Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σχόλια - παρατηρήσεις για την αναβάθμιση 2017


Valtasar

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  1076
  • Group:  Technician
  • Topic Count:  171
  • Content Count:  2472
  • Reputation:   9467
  • Achievement Points:  2442
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6270 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

6 min ago , GreekComicFan said:

Το Search βολεύει και για να βρίσκει κανείς τεύχη για να κάνει προσθήκες στοιχείων στην βάση, όχι μόνο για να προσθέσει στην συλλογή του. :) Επίσης, για να βρει τεύχη/σειρές κοινού θέματος, π.χ. πόσα Μόμπυ Ντικ έχουν βγει στην Ελλάδα και σε ποιες σειρές. 

ΟΚ μρ πεισατε...θα το κανω σημερα το βραδυ!

:)

  • Like 8
  • Respect 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2115
  • Reputation:   20595
  • Achievement Points:  2148
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4527 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Οσον αφορα το Search, απο τοτε που εγινε η αναβαθμιση, δεν εχω καταφερει να κανω επιτυχως αναζητηση και να βρω αυτο που ψαχνω. Συνηθως ειναι καποια παρουσιαση ελληνικου κομικ, γραφω στο search τον τιτλο και ειτε δε θα μου το εμφανσισει, ειτε θα μου πεταξει απειρα αλλα θεματα και ισως θα χρειαστει να κοιταξω 15 σελιδες μηπως και το βρω. Στο παλιο συστημα, οι υποενοτητες στα αριστερα βοηθουσαν και ειδικα αυτη που ελεγε εξωφυλλα, γιατι ετσι πηγαινα κατευθειαν μεσω του λινκ απο το εξωφυλλο, στην παρουσιαση.

Αν κατι μου ξεφευγει και ειναι λειτουργικο το σημερινο search, διορθωστε με. Παντως μεχρι τωρα, αναγκαστικα πηγαινω 'περιεχομενα GC' ------> εξωφυλλα , και ψαχνω εκει αλφαβητικα το κομικ που θελω να βρω.

  • Like 10
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6148 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Πήγαινε στην αναζήτηση, πάτα είτε δεξιά στον μεγεθυντικό φακό, είτε αριστερά στο γρανάζι κάτω κάτω για να πας στην "προχωρημένη αναζήτηση" και επίλεξε να σου βγάζει αποτελέσματα μόνο σε τίτλους

  • Like 7
  • Ευχαριστώ 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2115
  • Reputation:   20595
  • Achievement Points:  2148
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4527 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  33

7 λεπτά πριν, PhantomDuck είπε:

Πήγαινε στην αναζήτηση, πάτα είτε δεξιά στον μεγεθυντικό φακό, είτε αριστερά στο γρανάζι κάτω κάτω για να πας στην "προχωρημένη αναζήτηση" και επίλεξε να σου βγάζει αποτελέσματα μόνο σε τίτλους

:thanks: George, βγαζει οντως πολυ λιγοτερα αποτελεσματα τωρα.

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Η οποία προχωρημένη αναζήτηση είναι όντως πολύ προχωρημένη αναζήτηση γενικώς :) Σου προτείνει ολογράφως συνδυασμούς με τους τελεστές AND/OR (που πριν έπρεπε να ξέρεις από logical operators για να τους κάνεις χρήση), ψάχνει και στα tags. :) Έχει πολύ ωραία κόλπα :) 

 

:cheers5: 

  • Like 7
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μόλις τώρα, ngramm είπε:

Διορθώθηκε νομίζω τώρα, σωστά;

 

:beer:

 

Στις 11:00 A.M. είχα e-mail με θέμα "[ No Subject ]" και στις 11:44 A.M. ένα νέο με θέμα "ΠΡΟΣΟΧΗ ΜΗ ΠΛΗΣΙΑΖΕΤΕ [ θα πεθάνετε από τα γέλια ]"! :lol:  Σ' ευχαριστώ πολύ Νίκο για πολλοστή φορά!! :best:

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6148 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Σε αυτό το post (και κατ' επέκταση στο πρώτο) είχα βάλει σχεδόν όλες τις συλλογές μελών. Μετά την αναβάθμιση, τα λινκ δεν παραπέμπουν στο ακριβές post, αλλά γενικά στην σελίδα. Επίσης, με τα νούμερα να έχουν φύγει, πρέπει να ψάχνει κανείς όλη τη σελίδα για να βρει την εκάστοτε συλλογή. Υπάρχει κάτι που μπορεί να γίνει ή θέλει εκ νέου μαζική αλλαγή στα links;

Επεξεργασία από PhantomDuck
  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31052
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  121
  • Content Count:  2070
  • Reputation:   15086
  • Achievement Points:  2070
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3153 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Κάποια links δουλεύουν κανονικά, και μάλλον δεν είναι θέμα της αναβάθμισης. Ορίστε τι συμπέρανα.

