Μετάβαση στο περιεχόμενο

Eίστε υπέρ ή κατά του να συνεχίζεται μια επιτυχημένη σειρά όταν αποσύρονται οι δημιουργοί της;


Laz33

Είστε υπέρ ή κατά του να συνεχίζεται μια επιτυχημένη σειρά όταν αποσύρονται οι δημιουργοί της;  

41 Μέλη έχουν ψηφίσει

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Παρακαλούμε να συνδεθείτε ή να εγγραφείτε για να ψηφίσετε σε αυτή τη δημοσκόπηση.

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32405
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Με αφορμή την κυκλοφορία του νέου Αστερίξ στο εξωτερικό και των πρώτων αντιδράσεων που διαβάζω από Γάλλους θαυμαστές της σειράς, ανοίγω ένα θέμα που από καιρό με απασχολούσε.
Τι είναι καλύτερο για μια, επιτυχημένη επαναλαμβάνω, σειρά.
Να σταματάει όταν αποσύρονται για κάποιο λόγο(είτε λόγω ηλικίας, είτε λόγω θανάτου, είτε για οποιονδήποτε άλλο) οι δημιουργοί της ή να τη συνεχίζουν αμφιβόλου ποιότητας συνάδελφοι.

Ας πάρουμε παράδειγμα τα Αστερίξ μιας και αποτέλεσαν αφορμή :)
Σκεφτείτε να είχαν σταματήσει στο "O Αστερίξ και οι Βέλγοι", το τελευταίο άλμπουμ που έγραψε ο Goscinny.
Ή έστω να είχαν βγει και τα πρώτα του Uderzo(συνδημιουργός είναι, δεν θεωρείται συνεχιστής).
Για μένα τα "καλά" Αστερίξ σταματάνε στη "Χαλαλίμα".
Αν η σειρά ολοκληρωνόταν εκεί θα είχαμε 28 άλμπουμ αλλά ένα κι ένα.
Η σειρά θα θεωρούνταν το διαμάντι των BD και όχι μόνο.
Αλλά με κάτι "Ρόδο και Ξίφος", "Γαλέρα του Οβελίξ", "Λατραβιάτα", "Τα Γενέθλια του Αστερίξ"(που πραγματικά απορώ γιατί δεν μπήκε στα εκτός σειράς), το ανεκδιήγητο "Ο Ουρανός Έπεσε στο Κεφάλι" αλλά και τα απλώς διεκπεραιωτικά άλμπουμ των Ferri/Conrad, δεν μπορείς να πεις διαμάντι τη σειρά.
Αντίστοιχο και σε ακόμα μεγαλύτερο βαθμό αυτό που συμβαίνει με τα Λούκυ Λουκ.
Αν σταματούσαμε στο "Σύρμα που Τραγουδάει"(το τελευταίο του Goscinny) θα είχαμε καμιά 40ριά τεύχη όλα κι όλα(που δεν είναι λίγα) αλλά ποιοτικότατα.
Για εμπορικούς λόγους η σειρά συνεχίστηκε και πήρε την κάτω βόλτα που δεν χρειάζεται να την αναλύσουμε περισσότερο. Υπάρχει αντίστοιχο θέμα έτσι κι αλλιώς.
Τα ίδια και με τα Κόρτο Μαλτέζε. Δεν έχω διαβάσει το καινούριο άλμπουμ αλλά και μόνο απ΄τις κριτικές που βλέπω πρέπει να ΄ναι πολύ κατώτερο αυτών του Pratt.

Να αναφέρω και σειρές που σταμάτησαν. Τα ΤενΤεν και τα Μπλούμπερυ.
23 τεύχη η μια σειρά, 28 η άλλη. Όλα όμως στο ίδιο υψηλό επίπεδο(ok, τα 3 πρώτα TT δεν είναι, αλλά για άλλους λόγους).
Θεωρούνται απ΄τα top του είδους τους.
Θα συνέβαινε όμως αυτό αν ο Herge δεν απαγόρευε με τη διαθήκη του τη συνέχιση της σειράς;
Τα Μπλούμπερυ δεν ξέρω για ποιο λόγο σταμάτησαν αλλά φαντάζομαι θα ήταν επιθυμία του Giraud :)



Πάμε τώρα και στον αντίλογο.
Αν δεν υπήρχε συνέχεια θα διαβάζαμε τη "Νταίηλυ Σταρ" ή τον "Ελαφροχέρη" στα ΛΛ; Ανέφερα τυχαία δύο αξιολογότατα τεύχη της μετα-Goscinny εποχής.
Θα διαβάζαμε τα εξαιρετικά άλμπουμ του Van Hamme στη σειρά Μπλέικ και Μόρτιμερ(που κάποια τα θεωρώ καλύτερα του Jacobs, δημιουργού της σειράς);
Και γενικώς, θα μπορούσε να παραμείνει "ζωντανός" ένας ήρωας αν δεν εκδίδονταν καινούριες του ιστορίες και αναλωνόμασταν απλά να διαβάζουμε και να ξαναδιαβάζουμε τα ίδια άλμπουμ 30ετίας και βάλε;
Το τελευταίο ερώτημα είναι ρητορικό :)

H εύκολη απάντηση στο ερώτημα της δημοσκόπησης είναι προφανώς το "εξαρτάται".
Οκ, ναι. Για κάποιες σειρές καλύτερα να είχαν σταματήσει, κάποιες καλύτερα που συνεχίστηκαν.
Αν έβγαζα όμως αυτήν την επιλογή τι θα ψηφίζατε;
Εγώ ψηφίζω εξαρτάται, αλλά αν είχα μόνο τις επιλογές υπέρ/κατά θα επέλεγα την... 2η :)
 

