Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΣΥΛΛΕΚΤΙΚΟ ΜΠΛΕΚ


Valtasar

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  10344
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  126
  • Reputation:   1516
  • Achievement Points:  126
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Σπουδαίες οι πληροφορίες που μας αναφέρεις φίλε Sandokan! :thanks: Μήπως γνωρίζεις όμως πόσα τελικά ένθετα "Έξτρα Μπλεκ" κυκλοφόρησαν και ίσως σε ποιό τεύχος αντίστοιχα της σειράς "Συλλεκτικό Μπλεκ" τελικά σταμάτησαν; :thinking: Απ'ότι φαίνεται κυκλοφόρησαν μόνο με τα τεύχη της 1ης έκδοσης της σειράς πάντως, γιατί μέχρι στιγμής δεν έχει αναφέρει κανείς ότι τα είδε στις επόμενες πακέτο. Λογικό όμως απ'τη στιγμή που συνεχίζονταν οι άλλες ιστορίες εκεί μέσα! Το μόνο που παρατήρησα και υπέθεσα όπως αναφέρω παραπάνω, λόγω της αρίθμησης, είναι πως μπορεί να ξεκίνησε απ'το "Μπλεκ" (Περίοδος Γ') και να συνεχίστηκε στο "Συλλεκτικό Μπλεκ". Αλλά απ'ότι μας λες είναι εξτρά του "Συλλεκτικού" μόνο. Αν έχεις λοιπόν την πληροφορία που σε ρωτάω, εδώ είμαστε! :beer:

 

 

Φίλε μου το πρώτο έξτρα Μπλεκ ήταν στο τεύχος 3 του συλλεκτικού με αριθμό τεύχους 1314,δηλαδή συνέχισαν την αρίθμηση από όλα τα εβδομαδιαία και τα 9 μηνιαία έως το 1316.

Μετά άρχισαν από την αρχή,έψαξα λίγο πρόχειρα και βρήκα τα τεύχη 8 έως 12.

Ήταν στο τεύχος 3 η αρχή γιατί όπως έχω πει σε άλλο μήνυμα κυκλοφόρησε πρώτα αυτό και μετά τα 1 και 2.

 

post-10344-1247032548_thumb.jpg

 

Τα εξώφυλλα μεταφέρθηκαν στην παρουσίαση του ΕΞΤΡΑ ΜΠΛΕΚ (ΠΕΡΙΟΔΟΣ Δ΄)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 months later...
  • Απαντήσεις 112
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  11236
  • Group:  Members
  • Topic Count:  17
  • Content Count:  362
  • Reputation:   5950
  • Achievement Points:  362
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5313 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  60

Δεν είμαι σίγουρος ότι είναι το κατάλληλο σημείο του σάιτ για αυτή την αναφορά αλλά το γράφω εδώ και ας φροντίσουν οι administrators για τη μεταφορά του.

Πρόσφατα έπεσε στα χέρια μου η αντίστοιχη έκδοση του περιοδικού στη Σερβία. Μηνιαίο, με 220 ασπρόμαυρες σελίδες σε μεγαλύτερο σχήμα από το ελληνικό και τιμή κάτι λιγότερο από 2,5 ευρώ... Μάλιστα αν κατάλαβα καλά από τα περιεχόμενα κυκλοφορεί με την ίδια ακριβώς μορφή και εξώφυλλο σε Κροατία και Σλοβενία. Δεν μπορώ να ξέρω με βεβαιότητα αν η ιστορία είναι καινούργια ή αναδημοσίευση κάποιας παλαιότερης αλλά έχει τίτλο ''Ειδική αποστολή''. post-11236-1259392816,36_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  9847
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  256
  • Reputation:   3136
  • Achievement Points:  256
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5439 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

παιδια ακουσα οτι μπορει να διακοπει η εκδοση του μπλεκ,αληθευει? :crying::crying::crying: υπαρχει καπου συζητηση

για τον περιοδικο τυπο και την πορεια του?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 10 months later...

