Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βooks etc. - http://www.booksetc.co.uk/


ramirez

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  2298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1596
  • Content Count:  5019
  • Reputation:   34448
  • Achievement Points:  5027
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6159 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το Βooks etc. είναι ένα βιβλιοπωλείο στην Αγγλία άκρως ενημερωμένο και στα κόμικς. Σε ΤΡΒs και λοιπούς τόμους-συλλογές εννοείται, όχι σε τευχάκια αφού δεν είναι κομικσάδικο. Μέχρι πρότινος πούλαγε στο εξωτερικό μόνο μέσω του Amazon.co.uk απ' ότι γνωρίζω, μετά όμως από το επερχόμενο Brexit όπου σχεδόν όλα τα συνεργάζομενα (με το Amazon) βιβλιοπωλεία σταμάτησαν να στέλνουν βιβλία στο εξωτερικό, το Βooks etc. αναμόρφωσε το site του και πέρασε τιμές για ταχυδρομικές αποστολές παγκοσμίως. Σημείωση, τα ταχυδρομικά τέλη δεν συμπεριλαμβάνονται στις τιμές που θα δείτε στο site, αλλά θα προστεθούν όταν τοποθετήσετε τον τόμο που σας ενδιαφέρει στο καλάθι και επιλέξετε την χώρα που θα σταλεί (Ελλάδα δηλαδή).

 

Τους τελευταίους μήνες έχω ψωνίσει αρκετές φορές από το συγκεκριμένο βιβλιοπωλείο τόσο τόμους (σκληρόδετους βασικά) όσο και ένα omnibus και ήρθαν όλα σε πολύ καλή συσκευασία και χωρίς χτυπήματα ανεξάρτητα από το μέγεθός τους, π.χ. τόσο ο ΤΡΒ τόμος One-Eyed Jack όσο και το ψηλό -σε μέγεθος bd- Red One του Dodson. Τα ταχυδρομικά υπολογίζονται ανάλογα με το βάρος του βιβλίου και μπορεί να είναι φθηνότερα από το σύνηθες 4 λίρες και κάτι του Amazon. Το κάθε βιβλίο αποστέλλεται μόνο του σε δική του συσκευασία απ' ότι γνωρίζω ασχέτως αν έχεις αγοράσει ταυτόχρονα 2 ή 3 ας πούμε. Για κάποιο λόγο ωστόσο, μερικές φορές αν έχετε άνω του ενός βιβλία στο καλάθι τα ταχυδρομικά τέλη αυξάνονται, γι' αυτό πάντα να τσεκάρετε και να παραγγέλνετε το βιβλίο που θέλετε ένα τη φορά.

 

Κατά τη γνώμη μου πρόκειται για μια πάρα πολύ καλή επιλογή για αγορές κόμικς, και με τις καλύτερες τιμές αφού πλέον το παλιό καλό bookdepository έχει ξεφύγει τιμολογιακά, και από το Awesome Books και από όποιο άλλο θέλετε...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32405
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Λίγο που έψαξα όντως είναι φθηνό αλλά αν βάλεις τα ταχυδρομικά τέλη ερχόμαστε σε τιμές bookdepository(που έχει free delivery).
Ίσως συμφέρει σε μαζικές αγορές, αλλά αν θες 1-2 τεύχη νομίζω δεν έχει διαφορά :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17533
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5032 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Planet Hulk Omnibus --> €17,90 φθηνότερο από το bookdepo

Punisher : Back to War Omnibus --> €12 φθηνότερο

Fables Deluxe 14 --> €1,50 φθηνότερο

Hellblazer 15 --> €3,90 φθηνότερο

Lucky Luke 50 --> €1,50 φθηνότερο 

Walking Dead Compendium 3 --> €2,61 φθηνότερο

Redhand : Twilight of the Gods  --> €3,00 φθηνότερο το trade και €2,90 φθηνότερο το hardback

 

αλλά

 

Fables Deluxe 15 preorder που θα κυκλοφορήσει σε 10 ημέρες --> δεν είναι διαθέσιμο και η τιμή είναι €4,40 ακριβότερη

X-Men Classic Omnibus preorder που θα κυκλοφορήσει σε 1 μήνα --> δεν είναι διαθέσιμο και η τιμή είναι €30,00 ακριβότερη

 

Συμπέρασμα : Έχει φθηνότερες τιμές, δεν ασχολείται με pre-orders, δεν αξίζει για 1 τόμο όπως λέει ο laz παραπάνω, από 2 και πάνω λογικά θα σου έρχεται πάνω-κάτω τα ίδια με το bookdepo ή θα έχεις μικρό κέρδος, για μεγαλύτερες παραγγελίες ή για ακριβά omnibus σίγουρα αξίζει.

