Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΣΟΥΠΕΡ ΜΙΚΥ


dionik

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7119
  • Reputation:   27015
  • Achievement Points:  7454
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6234 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Kαι βλέπουμε πάλι στο τεύχος #4 τρία καρότα να εμφανίζονται. Το ένα στο βουνό, το δεύτερο κάτω απ'το αριστερό αυτί του γαϊδάρου και το τρίτο πάνω απ΄το κεφάλι του Γκούφυ. Ενώ στο τεύχος #8 βλέπουμε πάλι τρία ψάρια! Ένα μέσα στην τρομπέτα του γκρι γάτου, ένα κάτω απ΄την τρομπέτα του ιδίου και ένα τρίτο πίσω απ'την ουρά του κόκκινου γάτου, δίπλα απ'το στόμιο του μπουκαλιού. Τσεκάρατε αν αναφέρεται κάποιο παιχνίδι ή διαγωνισμός μέσα στο τεύχος για να βρεθούν και να δημοσιευθούν οι περίεργες αυτές εικόνες; Γιατί δεν είναι σε όλα τα τεύχη αλλά με ένα τεύχος τον χρόνο μου φαίνεται δύσκολο να μπήκαν από λάθος εκεί και στα συγκεκριμένα μόνο τεύχη. Αν δεν έχουν πάλι στήλη γραμμάτων ίσως να αναφέρεται αυτό το παιχνίδι στα "Μεγάλο Μίκυ" της ίδιας περιόδου με το αντίστοιχο "Σούπερ Μίκυ" ή και στα "Μίκυ Μάους" εξίσου! :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  501
  • Content Count:  2447
  • Reputation:   13225
  • Achievement Points:  2462
  • Days Won:  11
  • With Us For:  5993 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Κοίτα παρατηρητικότητα!Εμ γιαυτό βγήκα Ι4 στο στρατό. Αχ τα μάτια σου...Στο τεύχος 3 κοκαλο στη σκεπή στο βάθος, στο τεύχος 9 καραβάκι στην πλαστική πισίνα και στο 16 μια αξινα στον μπροστινο νανο. Δεν υπαρχουν ιχνη στα στρογγυλα εξωφυλλα. Αληθεια τι να παιζει;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4675
  • Reputation:   26502
  • Achievement Points:  4709
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Δεν έχω πια κανένα από αυτά τα τεύχη αλλά θυμάμαι αυτά τα σχήματα που λέτε στα εξώφυλλα!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  5320
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  715
  • Reputation:   6647
  • Achievement Points:  715
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5861 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Απ' ότι βλέπω λείπει μόνο το εξώφυλλο απ' το Νο 2:

 

Το εξώφυλλο μεταφέρθηκε στην παρουσίαση.

 

Οπότε τώρα τα έχουμε όλα :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  501
  • Content Count:  2447
  • Reputation:   13225
  • Achievement Points:  2462
  • Days Won:  11
  • With Us For:  5993 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Κρυμμένη εικόνα: οι μαργαρίτες!!! (βλ. ανωτέρω ποστς).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5320
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  715
  • Reputation:   6647
  • Achievement Points:  715
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5861 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Οπότε τώρα τα έχουμε όλα :)

 

Μια και τα έχουμε όλα ας τα δούμε όλα μαζί πλάι-πλάι:

 

post-5320-1233551956_thumb.jpg

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28488
  • Reputation:   190252
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6369 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

αυτό τώρα το έκανες για να μας αρρωστήσεις??? :lol:

 

:cool: niceeeeeee!!!!

