Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΚΟΡΤΟ ΜΑΛΤΕΖΕ ΑΠΟ ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΜΙΚΡΟΣ ΗΡΩΑΣ


kostas1969

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  721
  • Content Count:  12979
  • Reputation:   104476
  • Achievement Points:  12999
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6038 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

1 hour ago, Kurdy Malloy said:

Προφανώς και θα ακολουθήσει το Β' μερος γιατί το Α'+Β' μέρος είναι επινόηση Ανεμοδουρά. Ενιαίο έχει κυκλοφορήσει έξω.

Μπορεί να είναι και επινόηση Έθνους για να κρατήσει δύο Κυριακές ή έκδοση και όχι μία. :(

 

:Paingiver: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 183
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3124
  • Reputation:   23738
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2965 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Αν είναι επινόηση Έθνους θα είναι για να κρατηθεί προφανώς το κόστος ανά έκδοση στο προβλεπόμενο επίπεδο. Δε γίνεται να πάει για μία Κυριακή το φύλλο στα 8-10 ευρώ τιμή

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1383
  • Reputation:   10070
  • Achievement Points:  1412
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4338 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

1 ώρα πριν, germanicus είπε:

Εξυπακούεται ότι δεν χάρηκα που θα σπάσει σε 2 τόμους. Από την άλλη όμως, μεταφράζεται. 

 

Ειρήσθω εν παρόδω, η Σαμαρκάνδη σε 3 τόμους είχε βγει αρχικά. Ένα κόμικ που έχουν ΜΟΝΟ οι εκλεκτοί :D

 

:cheers5: 

Πάντα ενιωθα εκλεκτος... Είσαι το δεύτερο άτομο που το παρατηρεί (το πρώτο ήταν η μαμα μου) :P

 

 

Κι εγω στα 3 τεύχη εχω την Σαμαρκάνδη...

Επεξεργασία από thor77
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5255
  • Reputation:   56163
  • Achievement Points:  5427
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5228 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

2 hours ago, Retroplaymo said:

Συμφωνα με το σχετικο αρθρο παντως, μας περιμενουν 13 αλμπουμ.

Τωρα δεν ειναι ξεκαθαρο πως μετραν το 13αρι;

13 με ολοκληρα αλμπουμ ή 13 με μισα (Α+Β μερος) αλμπουμ;

Ειδωμεν....ο Καιρος Γαρ Εγγυς.

 

Λίγο πιο πάνω από το ποστ σου αν δεις, ο φίλος Ionas Aggelis :respect: έχει ποστάρει τα 13 άλμπουμ που θα βγουν:

 

1.Κόρτο Μαλτέζε : Το μυστικό του Τρίσταν Μπάταν
2.Κόρτο Μαλτέζε : Ένας αετός στη ζούγκλα
3.Κόρτο Μαλτέζε : Η αιτία ήταν ένας γλάρος
4.Κόρτο Μαλτέζε : Τα κεφάλια των μανιταριών
5. Κόρτο Μαλτέζε: Η λιμνοθάλασσα των όμορφων ονείρων
6. Κόρτο Μαλτέζε: Ο άγγελος στο παράθυρο της Ανατολής
7. Κόρτο Μαλτέζε: Κάτω από τη σημαία του χρήματος
8. Κόρτο Μαλτέζε : Όνειρο χειμωνιάτικου πρωινού
9. Κόρτο Μαλτέζε : Παρωδία μεταξύ Ζύνκοτ & Μπράι-Ντυν
10. Κόρτο Μαλτέζε: Για άλλους Ρωμαίους και Ιουλιέτες
11. Κόρτο Μαλτέζε: Οι άνθρωποι λεοπαρδαλεις
12. Κόρτο Μαλτέζε: Κάτω από τον Μεσονύκτιο Ήλιο Α' Μέρος
13. Κόρτο Μαλτέζε: Κάτω από τον Μεσονύκτιο Ήλιο Β' Μέρος

 

Εφόσον ξεκινούν με τα Νο.12+13 ίσως αλλάξουν και τη σειρά των άλλων.

 

Εγώ μένω στο ακόλουθο τμήμα της ανακοίνωσης: "...ο Κόρτο Μαλτέζε σε 13 πολυτελή και ΟΛΟΧΡΩΜΑ άλμπουμ..."

 

:yahoo::party3::partytime:

 

Πάμε ένα επίπεδο πάνω από τα ασπρόμαυρα της Μαμούθ λοιπόν, και όλοι αξίζει να τα ξαναπάρουμε...

 

Προσωπικά δεν έχω αμφιβολία πως αν πάνε αυτά καλά, θα ακολουθήσουν και οι μεγαλύτερες ιστορίες του Κόρτο σε (έγχρωμες) συνέχειες...

