυπογραφεία στο Κορωπί. Λογικά η μεταφορά των περιοδικών θα είναι το θέμα που είναι λογικό. Προσωπικά ενώ το ξέρω ότι θα ήταν άσχημο να φύγει το Super Μίκυ δεν θα με πείραζε. Είναι για μένα μια αδιάφορη έκδοση. Καλό είναι όμως για τους φαν του ότι συνεχίζει.

 

Ενδιαφέρον. Το bold με ξεπερνάει πάντως :lol: Ειδικά αν εννοούν τύπους σαν τον Νόελ Βαν Χορν :D Ελπίζω να δούμε αλλαγές. Πάντως με έχει φάει η περίεργια. Για να δούμε :P

 

Πάντως αν δεις τη σειρά Disney Masters έχει μέσα όλους αυτούς που βάζει το ΚΟΜΙΞ. Και Βαν Χορν και Μπας Χευμανς και Μίλτον και Γιιπες. Δεν το λέω γιατί Μ αρέσουν τόσο (αν εξαιρέσεις τον Γιιπες) αλλά σαν τροφή για σκέψη.

 

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Η αλήθεια είναι ότι κι εγώ ανακουφίστηκα κάπως με την ευχάριστη είδηση της μη κατάργησης του Super Μίκυ. :mafia:

 

Δυστυχώς το πρόβλημα με τον Covid-19 έχει επηρεάσει όλους τους τομείς, άλλους περισσότερο κι άλλους λιγότερο. :sad1:

 

 

:beer5:

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32548
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  39
  • Content Count:  699
  • Reputation:   5106
  • Achievement Points:  747
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2263 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μόνο εγώ βρίσκω υπερβολικό το να μην δημοσιεύεται για 3 συνεχόμενους μήνες άλλη κεντρική ιστορία εκτός των περιπετειών του Φάντομ; 

Σε μερικούς δεν αρέσει και γενικά καλό είναι να υπάρχει κάποια ποικιλία. Αναρωτιέμαι αν οι 3 μήνες θα γίνουν και περισσότεροι.

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2115
  • Reputation:   20594
  • Achievement Points:  2148
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4526 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

47 λεπτά πριν, doom είπε:

Μόνο εγώ βρίσκω υπερβολικό το να μην δημοσιεύεται για 3 συνεχόμενους μήνες άλλη κεντρική ιστορία εκτός των περιπετειών του Φάντομ; 

Σε μερικούς δεν αρέσει και γενικά καλό είναι να υπάρχει κάποια ποικιλία. Αναρωτιέμαι αν οι 3 μήνες θα γίνουν και περισσότεροι.

Oχι δεν εισαι ο μονος. Εχω να παρω τευχος μικυ μαους απο πριν την περιοδο αυτη με το μονοπωλιο που εχει αποκτησει ο φαντομ...

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Η αλήθεια είναι ότι κι εγώ που μ αρέσει, θα ήθελα να μην υπάρχει τόσο μονοπώλιο, να ναι κάτι το ιδιαίτερο. Αλλά αφού το πήγαν έτσι, ας συνεχίσει και τον Ιανουάριο που αν δεν κάνω λάθος θα είναι η ώρα να εκδοθεί το πολυαναμενομενο Time Crime με την ανάμιξη Πράκτωρ Ντακ με Φαντομ Ντακ, και ας σκεφτούν τίποτα άλλο μετά. 

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Δεν λέω ότι δεν μου αρέσει ο Φάντομ στις σελίδες του Μίκυ Μάους, αλλά σίγουρα θα προτιμούσα να τον έβλεπα σε μία αυτόνομη έκδοση, σαν αυτή που έκοψε πριν από μερικά χρόνια η εκδοτική.

 

Από την άλλη, μιας κι έχει ανοίξει πάλι το κεφάλαιο "Φάντομ" (στο PKNE αυτή την φορά) πιστεύω ότι είναι καλό να απολαμβάνουμε τις ιστορίες συνεχόμενα και χωρίς διαλείμματα, που ίσως να έκαναν κάποιους αναγνώστες να χάσουν ίσως το ενδιαφέρον τους για την σειρά. :)

 

 

:beer5:

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4235 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

3 ώρες πριν, Manitou είπε:

Πάντως αν δεις τη σειρά Disney Masters έχει μέσα όλους αυτούς που βάζει το ΚΟΜΙΞ. Και Βαν Χορν και Μπας Χευμανς και Μίλτον και Γιιπες. Δεν το λέω γιατί Μ αρέσουν τόσο (αν εξαιρέσεις τον Γιιπες) αλλά σαν τροφή για σκέψη.