  • Member ID:  9847
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  256
  • Reputation:   3136
  • Achievement Points:  256
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5439 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

:dance::dance::dance: αυτη τη βδομαδα πετυχα στα περιπτερα ξανα το τευχος 59.τιμη 2 ευρω :cheers3:

ευχαριστο νεο η επανακυκλοφορια των stock!λετε να βγουν και νεα τευχη?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3960
  • Group:  Members
  • Topic Count:  233
  • Content Count:  1123
  • Reputation:   4287
  • Achievement Points:  1125
  • Days Won:  1
  • With Us For:  6012 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  59

Μάλιστα. Ανδρέα σαφέστατος και εμπεριστατωμένος όπως πάντα, διέλυσες τις όποιες ομίχλες αμφιβολιών πλανώνται στην ατμόσφαιρα. :cheers3::):respect:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  13835
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  170
  • Reputation:   1850
  • Achievement Points:  171
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4840 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Επανακυκλοφορεί αν έχω καταλάβει σωστά. Τυχαία πέτυχα την προηγούμενη εβδομαδα στα περίπτερα το #60. Τα λόγια είναι περιττά. Δεν είχα ξαναδιαβάσει ποτέ μπλεκ και έχω εντυπωσιαστεί. Χάρη στη λέσχη βρήκα και άλλο ένα τευχάκι. Εξίσου πολύ καλό. Περιμένω τώρα να βγει το next... :respect::respect::respect::respect:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Επαληθεύω με την σειρά μου την κυκλοφορία του #60 την περασμένη βδομάδα. Αναδιανομή λοιπόν! :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  10518
  • Group:  Members
  • Topic Count:  32
  • Content Count:  544
  • Reputation:   4969
  • Achievement Points:  544
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5381 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  10

Θελω να κανω μια ερωτηση:Το περιοδικο Συλλεκτικο Μπλεκ κυκλοφορει ακομα και σημερα με νεα τευχη;Εαν ναι μπορειτε να μου πειτε το τρεχον τευχος; Σε περιπτωση που επανακυκλοφορουν παλαια τευχη μπορειτε να μου πειτε το τρεχον παιλαιο τευχος;

Ευχαριστω σε οποιον με διαφωτιση :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13632
  • Group:  Members
  • Topic Count:  157
  • Content Count:  1052
  • Reputation:   8465
  • Achievement Points:  1052
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4873 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Καινούργια τεύχη όχι, η σειρά σταμάτησε πριν λίγα χρόνια στο νούμερο 125 (και μάλιστα απότομα, γιατί η τελευταία ιστορία θα ολοκληρωνόταν στο 126... :( ).

 

Ωστόσο αναδιανέμουν στα περίπτερα τα τεύχη που τους περίσσεψαν (με τη σωστή σειρά ευτυχώς :) ). Μέσα στον Ιούλιο είχα αγοράσει το 74, άρα τώρα θα βγει το 75. :D

 

:cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10518
  • Group:  Members
  • Topic Count:  32
  • Content Count:  544
  • Reputation:   4969
  • Achievement Points:  544
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5381 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  10

Καινούργια τεύχη όχι, η σειρά σταμάτησε πριν λίγα χρόνια στο νούμερο 125 (και μάλιστα απότομα, γιατί η τελευταία ιστορία θα ολοκληρωνόταν στο 126... :( ).

 

Ωστόσο αναδιανέμουν στα περίπτερα τα τεύχη που τους περίσσεψαν (με τη σωστή σειρά ευτυχώς :) ). Μέσα στον Ιούλιο είχα αγοράσει το 74, άρα τώρα θα βγει το 75. :D

 

:cheers3:

 

Εχεις δικαιο,σημερα πηγα στο περιπτερο και βρηκα το Συλλεκτικο Μπλεκ 75#.Μηπως ξερεις τιποτα και για το περιοδικο Περιπετεια;

 

 