 

 

:cheers5:

 

γιατίταπέταξαγιατίταπέταξαγιατίταπέταξαγιατίταπέταξα:wall::wall::wall:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  11351
  • Group:  Members
  • Topic Count:  373
  • Content Count:  1572
  • Reputation:   12160
  • Achievement Points:  1575
  • Days Won:  16
  • With Us For:  5317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Πω πω θυμάμαι ένα καλοκαίρι που είχα κάνει στάση στον Πλαταμώνα, πηγαίνοντας για Λάρισα είχα πετύχει κάποια τεύχη ή μήπως όχι?Μήπως ήταν Σούπερ Μεγάλο Μίκυ?Γιατί νομίζω παλιότερα, το Μεγάλο Μίκυ του είχαν δώσει αυτήν την ονομασία, για ενα χρονικό διάστημα και θυμάμαι πως έμοιαζε αρκετά με το Σούπερ Μίκυ.Άλλα μάλλον το δεύτερο θα ήταν, γιατί τα εξώφυλλα που είδα στην παρουσίαση, θυμάμαι πως τα είδα και live.Πάντως προειδοποιώ,επειδή θυμάμαι πως ήταν αρκετά τεύχη και επειδή δυστυχώς δεν τα αγόρασα:crying: και τώρα χτυπάω το κεφάλι μου στον τοίχο, μην τολμήσει κανείς να με προλάβει και να τα πάρει πριν από εμένα γιατί τότε:gun2:.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28488
  • Reputation:   190252
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6369 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Καλά θυμάσαι. Τον Ιούλιο του 92 βγάλανε το 299 και 6 μήνες μετά το 305, με ένα ΣΟΥΠΕΡ ναααα με το συμπάθειο πάνω από το Μίκυ. Εν συνεχεία το μικρύνανε το Σούπερ και το βάζανε (πάντα κάθε Ιούλιο-Δεκέμβριο) στο πλάι μέχρι το 344 (καλοκαίρι 96), αλλάξανε κάπως την περιοδικότητά του, κάνανε ένα τελευταίο μπραφ με τα 377 380 383 που το επαναφέρανε με μεγάλα γράμματα πάνω από το Μίκυ και μετά το ξέχασαν πλήρως :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 8 months later...

  • Member ID:  13835
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  170
  • Reputation:   1852
  • Achievement Points:  171
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4868 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Τσίμπησα το #18 στην εκπληκτική τιμή του 1eu. :valtnino::valtnino:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13944
  • Group:  Members
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  670
  • Reputation:   4544
  • Achievement Points:  709
  • Days Won:  9
  • With Us For:  4854 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Τα τευχη αυτα δεν ειναι τοσο συλλεκτικα οσο νομιζετε και το 1 ευρω ειναι μια συνηθισμενη τιμη. Αυτα που ειναι απο το 14 και κατω κοστιζουν πιο πολλα.

 

Η συλλογη αυτη κυκλοφορησε 1/1978 ως 1/1992.

Μετα ο υπερτιτλος ΣΟΥΠΕΡ εμφανιστηκε στα Μεγαλα Μικυ 299, 377, 380, 383 που κυκλοφορησαν μετα το τελος της συλλογης και προκαλεσαν καποιο μπερδεμα. Με ρωτουσαν ακομα και εμποροι του μοναστηρακιου αν ανηκαν στην μια ή την αλλη συλλογη. Η απαντηση ομως ειναι απλη.

Αν προσεξετε στα Μεγαλα Μικυ, μπορει να υπαρχει πανω το Σουπερ αλλα ο κλασικος τιτλος υπαρχει παντα σαν λογοτυπο και απλως πηρε πλεον το Σουπερ για λογους εντυπωσιασμου οτι αγοραζατε ενα πανηγυρικο τευχος. Ενα απλο οπτικο λογκο ειναι για να δικαιολογει την διπλασια τιμη. Και φυσικα ανηκουν κανονικοτατα στην ανοιχτη συλλογη Μεγαλα Μικυ και οχι στην κλειστη συλλογη Σουπερ Μικυ. Αν καποιος συλλεκτης ομως το παρει σαν πραγματικη συνεχεια των ΣΜ και διπλοαγορασει τα τευχη, αυτο δεν προκειται να δυσαρεστησει καθολου τον εκδοτη.

Ενα παρεμφερες μπερδεμα υπηρξε με την Βιβλιοθηκη Κομιξ, αλλα εκεινα ηταν πρωτα μεσα στη συλλογη Κοσμος Ντισνευ και μετα αρχισε νεα συλλογη αρχιζοντας απο το Νο1. Υπηρξαν και παλιν συλλεκτες που διπλοαγορασαν αυτα της ΚΝ για να τα στησουν διπλα στα αριθμημενα.