Επεξεργασία από laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Το σύμπαν θα ήταν πολύ ομορφότερο εάν άφηναν στην ησυχία τους τις δημιουργίες κάποιων ιδιοφυιών. Το ποιος συνέχισε κάποια Μπλέηκ και Μόρτιμερ ή κάποια Σπιρού ή κι εγώ δεν ξέρω τι, με αφήνει αδιάφορο. Μπορεί να είναι καλά, δεν είναι όμως αριστουργήματα. Παίρνω λοιπόν το "πετυχημένη" του ερωτήματος στα άκρα, εστιάζω στους δημιουργούς που λατρεύω, ψηφίζω κατά :) Δεν έχω διαβάσει ακόμα τα καινούργια Κόρτο, αλλά όποιος πλησίασε υλικό του Goscinny, ως επί το πλείστον το κατέστρεψε :)

 

Αυτή η συζήτηση βέβαια αφορά κυρίως τα Ευρωπαϊκά κόμικ που έχουν πολύ μεγαλύτερο βάθος στο θέμα "creator owned" απ'ότι οι Αμερικάνοι. Ακόμα και στους Αμερικάνους όμως, το σύμπαν θα ήταν ομορφότερο εάν δεν έπιανε τους Inhumans ο πάσα ένας (για να πιάσω ένα υπερηρωικό που μέχρι πριν 20 χρόνια ήταν "εξεζητημένο" και όχι "του συρμού")

 

Ενίοτε, οι συνεχιστές (σε κόμικ, σε βιβλίο, σε ταινία, σε σε σε) βγάζουν και κάτι που να είναι ισάξιο ή και ανώτερο από το πρωτότυπο. Ενίοτε όμως. Πολύ ενίοτε. Σπανίως-level-ενίοτε :) "Συγκαλυμμένες" κόπιες όμως, όπως λχ ήταν χαρακτήρες του Authority, ή του Supreme, ή του Astro City, ή ή ή, έχουν δουλέψει εξαιρετικότατα. Όταν βέβαια ο δημιουργός ήταν σοβαρός και όχι της πλάκας.

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31052
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  121
  • Content Count:  2070
  • Reputation:   15086
  • Achievement Points:  2070
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3153 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Εγώ θα το πάω στην άλλη άκρη και θα πω γνώμη η οποία υποθέτω δεν είναι συνηθισμένη, και καταλαβαίνω τους λόγους. Δεν με ενδιαφέρει αν μια σειρά πάει κατά διαόλου επειδή άλλαξε δημιουργό. Θα σταματήσω να τη διαβάζω (ή και όχι, από ψυχαναγκασμό), θα την έχω στο μυαλό μου ως "κακή από εκεί και πέρα", θα την θάβω με κάθε ευκαιρία :P , αλλά δεν με πειράζει που συνέχισε έτσι. Γιατί;

Πιστεύω πως αξίζει να δοθεί ευκαιρία σε κάποιον άλλον δημιουργό να μας δώσει την οπτική του σε κάτι που θεωρούμε παγιωμένα αριστούργημα. Αυτό δεν σημαίνει ότι θα το κάνει (μπορεί π.χ. να επιχειρήσει να μιμηθεί), και το πιο πιθανό είναι ότι δεν θα το κάνει επιτυχημένα, αλλά και πάλι δεν με ενδιαφέρει - οι αναγνώστες ας το κρίνουν. Δεν συμφωνώ ακριβώς με την πεποίθηση ότι "τα αριστουργήματα καλύτερα να μην τα αγγίζεις". Εννοείται πως αν έχω αγαπήσει ένα κόμικ θα χαλαστώ να μάθω ότι το αναλαμβάνει δημιουργός που σιχαίνομαι. Παρ' όλα αυτά, είμαι υπέρ του να υλοποιηθεί κάτι τέτοιο, από τη στιγμή που υπάρχει ως (σοβαρή, φυσικά) ιδέα. Οπότε η γενική μου απάντηση είναι "Ναι". Νομίζω πως θα χάναμε περισσότερα αν δεν γινόταν σε καμία περίπτωση (i.e. αν απαντούσα "Όχι"), και δεν έχω κανένα πρόβλημα με το να "φθείρεται" ένα "αριστούργημα". :D

 

Αυτά με την λίγη πείρα που έχω και ελάχιστα βασιζόμενος σε πραγματικά παραδείγματα. Αν φτάσω να έχω διαβάσει όσα κόμικς και ο germanicus και αλλάξω γνώμη θα σας ενημερώσω. :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Υπάρχουν μερικά θέματα. Όπως πχ η δομή του έργου και το ύφος του. Μερικές φορές είναι αναπόφευκτο. Πεθαίνει κάποιος στη μέση ενός story arc. Τι κάνεις;

Άλλο παράδειγμα; Σταματάει ο Ροζίνσκι από το Complainte des Landes Perdus. Σκεφτείτε τι θα έχανε η παγκόσμια τέχνη αν σταματούσε η σειρά.

 

Οι δημοφιλείς ήρωες και οι δημοφιλείς σειρές είναι μαζί με ένα πετυχημένο εμπορικό προϊόν και έναν αγαπημένο σύντροφο των φαν, είναι και πηγή έμπνευσης για πολλούς. Δηλαδή μπορεί κάποιοι να γράφανε κάτι εξαιρετικό για τον Τεντέν, επειδή η έμπνευσή τους είναι ο Τεντέν. Ενώ αν έβγαζαν έναν άλλον ήρωα με το κόμικ που εμπνεύστηκαν από τον Τεντέν θα είχαν να αντιμετωπίσουν και την κριτική "μοιάζει με Τεντέν". Ε Προφανώς και μοιάζει! :lol: Τεντέν ήθελαν να κάνουν οι άνθρωποι!

