Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέα και ειδήσεις για τις ελληνικές Disney εκδόσεις


PhantomDuck

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4459
  • Reputation:   34717
  • Achievement Points:  4526
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6184 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Ο Τερζόπουλος κάποτε ανά δεκαετία ξαναεβαζε τις ίδιες καλές ιστορίες ώστε να είναι διαθέσιμες για τους νέους αναγνώστες γιατί θεωρούσε ότι ανά τόσα χρόνια αλλαζε η γενιά αναγνωστών. 

Πλέον όμως πάμε σε άλλη εποχή. Η συνεχής ροή καλών ιστοριών από την Ιταλία καθιστά απαγορευτικό αυτό το σενάριο. Ακόμα και το Κόμιξ που τώρα όλοι χλευαζετε σε κάθε ευκαιρία μπορεί να γίνει παντελώς δυσεύρετο και αληθινά συλλεκτικο αν η καθημερινή αποφασίσει να μην ξαναδημοσιευσει Ροσα. Που θα βρει ένας νέος αναγνώστης σε μια δεκαετία τον Ροσα με τις εκδόσεις του Τερζόπουλου φοβερά δυσεύρετες ήδη από τώρα? Μα στο κόμιξ που κυκλοφορεί αν θέλει να το διαβάσει στα αγγλικά. Φυσικά αυτό δεν ενδιαφέρει τον σημερινό μέσο αναγνώστη που αδυνατεί να καταλάβει γιατί έβαλε η καθημερινή τον Ροσα στο κόμιξ. Αν η καθημερινή έχει στοκαρει τεύχη του κομιξ μην ονειρεύεστε εγκυκλοπαίδεια Ροσα. Ούτε εμένα μου αρέσει γιατί έχω τις ιστορίες από το προηγουμεβο κόμιξ αλλά και από την εγκυκλοπαίδεια Ντίσνεϋ. Απλά γράφω για μια ακόμα φορά τον λόγο που πιστεύω είναι πίσω από τις ιστορίες του Ροσα στο κόμιξ.

  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25930
  • Group:  Members
  • Topic Count:  115
  • Content Count:  886
  • Reputation:   5466
  • Achievement Points:  886
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4222 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

4 hours ago, Manitou said:

Ο Τερζόπουλος κάποτε ανά δεκαετία ξαναεβαζε τις ίδιες καλές ιστορίες ώστε να είναι διαθέσιμες για τους νέους αναγνώστες γιατί θεωρούσε ότι ανά τόσα χρόνια αλλαζε η γενιά αναγνωστών. 

 

Ο Τερζόπουλος, με τις συνεχείς του ανατυπώσεις, που δεν περιοριζόντουσαν μόνο στις καλές ιστορίες, μας στέρησε από ένα σωρό ωραίες ιστορίες, όπως πολλές από αυτές τού Scarpa, που διαβάζουμε τα τελευταία καλοκαίρια, αλλά και όλων των άλλων κλασικών Ιταλών δημιουργών, που πολλές ιστορίες τους αμφιβάλλω αν θα διαβάσουμε ποτέ στην Ελλάδα.


Οι ανατυπώσεις ήταν η εύκολη λύση για τον Τερζόπουλο, και η ανανέωση του κοινού η δικαιολογία. Τι θα χάνανε, δηλαδή, οι νεότεροι, αν δεν διαβάζανε τις ανατυπωμένες ιστορίες δευτέρας και τρίτης διαλογής, που συνόδευαν την καινούργια κύρια ιστορία τού παλιού Μίκυ Μάους τα τελευταία χρόνια κυκλοφορίας του; Υποψιάζομαι ότι στο τέλος ο Ντέιβιντ είχε καταλάβει ότι δεν γινόταν να συνεχίσουν έτσι. Αυτό τουλάχιστον μου λέει το «μόνο νέες ιστορίες» στο εξώφυλλο του τελευταίου τεύχους τού Μίκυ Μάους, ένα σλόγκαν που υιοθέτησε και υλοποίησε η Καθημερινή από την αρχή.