Επεξεργασία από cydisneyman
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13944
  • Group:  Members
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  670
  • Reputation:   4544
  • Achievement Points:  709
  • Days Won:  9
  • With Us For:  4854 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Και τα 22 τευχη της συλλογης περιεχουν ιστοριες που ειναι ολες ανατυπωσεις απο τα παλιοτερα τευχη της συλλογης Μεγαλα Μικυ. Οσο πιο νεωτερο νουμερο τοσο πιο προσφατες και οι ανατυπωσεις.

Υπαρχουν και δυο ιστοριουλες που δεν εχουν ξανατυπωθει πουθενα και ειναι μονον σε αυτη τη συλλογη!

Βρισκονται στα τευχη 4 και 5 και ειναι οι δυο 2σελιδες με τα σκιουρακια Τσιπ+Ντεηλ.

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  9847
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  256
  • Reputation:   3143
  • Achievement Points:  256
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5467 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

φοβερη και χορταστικη σειρα που επρεπε να περασουν πολλα χρονια για να πεσουν επιτελους καποια τευχη στα χερια μου... :yahoo: :yahoo: :yahoo:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 months later...

  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6408
  • Reputation:   63349
  • Achievement Points:  6472
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4377 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  47

 

Αν δείτε προσεκτικά στο καπέλο του Ντόναλντ έχει ζωγραφισμένο ένα ψαράκι: Δεν είναι γραμμένο με στυλό, αλλά είναι η πραγματική εκτύπωση του περιοδικού, :thinking: περίεργο, ε;

 

 

Κάτι αντίστοιχο συμβαίνει και στο 14 με εξώφυλλο την χιονάτη: Ένας νάνος έχει στην μπλούζα του ένα σφυρί, ενώ η Χιονάτη έχει στην μπλούζα της ένα κωνοειδές μπιχλιμπίδι. :)

 

Υ.Γ Και ατα πανιά της βαρκούλας του τεύχους 8, έχει μιά...βαρκούλα!

 

 

Κουμουνιστικά μηνύματα στο ένα και αντίστροφα μηνύματα στο άλλο. Καταστρέφουν τη νεολαία μας.

 

και όμως!!!! τα υποχθόνια μηνύματα υπάρχουν και σε άλλα εξώφυλλα!!!!!!!!

 

Στο 3 έχει ένα κόκκαλο στη στέγη του σπιτιού.

 

Στο 5 ένα ψάρι στο καπέλο του Ντόναλτ.

 

Στο 9 (μπερδεύτηκες με το έτος) μου φαίνεται σα να υπάρχει η φιγούρα της Νταίζη στο μανίκι της Μίννι. Φυσικά υπάρχει μια ακόμα βάρκα στα πλευρά της πισίνας.

 

Στο 14, μου φαίνεται σα να υπάρχει ένα σχέδιο στο δέντρο δίπλα απτο γόνατο της Χιονάτης (σαν αυτό που έχει στη μπλούζα)

 

Λογικά πρέπει να πήρανε σχέδια από παιχνίδια και να τα χώσανε για εξώφυλλα αντί να πάρουν κάποια κανονικά covers απτο εξωτερικό.

 

Α. και πριν ξεχαστώ. Από ένα σημείο και μετά, έχουν κρυμμένη πάνω δεξιά τη φάτσα του Μίκυ!!!! post-1537-1209885249.gif

 

 

Ε ΟΧΙ!!!!!! Ειδεχθεστατο!!!!!! :3eyes::lmao:

 

Οντως, παιζει πολυ καποια εξωφυλλα απο τα πρωτα να ειναι απο παιχνιδια, γιατι ειναι λιγακι παραξενα σχεδιασμενα, θυμιζουν εικονογραφηση συσκευασιων επιτραπεζιων... :wow:

 

Για τόσα χρόνια που έβγαινε; Έχεις δει να συνέβαινε και σε άλλες σειρές της εποχής; :thinking:

 

πρώτη φορά βλέπω κάτι τέτοιο. Από την άλλη, όταν έψαξα στο inducks να βρω το σκίτσο του Prince Charming με τη Snow White, που θεωρητικά θα έπρεπε να είναι εύκολο να βρεθεί (αν φυσικά έχει σκαναριστεί, καταλογογραφηθεί), βρήκα 6-7 μονοσέλιδα και δεν ήταν κανένα από εκείνα. Από εκεί ορμώμενος κάνω αυτή την εκτίμηση.