:cheers2:

Επεξεργασία από constantinople
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32483
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  373
  • Reputation:   3727
  • Achievement Points:  373
  • Days Won:  3
  • With Us For:  2314 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  21

7 λεπτά πριν, constantinople είπε:

 

Λίγο πιο πάνω από το ποστ σου αν δεις, ο φίλος Ionas Aggelis :respect: έχει ποστάρει τα 13 άλμπουμ που θα βγουν:

 

1.Κόρτο Μαλτέζε : Το μυστικό του Τρίσταν Μπάταν
2.Κόρτο Μαλτέζε : Ένας αετός στη ζούγκλα
3.Κόρτο Μαλτέζε : Η αιτία ήταν ένας γλάρος
4.Κόρτο Μαλτέζε : Τα κεφάλια των μανιταριών
5. Κόρτο Μαλτέζε: Η λιμνοθάλασσα των όμορφων ονείρων
6. Κόρτο Μαλτέζε: Ο άγγελος στο παράθυρο της Ανατολής
7. Κόρτο Μαλτέζε: Κάτω από τη σημαία του χρήματος
8. Κόρτο Μαλτέζε : Όνειρο χειμωνιάτικου πρωινού
9. Κόρτο Μαλτέζε : Παρωδία μεταξύ Ζύνκοτ & Μπράι-Ντυν
10. Κόρτο Μαλτέζε: Για άλλους Ρωμαίους και Ιουλιέτες
11. Κόρτο Μαλτέζε: Οι άνθρωποι λεοπαρδαλεις
12. Κόρτο Μαλτέζε: Κάτω από τον Μεσονύκτιο Ήλιο Α' Μέρος
13. Κόρτο Μαλτέζε: Κάτω από τον Μεσονύκτιο Ήλιο Β' Μέρος

 

Εφόσον ξεκινούν με τα Νο.12+13 ίσως αλλάξουν και τη σειρά των άλλων.

Η σειρά δεν θα αλλάξει και πολύ. Απλά τα τεύχη 12 και 13 γίνονται 1 και 2. Τα αλλα θα μεινουν οπως εχουν αφου πανε με τη σειρα των ιταλικων αλμπουμ #2-5. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5255
  • Reputation:   56163
  • Achievement Points:  5427
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5228 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Περιμένω με ανυπομονησία τα νέα άρθρα του Ταρλαντέζου που θα πλαισιώσουν αυτή την προσπάθεια. :)

 

Θα μαντέψω μερικούς τίτλους:

 

"Μοιραίες γυναίκες στη ζωή του Κόρτο Μαλτέζε"

"Κόρτο και Μαύρη Μαγεία: μια αμφίδρομη σχέση"

"Όταν ο Καλόγερος δεν ήταν παλιόγερος" (origin story)

"Ρασπούτιν: ο μύθος πίσω από τον θρύλο"

"Κόρτο και Μάλτα: ένας ανεπίστροφος πόθος"

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4193
  • Reputation:   32855
  • Achievement Points:  4372
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2872 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Το "Εκουατόρια" δεν το πήρα αλλά αυτό έλεγα να το πάρω, μιας και είδα ότι έχει καλύτερες κριτικές.
Φανταζόμουν όμως ότι θα ήταν ένα άλμπουμ και όχι σπασμένο στα δύο(για εμπορικούς προφανώς λόγους).
Τώρα δεν ξέρω αν θα το πάρω. Ψιλοξενέρωσα :(
Θα περιμένω μάλλον μπας και βγει αργότερα ως ενιαίο.
Αν δεν βγει θα μείνει κι αυτό αδιάβαστο. Έτσι κι αλλιώς δεν είμαι φανατικός του Κόρτο, οπότε μπορώ να το αντέξω :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5255
  • Reputation:   56163
  • Achievement Points:  5427
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5228 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Φιλική συμβουλή: Μην κάνεις το λάθος και δεν τα πάρεις, εν καιρώ θα το μετανιώσεις!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55520
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3419 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Θεωρώ εξαιρετικά δύσκολο έως απίθανο να βγει τώρα σε δύο μέρη και να το δούμε σύντομα σε ένα τεύχος. Εγώ λέω πάλι καλά που βγαίνει έστω και έτσι, δεν παύει να είναι ένα τεύχος κόρτο που δεν έχω και θέλω πολύ να διαβάσω. :) Ή μάλλον το έχω από το '15 σε μια όμορφη σκληρόδετη εκδοσούλα αλλά είναι στα Γαλλικά και το είχα πάρει γιατί είχε και καλούδια μαζί. :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53908
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3651 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Κι εγώ σπάζομαι που είναι σε δύο μέρη, αλλά δεν πρόκειται να βγει σε ενιαίο τόμο. Κλάιν, δεν είναι και Pratt ρε παλουκάρια. :) Θ' αγοράσω το Α' μέρος, θ' αγοράσω το Β' και θα τα διαβάσω μαζί. :dadira:

Πλάκα-πλάκα, πόσα χρόνια έχουν περάσει από την τελευταία φορά που αγόρασα κόμικ με εφημερίδα; :thinking: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  132
  • Content Count:  2612
  • Reputation:   16027
  • Achievement Points:  2662
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5337 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

Πολυ ωραιο το νεο! Ειδικα για μενα που δεν εχω κανενα Κορτο απο αυτο που εχουν μεσα τις μικρες ιστοριες (αιγοκερω, αετος, βουντου, αιθιοπικα, κελτικα). Το εγχρωμο θα δειξει αν θα μου αρεσει γιατι τον εμαθα τον Κορτο ασπρομαυρο.

