Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΣΥΜΒΟΥΛΟΣ ΕΡΩΤΙΚΩΝ ΥΠΟΘΕΣΕΩΝ


GreekComicFan

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
ΣΥΜΒΟΥΛΟΣ ΕΡΩΤΙΚΩΝ ΥΠΟΘΕΣΕΩΝ
Σενάριο/Kείμενα:
Captain Jimmy (Δημήτρης Αγκαράι)
Σχέδιο:
Captain Jimmy (Δημήτρης Αγκαράι)
Σχέδιο εξωφύλλου:
Captain Jimmy (Δημήτρης Αγκαράι)
Εκδοτική:
ΑΥΤΟΕΚΔΟΣΗ Λίστα εκδόσεων
Hμερ. έκδοσης:
04-11-2017
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Κοινωνικό,Μυστηρίου
Μέγεθος:
21.0 x 30.0
Σελίδες:
76
Χρώμα:
Ποικίλο
Προέλευση:
Ελληνική

  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116975
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

SYMVOULOSYPOTHESEON_0001z.jpgSYMVOULOSYPOTHESEON_0001.jpg

 

Είναι σύμβουλος ερωτικών υποθέσεων, ένας εύσχημος τρόπος για να περιγράψει την δουλεία του, στη οποίο δεν αρκείται στο να δώσεις συμβουλές για το πως να γίνει πιο ποθητός κάποιος γενικά, αλλά αναλαμβάνει να στοχεύσει συγκεκριμένα αντικείμενα πόθου για τους πελάτες του, φροντίζοντας να εξαλείψει και τον ανταγωνισμό αν υπάρχει. Ο ίδιος δεν έχει κάποια σχέση παρόλα αυτά και γενικά η ζωή του έχει φτάσει σε ένα τέλμα. Μέχρι που αναλαμβάνει να κάνει μια ζωγράφο να ενδιαφερθεί για έναν οπορτουνιστή. Και εκεί αρχίζουν οι περίεργες συμπτώσεις.

 

Πρόκειται για την νέα δουλειά του Captain Jimmy, που έκανε πρεμιέρα στο 2o Comiczineweekend και είχαμε την τιμή να παρακολουθήσουμε μέσα στο φόρουμ την εξέλιξη της δημιουργίας της.

 

Η έκδοση σε κερδίζει από τα «αποδυτήρια»: Μεγάλη, σε μέγεθος BD και στιβαρή, με εξώφυλλο που τραβάει το βλέμμα και σενάριο μεστό που φροντίζει να σε κρατάει καθ όλη την διάρκεια. Μπορεί το τέλος να είναι κάπως αναμενόμενο αλλά στο ανταποδίδει συναισθηματικά με τον τρόπο που είναι στημένο. Το ότι η όλη υπόθεση διαδραματίζεται στην Αθήνα, κάνει την ιστορία πιο οικεία, πιο δικιά μας. Μόνο λίγη προσοχή έπρεπε να δοθεί στην αφήγηση πρώτου προσώπου. Ο πρωταγωνιστής είναι ο βασικός αφηγητής, αλλά περιστασιακά παραδίδει την σκυτάλη και σε άλλα πρόσωπα, μπερδεύοντας στιγμιαία, όχι κάτι σημαντικό, αλλά υπάρχει λόγος που γενικά όλοι οι συγγραφείς βιβλίων συνιστούν να αποφεύγεται και στα κόμικς δουλεύει καλά μόνο όταν είναι έγχρωμα και είναι χρωματικά ορατά τα διαφορετικά πλαίσια αφήγησης, κάτι που εδώ γίνεται με γκρι τόνους, αλλά δεν δουλεύει τόσο καλά. :)

 

Σχεδιαστικά επίσης, αυτό το βρώμικο underground με ψήγματα manga που βγάζει, με κέρδισε, παρ όλες τις περιστασιακές αδυναμίες που έχει. Έξυπνη βρήκα επίσης την στρατηγική χρήση του χρώματος στο τέλος, σπάζοντας το ασπρόμαυρο μπαράζ που είχε προηγηθεί.

 

Γενικά πέρασα καλά διαβάζοντας το άλμπουμ. Και τώρα περιμένω με μεγαλύτερη ανυπομονησία τις επόμενες δουλειές του Δημήτρη. :)

 

Υ.Γ. Στο Comiczineweekend στοίχιζε 7€.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25002
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  158
  • Content Count:  2118
  • Reputation:   21723
  • Achievement Points:  2118
  • Days Won:  3
  • With Us For:  4396 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Και μενα μου αρεσε το συγκεκριμενο. Η υποθεση κραταει και το ενδιαφερον και το σχεδιο ταιριαζει με το κλιμα της ιστοριας. Το τελος μπορω να πω οτι δεν με ενθουσιασε αλλα μικρο το κακο :P Αξιζε :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  759
  • Content Count:  12981
  • Reputation:   95049
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  428
  • With Us For:  4651 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Διαβάστηκε κι από εμένα και νομίζω ότι επάξια ανήκει στο top-10 των fanzines που έχω διαβάσει...!