 

Ευχαριστώ ramirez! :best::best:

 

Υ.Γ. Καλό το One-Eyed Jack; Το σκεφτόμουν και εγώ αλλά μου φάνηκε πολύ old-school και δεν το προχώρησα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4235 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

6 ώρες πριν, laz33 είπε:

Λίγο που έψαξα όντως είναι φθηνό αλλά αν βάλεις τα ταχυδρομικά τέλη ερχόμαστε σε τιμές bookdepository(που έχει free delivery).
Ίσως συμφέρει σε μαζικές αγορές, αλλά αν θες 1-2 τεύχη νομίζω δεν έχει διαφορά :)

Εγώ πάντως που έβαλα για 2 paperpacks μου έβγαλε £1.62 το ένα και το άλλο £1.78. Και συνολικά έβγαινε η τιμή 3-4 ευρώ φτηνά από το bookdepository. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32405
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Δοκίμασα σε αυτά που παίρνω συνήθως από bookdepository(BD της Cinebook) και μου βγαίνει το τεύχος περίπου 1€ φθηνότερα.
Είτε πάρω ένα, είτε δύο, είτε τρία έχω περίπου το ίδιο κέρδος ανά προϊόν, γιατί τα μεταφορικά ανεβαίνουν όσο μεγαλύτερη είναι η ποσότητα της παραγγελίας.
Θα μου πεις κι ένα ευρώ κέρδος δεν είναι ασήμαντο.
Θα το έχω υπόψιν μου το site :)

 

Επεξεργασία από laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2942 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Για μένα το βασικό πρόβλημα του bookdepository είναι τα ΤΡΒ της Dark Horse. Eκεί όντως βλέπω καλύτερες τιμές. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32378
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  512
  • Reputation:   2768
  • Achievement Points:  512
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2331 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Το firefox μου βγάζει μη ασφαλής σύνδεση. Δεν έχει https (είναι http) και λείπει το χαρακτηριστικό λουκέτο στην διεύθυνση. Καλό είναι να προσέχετε, όταν παραγγέλετε από εκεί.

 

You have been warned. :spidey:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1596
  • Content Count:  5019
  • Reputation:   34448
  • Achievement Points:  5027
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6159 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μπας και χρησιμοποιείς προπολεμική έκδοση του firefox; Με Firefox συνήθως μπαίνω κι εγώ δεν υπήρξε ποτέ τέτοιο θέμα που γράφεις. Τόσο κατά το "Signing in", όσο και στο "Checkout now" αυτομάτως εμφανίζεται το s στο http και γίνεται https. Και το ίδιο συμβαίνει και στο "Register" αν πας να γραφτείς για πρώτη φορά. Εννοείται πως δεν εμφανίζεται αν απλώς κοιτάς τα βιβλία του site και μετά προσθέσεις κάποιο στο καλάθι, αλλά όταν πας να ολοκληρώσεις την αγορά.

 

Ας κάνει και κάνας άλλος εγγραφή και δοκιμή αγοράς (χωρίς απαραίτητα να την ολοκληρώσει) να μας πει την άποψή του...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32378
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  512
  • Reputation:   2768
  • Achievement Points:  512
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2331 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Εχω την τελευταία έκδοση του firefox η οποία είναι φυσικά updated. Δεν έχω κάνει εγγραφή στο site. Αν τσεκάρεις το i (εμφάνιση πληροφοριών ιστοσελίδας) πάνω στην διεύθυνση του browser θα το δεις και εσύ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55390
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5381 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

οκ οκ οκ.. ας το θεσω ευγενικα και ωραια... που ειναι το προβλημα;;;

 

με το που πατας πχ να κανεις sign in σου βγαζει ενα λουκετο NA!

