Μετάβαση στο περιεχόμενο

Λέσχη Ντίσνευ (Club Ντίσνευ) must read !


Valtasar

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1710
  • Content Count:  9040
  • Reputation:   64280
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6408 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

Καιρός να βάλουμε τα πράγματα σε μια σειρά. :)

Κατ' αρχήν θα ήθελα να διευκρινίσω μερικά σημεία για να ενημερώσω και να μην έχουμε παρεξηγήσεις.

 

Το νέο board μας δίνει τη δυνατότητα να έχουμε τα Clubs(Λέσχες).

Μπορούν να δημιουργηθούν 4 ειδών Λέσχες :

- Δημόσια (που μπορεί να μπαίνει ο καθένας να γράφει είτε είναι μέλος είτε όχι-ορατή σε όλους)

- Ανοιχτή (ορατή σε όλους αλλά για να γράψει κάποιος πρέπει να είναι μέλος - δεν χρειάζεται έγκριση) όπως είναι αυτή που είμαστε

- Κλειστή (ορατή σαν Λέσχη και Μέλη αλλά για να δεις το περιεχόμενο και να συμμετέχεις πρέπει να είσαι μέλος - χρειάζεται έγκριση)

- Ιδιωτική (ορατή μόνο στα μέλη - χρειάζεται έγκριση)

 

Μέσα στις Λέσχες μπορούμε να κάνουμε ότι κάνουμε σε μια ενότητα μόνο που αντί για υπο-ενότητες, έχει καρτέλες (που μπορεί να είναι συζήτηση, γκαλερί, Downloads κ.λ.π.)

Οι απαντήσεις στις ανοιχτές/δημόσιες Λέσχες φαίνονται στα νέα θέματα/καταχωρήσεις της κεντρικής σελίδας.

 

Κάθε Λέσχη πρέπει να έχει έναν ιδιοκτήτη (Owner) και έναν Αρχηγό (Leader). Αυτοί μπορούν να βάζου/βγάζουν καρτέλες, να μετακινούν/διαγράφουν θέματα, να στέλνουν προσκλήσεις κ.λ.π.

Με λίγα λόγια κάθε Λέσχη μπορεί να είναι σχετικά αυτόνομη και μπορείτε να την σκεφτείτε σαν να θέλει κάποιος στο σπίτι του να έχει ένα δικό του δωμάτιο playroom.

 

Φτάνουμε λοιπόν στο θέμα της διαχείρισης μιας λέσχης.

Η Διοικητική Ομάδα, αν και μπορεί ανά πάσα στιγμή να επέμβει (μόνο σε παράβαση κανόνων), δεν θέλει να έχει τον συντονισμό μιας Λέσχης.

Τον συντονισμό της θα τον έχει ο Αρχηγός. Αυτός θα ελέγχει, αυτός θα συμμετέχει, αυτός θα κανονίζει αν θέλει κάποιο θέμα εδώ ή να το στείλει στην γενική Συζήτηση.

Στόχος του θα είναι να περνάει καλά με τα μέλη του. Φυσικά θα συνεργάζεται με την ΔΟ και θα φροντίζει να τηρούνται οι κανόνες.

 

Τον Αρχηγό αποφασίστηκε να μην τον βάλει οι ΔΟ αλλά να τον εκλέγουν τα μέλη κάθε Λέσχης. Για πόσο διάστημα ;....θα αποφασιστεί εν καιρώ 

Αρχηγός μπορεί να γίνει οποιοδήποτε μέλος του GC (εννοείται να είναι μέλος της Λέσχης).

 

Σε αυτό το θέμα λοιπόν, εκτός από το να πείτε ελεύθερα την γνώμη σας για αυτά που έγραψα, θα πει και ποιος θέτει υποψηφιότητα για Αρχηγός της Λέσχης ΝΤΙΣΝΕΥ. Σε 2ο χρόνο θα γίνει δημοσκόπηση που θα ψηφίσουν όλα τα μέλη της Λέσχης.

 

Εννοείται ότι, αν δεν θέλετε να υπάρχει Λέσχη Ντίσνευ (με την μορφή που έχει γίνει) το λέτε και κάνουμε ότι θέλει η πλειοψηφία.....μπορεί να σας αρέσει περισσότερο να γυρίσουμε στη παλιά μορφή.

 

Περιμένω τα σχόλιά σας

 

:cheers3:

Επεξεργασία από PhantomDuck
  • Like 20
  • Ουδέτερο 1
  • Respect 5
  • Ευχαριστώ 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6148 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Κατ' αρχάς με το καλό η αναβάθμιση. Για εμένα αυτή η αυτονόμηση ήταν απαραίτητο βήμα. Την είχα στο μυαλό μου βέβαια πιο πολύ ως «sub-forum» που θα υπάγεται στο κανονικό φόρουμ, όμως ποσώς με ενδιαφέρει αν θα ονομάζεται έτσι, κλαμπ ή όπως αλλιώς. Το σημαντικό είναι να μαζευτούν τα πάντα ώστε το κοινό  να έχει έναν χώρο να μιλάει με πολύ μεγαλύτερη ελευθερία απ' ό,τι πριν. Νομίζω πως είναι η καλύτερη ευκαιρία να ξαναφτιαχτούν οι κανόνες που ισχύουν. Συγκεκριμένα, οι προτάσεις μου.

 

  • Δημιουργία τομέα «Μίκυ Μάους» «Κόμιξ» και τυχόν «Διάφορα» που θα σχολιάζουμε τα τεύχη μεμονωμένα. Δείτε σαν παράδειγμα τον τομέα «Topolino» του Papersera. Έχουν ξεχωριστό thread για κάθε τεύχος που δημιουργούν κάθε εβδομάδα / μήνα / whatever. Διαβάζεις ένα τεύχος μερικά χρόνια αργότερα; Πας, βρίσκεις το thread και διαβάζεις εντυπώσεις. Βλέπεις πως ένα άλλο τεύχος έχει πολλές απαντήσεις; Λογικά θα παίζει καλή ιστορία, κλπ. Έτσι και ξεφεύγουμε και από την «κουβεντούλα» που όλα είναι συγχωνευμένα σε ένα thread, και δεν έχουμε περιορισμό για να μην «λερώνουμε» το επίσημο thread π.χ. του Μίκυ Μάους. Έχουμε άπλα πλέον, επομένως αυτό για εμένα είναι το σημαντικότερο.
     