  • Like 10
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26879
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4264 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

49 λεπτά πριν, Kriton είπε:

 

Ο Τερζόπουλος, με τις συνεχείς του ανατυπώσεις, που δεν περιοριζόντουσαν μόνο στις καλές ιστορίες, μας στέρησε από ένα σωρό ωραίες ιστορίες, όπως πολλές από αυτές τού Scarpa, που διαβάζουμε τα τελευταία καλοκαίρια, αλλά και όλων των άλλων κλασικών Ιταλών δημιουργών, που πολλές ιστορίες τους αμφιβάλλω αν θα διαβάσουμε ποτέ στην Ελλάδα.


Οι ανατυπώσεις ήταν η εύκολη λύση για τον Τερζόπουλο, και η ανανέωση του κοινού η δικαιολογία. Τι θα χάνανε, δηλαδή, οι νεότεροι, αν δεν διαβάζανε τις ανατυπωμένες ιστορίες δευτέρας και τρίτης διαλογής, που συνόδευαν την καινούργια κύρια ιστορία τού παλιού Μίκυ Μάους τα τελευταία χρόνια κυκλοφορίας του; Υποψιάζομαι ότι στο τέλος ο Ντέιβιντ είχε καταλάβει ότι δεν γινόταν να συνεχίσουν έτσι. Αυτό τουλάχιστον μου λέει το «μόνο νέες ιστορίες» στο εξώφυλλο του τελευταίου τεύχους τού Μίκυ Μάους, ένα σλόγκαν που υιοθέτησε και υλοποίησε η Καθημερινή από την αρχή.

Συμφωνώ απόλυτα με τον Κρίτωνα.

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35687
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  387
  • Reputation:   3473
  • Achievement Points:  401
  • Days Won:  8
  • With Us For:  1544 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  18

Εγώ συμφωνώ με τον @Kriton για τις ιστορίες που ο Τερζόπουλος άφησε για δεκαετίες αδημοσίευτες στην Ελλάδα αλλά στα υπόλοιπα συμφωνώ με τον @Manitou

Ο Τερζόπουλος καλά έκανε και ξαναδημοσίευε τις παλιές ιστορίες γιατί ένα παιδί δεν θα καθόταν να ψάξει παλιά τεύχη για να διαβάσει τις ιστορίες αυτές του Μπαρκς και άλλων μεγάλων καλλιτεχνών μπροστά στις οποίες η καινούριες ιταλικές ιστορίες δεν πιάνουν μια. Δεν λέω να έβαζε συνέχεια σε κάθε τεύχος γιατί όντως το είχε ψιλοξεφτιλησει με τις ανατυπώσεις. Όμως να έβαζε που και που, πόσα χρόνια αφού έκλεισε ο Τερζόπουλος έχουμε να δούμε ιστορίες των Paul Murray του Tony Strobl του Massimo De Vita του Carpi και ένα σωρό άλλων σπουδαίων παλιών Ιταλών σχεδιαστών. Αν δεν ήταν η Καθημερινή με το ΚΟΜΙΞ ούτε του Ροσα δεν θα βλέπαμε και πέρα από τον Μπαρκς και Σκάρπα οι νέοι αναγνώστες δεν θα γνώριζαν κανέναν από τους παλιούς καλούς σχεδιαστές ούτε καν τον Ρόσα. Θα ήξεραν μόνο τους καινούργιους Ιταλούς και αυτό θα ήταν κρίμα. 

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4459
  • Reputation:   34717
  • Achievement Points:  4526
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6184 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Ε ναι προφανώς και χάσαμε ένα σκασμό ιστορίες με την κίνηση του Τερζόπουλου. Πόσο μάλλον όταν υπήρχε ήδη περιοδικό για ανατυπώσεις που λεγόταν "κλασικά". Πάντα κάτι δίνεις κάτι παίρνεις. Απλά και οι ανατυπώσεις χρειάζονται για τη νέα γενιά. Καλύτερη επιλογή ιστοριών χρειάζεται και ας έχει και ανατυπώσεις ανά δεκαετία των καλύτερων. Ας πούμε ο Τερζόπουλος έκανε μεγάλο λάθος που άφησα τόσο Σκάρπα αδημοσίευτο και έβαζα ένα κάρο άλλες χαζές ιστορίες ξανά και ξανά. Από την άλλη σήμερα έχουμε μια τεράστια πληθώρα ιστοριών που νομίζω (αν δεν γίνουν συγκεντρωτικές εκδόσεις στο μέλλον ) δημοσιεύονται πρακτικά μια φορά τώρα. Με το ρυθμό των Ιταλών σε μια δεκαετία δεν θα υπάρχει περιθώριο για ανατυπώσεις. Πως θα διαβάσει ένας αναγνώστης τότε τον Ρεπόρτερ Γκούφη π.χ.?

