Μετάβαση στο περιεχόμενο

SUPER ΜΙΚΥ 27 [Μυστήριο χωρίς λύση - Byron Erickson & Massimo Fecchi]


ΚΟΜΙΞ

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4226
  • Reputation:   26866
  • Achievement Points:  4272
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4256 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

sm27-960x600-thumb-large.jpg

 

Για τους φίλους του Μίκυ το νέο πλούσιο τεύχος με 7 απολαυστικές ιστορίες θα βρίσκεται από αυτή την Τρίτη στα περίπτερα.

ΜΙΚΥ ΜΥΣΤΗΡΙΟ ΧΩΡΙΣ ΛΥΣΗ
ΝΤΟΝΑΛΝΤ ΤΑ ΙΠΤΑΜΕΝΑ ΨΑΡΙΑ
ΣΚΡΟΥΤΖ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΙΟΣ;
ΝΤΟΝΑΛΝΤ ΕΝΟΧΟΣ ΜΕΧΡΙ ΑΠΟΔΕΙ­ΞΕΩΣ ΤΟΥ ΕΝΑΝΤΙΟΥ
ΣΟΥΠΕΡ ΓΚΟΥΦΥ ΑΣΤΥ­ΝΟΜΙΚΟΣ ΓΙΑ ΜΙΑ ΜΕΡΑ
ΜΑΤΖΙΚΑ ΘΥΜΑ ΤΗΣ ΜΟΔΑΣ
ΝΤΟΝΑΛΝΤ Ο ΒΑΣΙΛΙΑΣ ΤΩΝ ΔΑΣΩΝ

Από την Τρίτη 21/11, αναζητήστε το 27ο τεύχος στα περίπτερα.

 

Οι πρώτες σελίδες της κεντρικής ιστορίας

5a5b345f1bd2f_(1).thumb.jpg.cf68db269caf1118308d274eb5f42174.jpg5a5b34616f32f_(2).thumb.jpg.004f16fe8f8ec61a7b215b66304aa057.jpg5a5b3463683b2_(3).thumb.jpg.3997591f0b172da13b1ef5a81b7a0c70.jpg

5a5b346582ebf_(4).thumb.jpg.97d16652e6f2f359d122efdef668c78c.jpg5a5b34675d26c_(5).thumb.jpg.6ac3bcb7cb683cc46e47f5915490faf8.jpg5a5b3469722ce_(6).thumb.jpg.b6e55a6cf83bb83b4882d96862db8ac4.jpg


dionik_inducks_small.png

 

 

ΥΓ Μου φαίνεται ότι θα πάρω το Σουπερ Μίκυ αυτήν την την εβδομάδα :) Η κεντρική ιστορία έχει και Μίκυ και Ντόναλντ μαζί και αυτές μου αρέσουν πολύ. Ακόμα, δυστυχώς δεν μπορώ να ψάξω για λινκς στο inducks αυτή τη στιγμή... 

Επεξεργασία από PhantomDuck
Inducks
  • Like 11
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45731
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6168 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Πρόσθεσα Inducks τώρα που κυκλοφόρησε το τεύχος. Βλέπω πως η πρώτη ιστορία είναι πάλι των Byron Erickson & Fecchi, δυνατός συνδυασμός, 46 σελίδες ιστορία. Ιστορία τύπου μυστηρίου και έχει ταυτόχρονα Μίκυ και Ντόναλντ, μεγάλο ατού. Το μόνο που δεν μου αρέσει είναι ο νέος σχεδιαστικά Μίκυ με το παλιό παντελονάκι αντί για κανονικά ρούχα, αλλά αυτό είναι παράπονο της σχολής τους, όχι των δημιουργών των ίδιων. Οι υπόλοιπες ιστορίες τυπικές 6-10 σελίδες, απλά για να γεμίσει το τεύχος, κλασικά δεν με ενδιαφέρουν. Εντυπώσεις; Το έχει διαβάσει κανείς άλλος ή όχι ακόμα;