 

Αλλα δεν πειραζει προσαρμοζομαστε! Εξαλλου και τον Μαικλ Τζακσον μαυρο τον μαθαμε και μετα αλλαξε αλλα μας αρεσε και ετσι! Και η Βουγιουκλακη μελαχρινη ξεκινησε αλλα και ξανθια καλη ητανε! Και ο Βαζεχα μου μουστακι ξεκινησε αλλα και ξουρισμενος καλος ητανε! Καταλαβαινετε που το παω και δεν το συνεχιζω! 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30583
  • Group:  Members
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  2376
  • Reputation:   17684
  • Achievement Points:  2593
  • Days Won:  33
  • With Us For:  3426 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  

Χαιρομαι πολυ που πλεον μετα την ολοκληρωση της σειρας του περιφημου Ερικ Καστελ (Ευχαριστουμε πολυ Λεωκρατη Ανεμοδουρα)θα συνεχισω με τα Κορτο Μαλτεζε.Δεν ειχα ποτε την ευκαιρια να εχω καποιο σε φυσικη μορφη και με την ευκαιρια αυτη που μας δινεται θελω να γνωρισω ακομα καλυτερα το ηρωα αυτον..Ευχομαι και σε συνεχιση και της σειρας του Ρομανο Σκαρπα.Πιστευω πως θα εχουμε -αν πανε ολα καλα -μια πολυ ενδιαφερουσα αναγνωστικη περιοδο.Ιδωμεν!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3124
  • Reputation:   23738
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2965 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

1 ώρα πριν, Θρηνωδός είπε:

Θεωρώ εξαιρετικά δύσκολο έως απίθανο να βγει τώρα σε δύο μέρη και να το δούμε σύντομα σε ένα τεύχος. Εγώ λέω πάλι καλά που βγαίνει έστω και έτσι, δεν παύει να είναι ένα τεύχος κόρτο που δεν έχω και θέλω πολύ να διαβάσω. :) Ή μάλλον το έχω από το '15 σε μια όμορφη σκληρόδετη εκδοσούλα αλλά είναι στα Γαλλικά και το είχα πάρει γιατί είχε και καλούδια μαζί. :) 

Σου περισσεύει έμαθα;  :xm:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55520
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3419 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

7 hours ago, germanicus said:

 

Ειρήσθω εν παρόδω, η Σαμαρκάνδη σε 3 τόμους είχε βγει αρχικά. Ένα κόμικ που έχουν ΜΟΝΟ οι εκλεκτοί :D

 

:cheers5: 

Άντε το πρώτο remark για το ότι η σαμαρκάνδη δεν πρέπει να πέφτει στα χέρια μερικών το αγνόησα. Αλλά κι άλλο σήμερα; Γιατί με χτυπάς όταν με βλέπεις πεσμένο κάτω; :sad1:

 

:D:D:D 

 

Αντί ας πούμε να μου κάνεις δώρο το δικό σου αντίτυπο.. (είδες δεν ζητάω τα τεύχη, συμβιβάζομαι με το δεμένο :D )

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  721
  • Content Count:  12979
  • Reputation:   104476
  • Achievement Points:  12999
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6038 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

8 hours ago, germanicus said:

η Σαμαρκάνδη σε 3 τόμους είχε βγει αρχικά. Ένα κόμικ που έχουν ΜΟΝΟ οι εκλεκτοί

 

Με κάνεις και κοκκινίζω τώρα! :blush2:

 

 

:Paingiver: 

 

ΥΓ

 