Υπάρχει μια ΒΑΣΙΚΗ διαφορά. Που απευθύνονται οι Αμερικάνοι; Με ποιους ή ποιο στυλ έχουν μεγαλώσει; Τι θα αγοράσει το κοινό εκεί; Αυτή είναι η απάντηση στην ερώτηση σου :)

 

ΥΓ

 

Α επίσης θα βγάλουν και τόμο Κάστυ μετά από αυτόν του Βαν Χορν :) Οπότε και αυτός μπήκε στο ΚΟΜΙΞ ;) 

Επεξεργασία από ΚΟΜΙΞ
  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4235 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

41 λεπτά πριν, Tsaklas είπε:

Η αλήθεια είναι ότι κι εγώ που μ αρέσει, θα ήθελα να μην υπάρχει τόσο μονοπώλιο, να ναι κάτι το ιδιαίτερο. Αλλά αφού το πήγαν έτσι, ας συνεχίσει και τον Ιανουάριο που αν δεν κάνω λάθος θα είναι η ώρα να εκδοθεί το πολυαναμενομενο Time Crime με την ανάμιξη Πράκτωρ Ντακ με Φαντομ Ντακ, και ας σκεφτούν τίποτα άλλο μετά. 

Θα συμφωνήσω. Βέβαια, οι ιστορίες αυτές κάνουν κάτι σημαντικό από μια άλλη πλευρά. Εύκολα βγάζεις σαν εκδότης κεντρικές ιστορίες για 1 μήνα :) Άρα δεν σκέφτεσαι τι θα βάλεις.

Επεξεργασία από ΚΟΜΙΞ
  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

4 hours ago, Manitou said:

 

Πάντως αν δεις τη σειρά Disney Masters έχει μέσα όλους αυτούς που βάζει το ΚΟΜΙΞ. Και Βαν Χορν και Μπας Χευμανς και Μίλτον και Γιιπες. Δεν το λέω γιατί Μ αρέσουν τόσο (αν εξαιρέσεις τον Γιιπες) αλλά σαν τροφή για σκέψη.

Αυτοί οι τόμοι, εκτός του ότι απευθύνονται κυρίως σε Αμερικάνους (και πιθανότατα μεγαλύτερων ηλικιών), περιέχουν μερικές από τις καλύτερες ιστορίες τους. Η επιλογή των ιστοριών που γίνεται είναι πολύ ψαγμένη, δεν βάζουν τυχαίες ιστορίες. Το Κόμιξ επί Τερζόπουλου, ξεκίνησε να δημοσιεύει τις καλύτερες ιστορίες τους, όμως όταν αναπόφευκτα τελείωσε η αφρόκρεμα, συνέχισε να δημοσιεύει τη σαβούρα τους, εφ' όσον τους είχε ήδη βαφτίσει «κλασικούς δημιουργούς». Π.χ. στο κύκλο μου, βλέπω πως ηλικίες 30+ έχουν σε πολύ μεγαλύτερη εκτίμηση ονόματα όπως ο Marco Rota ή William Van Horn, από τους 20+. Και είναι λογικό, μιας και «εμείς» μεγαλώσαμε με τις καλές ιστορίες τους, ενώ οι νεότεροι διάβαζαν 8σέλιδες με το κιλό απλώς για να γεμίζουν τα τεύχη.

 

Παρεμπιπτόντως κι εμένα δεν με ενθουσιάζει η προοπτική του Φάντομ σε τρεις απανωτούς μήνες, και είμαι και φαν. Ίσως να είναι πιο εύκολο στη δημιουργία των τευχών. Η συγκεκριμένη ιστορία εν τω μεταξύ είναι 5 μέρη, άρα πίστευα πως θα τη κρατούσαν για έναν μήνα με 5 Παρασκευές όπως τον Ιανουάριο ή τον Απρίλιο. Θα τη διαβάζω με πολύ μεγάλη ευχαρίστηση πάντως, είναι κορυφαίες οι συγκεκριμένες ιστορίες και με έχουν βάλει στο τριπάκι να κάνω επανάληψη την πρώτη σειρά Φάντομ. Απλώς ελπίζω να τα βλέπουμε με ρέγουλα από εδώ και πέρα, π.χ. μήνα παρά μήνα.