Λινκ για το πρώτο δικό μου ποστ, δουλεύει κανονικά:

https://www.greekcomics.gr/forums/index.php?showtopic=19064&p=424343

Λινκ για το δεύτερο δικό μου ποστ, δεν δουλεύει:

https://www.greekcomics.gr/forums/index.php?showtopic=19064&page=38&do=findComment&comment=457756

Ευτυχώς για σένα, διαφέρουν μόνο σε λέξεις που επαναλαμβάνονται. Οπότε μπορείς να πατήσεις τη μορφή κώδικα (κουμπάκι πάνω αριστερά) για το "ωμό" κείμενο, να το πάρεις όπως είναι και να τον πας σε έναν text editor (νομίζω το word έχει τέτοια λειτουργία). Βάζεις να βρεί κάθε "age=**&do=findComment&comment" και να το σβήσει. Το "p" μένει μαζί με το "=" και έχουμε το φορμάτ του λινκ που δουλέυει. :beer:

Τώρα δεν ξέρω τη λειτουργία κάθε έντιτορ για το νούμερο της σελίδες που αλλάζει (τα αστεράκια). Δηλαδή ίσως μπορείς να συνδέσεις δυο διαφορετικά κείμενα, τύπου "age=" & "&do=findComment&comment" και να σβήνεις αυτά μαζί με το ενδιάμεσο κείμενο που τα συνδέει. Ελπίζω να βγάζω νόημα. :PΤες πα, πάω να το ψάξω και εγώ λίγο και θα επιστρέψω αν έχω editor που θα σου γλιτώσει το να το κάνεις για κάθε σελίδα χωριστά.

https://www.greekcomics.gr/forums/index.php?showtopic=19064&p=457756

Edit: Για την απουσία αρίθμησης στα ποστ νομίζω πως έχει ειπωθεί ότι δεν υπάρχει εναλλακτική. :(

 

Ed-Edit: Λοιπόν, σ' έχω έτοιμο. Από το Notepad++ κάνεις search όπως σου είπα και με το ".*" είσαι καλυμμένος. Κάνεις replace και γίνεται αυτόματα αυτό που σου είπα.

image.png

 

  • Like 2
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6148 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Ναι, την ψυλιάστηκα πως κάπως έτσι θα είναι η δουλειά, όμως και πάλι θέλει να βάλω εκ νέου τα διορθωμένα links ένα ένα στο post. Εομένως είτε έτσι το κάνω, είτε πατάω πάνω δεξιά σε κάθε ποστ για να πάρω το permalink, δεν έχει και τόση διαφορά, επειδή θα πρέπει να κάνω πάλι ένα ένα edit. Αυτό έλεγα μήπως μπορεί να αποφευχθεί :P.

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31052
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  121
  • Content Count:  2070
  • Reputation:   15086
  • Achievement Points:  2070
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3153 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Ή εγώ δεν κατάλαβα τι θες να κάνεις ή εσύ δεν κατάλαβες πως σου είπα να το κάνεις. :lol:

Αν πάρεις τον κώδικα μπορείς να κάνεις αυτόματα το replace (ξανατσέκαρε πάνω γιατί έκανα edit), και μετά απλά επικολλάς τον νέο κείμενο-κώδικα στο ποστ, και είσαι έτοιμος. Αντί να παίζεις με τα κουμπάκια, δηλαδή, παίζεις με το κείμενο. Αντικαθιστάς με τη μια όλα τα προβληματικά links και δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι άλλο.

 

Εδιτ: Και για σιγουριά (μη πάει τελείως λάθος, γιατί και εγώ στα τυφλά το σκέφτηκα), μπορείς να ποστάρεις πρώτα στον Χώρο Δοκιμών, και αν δουλεύει το ανανεώνεις.

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6148 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

@DaDiRa

 

Α οκ, κατάλαβα τι λες. Εγώ έλεγα να πάω μέσα Λαμίας. Το θέμα είναι άλλο. Πάνω αριστερά δεν έχω κάποιο κουμπάκι για raw text, γι' αυτό δεν το σκέφτηκα, νόμιζα πως η λειτουργία καταργήθηκε, όμως μάλλον απλά δεν μου εμφανίζεται; Ή απλά μπορεί να είμαι τυφλός, και αυτό παίζει :P. Για ρίξε ένα printscreen της κορδέλας εργαλείων που σου εμφανίζεται πάνω από το post.