 

Kαι βλέπουμε πάλι στο τεύχος #4 τρία καρότα να εμφανίζονται. Το ένα στο βουνό, το δεύτερο κάτω απ'το αριστερό αυτί του γαϊδάρου και το τρίτο πάνω απ΄το κεφάλι του Γκούφυ. Ενώ στο τεύχος #8 βλέπουμε πάλι τρία ψάρια! Ένα μέσα στην τρομπέτα του γκρι γάτου, ένα κάτω απ΄την τρομπέτα του ιδίου και ένα τρίτο πίσω απ'την ουρά του κόκκινου γάτου, δίπλα απ'το στόμιο του μπουκαλιού. Τσεκάρατε αν αναφέρεται κάποιο παιχνίδι ή διαγωνισμός μέσα στο τεύχος για να βρεθούν και να δημοσιευθούν οι περίεργες αυτές εικόνες; Γιατί δεν είναι σε όλα τα τεύχη αλλά με ένα τεύχος τον χρόνο μου φαίνεται δύσκολο να μπήκαν από λάθος εκεί και στα συγκεκριμένα μόνο τεύχη. Αν δεν έχουν πάλι στήλη γραμμάτων ίσως να αναφέρεται αυτό το παιχνίδι στα "Μεγάλο Μίκυ" της ίδιας περιόδου με το αντίστοιχο "Σούπερ Μίκυ" ή και στα "Μίκυ Μάους" εξίσου! :beer:

 

Κοίτα παρατηρητικότητα!Εμ γιαυτό βγήκα Ι4 στο στρατό. Αχ τα μάτια σου...Στο τεύχος 3 κοκαλο στη σκεπή στο βάθος, στο τεύχος 9 καραβάκι στην πλαστική πισίνα και στο 16 μια αξινα στον μπροστινο νανο. Δεν υπαρχουν ιχνη στα στρογγυλα εξωφυλλα. Αληθεια τι να παιζει;

 

Δεν έχω πια κανένα από αυτά τα τεύχη αλλά θυμάμαι αυτά τα σχήματα που λέτε στα εξώφυλλα!

 

Πέντε χρόνια αργότερα, έφτασε επιτέλους η ώρα της αλήθειας, μιας και εδώ στο συγκεκριμένο τόπικ δεν έχει δοθεί ακόμη απάντηση (μπορεί αλλού να το έχετε συζητήσει αλλού, δεν ξέρω).

 

Δεν πρόκειται για μυστικιστικά σύμβολα, δεν είναι συνθηματικά, δεν μας ψεκάζουν.

 

1.jpg 2.jpg

 

Εύλογη απορία: 

Όταν γινόταν αυτή η συζήτηση, κανείς χριστιανός δεν έριξε μια ματιά στο οπισθόφυλλα;

Εκτός αν πρόκειται για κάποιο εσωτερικό αστείο της εποχής που αδυνατούμε να καταλάβουμε εμείς οι νεότεροι σε ηλικία.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28488
  • Reputation:   190252
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6369 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

αχαχαχαχαχαχαχαχααχαχααχαχααχαχαχαχαχαχαχαχα

 

:lmao: :lmao: :lmao:

 

ωραίοςςςςςςςς! :respect: @ tik! 

 

όχι. δεν ήταν inside joke. γνήσιες απορίες ήσαντε :D

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  13046
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  1462
  • Reputation:   15457
  • Achievement Points:  1467
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4998 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Παιδιά, όποιος έχει τα τεύχη ας μου λύσει μια απορία: Πρόσφατα έπεσαν στα χέρια μου τα τεύχη 13 και 15. Ήθελα να μάθω αν εκτός από τη διαφορά στις σελίδες που είχαν τα τεύχη της σειράς, είχαν και διαφορά στο μέγεθος, αλλιώς μάλλον πρόκειται για προσπάθεια φωτοτύπησης; Τι να πω;

Κοιτάξτε τη διαφορά σε αυτά που έχω όσον αφορά το ύψος και όποιος τα έχει ας τα τσεκάρει να μου πει, ευχαριστώ!