 

Εμένα καλύτερα μου αρέσει η "λύση" που έχει εφαρμόσει είτε το Λούκι Λουκ (αλλαγή με μικρή παραλλαγή της ονομασίας της σειράς και νέας αρίθμισης) είτε ο Σπιρού και ο Βαλεριάν με ξεχωριστή σειρά από αυτά που οι Γάλλοι λένε vu par... δηλαδή όπως τον είδε ο...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3396 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

 Εξαρτάται. Από ποιος είναι ο τίτλος που συνεχίζεται από επιγόνους, ποια η βαρύτητα του και η επιτυχία που είχε. Μια απάντηση σε αυτό είναι ότι αν ο Χ τίτλος δεν είναι εξαρχής πετυχημένος δύσκολα θα κάτσει κάποιος άλλος δημιουργός να επενδύσει χρόνο σε κάτι καταδικασμένο, οπότε σίγουρα μιλάμε για έργα που είχαν μια μέτρια και άνω επιτυχία. Ρισκάροντας να βγει μια μπούρδα, αυτός που παίρνει το φταίξιμο είναι ο δημιουργός και όχι εμείς οι αναγνώστες.

 

Εμείς εκ του ασφαλούς κρίνουμε τι αρέσει και τι όχι, οπότε με ευκολία διαβάζοντας το Αστερίξ 218 λέμε τι μακακία ήταν αυτή και το αρχικό έργο του Γκοσινί μένει ανέγγιχτο στο μυαλό μας και το ίδιο απολαυστικό. Αν όμως καταδικάσουμε εξ αρχής την ανακοίνωση μιας συνεργασίας και την περίπτωση να δουλέψουν -μεγάλοι- δημιουργοί σε ήδη μεγάλους τίτλους, πολύ πιθανό να χάνουμε άλμπουμ που θα αξίζανε εξίσου πολύ με τον δικό τους τρόπο. Και τονίζω το μεγάλοι γιατί αν διαβάσω ότι ο παπαρόπουλος ξεκινάει να γράφει σενάρια για το lucifer σίγουρα θα βγάλω αρνητισμό, ενώ όταν διαβάζω ότι σκιτσάρει πλέον το torpedo ο Risso μόνο την σκούφια μου μπορώ να πετάξω για το αριστούργημα που ξέρω ότι θα παραδώσει. Ομοίως ενθουσιάζομαι για τα νέα Κόρτο. Κανένας δεν θα γίνει Πρατ και ούτε πρέπει, αλλά ο Canales και ο Pellejero είναι δημιουργοί που έχουν κερδίσει με το παραπάνω την αναγνώριση που δικαιολογεί μια τουλάχιστον ευκαιρία και μια φρέσκια ματιά. 

 

Οπότε βρίσκω το υπέρ/κατά απόλυτες απαντήσεις, ως ένθερμοι αναγνώστες κόμικ μπορούμε μετά από ένα σημείο να κρίνουμε ότι κάποια κόμικ σηκώνουν συνέχεια από άλλους εκτός των μπαμπάδων τους, κάποια άλλα όχι. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24985
  • Group:  Members
  • Topic Count:  33
  • Content Count:  1017
  • Reputation:   6579
  • Achievement Points:  1018
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4372 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Ψήφισα 'εξαρτάται' και ως β' επιλογή θα ψήφιζα 'υπέρ'. Είναι αλήθεια ότι κατά κανόνα οι συνεχιστές δίνουν μέτριες ή και ενίοτε κακές ιστορίες. Όμως παρ' όλα αυτά χαίρομαι κάθε φορά που διαβάζω μια νέα ιστορία με τους αγαπημένους μου ήρωες. Ναι οκ, το "Και Ο Ουρανός Έπεσε Στο Κεφάλι Τους" ήταν επιεικώς απαράδεκτο, αλλά από την άλλη το "Ο Πάπυρος Του Καίσαρα" μου άρεσε ή το "Η Γη Της Επαγγελίας" ήταν η πρώτη νέα ιστορία που μου έβγαλε σε κάποια σημεία αβίαστο γέλιο. Άλλωστε δεν σημαίνει ότι αύριο-μεθαύριο δεν θα αλλάξουν δημιουργοί και θα αναλάβουν καλύτεροι ή ότι οι ήδη υπάρχοντες δεν θα μας δώσουν μια πραγματικά καλή ιστορία. Και στη χειρότερη, αν όλες οι νέες ιστορίες είναι τόσο κακές, απλά σταματώ να τις αγοράζω. Σιγά τα ωά. Ένα πράγμα ίσως δεν άντεχα ποτέ και θα σκεφτόμουν καλύτερα να σταματούσε, αν οι νέοι σχεδιαστές πείραζαν τη μορφή ή ακόμα χειρότερα τη προσωπικότητα των χαρακτήρων, όπως δυστυχώς τείνει να γίνει μόδα σήμερα στις σειρές καρτούνς, ταινίες κλπ.