 

Βέβαια από την άλλη, φάγαμε στη μάπα ΠΕΝΤΕ απανωτά ολόκληρα χρόνια αναδημοσιεύσεων Don Rosa, επομένως τι να λέμε τώρα. Φάντομ και πάλι Φάντομ. Ακόμα και στη χειρότερη, θα κρατήσει μερικούς μήνες, ενώ ταυτόχρονα θα διαβάζουμε πρόσφατη καλή παραγωγή + σποραδικές ιστορίες στις υπόλοιπες σελίδες. Μίκυ Μάους ρε, το καλύτερο περιοδικό της εκδοτικής, το μόνο που δεν έχω χάσει τεύχος από τότε που ξεκίνησε η Καθημερινή.

  • Like 7
  • Respect 2
  • Ευχαριστώ 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4346
  • Reputation:   33861
  • Achievement Points:  4413
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Για αυτό είπα "τροφή για σκέψη". Πραγματικά ισχύει αυτό που λέει ο @PhantomDuck πιο πάνω.  Όλοι αυτοί έχουν κάνει και ωραίες ιστορίες. Πραγματικά ωραίες δηλαδή. Απλά τις περισσότερες ή τις έχουμε δει ή τις έχουμε για κάποιο λόγο αδημοσίευτες. Επίσης με τη στρατηγική των ελληνικών Ντίσνεϋ που είναι Σκάρπα σε εγκυκλοπαίδειες Μπαρκς σε εγκυκλοπαίδειες Ροσα μαζικά Καστυ και νέοι Ιταλοί στο ΜΜ περιορίζονται οι επιλογές για ένα καλό περιοδικό με τις καλύτερες ιστορίες όλων των δημιουργών. Ας πούμε εγώ θέλω στο Κόμιξ να μπαίνει ο Νταν Γιιπες. Δεν τον βλέπω πουθενά αλλού και μου αρέσουν οι ιστορίες του. Για αυτό πιστεύω ότι είναι μονόδρομος να γίνει το Κόμιξ κάτι σαν τα παλιά Κλασικά όπου θα μπαίνουν παλιές ιστορίες όλων των μεγάλων δημιουργών (συμπεριλαμβανομένων Γκοντφερσον Μαρρυ Καστυ Μοτουρα Τσιμινο Καβατσανο) αλλά και Γιιπες Χευμανς Βαν Χορν (εμένα δεν μου αρέσει καθόλου αλλά αρέσει σε αρκετούς και θεωρείται κλασικός) . Όχι Ροσα και Μπαρκς για μερικά χρόνια γιατί τους έχουμε φάει στη μάπα. Όχι πολύ Σκάρπα γιατί βγαίνει τρέχουσα εγκυκλοπαίδεια. Καστυ Μοτουρα ας βάλουν με το σταγονόμετρο γιατί θέλουν να τις βάζουν στο ΜΜ. Ή ας βάλουν καμία σπάνια π.χ. από Αλμανακο παλιό.

 

Για μένα αυτό βλέπω σαν μια εξαιρετική λύση για το Κόμιξ. Σίγουρα όχι όπως είναι τώρα χωρίς καμία καλή ιστορία κράχτη. Σίγουρα όχι ένα πιο καλό νέο ΜΜ. 


Τα άρθρα αν δεν είναι συνεντεύξεις δημιουργών ή καμία καλή έρευνα πάνω στην ιστορία δεν με ενδιαφέρουν.

Τι να το κάνω να διαβάσω μια κριτική πάνω σε μια ιστορία από έναν άνθρωπο που πιθανώς έχει λιγότερες γνώσεις στα Ντίσνεϋ από τους περισσότερους από εμάς εδώ μέσα. Αυτό που γίνεται τώρα δηλαδή. Προκάτ άρθρα από το lidl (με όλο το σεβασμό στο μάρκετ).