 

post-13046-0-21496900-1375819200_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82140
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6062 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Φαίνεται καθαρά ότι στο τεύχος 15 μεγαλώνει το μέγεθος. Δες τη σελίδα των εξωφύλλων.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  12282
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  804
  • Reputation:   9492
  • Achievement Points:  812
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5147 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Βαγγελη σορυ για την καθυστερημενη απαντηση, οντως τα τευχη απο το νο. 15-22 ειναι περιπου 2 δαχτυλα πιο μεγαλα σε υψος σε σχεση με τα πρωτα 14.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  9911
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  2407
  • Reputation:   25582
  • Achievement Points:  2445
  • Days Won:  6
  • With Us For:  5463 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Το τεύχος 17, στην παρουσίαση, έχει ένα θεματάκι πάνω δεξιά, από αυτοκόλλητο τιμής.

 

Αν θέλετε, αντικαταστήστε το με το παρακάτω:

 

Το εξώφυλλο μεταφέρθηκε στην παρουσίαση.

 

:beer:

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  9997
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  62
  • Reputation:   451
  • Achievement Points:  62
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5455 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Δεν είμαι σίγουρος ότι εδώ είναι το σωστό topic για να θέσω την ερώτησή μου (αν δεν είναι το βγάζω το post): 

 

Το πρώτο κόμικ που διάβασα στη ζωή μου, απ'ότι θυμάμαι δηλαδή, ήταν ένα σούπερ μίκυ κάπου στις αρχές των 80ς.. Θυμάμαι ότι είχε μια ιστορία με το Μαύρο Πητ σε 3-4 μέρη, θυμάμαι θάλασσα και πλοία, αμυδρά ότι κάτι έπαιζε με έναν εξάντα .. Μου πήρε 20 μέρες να το διαβάσω ολόκληρο, και ακόμη το θυμάμαι ως απίστευτη εμπειρία..

 

Ξέρει κανείς ποιο νούμερο ΣΟΥΠΕΡ ΜΙΚΥ μπορεί να ήταν;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  9911
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  2407
  • Reputation:   25582
  • Achievement Points:  2445
  • Days Won:  6
  • With Us For:  5463 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Σίγουρα από τις πιο χορταστικές έκδοσεις με Disney (υπάρχουν και τα ΓΙΓΑΣ) η οποία δυστυχώς συγχωνεύτικε με το Μεγάλο Μίκυ. Αρχικά 196 χορταστικές σελίδες που αργότερα έγιναν 162 για να καταλήξουν 130 στα τελευταία τεύχη.

 

Φυσικά εκτός του Σέρλοκ Χαλμς του Πωλ Μάρρυ που αναφέρθηκε παραπάνω βρίσκει κανείς και πολλές ιστορίες του Καρλ Μπαρξ (το Νο 7 που έχω δίπλα πρόχειρο έχει τις "7 πολεις τις Τσιμπόλα").

 

Όλα τα τεύχη εκτός που Νο1 είναι δεμένα με συνδετήρες, πράγμα που τα έκανε σχετικά εύθραυστα λόγω του μεγέθους τους.

 

Κάτι που ίσως πολλοί δεν γνωρίζουν είναι πως το πρώτο τεύχος είχε δέσιμο με κόλλα (στυλ Κλασικά Disney ).

 

Δείτε το στην παρακάτω φωτογραφία:

 

attachicon.gifSOYPER_M...01_photo.jpg

 

Πάρτε και το εξώφυλλο:

 

 

Το εξώφυλλο μεταφέρθηκε στην παρουσίαση.

 

:beer:

 

Πω! Πω! Πω! Τεφαρίκι!!!  :valt:

Λες και μόλις βγήκε από το τυπογραφείο!