Σε ευχαριστω για την διαφωτιση :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13632
  • Group:  Members
  • Topic Count:  157
  • Content Count:  1052
  • Reputation:   8465
  • Achievement Points:  1052
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4873 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Το ίδιο γίνεται και στην Περιπέτεια, στέλνουν το απούλητο στοκ. :cool: Ένα τεύχος από την Δ' Περίοδο κάθε εβδομάδα (σήμερα θα στείλουν το 1233) και έναν τόμο με τρία ή τέσσερα τεύχη της Β ή Γ' Περιόδου κάθε μήνα (τώρα βρίσκεται στο νούμερο 174 ή 175 νομίζω... :thinking: )

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10518
  • Group:  Members
  • Topic Count:  32
  • Content Count:  544
  • Reputation:   4969
  • Achievement Points:  544
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5381 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  10

Σε ευχαριστω για τις πληροφοριες φιλε μου. :)

 

 

Ωρες ωρες σκεφτομαι να ασχοληθω με αυτα(μπλεκ,περιπετεια) και να παρατησω τα ντισνευ........ :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  19150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  2141
  • Reputation:   11391
  • Achievement Points:  2151
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4650 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Ωρες ωρες σκεφτομαι να ασχοληθω με αυτα(μπλεκ,περιπετεια) και να παρατησω τα ντισνευ........ :thinking:

Αυτά δυστυχώς δεν έχουν μέλλον μιας και έχουν σταματήσει..επίσης κακά τα ψέματα δεν έχουν ούτε ποικιλία..το στυλ είναι το ίδιο σε κάθε ιστορία..

 

Αν και μεγάλος φαν της περιπέτειας δεν θα σου πρότεινα να σταματήσεις τα ντίσνευ..και τα 2 είναι μια χαρα :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23837
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  64
  • Reputation:   815
  • Achievement Points:  64
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4501 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Το ΜΠΛΕΚ και η ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΑ ειναι τα πιο αγαπημένα μου κόμιξ!τα μαζεύω χρόνια και προσπαθώ να συμπληρώσω τις 2 συλλογές..Αν καποιος έχει τευχη προς πωληση ή ανταλλαγή,ας στείλει ενα μηνυμα....ενδιαφερομαι για ολα τα ΜΠΛΕΚ και ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΑ κυριως 1ης περιόδου+ τα πρόσθετα τευχη απο 445 μεχρι 482..ευχαριστω εκ των προτέρων

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10518
  • Group:  Members
  • Topic Count:  32
  • Content Count:  544
  • Reputation:   4969
  • Achievement Points:  544
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5381 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  10

Οπως ολοι γνωριζουμε και μεσω της διαφωτισης μου απο εναν φιλο,κυκλοφορει καθε μηνα απο ενα παλιο τευχος Μπλεκ με τρεχον το νουμερο 75#.Επισης εχουν βαλει συνδρομη για παλαια τευχη του περιοδικου Μπλεκ.Επειδη εχω καποια κενα στην συλλογη μου,σκεφτομαι να παραγγειλω καποια τευχη που μου λειπουν.Εχει κανεις παραγγειλει παλαια τευχη απο εκει;Αν ναι μπορειτε να μου πειτε αν αξιζει να παραγγειλεις τευχη απο τον.περιοδικο τυπο;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13046
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  1462
  • Reputation:   15404
  • Achievement Points:  1467
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4970 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Γ@μώτο...μη μου το κάνετε αυτό....θα με κάνετε να ασχοληθώ ξανά με Μπλέκ!!!!!! Έχω κάπου 400 τεύχη από τη Γ' περίοδο......

lefteris677 τι εννοείς αν αξίζει να παραγγείλεις; Εγώ πριν 20 χρόνια που μάζευα Μπλέκ είχα πάρει πολλά από εκεί με παραγγελία και όλα μια χαρά Βέβαια έχει περάσει πολύς καιρός αλλά δεν πιστεύω να έχει αλλάξει δραματικά η κατάσταση!!!

