Μετάβαση στο περιεχόμενο

GreekComicFan

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
MARVEL 1985
Σενάριο/Kείμενα:
Mark Millar
Σχέδιο:
Tommy Lee Edwards
Σχέδιο εξωφύλλου:
Tommy Lee Edwards
Hμερ. έκδοσης:
25-10-2017
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Υπερηρωικό,Φαντασίας
Μέγεθος:
16.5 x 25.0
Σελίδες:
164
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Μετάφραση:
Σάββας Αργυρού
Χρωματισμός:
Tommy Lee Edwards
Επιμέλεια:
Χάιδω Παπαβασιλείου
Πρωτότυπος τίτλος:
Marvel 1985 (01-06, July/December 2008)
Προέλευση:
Αμερικανική
ISBN:
978-960-436-489-3

  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6162 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

1985MARVEL_0001.jpg1985MARVEL_0001z.jpg

 

Τιμή Καταλόγου: 15,38€

 

Ένας πιτσιρικάς, ο Τόμπι, παιδί χωρισμένων γονιών που διαβάζει μανιωδώς κόμικς της Μάρβελ το 1985, την περίοδο που κυκλοφορούσε και το αρχικό Secret Wars, ανακαλύπτει ένα παλιό σπίτι που όλοι οι υπέρ-εγκληματίες των κόμικς του Οίκου των Ιδεών έχουν μεταπηδήσει στον πραγματικό κόσμο. Φοβούμενος πως δεν θα τον πιστέψουν, αρχικά δεν το λέει σε κανέναν. Ο Τόμπι τώρα πρέπει να ανακαλύψει πως έκαναν το άλμα στον πραγματικό κόσμο και πως θα γλυτώσουν από αυτούς, καθώς η παρουσία τους έχει μερικές πολύ πραγματικές επιπτώσεις. :)

Η Οξύ βγάζει και στην Ελλάδα μια μίνι σειρά 6 τευχών στην οποία ο Μαρκ Μιλάρ έδειξε ένα πρόσωπο πιο σοβαρό, και κάπως νοσταλγικό (και ίσως, πιο προσωπικό), σε σχέδια του Τόμι Λι Έντουαρντς, που με το ιδιαίτερο σχέδιο του βοηθάει τον αναγνώστη στο να βιώσει (ή ξαναβιώσει) την ατμόσφαιρα την δεκαετία του '80. Η έκδοση της στα Ελληνικά έρχεται πάνω στην περίοδο που και στην χώρα μας αυτή η δεκαετία τραβάει την προσοχή μέσα από το επίχρισμα του Vintage και φυσικά πάνω στην περίοδο που βγήκε η δεύτερη σεζόν του Stranger Things, που αν ήταν κόμικ, πιθανότατα θα το σχεδίαζε ο Έντουαρντς. :) 

 

Η έκδοση της Οξύ είναι στα τυπικά στάνταρ της, οπότε δεν χρειάζεται να πω κάτι παραπάνω. Ο τόμος περιέχει ως έξτρα ένα μικρό art Gallery και έναν πρόλογο από τον Damon Lindelof, συν-δημιουργό του Lost και συγγραφέα του Ultimate Wolverine vs Hulk.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31464
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  733
  • Reputation:   6949
  • Achievement Points:  747
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2927 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Δεν την προλαβαίνω την Οξυ. Πολλά μπράβο για ακόμα μια ωραία έκδοση στα ελληνικά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25799
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  769
  • Reputation:   6205
  • Achievement Points:  785
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4221 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

49 λεπτά πριν, ProfPhillipMortimer είπε:

Δεν την προλαβαίνω την Οξυ. Πολλά μπράβο για ακόμα μια ωραία έκδοση στα ελληνικά.

Ούτε κι εγώ την προλαβαίνω αλλά η χμ εμπειρία μου με έμαθε ότι

καλύτερα να αγοράζεις κάτι όταν κυκλοφορεί,κι ας ξέρεις ότι δεν θα το διαβάσεις,παρά να το ψάχνεις και να μην το βρίσκεις:)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31464
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  733
  • Reputation:   6949
  • Achievement Points:  747
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2927 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Ισχύει. Επίσης όποτε έχει εκπτώσεις το παμπλικ τα οξυ τα χτυπάει 50%. Οπότε μια φορά το εξάμηνο ότι δεν έχουμε από Όξυ πρέπει να το καθαρίζουμε.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17533
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5033 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Θα ήθελα γνώμες από άτομα που το έχουν διαβάσει. Έχω κόψει να αγοράζω υπερηρωικά (εκτός από τουμπανοεκδόσεις που τους έχω μια αδυναμία :lol: ), αλλά αυτό με ιντριγκάρει!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31464
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  733
  • Reputation:   6949
  • Achievement Points:  747
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2927 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Αν σου αρέσουν οι νοσταλγικές ιστορίες για τα 80s, παρε το οπωσδήποτε.