 

Ωραίος! :best:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  25820
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  402
  • Reputation:   5416
  • Achievement Points:  402
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4246 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Μετα απο το μεγεθος να κ το χαρτι τωρα :NoNo: .Συμαζευοντας λιγο στο σπιτι καποια τευχη που απεκτησα τελευταια ειδα οτι ειχα το 8 δυο φορες ή μαλλον ...δυομισι! :lol: Να εξηγησω...το ενα ειναι τυπωμενο σε στυποχαρτο κ το αλλο σε ιλουστρασιον οποτε κ σχεδον μισο σε ογκο!! :oops: Μα τι στο καλο;Τους τελειωσε το χαρτι πανω που τυπωναν;;; :thinking: Δεν νομιζω οτι τιθεται θεμα πλαστου παντως.

Επεξεργασία από Han Solo
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28488
  • Reputation:   190252
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6369 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Δεν είμαι σίγουρος ότι εδώ είναι το σωστό topic για να θέσω την ερώτησή μου (αν δεν είναι το βγάζω το post): 

 

Το πρώτο κόμικ που διάβασα στη ζωή μου, απ'ότι θυμάμαι δηλαδή, ήταν ένα σούπερ μίκυ κάπου στις αρχές των 80ς.. Θυμάμαι ότι είχε μια ιστορία με το Μαύρο Πητ σε 3-4 μέρη, θυμάμαι θάλασσα και πλοία, αμυδρά ότι κάτι έπαιζε με έναν εξάντα .. Μου πήρε 20 μέρες να το διαβάσω ολόκληρο, και ακόμη το θυμάμαι ως απίστευτη εμπειρία..

 

Ξέρει κανείς ποιο νούμερο ΣΟΥΠΕΡ ΜΙΚΥ μπορεί να ήταν;

 

Με τον όγκο των χαμηλής νοημοσύνης πραγμάτων που ποστάρονται στα ντισνεοτόπικ, και τα έχουν κάνει αποκρουστικά τόπικ, αυτή η αποριούλα πήγε λίγο άπατη... :) Με ελαφριά καθυστέρηση λοιπόν

 

α) Ένας εύκολος τρόπος για να ψάξει κανείς τις ιστορίες στα disney είναι η βάση δεδομένων inducks, όπου κάποιοι έχουν φροντίσει να ενημερωθεί για την πλειονότητα των ελληνικών εκδόσεων :cool::best: Τα Σούπερ Μίκυ είναι εδώ.

 

β) Κοιτάζωντάς την βρήκα 3 ιστορίες με Μαύρο Πητ (Peg-Leg Pete) οι οποίες ήταν σε πολλά κομμάτια. Όχι τυχαία είναι όλες τους Paul Murry ;)

 

β-1) The Pirates of Port Placid ήτοι Οι πειρατές του Πόρτο Πίκο. Στο ΣΜ6. Θα την βρεις και στο Μίκυ Μεγάλο 538 του 2012 (όλη έγχρωμη και λογικά σε φτηνότερη τιμή ;) )

β-2) The Secret of Shipnappers' Cove ήτοι Το μυστικό του όρμου των πειρατών, ΣΜ13 (δεν υπάρχει μεταγενέστερη επανέκδοση)

β-3) The Sign of the Scorpion ήτοι Το σημάδι του σκορπιού, Πάλι ΣΜ13 και χωρίς μεταγενέστερη επανέκδοση. *μάλλον* δεν είναι αυτή :)

 

Κοιτάζοντας την πρώτη στο αμερικάνικο, δεν βλέπω κάποιον έξαντα. (είναι με πειρατές)

Ούτε στη δεύτερη είδα κάποιον έξαντα. Λαμβάνει χώρα στο "σήμερα" και έχει ως χαρακτήρα και τον Captain Nathaniel Churchmouse (δεν ξέρω πως μεταφράζεται στα ελληνικά :) )

Και οι δύο όμως έχουν περιπέτεια με πλοία.