 

Πιο πολύ αυτό που θέλω να πω είναι ότι όλες οι τακτικές έχουν συν και πλην. Χρειάζεται εμπειρία και δουλειά για να βρει η κάθε εκδοτική την τακτική που παντρεύει τον αναγνώστη που δεν σταματάει ποτέ να αγοράζει κόμικ και τον φρέσκο αναγνώστη. Η Καθημερινή δεν έχει εμπειρία και δεν φαίνεται να ρίχνει δουλειά στο συγκεκριμένο κομμάτι.  Αλλά εδώ κοτζάμ Τερζόπουλος που τα είχε και τα δύο και έκανε ένα κάρο λάθη. Για μένα π.χ. οι πολλές συμπληρωματικές ιστορίες είναι αχρείαστες. Ή σαν μια άλλη σκέψη, θα μπορούσε το ΜΜ να βάζει μόνο νέες αδημοσίευτες ιστορίες και να δημιουργηθεί ένα άλλο περιοδικό (π.χ. το ΚΟΜΙΞ ) που να βάζει μόνο τις καλύτερες ιστορίες σε επανέκδοση με αφιερώματα κ.τ.λ. 

 

Επεξεργασία από Manitou
  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29562
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  547
  • Reputation:   3220
  • Achievement Points:  555
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3887 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

https://inducks.org/story.php?c=I+TL+1743-AP
 

δεν έχουμε διαβάσει ποτε και δε θα διαβάσουμε ποτέ αυτή την ιστορία 

 

και έχουμε διαβάσει κάτι τριτοτεταρτες 4 και 5 φορες

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32548
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  39
  • Content Count:  699
  • Reputation:   5106
  • Achievement Points:  747
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2292 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εγώ θα ήθελα να αντικατασταθούν οι πιο ασήμαντες ιστορίες στα Μίκυ Μάους από παλιότερες ιστορίες κλασικών δημιουργών, είτε αδημοσίευτες είτε δημοσιευμένες πριν καιρό.

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34945
  • Group:  Members
  • Topic Count:  76
  • Content Count:  618
  • Reputation:   3805
  • Achievement Points:  623
  • Days Won:  7
  • With Us For:  1695 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  13

Καταλαβαίνω πως οι πιο παλιοί αναγνώστες θα ήθελαν και πιο παλιές ιστορίες όμως το Μίκυ Μαους είναι η ευκαιρία να αναδειχθούν νέα ταλέντα σαν τους Casty, Ziche κ.τ.λ μιας και το Κόμιξ το κατακλύζουν οι ανατυπώσεις Ρόσα και οι υπόλοιπες ιστορίες είναι η λεγόμενη σαβουρα.

Ωραίο θα ήταν πάντως να υπήρχε ένα περιοδικό που να έμπαιναν αδημοσίευτες ιστορίες της παλιάς "καραβάνας" σαν αυτήν που ανέφερε ο φιλτατος @hardivic κι ένα άλλο ώστε να μην χάνονται διαμαντακια από τα παλια, αλλά υποθέτω πως η οικονομική κρίση δεν το επιτρέπει αυτό.

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4459
  • Reputation:   34717
  • Achievement Points:  4526
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6184 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  45

1 hour ago, doom said:

Εγώ θα ήθελα να αντικατασταθούν οι πιο ασήμαντες ιστορίες στα Μίκυ Μάους από παλιότερες ιστορίες κλασικών δημιουργών, είτε αδημοσίευτες είτε δημοσιευμένες πριν καιρό.

 

Ναι εγώ κάτι τέτοιο εννοούσα, αλλά είναι δύσκολο γιατί δεν "ταιριάζει" με το όλο κλίμα. Ξέρεις τι θα ταίριαζε?

Να γινόταν το ΚΟΜΙΞ τέτοιο περιοδικό. Βγάλε τις σαβουροδεκασέλιδες (όχι όλες - κάποιες είναι πραγματικά καλές) και βάλε παλιές κλασικές. Κάνε χρονιά Σκάρπα, χρονιά Τσιμίνο, χρονιά Καβατσάνο. Ή αν θες όλα μαζί ανακατεμένα. 