Όχι, δεν δίνω το δικό μου αντίτυπο. :D 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31052
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  121
  • Content Count:  2070
  • Reputation:   15091
  • Achievement Points:  2070
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3175 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Λοιπόν, όντας τελείως άσχετος από Κόρτο προσπαθώ να εντάξω σε ένα γενικότερο πλαίσιο τις ιστορίες που θα κυκλοφορήσουν με βάση το τόπικ του Θρηνωδού. Απ' ότι κατάλαβα αυτές είναι μικρές ιστορίες του Pratt (με εξαίρεση το τελευταίο/πρώτο αδημοσίευτο άλμπουμ που θα είναι σε δύο μέρη). Οι γενικοί τίτλοι κάτω από τους οποίους εντάσσεται κάθε ιστορία (Στον Αστερισμό του Αιγόκερου, Κέλτικα κοκ)τι ακριβώς αντιπροσωπεύουν; Είναι θεματικές ενότητες, και αν ναι με τι κριτήριο; Ρωτάω επειδή βλέπω ότι αυτές που θα δοθούν με την εφημερίδα είναι κάτω από διαφορετικούς τίτλους και χωρίς κάποια συγκεκριμένη σειρά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53908
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3651 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Μπορείς να τα πεις θεματικές ενότητες, αλλά αποτελούν τα άλμπουμ στα οποία συγκεντρώθηκαν οι μικρές ιστορίες (όχι μόνο στην Ελλάδα, αλλά και στο εξωτερικό). Η σύνδεσή τους είναι σε κάποια πιο στενή (π.χ. Ο αστερισμός του Αιγόκερω είναι μια ημι-συνεχής ιστορία στη νότια Αμερική), σε άλλα λιγότερο εμφανής (στα Κέλτικα έχουμε αυτοτελείς ιστορίες χωρίς ιδιαίτερη συσχέτιση). :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55520
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3419 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Είναι οι 21 μικρές ιστορίες του Πρατ που είχε κάνει κατά την διαμονή του στην Γαλλία για το pif gadget. Οι τίτλοι που έχουν τα καινούργια τεύχη του Ανεμοδουρά είναι οι τίτλοι που είχε δώσει ο Πραττ στις ιστορίες (οι οποίοι τίτλοι συμπεριλαμβάνονται στα παλιά τεύχη της μαμούθ, πριν από την κάθε ιστορία είχε εσώφυλλο με τον τίτλο και ένα σκιτσάκι αν θυμάμαι καλά). Οι κεντρικοί τίτλοι "βουντού για τον κύριο πρόεδρο", "Στον αστερισμό του αιγόκερω", "Αιθίοπες", "Αετός της Βραζιλίας" και "Κέλτικα" είναι αυτοί που είχαν και οι Γαλλικές εκδόσεις που συγκέντρωναν τις μικρές ιστορίες και εγώ το εκλαμβάνω ως θεματικές σχετικά με το μέρος που επισκεπτόταν κάθε φορά ο Κόρτο και την κουλτούρα του. Π.χ. τα κέλτικα είναι στην Βρετανία, τα Αιθιοπικά στην Αιθιοπία και την Βορειοανατολική Αφρική, ο Αστερισμός εξελίσσεται στους τροπικούς κλπ. 

 

Στην λίστα εκδόσεων που έχω αν δεις πως τα "έδεσαν" οι Γάλλοι θα παρατηρήσεις ότι αρκετές από τις μικρές ιστορίες, αν και διαπραγματεύονται αυτοτελείς περιπέτειες του Κόρτο, συνδέονται σε ένα μεγαλύτερο arc ας πούμε. Δεν ξέρω αν υπάρχει και κάποιο πιο ιδιαίτερο κριτήριο σχετικά με την επιλογή των τίτλων από τον Πραττ (γιατί οι Γάλλοι σε συνεννόηση μαζί του τους επέλεγαν) και αν ναι, θα ήθελα να το μάθω και γω. :) 

 

Εμένα η απορία μου είναι άλλη. Το "το μυστικό του τρίσταν μπάνταμ" μόλις τσέκαρα το δικό μου αντίτυπο και είναι 19 σελίδες. Σύμφωνα με το παρακάτω πινακάκι που παρατίθεται παραπάνω έχουμε 44 σελίδες, άρα 99% θα μπει και το "Ραντεβού στην Μπάχια" που αποτελεί συνέχεια του "μυστικού". 

Quote

 

Κόρτο Μαλτέζε : Το μυστικό του Τρίσταν Μπάταν

Τύπος Μέσου:έντυπο / ΒΙΒΛΙΟ

Συντελεστές:Κωνσταντίνα Εκτ. Φατούρου, Μεταφραστής ; Ελευθέριος Βασίλειος Ταρλαντέζος (1973), Επιμελητής ; Μαρίνα Πάνου, Σχεδιαστής βιβλίου ; Hugo Pratt, Συγγραφέας

Έκδοση:1η

Εκδότης:Παλλήνη [GR] : Εκδόσεις Μικρός Ήρως Ε.Ε.

Έτος Έκδοσης:2018

Σελιδοποίηση:44

Μέγεθος:21 Χ 28

ISBN:978-618-83700-7-4

Τιμή:4,5

Γλώσσες :Ελληνική (gre) Γλώσσα πρωτοτύπου : Ιταλική (ita)

 

 

Το "Κάτω από τον Μεσονύκτιο Ήλιο" λογικά μπαίνει πρώτο επειδή είναι ακυκλοφόρητο και ο καταλληλότερος κράχτης για να ξεκινήσει η σειρά. Συν ότι καλό είναι να μην μπει σφήνα μη-πραττικό κόρτο ανάμεσα στα πραττικά για προφανείς λόγους. Αν βγουν με την σειρά που παραθέτει ο Ionas Aggelis, έχουμε τα παρακάτω και σε παρένθεση ποια ιστορία ακόμα λογικά περιέχουν εκτός από αυτή του τίτλου (αριθμό σελίδων έχω βάλει για όσα ξέρουμε):

 

1. Κόρτο Μαλτέζε : Το μυστικό του Τρίσταν Μπάταν (44 σελ.)  [ Ραντεβού στην Μπάχια ή Σάμπα υπό σταθερόν πυρ ]