Πάντως για να απαντήσω και στον πιο πάνω φίλο ben leaper το να προσπαθήσεις να μαζέψεις όλα τα τεύχη του Μπλέκ από το 1969 που εκδίδεται στην Ελλάδα είναι ουτοπία πιστεύω και πανάκριβο εγχείρημα! Ωστόσο μπορεί να πραγματοποιηθεί δεν αντιλέγω, καθώς κι εγώ προσπαθώ να συλλέξω όλα τα Μίκυ Μάους από το 1966 οπότε δεν κρίνω κανέναν!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10518
  • Group:  Members
  • Topic Count:  32
  • Content Count:  544
  • Reputation:   4969
  • Achievement Points:  544
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5381 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  10

Αααα.......οκ :up: Ρωτησα γιατι διαδιδονταν καποιες φημες οτι ο αποθηκαριος της εταιριας εκλεβε τους πελατες του.Αλλα εφοσον ειναι φημες δεν τα πιστευω αυτα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  10518
  • Group:  Members
  • Topic Count:  32
  • Content Count:  544
  • Reputation:   4969
  • Achievement Points:  544
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5381 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  10

Θέλω να ρωτήσω εάν το Συλλεκτικό Μπλέκ που επανεκίδεται στις μέρες μας,συνεχίζει να δημοσιεύει ιστορίες των EsseGesse.

:thanks:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13046
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  1462
  • Reputation:   15404
  • Achievement Points:  1467
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4970 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Καλά, να ρωτήσω κι εγώ, το συλλεκτικό Μπλέκ επανεκδίδεται έτσι; Γιατί έχω πάρει ένα-δυο τεύχη και έχουν αυτοκόλλητο τιμής πάνω 2 ευρώ ενώ από κάτω λέει 3,5;;;Τι πάιζει; Φθηνότερη επανέκδοση ή ξεστοκάρισμα;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10518
  • Group:  Members
  • Topic Count:  32
  • Content Count:  544
  • Reputation:   4969
  • Achievement Points:  544
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5381 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  10

Ο Μπλεκ επανεκδιδεται με τρεχον το Συλλεκτικο Μπλεκ 75#.Φτηνοτερη επανεκδοση ειναι για να το παιρνει ο κοσμος.Βρηκα ενα Μπλεκ με 1,5 που κανονικα εκανε 2ευρω.Για αυτο,μην εξαπτεσαι.

Επεξεργασία από Λοχαγός Μαρκ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  466
  • Group:  Members
  • Topic Count:  65
  • Content Count:  920
  • Reputation:   7675
  • Achievement Points:  950
  • Days Won:  1
  • With Us For:  6321 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Επανακυκλοφορία είναι και όχι επανέκδοση.

Δεν εκδόθηκαν νέα αντίτυπα. Ούτε βέβαια επανατυπώθηκαν. Αφού ο εκδοτικός οίκος έχει "κλείσει".

Η μεγαλύτερη τιμή είναι πιθανά από τεύχος που είχε περάσει από κάποιο διανομέα (στοκ) με ελαφρά "τσιμπημένες" διαθέσεις.

Η τιμή που πρέπει να έχει είναι 2€ όσο και το τελευταίο τεύχος. Το 1,5€ πιθανά ήταν για κάποιο παλιότερο τεύχος που είχε τιμή σε δραχμές <#56.

Ας το δει ο Λοχ. Μαρκ :hi: να μας πει.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10518
  • Group:  Members
  • Topic Count:  32
  • Content Count:  544
  • Reputation:   4969
  • Achievement Points:  544
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5381 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  10

:congrats: @crc ειναι επανακυκλοφορία (γκαφα μου.).Οσα εχουν 1,5 ειναι παλια ενω η τιμη τον 'τρεχον' ειναι 2 απο τρισιμιση.Ειπαμε εγω ξερω τα παντα για τον Λοχαγο Μαρκ και την Περιπετεια και ελαχιστα για τον Μπλεκ. :angel:

Ωστοσο μπορει να μου απαντησετε την παραπανω ερωτηση; :)

Επεξεργασία από Λοχαγός Μαρκ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13046
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  1462
  • Reputation:   15404
  • Achievement Points:  1467
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4970 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Τελικά ο Περιοδικός Τύπος Α.Ε. έχει κλείσει ή όχι; Γιατί το site λειτουργεί ακόμη!