  • Δημόσια όλα. Ουσιαστικά είμαστε μέρος του φόρουμ, όποιος είναι γραμμένος γράφει κι εδώ. Αν δεν θέλει να ασχοληθεί, απλά δεν μπαίνει. Όποιος ασχολείται, γράφεται και στο κλαμπάκι τιμής ένεκεν. Μπορεί κάποιος να έχει να κάνει ένα σχόλιο μια-δυο φορές χωρίς να διαβάζει Disney ή χωρίς να είναι γραμμένος. Και να φαίνονται όλα και σε όσους δεν είναι καν γραμμένοι στο GreekComics για να μας βρίσκουν από google κλπ.
     
  • Η Γενική συζήτηση που υπάρχει ήδη θα πρότεινα να κλείσει και να ξεκινήσει κανούργια για λόγους συνοχής. Δηλαδή ό,τι γράφεται από εδώ και πέρα πλέον θα είναι συγκεκριμένα ηθελημένα posts, και όχι μεταφερμένες κουβέντες που λέρωναν προηγούμενες παρουσιάσεις.

 

Αυτά τα ολίγα από εμένα σαν προτάσεις. Θα ήθελα πολύ να αναλάβω, από όρεξη για Disney άλλο τίποτα, όμως λόγω δουλειάς δεν έχω τον χρόνο να ασχοληθώ για αρκετούς μήνες ακόμα. Απλά όποιος αναλάβει, για εμένα ένας ξεχωριστός τομέας για «Μίκυ Μάους, Κόμιξ και Διάφορα», είναι το κυριότερο που πρέπει να γίνει για να έχουμε άπλα και να γράφουμε όσο τραβάει η ψυχή μας τώρα που έχουμε τον χώρο :P

 

EDIT
Η δομή δηλαδή να ήταν κάπως έτσι, με τις πενιχρές μου γνώσεις ms paint, όμως νομίζω πως καταλαβαίνετε :P

2.thumb.png.00b9a67590e5ac5a066af74d1c8625dc.png

 

 

Επεξεργασία από PhantomDuck
  • Like 17
  • Respect 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25448
  • Group:  Members
  • Topic Count:  392
  • Content Count:  4289
  • Reputation:   33964
  • Achievement Points:  4411
  • Days Won:  8
  • With Us For:  4288 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Θα συμφωνήσω με τον βαθύ γνώστη των Disney άνωθεν... Σίγουρα όλο το site ,σε αυτή την μορφή, είναι ακόμα στα γεννοφάσκια του πόσο μάλλον η ιδέα των clubs που στο παλιό forum δεν υπήρχε καν. Τα Disney είναι ένα τεράστιο κεφάλαιο στην ιστορία των Ελληνικών κόμικς και που όλοι στην Ελλάδα αναξαιρέτως προτίμησης έχουμε διαβάσει , η έστω ξεφυλλίσεει, ένα τεύχος με παπιά και ποντίκια. Από τους φανατικούς λάτρεις μέχρι τους φανατικούς πολέμιους. Οπότε θα υπο-στηρίξω την ύπαρξη του club  γιατί θεωρώ πρέπον να υπάρχει μία τέτοια ομαδοποιήση μιας και την "γενική συζήτηση" την βρίσκω λίγο χαοτική. 

Θεωρώ ότι την ίδια άποψη θα είχα ακόμα και αν τα χέρια μου τα έβλεπα κανονικά και όχι με πούπουλα γεματά... ( :P ) Toν Phantom τον είχα σκεφτεί και εγώ για Αρχηγό πριν αυτό-προταθεί για είμαι 101% σίγουρος ότι καταλλήτερος δε θα μπορέσει να υπάρξει... Ακόμα δε θα ξεχάσω τις καίριες παρεμβάσεις-ερωτήσεις του στην παρουσία της "Κοιλάδας του Θανάτου" πριν λίγα χρόνια στην Ελληνοαμερικάνικη Ενώση... Σαφέστα πιο διαβασμένος από αυτόν που παρουσίαζε την έκδοση!!!

Απλή καταθέτω την ταπεινή μου άποψη... Ο καιρός γαρ εγγύς για το μέλον του club... Περιμένω να διαβάσω και τις απόψεις των υπόλοιπων μελών!!! :)    

  • Like 14
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

@PhantomDuck Γιώργο συμφωνώ απόλυτα με όλα!! :D Πάρα πολύ σημαντικά όλα όσα αναφέρεις και αυτό με τα τεύχη ΚΟΜΙΞ & ΜΜ το έχω σκεφτεί και εγώ. Είναι καλύτερη λύση. Η κουβεντούλα είναι μέρος που μαζεύονται πολλά και χάνονται οπότε τώρα με το κλαμπ τα πράγματα είναι πολύ καλύτερα και διαφορετικά! Θα δημιουργούνται νέα θέματα για συζητήσεις και δεν θα χάνονται στην κουβεντούλα, πιο πολύ ευελιξία κλπ. Μου αρέσει πολύ όπως έχω και πει και σε άλλο θρεαντ η όλη ιδέα των κλαμπ. Μπορούν να γίνουν πολλά όμορφα πράγματα. Πάντως, πέρα από τις κατηγορίες που είπε ο Γιώργος θα πρότεινα και τις κατηγορίες Νέα, Ξένες Εκδόσεις (για Fantagraphics, Idw κλπ) 

 

Όπως και ο Μενίγ, θα συμφωνήσω ότι ο Γιώργος είναι ο πιο κατάλληλος :) Πιστεύω ότι έχει τις πιο πολλές γνώσεις από όλους μας. (σε εκθειάζω PK :P

Καλή αρχή στο κλάμπ μας :beer:  

 

 

Επεξεργασία από ΚΟΜΙΞ
  • Like 11
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33635
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4554 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

function Date() { [native code] }, PhantomDuck είπε:

 

 

EDIT
Η δομή δηλαδή να ήταν κάπως έτσι, με τις πενιχρές μου γνώσεις ms paint, όμως νομίζω πως καταλαβαίνετε :P

2.thumb.png.00b9a67590e5ac5a066af74d1c8625dc.png

 

 

Θυμίζει λίγο φόρουμ παιχνιδιού Steam η μου φαίνεται; :lol:

  • Like 6
  • Αστείο 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30826
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  1210
  • Reputation:   11286
  • Achievement Points:  1210
  • Days Won:  15
  • With Us For:  3292 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

function Date() { [native code] }, PhantomDuck είπε:

Κατ' αρχάς με το καλό η αναβάθμιση. Για εμένα αυτή η αυτονόμηση ήταν απαραίτητο βήμα. Την είχα στο μυαλό μου βέβαια πιο πολύ ως «sub-forum» που θα υπάγεται στο κανονικό φόρουμ, όμως ποσώς με ενδιαφέρει αν θα ονομάζεται έτσι, κλαμπ ή όπως αλλιώς. Το σημαντικό είναι να μαζευτούν τα πάντα ώστε το κοινό  να έχει έναν χώρο να μιλάει με πολύ μεγαλύτερη ελευθερία απ' ό,τι πριν. Νομίζω πως είναι η καλύτερη ευκαιρία να ξαναφτιαχτούν οι κανόνες που ισχύουν. Συγκεκριμένα, οι προτάσεις μου.

 

  • Δημιουργία τομέα «Μίκυ Μάους» «Κόμιξ» και τυχόν «Διάφορα» που θα σχολιάζουμε τα τεύχη μεμονωμένα. Δείτε σαν παράδειγμα τον τομέα «Topolino» του Papersera. Έχουν ξεχωριστό thread για κάθε τεύχος που δημιουργούν κάθε εβδομάδα / μήνα / whatever. Διαβάζεις ένα τεύχος μερικά χρόνια αργότερα; Πας, βρίσκεις το thread και διαβάζεις εντυπώσεις. Βλέπεις πως ένα άλλο τεύχος έχει πολλές απαντήσεις; Λογικά θα παίζει καλή ιστορία, κλπ. Έτσι και ξεφεύγουμε και από την «κουβεντούλα» που όλα είναι συγχωνευμένα σε ένα thread, και δεν έχουμε περιορισμό για να μην «λερώνουμε» το επίσημο thread π.χ. του Μίκυ Μάους. Έχουμε άπλα πλέον, επομένως αυτό για εμένα είναι το σημαντικότερο.
     
  • Δημόσια όλα. Ουσιαστικά είμαστε μέρος του φόρουμ, όποιος είναι γραμμένος γράφει κι εδώ. Αν δεν θέλει να ασχοληθεί, απλά δεν μπαίνει. Όποιος ασχολείται, γράφεται και στο κλαμπάκι τιμής ένεκεν. Μπορεί κάποιος να έχει να κάνει ένα σχόλιο μια-δυο φορές χωρίς να διαβάζει Disney ή χωρίς να είναι γραμμένος. Και να φαίνονται όλα και σε όσους δεν είναι καν γραμμένοι στο GreekComics για να μας βρίσκουν από google κλπ.
     
  • Η Γενική συζήτηση που υπάρχει ήδη θα πρότεινα να κλείσει και να ξεκινήσει κανούργια για λόγους συνοχής. Δηλαδή ό,τι γράφεται από εδώ και πέρα πλέον θα είναι συγκεκριμένα ηθελημένα posts, και όχι μεταφερμένες κουβέντες που λέρωναν προηγούμενες παρουσιάσεις.

 

Αυτά τα ολίγα από εμένα σαν προτάσεις. Θα ήθελα πολύ να αναλάβω, από όρεξη για Disney άλλο τίποτα, όμως λόγω δουλειάς δεν έχω τον χρόνο να ασχοληθώ για αρκετούς μήνες ακόμα. Απλά όποιος αναλάβει, για εμένα ένας ξεχωριστός τομέας για «Μίκυ Μάους, Κόμιξ και Διάφορα», είναι το κυριότερο που πρέπει να γίνει για να έχουμε άπλα και να γράφουμε όσο τραβάει η ψυχή μας τώρα που έχουμε τον χώρο :P

 

EDIT
Η δομή δηλαδή να ήταν κάπως έτσι, με τις πενιχρές μου γνώσεις ms paint, όμως νομίζω πως καταλαβαίνετε :P

2.thumb.png.00b9a67590e5ac5a066af74d1c8625dc.png

 

 

Συμφωνώ απόλυτα (ειδικά με τα bold), και αυτ;a λέγαμε με τον ΚΟΜΙΞ και τους υπόλοιπους παλαιότερα, ότι θα είναι πολύ καλύτερο ένα τέτοιο μοντέλο! 

Προϋποθέσεις και για μένα το να είναι δημόσιος όλος αυτός ο τομέας και προσβάσιμος σε μέλη και μη μέλη του greekcomics! 

Καλύτερο θεωρώ να είναι subforum, ώστε να είναι πιο εύκολο για τον νέο χρήστη να καταλάβει την ύπαρξη του και να μην γίνεται πιο περίπλοκη χωρίς λόγο η δομή του φόρουμ.

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30580
  • Group:  Members
  • Topic Count:  45
  • Content Count:  1828
  • Reputation:   13127
  • Achievement Points:  1938
  • Days Won:  7
  • With Us For:  3407 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

@petross21  Μου αρέσει κι εμένα καλύτερα ο όρος subforum (πως θα το πούμε όμως στα ελληνικά?)

 

@PhantomDuck  Άντε, τελείωνε σύντομα με τις άλλες σου δουλειές. Εδώ θέλουμε να σε βγάλουμε Αρχηγό!

  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4350
  • Reputation:   33889
  • Achievement Points:  4417
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Καλησπέρα σε όλους. Συμφωνώ και εγώ με τα γραφόμενα του Γιώργου - PhantomDuck. Επίσης νομίζω ότι είναι ο πλέον κατάλληλος για αρχηγός. Πιο κατάλληλος δε γίνεται. Γιώργο σε θέλει ο λαός σου το βλέπεις!!! :)

Όσο το σκέφτομαι το βρίσκω και εγω ωραίο να έχουμε μια υποσελίδα για κάθε τρέχουσα έκδοση (θα πρόσθετα Ντόναλντ και Σούπερ Μίκυ στο ΜΜ και στο ΚΟΜΙΞ) και μια σελίδα Διάφορα για την γνωστή πλέον κουβεντούλα. Η αλήθεια είναι οτι μου άρεσε το μοντέλο της κουβεντούλας αλλά πράγματι χάνονταν πολύ πράγμα εκεί μέσα. Ναί σε όλα από εμένα. 