2. Κόρτο Μαλτέζε : Ένας αετός στη ζούγκλα (44 σελ.)  [ Και ας μιλήσουμε για τυχοδιώκτες ευγενείς ]

3. Κόρτο Μαλτέζε : Η αιτία ήταν ένας γλάρος (44 σελ.) [ Παραμύθια και Παπούδες (;) ]

4. Κόρτο Μαλτέζε : Τα κεφάλια των μανιταριών (44 σελ.) [ Η Κόνγκα της Μπανάνας (;) ]

5. Κόρτο Μαλτέζε: Η λιμνοθάλασσα των όμορφων ονείρων [ Βουντού για τον Κύριο Πρόεδρο; ]

 

6. Κόρτο Μαλτέζε: Ο άγγελος στο παράθυρο της Ανατολής [ Κοτ ντε νουί και ρόδα της Πικαρδίας ή Κονσέρτο σε Ο' Μινόρε για άρπα και νιτρογλυκερίνη ]

7. Κόρτο Μαλτέζε: Κάτω από τη σημαία του χρήματος [ Κοτ ντε νουί και ρόδα της Πικαρδίας ή Κονσέρτο σε Ο' Μινόρε για άρπα και νιτρογλυκερίνη ]

8. Κόρτο Μαλτέζε : Όνειρο χειμωνιάτικου πρωινού [ Κοτ ντε νουί και ρόδα της Πικαρδίας ή Κονσέρτο σε Ο' Μινόρε για άρπα και νιτρογλυκερίνη ]

9. Κόρτο Μαλτέζε : Παρωδία μεταξύ Ζύνκοτ & Μπράι-Ντυν [ Κοτ ντε νουί και ρόδα της Πικαρδίας ή Κονσέρτο σε Ο' Μινόρε για άρπα και νιτρογλυκερίνη ]

 

10. Κόρτο Μαλτέζε: Για άλλους Ρωμαίους και Ιουλιέτες [ Στο όνομα του ελεήμονα και σπλαχνικού αλλάχ ή Το τελευταίο χτύπημα ]

11. Κόρτο Μαλτέζε: Οι άνθρωποι λεοπαρδαλεις [ Στο όνομα του ελεήμονα και σπλαχνικού αλλάχ ή Το τελευταίο χτύπημα ]

 

 

12. Κόρτο Μαλτέζε: Κάτω από τον Μεσονύκτιο Ήλιο Α' Μέρος

13. Κόρτο Μαλτέζε: Κάτω από τον Μεσονύκτιο Ήλιο Β' Μέρος

 

Τα 1-5 είναι τα "Στον αστερισμό του αιγόκερω" και "Ο αετός της βραζιλίας". Από τους τίτλους που έχει δώσει μόνο υποθέσεις μπορώ να κάνω για το ποιες θα είναι οι δεύτερες ιστορίες του κάθε τεύχους. 

 

6-9 είναι τα Κέλτικα που σε 4 τεύχη θα μπουν έξι ιστορίες. Αν κάποιος θυμάται ποιες είναι οι μεγαλύτερες, λογικά αυτές θα μπουν μόνες τους σε 2 τεύχη και τα άλλα 2 θα έχουν τις άλλες 4 μοιρασμένες. 

 

10-11 είναι τα "Αιθιοπικά". Εδώ δεν έχουμε κανένα μπέρδεμα, αν και οι τίτλοι που έχει δώσει είναι από τις δύο τελευταίες ιστορίες και όχι από τις δύο πρώτες σε χρονολογία έκδοσης ( 1. Αλλάχ, 2. Χτύπημα, 3. Ρωμαίους και 4. λεοπαρδάλεις). 

 

Είμαι περίεργος να δω πως θα βγουν εν τέλει αλλά όπως ξανάγραψα αυτό που με κάνει και ανυπομονώ είναι η επιλογή εξωφύλλων. :) 

 

:alex: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32483
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  373
  • Reputation:   3727
  • Achievement Points:  373
  • Days Won:  3
  • With Us For:  2314 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  21

@Θρηνωδός η σειρά όπως παρέθεσα τις προάλλες, έχει μερικά λαθάκια (και μερικά πράγματα πρέπει να προστεθούν), οπότε την ξαναβάζω σωστά αυτή τη φορά: 

 

1. Κάτω Από Τον Ήλιο Του Μεσονυκτίου Μέρος Α'

Σελίδες: 44

Ημερομηνία: 15/4

Σχήμα: 21×28

Ιστορίες: "Κάτω Από Τον Ήλιο του Μεσονυκτίου" (39 σελίδες) - Αδημοσίευτη

2. Κάτω Από Τον Ήλιο Του Μεσονυκτίου Μέρος Β'

Σελίδες: 44

Ημερομηνία: 22/4

Σχήμα: 21×28

Ιστορίες: "Κάτω Από Τον Ήλιο του Μεσονυκτίου" (39 σελίδες) - Αδημοσίευτη

3. Το Μυστικό Του Τρίσταν Μπαντάμ

Σελίδες: 44

Ημερομηνία: 29/4

Σχήμα: 21×28

Ιστορίες: "Το Μυστικό του Τρίσταν Μπαντάμ" (19 σελίδες), "Ραντεβού Στη Μπαχία" (20 σελίδες) - από το άλμπουμ "Στον Αστερισμό Του Αιγόκερου"