Επιπλέον, αναφέρουν πως το Μπλέκ και η Περιπέτεια διαβάζεται από άτομα ηλικίας 8-12 ετών!!!! Μας πικάρουν ή δεν ξέρουν ότι υπάρχουν και οι συλλέκτες, οι οποίοι είναι μεγαλύτερης ηλικίας;

http://www.pertip.gr/portal/pro1_gr.php

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10344
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  126
  • Reputation:   1516
  • Achievement Points:  126
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

:congrats: @crc ειναι επανεκδοση (γκαφα μου.).Οσα εχουν 1,5 ειναι παλια ενω η τιμη τον 'τρεχον' ειναι 2 απο τρισιμιση.Ειπαμε εγω ξερω τα παντα για τον Λοχαγο Μαρκ και την Περιπετεια και ελαχιστα για τον Μπλεκ. :angel:

 

Ωστοσο μπορει να μου απαντησετε την παραπανω ερωτηση; :)

Φίλε μου πρώτα απ`όλα,χαίρομαι που ένα παιδί της ηλικίας σου ασχολείται με τον λοχαγό Μαρκ και τον Μπλεκ γιατί εδώ μέσα πήξαμε από παπιά,ποντίκια,αράχνες,νυχτερίδες κτλ... :) :) :) .

Όσο για την ερώτησή σου για τις περιπέτειες των EsseGesse στο Συλλεκτικό Μπλεκ είναι οι παρακάτω:

Από το τεύχος 1 έως την μέση περίπου του 60 που είναι μια ακριβές ανατύπωση των μικρών Μπλεκ από το τεύχος 1 έως 227.

Στα τεύχη 49-50 (και στα μικρά φυσικά) υπάρχει μία περιπέτεια με τίτλο Ένας...άλλος Μπλεκ που δεν έχει καμία σχέση με τους EsseGesse αλλά είναι μια περιπέτεια σε σενάριο του Roberto Renzi και σκίτσο των Mancini και Carlo Cedroni.

Εκτός από αυτές των μικρών Μπλεκ στα τεύχη που αναφέρω πιο πάνω υπάρχουν και οι περιπέτειες από την μέση περίπου του τεύχους 61 έως 62 με τίτλους Ο κατάσκοπος που ήρθε από το άγνωστο και Στη φωλιά του θηρίου,και στο τεύχος 71 ή περιπέτεια με τίτλο Το μυστηριώδες πορτρέτο που είναι από μηνιαία μεγάλα Μπλεκ.

Αυτές είναι όλες οι περιπέτειες των EsseGesse στο συλλεκτικό Μπλεκ αλλά για να υπάρχει μια ολοκληρωμένη εικόνα για τις περιπέτειες που δημιούργησαν πρέπει να αναφέρω και τις περιπέτειες που είχαν δημοσιευτεί στον μεγάλο Μπλεκ.

Από τον Μεγάλο Μπλεκ είναι όλα τα τεύχη έως τον Ιανουάριο του 1973 (ρίξε μια ματιά στην παρουσίαση του Μ.Μπλεκ) συν το τεύχος Ιουνίου του ίδιου έτους με τίτλο Πάλη ζωής η θανάτου.

Εδώ να τονίσω ότι για τις ανάγκες του μεγάλου Μπλεκ ο Ανεμοδουράς είχε σπάσει την σειρά της Ιταλικής έκδοσης και την ανακάτεψε αρκετά αλλά στο τεύχος 60 είναι πραγματικά η τελευταία δημιουργία των EsseGesse.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10518
  • Group:  Members
  • Topic Count:  32
  • Content Count:  544
  • Reputation:   4969
  • Achievement Points:  544
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5381 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  10

Φίλε μου πρώτα απ`όλα,χαίρομαι που ένα παιδί της ηλικίας σου ασχολείται με τον λοχαγό Μαρκ και τον Μπλεκ γιατί εδώ μέσα πήξαμε από παπιά,ποντίκια,αράχνες,νυχτερίδες κτλ... :) :) :) .

Όσο για την ερώτησή σου για τις περιπέτειες των EsseGesse στο Συλλεκτικό Μπλεκ είναι οι παρακάτω:

Από το τεύχος 1 έως την μέση περίπου του 60 που είναι μια ακριβές ανατύπωση των μικρών Μπλεκ από το τεύχος 1 έως 227.