 

Δεν είναι τόσο superhero όσο μια coming age ιστορία την δεκαετία του 80 με αναφορές στα γεγονότα της Shooter  εποχής του Marvel Universe. 

 

Έχει επίσης εξαιρετικό σχέδιο eye candy.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  757
  • Content Count:  12915
  • Reputation:   94413
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4625 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Μου άρεσε. Μου άρεσε αρκετά. yes.gif

 

Ο Mark Millar επιχειρεί να δημιουργήσει μία ιστορία με όσους περισσότερους χαρακτήρες της Marvel μπορεί και μάλιστα να τους εντάξει σε μία εποχή που πλέον άνετα θα την χαρακτηρίζαμε retro. Προσπαθεί να ενώσει το σύμπαν των κόμικς με το πραγματικό σύμπαν των ανθρώπων που ασχολούνταν με αυτό το "άθλημα",πριν από 30 χρόνια. Ξεκινάει αποδεχόμενος ότι τα κόμικς είναι αποκυήματα φαντασίας των δημιουργών τους και δεν έχουν καμία σχέση με την πραγματικότητα,για να συνεχίσει με το μεταφυσικό. Η γραφή του με κράτησε για δύο σημαντικούς λόγους. Ο πρώτος είναι ότι γίνονται αναφορές σε κόμικς μέσα από τα κόμικς κι ο δεύτερος είναι ότι αναφέρεται σε μία εποχή που μου είναι κάτι περισσότερο από συμπαθής. :hug2: Χωρίς βέβαια να παραλείψουμε το γεγονός ότι δημιουργεί μία ιστορία που προκαλεί απορίες από την πρώτη σελίδα,που έχει δράση και περιπέτεια ενώ η λύτρωση έρχεται κυριολεκτικά εξ ουρανού (και την τελευταία στιγμή) και φυσικά έχει κι ένα plot twist στο φινάλε. Δικαιωματικά λοιπόν παίρνει τον χαρακτηρισμό ως καλή δουλειά. Η αλήθεια είναι ότι χρειάζεται μία μικρή εξοικείωση με τους ήρωες της Marvel. Μερικά ονόματα τα άκουγα για πρώτη φορά. :P 

 

Στο μοναδικό σημείο που έχω τις ενστάσεις μου είναι το σχέδιο. Σε αντίθεση με τους καλούς φίλους που είπαν την γνώμη τους στα επάνω ποστ,για εμένα σχεδιαστικά η ιστορία χώλαινε. Δεν διαφωνώ ότι ο Edwards ήθελε να πετύχει ένα retro ύφος,απλά ο σκούρος τόνος, καθώς και οι έντονες μαύρες γραμμές των περιγραμμάτων που φόρτωναν τα καρέ,μπορώ να πω ότι ήταν αρκετές οι περιπτώσεις που με κούρασαν. Γούστα είναι αυτά θα μου πείτε. :) 

 

Η έκδοση της ΟΞΥ,όπως μας έχει συνηθίσει,αποτελεί πρότυπο και παράδειγμα προς μίμηση για τους ανταγωνιστές της. Εκτός ότι μας προσέφερε έναν στιβαρό κι ανθεκτικό τόμο,με καλό χαρτί τόσο στην ποιότητα όσο και στο πάχος,το έξτρα art gallery θα ικανοποιήσει τους περισσότερους.

 

 

:beer: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  722
  • Content Count:  12978
  • Reputation:   104435
  • Achievement Points:  12997
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6017 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Μου άρεσε! Μου άρεσε αρκετά. Και το σχέδιο και το σενάριο και τα χρώματα. Αυτό όμως που μου άρεσε πιο πολύ ήταν το συναίσθημα. Αυτό το συναίσθημα που γεννήθηκε μέσα μου τελειώνοντας το κόμικ. Δεν είμαι φαν των υπερηρωϊκών, αλλά σπάνια νοιώθω τόσο όμορφα όσο ένοιωσα διαβάζοντάς το. :)

Μου ξύπνησε ένα σωρό όμορφες αναμνήσεις από πράγματα οριστικά χαμένα στο παρελθόν. Για ένα πράγμα ησύχασα μόνο. Για τις κούτες με τα κόμικς (και τα βιβλία) μου που έχω αφήσει στο πατρικό μου. Αν τα πάρει κανείς, θα φωνάξω κι εγώ δεν ξέρω ποιόν, από κι εγώ δεν ξέρω ποιό σύμπαν και θα βλαστημήσει όλος ο πλανήτης. :)

 

:Paingiver: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76849
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5841 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αν μπορεί ένα κόμικ να μου δημιουργήσει νοσταλγία για την εποχή που ξεκίνησα να διαβάζω κόμικς ως παιδί, νομίζω ότι είναι το 1985.