 

 

  • Like 10
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6395
  • Reputation:   63201
  • Achievement Points:  6458
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4350 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Νομίζω ότι η αυτονόμηση των Ντίσνεϊ όπως την παρουσιάζει ο Valtasar είναι φοβερή ιδέα.

 

Προσωπικά πιστεύω ότι θα πρέπει η λέσχη να είναι ιδιωτική.

 

Μπορεί κάποιοι να μην το έχουν προσέξει οπότε ας θυμίσω δύο πράγματα:

 

1. Υπάρχουν μέλη που ΔΕΝ θέλουν να βλέπουν καθόλου τα θέματα Ντίσνεϊ στις ενημερώσεις, αδιάβαστο περιεχόμενο κλπ.

2. Υπάρχουν μέλη που έχουν πει ότι ενδιαφέρονται ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ για τα Ντίσνεϊ και να τους αφήσουμε στην ησυχία τους.

 

Με την πλήρη αυτονόμηση και οι δύο ομάδες θα είναι ευτυχισμένες.

 

Όλοι οι υπόλοιποι θα συνεχίσουμε κανονικά να παρακολουθούμε τα θέματα ως μέλη και να είμαστε και εμείς ευτυχισμένοι.

 

Στο θέμα του αρχηγού, ο Πρόεδρος πρότεινε μια διαδικασία (εκλογή) και νομίζω ότι πρέπει να την τιμήσουμε. 

Ο Phantom- Γιώργος πιστεύω το έπιασε το νόημα ότι η λαϊκή βούληση τον θέλει υποψήφιο (τουλάχιστον).

Από εκεί και πέρα μιας και είναι πιθανό να ενδιαφέρεται και κάποιος άλλος για τη θέση, είναι λίγο άκομψο να συνεχίσουμε να προτείνουμε όλοι τον Phantom. :Teacher:

 

 

  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Μιας και υπάρχουν θέματα για κάθε τίτλο ντίσνει που κυκλοφορεί τώρα, και αυτά τα θέματα είναι αποκλειστικά για κριτικές τευχών, ποιο το νόημα να ανοίγουν θέματα για...κριτικές τευχών;

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30826
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  1210
  • Reputation:   11286
  • Achievement Points:  1210
  • Days Won:  15
  • With Us For:  3292 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

function Date() { [native code] }, tik είπε:

Νομίζω ότι η αυτονόμηση των Ντίσνεϊ όπως την παρουσιάζει ο Valtasar είναι φοβερή ιδέα.

 

Προσωπικά πιστεύω ότι θα πρέπει η λέσχη να είναι ιδιωτική.

 

Μπορεί κάποιοι να μην το έχουν προσέξει οπότε ας θυμίσω δύο πράγματα:

 

1. Υπάρχουν μέλη που ΔΕΝ θέλουν να βλέπουν καθόλου τα θέματα Ντίσνεϊ στις ενημερώσεις, αδιάβαστο περιεχόμενο κλπ.

2. Υπάρχουν μέλη που έχουν πει ότι ενδιαφέρονται ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ για τα Ντίσνεϊ και να τους αφήσουμε στην ησυχία τους.

 

Με την πλήρη αυτονόμηση και οι δύο ομάδες θα είναι ευτυχισμένες.

 

Όλοι οι υπόλοιποι θα συνεχίσουμε κανονικά να παρακολουθούμε τα θέματα ως μέλη και να είμαστε και εμείς ευτυχισμένοι.

 

Στο θέμα του αρχηγού, ο Πρόεδρος πρότεινε μια διαδικασία (εκλογή) και νομίζω ότι πρέπει να την τιμήσουμε. 

Ο Phantom- Γιώργος πιστεύω το έπιασε το νόημα ότι η λαϊκή βούληση τον θέλει υποψήφιο (τουλάχιστον).

Από εκεί και πέρα μιας και είναι πιθανό να ενδιαφέρεται και κάποιος άλλος για τη θέση, είναι λίγο άκομψο να συνεχίσουμε να προτείνουμε όλοι τον Phantom. :Teacher:

 

 

Δεν καταλαβαίνω αυτήν την λογική. Επειδή κάποιοι δε θέλουν να βλέπουν στις ενημερώσεις disney θέματα, σημαίνει ότι θα πρέπει να χαθεί όλη αυτή η ενημέρωση και η συζήτηση που γίνεται στα disney topics, και να είναι ορατή μόνο σε 30 άτομα που θα είναι μέλη του κλαμπ; Αυτό συνεπάγεται ότι δεν θα φαίνονται τα θέματα από το google, και δεν θα προσελκύονται καινούργιοι χρήστες... 

 

Κι εγώ ίσως να μην θέλω να βλέπω ενημερώσεις για τις ταινίες ή για τα μάνγκα ή για τα αμερικάνικα ή οτιδήποτε, αυτό σημαίνει ότι θα πρέπει να κρυφτούν από την κοινή θέα και τελικά να μαραζώσουν; 

 

Αυτό που δεν ξέρω εάν μπορεί να γίνει, θα ήταν να υπάρχει κουμπί για αγνόηση ολόκληρου τομέα και μη ύπαρξης των θεμάτων του στο νέο περιεχόμενο. 

 

 

 

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6395
  • Reputation:   63201
  • Achievement Points:  6458
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4350 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Νομίζω ότι η αυτονόμηση ενός κομματιού του φόρουμ έχει ακριβώς αυτή την έννοια: να ασχολούνται με αυτό το κομμάτι αυτοί που ενδιαφέρονται και να μπορέσει να αναπτυχθεί στο έπακρο με τον τρόπο που αυτοί θέλουν και όχι με τον τρόπο που το σύνολο ή η ΔΟ θέλει. Και είναι μεγάλο δώρο του Valt προς τους Ντισνεϊκούς, γνώμη μου.

 

Για τους αναζητητές του Γκουγκλ ή για τα νέα μέλη πιστεύω ότι θα μπορούσε να βρεθεί μια φόρμουλα πχ να ανεβαίνει το κλαμπ σαν ενότητα στη λίστα με τα αδιάβαστα ή να υπάρχει κάποια σήμανση που να αναβοσβήνει με λαμπάκια στην αρχική σελίδα.