Επεξεργασία από PhantomDuck
  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31052
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  121
  • Content Count:  2070
  • Reputation:   15086
  • Achievement Points:  2070
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3153 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Στο Chameleon εμένα το βγάζει εδώ.

image.png

Σε κάποια φάση κάτι έλεγε ο germ για κόψιμο της μπάρας σε "περίεργα" ratio οθονών, αλλά δεν θυμάμαι πως φτιάχνεται.

 

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6148 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Βασικά για να μην βγάλουμε και το mod panel στον αέρα (δεν ξέρω αν είναι διαφορετικό :P), εδώ είναι η δική μου γραμμή εργαλείων, δες αν υπάρχει το raw code.

 

toolbar.thumb.png.fa892a9698e57ba428011ce85e0307d7.png

 

 

ΕΔΙΤ
Ok, το ίδιο έχουμε, απλά εγώ δεν έχω το source code, και καθόμουν και παιδευόμουν τόσον καιρό με copy paste σε notepads για να φύγουν οι μορφοποιήσεις :P. Το ψάχνω και επανέρχομαι σε λίγο.

Επεξεργασία από PhantomDuck
  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31052
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  121
  • Content Count:  2070
  • Reputation:   15086
  • Achievement Points:  2070
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3153 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Οκ, καλά που το είπες και κατάλαβα ότι λογικά είναι μόνο για mods. :lol:

Πριν τη αναβάθμιση είχες πρόσβαση στο raw text, αν δεν κάνω λάθος, αλλά εδώ μάλλον λόγω HTML δεν είναι για όλους (πάλι κάτι είχε πει ο germ :P ). Οπότε αν δεν θες να το κάνεις χειροκίνητα, το παίρνω εγώ να το κάνω και το ποστάρω στον Χώρο Δοκιμών. Ελέγχεις ό,τι θες και αν είναι όλα οκ το περνάω στο αρχικό ποστ. Ό,τι σε βολεύει.

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6148 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Ναι, τσέκαρα firefox & chrome όλα τα themes με zoom in - out και δεν εμφανίζεται. Εικάζω πως δεν έχω privilege γι' αυτό. Τώρα ή διέφυγε κατά λάθος στους Veterans ή έχετε μόνο οι mods / admins; Δεν ξέρω. Σε φυσιολογικές συνθήκες θα ήταν χρήσιμο πάντως για όλα τα μέλη, αλλά αν παίζουν τεχνικά προβλήματα πάω πάσο.

Τώρα στο διά ταύτα, μάλλον έτσι θα γίνει η δουλειά. Κάντο εσύ copy paste στον χώρο δοκιμών αφού το περάσεις ένα λίφτινγκ από το text editor, να του ρίξω ένα βλέφαρο κι εγώ, και αν δουλεύει κανονικά, το αντικαθιστάς στο δικό μου και στο πρώτο ποστ αντίστοιχα.

  • Like 2
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

ένα ένα :)

 

λοιπόν. Κατ'αρχάς. Γιώργο δες πως είναι γραμμένα πλέον τα λινκ για ποστ και για τόπικ.

 

στο παλιό υπήρχε κάτι που λέγεται showtopic

 

παράδειγμα. Πριν γραφόταν έτσι

 

www.greekcomics.gr/forums/index.php?showtopic=38236

 

 

και τώρα δουλεύει αυτό το στυλ, αλλά πλέον γράφεται έτσι

 

https://www.greekcomics.gr/forums/index.php?/topic/38236-valtasars-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%83%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%AD%CF%82-v30/

 

Οπότε άμα τσεκάρεις το πως είναι γραμμένα τα παλιά σου λινκ, θα δεις πως όλα τους δουλεύουν μια χαρά

 

λχ στον Δήμο λες 

 

https://www.greekcomics.gr/forums/index.php?showtopic=19064&p=338800

 

το κλικάρεις και όντως σε πηγαίνει στο σωστό ποστ. Το οποίο όμως πλέον γράφεται ως

 

https://www.greekcomics.gr/forums/index.php?/topic/19064-%CE%B4%CE%B5%CE%AF%CE%BE%CF%84%CE%B5-%CE%BC%CE%B1%CF%82-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CF%83%CF%85%CE%BB%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%AE-%CF%83%CE%B1%CF%82-%CE%B5%CE%B4%CF%8E-%CE%BA%CE%AC%CF%84%CE%B9-%CF%80%CF%81%CE%AD%CF%80%CE%B5%CE%B9-%CE%BD%CE%B1-%CE%B2%CE%AC%CE%BB%CF%89-%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%AC-%CF%84%CE%B9/&page=23&tab=comments#comment-338800

