Μετάβαση στο περιεχόμενο

BANNER [ BRIAN AZZARELLO - RICHARD CORBEN ]


Ion

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  941
  • Content Count:  4363
  • Reputation:   35615
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6178 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Για όσους με γνωρίζουν, ίσως τους φανεί παράξενο το ότι ΕΓΩ επέλεξα να παρουσιάσω ένα κόμικ της Marvel, και δη του Hulk. Περιττό ίσως να αναφέρω ότι ουδέποτε στο παρελθόν είχα διαβάσει κόμικ του συγκεκριμένου ήρωα (ή και οποιουδήποτε άλλου ήρωα της Marvel για να είμαι ειλικρινής). Όταν όμως στους συντελεστές συναντάς το όνομα του Richard Corben, που είναι ένας από τους αγαπημένους μου σχεδιαστές, τότε λες να του δώσεις μια ευκαιρία...

 

 

Banner 1.jpgBanner 2.jpg

H συγκεντρωτική έκδοση που κυκλοφόρησε τον Νοέμβριο του 2001

 

To 2001, η Marvel αποφασίζει να ξεκινήσει ένα project με τον τίτλο "Startling Stories", στο οποίο θα παρουσιάζονταν ιστορίες των γνωστών της ηρώων αλλά από μια διαφορετική ιδιαίτερη σκοπιά. H πρώτη απόπειρα έγινε με τον Hulk και τη μίνι σειρά Banner το 2001, ενώ ακολούθησαν οι Fantastic Four (Unstable Molecules), The Thing (Night Falls on Yancy Street) και Spider-man (The Magalomaniac Spider-Man).

 

Fantastic Four.jpgThe Thing.jpgSpider-Man.jpg

Εξώφυλλα από τις άλλες σειρές του Startling Stories (από το Comicvine)

 

Το Banner ήταν μια μηνιαία μίνι-σειρά 4 τευχών, της οποίας το 1ο τεύχος κυκλοφόρησε τον Ιούλιο του 2001. Σεναριογράφος είναι ο Brian Azzarello και σχεδιαστής ο Richard Corben. H ιστορία επικεντρώνεται στα "ψυχολογικά" προβλήματα του Bruce Banner, καθώς γνωρίζει ότι ανά πάσα στιγμή μπορεί να χάσει την ψυχραιμία του και να γίνει μια κινητή βόμβα έτοιμη να εκραγεί. Χωρίς καμία διάθεση για ζωή, προσπαθεί να αφεθεί στη μοίρα του, όμως καταδιώκεται ανελέητα από τον Doc Samson και αδυνατεί να το πετύχει.

 

1.jpg2.jpg3.jpg4.jpg

Τα 4 εξώφυλλα της μίνι σειράς (από το Comicvine)

 

page.jpg

Εσωτερική σελίδα

 

Προφανώς και δεν τρελάθηκα από το αποτέλεσμα, αλλά δεν πέρασα άσχημα κιόλας διαβάζοντάς το. Δεν ξέρω αν όλη η κανονική σειρά κυλάει έτσι, αλλά νιώθω να επαναλαμβάνεται το ίδιο και το ίδιο: ο Banner καταδιώκεται, τα κάνει όλα λίμπα, και πάλι από την αρχή (και από τις ταινίες το ίδιο πράγμα θυμάμαι). Σίγουρα δε μοιάζει με τα κλασικά κόμικς της Marvel (αυτά που έχω δει από απόσταση δηλαδή), και αυτό είναι λογικό μιας και το ιδιαίτερο σχέδιο του Corben μάλλον ταιριάζει καλύτερα σε άλλα είδη κόμικ. Βαθμολογία ας βάλει κάποιος γνώστης της σειράς που το έχει διαβάσει.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30797
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  90
  • Reputation:   310
  • Achievement Points:  90
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3325 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το συγκεκριμενο ειναι εξω απο canon continuity και μπορεσαν να παρουν μερικες ελευθεριες στην αποδοση των χαρακτηρων.  Ο Χαλκ εδω αφηνει πισω του πτωματα, κατι που λειπει απο τις πιο πολλες λογοκριμενες ιστοριες του και και ενισχυει το δραμα του Μπαννερ που οδηγει και στο φιναλε. Ειναι χαλαρα στο top 10 Hulk stories για μενα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53908
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3648 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Τίποτα το ιδιαίτερο, imho. Μου φάνηκε ότι ο Azzarello δεν ήξερε τι θέλει να κάνει με την ιστορία. Το σχέδιο του Corben τρώγεται, αλλά δεν μπορεί να σηκώσει στους ώμους του το όλο εγχείρημα. Και πόσο μιεχ χαρακτήρας αυτός ο Doc Samson. Κατά τ' άλλα διαβάζεται νεράκι και έχει μερικές δυνατές στιγμές με το δράμα του Banner, αλλά ως εκεί.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.