 

:holidays:

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

FYI Αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει (ή έστω δεν βρίσκουμε) κάποια ρύθμιση για αγνόηση τόπικ. Είτε αυτά είναι στο "υπόλοιπο" φόρουμ, είτε είναι μέσα σε club. Τόπικ ανοιχτών κλαμπ λοιπόν φαίνονται στην ροή/αναζήτηση όλων :)

 

@Θρηνωδός Αυτό που λέει ο PK Αλέξανδρε, είναι μια παλιά του πρόταση. Ενότητα Μίκυ Μάους, γεμάτη τόπικ ΜΜ1, ΜΜ2, ΜΜ3, όπου στο κάθε ένα θα σχολιάζεται αυτόνομα το κάθε κόμικ. Άρα προφανώς στην παρουσίαση του τίτλου, απλώς θα αναρτάται το εξώφυλλο. 

 

:cheers5:

  • Like 10
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

@germanicus αυτό δεν θέλουμε να αποφύγουμε; Το να είναι οι παρουσιάσεις περιοδικών τίτλων ένα ποστ ανά βδομάδα/μήνα με ένα εξώφυλλο και τίποτα άλλο; :thinking:

 

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6395
  • Reputation:   63201
  • Achievement Points:  6458
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4350 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

@Θρηνωδός 

 

Προφανώς η επιλογή των Ντίσνεϊ ως πρώτο κλαμπ δεν είναι τυχαία.

 

Πολλοί τίτλοι, οι οποίοι κυκλοφορούν με περιοδικότητα στο περίπτερο και έχουν μεγάλο κοινό, πολλά τόπικ και πολύ κίνηση.

 

Δεν έχει νόημα η σύγκριση με τα BD.

 

Σύγκριση θα μπορούσε να γίνει με τα Ανεμοδουράδικα ή ενδεχομένως με τα Μαρβελάδικα-Ντισεάδικα. Αλλά θα χάνανε.

 

 

Εδώ έχει πέσει η ιδέα να ανοίγει θέμα για κάθε τεύχος ΜΜ χωριστά. Και έχει λογική. Και θα έχει και κίνηση κάθε τέτοια θεματάκι. 

 

Οπότε, ναι έχεις δίκιο, δεν είναι εργονομικό να σκάνε όλα αυτά τα θέματα στο κεντρικό φόρουμ και γι' αυτό προτείνω ιδιωτικό κλαμπ. Ως εκεί με ενδιαφέρει η εργονομία.

 

Από εκεί και πέρα το αν θα είναι έτσι ή αλλιώς αυτό είναι θέμα το οποίο θα απασχολήσει όσους παρακολουθούν το κλαμπ (με την ελάχιστη -ελπίζω- επίβλεψη της ΔΟ) και δεν χρειάζεται να τα συζητάμε από τώρα. 

 

:holidays:

 

 

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

@tik Και ξαναλέω ακριβώς το ίδιο. Εχουμε ήδη θέματα φτιαγμένα αποκλειστικά για κριτικές τευχών. Οπότε το να δημιουργηθούν δεκάδες νέα ξεχωριστά θέματα για κριτικές τευχών δεν έχει ούτε λογική, ούτε νόημα.

 

Τώρα αν ο σκοπός είναι να μεταφερθεί η βαρύτητα από τις παρουσιάσεις στα κλαμπ, δεν με βρίσκει σύμφωνο αλλά μέχρι εκεί. Και εδώ γράφω ως ένας από αυτούς που παρακολουθούν το κλαμπ, όχι ως Δ.Ο. :) Ούτε με αφορά η οποιαδήποτε επίβλεψη. 

  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6148 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

function Date() { [native code] }, Θρηνωδός είπε:

@germanicus αυτό δεν θέλουμε να αποφύγουμε; Το να είναι οι παρουσιάσεις περιοδικών τίτλων ένα ποστ ανά βδομάδα/μήνα με ένα εξώφυλλο και τίποτα άλλο; :thinking:

 

Btw αυτό λίγο πολύ γίνεται ήδη στα Disney threads εδώ και κάμποσους μήνες. Μόνο εξώφυλλα μπαίνουν και κριτικές από τους Indian και Μενίγ που έχουν κουράγιο να γράφουν αρκετά μακροσκελή posts ώστε να μην μεταφέρονται στην γενική κουβέντα :P

 

Κατά τ' άλλα ρίξε ένα φρύδι (μια ματιά ντε) στο Papersera, δες και συζητήσεις για μερικά τυχαία τεύχη (π.χ. 3228, 3225, 3220 κλπ) και προσπάθησε να φανταστείς συγχωνευμένα εκατοντάδες τέτοια τεύχη σε ένα μόνο thread. Εγώ δεν μπορώ :P Γι' αυτό και έριξα αυτήν την ιδέα που κατ' εμέ είναι η καταλληλότερη που μπορώ να σκεφτώ.  Μπορεί φυσικά να υπάρχει καλύτερη, είναι ευκαιρία τώρα να ρίξουμε ιδέες για να πετύχουμε κάτι καλό.

Επεξεργασία από PhantomDuck
  • Like 10
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30399
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  1480
  • Reputation:   8970
  • Achievement Points:  1480
  • Days Won:  3
  • With Us For:  3481 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  22

καταρχας, το να γινονται ξεχωριστα θεματα για καθε νεο τευχος τα οποια πιθανοτατα θα εχουν και μεγαλυτερη κινησιμοτητα ειναι καλο. Και αυτο επειδη θα μπορουν τα μελη να συζητουν για καθε τευχος μεμονωμενα, το οποιο σημαινει οτι α) θα μιλανε πιο πολλα μελη και οχι ενας-δυο συνηθεις υποπτοι, β) θα ειναι πιο χαλαρη η κουβεντα και γ) δεν θα χανονται τυχον ποστ που θα μετακινουνταν στην γενικη κουβεντα. Στο papersera εχει γινει καλη δουλεια σε αυτο ;)

 

Επισης, μια πιο γενικη ερωτηση. Αν καταλαβα καλα, καποιος για να ανοιξει club και να γινει αρχηγος/ιδιοκτητης πρεπει να ειναι μελος της Λεσχης? Αν ισχυει αυτο, σορρυ αλλα δεν καταλαβαινω τον λογο πισω απο αυτη την αποφαση :) Ειναι αυτο που λεμε "περισσοτερα προνομια"? Πληζ, θελω να το ξεκαθαρισουμε γιατι ισως να μην το εχω καταλαβει καλα (εχω και πονοκεφαλο σημερα :lol:) .