Η τρίτη δεν έχει πλοία. Έχει ένα μενταγιόν, έχει "Ίνκα", έχει και Σέρλοκ Χαλμς :D

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9997
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  62
  • Reputation:   451
  • Achievement Points:  62
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5455 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Με τον όγκο των χαμηλής νοημοσύνης πραγμάτων που ποστάρονται στα ντισνεοτόπικ, και τα έχουν κάνει αποκρουστικά τόπικ, αυτή η αποριούλα πήγε λίγο άπατη... :) Με ελαφριά καθυστέρηση λοιπόν

 

α) Ένας εύκολος τρόπος για να ψάξει κανείς τις ιστορίες στα disney είναι η βάση δεδομένων inducks, όπου κάποιοι έχουν φροντίσει να ενημερωθεί για την πλειονότητα των ελληνικών εκδόσεων :cool::best: Τα Σούπερ Μίκυ είναι εδώ.

 

β) Κοιτάζωντάς την βρήκα 3 ιστορίες με Μαύρο Πητ (Peg-Leg Pete) οι οποίες ήταν σε πολλά κομμάτια. Όχι τυχαία είναι όλες τους Paul Murry ;)

 

β-1) The Pirates of Port Placid ήτοι Οι πειρατές του Πόρτο Πίκο. Στο ΣΜ6. Θα την βρεις και στο Μίκυ Μεγάλο 538 του 2012 (όλη έγχρωμη και λογικά σε φτηνότερη τιμή ;) )

β-2) The Secret of Shipnappers' Cove ήτοι Το μυστικό του όρμου των πειρατών, ΣΜ13 (δεν υπάρχει μεταγενέστερη επανέκδοση)

β-3) The Sign of the Scorpion ήτοι Το σημάδι του σκορπιού, Πάλι ΣΜ13 και χωρίς μεταγενέστερη επανέκδοση. *μάλλον* δεν είναι αυτή :)

 

Κοιτάζοντας την πρώτη στο αμερικάνικο, δεν βλέπω κάποιον έξαντα. (είναι με πειρατές)

Ούτε στη δεύτερη είδα κάποιον έξαντα. Λαμβάνει χώρα στο "σήμερα" και έχει ως χαρακτήρα και τον Captain Nathaniel Churchmouse (δεν ξέρω πως μεταφράζεται στα ελληνικά :) )

Και οι δύο όμως έχουν περιπέτεια με πλοία.

Η τρίτη δεν έχει πλοία. Έχει ένα μενταγιόν, έχει "Ίνκα", έχει και Σέρλοκ Χαλμς :D

 

:cheers5:

 

:blob3:  :banana:  :blob3::banana:   :blob3::banana:   :blob3::banana:

Είσαι φοβερός Germanicus! Είμαι κατά 99% σίγουρος ότι είναι το 6. Η φάτσα του Churchmouse κάτι μου λέει επίσης, αλλά μιλάμε για 1981-1985 οπότε αποκλείεται. Πρέπει να το δω και στα χέρια μου βέβαια.

 

Άντε τώρα να θυμηθώ που έπαιζε εξάντας..

:efxaristo:

Επεξεργασία από pantouflas
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28488
  • Reputation:   190252
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6369 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Βασικά δεν χρειάζεται να ψάξεις για το ΣΜ13 :) Από τη στιγμή που έχει δημοσιευθεί σε αμερικάνικο disney, τότε κατά 99% υπάρχει και σκαναρισμένο :)

 

Έκανα μια ανθολόγηση από τα 3 WDCS και http://www.greekcomics.gr/forums/index.php?showtopic=1386&p=346655

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 10 months later...

  • Member ID:  29353
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  1284
  • Reputation:   11565
  • Achievement Points:  1284
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3978 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Μετα απο πακετο κομικς που επεσε προχθες στα χερια μου παρατηρηθηκε διαφορα στο χαρτι σε ενα σουπερ μικυ

Συγκεκριμενα στο Νο8

 

Το ενα ειναι με ψιλο ιλουστρασιον χαρτι οπως ηταν τα τελευταια τευχη και το αλλο ειναι με κανονικο χαρτι που το κανει πολυ χοντρο

 

Εχει παρατηρηθει κατι αναλογο σε αλλα τευχη ?