 

το προβλημα δλδ ειναι οτι αν μπεις σαν επισκεπτης δεν εχει ασφαλης συνδεση οπως τα περισσοτερα σαιτ παγκοσμιως;;

Επεξεργασία από mr-d
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32378
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  512
  • Reputation:   2768
  • Achievement Points:  512
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2331 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

2 ώρες πριν, mr-d είπε:

οκ οκ οκ.. ας το θεσω ευγενικα και ωραια... που ειναι το προβλημα;;;

 

με το που πατας πχ να κανεις sign in σου βγαζει ενα λουκετο NA!

 

το προβλημα δλδ ειναι οτι αν μπεις σαν επισκεπτης δεν εχει ασφαλης συνδεση οπως τα περισσοτερα σαιτ παγκοσμιως;;

Αυτό ακριβώς. Δεν λέω ότι είναι σημαντικό, απλά το επισημαίνω. Δεν έχω εμπειρία από το συγκεκριμένο site. Πάντως βλέπω ότι έχει καλές τιμές.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4235 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Έκανα μια αγορά. Έκαναν 5-6 μέρες για να γίνουν exported τα κόμικς και κοντά στις 2 βδομάδες για να έρθουν. Μια χαρά όλα στην παρακάτω θήκη. Εννοείται πως θα ξαναπαραγγείλω και θα είναι στις τοπ επιλογές μου καθώς έχει καλές τιμές σε αυτά που θέλω :) 

 

IMG_20171212_160556.jpg

 

Γενικά είμαι ευχαριστημένος και το προτείνω παιδιά :beer: 

Επεξεργασία από ΚΟΜΙΞ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32405
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

On 17/11/2017 στο 8:10 ΜΜ, laz33 είπε:

Δοκίμασα σε αυτά που παίρνω συνήθως από bookdepository(BD της Cinebook) και μου βγαίνει το τεύχος περίπου 1€ φθηνότερα.

Έκανα μια παραγγελία και με χρέωσε έξτρα 1€ σαν έξοδα συναλλάγματος, μιας και οι τιμές είναι σε λίρες Αγγλίας.
Άρα ήρθαμε στην τιμή που το ΄χει το bookdepository.
Δεν ξέρω αν συμφέρει σε μαζικές παραγγελίες, αλλά σε μικρές ποσότητες δεν έχoυν διαφορά τα 2 sites τελικά :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1596
  • Content Count:  5019
  • Reputation:   34448
  • Achievement Points:  5027
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6159 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Σχετικά με αυτό που έγραψες, μήπως ήταν κάποιου είδους προμήθεια της τράπεζας για ιντερνετική αγορά και όχι χρέωση συναλλάγματος (που δεν δικαιολογείται); Το λέω γιατί από το Σεπτέμβριο άρχισε να χρεώνει το κάτι τις η Εθνική ενώ παλιότερα ήταν δωρεάν, η Πειραιώς έχει πάνω από χρόνο (μπορεί και 2 χρόνια) που χρεώνει προμήθεια ενώ η Alpha σίγουρα δεν χρεώνει, σε αγορές είτε σε λίρες (π.χ. booksetc.co.uk ή amazon.co.uk) είτε σε δολάρια (π.χ. amazon.com). Για τις άλλες τράπεζες δεν γνωρίζω, δεν έχω λογ/σμό.

 