 

Σχετικα με τον Φάντομ, παρόλο που από την αρχή δεν δήλωσα fan μου άρεσε που τον έβαλαν έτσι μαζεμένο. Μου άρεσε και πολύ μάλιστα.Γενικά είμαι φίλος της τακτικής να μπαίνουν μαζεμένες ιστορίες από έναν κόσμο. Όπως με τον Φαντομια και με τόσες άλλες ομάδες ιστοριών. 

Μόνο έτσι μπορείς να τις εκτιμήσεις μαζικά.

Επεξεργασία από Manitou
  • Like 6
  • Respect 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30580
  • Group:  Members
  • Topic Count:  45
  • Content Count:  1828
  • Reputation:   13127
  • Achievement Points:  1938
  • Days Won:  7
  • With Us For:  3406 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

11 ώρες πριν, doom είπε:

Μόνο εγώ βρίσκω υπερβολικό το να μην δημοσιεύεται για 3 συνεχόμενους μήνες άλλη κεντρική ιστορία εκτός των περιπετειών του Φάντομ; 

Σε μερικούς δεν αρέσει και γενικά καλό είναι να υπάρχει κάποια ποικιλία. Αναρωτιέμαι αν οι 3 μήνες θα γίνουν και περισσότεροι.

 

Σε όλα της υπερβολική η Καθημερινή... Δεν θα παραξενευτώ αν πάρουν σερί όλες τις μεγάλες ιστορίες του Νέου Φάντομ με τα ασορτί εξώφυλλα μέχρι και τα μέσα του 2022. Βλέπω τον @ΚΟΜΙΞ να ετοιμάζει θέμα "τι παραμένει από τις πολυσέλιδες ιστορίες του Νέου PK'....

  • Αστείο 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25930
  • Group:  Members
  • Topic Count:  115
  • Content Count:  881
  • Reputation:   5421
  • Achievement Points:  881
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4194 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

1 hour ago, Manitou said:

από την αρχή δεν δήλωσα fun

 

Επειδή το έχω ξαναδεί αυτό γραμμένο, σύντομο μάθημα Αγγλικών:

 

fun = η διασκέδαση

fan (σημασία 2, από το fanatic) = ο οπαδός.

 

Για μας τους Έλληνες ακούγονται το ίδιο, αλλά είναι εντελώς διαφορετικές λέξεις. Η δεύτερη είναι και ελληνικής προελεύσεως, οπότε και να μη μπορούμε να την προφέρουμε σωστά, μπορούμε να τη γράφουμε!

 

Ο φιλικός γραμματικός ναζί τής γειτονιάς σας.

  • Like 4
  • Respect 5
  • Αστείο 3
  • Ευχαριστώ 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4235 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

2 ώρες πριν, Manitou είπε:

Για αυτό είπα "τροφή για σκέψη". Πραγματικά ισχύει αυτό που λέει ο @PhantomDuck πιο πάνω.  Όλοι αυτοί έχουν κάνει και ωραίες ιστορίες. Πραγματικά ωραίες δηλαδή. Απλά τις περισσότερες ή τις έχουμε δει ή τις έχουμε για κάποιο λόγο αδημοσίευτες. Επίσης με τη στρατηγική των ελληνικών Ντίσνεϋ που είναι Σκάρπα σε εγκυκλοπαίδειες Μπαρκς σε εγκυκλοπαίδειες Ροσα μαζικά Καστυ και νέοι Ιταλοί στο ΜΜ περιορίζονται οι επιλογές για ένα καλό περιοδικό με τις καλύτερες ιστορίες όλων των δημιουργών. Ας πούμε εγώ θέλω στο Κόμιξ να μπαίνει ο Νταν Γιιπες. Δεν τον βλέπω πουθενά αλλού και μου αρέσουν οι ιστορίες του. Για αυτό πιστεύω ότι είναι μονόδρομος να γίνει το Κόμιξ κάτι σαν τα παλιά Κλασικά όπου θα μπαίνουν παλιές ιστορίες όλων των μεγάλων δημιουργών (συμπεριλαμβανομένων Γκοντφερσον Μαρρυ Καστυ Μοτουρα Τσιμινο Καβατσανο) αλλά και Γιιπες Χευμανς Βαν Χορν (εμένα δεν μου αρέσει καθόλου αλλά αρέσει σε αρκετούς και θεωρείται κλασικός) . Όχι Ροσα και Μπαρκς για μερικά χρόνια γιατί τους έχουμε φάει στη μάπα. Όχι πολύ Σκάρπα γιατί βγαίνει τρέχουσα εγκυκλοπαίδεια. Καστυ Μοτουρα ας βάλουν με το σταγονόμετρο γιατί θέλουν να τις βάζουν στο ΜΜ. Ή ας βάλουν καμία σπάνια π.χ. από Αλμανακο παλιό.