 

Υπαρχει αναφορα καθολου για πλαστα περιοδικα του ειδους ? (φωτοτυπιες)

Επεξεργασία από Σκρουτζ μακ Ντακ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28488
  • Reputation:   190252
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6369 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Απορία :)

 

Βλέπω και στην αρχική παρουσίαση αλλά και σε ένα ποστ του crc στο fb αλλά και στο inducks να αναφέρεται ότι το χριστουγεννιάτικο Σούπερ Μίκυ κυκλοφορούσε Ιανουάριο. Αυτό ομολογώ ότι με ξενίζει. Είμαι τρομερά σίγουρος ότι κυκλοφορούσε Δεκέμβρη με το που έκλειναν τα σχολεία. Άνετα μπορεί η μνήμη μου να παίζει παιχνίδια φυσικά :) Και 2/1 να κυκλοφορούσε, πάλι μέσα σε εκείνες τις σχολικές διακοπές έπεφτε. Ομολογώ όμως ότι μου φαίνεται περίεργο το να το έβγαζαν στα μέσα των διακοπών και όχι ευθύς εξαρχής. Θα μπορούσε κάποιος να τσεκάρει τα εβδομαδιαία Μίκυ Μάους για να δει εάν υπάρχουν διαφημίσεις που να αναφέρουν την ημερομηνία που θα έβγαινε στα περίπτερα? Κατά προτίμηση όχι μόνο μιας χρονιάς, αλλά περισσοτέρων για διασταύρωση? (μπορεί και να άλλαξαν τακτική αργότερα, όταν ήμουν μεγαλύτερος και έχω πιο καθαρές αναμνήσεις) :D

 

ευχαριστώ :)

 

παλεύω με τον εγκέφαλό μου να ανασύρω αναμνήσεις. θυμάμαι μια φορά να πηγαίνω στο σπίτι του θείου μου που αγόραζε όλα τα κόμιξ που διάβαζα, θυμάμαι την χαρά μου μια φορά που είδα ένα "χριστουγεννιάτικο", δεν μπορώ να αποσαφηνίσω όμως εάν ήταν πριν την 1/1 ή μετά. Έχω την απροσδιόριστη αίσθηση ότι δεν είχαμε κόψει ακόμα τη πίτα... αίσθηση όμως. :)

 

:cheers5:

 

υγ εάν τυχόν λένε όλα Ιανουάριος, να πω ότι δεν θα πειστώ :) αρκετές φορές έχουμε δει άλλη μέρα να βγαίνουν και άλλη ημερομηνία να έχουν (αν και σε νεότερες εκδόσεις). εάν κάποια όμως λένε Ιανουάριος και κάποια Δεκέμβρης, τότε θα πειστώ :) (γι'αυτό και αναφέρομαι σε διαφημίσεις σε άλλα έντυπα του Τερζό :) )

υγ2 πληροφορίες σε inducks ή σε άλλα σάητ δεν πιάνουν/μετράνε :) Ως επί το πλείστον τις αντλούν από εδώ μέσα :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45777
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6175 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Μήπως κυκλοφορούσε τέλη Δεκεμβρίου για να προλάβει τις γιορτές, αλλά με αναγραφόμενη ημερομηνία Ιανουαρίου;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28488
  • Reputation:   190252
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6369 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

κάτι τέτοιο ψυλλιάζομαι. Άνετα όμως θα μπορούσε το πρώτο (ή τα πρώτα) να βγήκαν Γενάρη και τα επόμενα νωρίτερα... :) 

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45777
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6175 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Germ, τάξε μου :D  Διαφήμιση που έτρεχε από το Μίκυ Μάους #596 (2 Δεκεμβρίου 1977) μέχρι το #610 (10 Μαρτίου 1978). Μπορεί να υπάρχουν και τεύχη με μη καταγεγραμμένες διαφημίσεις, όμως αυτά μας αρκούν. Σάββατο 31 Δεκεμβρίου επίσημη κυκλοφορία.

 

 

 

post-2414-0-25217600-1469359656_thumb.jpeg

Inducks για την διαφήμιση εδώ.

 

 

Από εκεί και πέρα τσέκαρε τα σκαναρίσματα. Κάποια γράφουν "κυκλοφορεί", κάποια γράφουν "κυκλοφόρησε". Τσέκαρε τεύχη και ημερομηνίες, και αν τελικά βγάλεις άκρη, τα ξαναλέμε.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.