Τόσα χρόνια στο ιντερνετικό κουρμπέτι έχουμε γίνει τραπεζικά στελέχη...  :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32405
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Δεν ξέρω τι ήταν. Πάντως σαν δικαιολογία έγραφε "έξοδα συναλλάγματος".
Λογικά προμήθεια της τράπεζας ήταν. Kι από ebay που είχα αγοράσει σε δολλάρια, μου κράτησε ένα μικρό ποσό προμήθεια με την παραπάνω δικαιολογία.
Όπως και να ΄χει το αποτέλεσμα είναι ίδιο. Πρέπει να λογαριάσεις κι αυτό το έξτρα έξοδο αν αγοράσεις κάτι που δεν είναι σε ευρώ.
Κάρτα της eurobank χρησιμοποίησα :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2115
  • Reputation:   20594
  • Achievement Points:  2148
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4526 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Παρομοιως με τον laz, σε εμενα εγραφε "συναλλαγη εξωτερικου GP " μιας και ψωνισα απο το ebay σε αγγλικο νομισμα, με ελληνικη καρτα πειραιως . Αλλά και ολες τις υπολοιπες φορες που ψωνισα απο το αγγλικο amazon, εννοειται παλι σε GP μιας και δεν αφηνω ποτέ το αμαζον να μου κανει τη μετατροπη (μεγαλοι γδύτες οι τυποι), παντοτε πληρωνω εξοδα συναλλαγης. Τραγικα πραγματα, μιας και για τις τραπεζες ειναι ενα απλο πατημα κουμπιου πλεον στο παγκοσμιοποιημενο τραπεζικο συστημα που βρισκομαστε, αλλά αφου εκει εχουμε φτασει....

Πολυ ενδιαφερον αυτο για την Alpha Bank, αρα αποτελει τη μοναδικη τραπεζα που δε χρεωνει ακομα? Ας το εχουμε υπ οψιν μας...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4670
  • Reputation:   26343
  • Achievement Points:  4704
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6179 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Ωστε έτσι λοιπόν! Για τις ιντερνετικές αγορές μου χρησιμοποιώ μια παλιά κάρτα της Alpha οπότε γι' αυτό μάλλον - όλως τυχαίως - δεν έχω προσέξει τέτοιου είδους χρέωση ως τώρα

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 11 months later...

  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32405
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Επιχείρησα 2 φορές μέσα στο μήνα να κάνω αγορά και δεν τα κατάφερα.
Σήμερα δοκίμασα με άλλη κάρτα. Κι ενώ πάλι μου απέρριψε την αγορά, είδα ότι μου χρέωσε την κάρτα.
Έχετε ιδέα ποιο μπορεί να είναι το πρόβλημα; :thinking:

 

btw η 1η κάρτα που δοκίμασα λήγει 1/2019, αυτό το μήνα δηλαδή, κι έλεγα μπας κι έφταιγε αυτό.
Άσχετα αν στην Eurobank που ρώτησα μου είπαν ότι μπορώ να τη χρησιμοποιήσω και τον Ιανουάριο.
Αλλά η σημερινή κάρτα λήγει το 2021, άρα άλλο είναι το θέμα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32405
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

10 ώρες πριν, laz33 είπε:

Επιχείρησα 2 φορές μέσα στο μήνα να κάνω αγορά και δεν τα κατάφερα.
Σήμερα δοκίμασα με άλλη κάρτα. Κι ενώ πάλι μου απέρριψε την αγορά, είδα ότι μου χρέωσε την κάρτα.
Έχετε ιδέα ποιο μπορεί να είναι το πρόβλημα; :thinking:

 

btw η 1η κάρτα που δοκίμασα λήγει 1/2019, αυτό το μήνα δηλαδή, κι έλεγα μπας κι έφταιγε αυτό.
Άσχετα αν στην Eurobank που ρώτησα μου είπαν ότι μπορώ να τη χρησιμοποιήσω και τον Ιανουάριο.
Αλλά η σημερινή κάρτα λήγει το 2021, άρα άλλο είναι το θέμα.

Mίλησα με την εξυπηρέτηση της Eurobank και μου είπαν ότι χρεώθηκα 4! φορές για την ίδια συναλλαγή, όσες δηλαδή ήταν και οι αποτυχημένες μου απόπειρες να κάνω αγορά απ΄το booksetc μ΄αυτήν την κάρτα. Συν μια ακόμα απ΄την άλλη κάρτα. Συνολικά δηλαδή χρεώθηκα 5 φορές για κάτι το οποίο δεν αγόρασα όπως φαίνεται.
Ενώ τραβούσαν κανονικά λεφτά μου εμφάνιζε error.
Πριν λίγες μέρες που είχα προσπαθήσει μου έβγαζε πάλι error αλλά τουλάχιστον δεν με χρέωσε.
Τώρα και error εμφάνισε και με χρέωσε.
Έχει συμβεί σε κάποιον άλλο;