Στα τεύχη 49-50 (και στα μικρά φυσικά) υπάρχει μία περιπέτεια με τίτλο Ένας...άλλος Μπλεκ που δεν έχει καμία σχέση με τους EsseGesse αλλά είναι μια περιπέτεια σε σενάριο του Roberto Renzi και σκίτσο των Mancini και Carlo Cedroni.

Εκτός από αυτές των μικρών Μπλεκ στα τεύχη που αναφέρω πιο πάνω υπάρχουν και οι περιπέτειες από την μέση περίπου του τεύχους 61 έως 62 με τίτλους Ο κατάσκοπος που ήρθε από το άγνωστο και Στη φωλιά του θηρίου,και στο τεύχος 71 ή περιπέτεια με τίτλο Το μυστηριώδες πορτρέτο που είναι από μηνιαία μεγάλα Μπλεκ.

Αυτές είναι όλες οι περιπέτειες των EsseGesse στο συλλεκτικό Μπλεκ αλλά για να υπάρχει μια ολοκληρωμένη εικόνα για τις περιπέτειες που δημιούργησαν πρέπει να αναφέρω και τις περιπέτειες που είχαν δημοσιευτεί στον μεγάλο Μπλεκ.

Από τον Μεγάλο Μπλεκ είναι όλα τα τεύχη έως τον Ιανουάριο του 1973 (ρίξε μια ματιά στην παρουσίαση του Μ.Μπλεκ) συν το τεύχος Ιουνίου του ίδιου έτους με τίτλο Πάλη ζωής η θανάτου.

Εδώ να τονίσω ότι για τις ανάγκες του μεγάλου Μπλεκ ο Ανεμοδουράς είχε σπάσει την σειρά της Ιταλικής έκδοσης και την ανακάτεψε αρκετά αλλά στο τεύχος 60 είναι πραγματικά η τελευταία δημιουργία των EsseGesse.

 

:thanks: για την διαφώτιση και για τις πληροφορίες,ξέρεις πάρα πολλά πράγματα για τον Μπλέκ :)

Επεξεργασία από Λοχαγός Μαρκ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23837
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  64
  • Reputation:   815
  • Achievement Points:  64
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4501 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Γ@μώτο...μη μου το κάνετε αυτό....θα με κάνετε να ασχοληθώ ξανά με Μπλέκ!!!!!! Έχω κάπου 400 τεύχη από τη Γ' περίοδο......

lefteris677 τι εννοείς αν αξίζει να παραγγείλεις; Εγώ πριν 20 χρόνια που μάζευα Μπλέκ είχα πάρει πολλά από εκεί με παραγγελία και όλα μια χαρά Βέβαια έχει περάσει πολύς καιρός αλλά δεν πιστεύω να έχει αλλάξει δραματικά η κατάσταση!!!

Πάντως για να απαντήσω και στον πιο πάνω φίλο ben leaper το να προσπαθήσεις να μαζέψεις όλα τα τεύχη του Μπλέκ από το 1969 που εκδίδεται στην Ελλάδα είναι ουτοπία πιστεύω και πανάκριβο εγχείρημα! Ωστόσο μπορεί να πραγματοποιηθεί δεν αντιλέγω, καθώς κι εγώ προσπαθώ να συλλέξω όλα τα Μίκυ Μάους από το 1966 οπότε δεν κρίνω κανέναν!!!

 

ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΔΡΟΜΟ ΚΑΙ ΑΝ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΟΥΝ ΟΛΟΙ ΟΙ ΦΙΛΟΙ ΕΔΩ ΜΕΣΑ,ΘΑ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΣΩ ΣΕ ΛΙΓΑ ΧΡΟΝΙΑ...ΑΝ ΕΞΑΙΡΕΣΕΙΣ ΤΟΝ ΜΕΓΑΛΟ ΜΠΛΕΚ,ΜΟΥ ΛΕΙΠΟΥΝ ΛΙΓΟΤΕΡΑ ΑΠΟ 125 ΤΕΥΧΗ ΑΠΟ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥΣ/!!ΣΥΝΕΧΙΖΩ ΤΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΠΟΥ ΟΠΟΥ ΜΕ ΒΓΑΛΕΙ.....ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΞΑΝΑ ΟΛΑ ΤΑ ΜΕΛΗ ΠΟΥ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΘΗΚΑΝ ΣΤΟ ΚΑΛΕΣΜΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΕ ΒΟΗΘΑΝΕ ΜΕ ΤΟΝ ΕΝΑ Η ΤΟΝ ΑΛΛΟ ΤΡΟΠΟ!