 

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4459
  • Reputation:   34717
  • Achievement Points:  4526
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6184 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  45

1 hour ago, hardivic said:

https://inducks.org/story.php?c=I+TL+1743-AP
 

δεν έχουμε διαβάσει ποτε και δε θα διαβάσουμε ποτέ αυτή την ιστορία 

 

και έχουμε διαβάσει κάτι τριτοτεταρτες 4 και 5 φορες

 

Έχω γράψει αλλού ότι αν μου έλεγες ΕΝΑΝ που θα ήθελα βιβλιοθήκη θα ήταν αυτός. Carpi με παπιά στα άκραααα!!!!!!

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32548
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  39
  • Content Count:  699
  • Reputation:   5106
  • Achievement Points:  747
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2292 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

37 λεπτά πριν, Manitou είπε:

 

Ναι εγώ κάτι τέτοιο εννοούσα, αλλά είναι δύσκολο γιατί δεν "ταιριάζει" με το όλο κλίμα. Ξέρεις τι θα ταίριαζε?

Να γινόταν το ΚΟΜΙΞ τέτοιο περιοδικό. Βγάλε τις σαβουροδεκασέλιδες (όχι όλες - κάποιες είναι πραγματικά καλές) και βάλε παλιές κλασικές. Κάνε χρονιά Σκάρπα, χρονιά Τσιμίνο, χρονιά Καβατσάνο. Ή αν θες όλα μαζί ανακατεμένα. 

 

Τόσα χρόνια πως ταίριαζαν οι παλιές ιστορίες στο Μίκυ Μάους και τώρα δεν ταιριάζουν; Μια ιδέα είναι, και με σωστή διαφήμιση πιστεύω πως οι κλασικές ιστορίες θα ανέβαζαν τις πωλήσεις. Κανείς δεν αγοράζει το Μίκυ Μάους για τις πεμπτοέκτες ιστορίες.

 

@Gong κανείς δεν είπε να μην μπαίνουν στο περιοδικό τα νέα ταλέντα. Εγώ λέω να αντικατασταθούν οι ιστορίες της σειράς που απλά γεμίζουν τα τεύχη.

Φιλολογική συζήτηση φυσικά, αφού δεν πρόκειται να γίνει κάτι τέτοιο ή οτιδήποτε από αυτά που προτείνουμε.

Επεξεργασία από doom
  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4459
  • Reputation:   34717
  • Achievement Points:  4526
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6184 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  45

13 min ago , doom said:

Τόσα χρόνια πως ταίριαζαν οι παλιές ιστορίες στο Μίκυ Μάους και τώρα δεν ταιριάζουν; Μια ιδέα είναι, και με σωστή διαφήμιση πιστεύω πως οι κλασικές ιστορίες θα ανέβαζαν τις πωλήσεις. Κανείς δεν αγοράζει το Μίκυ Μάους για τις πεμπτοέκτες ιστορίες.

 

@Gong κανείς δεν είπε να μην μπαίνουν στο περιοδικό τα νέα ταλέντα. Εγώ λέω να αντικατασταθούν οι ιστορίες της σειράς που απλά γεμίζουν τα τεύχη.

Φιλολογική συζήτηση φυσικά, αφού δεν πρόκειται να γίνει κάτι τέτοιο ή οτιδήποτε από αυτά που προτείνουμε.

 

Μετά την αναμόρφωση του περιοδικού (κάπου μετά το 2100 τεύχος) δεν χώραγαν οι παλιές περισσότερο σαν στυλ. Άσε που δεν χρειάζεται κιόλας. Το ΜΜ όπως είναι τώρα είναι τέλειο. Τα άλλα χρειάζονται αναδόμηση

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  383
  • Content Count:  3878
  • Reputation:   35245
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2051 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Και εγώ νομίζω ότι το Μίκυ Μάους όπως είναι τώρα είναι μια χαρά. Αν μπορούσε να γίνει κάτι με τις κλασικές θα ήταν στο ΚΟΜΙΞ μετά τον Rosa. Βασικά δε θέλω το ΚΟΜΙΞ να είναι περιοδικό με κεντρική ενός δημιουργού και μετά ό,τι βρέξει ας κατεβάσει. Προτιμώ αυτό που πρότεινε ο @Manitou, δηλαδή πολλούς διαφορετικούς δημιουργούς, καλές ιστορίες, κλασικές και με όμορφα άρθρα.