Επεξεργασία από BATNICK
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Θα συμφωνήσω με τους @ΔαΔηΡάθυμος και @Kurdy Malloy . Η συνέχεια μπορεί να μην είναι πάντοτε κάτι κακό. Θα μου πεις εξαρτάται αυτό. Προφανώς αλλά χωρίς συνέχεια δεν θα δινόταν σε άλλους δημιουργούς η ευκαιρία να γράψουν τις δικές τους ιστορίες με κάποιο χαρακτήρα και μέσα από όλες αυτές να διαβάσουμε κάτι καλό. Πιστεύω ότι το σωστό θα ήταν ο νέος δημιουργός να μην αλλοιώσει τον χαρακτήρα αλλά να προσπαθήσει με το δικό του τρόπο να βγάλει ένα όμορφο αποτέλεσμα. (Καλά ναι εννοείται αυτό δεν γίνεται πάντα :P αλλά λέω πως θα ήταν το ιδανικό) 

 

Οπότε ψηφίζω υπερ. :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32405
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

2 hours ago, Kurdy Malloy said:

Εμένα καλύτερα μου αρέσει η "λύση" που έχει εφαρμόσει είτε το Λούκι Λουκ (αλλαγή με μικρή παραλλαγή της ονομασίας της σειράς και νέας αρίθμισης) είτε ο Σπιρού και ο Βαλεριάν με ξεχωριστή σειρά από αυτά που οι Γάλλοι λένε vu par... δηλαδή όπως τον είδε ο...

Αυτή η "λύση" που λες εφαρμόστηκε στα τελευταία 7 άλμπουμ, απ΄όταν δηλαδή ανέλαβε ο Achde το σκίτσο.
Είχαν ήδη βγει όμως πόσα άλμπουμ από συνεχιστές του Goscinny, τα οποία πρόλαβαν να ρίξουν το επίπεδο.
Αλλά ακόμα και τώρα δεν νομίζω να ξεγελιέται κανείς απ΄το "νέο" όνομα και να θεωρεί ότι έχουμε διαφορετική σειρά :)

 

2 hours ago, Θρηνωδός said:

 Εξαρτάται. Από ποιος είναι ο τίτλος που συνεχίζεται από επιγόνους, ποια η βαρύτητα του και η επιτυχία που είχε. Μια απάντηση σε αυτό είναι ότι αν ο Χ τίτλος δεν είναι εξαρχής πετυχημένος δύσκολα θα κάτσει κάποιος άλλος δημιουργός να επενδύσει χρόνο σε κάτι καταδικασμένο, οπότε σίγουρα μιλάμε για έργα που είχαν μια μέτρια και άνω επιτυχία.

Noμίζω ότι το διευκρίνησα πως αναφέρομαι σε επιτυχημένες σειρές :)
Aυτές που δεν έχουν επιτυχία δεν έχουν να χάσουν κάτι αν συνεχιστούν. Μόνο να κερδίσουν :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3396 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Εμ δεν έχεις δει σειρές που ήταν κακές και έγιναν ακόμα χειρότερες όταν συνεχίστηκαν, γι'αυτό τα λες. :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

@laz33 μου φαίνεται ότι σου διαφεύγει πως και ο Γκοσινί ήταν "συνεχιστής" του Μορίς ως σεναριογράφου. Λούκι = Μορίς, κακώς βάζετε τον Γκοσινί τόσο μέσα στην εξίσωση.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  19150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  2141
  • Reputation:   11391
  • Achievement Points:  2151
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4649 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

@laz33 Εξαρτάται από την σειρά. Στα ΛΛ και Αστερίξ που αναφέρεις οι ιστορίες είναι ανεξάρτητες μεταξύ τους. Ό,τι και να βγει μπορείς να το αγνοήσεις και να απολάυσεις τον Γκοσινυ.  Οι ιστορίες που έγραψε δεν γίνονται χειρότερες.  Σκέψου επίσης ότι οι σειρές αυτές απευθύνονται σε μκρές ηλικίες που δεν μπορούν να κρίνουν ακόμα τα νέα άλμπουμ. Δεν βρίσκω τίποτα κακό με το να δίνονται ευκαιρίες σε νέους καλλιτέχνες και να διαβάζουμε καινούργιες ιστορίες από αγαπημένους ήρωες. :)

 

Σε σειρές με συνέχειες υπάρχει πρόβλημα στο "που" κόβεται η σειρά όπως ανέφερε ποιο πάνω ο KurdyMalloy. Με σωστές επιλογές και τύχη μπορεί να συνεχιστεί μια χαρά :)

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32405
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

function Date() { [native code] }, Kurdy Malloy είπε:

@laz33 μου φαίνεται ότι σου διαφεύγει πως και ο Γκοσινί ήταν "συνεχιστής" του Μορίς ως σεναριογράφου. Λούκι = Μορίς, κακώς βάζετε τον Γκοσινί τόσο μέσα στην εξίσωση.

Δεν μου διαφεύγει.
Αλίμονο αν δεν γνώριζα ποιος είναι ο δημιουργός της αγαπημένης μου σειράς.
Με την αυστηρή έννοια έχεις δίκαιο. Ο Goscinny θεωρείται συνεχιστής του Morris στο σενάριο.
Μετά το θάνατο του Goscinny, o Morris έκανε μόνο το σκίτσο.
Αλλά όλοι ξέρουμε ότι ουσιαστικά αυτός που έκανε τη σειρά να γνωρίσει τόση αποδοχή και έχει ταυτιστεί με την επιτυχία της είναι ο Rene.
Οπότε επί της ουσίας συνεχιστές θεωρούνται όσοι έγραφαν σενάρια μετά το θάνατό του :)

Επεξεργασία από laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

14 minutes ago, Θλιμμένος Μπούφος said:

@laz33 Εξαρτάται από την σειρά. Στα ΛΛ και Αστερίξ που αναφέρεις οι ιστορίες είναι ανεξάρτητες μεταξύ τους. Ό,τι και να βγει μπορείς να το αγνοήσεις και να απολάυσεις τον Γκοσινυ.  Οι ιστορίες που έγραψε δεν γίνονται χειρότερες.  Σκέψου επίσης ότι οι σειρές αυτές απευθύνονται σε μκρές ηλικίες που δεν μπορούν να κρίνουν ακόμα τα νέα άλμπουμ. Δεν βρίσκω τίποτα κακό με το να δίνονται ευκαιρίες σε νέους καλλιτέχνες και να διαβάζουμε καινούργιες ιστορίες από αγαπημένους ήρωες. :)

 

όχι όχι και όχι!!! :) 10 χρονών ήμουν όταν μου έφεραν στο νοσοκομείο ένα από τα 16/22 με Λούκυ και ήμουν με ένα WTF?!?!? :) Και αργότερα ως έφηβος έβλεπα ξεκάθαρα ότι τα Λούκυ Λουκ είχαν τεράστιες διαφορές στην ποιότητα. Σε άψογο στυλ α-λα Ντίσνεϋ δεν έλεγαν και τίνος είναι το κάθε τι. Πολύ πολύ αργότερα συνειδητοποίησα ότι υπήρχε ένας συγκεκριμένος άνθρωπος πίσω από αυτά που μου άρεσαν. 

 

Γι'αυτό και τη γλίτωσε σε εμένα ο Αστερίξ. Διότι τον έμαθα όταν η τεράστια πλειοψηφία ήταν ιστορίες του Γκοσινύ. Κρίμα σε όσα πιτσιρίκια θα τον μάθουν σε 10 χρόνια, όταν θα έχει γεμίσει με άλμπουμ φτιαγμένα για να είναι προσεγγίσιμα σε μικρά παιδιά με γούτσου γούτσου χαζοχαρούμενες καραλαλακίες 


Asterix-2017-Race-Strip-Sample2.jpgnessie.jpg

ου ου. χαιρετάμε! αχ τι χαρούμενοι που είμαστε όλοι! άχουτο και το γλυκούλι το τερατάκι. τι καλούλι που είναι. 

 

κάτσε να βάλουμε και μερικά αρκουδάκια για να περνάν καλά τα μικρά τα παιδάκια, να πουλάμε κουκλάκια, να πουλάμε στο πάρκο του Αστερίξ, λεφτά λεφτά λεφτά :lefta:

EwokHP.jpg

 

.... οκ... από άλλο ξεπούλημα αυτά :) Αλλά και αυτά μου είχαν κάνει αρνητική εντύπωση όταν τα είχα δει στα 12 μου :)

Μην υποτιμάς την πιτσιρικαρία :D 

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32405
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

function Date() { [native code] }, Θλιμμένος Μπούφος είπε:

@laz33 Εξαρτάται από την σειρά. Στα ΛΛ και Αστερίξ που αναφέρεις οι ιστορίες είναι ανεξάρτητες μεταξύ τους. Ό,τι και να βγει μπορείς να το αγνοήσεις και να απολάυσεις τον Γκοσινυ.  Οι ιστορίες που έγραψε δεν γίνονται χειρότερες.  Σκέψου επίσης ότι οι σειρές αυτές απευθύνονται σε μκρές ηλικίες που δεν μπορούν να κρίνουν ακόμα τα νέα άλμπουμ. Δεν βρίσκω τίποτα κακό με το να δίνονται ευκαιρίες σε νέους καλλιτέχνες και να διαβάζουμε καινούργιες ιστορίες από αγαπημένους ήρωες. :)

Δεν λέω ότι είναι κακό να δίνονται ευκαιρίες σε νέους σεναριογράφους.
Ούτε είμαι κατηγορηματικός στην άποψή μου.
Έτσι κι αλλιώς απάντησα "εξαρτάται".

Στα ΛΛ και Αστερίξ μιας και αναφερθήκαμε, ναι μεν θεωρώ ότι με κάθε καινούριο άλμπουμ πέφτει ακόμα περισσότερο το επίπεδο(όχι επειδή κάθε άλμπουμ είναι χειρότερο απ΄το προηγούμενο, μάλλον επειδή υπάρχει κορεσμός κι έχει κουραστεί ο κόσμος), αλλά κάθε φορά που βγαίνει(νέο άλμπουμ) έχω τεράστια προσμονή και αγωνία να το διαβάσω.
Οπότε ένα μέρος μου λέει "κακώς συνεχίζει να χάνει την αίγλη της η αγαπημένη μου σειρά" κι ένα άλλο λέει "ναι ρε φίλε, θα διαβάσω νέα ιστορία".
Είναι περίπλοκο το θέμα, γι΄αυτό έκανα και το poll :wow:

Πιστεύω πάντως ότι θα έπρεπε να γίνεται προσεκτικότερη επιλογή στο νέο υλικό.
Αν πχ ήμουν ο Morris θα αρνιόμουν να σχεδιάσω το "Θρύλο της Δύσης" ή το "Ζωγράφο"(και άλλα, ανέφερα αυτά ως χαρακτηριστικά παραδείγματα).
Αν ήμουν ο εκδότης των Αστερίξ θ΄αρνιόμουν να κυκλοφορήσω τον "Ουρανό που Έπεσε στο Κεφάλι" ή τη "Λατραβιάτα".
Ξέρω ότι δεν είναι τόσο απλό το θέμα και παίζουν συμβόλαια στη μέση, αλλά σε τέτοιες επιτυχημένες σειρές αν θες να τις συνεχίσεις πρέπει να δείχνεις τον κατάλληλο σεβασμό στους δημιουργούς :)