Εννοείται τους έστειλα mail ν΄ακυρώσουν τις 4 απ΄τις 5 συναλλαγές και να μου κάνουν refund.
Για να δούμε τι θα γίνει :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33343
  • Group:  Members
  • Topic Count:  17
  • Content Count:  156
  • Reputation:   779
  • Achievement Points:  156
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2026 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Πω... Ελπίζω να βρεις άκρη φίλε.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32405
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Για να δούμε, δεν είναι εύκολη κατάσταση.
Μου απάντησαν ότι δεν έγινε αγορά και δεν υπήρξαν χρεώσεις. To "δεν" μάλιστα με κεφαλαία, τόσο σίγουροι ήταν.
Ξαναπήρα τη Eurobank και μου είπαν ότι αναμφισβήτητα έγιναν χρεώσεις. Μου έδωσαν μάλιστα και τους κωδικούς συναλλαγής να τους στείλω στο bookstetc.
Πάντως ο υπάλληλος που μ΄εξυπηρέτησε απ΄την τράπεζα μου είπε ότι γνωρίζει το κατάστημα κι ότι κατά πάσα πιθανότητα θα βγάλω άκρη.
Μάλλον κάποιο λάθος του συστήματος υπήρξε.
Τους ξανάστειλα mail και περιμένω.
Σε περίπτωση που συνεχίζουν να επιμένουν ότι δεν χρεώθηκα θα πρέπει να κάνω μέσω Eurobank αμφισβήτηση συναλλαγής, μια διαδικασία που κρατάει 7 με 10 εργάσιμες μέρες.
Ας ελπίσουμε να μη χρειαστεί :(
 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

7 ώρες πριν, laz33 είπε:

Mίλησα με την εξυπηρέτηση της Eurobank και μου είπαν ότι χρεώθηκα 4! φορές για την ίδια συναλλαγή, όσες δηλαδή ήταν και οι αποτυχημένες μου απόπειρες να κάνω αγορά απ΄το booksetc μ΄αυτήν την κάρτα. Συν μια ακόμα απ΄την άλλη κάρτα. Συνολικά δηλαδή χρεώθηκα 5 φορές για κάτι το οποίο δεν αγόρασα όπως φαίνεται.
Ενώ τραβούσαν κανονικά λεφτά μου εμφάνιζε error.
Πριν λίγες μέρες που είχα προσπαθήσει μου έβγαζε πάλι error αλλά τουλάχιστον δεν με χρέωσε.
Τώρα και error εμφάνισε και με χρέωσε.
Έχει συμβεί σε κάποιον άλλο;

Εννοείται τους έστειλα mail ν΄ακυρώσουν τις 4 απ΄τις 5 συναλλαγές και να μου κάνουν refund.
Για να δούμε τι θα γίνει :thinking:

 

Πωωωω, λέγε μου τέτοια. Και εμένα μου έβγαζε error σε παραγγελία, ενώ είχα ήδη κάνει επιτυχημένη παραγγελία την πρώτη φορά. Τους έστειλα μηνύματα κιόλας, αλλά τελικά δεν μου απάντησαν, και αναγκάστηκα να τα πάρω σε ακριβότερη τιμή από το bookdepository. Αλλά έκανα 4-5 προσπάθειες, και τώρα ίσως να βρω τον μπελά μου. Τσεκάρω την κίνηση της τράπεζας και θα κάνω update.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Λοιπόν, έχουν περάσει αρκετές ημέρες από τότε που προσπάθησα να αγοράσω (2-3 εβδομάδες σίγουρα) και μόλις τσέκαρα την κίνηση του λογαριασμού. Έχω χρεωθεί από το μαγαζί δύο φορές για δύο αγορές που έχω κάνει, επομένως όλα καλά. Αν ήταν, θα είχε ενημερωθεί η κίνηση, επομένως δεν με χρέωσαν για τα errors. Μία τον Νοέμβριο και μία τον Δεκέμβριο. Το θέμα είναι γιατί δεν με αφήνουν να κάνω άλλη παραγγελία;

