Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τσα.Γύρισα.


ΤασίαΚούτ

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  31587
  • Group:  Members
  • Topic Count:  62
  • Content Count:  574
  • Reputation:   1131
  • Achievement Points:  574
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2888 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Με αφορμή, το άρθρο η αποθέωση της βλακείας, που αφορούσε στο συγκρότημα Μαζου,έλαβα μία πληθώρα απαντήσεων, μερικές από τις οποίες ήταν, πολύ ενδιαφέρουσες. Έως,καί αποκαλυπτικές. Στο πώς κάποιοι, καί αυτό το γράφω με μεγάλη λύπη,αντιδρούν με σφοδρότητα σε σημείο φανατισμού σε σημείο αδικαιολόγητης  εμπαθειας.Αλλά, ας πάρουμε, τα πράγματα με την σειρά.

    1 Δεν έχει, δικαίωμα κάποιος να γράψει, ελεύθερα την γνώμη του; Ακόμα καί αν αυτή περιγράφει την ωμή αλήθεια; Στο εάν το συγκεκριμένο, συγκρότημα πάτωσε,δεν εφταιξα εγώ. Η βλακεία τους έφταιγε.

       2Ορισμένες κριτικές έκαναν σοβαρές υπόνοιες, τόσο για το μορφωτικό μου επίπεδο όσο και για την ιδιότητα μου, ως εκπαιδευτικού. Οπότε θέτω, και τά εξής ερωτήματα. Έτσι απαντώ εγώ, σε ορισμένα ποστ; Εθηξα κανέναν από εσάς προσωπικά; Τι να πεί, η δική μου περίπτωση, που  έχω διαβάσει καί καταλάβει ότι υπάρχουν, περιπτώσεις πού δεν μπορούν, να γράψουν ενα απλό, κείμενο για εναν ήρωα;Όμως τις διάβαζα, προσεκτικά καί έβλεπα, μόνο το καλό πού έδιναν.Δεν καθόμουν να τους προσβαλλω .

  3 Επίσης,είναι κακόγουστο κάποιοι να κρύβονται, πίσω από ενα ψευδώνυμο καί να θίγουν με προσβλητικό, τρόπο την ιδιότητα, και την προσωπικότητα εκείνου, που εκφράζει μια διαφορετική άποψη. Εγώ είχα τα κοτσια να παραδεχτώ κάποια, λάθη. Καί εξέφρασα  δημοσια τη συγνώμη μου.Εκείνοι; Όποτε, θηγω και το εξής. Μήπως πίσω, από όλα αυτά κρύβονται τυχών προσωπικές ανασφάλειες ή προβλήματα; Διότι, αν είναι αυτα τότε λυπάμαι .Δεν είμαι ειδικός σε αυτά ούτε και το Φόρουμ. Αν κάποιοι εμμένουν, σε αυτήν την τακτική στο να προσβάλλουν άλλους τότε ,θα απευθύνομαι στους υπευθύνους τής Ιστοσελίδας. Μπορεί, τα λόγια να μην αποδεικνύονται,αλλά τα γραπτά ναι . Αλλά το πλέον ανησυχητικό στοιχείο δεν είναι μονάχα αυτές οι ενέργειες. Αν για ένα αστείο θέμα, δείχνουν τέτοιο μένος τι θα κανουν με σοβαρά θέματα; Αν  μας άκουγαν αυτή τη στιγμή κάποιοι άλλοι συμπολίτες μας που μαστίζονται, από τρομακτικά προβλήματα, τι θα μάς έλεγαν; Τους βλακες που τσακώνονται για βλακειες.Εγώ προσωπικά δεν γνωρίζω για ορισμένα, σύνολα αλλά, βλάκας δεν είμαι καί  αν εχω τα δικα μου ζητηματα, δεν ξεσπω διαμέσω του πληκτρολογίου και της οθόνης αναίτια, καί με τέτοιο τραμπουκισμο σε άλλους. Αν έχουμε προβλήματα, τα επιλυουμε με ησυχία, καί ηρεμία.Αλλιώς, το μόνο που κάνουμε είναι, να υποβαθμιζουμε τον εαυτό μας ,το Φόρουμ, καί τον ρόλο πού αυτό επιτελεί καί αυτό, είναι άδικο.