4. Ένας Αετός Στη Ζούγκλα

Σελίδες: 44

Ημερομηνία: 6/5

Σχήμα: 21×28

Ιστορίες: "Σάμπα Υπό Σταθερό Πυρ" (20 σελίδες) - από το άλμπουμ "Στον Αστερισμό του Αιγόκερου", "Ο Αετός της Ζούγκλας" (20 σελίδες) - από το άλμπουμ "Ένας Αετός στη Ζούγκλα"

5. Η Αιτία Ήταν Ένας Γλάρος

Σελίδες: 44

Ημερομηνία: 13/5

Σχήμα: 21×28

Ιστορίες: "... και ας μιλήσουμε για τυχοδιώκτες ευγενείς (20 σελίδες), "Η Αιτία ήταν ένας Γλάρος" (20 σελίδες) - από το άλμπουμ "Ένας Αετός στη Ζούγκλα"

6. Τα Κεφάλια των Μανιταριών

Σελίδες: 44

Ημερομηνία: 20/5

Σχήμα: 21×28

Ιστορίες: "Τα Κεφάλια των Μανιταριών" (20 σελίδες) - από το άλμπουμ "Ένας Αετός στη Ζούγκλα",  "Βουντού για τον κύριο Πρόεδρο" (20 σελίδες) - από το άλμπουμ "Βουντού για τον Κύριο Πρόεδρο"

7. Η Λιμνοθάλασσα των όμορφων Ονείρων

Σελίδες: 44

Ημερομηνία: 27/5

Σχήμα: 21×28

Ιστορίες: "Η Κόνγκα της Μπανάνας" (20 σελίδες), "Η Λιμνοθάλασσα των όμορφων Ονείρων" (20 σελίδες) - από το άλμπουμ "Βουντού για τον κύριο πρόεδρο"

8. Ο Άγγελος στο Παράθυρο της Ανατολής

Σελίδες: 44

Ημερομηνία: 3/6

Σχήμα: 21×28

Ιστορίες: "Ιστορίες Για Παππούδες" (20 σελίδες) - από το άλμπουμ "Βουντού για τον κύριο Πρόεδρο" - από το άλμπουμ "Βουντού για τον κύριο Πρόεδρο",  "Ο άγγελος στο παράθυρο της Ανατολής" (20 σελίδες) - από το άλμπουμ "Κέλτικα"

9. Κάτω από τη σημαία του χρήματος

Σελίδες: 44

Ημερομηνία: 10/6

Σχήμα: 21×28

Ιστορίες: "Κονσέρνο σε Ο Μινόρε για άρπα και νιτρογλυκερίνη" (20 σελίδες), "Κάτω από τη σημαία του χρήματος" (20 σελίδες) - από το άλμπουμ "Κέλτικα"

10. Όνειρο Χειμωνιάτικου Πρωινού

Σελίδες: 44

Ημερομηνία: 17/6

Σχήμα: 21×28

Ιστορίες: "Όνειρο Χειμωνιάτικου Πρωινού" (20 σελίδες), "Κον Ντε Νουι και Ρόδα της Πικαρδίας" (20 σελίδες) - από το άλμπουμ "Κέλτικα"

11. Παρωδία μεταξύ Ζύνκοτ & Μπρέι-Ντυν 

Σελίδες: 44

Ημερομηνία: 24/6

Σχήμα: 21×28

Ιστορίες: "Παρωδία μεταξύ Ζύκνοτ και Μπρέι Ντυν" (20 σελίδες) - από το άλμπουμ "Κέλτικα",  "Στο όνομα του ελεήμονα και σπλαχνικού Αλλάχ" (20 σελίδες) - από το άλμπουμ "Αιθίοπες"

12. Για άλλους Ρωμαίους και άλλες Ιουλιέτες

Σελίδες: 44

Ημερομηνία: 1/7

Σχήμα: 21×28

Ιστορίες: "Το Τελευταίο Χτύπημα" (20 σελίδες), "Για άλλους Ρωμαίους και άλλες Ιουλιέτες" (20 σελίδες) - από το άλμπουμ "Αιθιοπικά"

13. Οι Άνθρωποι Λεοπαρδάλεις

Σελίδες: 44

Ημερομηνία: 8/7

Σχήμα: 21×28

Ιστορίες: "Οι Άνθρωποι Λεοπάρδαλεις" (20 σελίδες) - από το άλμπουμ "Αιθιοπικά"

Η ερώτησή μου είναι τι θα βάλουν στο 13ο άλμπουμ, καθώς μόνο 20 από τις 40 σελίδες έχουν ιστορία. Μήπως να περιμένουμε κάποια μεταγενέστερη του Pratt να μπει;

 

Χρόνια πολλά σε όλους κιόλας. Χριστός Ανέστη:P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55520
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3419 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Έχει δωθεί κάπου από την εκδοτική αυτή η λίστα για να είμαστε σίγουροι ότι θα μπουν έτσι οι ιστοριες; :) 