 

Τέλος πάντων, αφού δεν με χρέωσαν, όλα καλά. Βέβαια έχω άλλο θέμα, τα κόμικς που έχουν έρθει, όλα λίγο πολύ έχουν κάποιο πταίσμα. Από ανεπαίσθητο έως αρκετά σοβαρό, κυρίως επειδή τα πακέτα τους είναι απλά χάρτινα με πολύ κενό χώρο μέσα, με αποτέλεσμα να χτυπιούνται από εδώ κι εκεί (τις χαζομάρες του Amazon δηλαδή). Τους έστειλα 3 μηνύματα με φωτογραφίες (ύστερα από κάθε παραλαβή), όμως δεν απάντησαν και ούτε το κόβω να το κάνουν. Βέβαια, η επόμενη παραγγελία εστάλη με συστημένο ταχυδρομείο (με ACS συγκεκριμένα αν δεν απατώμαι) αντί για απλά ΕΛΤΑ, με μερικά υποτυπώδη χαρτιά σαν εφημερίδας γύρω γύρω από τα βιβλία, επομένως υποθέτω πως λογικά τα διάβασαν και αυτή ήταν η αντιμετώπισή τους.

 

Δεν ξέρω, περίεργο μαγαζί. Πολύ φθηνό για τα περισσότερα που με ενδιαφέρουν, όμως τραβάω ταλαιπωρία κάθε φορά και δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο.

Επεξεργασία από PhantomDuck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32405
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

20 λεπτά πριν, PhantomDuck είπε:

Λοιπόν, έχουν περάσει αρκετές ημέρες από τότε που προσπάθησα να αγοράσω (2-3 εβδομάδες σίγουρα) και μόλις τσέκαρα την κίνηση του λογαριασμού. Έχω χρεωθεί από το μαγαζί δύο φορές για δύο αγορές που έχω κάνει, επομένως όλα καλά. Αν ήταν, θα είχε ενημερωθεί η κίνηση, επομένως δεν με χρέωσαν για τα errors. Μία τον Νοέμβριο και μία τον Δεκέμβριο. Το θέμα είναι γιατί δεν με αφήνουν να κάνω άλλη παραγγελία;

Aυτή ακριβώς η περίπτωση ήταν που μου συνέβη πριν 2 βδομάδες.
Πάλι error έβγαλε αλλά δεν με χρέωσε.
Τώρα όμως με χρέωσε 5 φορές.
Στο 2ο mail μου δεν απάντησαν ακόμα.
Ελπίζω να μην κάνουν την πάπια και χρειαστεί να βάλω την Eurobank να μεσολαβήσει :(
Πάντως αφού είχες κι εσύ θέμα πάει να πει ότι όντως κάτι παίζει με το σύστημά τους και πρέπει να το κοιτάξουν.
Μακάρι να μου επιστρέψουν τα χρήματα και θα σκεφτώ πολύ σοβαρά αν θα ξανακάνω συναλλαγή μαζί τους.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32405
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Eπιτέλους τέλειωσε η "περιπέτεια".
Eπιστράφηκαν σήμερα τα χρήματα, για την ακρίβεια αποδεσμεύτηκαν.
Πέραν του ότι χρειάστηκε να τους στείλω 3 mail μέχρι ν΄απαντήσουν, δεν παραδέχτηκαν το λάθος τους, ούτε ζήτησαν ένα συγγνώμη που μου είχαν δεσμευμένο το ποσό για μια βδομάδα+.
Δε χαλάστηκα τόσο με το τεχνικό λάθος, συμβαίνουν αυτά, όσο με την αντιεπαγγελματική συμπεριφορά τους.
Δεν νομίζω να ξαναπαραγγείλω απ΄αυτούς. Φοβάμαι μην έχουμε τα ίδια.

Καλύτερα να δώσω 1-2 ευρώ παραπάνω και ν΄αγοράσω απ΄το bookdepository. Αν κι αυτό τώρα τελευταία με τους χρόνους παράδοσης δεν μας τα λέει και πολύ καλά, όπως και να ΄χει το θεωρώ πιο αξιόπιστο κατάστημα.