 

Νομίζω ότι γενικά πολλές ιστορίες που στην αρχή έμπαιναν στο ΚΟΜΙΞ όπως του Κάστυ ή ο Φαντομίας, τώρα έχουν βρει το δρόμο τους στο Μίκυ Μάους, γι' αυτό και έχει ανέβει η ποιότητα του ως περιοδικό. Αν είναι ας το κρατήσουν έτσι και ας διαλέξουν τον δρόμο κλασικών δημιουργών, αναδημοσιεύσεων κτλ στο ΚΟΜΙΞ. Βέβαια όπως είπε και ο @doom ωραία τα λέμε εμείς εδώ, αλλά λες και θα πραγματοποιηθεί κάτι από όσα σκεφτόμαστε :lol:

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4459
  • Reputation:   34717
  • Achievement Points:  4526
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6184 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  45

36 min ago , nikolas12 said:

Και εγώ νομίζω ότι το Μίκυ Μάους όπως είναι τώρα είναι μια χαρά. Αν μπορούσε να γίνει κάτι με τις κλασικές θα ήταν στο ΚΟΜΙΞ μετά τον Rosa. Βασικά δε θέλω το ΚΟΜΙΞ να είναι περιοδικό με κεντρική ενός δημιουργού και μετά ό,τι βρέξει ας κατεβάσει. Προτιμώ αυτό που πρότεινε ο @Manitou, δηλαδή πολλούς διαφορετικούς δημιουργούς, καλές ιστορίες, κλασικές και με όμορφα άρθρα.

 

Νομίζω ότι γενικά πολλές ιστορίες που στην αρχή έμπαιναν στο ΚΟΜΙΞ όπως του Κάστυ ή ο Φαντομίας, τώρα έχουν βρει το δρόμο τους στο Μίκυ Μάους, γι' αυτό και έχει ανέβει η ποιότητα του ως περιοδικό. Αν είναι ας το κρατήσουν έτσι και ας διαλέξουν τον δρόμο κλασικών δημιουργών, αναδημοσιεύσεων κτλ στο ΚΟΜΙΞ. Βέβαια όπως είπε και ο @doom ωραία τα λέμε εμείς εδώ, αλλά λες και θα πραγματοποιηθεί κάτι από όσα σκεφτόμαστε :lol:

 

Εγώ ξεκάθαρα κινούμαι σε αυτή την κατεύθυνση. Όλα έχουν βρει το δ΄ρομο τους στο ΜΜ. Και αν θέλετε συνοδευτικά άρθρα (εγώ δεν καίγομαι κιόλας) ας μπουν εκεί. Το ΚΟΜΙΞ θα μπορούσε να γίνει ένα περιοδικό με κλασικές ιστορίες. Αλλά θέλει ΔΟΥΛΕΙΑ. ΨΑΞΙΜΟ και ΜΕΘΟΔΟ. Οχι τσαπατσουλιές όπως τώρα.

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32548
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  39
  • Content Count:  699
  • Reputation:   5106
  • Achievement Points:  747
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2292 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εγώ πάντως προτιμώ αδημοσίευτο Καβατσάνο (>100 ιστορίες) στο ΜΜ από τα ραπανάκια του Τζιμ του Τρομερού ή άλλες ιστορίες ανάλογου επιπέδου.

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4459
  • Reputation:   34717
  • Achievement Points:  4526
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6184 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  45

27 min ago , doom said:

Εγώ πάντως προτιμώ αδημοσίευτο Καβατσάνο (>100 ιστορίες) στο ΜΜ από τα ραπανάκια του Τζιμ του Τρομερού ή άλλες ιστορίες ανάλογου επιπέδου.

 

Σαφώς και ναι.

Ειδικά ο Καβατσάνο που λες κολλάει πολύ με το ύφος του περιοδικού. Απλά μπαίνει μετά το προσωπικό γούστο.