 

Αν ναι, είναι λίγο τουρλού κι αμάν η μείξη. :lol: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31905
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  34
  • Reputation:   271
  • Achievement Points:  34
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2679 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Σας ανακοινώνουμε επίσημα τη συνέχεια της συνεργασίας μας με το ΕΘΝΟΣ της Κυριακής με τη σειρά του Κόρτο Μαλτέζε από την Κυριακή 15/4! Η σειρά θα είναι στα πρότυπα του Ερίκ Καστέλ (21Χ28, έγχρωμη, πολυτελή χαρτιά) με 8 σελίδες λιγότερες. Θα ξεκινήσουμε με την αδημοσίευτη ιστορία "Κάτω από το Ήλιο του Μεσονυκτίου" (Canales & Pellejero, 2015) η οποία θα ολοκληρωθεί στα πρώτα 2 άλμπουμ (ΕΘΝΟΣ της Κυριακής 15/4 & 22/4) και θα συνεχίσουμε με τις 20 σελ. ιστορίες του Κόρτο, οι οποίες θα φιλοξενούνται ανά δυο σε κάθε άλμπουμ! Άλλη μια κορυφαία σειρά ξεκινάει και δεν πρέπει να την χάσετε!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32483
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  373
  • Reputation:   3727
  • Achievement Points:  373
  • Days Won:  3
  • With Us For:  2314 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  21

Πολύ όμορφα εξώφυλλα για αρχή πάντως! Το ένα ιταλικό και το άλλο είναι από την γερμανική έκδοση. 

FB_IMG_1523170340131.jpg

FB_IMG_1523170337350.jpg

e13e5c48ee4abcc8b579a9f064c838fb4ff9a1.jpeg

s-l400.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28475
  • Reputation:   190094
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6363 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

11 hours ago, Ionas Aggelis said:

6. Τα Κεφάλια των Μανιταριών

Σελίδες: 44

Ημερομηνία: 20/5

Σχήμα: 21×28

Ιστορίες: "Τα Κεφάλια των Μανιταριών" (20 σελίδες) - από το άλμπουμ "Ένας Αετός στη Ζούγκλα",  "Βουντού για τον κύριο Πρόεδρο" (20 σελίδες) - από το άλμπουμ "Βουντού για τον Κύριο Πρόεδρο"

7. Η Λιμνοθάλασσα των όμορφων Ονείρων

Σελίδες: 44

Ημερομηνία: 27/5

Σχήμα: 21×28

Ιστορίες: "Η Κόνγκα της Μπανάνας" (20 σελίδες), "Η Λιμνοθάλασσα των όμορφων Ονείρων" (20 σελίδες) - από το άλμπουμ "Βουντού για τον κύριο πρόεδρο"

 

Είσαι σίγουρος για εδώθε? Λογικά η Κόνγκα της Μπανάνας θα πάει στο 6 και το Βουντού για τον κύριο Πρόεδρο στο 7. Διότι άμα τις βάλουμε χρονολογικά, έχουμε:


 - Il segreto di Tristan Bantam (1970) - Appuntamento a Bahia (1970)
 - Samba con tiro fisso (1970) - Un'aquila nella giungla (1970)
 - E riparleremo dei gentiluomini di fortuna (1970) - Per colpa di un gabbiano (1970)
 - Teste e funghi (1970) - La conga delle banane (1971)
 - Vudù per il presidente (1971) - La laguna dei bei sogni (1971)
 - Nonni e fiabe (1971) - L'angelo delle finestre d'Oriente (1971)
 - Sotto la bandiera dell'oro (1971) - Concerto in o' minore per arpa e nitroglicerina (1972)
 - Sogno di un mattino di mezzo inverno (1972) - Côtes de nuit e rose di Piccardia (1972)
 - Burlesca e no tra Zuydcoote e Bray-dunes (1972) - Nel nome di Allah misericordioso e compassionevole (1972)
 - L'ultimo colpo (1972) - ...e di altri Romei e di altre Giuliette (1973)
 - Leopardi (1973)

 

Γιατί είναι τουρλού η μίξη? :) Αυστηρά χρονολογικά όπως βγήκαν φαίνεται να πηγαίνει :) Με την απουσία της Μπαλάντας (που δεν είναι Κόρτο :D )  και την προσθήκη του ανέκδοτου Μεσονυκτίου στην αρχή :) 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55520
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3419 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Είναι τουρλού γιατί αν και μπαίνουν χρονολογικά μεν, έχεις τεύχη που έχουν μισές μισές ιστοριες από διαφορετικά «πακέτα» (π.χ Μπρει ντιν + αλλαχ). Για αυτό οι Γάλλοι τα έβγαλαν στην αρχή όπως τα έβγαλαν και ας ήταν δυσανάλογα μεγάλα μεταξύ τους (το ένα να έχει π.χ. 3 ιστοριες, το άλλο 5-6 κλπ). 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32483
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  373
  • Reputation:   3727
  • Achievement Points:  373
  • Days Won:  3
  • With Us For:  2314 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  21