 

Για μένα αυτό βλέπω σαν μια εξαιρετική λύση για το Κόμιξ. Σίγουρα όχι όπως είναι τώρα χωρίς καμία καλή ιστορία κράχτη. Σίγουρα όχι ένα πιο καλό νέο ΜΜ. 


Τα άρθρα αν δεν είναι συνεντεύξεις δημιουργών ή καμία καλή έρευνα πάνω στην ιστορία δεν με ενδιαφέρουν.

Τι να το κάνω να διαβάσω μια κριτική πάνω σε μια ιστορία από έναν άνθρωπο που πιθανώς έχει λιγότερες γνώσεις στα Ντίσνεϋ από τους περισσότερους από εμάς εδώ μέσα. Αυτό που γίνεται τώρα δηλαδή. Προκάτ άρθρα από το lidl (με όλο το σεβασμό στο μάρκετ).

 

Σχετικα με τον Φάντομ, παρόλο που από την αρχή δεν δήλωσα fun μου άρεσε που τον έβαλαν έτσι μαζεμένο. Μου άρεσε και πολύ μάλιστα.Γενικά είμαι φίλος της τακτικής να μπαίνουν μαζεμένες ιστορίες από έναν κόσμο. Όπως με τον Φαντομια και με τόσες άλλες ομάδες ιστοριών. 

Μόνο έτσι μπορείς να τις εκτιμήσεις μαζικά.

Θα συμφωνήσω απόλυτα :) Ακόμα μπορεί να το είπα λίγο απότομα αλλά δεν σημαίνει ότι δεν θεωρώ ότι ο Γίππες δεν αξίζει να είναι στο ΚΟΜΙΞ. Απλά ήθελα να πω ότι πάει και λίγο διαφορετικά στη σειρά Disney Masters. Βέβαια, αυτό που παρέλειψα να πω είναι ότι η σειρά είναι πολύ σωστά δομημένη γιατί δίνει και ονόματα όπως οι Σκάρπα, Καβατσάνο, Κάρπι και Ντε Βήτα. Δυνατούς παλιούς Ιταλούς που επίσης αξίζουν να είναι στο ΚΟΜΙΞ. Και το ίδιο ισχύει και για καλά ονόματα Αμερικάνων δημιουργών κλπ Σημασία έχει να είναι μια μίξη από δημιουργούς όπως πολύ σωστά είπες και να μπαίνουν καλές ιστορίες.

Καλά για τα άρθρα δεν το συζητώ. Με κάλυψες πλήρως ;) Με το Φάντομ όντως το παράκαναν λίγο με 3 μεγάλες ιστορίες σερί. @apetoussis82 έτσι πως πάμε όντως κάποιος κατάλογος ιστοριών θα γίνει ώστε να βγάλουμε μια άκρη στο τι έχει απομείνει από τη σειρά :lol:

Επεξεργασία από ΚΟΜΙΞ
  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32548
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  39
  • Content Count:  699
  • Reputation:   5106
  • Achievement Points:  747
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2263 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Είδα σήμερα πακετάκι "για τις γιορτές" έγραφε... Μίκυ Μάους 266 και 312, μαζί με Ντόναλντ 31 και ένα Φάντομ, στα 3,90 ευρώ.

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4346
  • Reputation:   33861
  • Achievement Points:  4413
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

 

32 λεπτά πριν, ΚΟΜΙΞ είπε:

Θα συμφωνήσω απόλυτα :) Ακόμα μπορεί να το είπα λίγο απότομα αλλά δεν σημαίνει ότι δεν θεωρώ ότι ο Γίππες δεν αξίζει να είναι στο ΚΟΜΙΞ. Απλά ήθελα να πω ότι πάει και λίγο διαφορετικά στη σειρά Disney Masters. Βέβαια, αυτό που παρέλειψα να πω είναι ότι η σειρά είναι πολύ σωστά δομημένη γιατί δίνει και ονόματα όπως οι Σκάρπα, Καβατσάνο, Κάρπι και Ντε Βήτα. Δυνατούς παλιούς Ιταλούς που επίσης αξίζουν να είναι στο ΚΟΜΙΞ. Και το ίδιο ισχύει και για καλά ονόματα Αμερικάνων δημιουργών κλπ Σημασία έχει να είναι μια μίξη από δημιουργούς όπως πολύ σωστά είπες και να μπαίνουν καλές ιστορίες.