Π.χ. Συμφωνούμε και οι δύο ότι οποιαδήποτε νέα ιστορία με τα ραπανάκια του Τζιμ του τρομερού είναι βλακεία.

Επίσης συμφωνούμε πως μας αρέσει πολύ ο Καβατσάνο (εγώ τον λατρεύω).

Αλλά ας πούμε ο βουβός Φατσίνι εμένα μου αρέσει πάρα πολύ. Εσένα? Μπορεί να σου αρέσει μπορεί και όχι. 

Επίσης σε κάποιον μπορεί να αρέσει ο Τζιμ ο τρομερός και να σιχαίνεται τον Τσιμίνο που λέγαμε με τον @hardivic πιο πάνω. Ήταν μια ψυχή εδώ παλαιότερα που συχαινόταν οτιδήποτε παλιό Ιταλικό. 

Για να μην μπούμε σε αυτή τη διαδικασία θα μπορούσαμε να είχαμε.

Ένα περιοδικό για νέες Ιταλικές (βλ. ΜΜ)

Ένα περιοδικό για νέες Σκανδιναβικές (βλ. Ντόναλντ)

Ένα περιοδικό για παλιές κλασικές (βλ. Κομιξ)

και ας είναι και ένα περιοδικό ΦΤΗΝΟ για όλα τα άλλα τα ρέστα (βλ. Σούπερ Μίκυ)

και που και που ας βγαίνει και κανένα συγκεντρωτικό τομάκι του στυλ Μεγάλα Σίριαλ για τις καλές ιστορίες του ΜΜ που κάνουν ομάδα.

 

Με αυτό θα ήμουν πάρα πολύ ευχαριστημένος

  • Like 8
  • Respect 1
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1875
  • Reputation:   11181
  • Achievement Points:  1890
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3552 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  24

Για μένα ο Τερζόπουλος έχω ξαναπεί, είχε το τέλειο μοτίβο για όλα τα γούστα. Από εκεί και πέρα, συμφωνώ με τον @Manitou. Θα μπορούσε κάλλιστα το ΚΟΜΙΞ να αφιερωθεί στις άπειρες ιταλικές αδημοσίευτες με ενημερωτικά αρθράκια. Αυτό που θα προσέθετα είναι ένα περιοδικό τύπου Κλασικά, αποκλειστικά για επανεκδόσεις.

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33037
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  523
  • Reputation:   2355
  • Achievement Points:  533
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2138 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Και εγώ θα ήθελα να έβγαιναν τα Κλασικά στο παλιό φορμάτ,αλλά όχι με ανατυπώσεις.Αποκλειστικά αδημοσίευτες ιστορίες (ιταλικές) από τις δεκαετίες '50 μέχρι και '80. :)

Σκάλα, Τσιμίνο, Νταλμάσο, Κάρπι, αδερφοί Μπαρόσο, Πετζίν, Μποτάρο, Μαρτίνα, Γκάτο, Αστερίτι, ακόμα  και Ντε Βιτα και Καβατσάνο. :)

Πολλοί εξαιρετικοί δημιουργοί και παρά πολλές ιστορίες για να διαλέξεις.

Επεξεργασία από mko
  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1875
  • Reputation:   11181
  • Achievement Points:  1890
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3552 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  24

29 λεπτά πριν, mko είπε:

Και εγώ θα ήθελα να έβγαιναν τα Κλασικά στο παλιό φορμάτ,αλλά όχι με ανατυπώσεις.Αποκλειστικά αδημοσίευτες ιστορίες (ιταλικές) από τις δεκαετίες '50 μέχρι και '80. :)

Σκάλα, Τσιμίνο, Νταλμάσο, Κάρπι, αδερφοί Μπαρόσο, Πετζίν, Μποτάρο,  Γκάτο, Αστερίτι, ακόμα  και Ντε Βιτα και Καβατσάνο. :)

Πολλοί εξαιρετικοί δημιουργοί και παρά πολλές ιστορίες για να διαλέξεις.

Και τι θα έμπαινε στο Κόμιξ μετά; Αφοί Χέυμανς και το σόι Βαν Χορν; :lol: Μόλις τελειώσουν οι ανατυπώσεις Ρόσα δεν σώζεται.