 

Είμαι σε πολύ καλό δρόμο και αν με βοηθήσουν όλοι οι φίλοι εδώ μέσα, θα το πραγματοποιήσω σε λίγα χρόνια... αν εξαιρέσεις τον μεγάλο Μπλεκ, μου λείπουν λιγ'οτερα από 125 τεύχη από όλες τις περιόδους/!! Συνεχίζω την προσπάθειά που όπου με βγάλει... ευχαριστώ ξανά όλα τα μέλη που ανταποκρίθηκαν στο κάλεσμά μου και με βοηθάνεμε τον ένα ή τοπν άλλο τρόπο!

και εγώ όπου μπορώ να βοηθήσω θα το κάνω...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  26001
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  97
  • Content Count:  7145
  • Reputation:   85677
  • Achievement Points:  7165
  • Days Won:  165
  • With Us For:  4182 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Καλά, να ρωτήσω κι εγώ, το συλλεκτικό Μπλέκ επανεκδίδεται έτσι; Γιατί έχω πάρει ένα-δυο τεύχη και έχουν αυτοκόλλητο τιμής πάνω 2 ευρώ ενώ από κάτω λέει 3,5;;;Τι πάιζει; Φθηνότερη επανέκδοση ή ξεστοκάρισμα;

 

Νομίζω οτι αυτή η τιμή έχει να κάνει με κάποια τεύχη που έβγαλαν και είχαν μέσα "δώρα" και καλά (σουγιαδες ,walkman k.l.p) και κόστιζαν ακριβότερα .......

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 months later...

  • Member ID:  26001
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  97
  • Content Count:  7145
  • Reputation:   85677
  • Achievement Points:  7165
  • Days Won:  165
  • With Us For:  4182 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Είναι (δυστυχώς) οριστική και αμετάκλιτη η διακοπή της κυκλοφορίας του Συλλεκτικού Μπλεκ στο τεύχος 125....... :(

 

Ετσι τουλάχιστον με πληροφόρησαν από τη ΛΙΘΟΤΥΠ στην λειτουργία της οποίας επικεινται μεγάλες αλλαγές .

 

Παντως η επανακυκλοφορία (ξεστόκ) της έκδοσης θα συνεχιστεί και θα ολοκληρωθεί κανονικά καθώς υπάρχουν διαθέσιμα όλα τα τεύχη .

 

Αυτή την εποχή στα περίπτερα κυκλοφορεί το τεύχος 81.

 

Κρίμα ......... :(

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9847
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  256
  • Reputation:   3136
  • Achievement Points:  256
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5439 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

 

Αυτή την εποχή στα περίπτερα κυκλοφορεί το τεύχος 81.

 

 

Οντως αυτο υπαρχει στα περιπτερα αυτον τον μηνα για οσους δεν το εχουν!!! :sun:
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6035 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Ο εκδοτικός οίκος φυτοζωεί, και για να ακριβολογούμε ξεψυχάει.

 

Βλέποντας την πορεία της εταιρίας παρατηρώ ότι έκαναν πολλά πειράματα οι εκδότες. Δέκα περιοδικά έβγαζαν, ένα πετύχαινε. Το πολεμούσαν μέχρι να τους κάτσει. Με καινούργιες ιδέες και καινούργια έντυπα και υλικό, ή ακόμη και νέα διαφορετική παρουσίαση παλιότερου υλικού, πάντα στη γύρα και στο ψάξιμο. Ίσα με τρεις γενιές χτίστηκαν με τα έντυπά τους.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.