 

Σεναριακά χαρακτηρίζεται από πρωτοτυπία και εκτίμησα τον τρόπο που χειρίζεται τον λόγο ο δημιουργός...!Εκεί που πετάει όμορφες και  λογοτεχνικές ατάκες,έρχονται σκηνές που έχει γλώσσα του δρόμου (χωρίς όμως να προκαλεί πολύ)...!Μου άρεσε επίσης και η τεχνική της πολλαπλής αφήγησης (αν είναι δόκιμος ο όρος) που υιοθετείται...!Βλέπουμε λοιπόν τις καταστάσεις μέσα από τα μάτια του κύριου πρωταγωνιστή,του Σεμπάστιαν ενώ στην συνέχεια "ακούμε" τις σκέψεις και αρκετών ακόμα μελών του cast...!Ακόμα κι από χαρακτήρες που δεν περιμέναμε (πχ ο φασιστοεθνικιστής)...!Και με ξεχωριστής απόχρωσης του γκρι αφηγηματικές λεζάντες για τον κάθε έναν...!

 

Όσον αφορά την υπόθεση,δεν με άφησε αδιάφορο...!Ξεκινάει με αφήγηση κι όσο προχωράμε στις σελίδες γίνεται νουάρ...!Ενδιαφέρον έχει και το γεγονός ότι εστιάζει και στην προσωπική ζωή του πρωταγωνιστή...!Ο δημιουργός φροντίζει να θίξει κάποια από τα κακώς κείμενα της εποχής και της χώρας μας,όπως ο ρατσισμός,η παρανομία και οι κρίσεις στις οικογενειακές σχέσεις...!Η αλήθεια είναι ότι το κλείσιμο της ιστορίας και την λύση του μυστηρίου την βρήκα λίγο βιαστική,καθώς και το φινάλε στενάχωρο...!

 

Το σχέδιο είναι ιδιαίτερο,με καλαίσθητες γραμμές,αλλά σίγουρα το ήθελα περισσότερο λεπτομερές...!Το χρώμα στο τέλος της ιστορίας ήταν ευφυέστατο κι αλληγορικό,δείχνοντας την δύναμη της αγάπης και την αισιοδοξία κι την ευφορία που εκείνη προσφέρει...!

 

Η έκδοση είναι εξαιρετικά επαγγελματική,σε βαθμό να μην μπορείς να την ξεχωρίσεις από τις εκδόσεις του εμπορίου...!Η κόλληση είναι στιβαρή και το χαρτί παχύ και με καλή εκτύπωση...!Να αναφέρουμε ότι στην αρχή ο αναγνώστης θα βρει ένα πολύ γλυκό tutorial υπογεγραμμένο από τον δημιουργό,ενώ στο τέλος υπάρχει ένα ποίημα του Καρυωτάκη (χρήση μίας στροφής του χρησιμοποιείται στο fanzine) μαζί με ένα μικρό βιογραφικό του Jimmy...!

 

Εννοείται ότι έχω περιέργεια να διαβάσω κι άλλες δουλειές του δημιουργού,ο οποίος,στην συνάντησή μου μαζί του,ήταν ευγενέστατος και πρόθυμος να υπογράψει και να σκιτσάρει το αντίτυπό μου...!

 

 

:beer: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  4236
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  153
  • Content Count:  1514
  • Reputation:   18107
  • Achievement Points:  2201
  • Days Won:  21
  • With Us For:  5998 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Ένα κοινωνικό δράμα με νουάρ αποχρώσεις...Κάπως έτσι θα χαρακτήριζα τη δουλειά του Δημήτρη, η οποία μας ταξιδεύει στην Αθήνα του σήμερα. Μια Αθήνα που προσπαθεί να μας την παρουσιάσει με το "γκρίζο" της πρόσωπο (γι' αυτό και το ασπρόμαυρο σχέδιο στο μεγαλύτερο μέρος του κόμικ, όπως έχει αναφέρει κάπου και ο ίδιος),  με την μουντάδα της, με τα προβλήματά της...Και στις τελευταίες σελίδες λίγο χρώμα, το οποίο δίνει μια ελπίδα για κάτι καλύτερο στο μέλλον! Πώς θα είναι άραγε τα πράγματα στο μέλλον, μετά από αρκετά χρόνια, όταν θα διαβάζει κάποιος το κόμικ και θα συγκρίνει; Θα έχει, άραγε, αλλάξει κάτι σημαντικά  ή οι ομοιότητες που θα βρει θα είναι πάρα πολλές..;