4.Κάποιοι απο εσάς, έγραψαν οτι τα κείμενα μου είναι βαρετα καί καλά έκαναν. Δικαίωμα τους και η άποψη τους απολύτως, σεβαστή. Όμως ,αυτή είναι καί η δική μου για τα κόμικς, η οποία αποσκοπεί στη καλύτερη βελτίωση, των μηνυμάτων τους.Τι να κάνουμε; Δεν έχουμε, όλοι μας την άποψη οτι τα κόμικς θα πρέπει, να είναι ρηχά, καί επιφανειακά. Αν αυτό, δεν αρέσει, σε κάποιους τότε, απλώς μην διαβάζουν τα ποστ μου.Υπάρχουν, όμως καί φίλοι πού έχουν τους ίδιους προβληματισμούς με εμένα, και σε αυτούς απευθυνομαι.Αλήθεια. Τι είναι για εσάς τα κόμιξ; Τι πραγματικά σημαίνει για εσάς, ένας ήρωας ή, άλλος χάρτινος χαρακτήρας; Ή ενα τεύχος;

   5 Διαβάζουμε προσεκτικά, τι γράφει ο άλλος;Μήπως η κούραση, ή η βιασύνη, η κάποια άλλη, άγνωστη δυσπραγία μάς κάνει να μην καταλαβαίνουμε ,το νόημα του κειμένου κάποιου άλλου φίλου μας;Διότι, τα δικά μου δεν είναι γραμμένα με δυσνόητη, και ασυναρτητη γλώσσα.Αλλά είναι γραμμένα, σε απλά ελληνικά καί μπορεί, να μην αρέσουν σε κάποιους. Αλλά, σε άλλους αρέσουν .Άλλωστε ο αριθμός likes το εχει αποδείξει.

   Τέλος, ευχαριστώ πολύ για τις υποδείξεις, φίλων μου ακόμη καί για την ορθογραφία μίας λέξης. Επίσης, ευχαριστώ πολύ, για την στήριξη ορισμένων από εσάς στό συγκεκριμένο άρθρο. Αλλά, καί εμμέσως στο πρόσωπο μου.Ευχαριστώ και τους φανατικούς της εν λογω γραφικής αλλά, κατά τα άλλα συμπαθους κυρίας Λουκά, με την ανάρτηση βίντεο. Το βρήκα, διασκεδαστικό καί άκρως αποκαλυπτικό. Χαίρομαι, που με ταύτισαν με τον αντίχριστο πάπα.Αλλά, θα εμμενω στις απόψεις μου και αν αυτό δεν θα αρέσει σε κάποιους τότε, ενα πράγμα θα τονίσω.Έχω και εγώ δικαίωμα, να εκφράζω την γνώμη μου καί μόνο οι υπεύθυνοι, τού Φόρουμ θα με διώξουν. Κανένας άλλος.

Σας ευχαριστώ, καί στο επανειδην.

 

Επεξεργασία από ΤασίαΚούτ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31289
  • Group:  Members
  • Topic Count:  36
  • Content Count:  703
  • Reputation:   5997
  • Achievement Points:  723
  • Days Won:  3
  • With Us For:  3041 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  59

Περσινά, ξινά σταφύλια...

Όπως γράφεις και στην πρώτη σου επισήμανση, κάποιοι άσκησαν το δικαίωμά τους να πουν τη γνώμη τους.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31587
  • Group:  Members
  • Topic Count:  62
  • Content Count:  574
  • Reputation:   1131
  • Achievement Points:  574
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2888 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Ακριβώς. Αλλά το θέμα είναι πως την εκφράζει κάποιος την γνώμη του.Διότι αν η προσβολη, δηλαδή η αναίτια απαξίωση κάποιου με λόγια που θίγουν άσχημα την προσωπικότητα του  θεωρείται γνώμη τοτε, τίθεται θέμα αντίληψης .Χαρακτηριστικό, που εκφράζει τραμπουκισμο και συνεπώς απο μονη της (καί αυτομάτως), παύει να είναι σεβαστή. Συν των αλλων, η προσβολή δεικνύει άτομο/α χωρίς την στοιχειώδη παιδεία και πολιτισμο.Το οποίο, δεν ξέρει, γιατί εκφράζει αυτα.Ουτε εχει, την ικανοτητα να τα στηρίξει.Οπότε, η  απάντηση στίς προσβολές ,δέν είναι περσινα ξινά σταφύλια. Αλλά δικαιολογημενη άμυνα. Διότι κακά τα ψέματα, η ελεύθερη άποψη και η προσβολή, είναι δυο εντελώς, διαφορετικά, πράγματα. Ελπίζω, με την απάντηση μου αυτή, να βοήθησα στην  περαιτέρω αποσαφήνιση των δυο εννοιών. Σας ευχαριστώ πολύ, για την απάντηση σας και σας εύχομαι καλό βράδυ.

Με εκτίμηση

Τασία.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31289
  • Group:  Members
  • Topic Count:  36
  • Content Count:  703
  • Reputation:   5997
  • Achievement Points:  723
  • Days Won:  3
  • With Us For:  3041 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  59

Αντιπαρέρχομαι, σεβόμενος την παραίνεση του Φλοκ, στο προηγούμενο νήμα σου.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.