 

ως εκ τούτου, αυτό που έγραψες εδώ, πολύ απλά είναι λάθος σύνταξη

 

https://www.greekcomics.gr/forums/index.php?showtopic=19064&page=42&do=findComment&comment=489684

 

η σωστή σύνταξη (εάν θες να χρησιμοποιήσεις το παλίο στυλ) είναι

 

https://www.greekcomics.gr/forums/index.php?showtopic=19064&p=489684

 

που σε στέλνει στο

 

https://www.greekcomics.gr/forums/index.php?/topic/19064-%CE%B4%CE%B5%CE%AF%CE%BE%CF%84%CE%B5-%CE%BC%CE%B1%CF%82-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CF%83%CF%85%CE%BB%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%AE-%CF%83%CE%B1%CF%82-%CE%B5%CE%B4%CF%8E-%CE%BA%CE%AC%CF%84%CE%B9-%CF%80%CF%81%CE%AD%CF%80%CE%B5%CE%B9-%CE%BD%CE%B1-%CE%B2%CE%AC%CE%BB%CF%89-%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%AC-%CF%84%CE%B9/&page=42&tab=comments#comment-489684

που είναι ο νέος τρόπος γραφής :)

 

όσον αφορά την αρίθμηση, αυτή σταμάτησε από την ίδια την Invision. Και δεν είχε και νόημα, εάν σκεφτείς ότι ποστ σβήνονται ή μεταφέρονται, οπότε το να λες "πήγαινε στο 15ο ποστ", μπορεί πλέον να μην ισχύει. Είτε γιατί σβήστηκαν/μεταφέρθηκαν προηγούμενα ποστ του τόπικ, είτε γιατι μεταφέρθηκαν πριν από αυτό άλλα ποστ, οπότε πλέον μπορεί να είναι το 25ο ποστ :)

 

το λινκ για το κάθε ποστ μπορείς να το βρεις πηγαίνοντας πάνω δεξιά στο κουτί του ποστ, κλικάροντας σε κάτι που μοιάζει με < και επιλέγοντας το κείμενο μέσα, εάν τυχόν δεν το έχεις πάρει πρέφα :) αν και μάλλον αυτό που δεν πρόσεξες είναι ότι πλέον στο λινκ για το τόπικ εμφανίζεται και ο τίτλος του τόπικ. Κάτι αρκετά χρήσιμο διότι σου γραφω αυτό

 

https://www.greekcomics.gr/forums/index.php?/topic/38236-valtasars-προσφορές-v30/

 

και αυτομάτως ξέρεις σε ποιο τοπικ σε στέλνω χωρίς να το ανοίξεις :) πριν θα υπήρχε απλώς ένα showtopic 38236 και άντε βρες τι ήταν αυτό το 38236 :) 

 

===

raw text. αυτό που αποκαλείς raw text έστω :) πριν το πάταγες και (α) στο 99% έβγαζε επεξεργασία με bbcode και (β) στο 1% δινόταν η δυνατότητα σε κάποιους για επεξεργασία σε html. Πλέον το άλλαξε αυτό η invision και επιτρέπει μόνο την επεξεργασία με html. Αυτό έχει τα καλά του (εδώ https://www.greekcomics.gr/forums/index.php?/topic/38096-ετήσιες-πωλήσεις-dc-marvel-comics-1966-1985-bronze-age/ κοπανάνε πίνακες, προφανώς με copy paste. Εξεπλάγην που το είδα τις προάλλες :) πολύ όμορφη δυνατότητα), έχει και τα κακά του. Στο ποστ που έκανες, άμα πάω να το επεξεργαστώ όπως λες βλέπω αυτό εδώ το ματζαφλάρι και βρίζω :)

 

image.png

 

 