Επεξεργασία από PhantomDuck
  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  758
  • Content Count:  12962
  • Reputation:   94863
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  428
  • With Us For:  4644 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Ξεκίνησα να το διαβάζω...!Όταν το τελειώσω θα πω σύντομες εντυπώσεις...! :) 

 

:beer: 

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4226
  • Reputation:   26866
  • Achievement Points:  4272
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4256 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

27 λεπτά πριν, PhantomDuck είπε:

Πρόσθεσα Inducks τώρα που κυκλοφόρησε το τεύχος. Βλέπω πως η πρώτη ιστορία είναι πάλι των Byron Erickson & Fecchi, δυνατός συνδυασμός, 46 σελίδες ιστορία. Ιστορία τύπου μυστηρίου και έχει ταυτόχρονα Μίκυ και Ντόναλντ, μεγάλο ατού. Το μόνο που δεν μου αρέσει είναι ο νέος σχεδιαστικά Μίκυ με το παλιό παντελονάκι αντί για κανονικά ρούχα, αλλά αυτό είναι παράπονο της σχολής τους, όχι των δημιουργών των ίδιων. Οι υπόλοιπες ιστορίες τυπικές 6-10 σελίδες, απλά για να γεμίσει το τεύχος, κλασικά δεν με ενδιαφέρουν. Εντυπώσεις; Το έχει διαβάσει κανείς άλλος ή όχι ακόμα;

Θα αγοραστεί :) Και θα είναι η πρώτη φορά που θα πάρω Σουπερ Μίκυ :P 

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  758
  • Content Count:  12962
  • Reputation:   94863
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  428
  • With Us For:  4644 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Η πρώτη μου επίσημη κριτική στο νέο μας club...! :) 

Δεν συνηθίζω να γράφω αναλυτική κριτική για το Super Μίκυ...!Θα προσπαθήσω από αυτό το τεύχος να δώσω μία γεύση από τις ιστορίες που περιέχονται ώστε να πάρει μία γεύση ο κάθε ένας που δεν το έχει προμηθευτεί...!

 

Έχουμε και λέμε λοιπόν...!

 

"Μυστήριο χωρίς λύση"

Έχουμε συνεργασία Μίκυ-Ντόναλντ...!Ο δεύτερος,σε συνεννόηση με την υπόλοιπη παλιοπαρέα (Μίννι,Γκούφυ,Οράτιος κτλ) αποφασίζει να διοργανώσει μία ψεύτικη υπόθεση πλαστών χαρτονομισμάτων και βάζουν τον Μίκυ να την εξιχνιάσει...!Μετά από πολλές ευτράπελες καταστάσεις,φτάνουμε στην λύση μίας πραγματικής κομπίνας...!Πλακατζίδικο σενάριο κι όμορφη ροή...!Χάρηκα ιδιαίτερα που είδα μαζί τα δύο ιερά τέρατα της ιστορίας της Disney...!

 

"Τα ιπτάμενα ψάρια"

Ο Ντόναλντ καλείται από την λέσχη ψαράδων να γίνει για μία ημέρα φύλακας κατά της λαθραλιείας...!Κι ενώ όλα δείχνουν ότι τα καταφέρνει μία χαρά,η ατυχία του σε συνδυασμό με την ατζαμοσύνη του,μας δίνουν ένα εκρηκτικό φινάλε...!Στην κυριολεξία...!Συμπαθητικό σενάριο,που έχει μικρές ομοιότητες με τις ιστορίες της "εύθραυστης δεξιοτεχνίας" του Ντόναλντ και χιουμοριστικό φινάλε...!

 

"Ποιος είναι ποιος?"

Η Μάτζικα αλλάζει μορφή με τον θείο Σκρουτζ,προκειμένου να εισχωρήσει ανενόχλητη στο θησαυροφυλάκιο και να πάρει την πρώτη του δεκάρα...!Δυστυχώς όμως παθαίνει αμνησία,ενώ έχει πάρει την μορφή του και τότε τα πράγματα μπλέκονται...!Την ιδέα την βρήκα έξυπνη,αλλά η σκηνοθεσία δεν μου άρεσε ιδιαίτερα...!Διέκρινα γρήγορες εναλλαγές σκηνών και μία γενική βιασύνη...!