 

ΥΓ, οσον αφορα την ιδιωτικοποιηση του club, δεν ξερω αν ειναι καλη ιδεα. Σιγουρα δεν ειναι κακη, διοτι ξεχωριζονται τα θεματα της Ντισνευ απο τα υπολοιπα και οσοι δεν τα χωνευουν απλα δεν θα ξαναβλεπουν ποτε και οσοι ειναι μελη εδω θα εχουν περισσοτερες ελευθεριες, χωρις απλα να πρεπει να γραφουν συνεχως στην κουβεντουλα οπου θα χαθουν ουτως ή αλλως. Απο την αλλη ομως, ο @petross21 ειπε πως δεν θα φαινονται στον google. Πιστευω πως τα θετικα της ιδιωτικοποιησης υπερτερουν των αρνητικων.

Επεξεργασία από Angel.tze
  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

11 minutes ago, Angel.tze said:

Επισης, μια πιο γενικη ερωτηση. Αν καταλαβα καλα, καποιος για να ανοιξει club και να γινει αρχηγος/ιδιοκτητης πρεπει να ειναι μελος της Λεσχης? Αν ισχυει αυτο, σορρυ αλλα δεν καταλαβαινω τον λογο πισω απο αυτη την αποφαση :)

 

Μέλος της Λέσχης Ντίσνεϋ. Όχι μέλος της ΛΕΦΙΚ :)

 

:cheers5:

  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30399
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  1480
  • Reputation:   8970
  • Achievement Points:  1480
  • Days Won:  3
  • With Us For:  3481 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  22

1 λεπτό πριν, germanicus είπε:

Μέλος της Λέσχης Ντίσνεϋ. Όχι μέλος της ΛΕΦΙΚ :)

 

:cheers5:

Χα χα καταλαβα οτι κατι δεν πηγαινε καλα. Ο πονοκεφαλος φταιει τελικα xD

 

Αυτο που ακομα δεν εχω βρει ειναι το κουμπι για δημιουργια νεας λεσχης. Διαβασα οτι ο Φαιδωνας εκανε μια λεσχη αλλα διαγραφτηκε απο την ΔΟ επειδη δεν ειχε γινει συνεννοηση προηγουμενως. Εγω γενικα δεν βρισκω κανα κουμπακι. Αφαιρεθηκε και πρεπει να συζητηθει το θεμα με την ΔΟ προτου ανοιξει μια λεσχη ή απλα εγω ειμαι στραβος?? :lol:

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Επί του παρόντος δεν μπορούν τα μέλη να ανοίξουν λέσχη. Ας δούμε πως θα πάει αυτή εδώ και βλέπουμε στο μέλλον το πως θα πορευθούμε :)

 

:cheers5:

  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30826
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  1210
  • Reputation:   11286
  • Achievement Points:  1210
  • Days Won:  15
  • With Us For:  3292 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

16 λεπτά πριν, Angel.tze είπε:

καταρχας, το να γινονται ξεχωριστα θεματα για καθε νεο τευχος τα οποια πιθανοτατα θα εχουν και μεγαλυτερη κινησιμοτητα ειναι καλο. Και αυτο επειδη θα μπορουν τα μελη να συζητουν για καθε τευχος μεμονωμενα, το οποιο σημαινει οτι α) θα μιλανε πιο πολλα μελη και οχι ενας-δυο συνηθεις υποπτοι, β) θα ειναι πιο χαλαρη η κουβεντα και γ) δεν θα χανονται τυχον ποστ που θα μετακινουνταν στην γενικη κουβεντα. Στο papersera εχει γινει καλη δουλεια σε αυτο ;)

 

Επισης, μια πιο γενικη ερωτηση. Αν καταλαβα καλα, καποιος για να ανοιξει club και να γινει αρχηγος/ιδιοκτητης πρεπει να ειναι μελος της Λεσχης? Αν ισχυει αυτο, σορρυ αλλα δεν καταλαβαινω τον λογο πισω απο αυτη την αποφαση :) Ειναι αυτο που λεμε "περισσοτερα προνομια"? Πληζ, θελω να το ξεκαθαρισουμε γιατι ισως να μην το εχω καταλαβει καλα (εχω και πονοκεφαλο σημερα :lol:) .

 

ΥΓ, οσον αφορα την ιδιωτικοποιηση του club, δεν ξερω αν ειναι καλη ιδεα. Σιγουρα δεν ειναι κακη, διοτι ξεχωριζονται τα θεματα της Ντισνευ απο τα υπολοιπα και οσοι δεν τα χωνευουν απλα δεν θα ξαναβλεπουν ποτε και οσοι ειναι μελη εδω θα εχουν περισσοτερες ελευθεριες, χωρις απλα να πρεπει να γραφουν συνεχως στην κουβεντουλα οπου θα χαθουν ουτως ή αλλως. Απο την αλλη ομως, ο @petross21 ειπε πως δεν θα φαινονται στον google. Πιστευω πως τα θετικα της ιδιωτικοποιησης υπερτερουν των αρνητικων.

Το να είναι ορατά τα θέματα στο google είναι νομίζω το πιο σημαντικό, γιατί το βασικό είναι να μη μένουν οι συζητήσεις που γίνονται απομονωμένες και ίσως ξεχασμένες, αλλά μετά από κάποια χρόνια να συνεχίζουν να υπάρχουν σαν αποτελέσματα στο γοογλε και να λύνουν τυχόν απορίες ή να αποτελούν χρήσιμα δεδομένα για έρευνα!  

 

Το ιδανικό κατά τη γνώμη μου θα ήταν να πρόκειται για subforum, το οποίο σε ακόμη καλύτερη περίπτωση να μπορεί να αγνοηθεί! 

 

Σίγουρα πάντως η αυτονόμηση είναι πολύ σημαντική, γιατί στη γενική συζήτηση τα πράγματα γίνονται λίγο κουλουβάχατα. 