από εκεί και πέρα, η δυνατότητα επεξεργασίας ποστ σε html, όπως αντιλαμβάνεσαι είναι καρατζιζ :) έχουμε δει (και πρώτος απ'όλους τα έχω κάνει εγώ :) ) λάθη που κατέστρεφαν σελίδες λόγω κακής σύνταξης σε html. Ποσώς τώρα το να δοθεί αυτό το "εργαλείο" σε κάποιον που έχει τις γνώσεις αλλά ίσως δεν συμβαδίζουν οι προθέσεις :) Ίσως σε καμιά 10αριά χρόνια, όταν θα έχει "εκπαιδευθεί" αρκετός κόσμος μέσω περάσματος από τη ΔΟ στον χειρισμό αυτού του πράγματος :) Τώρα ανάθεμα κι άμα υπάρχει ένας που να ξέρει τι του γίνεται και 5-6 μαθητευόμενοι μάγοι που μεγαλώνουν μπρόκολα :) 

 

:cheers5: 

 

  • Like 3
  • Ευχαριστώ 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

για τη μπάρα εργασιών και το editor που μνημόνευσε ο Ραφαήλ προηγουμένως.

 

Πλέον όλο το στήσιμο της Invision είναι σε μια λογική κουτιών. Έχεις μεγάλη οθόνη, απλώνονται όλα. Έχεις μικρή, αρχίζουν οι συμπτύξεις. Έχεις πάρα πολύ μικρή? Το βλέπεις λχ σε κινητό? Τότε κάποια κουτιά και κάποια κουμπιά εξαφανίζονται :)

 

Κάτι παρόμοιο συμβαίνει με τη μπάρα εργασιών του editor. Πλατιά οθόνη? Σε μια γραμμή όλα. Όσο στενεύει, αυτά σπάνε αρχικά σε 2 γραμμές και μετά σε 3 γραμμές. Παραμίκρυνε η οθόνη? Ε, τότε και θα σπάσει σε γραμμές αλλά και κάποια κουμπιά εξαφανίζονται :) 

 

:cheers5: 

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6148 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Τα παρατήρησα όλα αυτά με τα links, αλλά δεν κάθισα να με απασχολήσει εάν θεωρείται σωστή γραφή ή όχι. Στο παλιό φόρουμ, έπαιρνα το permalink του κάθε ποστ, και το κότσαρα copy paste. Στο νέο φόρουμ δεν πιάνανε αρκετά εξ αυτών, επομένως αναρωτιόμουν εάν υπήρχε μία πιο αυτόματη διαδικασία αντί να κάθομαι και να περνάω καμιά 100στή links από την αρχή. Τελικά ο Dadira την βρήκε την λύση και την βγάλαμε την άκρη, κομπλέ :P.

 

Για το source code, θα ενδιέφερε νομίζω τα μέλη να υπήρχε επιλογή για bbcode. Εάν δεν υπάρχει και έχει μόνο για HTML, τότε καλά κρασά, αφήστε το κρυφό, δεν είμαστε για γιγαντιαία μπρόκολα τώρα :D

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

τι εννοείς δεν πιάνει τα permalink κάποιων?  :) το βάζεις και δεν δουλεύει? Οπότε κάνεις κάτι άλλο και δουλεύει? 

 

:cheers5: 

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6148 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Όχι άλλο εννοώ :) . Τώρα τα φτιάξαμε κομπλέ, δεν υπάρχει κάποιο θέμα.

 

Στο παλιό φόρουμ, σε κάθε post, υπήρχε επιλογή για permalink (όπως υπάρχει και τώρα). Αυτά τα permalinks έπαιρνα copy paste, και τα έβαζα στην λίστα με τις συλλογές. Τα οποία permalinks, ύστερα από την αναβάθμιση, δεν σε παρέπεμπαν στο συγκεκριμένο post αλλά στην σελίδα μόνο του θέματος. Αρκετά εξ αυτών τουλάχιστον. Τώρα για τι και πώς δεν κάθισα να ασχοληθώ, όμως αν θέλετε τεχνικά να το δείτε, είναι αυτά που είχαν την μορφή που ανέφερε ο Dadira

 

Εικάζω πως θα έγινε και σε άλλες περιπτώσεις, όπως π.χ. στο [ΚΑΘΕ ΤΕΥΧΟΣ]. ΑΣΤΕΡΙΞ που κανένα permalink που είχαν γίνει copy πριν την αναβάθμιση δεν σε πετάει στο αντίστοιχο post. Αν πατήσεις σε κάποιο λινκ, σε πάει γενικά στην σελίδα που είναι το ποστ, αλλά όχι ακριβώς πάνω του, επομένως θέλουν μία αντίστοιχη διόρθωση με αυτήν που έκανε ο Dadira. Και γενικά, μάλλον συμβαίνει σε πολλές ακόμα περιπτώσεις.

Επεξεργασία από PhantomDuck
  • Like 3
  • Ευχαριστώ 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Valtasar unpinned και locked this θέμα
Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.