 

Χρησιμοποιώντας λοιπόν τα παραπάνω σαν "σκακιέρα", στήνει σιγά-σιγά τους χαρακτήρες του και την πλοκή και δημιουργεί μια ενδιαφέρουσα αστυνομική ιστορία. Ο πρωταγωνιστής μου θύμισε λιγάκι τον Griffu : χωρίς να είναι ο ίδιος ντετέκτιβ, προσπαθεί να λύσει την υπόθεση ολομόναχος, ερευνώντας στα πιο περίεργα μέρη και χρησιμοποιώντας κάποιες φορές σκληρές μεθόδους. Το πραγματικό του επάγγελμα πρωτότυπο ομολογουμένως και πολύ καλή επιλογή για να σε τραβήξει, σαν τίτλος του κόμικ! :)

 

Αυτά πάνω-κάτω για το σενάριο. Ας πω δυο λόγια και για το πώς μου φάνηκε η εξέλιξη της πλοκής. Τις περισσότερες φορές που διαβάζω ένα κόμικ, από τις πρώτες κιόλας σελίδες, το μυαλό μου πηγαίνει στο τι μπορεί να συμβαίνει στο τέλος του. Εδώ όμως τα πράγματα λειτούργησαν διαφορετικά! Τελειώνοντας τη μια σελίδα, το μόνο που με ενδιέφερε ήταν τι θα δω στην επόμενη και έπειτα στην μεθεπόμενη κλπ. Το αποτέλεσμα ήταν να διαβαστεί νεράκι και να μην καταλάβω για πότε τέλειωσε! Αυτό το αποδίδω στο ότι οι σελίδες σχεδιάστηκαν προσεχτικά η καθεμιά και είχαν μεταξύ τους πολύ καλή συνοχή! Από τα πιο θετικά στοιχεία που με κέρδισαν! :up:

 

Το σχέδιο μου άρεσε αρκετά. Σε αντίθεση με αυτό που έγραψε πιο πάνω ο Γιάννης, εγώ το βρήκα επαρκές, όσον αφορά τη λεπτομέρεια. Το μοτίβο που δημιουργεί είναι αρκετά "βαρύ" από μόνο του (λόγω θεματολογίας), οπότε αν φορτωνόταν με περισσότερες ακόμα λεπτομέρειες, θα γινόταν στο τέλος..."ασήκωτο"! :D

 

Συνοψίζοντας, πρόκειται για ένα ωραίο κόμικ που θα το πρότεινα στον καθένα! Καλοτάξιδο να 'ναι του εύχομαι και μακάρι να δούμε κι άλλες ωραίες δουλειές στο μέλλον από τον Δημήτρη! :beer: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18683
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  1663
  • Reputation:   13478
  • Achievement Points:  1663
  • Days Won:  4
  • With Us For:  4691 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  103

Τιμήθηκε κι από μένα στην παρθενική του παρουσίαση στο 2o fanzine weekend... Μου άρεσε πολύ, γενικά θα συμφωνήσω στα περισσότερα με τους προλαλλήσαντες, όλα τα κόμικς είτε επαγγελματικά είτε ερασιτεχνικά έχουν κάποιες αδυναμίες άλλα ένα κόμικ το βλέπω σαν σύνολο πλεόν. Και σαν σύνολο ήταν πολύ όμορφο, σε έβαζε στον κόσμο του, αυτό πρέπει να γίνεται κανονικά σε κάθε κόμικ;), άλλα δεν είναι δεδομένο. Ελάχιστα fanzines έχω διαβάσει με ισσοροπημένο σενάριο (στα περισσότερα ενώ η ποιότητα σχεδίου έχει ανέλθει πολύ, οι ιστορίες δεν ακολουθούν το επίπεδο των σκίτσων), το συγκεκριμένο βέβαια θα το χαρακτήριζα ποιοτική αυτοέκδοση και όχι fanzine ,νομίζω ότι ο όρος το αδικεί. Με κάλυψε και σαν ιστορία και σαν ροή και σαν σχέδιο και σκηνοθετικά ήταν πολύ καλό ,ήταν καλοστημένο με αρχή, μέση τέλος και ειχε κίνηση!!:yes:και καλή επιμέλεια έκδοσης.  Από έναν δημιουργό που είναι νεαρός σε ηλικία , που έφερε στον κόσμο ένα ώριμο αποτέλεσμα.:party3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116975
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Το άλμπουμ βρίσκεται και στο πωλητήριο της λέσχης, για όσους δεν το πρόλαβαν να το προμηθευτούν από τις πρόσφατες εκδηλώσεις. :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.