Δεν κάνω δυσφήμιση στο booksetc, απλά αναφέρω την περίπτωσή μου ώστε να προσέχετε. Αν σας βγάλει error μην προσπαθήσετε ξανά αν δεν σιγουρευτείτε πρώτα ότι δεν σας δέσμευσε χρήματα :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 11 months later...

  • Member ID:  11317
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1755
  • Reputation:   11884
  • Achievement Points:  1758
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5297 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Δοκίμασα να παραγγείλω κι εγώ χθες γιατί βρήκα ένα βιβλίο 6€ φθηνότερο από bookdepository και η Πειραιώς φαινεται σημερα να με χρέωσε 5€ προμήθεια. Μάλλον είμαστε καταδικασμένοι στο bookdepository.  Εκτός αν η τράπεζα χρεώνει κατι άλλο στην αρχή κάθε χρονιάς. Οποίος ξέρει ας διαφωτίσει.

Επεξεργασία από Blackbeard
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24335
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  1402
  • Reputation:   9380
  • Achievement Points:  1402
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4441 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

51 λεπτά πριν, Blackbeard είπε:

Δοκίμασα να παραγγείλω κι εγώ χθες γιατί βρήκα ένα βιβλίο 6€ φθηνότερο από bookdepository και η Πειραιώς φαινεται σημερα να με χρέωσε 5€ προμήθεια. Μάλλον είμαστε καταδικασμένοι στο bookdepository.  Εκτός αν η τράπεζα χρεώνει κατι άλλο στην αρχή κάθε χρονιάς. Οποίος ξέρει ας διαφωτίσει.

 

Εγώ δεν έχω παραγγείλει κάτι τους τελευταίους μήνες αλλά είδα κι εγώ σήμερα το πρωί χρέωση (με την αιτιολογία "προμήθεια") 5 ευρώ.

Έψαξα αναλυτικά τις κινήσεις του λογαριασμού μου και είδα ότι αυτά τα 5 ευρώ είναι τέλη για τη χρήση του winbank. Οπότε αυτή η χρέωση δε σχετίζεται με online αγορές.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32548
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  39
  • Content Count:  699
  • Reputation:   5106
  • Achievement Points:  747
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2263 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αυτή η χρεώση των 5 ευρώ έγινε σε όλους και σύμφωνα με την τράπεζα είναι λάθος που θα διορθωθεί.

Όσο για το books etc, είναι πολύ καλύτερο από το bookdepository. Αρκετά φτηνότερο και ό,τι έχω πάρει έχει έρθει χωρίς καθυστερήσεις και σε κατάσταση 9+/10.

Επεξεργασία από doom
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  32943
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  159
  • Reputation:   1708
  • Achievement Points:  164
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2134 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Τελευταίες  αγορές που εκανα απο αυτό το μαγαζί ήταν τα omnibus hulk by peter david 70 ευρω κ  justice league deluxe by snyder 25 ευρω το ένα.  Οτι καλύτερο ειχα βρει σε τιμες σε σχέση με ολα τα αλλα. Δυστυχώς με το brexit ο χρυσος αιώνας τελείωσε κ αναγκαστικά το χόμπι μας το περιορίζουμε στα απαραίτητα. Μετα σου λενε για διακόσια χρονια ελευθερίας

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  2298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1596
  • Content Count:  5019
  • Reputation:   34448
  • Achievement Points:  5027
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6159 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το Βooks etc φαίνεται να πήρε τα μέτρα του στην μετά-brexit εποχή και δημιούργησε καινούριο site https://www.books-etc.com/ για τους Ευρωπαίους πελάτες του με τιμές σε ευρώ και χωρίς τέλη δασμολόγησης. Το site είναι ακόμα σε μορφή beta και δεν αναφέρει λεπτομέρειες από πού στέλνει τα βιβλία, αλλά λογικά μέσα στο επόμενο διάστημα θα ξεκαθαρίσει η κατάσταση και θα δούμε σε τι τιμές θα καταλήξουν. Όπως και να 'χει καλό είναι να υπάρχει άλλη μια εναλλακτική έτσι όπως έχουν ακριβύνει τα πάντα τώρα τελευταία...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.