Επεξεργασία από laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Ερώτηση :) (με καμπόσα αρώματα σαρκασμού είναι η αλήθεια :D ) Ήταν πετυχημένη σειρά το Λούκυ Λουκ πριν το αναλάβει ο Γκοσινύ ή ήταν ένα κόμικ ανάμεσα σε όλα τα άλλα? :D

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32405
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

function Date() { [native code] }, germanicus είπε:

Ερώτηση :) (με καμπόσα αρώματα σαρκασμού είναι η αλήθεια :D ) Ήταν πετυχημένη σειρά το Λούκυ Λουκ πριν το αναλάβει ο Γκοσινύ ή ήταν ένα κόμικ ανάμεσα σε όλα τα άλλα? :D

 

:cheers5:

Κοίτα. Το ΛΛ είναι ιδιάζουσα περίπτωση.
Δεν είναι ότι ο Morris αναγκάστηκε να σταματήσει να γράφει βλέποντας ότι δεν πάει άλλο.
Ήταν επιλογή του η διαδοχή στο σενάριο να περάσει στα χέρια του Goscinny.
Μπορούσε να συνεχίσει να γράφει και ίσα ίσα τα καλύτερα ΛΛ του Morris ήταν τα τελευταία του, που αποδεικνύει τον ισχυρισμό μου.
Όταν μιλάω για διαδοχή εννοώ την αναγκαστική :)
Τώρα στο ερώτημά σου.
Δεν ζούσα στα 50's να ξέρω πόσο δημοφιλής ήταν η σειρά πριν την αναλάβει ο Goscinny.
Φαντάζομαι όμως θα είχε την επιτυχία της. Απλά με τον Rene αυτή εκτοξεύτηκε.

Για μένα πάντως διαδοχή στα ΛΛ είχαμε απ΄τον Goscinny στους επόμενους και όχι απ΄τον Morris στον Goscinny :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30826
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  1210
  • Reputation:   11286
  • Achievement Points:  1210
  • Days Won:  15
  • With Us For:  3291 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Για εμένα εξαρτάται, και εξαρτάται κυρίως από τους συνεχιστές, και το κατά πόσον αυτοί μπορούν να αποδώσουν εν τέλει ένα καλό αποτέλεσμα.

Εγώ για παράδειγμα, προσωπικά  θεωρώ ότι η συνέχεια των αστερίξ ήταν  επιτυχημένη και άξιζε που έγινε. Εντάξει ίσως να μην έφτασε το μεγαλείο κάποιων ιστοριών του goscinny, αλλά το αποτέλεσμα ήταν πραγματικά πολύ διασκεδαστικό και γενικά δεν μου έκανε κάτι άσχημη εντύπωση, ώστε να σκεφτώ ότι τα τεύχη αυτά ''βεβηλώνουν'' την τόσο επιτυχημένη σειρά αυτή. 

 

Από την άλλη σε κάποιες διαφορετικές περιπτώσεις το αποτέλεσμα που δίνεται από τους συνεχιστές, είναι πραγματικά τραγικό, και το μόνο που καταφέρνει είναι να καταρρέει η αξία της σειράς στα μάτια του κόσμου που την αγάπησε, να υπερκορέζεται, και τελικά να ολοκληρώνει την πορεία της αναξιοπρεπώς. 

 

Νομίζω ότι έγκειται λοιπόν το θέμα στην ωριμότητα του καθενός να καταλάβει πού παίρνει το πράγμα και πού όχι. 

Δηλαδή πού βγαίνει ένα πραγματικά καλό αποτέλεσμα που θα μπορεί να συναγωνιστεί έως έναν βαθμό τα παλιά έργα, και πού όχι. 

 

Από συνεχιστές πάντως έχουν βγει και πολύ ωραία πράγματα. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2595
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2643
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5314 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

Εξαρταται ψηφισα γιατι πιστευω οτι οντως εξαρταται απο το τελικο αποτελεσμα. Μερικες σειρες τις κανανε χαλια αλλα σε μερικες συνεχισανε μια χαρα και δωσανε μια νεα πνοη. Το τελικο αποτελεσμα ειναι που θα κρινει σαν σωστη ή λαθος μια επιλογη.

 

Παντως εχω την εντυπωση οτι οι εκδοτες θελουν αυτο το πραγμα καθως ειναι σιγουρο οτι θα εχουν καμποσες πωλησεις απο το ηδη ετοιμο κοινο μιας σειρας (οσο και να μουρμουρησουν οι fan αρχικα) παρα να παρουν το ρισκο και να δωσουν σε ενα δημιουργο την ευκαιρια να παρουσιασει κατι νεο ολοδικο του.

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  19150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  2141
  • Reputation:   11391
  • Achievement Points:  2151
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4649 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

@germanicus Δεν υποτιμάω τα πιτσιρίκια, ούτε είπα ότι δεν υπάρχουν διαφορές με τον Γκοσινυ. Απλά πιστεύω ότι υπάρχουν πολλοί μικροί (και μεγάλοι) που θα χαρούν βλέποντας μια νέα ιστορία ΛΛ ή Αστερίξ στο βιβλιοπωλείο. :)  Και γω δεν μπορώ να δω πάνω από λεπτό τα "νέα" Looney Tunes, Tom&Jerry κτλ που πετυχαίνω καμία φορά στην τηλεόραση αλλά δεν πστεύω ότι θα πρέπει να σκοτώσουμε αυτούς τους χαρακτήρες. Υπάρχει απλά ένα χάσμα που δεν μπορούμε να καταλάβουμε. :) 

 

 

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11317
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1755
  • Reputation:   11884
  • Achievement Points:  1758
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5297 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Εγώ είμαι κατά 100% για έναν πολύ απλό λόγο. Εφόσον θεωρεί κάποιος δημιουργός ικανό τον εαυτό του να αναλάβει κάτι που κάποιος το έκανε υπερβολικά καλα, γιατί δεν κάνει κάτι δικό του να δούμε και κάτι καινούριο;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  30580
  • Group:  Members
  • Topic Count:  45
  • Content Count:  1828
  • Reputation:   13127
  • Achievement Points:  1938
  • Days Won:  7
  • With Us For:  3406 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Συμφωνώ κι εγώ με τον Μαυρογένη πιο πάνω. Πάρα πολύ σπάνια θα μπορέσει κάποιος να συνεχίσει μια επιτυχημένη σειρά κάποιου μεγάλου δημιουργού. Συνήθως τη ρίχνει στο βούρκο στο όνομα του χρήματος. Πουλάμε αρκουδάκια κλπ. Επομένως, είμαι κατά, συνήθως.