 

"Ένοχος μέχρι αποδείξεως του εναντίου"

Ο Ντόναλντ μπαίνει για τα καλά στην ψηφιακή εποχή και δυστυχώς μαθαίνει την άσχημη πλευρά της...!Κάποιος χάκερ έχει υποκλέψει τους κωδικούς του e-banking του και τον έχει χρεώσει ως τον λαιμό...!Τα ανιψάκια του αναλαμβάνουν δράση,για να βρουν τους υπαίτιους και να γλιτώσουν τον θείο τους από την φυλακή...!Εκτίμησα τις αναφορές που κάνει στην σύγχρονη εποχή και μου άρεσε η οξυδέρκεια,αλλά και η οργάνωση των Μικρών Εξερευνητών...!Δεν απέφυγε όμως αρκετές υπερβολές...!

 

"Αστυνομικός για μία μέρα"

Ο Σούπερ Γκούφυ,από μασκοφόρος διώκτης του εγκλήματος,αποφασίζει να φορέσει το πηλήκιο του αστυνομικού και να πατάξει το έγκλημα από αυτό το πόστο...!Πρέπει όμως να κάνει τις έρευνες και τις συλλήψεις με τον εγκεκριμένο τρόπο και by the book...!Δύσκολο αυτό...! :P Χαριτωμένη αλλά μέτρια ιστορία,με έναν χαρακτήρα που με αφήνει σχετικά αδιάφορο...!Διαβάζεται ευχάριστα,ξεχνιέται εύκολα...!

 

"Θύμα της μόδας"

Και το θύμα,που αναφέρεται ο τίτλος,είναι η Μάτζικα...!Οι υπόλοιπες μάγισσες την κατηγορούν ότι η τσάντα της είναι παλιομοδίτικη κι έτσι εκείνη αποφασίζει να την αλλάξει...!Όταν όμως έρχεται η ώρα της επίθεσης στο θησαυροφυλάκιο,θα αντιληφθεί με τον πλέον άσχημο τρόπο ότι η παλιά της τσάντα την βόλευε αφάνταστα...!Άλλο ένα μέτριο σενάριο που λόγω της θεματολογίας του νομίζω ότι συγκινεί περισσότερο το γυναικείο φύλλο...!

 

"Ο βασιλιάς των δασών"

Ο Ντόναλντ μεταμφιέζεται σε πιονιέρο της Αμερικής,επειδή θα συμμετάσχει μαζί με την Νταίζυ σε μία θεατρική παράσταση...!Η μοίρα του τα φέρνει έτσι ώστε να τον απαγάγουν δύο δραπέτες και,νομίζοντας ότι είναι πραγματικός ορεσίβιος,τον αναγκάζουν να τους βρει έναν θησαυρό που είχαν θάψει πριν μπουν στην φυλακή...!Έξυπνη φαρσοκωμωδία με ευτράπελες καταστάσεις και κλιμακωτή ροή...!Σίγουρα δεν θα την λέγαμε πρωτοκλασάτη αλλά με διασκέδασε...! 

 

 

:beer: 

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4447
  • Reputation:   34570
  • Achievement Points:  4514
  • Days Won:  100
  • With Us For:  6177 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Τα ιπτάμενα ψάρια μου έκαναν φοβερή εντύπωση. Είναι μια ιστορία ενός "πρωιμου" Ντον Ρόσα. Με λεπτομερές σχέδιο, και γνωστή υπόθεση εύθραυστης δεξιοτεχνίας. Μου άρεσε πολύ. Ευχαρίστως θα την έβαζα στην ίδια συλλογή με τις αντίστοιχες (σαφώς πιο καλές) του Μπαρκς και Ρόσα.