16 ώρες πριν, Θρηνωδός είπε:

Έχει δωθεί κάπου από την εκδοτική αυτή η λίστα για να είμαστε σίγουροι ότι θα μπουν έτσι οι ιστοριες; :) 

 

Αν ναι, είναι λίγο τουρλού κι αμάν η μείξη. :lol: 

@Θρηνωδός Κατά 99% έτσι θα πάει, αφού όπως αναφέρετε στα πρώτα 2 άλμπουμ μπαίνει η αδημοσίευτη (το "Κάτω από τον ήλιο του μεσονυκτίου" είναι 78 σελίδων, άρα από 39 σελίδες ανά άλμπουμ) και στα υπόλοιπα 11 άλμπουμ θα μπουν οι 21 ιστορίες του Pratt από το Pif Gadget (όλες τους είναι 20 σελίδων εκτός της "Το Μυστικό του Τρίσταν Μπαντάμ" που είναι 19). Σε αυτά τα 11 αφού κάθε άλμπουμ είναι των 40 σελίδων θα πάει 2 ιστορίες ανά τεύχος, με χρονολογική σειρά (όπως μας δείχνουν οι τίτλοι από το isbn). Όπως σωστά αναφέρει ο @germanicus ναι, έκανα ένα λάθος σε αυτά τα 2 άλμπουμ (#6, #7) βάζοντας ανάποδα τις 2 ιστορίες "Βουντού για τον κύριο Πρόεδρο" & "Η Κόνγκα της Μπανάνας". 

Τέλος, θα συμφωνήσω πως μπαίνουν τουρλού οι ιστορίες. Η εκδοτική τις έβαλε έτσι, σαν να μην χωρίζονται σε διαφορετικά άλμπουμ. Διαφωνώ σε αυτό καθώς έτσι θα μπερδευτεί το νέο κοινό και έπειτα δεν σέβονται τον θρύλο του Μαλτέζε.

Επεξεργασία από Ionas Aggelis
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55520
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3419 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Μου λες τα ίδια πράγματα που έγραψα παραπάνω :lol: 

 

Ρωτάω για να ξέρω αν ανέβασε κάπου ο ανεμοδουράς την λίστα για να είμαστε 100% σίγουροι ότι θα είναι έτσι ή μένουμε στις εικασίες για το τι και πως :) Κοντός ψαλμός αλληλούια πάντως, όπου να ναι έρχονται. :yahoo:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  99
  • Content Count:  2130
  • Reputation:   23361
  • Achievement Points:  2130
  • Days Won:  6
  • With Us For:  3770 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μονο εμενα δεν με ενθουσιαζει αυτη η εκδοση. Και πες οκ για τα καινούρια, τα παλια ομως μια χαρα τα εβγαζε η Μαμουθ.

 

Ολοι ξερουμε πως το έγχρωμο δεν ταιριάζει σε κορτο ενω γενικα η επιμελεια των συγκεκριμένων εκδοσεων ειναι ελλιπής με πολλα λαθη.

 

Θα παρω μονο το ακυκλοφόρητο το οποιο απο μια αποψη βγαινει φθηνοτερα απο το εκουαδορια

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12525
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  799
  • Reputation:   5587
  • Achievement Points:  802
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5093 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

αυτο το ολοι ξερουμε οτι το χρωμα δεν ταιριαζει δεν νομιζω οτι στεκει ειναι η αποψη σου σεβαστη αλλα δεν συμφωνο 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  99
  • Content Count:  2130
  • Reputation:   23361
  • Achievement Points:  2130
  • Days Won:  6
  • With Us For:  3770 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

@spitermak έχεις δίκιο. Ήταν αρκετά άκομψη γενίκευση.

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5255
  • Reputation:   56163
  • Achievement Points:  5427
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5228 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

2 hours ago, totally_wired said:

Ολοι ξερουμε πως το έγχρωμο δεν ταιριάζει σε κορτο ενω γενικα η επιμελεια των συγκεκριμένων εκδοσεων ειναι ελλιπής με πολλα λαθη.

 

Και μόνο ως δικαιολογία για να ξαναδιαβάσω τις περιπέτειες του Κόρτο (άλλη μετάφραση και διαφορετικό υπόβαθρο=χρώμα) αυτή η έκδοση είναι θησαυρός και ευχαρίστως θα δίνω 4.25 ευρώ κάθε Κυριακή που αν το καλοσκεφθείς, είναι τσάμπα (πόσο είχε το εκουαδόρια, 10 ευρώ);

 

Δοκίμασε και βλέπεις πως θα πάει. Εγώ το θεωρώ λάθος για οποιονδήποτε να προσπεράσει αυτή την έκδοση (και το λέω ως άτομο που είχα προσπεράσει έκδοση εφημερίδας στο παρελθόν και αργότερα το μετάνιωσα και έφαγα  τον κόσμο στα μοναστηράκια για να βρω τα τεύχη ένα-ένα).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.