 

(Άσε που ένας συλλέκτης συνεχίζει και αγοράζει αυτά που δεν του αρέσουν πλέον, για να μη χαλάσει τη συλλογή, και έτσι σπαταλάει λεφτά και χρόνο)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Να πω ένα όνομα και μία σειρά που ο συνεχιστής έκανε πρακτικά να ξεχάσουμε το δημιουργό; Franquin και Spirou. Έτσι απλά για να μην είμαστε και τόσο απόλυτοι.:)

 

Ο Ερζέ έλεγε: "Ο Τεντέν είμαι εγώ". Πως το αντιλαμβάνομαι εγώ; Ότι από ένα σημείο και μετά, σε κάθε σημείο της καθημερινότητάς του ή σε διάφορες καταστάσεις, ο Ερζέ θα έθετε στον εαυτό του το ερώτημα: Ο Τεντέν τώρα τι θα έκανε; Αυτή η σχέση από ένα σημείο και μετά ήταν φαντάζομαι αμφίδρομη με άφθονο feedback από τους αναγνώστες, αλλά ήταν σχέση ζωής. Πόσους "συνεχιστές" έχουμε δώσει το περιθώριο να φτάσουν σε αυτό το σημείο; Και μια και ανάφερα και τον Σπιρού και οι Tome/Janry νομίζω ότι με τα πολλά και εκείνοι έφτασαν εκεί. Και ο Achde (αν και για τον σχεδιαστή είναι πιο εύκολο).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3629 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Τόσα ποστ και μιλάμε για γαλλοβελγικά. Γιατί δεν αναφερόμαστε στην αμερικανική σκηνή; Ξέρω ότι το υπόβαθρο είναι πολύ διαφορετικό και πιθανώς η τοποθέτησή μου είναι άστοχη, αλλά γιατί όχι; Θα θέλαμε ο Batman να έχει σταματήσει στους Kane και Finger; Δε νομίζω. Τα παπιά στον Barks; Ούτε. Θεωρώ ότι καλώς ή κακώς ένας επίγονος εξαρτάται από το αποτέλεσμα. Και κλασικότερο ίσως παράδειγμα ο Franquin με το Spirou, αλλά και λίγο πιο κάτω οι Van Hamme/Benoit με το Blake & Mortimer. :)

Προτιμώ κάποια ονόματα να αφήνονται την ησυχία τους, όπως ο Κόρτο (που πραγματικά ήταν alter ego του Pratt), αλλά money make the world go round...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32405
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Πιστεύω η κατάλληλη απάντηση είναι "εξαρτάται".
Κάποιες σειρές καλώς συνεχίστηκαν, κάποιες κακώς.
Κρίνοντας εκ του αποτελέσματος βέβαια.
Για τον Μαλτέζε συμφωνώ.
Ο Πρατ είχε ταυτιστεί με τον ήρωα που δημιούργησε και σκεφτόταν όπως αυτός. Για την ακρίβεια ο Κόρτο σκεφτόταν όπως ο Πρατ.
Γι΄αυτό και θεωρώ εξαιρετικά δύσκολο το έργο των συνεχιστών του και φαντάζομαι αυτός είναι ο λόγος που τα καινούρια άλμπουμ δεν λένε και πολλά :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

1 hour ago, GeoTrou said:

Τόσα ποστ και μιλάμε για γαλλοβελγικά. Γιατί δεν αναφερόμαστε στην αμερικανική σκηνή; Ξέρω ότι το υπόβαθρο είναι πολύ διαφορετικό και πιθανώς η τοποθέτησή μου είναι άστοχη, αλλά γιατί όχι; Θα θέλαμε ο Batman να έχει σταματήσει στους Kane και Finger; Δε νομίζω. Τα παπιά στον Barks; Ούτε. Θεωρώ ότι καλώς ή κακώς ένας επίγονος εξαρτάται από το αποτέλεσμα. Και κλασικότερο ίσως παράδειγμα ο Franquin με το Spirou, αλλά και λίγο πιο κάτω οι Van Hamme/Benoit με το Blake & Mortimer. :)

Προτιμώ κάποια ονόματα να αφήνονται την ησυχία τους, όπως ο Κόρτο (που πραγματικά ήταν alter ego του Pratt), αλλά money make the world go round...