Καλά για τα άρθρα δεν το συζητώ. Με κάλυψες πλήρως ;) Με το Φάντομ όντως το παράκαναν λίγο με 3 μεγάλες ιστορίες σερί. @apetoussis82 έτσι πως πάμε όντως κάποιος κατάλογος ιστοριών θα γίνει ώστε να βγάλουμε μια άκρη στο τι έχει απομείνει από τη σειρά :lol:

 

Νομίζω ότι το τέλειο ΚΟΜΙΞ είναι όπως τα πρώτα 19 με αυτούς που ανέφερα πιο πάνω. Όλους μαζί. Πρέπει να ψάξουν να βρουν ιστορίες καλές. Ακόμα και αν είναι δημοσιευμένες παλιά. Κάρπι, Ντε Βίτα, όπως είπες, έχουν κάνει διαμάντια. Μην κολλάμε σε Ιταλική, παλιά, νέα, Ευρωπαική κ.τ.λ. Πρέπει να γίνει κάτι σαν το Disney Masters. 

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35687
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  387
  • Reputation:   3454
  • Achievement Points:  401
  • Days Won:  8
  • With Us For:  1516 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  18

44 λεπτά πριν, doom είπε:

Είδα σήμερα πακετάκι "για τις γιορτές" έγραφε... Μίκυ Μάους 266 και 312, μαζί με Ντόναλντ 31 και ένα Φάντομ, στα 3,90 ευρώ.

 

 

 

Το είδα κι εγώ φίλε @doom  και όντως είναι πολύ καλή προσφορά  4 τεύχη στα 3, 90 όμως από Μίκυ Μαους βάζουν σχετικά πρόσφατα τεύχη και εμένα μιας και τα έχω δεν με πολύ συμφέρει.   :sad1:

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4235 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On 27/11/2020 στο 11:29 ΠΜ, Manitou είπε:

 

 

Νομίζω ότι το τέλειο ΚΟΜΙΞ είναι όπως τα πρώτα 19 με αυτούς που ανέφερα πιο πάνω. Όλους μαζί. Πρέπει να ψάξουν να βρουν ιστορίες καλές. Ακόμα και αν είναι δημοσιευμένες παλιά. Κάρπι, Ντε Βίτα, όπως είπες, έχουν κάνει διαμάντια. Μην κολλάμε σε Ιταλική, παλιά, νέα, Ευρωπαική κ.τ.λ. Πρέπει να γίνει κάτι σαν το Disney Masters. 

Για αυτό σου είπα ότι συμφωνώ απόλυτα. Αναμένουμε να δούμε τι θα κάνουν αλλά το ιδανικό θα ήταν αυτό :)

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30145
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  251
  • Reputation:   1305
  • Achievement Points:  258
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3586 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  4

Καμία ιδέα για ποιο λόγο δεν κυκλοφορεί αυτόν τον μήνα το Κομιξ και το Σουπερ Μικυ...;

Μην έχουμε και τίποτα ιστορίες με κόψιμο των σειρών …:thinking:

 

1111.jpg

Επεξεργασία από Onerlot
  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34945
  • Group:  Members
  • Topic Count:  76
  • Content Count:  618
  • Reputation:   3801
  • Achievement Points:  623
  • Days Won:  7
  • With Us For:  1667 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  13

Η κυκλοφορια τους εχει καθυστερησει λογω covid. Συζητηθηκε στο Disney τοπικ "Νεα και ειδησεις για τις ελληνικες Disney εκδοσεις" και αυτο το ξερουμε απο απαντηση τους σε μειλ.

 

Συγγνωμη για το οφ-τοπικ.:)

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30145
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  251
  • Reputation:   1305
  • Achievement Points:  258
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3586 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  4

Ευχαριστώ!:pray: Ανησύχησα!

 

  • Like 2
  • Ευχαριστώ 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.