  • Like 1
  • Αστείο 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33037
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  523
  • Reputation:   2355
  • Achievement Points:  533
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2138 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

@Tsaklas  Στο Κομιξ μπορούν να μπουν ιταλικές δημοσιευμένες πριν πολύ καιρό (υπάρχουν πολλές τέτοιες) ή αμερικανικές παλιάς σχολής (Μάρεϊ, Χάμπαρντ, Κίννεϋ, Μπράντμπουρι κλπ). Μπορεί επίσης να γίνει καλύτερη επιλογή στις ευρωπαϊκές με μεγάλες ιστορίες ως κεντρικές και όχι αυτές τις δεκασέλιδες(ή και μικρότερες) που μπαίνουν τώρα. :)

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4459
  • Reputation:   34717
  • Achievement Points:  4526
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6184 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Και τα δύο σενάρια που αναφέρει ο @mko είναι επίσης πολύ ωραία. Θα μπορούσαμε μαζί με αυτό που είπα εγώ να φτιάξουν μια περιοδικαρα χωρίς καμία ιταλική ιστορία μέσα. Παλιές κλασικές αδημοσίευτες παλιές κλασικές δημοσιευμένες και μεγάλες ωραίες ευρωπαϊκές. Και είναι ρεαλιστικό και ωραιο

  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30580
  • Group:  Members
  • Topic Count:  45
  • Content Count:  1831
  • Reputation:   13182
  • Achievement Points:  1942
  • Days Won:  7
  • With Us For:  3434 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Παλιές ιστορίες που θα χρειάζονται επαχρωματισμό, επεξεργασία κειμένων, κλπ δεν πρόκειται να δούμε, εκτός κι αν βρεθεί έτοιμη σειρά από άλλη χώρα και το μόνο που θα χρειαστεί είναι μετάφραση... Να χαιρόμαστε που παίρνουμε τον Σκάρπα...

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4459
  • Reputation:   34717
  • Achievement Points:  4526
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6184 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  45

1 min ago , apetoussis82 said:

Παλιές ιστορίες που θα χρειάζονται επαχρωματισμό, επεξεργασία κειμένων, κλπ δεν πρόκειται να δούμε, εκτός κι αν βρεθεί έτοιμη σειρά από άλλη χώρα και το μόνο που θα χρειαστεί είναι μετάφραση... Να χαιρόμαστε που παίρνουμε τον Σκάρπα...

 

Σαφώς και δεν πρόκειται να δούμε ιστορίες που θέλουν όλη αυτή τη δουλειά. Μιλάμε πάντα για επανεκδόσεις από Ιταλία μεριά.

Φυσικά και να χαιρόμαστε που παίρνουμε τον Σκάρπα. Τίποτα δεν ειναι δεδομένο. Ούτε Ιταλία είμαστε ούτε Σκανδιναβία ούτε Βραζιλία.

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26879
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4264 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

2 λεπτά πριν, apetoussis82 είπε:

Παλιές ιστορίες που θα χρειάζονται επαχρωματισμό, επεξεργασία κειμένων, κλπ δεν πρόκειται να δούμε, εκτός κι αν βρεθεί έτοιμη σειρά από άλλη χώρα και το μόνο που θα χρειαστεί είναι μετάφραση... Να χαιρόμαστε που παίρνουμε τον Σκάρπα...

Έχει κάνει Ιταλία σε πολλές δικές της :) Τόσες σειρές έχει βγάλει με αυτές.

 

Εάν ο Τερζόπουλος δεν είχε κάνει χαζομάρες θα είχαμε όλα αυτά τα χρόνια τον Σκάρπα στο ΚΟΜΙΞ...

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4459
  • Reputation:   34717
  • Achievement Points:  4526
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6184 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Just now, ΚΟΜΙΞ said:

Έχει κάνει Ιταλία σε πολλές δικές της :) Τόσες σειρές έχει βγάλει με αυτές.

 

Εάν ο Τερζόπουλος δεν είχε κάνει χαζομάρες θα είχαμε όλα αυτά τα χρόνια τον Σκάρπα στο ΚΟΜΙΞ...

 

Εκεί ανήκει άλλωστε.

Απλά και αυτός μπορεί να μην τον βρήκε έτοιμο όπως λέει και ο @apetoussis82 παραπάνω και να μην ήθελε/μπορούσε να μπει στη διαδικασία επαναχρωματισμού κ.λ.π.