Nομίζω ότι το θέμα τίθεται έτσι μόνο στα BD, άντε και τα fumetti. Στις ΗΠΑ είναι δεδομένο ότι ο εκδότης είναι Θεός και οι δημιουργοί υπάλληλοί του.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3629 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Συμφωνώ μαζί σου, το ανέφερα εξάλλου. Αλλά σκέψου ότι και στην περίπτωση του Spirou είχαμε κάτι ανάλογο. Ήταν από τα πρώτα, αν όχι το πρώτο BD, το οποίο έφυγε από τα χέρια του δημιουργού και πέρασε υπό τον έλεγχο του εκδότη. Ο ίδιος ο Rob-Vel είχε πουλήσει τα δικαιώματα στην Dupuis. :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29985
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  445
  • Reputation:   2214
  • Achievement Points:  447
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3659 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

On 20/10/2017 στο 12:02 ΜΜ, germanicus είπε:

 

Ενίοτε, οι συνεχιστές (σε κόμικ, σε βιβλίο, σε ταινία, σε σε σε) βγάζουν και κάτι που να είναι ισάξιο ή και ανώτερο από το πρωτότυπο. Ενίοτε όμως. Πολύ ενίοτε. Σπανίως-level-ενίοτε :) "Συγκαλυμμένες" κόπιες όμως, όπως λχ ήταν χαρακτήρες του Authority, ή του Supreme, ή του Astro City, ή ή ή, έχουν δουλέψει εξαιρετικότατα. Όταν βέβαια ο δημιουργός ήταν σοβαρός και όχι της πλάκας.

 

:cheers5:

Βέβαια τα συγκεκριμένα δεν είναι sequel, είναι κόπιες με την επιλογή αλλαγής οποιουδήποτε σημείου δεν αρέσει στον δημιουργό. Δεν έχουν "ρίσκο" και συναισθηματικη  επένδυση απο την πλευρά του κοινού. Αν το Supreme ήταν κακό κανείς δεν θα νοιαζόταν γιατί δεν είναι Superman είναι μούφα Superman, win-win.

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29985
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  445
  • Reputation:   2214
  • Achievement Points:  447
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3659 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Παλιά δεν με πείραζε, τώρα ποια ναί. Μόνο και μόνο γιατί δεν υπάρχουν καινούργια κλασσικά.

 

Δεν θα με πείραζε το Doomsday Clock, που ουσιαστικά είναι sequel του watchemen αν ταυτόχρονα ένοιωθα ότι η DC έβγαζε κάτι ισάξιο που είναι πρωτότυπο.
 

Ψήφισα εξαρτάται

Επεξεργασία από Aoshi
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4346
  • Reputation:   33864
  • Achievement Points:  4413
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

On 10/20/2017 at 12:02 PM, germanicus said:

 

 

Ενίοτε, οι συνεχιστές (σε κόμικ, σε βιβλίο, σε ταινία, σε σε σε) βγάζουν και κάτι που να είναι ισάξιο ή και ανώτερο από το πρωτότυπο. Ενίοτε όμως. Πολύ ενίοτε. Σπανίως-level-ενίοτε :) "Συγκαλυμμένες" κόπιες όμως, όπως λχ ήταν χαρακτήρες του Authority, ή του Supreme, ή του Astro City, ή ή ή, έχουν δουλέψει εξαιρετικότατα. Όταν βέβαια ο δημιουργός ήταν σοβαρός και όχι της πλάκας.

 

 

 

Μήπως όμως αυτό το "Σπανίως" είναι αρκετό για να αξίζει το κόπο να συνεχίζονται οι σειρές? Νομίζω οτι κάποιες ιστορίες όταν συνεχίζονται κρατάνε τη σπίθα ζωντανή για την ιδια τη σειρά μέχρι να βρεθεί άξιος επίγονος. Τα Ντίσνευ επιβεβαιώνουν πλήρως αυτό το δόγμα. Θα έπρεπε π.χ. μόλις αποσύρονταν ο Μπαρκς να σταματούσαν οι Αμερικάνικες ιστορίες με τον Σκρουτζ. Ομως ήρθε ο Ρόσα 20 χρόνια μετά και τον απογείωσε (έντεχνα άφησα έξω τους Ιταλούς για να μην πάμε σε άλλα μονοπάτια και χαλάσει η σύγκριση). 

Τα Αστερίξ και ΛΛ για εμένα είναι σειρές που μ αρέσει που συνεχίζονται. Ιδίως το μοντέλο του ΛΛ με τους πολλούς σχεδιαστές μέχρι να βρω τον καλύτερο είναι καλό. Ο Αστεριξ πάλι είναι μια άλλη περίπτωση. Το θεωρώ κορυφαίο κόμικ και μ αρέσει ακόμα και σε αυτή τη μέτρια έκδοσή του. Αρκεί να μην υπερβάλουμε. Ένα τεύχος τον ενάμιση χρόνο καλό είναι. 

Από την άλλη όμως κάποιες σειρές πρέπει να σταματούν. Ο Κόρτο, π.χ. δεν σου πάει να συνεχιστεί. Είναι μια πλήρης ολοκληρωμένη σειρά που ξεκίνησε από κάτι θάλασσες του Νότου και κατέλληξε σε μια χαμένη ήπειρο βουτηγμένη στα ψυχοφάρμακα. Ε εκεί τι παραπάνω να πεις εδώ?

 

Γενικά σε κάποιες περιπτώσεις η συνέχιση μυρίζει φρεσκάδα και αξίζει. Για μένα αυτό συνδυάζεται συνήθως με περιπτώσεις που το "σύμπαν" δεν έχει κλείσει και που από την αρχή ανακατεύτηκαν παραπάνω από ένας (ΛΛ, Αστερίξ)

Σε κάποιες άλλες χαλάει κάτι ολοκληρωμένο. 

Είναι βέβαια και κάτι περιπτώσεις που έχεις ταλέντο. Παίρνεις κάτι ολοκληρωμένο, το συνεχίζεις αναμασώντας τα ίδια και τα ίδια και για ένα περιέργο λόγο πάλι βγαίνει καλό. Και may the force be with you. (:lol:)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.