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1710
  • Content Count:  9040
  • Reputation:   64280
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6408 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

Οι κανόνες για τις Λέσχες δεν έχουν ακόμα καθοριστεί 100%. Το σίγουρο πάντως είναι ότι πρέπει να έχουν πάνω από 20 μέλη και ζωντάνια για να υφίστανται. Το ποιός θα μπορεί να δημιουργεί θα το δούμε εν καιρώ.

 

Συμμετοχές για Αρχηγό δεν βλέπω και προβληματίζομαι. Ο ΡΚ είπε καθαρά ότι θα αναλάμβανε αν είχε χρόνο - γεγονός που δεν ισχύει για αρκετούς μήνες ακόμα. Άρα δεν έχουμε καμία υποψηφιότητα, άσχετα αν όλοι θα ήθελαν τον PK.

 

Χωρίς Αρχηγό, δυστυχώς δεν μπορεί να υπάρξει Λέσχη :(

 

Υποενότητα, δυστυχώς δεν γίνεται γιατί από την μία θα δημιουργήσουμε προηγούμενο και από την άλλη, αφού υπάρχουν οι Λέσχες, ποιος ο λόγος ; Το να γίνουν 100 λέσχες δεν ενοχλεί κανένα και συγχρόνως δεν φορτώνεται η δομή του GC - πράγμα που το επιδιώκουμε. 

 

:valt:

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

21 λεπτά πριν, Valtasar είπε:

Οι κανόνες για τις Λέσχες δεν έχουν ακόμα καθοριστεί 100%. Το σίγουρο πάντως είναι ότι πρέπει να έχουν πάνω από 20 μέλη και ζωντάνια για να υφίστανται. Το ποιός θα μπορεί να δημιουργεί θα το δούμε εν καιρώ.

 

Συμμετοχές για Αρχηγό δεν βλέπω και προβληματίζομαι. Ο ΡΚ είπε καθαρά ότι θα αναλάμβανε αν είχε χρόνο - γεγονός που δεν ισχύει για αρκετούς μήνες ακόμα. Άρα δεν έχουμε καμία υποψηφιότητα, άσχετα αν όλοι θα ήθελαν τον PK.

 

Χωρίς Αρχηγό, δυστυχώς δεν μπορεί να υπάρξει Λέσχη :(

 

Υποενότητα, δυστυχώς δεν γίνεται γιατί από την μία θα δημιουργήσουμε προηγούμενο και από την άλλη, αφού υπάρχουν οι Λέσχες, ποιος ο λόγος ; Το να γίνουν 100 λέσχες δεν ενοχλεί κανένα και συγχρόνως δεν φορτώνεται η δομή του GC - πράγμα που το επιδιώκουμε. 

 

:valt:

Νομίζω ότι πρέπει να περιμένουμε ακόμα :) Μπορεί κιόλας να μπει κάποιος προσωρινά και μετά να αναλάβει ο Γιώργος.

 

@petross21 και @Angel.tze με βρίσκουν σύμφωνο γενικά. Αυτό με το sub-forum το έχουμε συζητήσει και μου αρέσει η όλη φάση και ειδικά το σημείο όπου θα υπάρχει θέμα για κάθε τεύχος! (αυτό δεν σημαίνει πως δεν μου αρέσει η ιδέα του κλάμπ) Η κουβεντούλα έχει μπουχτήσει και χάνονται πάρα πολλά πράγματα μέσα σε αυτήν. Πιστεύω ότι μπορούμε να μάθουμε πολλά από το papersera. Έχουνε μια πολύ καλή δομή. 

Επεξεργασία από ΚΟΜΙΞ
  • Like 10
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13440
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  101
  • Content Count:  3476
  • Reputation:   28905
  • Achievement Points:  3476
  • Days Won:  12
  • With Us For:  4908 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Πιο πολύ για να παρακινήσω και άλλους να βάλουν υποψηφιότητα για Αρχηγοί του Club, αλλά και γιατί πιστεύω πως ένας τέτοιος διαχωρισμός έπρεπε να γίνει πολύ καιρό τώρα, οπότε δεν θέλω να χαθεί επειδή δεν υπάρχει Αρχηγός, θέτω υποψηφιότητα.:godfather:  Δεν είναι πάντως κάτι να ρυθμίζεις ένα χώρο. Λίγο ξεσκόνισμα στα ράφια, λίγο αρχειοθέτηση τα τεύχη, άντε να φτιάξεις και κανένα γλυκό να μοσχομυρίσει ο χώρος. Όρεξη θέλει και χρόνο. Το πρώτο το έχω σε αφθονία, όπως και πολλοί από εδώ μέσα πιστεύω. Στο δεύτερον είμαι διαρκώς/ασταμάτητα/αέναα μείον. Πολύ μείον όμως. Νταξ κοιμάμαι 6 ώρες, θα κοιμάμαι 4. :P Ψηφίστε με! Γιώργο θα σε έχω σύμβουλο, κανόνισε να έχεις χρόνο για αυτό! Για να βλέπω αντιπάλους! :mafia:

 

:imac:

Επεξεργασία από imacmaria
  • Like 16
  • Respect 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6148 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Αυτές τις ημέρες, έχω κάνει ουκ ολίγες  συζητήσεις με αρκετά άτομα από το φόρουμ, από ΠΜ και κατ' ιδίαν συζητήσεις, μέχρι και πρόσφατα στην λέσχη. Συζητήσεις σχετικά με την αυτονόμηση των Disney και το όλο εγχείρημα που κάνουμε. Βλέπω πως έχω κάποια πράγματα στο μυαλό μου που θεωρώ πως είναι προς την θετική πλευρά και πιστεύω πως μπορούν να υποστηριχθούν αν τα κυνηγήσουμε σωστά. Πράγματα τα οποία διαπιστώνω συνεχώς και διαπίστωσα για ακόμα μία φορά σήμερα σε μια κουβέντα με κάτι disneyόπαιδα από το κουρμπέτι πως δεν τα έχουν «πιάσει» ούτε αυτοί που είναι του χώρου :P. Επομένως μάλλον είναι λίγο άδικο από πλευράς μου απλά να ρίχνω ιδέες και να κρίνω εκ του ασφαλούς όταν δεν εφαρμόζονται ή δεν λειτουργούν από κάποιον τρίτο.