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26879
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4264 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

38 λεπτά πριν, Manitou είπε:

 

Εκεί ανήκει άλλωστε.

Απλά και αυτός μπορεί να μην τον βρήκε έτοιμο όπως λέει και ο @apetoussis82 παραπάνω και να μην ήθελε/μπορούσε να μπει στη διαδικασία επαναχρωματισμού κ.λ.π.

Χμμμ... Δικαιολογία μου φαίνεται αυτό αφού και είχε χρωματιστές (και το έχουμε δει αυτό με τον επαναχρωματισμο ιστοριών) και υπήρχαν εκδόσεις στην Ιταλία που το είχαν κάνει ήδη αυτό.

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35037
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  144
  • Reputation:   983
  • Achievement Points:  144
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1680 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

15 hours ago, Manitou said:

Και τα δύο σενάρια που αναφέρει ο @mko είναι επίσης πολύ ωραία. Θα μπορούσαμε μαζί με αυτό που είπα εγώ να φτιάξουν μια περιοδικαρα χωρίς καμία ιταλική ιστορία μέσα. Παλιές κλασικές αδημοσίευτες παλιές κλασικές δημοσιευμένες και μεγάλες ωραίες ευρωπαϊκές. Και είναι ρεαλιστικό και ωραιο

Και να βάλουμε φυσικά στο πλάνο και έναν κυριολεκτικά σκασμό από παλιές ιστορίες του Paul Murry αλλά και άλλων που εκτός από τα παλιά Μεγάλα Μίκυ δεν έχουν ξαναδεί πουθενά το φως της δημοσίευσης σε κάποιον άλλον τίτλο περιοδικού.  

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12801
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  645
  • Reputation:   3996
  • Achievement Points:  645
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5048 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Για να σοβαρευτουμε λιγο. Υπαρχει λόγος που από παλιά ο Τερζό έβαζε ελάχιστες Αμερικάνικες ιστορίες στο Κόμιξ (οι οποίες άξιζαν) κ οι υπόλοιπες κατέκλιζαν το Μεγάλο Μίκυ και τα Κλασικά ενίοτε. Η μετά τον Μπαρκς σχολή των Αμερικάνων ήταν ότι χειρότερο από όλες τις απόψεις και ενώ έχουν γράψει κάποιες πολύ καλές ιστορίες (π.χ. το Πάκμιν-3 θα ήθελα να το ξαναδώ στο ΚΟΜΙΞ), ε οι υπόλοιπες είναι μέτριες/αφελής το λιγότερο κάνοντας τον Βίκαρ να φαίνεται πολύ ανώτερος στα σενάρια που έχει σχεδιάσει. Αν είναι να βάζουν τέτοιες ιστορίες στο Κόμιξ καλύτερα να ξαναβάλλουν Μπαρκς και να συνεχίσουν με τις βορειοευρωπαικές. 

Προσωπικά δεν θα με χάλαγε να ξαναέμπαιναν ιστορίες που έχουμε δει σε άλλα τεύχη του Μίκυ Μάους, είτε παλιότερα είτε και πιο πρόσφατα, κ τα οποία δεν μπορεί κάποιος να ψάχνει να βρει εδώ κ κει π.χ. εγώ ενώ είμαι φαν του Κάστυ δεν μπορώ να κάθομαι να ψάχνω να βρω τι έχω χάσει όλα τα χρόνια κ να κυνηγάω τεύχη Μίκυ Μάους του 2010 στο μοναστηράκι κλπ.

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31159
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  283
  • Content Count:  5004
  • Reputation:   32804
  • Achievement Points:  5005
  • Days Won:  99
  • With Us For:  3116 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Για όσους δεν το έχουν χαμπαριάσει :sleep3: κυκλοφορεί στα περίπτερα το παρακάτω πακέτο.:)

 

DSC03625.thumb.JPG.ea92e494cbe62420723cf8480272ad94.JPG

 

 

:holidays3:

  • Like 7
  • Respect 1
  • Ευχαριστώ 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32548
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  39
  • Content Count:  699
  • Reputation:   5106
  • Achievement Points:  747
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2292 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Συλλεκτική μάσκα;

  • Like 2
  • Respect 1
  • Αστείο 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.