Και πραγματικά, είμαι άτομο με χαμηλά επίπεδα νοσταλγίας :P

Από τα καλύτερα  υπερηρωικά κόμικς που έχει εκδώσει η οξύ ως τώρα, διαβάζεται πολύ άνετα κι από μη φανς του υπερηρωικού.

Έχει πολλά στοιχεία που θα σας φέρουν στο μυαλό  stranger things.

Πρόκειται για  πολύ καλή στιγμή του Millar με άψογο σχέδιο από τον Tommy Lee Edwards. 

Άνετα θα διάβαζα κι άλλες συνεργασίες των δημιουργών που θα κινούνταν σε αντίστοιχο μήκος κύματος :)

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26759
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Έτοιμο και αυτό εδώ στο https://www.greekcomics.gr/forums/uploads/monthly_2021_02/GoodReads.png.a1385b0b9db764df5a07871211beaaef.png για όποιον ενδιαφέρεται να το περάσει στα διαβασμένα του! Η βάση αυτή δε σου δίνει τη δυνατότητα να περάσεις δύο φορές το ίδιο όνομα, πόσο μάλλον τρεις σε κάποιον, σε περίπτωση που του αναλογούν αντίστοιχα πόστα στην παρασκευή ενός κόμικ. Επίσης έχει περιορισμό στους χαρακτήρες, κατά συνέπεια εάν έβαζα τον Tommy Lee Edwards ως "Cover Illustrator" και όχι σκέτο "Cover" που αναγκάστηκα να βάλω τώρα, το "Colorist" μου το έκοβε στο "Co"... Επομένως σκέτο "Cover" κι όποιος κατάλαβε, κατάλαβε.

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 6 months later...

  • Member ID:  5975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  187
  • Reputation:   1767
  • Achievement Points:  208
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5758 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

     Αγοράστηκε στη μισή τιμή σχεδόν, με τις τελευταίες εκπτώσεις του Public και ειλικρινά δεν ξέρω γιατί μου είχε ξεφύγει τόσο καιρό. Πολύ καλογραμμένη ιστορία, φαίνεται η αγάπη του Millar για την εποχή και η νοσταλγική του διάθεση, στο οποίο βοηθάει και το σχέδιο που με μικρές λεπτομέρειες, ωραίες σκιές και χρώματα, θυμίζει δεκαετία 80.

     Η πλοκή ενδιαφέρουσα, με ανατροπές και έναν μικρό πρωταγωνιστή με τον οποίο πολλοί ( και πολλές ) θα ταυτιστούν, ειδικά οι ηλικίες 40-50 καθώς και με ένα όμορφο, συγκινητικό φινάλε.

    Γενικά εξαιρετικά ευχάριστη έκπληξη για μένα, προτείνεται σε κάθε τύπο αναγνώστη, απαραίτητο όμως για όλους τους φίλους των υπερηρωικών και ειδικά της Marvel.

     

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  35079
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  7
  • Reputation:   31
  • Achievement Points:  8
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1648 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  36

Για όποιον ενδιαφέρεται 5,38€ στο Public

Public 1985

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 7 months later...

  • Member ID:  1252
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  87
  • Content Count:  1679
  • Reputation:   6590
  • Achievement Points:  1743
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6261 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Το πήρα με έκπτωση από το public και μπορώ να πω ότι μου άρεσε αρκετά, ενδιαφέρουσα προσέγγιση, ωραίο σχέδιο με πολύ ωραία εναλλαγή εκεί που πρέπει. Σίγουρα για προσφορά είναι πολύ καλό!

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  37107
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  124
  • Reputation:   864
  • Achievement Points:  125
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1154 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δυνατό πλήν υποτιμημένο, που δεν έκανε το ντόρο που του αναλογεί. Το ψώνισα απο σπόνδα, λόγω μεγάλης έκπτωσης και φυσικά τίτλο/εξώφυλλο.

Με κέρδισε όμως το σενάριο απο την πρώτη σελίδα και δεν...έλεγε να με χάσει. Ιδιαίτερα μου άρεσε και το "ιδιότροπο" σχέδιο αφού παραπέμπει σε θρίλερ.

Μια υπέροχα νοσταλγική ιστορία ενηλικίωσης λοιπόν, συνίσταται και σε μη τυπικούς υπερηρωικούς αναγνώστες

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.