 

Άρα αν θέλω να γίνουν όπως τα έχω φανταστεί, μάλλον το σωστό είναι να το αναλάβω ο ίδιος. Αυτά που προσωπικά πιστεύω πως πρέπει να γίνουν, είναι όσα γράφω στο 2ο post. Και φυσικά κάποια ακόμα που έχω κατά νου, όμως αυτός είναι ο βασικός μπούσουλας. Νομίζω πως μπορεί να βγει κάτι πολύ καλό.

 

ΟΜΩΣ

 

Το πρόβλημα χρόνου παραμένει, καθώς είμαι σε πολύ δύσκολη περίοδο αυτόν τον καιρό και δυστυχώς δεν πληρώνομαι για να ασχολούμαι με τα Disney (αν και πολύ θα το ήθελα :P). Αυτό που διατίθεμαι να κάνω, είναι ένα γερό ντου για να φτιάξω τα πράγματα όπως έδειξα παραπάνω, τα οποία θα υποστηρίξω όσο μπορώ. Σε δεύτερο χρόνο που θα έχουν φτιαχτεί τα πάντα, θα κυλάνε όλα ομαλά και θα έχει ξεκαθαρίσει η δομή, θα πρέπει να αναλάβει κάποιος / κάποιοι που θα κάνουν ορισμένες πολύ συγκεκριμένες δουλειές. Του στυλ να μεταφέρουν κάνα post, να διορθώσουν κάποιον τίτλο, να ρίξουν σύρμα σε κάποιον mod αν υπάρξει καυγάς, να κάνουν edit στο πρώτο post κάποιου thread για να προσθέσουν καμία εικόνα και γενικά δουλίτσες απλές και εύκολες μεν, χρονοβόρες που δεν μπορώ να αναλάβω εργολαβία για πολύ καιρό δε. Αν τότε δεν βρεθεί κάποιος, είτε θα χώσω εγώ κάποιον / ους με τον βούρδουλα, είτε θα το κλείσουμε το μαγαζί και τι είχαμε / τι χάσαμε :P. Τουλάχιστον θα έχουμε να λέμε πως το δοκιμάσαμε κι αυτό. Αν και πιστεύω πως όλα θα πάνε καλά όταν ξεκαθαρίσει η νέα δομή.

 

Τέσπα, αυτά από εμένα. Όποιος συμφωνεί με τα παραπάνω, ας με τιμήσει (sic) με την ψήφο του. Νομίζω πως είναι το καλύτερο που μπορώ να προσφέρω την συγκεκριμένη περίοδο. Και αργότερα, καλά να είμαστε, έχει ο Θεός, δεν χανόμαστε.

Επεξεργασία από PhantomDuck
  • Like 11
  • Ευχαριστώ 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4350
  • Reputation:   33889
  • Achievement Points:  4417
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Στο δεύτερο χρόνο που αναφέρεις προτίθεμαι να βοηθήσω! Μπορούμε να κάνουμε μια μικρή σφιχτή ομάδα για αυτό! :beer5:

 

On 10/29/2017 at 1:09 AM, PhantomDuck said:

 Σε δεύτερο χρόνο που θα έχουν φτιαχτεί τα πάντα, θα κυλάνε όλα ομαλά και θα έχει ξεκαθαρίσει η δομή, θα πρέπει να αναλάβει κάποιος / κάποιοι που θα κάνουν ορισμένες πολύ συγκεκριμένες δουλειές. Του στυλ να μεταφέρουν κάνα post, να διορθώσουν κάποιον τίτλο, να ρίξουν σύρμα σε κάποιον mod αν υπάρξει καυγάς, να κάνουν edit στο πρώτο post κάποιου thread για να προσθέσουν καμία εικόνα και γενικά δουλίτσες απλές και εύκολες μεν, χρονοβόρες που δεν μπορώ να αναλάβω εργολαβία για πολύ καιρό δε.

 

  • Like 7
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1710
  • Content Count:  9040
  • Reputation:   64280
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6408 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

Ο καιρός πέρασε, όλοι το σκεφτήκαμε, ήρθε η ώρα να αποφασίσουμε. :)

Αρχικά θα γίνει μια δημοσκόπηση για το αν θέλετε να έχετε Ντίσνευ Club, ενότητα Ντίσνευ (στην κεντρική σελίδα μέσα στην Γενική Συζήτηση) ή να επανέλθουμε όπως ήταν τα θέματα πριν την αναβάθμιση. Επειδή ακούστηκαν και απόψεις που λένε ότι θέλαμε να σας "περιορίσουμε" κάνοντας την Λέσχη Ντίσνευ (αναληθές), οφείλουμε να σας ρωτήσουμε τι θεωρείται πιο σωστό να γίνει.

 

Αν επικρατήσει η πρώτη επιλογή, τότε βάζουμε τον PK Leader(Αρχηγό) του Club και ακολουθούμε τα σχέδιά του. Στις άλλες δύο επιλογές απλά επιστρέφουμε στο μοτίβο που είμασταν.

 

:valt:

  • Like 12
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πριν από 1 ώρα, Valtasar είπε:

Ο καιρός πέρασε, όλοι το σκεφτήκαμε, ήρθε η ώρα να αποφασίσουμε. :)

Αρχικά θα γίνει μια δημοσκόπηση για το αν θέλετε να έχετε Ντίσνευ Club, ενότητα Ντίσνευ (στην κεντρική σελίδα μέσα στην Γενική Συζήτηση) ή να επανέλθουμε όπως ήταν τα θέματα πριν την αναβάθμιση. Επειδή ακούστηκαν και απόψεις που λένε ότι θέλαμε να σας "περιορίσουμε" κάνοντας την Λέσχη Ντίσνευ (αναληθές), οφείλουμε να σας ρωτήσουμε τι θεωρείται πιο σωστό να γίνει.

 

Αν επικρατήσει η πρώτη επιλογή, τότε βάζουμε τον PK Leader(Αρχηγό) του Club και ακολουθούμε τα σχέδιά του. Στις άλλες δύο επιλογές απλά επιστρέφουμε στο μοτίβο που είμασταν.

 

:valt:

Το τελευταίο να τονισθεί στο θρεαντ της ψηφοφορίας. Νομίζω ότι όλοι ή οι περισσότεροι από εδώ συμφωνούμε με τον Γιώργο (PK) :)

Επεξεργασία από ΚΟΜΙΞ
  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.