 

Επίσης πολύ καλή και η πρώτη ιστορία. Μίκυ και Ντόναλντ μαζί τα σπάνε. Από εκεί και πέρα μέτριο προς κακό το υπόλοιπο περιεχόμενο. Όμως γενικά το τεύχος άξιζε.

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45731
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6168 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Προστέθηκαν από το Inducks οι πρώτες σελίδες της κεντρικής ιστορίας.

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4226
  • Reputation:   26866
  • Achievement Points:  4272
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4256 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On 26/11/2017 στο 9:51 ΜΜ, Manitou είπε:

Τα ιπτάμενα ψάρια μου έκαναν φοβερή εντύπωση. Είναι μια ιστορία ενός "πρωιμου" Ντον Ρόσα. Με λεπτομερές σχέδιο, και γνωστή υπόθεση εύθραυστης δεξιοτεχνίας. Μου άρεσε πολύ. Ευχαρίστως θα την έβαζα στην ίδια συλλογή με τις αντίστοιχες (σαφώς πιο καλές) του Μπαρκς και Ρόσα.

 

Επίσης πολύ καλή και η πρώτη ιστορία. Μίκυ και Ντόναλντ μαζί τα σπάνε. Από εκεί και πέρα μέτριο προς κακό το υπόλοιπο περιεχόμενο. Όμως γενικά το τεύχος άξιζε.

Οφείλω να συμφωνήσω και δεν περίμενα είναι τόσο καλή ιστορία Τα Ιπτάμενα Ψάρια.

 

Λοιπόν για κάνω και εγώ μια μικρή κριτική για όσες ιστορίες διάβασα.

 

Μυστήριο χωρίς Λύση: Συνεργασία Μίκυ και Ντόναλντ! Κάτι που μου αρέσει να βλέπω πολύ διότι είναι σπάνιο. Μου θυμίζει και άλλες ιστορίες αλλά παλιά καρτούν όπου ο Ντόναλντ και ο Μίκυ ήταν μαζί (και με τον Γκούφυ), τρελοπαρέα. Εδώ στο τέλος έχουμε και άλλους χαρακτήρες από το σύμπαν των παπιών και ποντικιών. Και αυτό μου άρεσε έστω και για λίγο. Το σχέδιο ήταν καλό και κάτι άλλο που μου άρεσε είναι ότι αυτή η ιστορία αποτελεί μάλλον φόρο τιμής στον Φλόυντ Γκοτφρεντσον. Οπότε συγχωρείται το παντελονάκι του Μίκυ. Καλά ο υποτιθέμενος Πητ στο τέλος πολύ πειστικός :P 8/10

 

Τα Ιπτάμενα Ψάρια: Θα συμφωνήσω με τον @Manitou και όντως θα πω ότι η ιστορία μου φάνηκε καλή και σεναριακά και σχεδιαστικά πράγμα που δεν περίμενα. Όντως μου θύμισε τις γνωστές δεκασέλιδες ιστορίες του Ντόναλντ, με την γνωστή πια υπόθεση της εύθραυστης δεξιοτεχνίας. Θα βάλω 7,5 - 8/10

 

Ποιος είναι ποιος;: Καλά εδώ μπορεί σε κάποιες φάσεις να μην μου αρέσει το σχέδιο αλλά το σενάριο το βρήκα αρκετά καλό. Χάρηκα που και ο Σκρουτζ αλλά και η Μάτζικα μπήκαν ο ένας στη θέση του άλλου. Μου άρεσε και το τέλος της δεκασέλιδης όπου ο καθένας από τους 2 έδωσε ένα μάθημα στον άλλο. 7,5/10

 

Έχοντας διαβάσει αυτές τις ιστορίες νιώθω ότι για μένα το τεύχος τα έβγαλε τα λεφτά του. :) Δεν περίμενα να το πω αυτό για κάποιο τεύχος του Σουπερ Μίκυ :P Φανταστείτε που φτάσαμε... 

Επεξεργασία από ΚΟΜΙΞ
  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.